ECB snížila úroky, depozitní sazba je poprvé záporná

05.06.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Frankfurt nad Mohanem 5. června (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) dnes snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 0,15 procenta. Její depozitní sazba se navíc poprvé dostala do záporné hodnoty. Komerční banky tak budou muset za své peníze uložené u ECB platit. Centrální banka rovněž uvedla, že na odpolední tiskové konferenci představí další opatření.

ECB se snaží podpořit poskytování úvěrů a zabránit deflaci v eurozóně. Depozitní sazbu ECB snížila na minus 0,1 procenta z dosavadní nulové úrovně.

Meziroční míra inflace v eurozóně v květnu klesla na 0,5 procenta z dubnových 0,7 procenta. Nachází se tak hluboko pod dvouprocentní hranicí stanovenou ECB jako strop cenové stability. Již déle než půl roku se navíc drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou šéf ECB Mario Draghi označuje za nebezpečnou.

Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí podle aktuálních údajů zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,2 procenta z tempa 0,3 procenta v předešlém čtvrtletí. Eurozóna se stále ještě zotavuje ze své nejdelší recese, která trvala rok a půl a skončila loni ve druhém čtvrtletí.

K uvolnění měnové politiky letos ECB vyzval například Mezinárodní měnový fond nebo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Kvůli vysokému kurzu eura se zásahu banky dožadovali také někteří francouzští politici.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.