Firmy chtějí penzijní reformu a méně předpisů, ukázal průzkum HK

08.01.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 8. ledna (ČTK) - Čeští podnikatelé jsou přesvědčeni, že současnou politickou situaci nelze řešit jinak než předčasnými volbami. V nich jednoznačně preferují ODS a od budoucí vlády očekávají především důchodovou reformu a zeštíhlení byrokratického aparátu. Píšou to dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na reprezentativní průzkum, který na přelomu roku mezi téměř 900 firem uskutečnila Hospodářská komora (HK).

Nicméně názory malých a velkých podniků se podle listu přece jenom liší. Zatímco nadpoloviční většina firem s maximem devíti zaměstnanců je přesvědčená, že předčasné volby se budou konat již v příštím roce, mezi většími společnostmi převládá názor, že předčasné volby se nebudou konat vůbec.

Pro velké firmy je také vůbec nejdůležitější důchodová reforma, mikrofirmy zase preferují pročištění legislativy, tedy méně byrokratických předpisů.

Přestože se velké firmy domnívají, že předčasné volby nebudou, za nutné řešení nynější politické situace je považuje nadpoloviční většina dotázaných. Dvaapadesát procent respondentů se totiž domnívá, že současná vyjednávání o vládě skončí krachem.

Prioritou budoucí vlády by mělo být především zeštíhlení byrokratického aparátu. To v průzkumu požadovaly malé podniky a středně velké firmy, kterým nutná administrativa otravuje život nejvíce, stejně jako složité legislativní předpisy.

Velké firmy, které mají víc než 250 zaměstnanců, zase nejvíc volají po důchodové reformě. Od ní si slibují zejména pokles odvodů na sociální pojištění.

Dalšími nejsilnějšími požadavky jsou snižování celkové daňové kvóty a ozdravění veřejných financí. Nicméně, rovná daň, kterou v nynější koaliční dohodě slibují ODS, KDU-ČSL a Strana zelených, podnikatele zas až tolik nezajímá. Ve svých preferencích ji zařadili až na sedmé místo, píšou HN.

Z průzkumu také vyplynulo, že zavedení rovné daně daleko více než silné ekonomické společnosti preferují malé firmy a živnostníci.

Poměrně velký význam - šesté a deváté místo žebříčku - dávají podnikatelé reformě zdravotnictví a zvyšování bezpečnosti, tedy reformě policie. Nejméně důležitá je pro ně privatizace státních podniků, prezentují výsledky průzkumu Hospodářské komory dnešní Hospodářské noviny.

Průzkumu se podle deníku zúčastnilo 893 firem. Šestatřiceti procenty byly zastoupeny malé podniky s deseti až devětačtyřiceti pracovníky, další nejpočetnější skupinou byli živnostníci a mikrofirmy do devíti zaměstnanců (třicet procent). Zhruba desetina odpovědí pak pochází od velkých podniků, které mají více než 250 zaměstnanců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK