ČTÚ: Plán přechodu k digitální TV bude nejpozději do konce roku

25.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 25. srpna (ČTK) - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zpracuje finální podobu Technického plánu přechodu nejpozději do konce tohoto roku. Sdělil to předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Plán přechodu je jakýmsi jízdním řádem digitalizace a stanoví přesný postup a termíny vypínání současného analogového zemského vysílání a nástupu jeho digitální podoby.

Podle některých informací měl ČTÚ o přijetí finální podoby plánu rozhodnout právě v těchto dnech poté, co plán umístil na své webové stránky k veřejné diskusi. K plánu přišlo ČTÚ celkem 19 připomínek ze stran nynějších i nových vysílatelů, regionálních stanic, provozovatelů digitálních sítí a dalších firem.

"V zájmu odpovědného posouzení zásadních, často velmi rozporných a protikladných připomínek účastníků veřejné konzultace se Rada ČTÚ rozhodla pokračovat v dopracování návrhu plánu podle původního harmonogramu nejpozději do 31. prosince," uvedl Dvořák.

"Dopracovaný návrh Technického plánu přechodu bude předložen k opakované veřejné konzultaci. Tento postup neznamená zpochybnění základního časového rámce přechodu na digitální vysílání," dodal Dvořák.

Podle Rady ČTÚ je nutné zpracovat plán přechodu tak, aby zajistil garanci stejného pokrytí území a obyvatel digitálním signálem tak, jak je nyní u analogového vysílání. To byla jedna z připomínek Novy, podle které si její program může naladit 98 procenta obyvatel. "Ochrana tohoto aktiva je z hlediska Novy a jejích vlastníků klíčová," uvedla Nova ve svém stanovisku zveřejněném na stránkách ČTÚ.

Do plánu přechodu je také podle ČTÚ nutné zapracovat to, aby začátek vysílání v digitální síti určené pouze pro veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas začalo dříve, než původně ČTÚ navrhoval. V návrhu zveřejněném k diskusi se nejpozději se startem této sítě počítalo podle jednotlivých regionů od prosince 2008 do listopadu 2010.

Nutné je zajistit podle ČTÚ i to, aby nové TV stanice měly možnost zahájit vysílání v současných digitálních sítích s následným plynulým přechodem jejich vysílání do nových, již celoplošných sítí.

ČTÚ přihlédl i k námitkám současných regionálních stanic, které protestovaly proti tomu, že digitální síť pro regiony má být spuštěna až po úplném vypnutí analogového signálu v roce 2010. To by v praxi znamenalo, že by po nějakou dobu neměly možnost vysílat, přestože budou mít v tu dobu platnou licenci. Nyní ČTÚ hodlá upravit plán přechodu tak, aby regionálním a lokálním vysílatelům byla dána možnost přechodu na digitální signál bez přerušení jejich vysílání.

Postupným vysílání současného analogového TV vysílání vznikne prostor až pro 30 stanic vysílajících digitálně. Lidé si však musí koupit převaděče signálu, takzvané set-top boxy, jejichž ceny nyní začínají pod hranicí 2000 korun. První oblasti přijdou o možnost přijímat současné analogové vysílání již příští rok.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK