Draghi: Nová bankovní pravidla je třeba zavádět opatrně

15.12.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín 15. prosince (ČTK) - Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi vyzval úřady pro dohled nad bankovním sektorem, aby se nesnažily přísnější pravidla kapitálové přiměřenosti bank zavádět příliš rychle. Může se podle něj totiž stát, že se zhorší dostupnost úvěrů, což by ohrozilo zatím stále ještě křehký hospodářský růst. Draghi dal obavy z nových pravidel takto najevo poprvé, co je v čele ECB.

Evropský bankovní úřad (EBA) požaduje, aby komerční banky měly ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 minimálně na devíti procentech z celkového objemu aktiv. Světoví lídři se přitom už dříve dohodli na sedmi procentech v rámci zavádění pravidel od roku 2013.

ECB dosud uváděla, že přísnější pravidla regulace bank hospodářský růst neovlivní. Draghi dal ale dnes najevo obavy z toho, jaký vliv by přísnější pravidla mohla mít na poskytování úvěrů soukromému sektoru.

"Banky v eurozóně jsou teď pod větším tlakem, a to jak z hlediska jejich kapitálu, tak z hlediska podmínek financování," řekl v Berlíně Draghi, jehož citovala agentura Reuters. "Plán zvýšení jejich základního kapitálu je snahou podpořit jejich vliv na finančních trzích, což ale není snadné," dodal.

Veřejné instituce by podle Draghiho měly tlumit dopady na reálnou ekonomiku, banky zase mají zvážit omezení výplaty dividend a mimořádných prémií a soustředit se na tvorbu dostatečných rezerv. Připustil sice, že ne vždy jsou akcionáři ochotni podpořit zvýšení základního jmění, nicméně jiné možnosti jsou horší, upozornil Draghi.

Šéf ECB také varoval, aby zadlužené vlády nečekaly na žádného "externího spasitele" a v evropské dluhové krizi si pomohly samy. Draghi ale nenaznačil, že by se ECB chystala evropské vlády nějakým způsobem podpořit a pomoci jim s financemi. Vlády mají samy vyrovnat rozpočty a přistoupit k reformě hospodářství, pokud chtějí obnovit hospodářský růst.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK