Čekia:Zájem o daňové ráje byl loni na Slovensku vyšší než v Česku

03.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 3. února (ČTK) - Zájem slovenských firem o přesun do daňových rájů loni překonal podle analýzy České kapitálové informační agentury (Čekia) zájem českých společností. Zatímco počet slovenských firem sídlících v daňovém ráji stoupl o 27 procent, počet českých firem se zvýšil o 24 procent. Čekia o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Počet českých firem se sídlem v daňovém ráji tak loni stoupl na 11.143. Počet vlastníků slovenských firem, kteří pocházejí z destinací považovaných za daňové ráje, pak stoupl na 2443. To představuje 1,55 procenta ze 157.000 firem působících na Slovensku. V České republice jde o 3,45 procenta z 323.000 společností. "Relativní počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, je v Česku o 120 procent vyšší než na Slovensku," uvedla k tomu analytička Čekia Petra Štěpánová.

Náskok si podle ní Česká republika ve srovnání se Slovenskem udělala již v předchozích letech, kdy bylo Slovensko považováno za středoevropský daňový ráj. "Nicméně globální finanční krize, podnikatelská a politická atmosféra, stejně jako obavy ze zvyšování daní se v loňském roce staly katalyzátorem zvýšeného zájmu českých i slovenských podnikatelů o přesun sídla do daňového ráje," uvedla Štěpánová.

K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří mezi českými i slovenskými firmami Nizozemí, Kypr, Lucembursko.

Za daňový ráj mohou být za jistých podmínek například považovány i USA. Firma ovšem nesmí být spoluvlastněná Američanem, nesmí mít v USA žádné daňové povinnosti, nesmí obchodovat s americkými rezidenty, nesmí mít z USA žádný příjem a nesmí zaměstnávat Američany.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK