Klaus k Temelínu: Rusko zatím nabízí víc českých subdodavatelů

08.12.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 8. prosince (ČTK) - Z trojice uchazečů o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín nabízí relativně nejvyšší podíl možnosti spoluúčasti českých firem na subdodávkách Rusové. Po setkání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem to dnes řekl český prezident Václav Klaus. Svého ruského partnera v Praze ubezpečil, že dodavatel dostavby Temelína bude vybrán transparentně.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi, vedle Rusů se soutěže účastní také americký Westinghouse a francouzská Areva.

"Definitivní nabídky nebyly předloženy, jen říkám, jak to vidím dnes," konstatoval Klaus. Dodal, že možnost podílu českých firem na subdodávkách i na ruském jaderném programu považuje Praha za "významnou věc". Česko má zájem, aby proces výběru zahraničního partnera byl "maximálně férový, maximálně transparentní, maximálně spravedlivý", ubezpečil Klaus Medveděva.

"Je to pro nás zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se ho mohli účastnit. Budeme se samozřejmě účastnit tendru," uvedl Medveděv. Také podle něj ruská nabídka předpokládá aktivnější účast českých firem pro subdodavatelské práce. Ruský prezident počítá s tím, že do výběru nezasáhne tlak zvenčí, "ať už by přicházel odkudkoli".

Případné vítězství rusko-českého konsorcia firem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress v dostavbě Temelína přinese podle ruské strany českým podnikům zakázky za čtyři až pět miliard eur (100 až 125 miliard korun). Zároveň by realizace dostavby Temelína těmito společnostmi umožnila ve spolupráci s českým průmyslem vytvořit víc než 10.000 nových pracovních míst v České republice, řekl koncem října novinářům Sergej Kirijenko, šéf ruské jaderné společnosti Rosatom, jehož součástí je Atomstrojexport.

Ruský prezident dnes na tiskové konferenci vyjádřil rovněž znepokojení nad problémy eurozóny. Rusko je podle Medveděva ochotno připojit se k řešení problému v rámci závazků, které má Moskva v Mezinárodním měnovém fondu. Základní řešení ale musí být v zemích eurozóny. Úroveň politických a finančních investic do eura je podle něj taková, že si země eurozóny nemohou dovolit nechat euro napospas osudu.

Klaus prohlásil, že problém v Evropské unii je hlubší než jen společná měna. Řešením je podle něj hluboká transformace evropské integrace a modelu evropského politického, ekonomického a sociálního systému. Krátkodobé řešení splácením dluhů není možné, řekl.

Za přítomnosti obou prezidentů byly dnes podepsány mezi ruskými a českými subjekty kontrakty za zhruba 2,15 miliardy eur (54,3 miliardy korun). Je mezi nimi například smlouva o výstavbě železnice na Urale či smlouva společnosti Alvel na dodávky jaderného paliva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK