EK prý znovu zakročí proti energetickým firmám

05.01.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 5. ledna (ČTK) - Největší energetické skupiny v Evropě zřejmě budou čelit dalšímu tlaku ze strany Evropské komise. Ta není spokojena s postupem liberalizace a tvrdí, že léta snah uvolnit trh zatím nejsou příliš znát. Píše se to v pátečním vydání britského listu Financial Times. Komise už prý získala dostatek důkazů, že energetický trh v EU nefunguje tak, jak by měl.

Evropská komise plní v EU mimo jiné roli antimonopolního orgánu a sektor výroby a distribuce elektřiny zkoumala 16 měsíců. Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová chce podle FT využít všech pravomocí a vynutit si, aby se poměry v odvětví změnily.

"Tržní koncentrace byla označena za největší překážku, která brání úspěšnému procesu liberalizace. Tržní síla monopolů z dob před liberalizací pořád nezmizela," uvádí Kroesová ve zprávě, která sumarizuje poznatky za 16 měsíců zkoumání celého energetického odvětví. Výsledky vyšetřování Kroesová oznámí pravděpodobně příští středu.

Hodnocení, která komisařka předloží, se podle FT bude těžko číst většině energetických koncernů, včetně německých skupin E.ON a RWE, které se hojně angažují i na energetickém trhu v České republice. Kritika ale zřejmě bude směřovat i na francouzskou GDF a italskou Eni. Na tyto firmy padá největší podezření z porušování hospodářské soutěže a Evropská komise už v nich také provedla razii.

Zatím není jasné, zda závěry šetření, které příští týden Kroesová předloží, budou součástí širší revize energetické politiky EU. Některé země už daly najevo, že myšlenka rozbití domácích energetických firem se jim příliš nelíbí. Zpráva Kroesové nicméně jasně ukáže odhodlání komise vyvíjet na velké energetické firmy tlak a snažit se je přinutit k uplatňování snahy liberalizovat trh, píše list.

Úřad Kroesové zřejmě usiluje o to, aby se energetické firmy v některých případech vzdaly kontroly nad infrastrukturou. Například aby prodaly účasti ve firmách, které ovládají plynovody, a v případě elektrárenských firem, aby se vzdaly kontroly nad přenosovými soustavami.

Kroesová nařídila hloubkovou kontrolu energetických firem už v roce 2004, tedy krátce po svém nástupu do úřadu. Kroesová od samého začátku upozorňuje, že mnohaletá snaha Bruselu o liberalizaci trhu spotřebitelům ani firmám zatím mnoho nepřinesla. Až Kroesová příští týden závěry šetření ukáže, největší pozornost se zřejmě zaměří na to, zda komise bude obhajovat rozbití velkých energetických firem, kterých je v Evropě několik.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK