EK tlačí na Řecko, centrální banka varuje před odchodem z EU

17.06.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Atény 17. června (ČTK) - Zadlužené Řecko se den před jednáním ministrů financí zemí eurozóny nijak nepřiblížilo klíčové dohodě s věřiteli, která by zemi zajistila další peníze ze záchranného balíčku. Zatímco eurokomisař Valdis Dombrovskis vyzval řeckou vládu, aby projevila větší politickou vůli k dohodě, premiér Alexis Tsipras po jednání s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem opět odmítl škrty v penzích a další \"katastrofické\" požadavky věřitelů. Řecká centrální banka vůbec poprvé varovala, že bez dohody hrozí zemi platební neschopnost a odchod z eurozóny.

Podle místopředsedy Evropské komise pro euro Dombrovskise sice pro dohodu Řecka s jeho mezinárodními věřiteli existují technické a odborné předpoklady, ne však politická vůle v Aténách. Řecká vláda by podle něho měla přestat říkat, co nechce udělat, ale říci, co učinit chce. Nejmenovaný unijní činitel, podrobně obeznámený s vývojem jednání okolo řecké krize, dnes prohlásil, že \"míč je jednoznačně na řecké straně hřiště\" a že příslušná bruselská pracovní skupina je připravena se k jednáním sejít okamžitě poté, co Atény přijdou se svými návrhy.

Premiér Tsipras dnes pouze prohlásil, že jeho vláda chce \"čestné\" řešení. Pokud jej však nepůjde nalézt, \"katastrofické\" požadavky věřitelů prý odmítne.

Řecká centrální banka podle serveru BBC vůbec poprvé varovala, že bez dohody o další finanční pomoci by nejen mohla nastat platební neschopnost země a její odchod z eurozóny, ale i z celé Evropské unie. Řecku podle ní hrozí nový zápas s hospodářskou recesí. Řecká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta a centrální bankéři odhadují, že tempo poklesu ve druhém čtvrtletí ještě zrychlí. Z šestileté recese se řecká ekonomika vymanila teprve začátkem loňského roku.

Stále více předních politiků zastává názor, že dohodu Atén s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropskou komisí o podmínkách, za nichž Řecko může dostat zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dříve dohodnutého záchranného programu, se během zbývajících dvou týdnů nepodaří uzavřít. Program byl v únoru prodloužen do konce tohoto měsíce, uvolnění peněz i po dohodě s věřiteli musí potvrdit právě ministři financí eurozóny a také parlamenty v některých zemích.

Sílící protiřecké nálady v zemích eurozóny dokumentuje dnes zveřejněný průzkum, podle kterého si většina Němců přeje, aby Řecko přestalo používat euro. Poprvé od začátku roku také v Německu převažuje počet lidí, kteří se domnívají, že se Atény budou muset společné evropské měny vzdát.

Do Atén se opřel i slovenský ministr financí Peter Kažimír, který kritizoval řecké politiky za jejich přístup k jednání. Dohodu na čtvrteční lucemburské schůzce ministrů financí eurozóny Kažimír neočekává. \"Slovní útoky představitelů řecké vlády nemají obdoby. Jsou to slovní útoky na věřitele jako celek. Je třeba jasně pojmenovat, že když kritizujeme Řecko, nekritizujeme řecký lid, ale máme vážné výhrady ke způsobu práce nové řecké vlády,\" řekl Kažimír novinářům.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK