RPG Byty se obrátila na Ústavní soud kvůli bytům OKD

03.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 3. února (ČTK) - Právníci společnosti RPG Byty finančníka Zdeňka Bakaly, která vlastní, pronajímá a spravuje asi 45.000 bývalých bytů OKD na Ostravsku, podali ústavní stížnost na usnesení Poslanecké sněmovny ve sporu týkajícím se zrušeného předkupního práva pro nájemníky těchto bytů. Vyplývá to z pozvánky na čtvrteční tiskovou konferenci společnosti.

RPG Byty, která je dceřinou firmou společnosti RPG Industries, má v současnosti předběžným opatřením soudu uloženu povinnost zdržet se nakládání s rozsáhlým bytovým fondem, který RPG Industries získala koupí společnosti Karbon Invest. Karbon Invest získal byty při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázal byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Právě tento časově neomezený závazek však RPG v červnu vypovědělo. Firma tvrdí, že jí to umožní získat na rekonstrukce bytového fondu externí peníze.

Návrh na předběžné opatření podalo ministerstvo financí na základě usnesení Poslanecké sněmovny. Poslanci doporučili vládě podat návrh na předběžné opatření zakazující společnosti RPG Industries, respektive její dceřiné firmě RPG Byty, nakládat s byty bývalé OKD jinak, než že je nabídne k prodeji nájemníkům. V někdejších bytech OKD jich žije přes 100.000.

Usnesení Poslanecké sněmovny považuje společnost RPG za útok státní moci na ústavně zaručená práva soukromého subjektu. "Je to naprosto bezprecedentní případ vměšování se do vlastnických práv. Navíc parlament překročil veškeré své pravomoci, protože se vměšoval do rozhodování soudů," řekl již dříve v rozhovoru pro server Aktuálně.cz kanadský právník Robert Amsterdam, kterého si RPG Byty najala.

Amsterdam se soustřeďuje na oblast privatizací a lidských práv a je například obhájcem ruského oligarchy Michaila Chodorkovského, který je od roku 2003 ve vězení. "Jistěže plánujeme dojít až k (Evropskému) soudu pro lidská práva ve Štrasburku, ale nejdříve musíme vyčerpat veškeré vnitrostátní možnosti. Proto naším cílem je mimo jiné Ústavní soud. To, co poslanci udělali, ostatně moc ústavní není," dodal Amsterdam. Bakalovu firmu ve sporu zastupuje i právník a někdejší místopředseda vlády Jan Kalvoda.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK