Řekové znovu prověřují seznam osob podezřelých z daňových úniků

27.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Atény 27. prosince (ČTK) - Řecká prokuratura zkoumá seznam osob, které mají účet ve Švýcarsku a u nichž má podezření na daňové úniky. Agenturu Reuters o tom informovaly soudní zdroje. Případ upozorňuje na neschopnost Atén přimět občany a firmy k řádnému placení daní, což je jeden z důvodů, kvůli nimž je Řecko v hluboké finanční krizi.

Řekové seznam dostali minulý pátek od francouzských úřadů. Seznam podle zdrojů obsahuje stovky jmen řeckých občanů, kteří mají účet u švýcarské pobočky globální banky HSBC.

Zprávy o daňových únicích značně rozlítily řeckou veřejnost i opoziční strany, kterým už delší dobu vadí, že poslední vlády si s problémem zatím nedokázaly poradit. Řecko je více než pět let v hospodářské recesi, která velikost ekonomiky snížila asi o 20 procent a výrazně snížila životní úroveň střední třídy.

Atény přitom seznam podezřelých získaly z Francie už podruhé. Paříž jim seznam poprvé poslala už v roce 2010, činitelé bývalé vlády jej ale nevyužili. To silně rozčílilo veřejnost a mimo jiné se objevily spekulace, že než se letos seznam dostal k členům parlamentu, některá jména z něj byla smazána.

Aby se vyloučily dohady kolem úplnosti seznamu, vydali se řečtí prokurátoři minulý týden osobně do Paříže a tam si nechali původní seznam předat. Podle zdrojů teď oba seznamy srovnávají a snaží se zjistit, zda byla některá jména skutečně smazána. "Předběžné závěry, zda bylo s tím seznamem manipulováno, by mohly být do pondělí," cituje Reuters zdroj, který chtěl zůstat v anonymitě.

Seznam pochází z obsáhlejší řady dat, která ukradl jeden z bývalých zaměstnanců HSBC a která se dostala do rukou orgánům v Paříži. Řekové jej přezdívají "Lagardeové seznam", protože v době, ze které seznam pochází, byla francouzskou ministryní financí Christine Lagardeová. Ta se mezitím stala šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Řecko zatím nedokázalo obvinit z daňových úniků nikoho vlivného, i když se objevily informace, že takoví lidé na seznamu jsou. Veřejnost je tak rozčarována z postoje politických představitelů, kteří slíbili, že přinutí daňové delikventy, aby přijali díl zodpovědnosti za finanční problémy, s nimiž se Řecko potýká.

Zatímco Řecko se stále nemá k tomu, aby seznam využilo a potrestalo ty, kteří podvádějí, jiné evropské země nelenily. Velmi aktivní je v tomto ohledu především Německo. "Lhaní skončilo, občané chtějí znát pravdu," poznamenal mluvčí hlavní opoziční strany Syriza Panos Skurletis. "Soudný den se blíží," dodal.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.