ČNB varuje před některými firmami slibujícími bankovní úvěry

14.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 14. dubna (ČTK) - Česká národní banka (ČNB) dnes varovala před možnými klamavými praktikami některých společností, které nabízejí zprostředkování bankovních úvěrů po zaplacení poplatku. Společnosti přitom nemají s bankami žádný vztah a klient nemá získání úvěru od banky zaručeno. ČNB to dnes uvedla na internetu. Podle centrální banky si lidé nejčastěji stěžují na malé společnosti s ručeným omezením a v této souvislosti zmiňují například společnost Bundes Finanzierung, nyní přejmenovanou na Lighthouse Financial, nebo společnost Dubai Investment & Real Estate.

"Česká národní banka doporučuje občanům zvýšenou obezřetnost. Doporučuje ověřit si u banky, jejíž produkt je nabízen v rámci zprostředkování, zda má s poradcem nebo zprostředkovatelem uzavřenu smlouvu," uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš. Klient by také neměl podle něj přistupovat na hrazení poplatků za zprostředkování předem přímo poradci před ověřením jeho vztahu k bance nebo podepisovat takové smlouvy, kterým nerozumí a u kterých neví, jaká rizika z nich plynou.

Poradci a zprostředkovatelé navíc podle ČNB v řadě případů požadují po lidech i uzavření penzijního připojištění nebo životního pojištění, údajně aby zvýšili důvěryhodnost žadatele u bank. Klient se tak následně může dostat do situace, že úvěr nezíská, zaváže se ale k pravidelným měsíčním platbám za jiný produkt, jehož předčasné vypovězení zpravidla vede k významným finančním ztrátám.

V souvislosti s těmito praktikami již na konci loňského roku například Raiffeisenbank informovala, že nepodepsala se společností Bundes Finanzierung (BF) žádnou smlouvu o spolupráci a nijak se nezavázala poskytovat úvěry lidem, kteří mají s touto firmou smlouvu. Reagoval tak na skutečnost, že se na banku klienti BF s tímto požadavkem obracejí.

Společnosti, které s klamavou nabídkou zprostředkování úvěrů spotřebitele oslovují, podnikají na základě živnostenského povolení a nepodléhají dohledu České národní banky. Dohled nad ochranou spotřebitele vykonává Česká obchodní inspekce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK