Kdo musí podat daňové přiznaní?

28.03.2018 | , Finance.cz
DANĚ


V lednu jsme se přiznávali k silniční dani a nemovitým věcem. V březnu nás pak bude čekat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?

Plno lidí si myslí, že daňové přiznání podávají pouze živnostníci a podnikatelé, ale není tomu úplně tak. Přiznat se k dani musí každý, kdo měl kompletní příjmy za kalendářní rok vyšší než 15 000 Kč. Zároveň pak musí být příjmy předmětem daně z příjmu fyzických osob, resp. nesmějí být vyjmuty ze zdanění.

Kdo tedy musí podat daňové přiznání?

  • Osoby samostatně výdělečné činné, čili všichni podnikatelé a živnostníci.
  • Osoby, které mají příjmy z pronájmu a kapitálového majetku.
  • Osoby, které vykonávají dvě nebo více zaměstnání současně.*
  • Osoby, které mají příjmy ze zaměstnání a z autorských honorářů od jiného zaměstnavatele.
  • Osoby, které jsou zaměstnány a podléhají solidární dani, což znamená, že jejich příjmy byly osmqčtyřicetkrát vyšší než průměrná mzda.
  • Osoby s příjmy ze zahraničí.

*Platí, jestliže např. pracujete pod jedním zaměstnavatelem na HPP a pod jiným na DPP nebo jako OSVČ na vedlejší činnost. Daňové přiznání v těchto případech musíte podat i tehdy, pokud váš příjem činí 0 Kč anebo jste dokonce ve ztrátě.

Daně navíc mají nová pravidla u závislé činnosti do 2500 Kč. Příjmy malého rozsahu od roku 2018 podléhají srážkové dani ve výši 15 %, což funguje podobně, jako když u dohody o provedení práce nepodepíšete prohlášení poplatníka k dani.

Zaměstnanec: roční zúčtování daně

Osoby, které pracují pouze pod jedním zaměstnavatelem na hlavní pracovní poměr nebo zkrácený úvazek, podepsali prohlášení k dani a nemají ostatní příjmy vyšší než 6000 Kč za celý rok 2017, daňové přiznání podávat nemusí. Na druhou stranu pak ale bude třeba poprosit firemní účetní o roční zúčtování daně.

Jestliže jste pak přihlášení k dani nepodepsali anebo jste účetní či zaměstnavateli nedoložili potřebné podklady (včetně odpočtů a slev) k ročnímu zúčtování do 15. února 2018, daňové přiznání podat musíte.

Zdanění příjmů ze zahraničí

Česká republika má podobně jako ostatní státy uzavřenou smlouvu o dvojím zdanění, což jednoduše řečeno znamená, že pokud vaše příjmy byly již zdaněny v zahraničí, v ČR k dalšímu zdanění nedojde. Přesto však musíte podat daňové přiznání a zdanění v jiné zemi prokázat příslušnými doklady. Nejjednodušší je pak kontaktovat zahraničního správce daně a požádat jej o potvrzení. Pokud potvrzení nestihnete vyřídit do termínu podání přiznání, bude třeba uvést alespoň předpokládaný příjem. V dalším roce pak přiznání s již známou výší příjmu ze zahraničí můžete upravit anebo ještě v letošním roce podat dodatečně.

Do kdy odevzdat přiznání k dani z příjmu?

Pokud si daňové přiznání za rok 2017 vyplňujete sami, musí být odevzdáno nejpozději do úterý 3. dubna 2018. Dobrou zprávou je, že opomenutím tohoto termínu se zas tolik nestane. Pokuta nám prozatím nehrozí a hrozit nebude, jestliže přiznání opožděně dodáme nejpozději do úterý 10. dubna 2018. Přehledy pojištění pak musí být doloženy nejpozději do 2. května.

Pokud bychom pak vyplněním a odevzdáním pověřili specialistu v oboru finančního poradenství, deadline pro nás bude až 2. červenec 2018. Důležité ale je, abychom o této skutečnosti informovali příslušný finanční úřad. Přehledy pojištění pak bude třeba doložit nejpozději do 1. srpna.

Opožděné přiznání k dani z příjmu

Jestliže přiznání neodevzdáte ani do maximálního termínu zpoždění, čeká vás pokuta. Penále za každý další den prodlení naskakují ve výši 0,05 – 5 %. Minimální pokuta za zpoždění či neodevzdání činí 500 Kč, nejvyšší naopak může dosáhnout až na 300 000 Kč.

Kde odevzdat daňové přiznání?

Daňové přiznání bude třeba doručit na příslušný finanční úřad v místě, kde máte nahlášeno trvalé bydliště. Dodat jej lze poštou anebo osobně na přepážce. Na pozoru by se však měli mít všichni vlastníci datových schránek. Ti jsou totiž povinni podat daňové přiznání elektronicky touto cestou.


Mohlo by vás zajímat:

Vše o podání daňového přiznání za rok 2017

Kdy je daň z příjmů nulová?Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 12 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.