V posledním měsíci loňského roku vzrostly objemy hypoték, zatímco jejich počty klesly. V prosinci bylo sjednáno 9351 hypotečních úvěrů, o 115 méně než v listopadu. Objemy v prosinci vyšplhaly na 20,138 miliardy Kč, o měsíc dříve byly nižší o 678 milionů korun.
\"Díky silnému prosinci uzavřely v loňském roce banky zapojené do Hypoindexu takřka stejné objemy úvěrů jako v roce předchozím. Ve vysokých objemech sjednaných úvěrů se stále více projevují rostoucí ceny nemovitostí, když průměrný hypoteční úvěr v prosinci překročil 2,15 milionu Kč. Průměr nových úvěrů je navíc výrazně výše, protože statistiky obsahují také refinancované úvěry,\" uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.
Hypoindex potvrzuje postupné zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů, řekl ČTK generální ředitel realitní kanceláře Next Reality Robert Hanzl. Z hlediska cen nemovitostí nelze podle něj očekávat, že by stále příznivé úrokové sazby zásadně ovlivnily růst či pokles jejich hodnoty nebo případný zájem klientů nakupovat. Přesto v letošním roce čeká spíše stagnaci cen nemovitostí, které jsou již v řadě regionů na maximu.
Nárůst objemu hypoték při jejich klesajícím počtu přisoudil hypoteční specialista společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák tomu, že právě u vyšších úvěrů se letos očekává výrazné zpřísnění podmínek pro jejich poskytnutí, lidé tak budou mít problém na ně dosáhnout. Na úrokové sazbě je vidět, že banky stále zdražují a tento trend se dá očekávat i v celém roce 2018, odhadl. \"Přestože jdou úrokové sazby nahoru a úvěry jsou méně dostupné, poptávka po nemovitostech zatím neslábne a v několika příštích měsících to ani neočekáváme,\" doplnil výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.



Test Volkswagen Caravelle Long 2.0 TDI 4Motion: Mikrobus do nepohody
Malý náklaďáček mnoha jmen: Škoda/Aero/Praga (A) 150 byla nedoceněným československým dříčem
Řidička uvízla na železničním přejezdu, rychlík ji minul jen o kousek
Brzdná dráha delší až o deset metrů. Hlavně levné pneumatiky z východní Asie jsou pro řidiče rizikové
Test Renault Symbioz: S novým hybridem jezdí svižně a se spotřebou legendárního té-dé-íčka
