Americký Fed naposledy za Greenspana zvýšil úrok na 4,5 procenta

31.01.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


WASHINGTON 31. ledna (ČTK) - Měnový výbor Federálního rezervního systému (Fed) dnes podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrtinu procentního bodu na 4,5 procenta. Na schůzce, které se naposledy zúčastnil šéf Fedu Alan Greenspan, americká centrální banka sdělila, že ekonomika "možná" bude potřebovat ještě další přitvrzení měnové politiky.

Základní sazba je nyní nejvýše od dubna 2001. Na současnou úroveň ji Fed dostal 14 čtvrtprocentními kroky od června 2004 z tehdejšího 40letého minima 1,0 procenta, aby v rostoucí ekonomice zabránil vzestupu inflace.

V nejednoznačném doprovodném sdělení však Federální výbor pro otevřené trhy (FOMC) jako by naznačoval, že proces zvyšování úroků, který trvá již 19 měsíců, se chýlí ke konci. Výbor sice uvedl, že další růst bude "možná " zapotřebí, pravděpodobnost tohoto kroku však podle agentury Reuters fakticky snížil. Slovíčkem "možná" totiž nahradil prosincové vyjádření "pravděpodobně".

Analytici a finanční trhy pozorně sledují rétoriku Fedu, aby z ní odvodili budoucí vývoj sazeb. Všeobecně se předpokládá, že v letošním prvním pololetí cyklus zvyšování úroků skončí, protože tempo růstu ekonomiky v poslední době polevilo a inflace je podle posledních údajů pod kontrolou. Díky růstu úroků se začal rovněž ochlazovat přehřátý trh nemovitostí.

Analytici považují dnešní vyjádření FOMC za kompromis, který připravuje čistý stůl novému šéfovi Fedu. Účastí na dnešní schůzce zakončil své 18leté působení v instituci, která usměrňuje největší světovou ekonomiku, Alan Greenspan. Toho od středy nahradí Ben Bernanke, dosavadní šéf Rady ekonomických poradců prezidenta George Bushe a předtím jeden z guvernérů Fedu.

Ještě dnes v noci by měl Bernankeho oficiálně schválit Senát. Ve středu pak bude nový šéf Fedu uveden do funkce. Bernanke naznačil, že se bude zasazovat o zavedení formálnějších pravidel měnové politiky, například oficiálního inflačního cílení. Tato psaná pravidla Greenspan nahrazoval intuicí a flexibilitou.

Analytici ještě nedávno předpokládali, že na dalším zasedání FOMC v polovině března je další zvýšení sazeb dosti pravděpodobné, v posledních dnech to však ekonomické údaje poněkud zpochybnily. Páteční zpráva ukázala, že růst americké ekonomiky se v posledním loňském čtvrtletí loňského roku zpomalil ze 4,1 na pouhých 1,1 procenta. Údaje za poslední měsíc však napovídají, že tento útlum byl pouze dočasný.

"Navzdory poněkud pomalejšímu čtvrtému čtvrtletí ekonomika funguje dobře a pravděpodobně potřebuje další jeden nebo dva zásahy Fedu," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom Dresdner Bank Michael Heise. "Neočekávám, že (Bernanke) v krátkodobém horizontu změní politiku Fedu příliš výrazně," dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK