MfD: Ředitel útvaru vnějších vztahů ČT Švehla byl členem KSČ

24.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 24. února (ČTK) - V nejvyšším vedení České televize (ČT) je další člověk s problematickou minulostí. Ředitel útvaru vnějších vztahů Martin Švehla se ve svém životopise, stejně jako generální ředitel Jiří Janeček, nezmínil o svém členství v komunistické straně. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Svou minulost tajil i bývalý člen Lidových milicí František Lambert, přišel kvůli tomu o funkci vrchního a programového ředitele.

"Taková byla tehdy situace: kdo byl vidět na obrazovce, toho měli komunisti nějakým způsobem pod kontrolou," řekl MfD Švehla, který je v ČT od roku 1975. Na tom, že dnes zastává významnou pozici ve veřejnoprávním médiu, nevidí nic špatného.

Švehla byl několik let členem KSČ, v jeho životopis o tom ale zmínka není. "Já jsem to neskrýval, mám kolem sebe lidi, kteří jsou kolem mě celý život," řekl MfD. "Po škole jsem chtěl jít do televize. Pak mi řekli, že bych měl jít do strany, tak jsem tam šel. Byl jsem člen KSČ, co s tím teď," uvedl.

Navíc komunistická Státní bezpečnost vedla Švehlu pod krycím názvem Ekonom v kategorii svých důvěrníků. To ale neznamená, že Švehla s StB vědomě spolupracoval. Lidé vedení v této kategorii nepodepisovali žádný vázací akt a mnohdy o tom, že si je StB vede jako spolupracovníky, vůbec nevěděli.

Švehla tvrdí, že to je i jeho případ. "Vím, že na mě spis na StB byl. Já jsem s nimi ale nespolupracoval," prohlásil.

Janeček byl členem KSČ od srpna 1981 do konce roku 1989, ve svém životopise to ale neuvedl. Proti zákonu se však neprovinil. Bývalý komunista totiž podle zákona televizi řídit může. Někteří ale vidí problém v tom, že to neuvedl ve výběrovém řízení na místo šéfa veřejnoprávní televize.

Lambert přišel kvůli tajenému členství v Lidových milicích o funkci vrchního a programového ředitele ČT, zatím zůstává ve vedení televize na postu finančního ředitele. O jeho budoucnosti bude na Janečkovu žádost rozhodovat soud. Podle zákona bývalý lidový milicionář nesmí být ve vedení veřejnoprávní televize. Lambert ale tvrdí, že do milicí zařazen automaticky poté, co vstoupil v roce 1988 do KSČ.

Situace se navíc zřejmě změnila po Novém roce díky novému zákoníku práce, který omezil množství jmenovaných funkcí. Podle některých výkladů se tak nyní na Lambertovy funkce v ČT lustrační zákon nevztahuje.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK