Kdo musí podat daňové přiznaní?

19.02.2020 | , Finance.cz
DANĚ


V lednu jsme se přiznávali k silniční dani a nemovitým věcem. V březnu nás pak bude čekat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?

Plno lidí si myslí, že daňové přiznání podávají pouze živnostníci a podnikatelé, ale není tomu úplně tak. Přiznat se k dani musí každý, kdo měl kompletní příjmy za kalendářní rok vyšší než 15 000 Kč. Zároveň pak musí být příjmy předmětem daně z příjmu fyzických osob, resp. nesmějí být vyjmuty ze zdanění.

Kdo tedy musí podat daňové přiznání?

  • Osoby samostatně výdělečné činné, čili všichni podnikatelé a živnostníci.
  • Osoby, které mají příjmy z pronájmu a kapitálového majetku.
  • Osoby, které vykonávají dvě nebo více zaměstnání současně.*
  • Osoby, které mají příjmy z autorských honorářů nad 10 000 Kč měsíčně.
  • Osoby, které jsou zaměstnány a podléhají solidární dani, což znamená, že jejich příjmy byly osmačtyřicetkrát vyšší než průměrná mzda.
  • Osoby s příjmy ze zahraničí.

*Platí, jestliže např. pracujete pod jedním zaměstnavatelem na HPP a pod jiným na DPP (nad 10 000 Kč) nebo jako OSVČ na vedlejší činnost. Daňové přiznání v těchto případech musíte podat i tehdy, pokud váš příjem činí 0 Kč anebo jste dokonce ve ztrátě.

Zaměstnanec: roční zúčtování daně

Osoby, které pracují pouze pod jedním zaměstnavatelem na hlavní pracovní poměr nebo zkrácený úvazek, podepsali prohlášení k dani a nemají ostatní příjmy vyšší než 6000 Kč za celý rok 2019, daňové přiznání podávat nemusí. Na druhou stranu pak ale bude třeba poprosit firemní účetní o roční zúčtování daně.

Jestliže jste pak přihlášení k dani nepodepsali anebo jste účetní či zaměstnavateli nedoložili potřebné podklady (včetně odpočtů a slev) k ročnímu zúčtování do 17. února 2020, daňové přiznání podat musíte.

Zdanění příjmů ze zahraničí

Česká republika má podobně jako ostatní státy uzavřenou smlouvu o dvojím zdanění, což jednoduše řečeno znamená, že pokud vaše příjmy byly již zdaněny v zahraničí, v ČR k dalšímu zdanění nedojde. Přesto však musíte podat daňové přiznání a zdanění v jiné zemi prokázat příslušnými doklady. Nejjednodušší je pak kontaktovat zahraničního správce daně a požádat jej o potvrzení. Pokud potvrzení nestihnete vyřídit do termínu podání přiznání, bude třeba uvést alespoň předpokládaný příjem. V dalším roce pak přiznání s již známou výší příjmu ze zahraničí můžete upravit anebo ještě v letošním roce podat dodatečně.

Do kdy odevzdat přiznání k dani z příjmu?

Pokud si daňové přiznání za rok 2019 vyplňujete sami, musí být odevzdáno nejpozději do středy 1. července 2020. Dobrou zprávou je, že opomenutím tohoto data se zas tolik nestane. Daňové přiznání můžeme ještě bez postihu odevzdat do 5 dnů od řádného termínu.

Pokud bychom pak vyplněním a odevzdáním pověřili specialistu v oboru finančního poradenství, deadline pro nás bude až 1. červenec 2020. Důležité ale je, abychom o této skutečnosti informovali příslušný finanční úřad.

Opožděné přiznání k dani z příjmu

Jestliže přiznání neodevzdáte ani do maximálního termínu zpoždění, čeká vás pokuta. Penále za každý další den prodlení naskakují ve výši 0,05 – 5 %. Minimální pokuta za zpoždění či neodevzdání činí 500 Kč, nejvyšší naopak může dosáhnout až na 300 000 Kč.

Kde odevzdat daňové přiznání?

Daňové přiznání bude třeba doručit na příslušný finanční úřad v místě, kde máte nahlášeno trvalé bydliště. Dodat jej lze poštou anebo osobně na přepážce. Na pozoru by se však měli mít všichni vlastníci datových schránek. Ti jsou totiž povinni podat daňové přiznání elektronicky.


Mohlo by vás zajímat:


Test: Znáte české daně?

Jsou pro vás daně sprosté slovo, nebo si při vyplňování daňového přiznání lebedíte? Otestujte své znalosti.

Jaké jsou aktuální sazby DPH?Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 18 krát

Články ze sekce: DANĚ