Obama podpořil stavbu první jaderné elektrárny v USA po 30 letech

16.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Lanham (USA) 16. února (ČTK) - Americká vláda poskytne na výstavbu první nové jaderné elektrárny ve Spojených státech po téměř třiceti letech úvěrovou záruku osmi miliard dolarů (151 miliard Kč). Dopředu ohlašovaný krok oznámil dnes prezident Barack Obama na schůzce s odboráři v Marylandu.

Obamova vláda chce podpořit jadernou energetiku, aby Spojené státy snížily závislost na fosilních palivech a dovozu ropy a omezily emise skleníkových plynů. Obama naznačil, že v této snaze vláda zřejmě najde podporu opozičních republikánů.

Obama konkrétního příjemce vládní záruky nejmenoval. Podle činitelů administrativy by mělo jít o projekt společnosti Southern Co. na výstavbu dvou reaktorů v okrese Burke ve státě Georgia. Obama uvedl, že výsledkem projektu budou tisíce dočasných pracovních míst ve stavebnictví a 800 stálých příležitostí.

Obama v lednové zprávě o stavu unie zdůraznil, že USA musí vyvíjet čistší a modernější energetické technologie včetně "bezpečných a čistých jaderných elektráren", a navrhl ztrojnásobení federálních záruk na úvěry pro jejich výstavbu. Proti rozvoji jaderné energie se však stále ještě staví značná část vlivných ekologických aktivistů, jejichž kampaně do značné míry zavinily zastavení rozvoje jaderné energetiky v USA v 70. letech.

Bývalá Komise pro atomovou energii v 60. letech na základě tehdejšího trendu předpovídala, že USA budou mít do roku 2000 v provozu tisícovku jaderných reaktorů, což by nyní v podstatě znamenalo, že problém skleníkových emisí v elektroenergetice by neexistoval. Spojené státy mají nyní jen 104 jaderných reaktorů, které produkují kolem 20 procent produkce elektřiny v zemi.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK