Volcker: Návrh MMF zvýšit inflační cíl je nesmysl

08.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín 8. března (ČTK) - Nedávný návrh Mezinárodního měnového fondu (MMF), podle něhož mají přední centrální banky světa zvážit zvýšení inflačního cíle ze dvou na čtyři procenta, je nesmysl. V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to řekl bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Paul Volcker, který je v současné době hlavním ekonomickým poradcem prezidenta Baracka Obamy.

Ekonomové MMF v únoru předložili materiál, který navrhoval, že pokud by centrální banky zvýšily svůj dvouprocentní inflační cíl na dvojnásobek, měly by v budoucnu lepší manévrovací prostor při utváření měnové politiky. To by podle představ měnového fondu pomohlo řešit situaci, jaká nastala v době krize, kdy byly centrální banky nuceny rychle snižovat sazby.

"To je naprostý nesmysl," řekl bankéř. V tomto názoru ale zdaleka není osamocen, v podobném duchu se minulý týden vyjádřil i šéf německé centrální banky Axel Weber. Toho návrh MMF přiměl k napsání článku do ekonomického listu The Wall Street Journal, kde obhajoval pevnost eura a sliboval, že Německo nedopustí, aby euro "změklo".

Volcker připouští, že kvůli problémům Řecka se euro může stát obětí útoku spekulantů, myslí si ale, že země eurozóny na to budou připraveny. K otázce stavu finančního sektoru v USA Volcker řekl, že americké banky zatím nejsou úplně v pořádku, ale jejich stav se zlepšuje. "Nápravné práce ještě trvají. V podstatě teprve začaly," řekl.

Volcker je považován za jednoho z nejlepších centrálních bankéřů minulého století. Uznání si získal především tím, že dokázal porazit stagflaci, která sužovala Ameriku v 70. a 80. letech minulého století, kdy zemi vedl Jimmy Carter a pak Ronald Reagan. Značný respekt má Volcker i dnes, a to v obou hlavních politických seskupeních v americkém Kongresu.

Stagflace je stav, kdy rostou ceny, i když hospodářství jako takové stagnuje. Podle ekonomů existují dvě hlavní příčiny stagflace: jednak může nastat, když ekonomiku zpomalí nějaký cenový šok, například prudký a trvalejší růst cen ropy. Stagflace může být i výsledkem nevhodně prováděné makroekonomické politiky.

Prezident Barack Obama v lednu šokoval finanční trhy návrhem, aby komerční banky nemohly obchodovat na vlastní účet tak volně, jako dosud. Banky se nemají angažovat v aktivitách, které patří hedgeovým fondům a fondům soukromého kapitálu a regulována by podle Obamy měla být i jejich velikost. Měl by tak být stanoven limit, nad který by už banky nemohly dál růst, aby pak jejich případné problémy neohrozily celý systém.

Zmíněné Obamovy návrhy vešly ve známost jako "Volckerovo pravidlo". Mezi americkými politiky ale nepanuje shoda v tom, jak se k návrhům postavit, a Kongres zatím rozmýšlí, co s nimi dál.

Na otázku, zda by Evropa měla Volckerovy návrhy kopírovat, bankéř neodpověděl jednoznačně. "Neřekl bych kopírovat. Měli bychom dosáhnout společné dohody v tom, co znamená vhodné řešení," řekl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK