Daně 2020: kdy podat a kdy zaplatit?

15.01.2020 | , Finance.cz
DANĚ


Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou termíny pro daňová přiznání a zaplacení daní?

Leden - silniční a z nemovitosti

Leden je především měsícem, kdy musíte podat daňové přiznání k silniční dani. A pokud jste v minulém roce koupili, zdědili nebo jinak získali nemovitost, tak musíte podat i daňové přiznání k nemovitosti. Termín na obojí daňové přiznání je až do konce ledna, v roce 2020 připadá 31. ledna na pátek

Zároveň do konce ledna musíte silniční daň zaplatit. Tato daň se platí formou záloh po čtvrtletí průběžně během roku, do konce ledna musíte zaplatit silniční daň za prosinec a případné nedoplatky za minulý rok.

Pro daň z nemovitosti lednový termín pro platbu neplatí, tato daň se platí až do konce května.

Pokud jde o zaměstnance, tak ti, kteří uplatňují při výpočtu čisté mzdy daňové zvýhodnění na děti, by měli do konce ledna dodat své mzdové účtárně tzv. potvrzení druhého z poplatníků o tom, že on slevu na děti neuplatňuje. Bez tohoto potvrzení není možné slevu na děti uplatnit už při výplatě za leden.


Daňový kalendář 2020: silniční, nemovitost, z příjmu

Zdroj: Shutterstock

Únor - vše pro zaměstnance

V únoru je důležité jen jedno datum, a to 15. února. To je termín, do kdy musí zaměstnanci podepsat u zaměstnavatele roční zúčtování k dani z příjmů. Do této doby je také nutné dodat do mzdové účtárny veškeré dokumenty k uplatňovaným daňovým slevám, zvýhodněním a odečitatelným položkám. Letos se však roční zúčtování daně posouvá na pondělí 17. února.

Pokud zaměstnanci vznikne nárok na daňový přeplatek nebo dokonce daňový bonus, tak ten mu bude vyplacen ve mzdě za březen (tedy v první polovině dubna).Březen - šup na finanční úřad

Každoroční účtování daní pak vrcholí na konci března, kdy se musí odevzdat daňové přiznání. OSVČ i někteří zaměstnanci tak mají napilno, aby to stihli včas odevzdat. V roce 2020 musí být odevzdáno nejpozději do 1. dubna, který připadá na středu.

Nicméně Ministerstvo financí promine penále a poplatky za prodlení fyzickým osobám, které podají daňové přiznání do 1. července 2020. Jedná se o opatření proti šíření koronaviru na úřadech a poštách.

Stejný termín platí i pro splatnost daně z příjmu. Daň je totiž třeba zaplatit spolu s odevzdáním daňového přiznání.


Duben a květen - nemovitost a přehledy

Hned po odevzdání daňového přiznání je nutné odevzdat ještě přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu. Není to tedy úplně hned, ale přesně řečeno do 30 dnů od podání daňového přiznání. Termín letos spadá na pondělí 4. května, protože 1. května je pátek.

Nicméně přehledy o příjmech a výdajích můžete odeslat na OSSZ a vaši zdravotní pojišťovnu v roce 2020 až do 3. srpna 2020, opět se jedná o opatření proti šíření koronaviru.

Zároveň je třeba do konce května, tedy do 31. května, ještě zaplatit daň z nemovitost. Jenže toto datum spadá na neděli. To znamená, že daň z nemovitosti musí být zaplacena nejpozději v pondělí 1. června.


Červenec a srpen - když máte daňového poradce

Pokud máte povinnost odevzdat daňové přiznání a do 31. 3. 2020 dodáte na finanční úřad potvrzení, že vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, tak se o tři měsíce prodlužuje lhůta pro odevzdání. 

V roce 2020 připadá termín pro odevzdání daňového přiznání s daňovým poradcem na 1. července. Následně pak do 30 dnů je nutné odevzdat i oba přehledy o příjmech a výdajích, na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu.


Test: Znáte české daně?

Jsou pro vás daně sprosté slovo, nebo si při vyplňování daňového přiznání lebedíte? Otestujte své znalosti.

Jaké jsou aktuální sazby DPH?Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 11 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.