České pohledávky vůči Viktoriagruppe činí až 1,8 miliardy korun

16.03.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 16. března (ČTK) - Pohledávky českých úřadů vůči zkrachovalé firmě Viktoriagruppe dosahují až 1,8 miliardy korun. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Ve skladu firmy v Německu má ČR uloženu naftu za více než miliardu korun. S firmou však bylo zahájeno insolvenční řízení a předběžný insolvenční správce ve svém lednovém rozhodnutí neuznal, že nafta je česká. Dnes končí lhůta, do kdy mají věřitelé přihlásit své pohledávky. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) ČTK sdělila, že přihlásila pohledávky za 1,5 miliardy korun. Dalších až 300 milionů korun pak podle zdroje ČTK nárokují české celní a daňové úřady. Ty to dnes ČTK nepotvrdily.

\"Přihlásili jsme pohledávky za 300 milionů korun. V této sumě jsou neuhrazené faktury, ale i chybějící nafta, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Vedle toho jsme pak podmínečně přihlásili i naftu České republiky, která je uložená v Kraillingu,\" řekl dnes ČTK předseda SSHR Pavel Švagr. Dodal, že celková výše pohledávek SSHR vůči Viktoriagruppe tak činí 1,5 miliardy korun.

Dalších dohromady 300 milionů korun pak podle informací, které má ČTK k dispozici, nárokují celníci a Generální finanční ředitelství (GFŘ). Generální ředitelství cel dnes ČTK potvrdilo, že určité pohledávky vůči Viktoriagruppe uplatnil Celní úřad pro Královéhradecký kraj. Jejich výši ale s ohledem na zákonnou mlčenlivost v daňovém řízení odmítlo sdělit. Ze stejného důvodu nebylo konkrétní ani GFŘ, to navíc nepotvrdilo ani samotné uplatnění pohledávek. \"Tuto informaci nemůžeme poskytnout,\" řekla dnes ČTK mluvčí GFŘ Petra Petlachová.

Nafta, kterou má Česko uloženu v Německu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů.

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Předběžný insolvenční správce argumentoval při svém lednovém rozhodnutí o neuznání českého nároku například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

Celý proces bude nyní pokračovat 24. března jednáním soudu, kde by se měl sejít mimo jiné insolvenční správce, vedení firmy Viktoriagruppe a všichni věřitelé, kteří přihlásili pohledávky. Samotné uznávání přihlášených pohledávek by se ale podle informací ČTK mělo projednávat až při dalším jednání soudu 21. dubna.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK