Schodek agrárního obchodu do dubna mírně vzrostl na 10,4 mld.

11.06.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 11. června (ČTK) - Saldo zahraničního obchodu se zemědělskými produkty a potravinami za leden až duben skončilo schodkem 10,39 miliardy korun, meziročně přibližně o 180 milionů horším výsledkem. Z Česka bylo za první čtyři měsíce roku vyvezeno zboží za 34,09 miliardy, dovozy dosáhly 44,48 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Zemědělský svaz ČR, čísla vycházejí z celní statistiky ČSÚ. Agrární saldo je záporné nepřetržitě od roku 1993.

Svaz odhaduje, že by schodek agrárního zahraničního obchodu za celý letošní rok měl vzrůst jen velice mírně na 30 miliard korun z loňských 29,67 miliardy.

Zhoršila se zejména kladná bilance zahraničního obchodu s obilovinami o více než 1,5 miliardy. Zhoršení kladného salda na 1,42 miliardy zapříčinil pokles vývozu obilí z loňských téměř čtyř miliard na letošní 2,3 miliardy korun. Naopak z 500 milionů na více než miliardu se téměř zdvojnásobil přebytek obchodu s tabákovými výrobky.

Podle předsedy svazu Miroslava Jirovského za snížením vývozu obilí stojí vyšší intervenční nákupy obilí, vzrostly také jeho zásoby. "Letos budeme do žní vstupovat řádově s 1,7 milionu tun (zásob), standardní úroveň je kolem milionu tun," řekl ČTK předseda svazu Miroslav Jirovský.

O více než 300 milionů na 3,87 miliardy se prohloubilo dlouhodobě záporné saldo České republiky s masem a droby. Zahraniční zpracovatelé do země vyvezli této komodity za více než pět miliard korun. Dovoz masa do Česka stále roste. Například u nejoblíbenějšího vepřového se podíl dovozů na celkové spotřebě již blíží 50 procentům.

Horší výsledek než o rok dříve zaznamenalo též obchodování s mlékem, vejci a medem, přestože bylo téměř 700 milionů v plusu. Čeští producenti sice vyváželi více než v roce 2009, nárůst importu byl však vyšší.

Kladným saldem skončilo devět skupin patřících dle celního sazebníku mezi agrární komodity, u patnácti položek byla bilance záporná. Kladný výsledek zaznamenali statistici například u živých zvířat, mlýnských výrobků, olejnin, cukru a cukrovinek či nápojů. Dlouhodobě v mínusu je obchodní bilance státu u ovoce, ořechů a zeleniny, ryb či kakaa a čokolády.

Podle ministerstva zemědělství by dlouhodobě pasivní saldo agrárního zahraničního obchodu nemělo být posuzováno negativně, neboť vychází z postavení ČR jako průmyslové země. Česko by si však mělo udržet aktivní bilanci u komodit, které běžně doma v dostatečném množsvtí produkuje. Agrární komora naopak upozorňuje na to, že potravinová soběstačnost státu bude s rostoucí světovou populací a možnými nečekanými událostmi stále důležitější, podobně jako soběstačnost energetická.

Podle nedávno vzniklé Vize českého zemědělství po roce 2010 by Česko do budoucna mělo více obchodovat se třetími zeměmi, 90 procent veškerého obchodu dnes tvoří obchod s unijními státy. Agrární vývoz by se měl do budoucna více orientovat na východní teritoria, balkánské země, oblast Perského zálivu a Středomoří a především země Východního partnerství a Rusko.

Vývoz by se měl i do budoucna soustředit hlavně na tradiční tuzemské komodity jako je pivo, chmel, slad, mák, osiva, mléčné výrobky či cukrovinky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK