MPSV: Příjmy domácností loni klesaly, výdaje stagnovaly

07.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 7. května (ČTK) - Běžné příjmy tuzemských domácností loni klesly o 2,2 procenta. Ještě v polovině roku přitom stoupaly o 0,6 procenta. V reálných hodnotách pokles loni činil podle národních účtů dokonce 3,2 procenta. Výdaje naproti tomu stagnovaly. Vyplývá to z Analýzy vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2009, kterou v pondělí ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) předloží pro informaci vládě.

Z dat, které MPSV pro zpracování analýzy mělo k dispozici, vyplývá, že se loni postupně zmírňovala hospodářská recese, kterou způsobila finanční a ekonomická krize. Tlak na hospodaření domácností vyvolával zhoršující se vývoj trhu práce a s tím související větší počet lidí bez práce. "To s sebou přineslo nižší spotřebu a také vyšší výdaje státního rozpočtu na sociální dávky," sdělila mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. Negativní dopad zmírnila nízká míra cenové inflace.

V průběhu loňského roku také pokračovalo zadlužování domácností, i když méně intenzivně. Celkové dluhy domácností dosáhly výše 974,8 miliardy korun. Rostly přitom zejména hypoteční a jiné úvěry na bydlení a spotřební úvěry. I přes ekonomickou recesi se naopak podle údajů České národní banky zvýšily úspory domácností o 111,5 miliardy na 1,55 bilionu korun.

Průměrná nominální mzda loni byla 23.598 korun, průměrný starobní důchod se zvýšil na 10.027 Kč. Průměrná výše podpory stoupla o 10,2 procenta na 5851 korun měsíčně. Rozhodující vliv na ni měl podle MPSV vzestup cen bydlení, vody, energií a paliv. Meziroční úhrnný růst spotřebitelských cen byl jedno procento, což je nejméně od roku 2003.

Meziroční index výdajů na spotřebu domácností činil na konci roku 2009 pouze 100,03 procenta. Zpráva za první pololetí loňského roku přitom uváděla, že výdaje na individuální spotřebu sektoru domácností vzrostly o 2,6 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK