Vláda schválila změny podnikání finančních institucí

22.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 22. ledna (ČTK) - Od roku 2015 by neměla Česká národní banka (ČNB) dohlížet na úroveň likvidity poboček zahraničních bank působících v ČR. Nově by na tento ukazatel, který se zaměřuje na schopnost společnosti krátkodobě dostát svým závazkům v případě neočekávaných problémů, měly kontrolovat orgány země, kde má pobočka sídlo. Návrh příslušné novely dnes schválila vláda. Změnu si vyžádaly nové směrnice a nařízení EU ohledně podnikání finančních institucí. Novinka se týká např. tuzemské pobočky Citibank.

Návrh ale ponechává ČNB právo vyžadovat od poboček bank ze států EU pravidelné informace o činnosti pobočky a přijímat vůči pobočkám opatření k ochraně finanční stability Česka při mimořádné situaci. ČNB rovněž bude mít dál právo kontrolovat pobočky bank států EU na místě. Podle posledních údajů ČNB působilo ke konci září v ČR 45 bank, z toho bylo 22 poboček zahraničních bank. Materiál dále zavádí kapitálové rezervy, jejichž držení může ČNB vyžadovat kvůli posílení kapitálové vybavenosti bank, družstevních záložen a obchodníků s cennými papíry a omezení systémového rizika.

MF rovněž v novele upřesňuje požadavky, které musí splňovat členové statutárních a dozorčích orgánů finanční instituce. Stanoví i nové požadavky na řídicí a kontrolní systém institucí a požadavek na zakotvení tzv. whistleblowingu. To je oznamování neetických nebo nezákonných praktik pracovníky institucí interně prostřednictvím zvláštního, nezávislého a samostatného komunikačního kanálu.

Směrnice a nařízení EU (CRDIV/CRR) nově upravují například oblast regulatorního kapitálu, kapitálových rezerv a krizového řízení. Snahou opatření je snížit závislost finančních institucí na externím ratingu. Změny se týkají i sankcí, odměňování a řízení a správy společnosti.

Nařízení rovněž nově upravuje strukturu, objem a zejména kvalitu regulatorního kapitálu, který budou finanční instituce EU povinny držet. Požadovaných minimálních poměrů regulatorního kapitálu bude třeba dosáhnout do roku 2019.

Směrnice EU jsou účinné od letoška, proto MF v materiálu navrhuje, aby Poslanecká sněmovna schválila návrh již v prvním čtení. "Nedojde-li k projednání navrhovaného zákona a jeho schválení v co nejkratším termínu, hrozí České republice postih za nesplnění povinností plynoucích z členství v Evropské unii," uvádí materiál.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK