Šéf AFI: Příliv investorů končí, stát musí udržet ty současné

24.02.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


PRAHA 24. února (ČTK) - Výrazný příliv investorů do České republiky pomalu končí. V rozhovoru pro ČTK to řekl šéf Sdružení pro zahraniční investice Martin Slabý. Hyundai je podle něj "na jistou dobu poslední supervelký investor, který do ČR přichází". Stát by se měl podle něj zaměřit na udržení těch investorů, kteří již v zemi působí.

Zahraničním investorům v ČR podle Slabého vadí zejména přílišná byrokracie, složitá daňová legislativa, složitý zákoník práce či nedostatek kvalitních absolventů například z technických oborů.

Problémem je také neexistence stropů na sociální a zdravotní pojištění, což kritizuje i vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel. "Silně mě to trápí," řekl na setkání s investory, které pořádala AFI. Havlovým cílem je prý do voleb prosadit "alespoň nějaké stropy".

Zavedení stropu ve výši několikanásobku průměrného platu by podle Havla stálo několik miliard Kč. Poslanci prý přitom v poslední době rozdali asi 31 miliard na věci, z nichž některé ani nebyly potřeba. "Minimálně zvýšení rodičovského příspěvku mi silně nevyhovuje, v ekonomice je vyloženě kontraproduktivní," řekl.

S existencí stropů nemá podle Havla potíže asi 70 až 80 procent pracovníků. Problém však vzniká u vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Podle Havla tak vznikají nedůstojné situace, kdy například šéf banky zastává svůj post jako živnostník, aby se placení extrémně vysokého pojištění vyhnul.

Podle Slabého by příští vláda měla zvážit i snížení stropu pro poskytnutí investiční pobídky, aby na ně dosáhly i střední firmy. Místo současného minima 100 milionů Kč by to prý mohla být i polovina a u pobídek na modernizaci továren i méně.

Pobídky by se prý měly nastavit tak, aby na ně dosáhly všechny firmy, které nespadají do rozsáhlého systému podpor malých a středních podniků. "Nejste-li malá nebo střední firma a nechcete-li dnes postavit tovární halu za 100, 200, 300 milionů korun, tak vám nikdo nepodá pomocnou ruku," připomněl vakuum mezi oběma systémy podpory. Plány ODS na úplné zrušení investičních pobídek odmítl s tím, že by to udělala jen "hloupá vláda".

Sdružení AFI existuje již deset let a sdružuje konzultační, právnické či daňové společnosti, které radí nově příchozím zahraničním investorům. Počet členů se rozrostl z původních devíti na dnešních 63 firem. Dalších zhruba 30 zájemců AFI odmítlo kvůli nesplnění výběrových kritérií.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK