Kalousek: Daň z vína má chránit drobné vinaře,výnos bude nepatrný

11.04.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Zavedením spotřební daně na víno se vláda snaží především ochránit drobné tuzemské vinaře. Daň je tedy zaměřena na víno z dovozu, které se podílí na domácí spotřebě z více než 60 procent. Samotný výnos z daně bude ve srovnání s celkovými opatřeními zanedbatelný, kolem 300 milionů korun ročně, uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek.

 

V současné době platí nulová sazba daně z tzv. tichého (neperlivého) vína. Vláda navrhuje daň deset Kč na litr vína. Zároveň by ale od daně měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí zhruba 500.000 hektolitrů, tedy asi 25 procent celkové produkce. "To znamená, že 25 až 30 procent domácí produkce zdaněno nebude, nicméně ten zbytek by zdaněn být měl z hlediska rovných podmínek pro všechny," uvedl Kalousek.

"Máme zájem drobné producenty vína ochránit a nezatížit touto daní. Většina vína je z dovozu tak, nevidíme důvod je nezdanit," uvedl k tomu premiér Petr Nečas.

Nejvíce se navíc podle Kalouska do ČR dováží krabicová vína, která nemají podle něj s vínem nic společného. "Největší spotřeba není u těch, co si chtějí pochutnat na dobrém vínu, ale u těch co chtějí opici za nejmenší cenu. Když porovnám tři krabice vína a deset tuzemských výčepních piv, tak vítězí to tzv. dovozové víno. Byl bych rád, kdyby těch deset českých piv bylo konkurenceschopných," uvedl ministr.

Zároveň podotkl, že má pochopení pro postoj koaličních poslanců z jižní Moravy, kteří se již vyjádřili v tom smyslu, že pro návrh hlasovat nebudou. "Chápu lidsky řadu koaličních poslanců z jižní Moravy, kteří se chtějí vrátit bezpečně domů," uvedl.

Průměrná spotřebitelská cena bílého jakostního vína se pohybovala v listopadu 2011 na úrovni 63,98 Kč/l. Předpokládaný dopad zvýšení sazby by podle propočtů vlády znamenal růst ceny na 75,98 Kč/l, tedy o necelých 16 procent.

Spotřeba vína v Česku je necelých 200 milionů litrů ročně, za loňský rok svaz podle dřívějších informací očekává produkci zhruba 70 milionů litrů vína. Nulová spotřební daň na víno je mimo jiné v Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku, Maďarsku či Slovensku.

Se spotřební daní na víno vinaři nesouhlasí. Podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka vinaři aktuálně "čelí tlaku na zrušení tohoto odvětví". Podle něj se zdraží veškeré víno na trhu. Vinaři dnes odmítli argumenty, že v ČR platí spotřební daň u jiných alkoholických nápojů. Podle generálního ředitele Vinných sklepů Valtice Marka Šťastného jednotlivé obory nelze srovnávat. Například návratnost z vysazení nových vinic trvá prý více než deset let.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK