Sněmovna schválila účinnější dohled na zadáváním zakázek

19.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. března (ČTK) - Poslanecká sněmovna dnes v závěrečném hlasování schválila novelu, která má zajistit účinnější dohled na zadáváním veřejných zakázek. Poslanci do vládní novely vložili řadu návrhů, od kterých si slibují průhlednější zadávání a hodnocení veřejných zakázek. Zadavatelé budou muset mimo jiné zveřejňovat všechny informace o výběrovém řízení na internetu. Uchazeči budou muset předkládat informace o tom, kdo vlastní jejich firmy. Novelu nyní posoudí Senát.

Kvalifikace se bude prokazovat pouze kopiemi, následně před podpisem smlouvy může zadavatel požadovat po vítězi originály dokladů. V rámci zjednodušení se má změnit také doručování. Nově má být vázáno na odeslání, nikoli na doručení písemností.

Vládní novela také původně přišla s návrhem na zřízení černé listiny firem, které se nebudou moci ucházet o státní zakázku, pokud předtím lhaly o své kvalifikaci. Tuto úpravu už ale sněmovna schválila loni v jiné novele na návrh předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD). Sněmovna ji proto z této novely vyřadila.

Předkladatelé návrhu si od něj slibují také zvýšení transparentnosti výběru dodavatelů. Ve zjednodušeném podlimitním řízení bude totiž zadavatel povinen hodnotit všechny došlé nabídky. V rámci zprůhlednění bude upraven i institut losování. Poslanci schválili návrh Oldřicha Vojíře (ODS), aby na losování výherců přímo dohlížel notář, a ne aby jen dosvědčoval jeho výsledky.

Zelení mimo jiné navrhli, aby se veškeré informace o výběrových řízeních zveřejňovaly na internetu, aby uchazeči museli dokládat vlastnickou strukturu nebo museli předkládat seznam osob, u nichž hrozí konflikt zájmů. Na většinu jejich návrhů sněmovna přistoupila. Patří mezi ně požadavek, aby uchazeč předkládal seznam zaměstnanců, kteří v posledních třech letech pracovali u zadavatele a mohli ve svých pozicích rozhodovat o veřejných zakázkách.

Předseda zelených Ondřej Liška se podivil, proč ministerstvo pro místní rozvoj vyjádřilo nesouhlas s některými návrhy, které měly zprůhlednit zadávání zakázek. Ministr Rostislav Vondruška to vysvětlil tím, že ministerstvo nemohlo přijmout návrhy poslanců ze druhého čtení, protože nemělo dostatek času prověřit, zda nejsou v rozporu s platnými zákony.

Předseda hospodářského výboru Vojíř poukázal na to, že pokud budou muset uchazeči prokazovat vlastnickou strukturu, nebude nutné rušit institut anonymních akciích na doručitele. S tím ale nesouhlasili sociální demokraté, kteří naopak na zrušení anonymních akcií trvají a takovýto návrh už ve sněmovně předložili.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK