Na Slovensku se zvedla vlna odporu proti pomoci pro Řecko

03.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Bratislava 3. května (ČTK) - Mezinárodní finanční pomoc zadluženému Řecku začíná vyvolávat značný odpor už i na Slovensku. Proti slovenskému příspěvku na pomoc Aténám v sumě přes 800 milionů eur (přes 20 miliard Kč) se postavily přední opoziční strany a s půjčkou již dříve vyslovila nesouhlas koaliční SNS. Nejmenší vládní strana LS-HZDS se kloní k podpoře rozvrácených řeckých státních financí a nejsilnější koaliční strana Směr-SD se zatím nevyjádřila. Vyplynulo to z dnešních vyjádření zástupců politických stran v reakci na víkendovou dohodu na plánu pomoci pro Řecko.

Finanční podpora Řecku nestála dosud na Slovensku v centru zájmu, v zahraničí však vyvolává nemalý zájem politiků i veřejnosti. Vlna odporu proti financování řeckých dluhů a záchraně země před bankrotem se zdvihla zejména v Německu.

Státy eurozóny na záchranný balík pro Řecko v celkové výši 110 miliard eur přispějí podle dohody 80 miliardami, zbytek dodá Mezinárodní měnový fond. Ze zemí eura nejvíce vyčlení Německo (22,34 miliardy eur) a nejméně Malta (72 milionů eur). Slovensko by mělo dát 816 milionů eur, peníze si však bude muset vláda zřejmě půjčit. O finanční pomoci pro Řecko bude podle ministra financí Jána Počiatka (Směr-SD) rozhodovat až parlament, který vzejde z červnových voleb.

Nejsilnější opoziční strana SDKU-DS dnes prohlásila, že nesouhlasí se současnou podobou finanční pomoci Aténám a žádá svolání mimořádné schůze parlamentu. "Říkáme v této chvíli rezolutní ne půjčkám pro Řecko bez přijetí zákona Národní radou," řekla dnes volební jednička SDKU-DS Iveta Radičová. Případné odkládání rozhodnutí na příští parlament označila za nezodpovědné.

Navrhovaný model pomoci řecké ekonomice se nezdá ani opoziční SMK, podle níž by Evropská komise měla hledat jiné způsoby. "Máme pochybnosti o tom, zda tento krok solidarity ze strany eurozóny bude účinný, vzhledem k situaci i v jiných členských zemích EU jako Španělsko, Portugalsko či Itálie," reagovala mluvčí strany Eva Dunajská.

Proti finanční podpoře Řecka se postavily i mimoparlamentní strany Svoboda a Solidarita (SaS) spoluautora daňové reformy Richarda Sulíka a Most-Híd někdejšího šéfa SMK Bély Bugára. "Žádáme, aby vláda a parlament okamžitě podnikly takové kroky, aby Slováci nemuseli nehorázně financovat řecký socialismus," prohlásil Sulík. Poukázal zároveň na to, že Řekové mají v porovnaní se Slováky trojnásobné platy a čtyřnásobné důchody.

Koaliční trojka není v otázce půjčky Aténám jednotná. Vládní SNS její poskytnutí nedávno odmítla. Nejmenší vládní strana LS-HZDS zase naznačila, že pomoc Řecku zřejmě podpoří. "Podpoříme to, co upevní evropskou měnu," řekla ČTK mluvčí strany Soňa Jantoľáková.

Vládní Směr-SD zatím rozhodnutí o finanční pomoci řecké ekonomice nekomentoval. Ministr financí Počiatek už dříve řekl, že Slovensko do voleb půjčku Aténám neposkytne a o věci rozhodnou noví poslanci po volbách 12. června.

Přehled finanční podpory, kterou mají Řecku poskytnout jednotlivé státy eurozóny (v miliardách eur): země příspěvek Německo 22,336 Francie 16,776 Itálie 14,736 Španělsko 9,792 Nizozemsko 4,704 Belgie 2,864 Rakousko 2,288 Portugalsko 2,064 Finsko 1,480 Irsko 1,312 Slovensko 0,816 Slovinsko 0,384 Lucembursko 0,208 Kypr 0,160 Malta 0,072

Zdroj: Evropská centrální banka/dpa

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK