Daně 2019: kdy podat a kdy zaplatit?

18.01.2019 | , Finance.cz
DANĚ


Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou termíny pro daňová přiznání a zaplacení daní?

Leden - silniční a z nemovitosti

Leden je především měsícem, kdy musíte podat daňové přiznání k silniční dani. A pokud jste v minulém roce koupili, zdědili nebo jinak získali nemovitost, tak musíte podat i daňové přiznání k nemovitosti. Termín na obojí daňové přiznání je až do konce ledna, v roce 2019 připadá 31. ledna na čtvrtek

Zároveň do konce ledna musíte silniční daň zaplatit. Tato daň se platí formou záloh po čtvrtletí průběžně během roku, do konce ledna musíte zaplatit silniční daň za prosinec a případné nedoplatky za minulý rok.

Pro daň z nemovitosti lednový termín pro platbu neplatí, tato daň se platí až do konce května.

Pokud jde o zaměstnance, tak ti, kteří uplatňují při výpočtu čisté mzdy daňové zvýhodnění na děti, by měli do konce ledna dodat své mzdové účtárně tzv. potvrzení druhého z poplatníků o tom, že on slevu na děti neuplatňuje. Bez tohoto potvrzení není možné slevu na děti uplatnit už při výplatě za leden.


Únor - vše pro zaměstnance

V únoru je důležité jen jedno datum a to 15. února. To je termín, do kdy musí zaměstnanci podepsat u zaměstnavatele roční zúčtování k dani z příjmů. Do této doby je také nutné dodat do mzdové účtárny veškeré dokumenty k uplatňovaným daňovým slevám, zvýhodněním a odečitatelným položkám. 15. února je v roce 2019 třetí únorový pátek.

Pokud zaměstnanci vznikne nárok na daňový přeplatek nebo dokonce daňový bonus, tak ten mu bude vyplacen ve mzdě za březen (tedy v první polovině dubna).


Březen, tedy duben - šup na finanční úřad

Každoroční účtování daní pak vrcholí na konci března, kdy se musí odevzdat daňové přiznání. OSVČ i někteří zaměstnanci tak mají napilno, aby to stihli včas odevzdat. V roce 2019 připadá 31. březen na neděli, proto je termín pro odezdání daňového přiznání posunutý na pondělí 1. dubna.

Stejný termín platí i pro splatnost daně z příjmu. Daň je totiž třeba zaplatit spolu s odevzdáním daňového přiznání.


Květen - nemovitost a přehledy

Hned po odevzdání daňového přiznání je nutné odevzdat ještě přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu. Není to tedy úplně hned, ale přesně řečeno do 30 dnů od podání daňového přiznání. Pokud tedy odevzdáte daňové přiznání 1. dubna, tak nejpozdnějším termínem odevzdání je 1. května, přesněji tedy 2. května, protože prvního je svátek.

Zároveň je třeba do konce května, tedy do pátku 31. května, ještě zaplatit daň z nemovitost.


Červenec a srpen - když máte daňového poradce

Pokud máte povinnost odevzdat daňové přiznání a do 1. 4. 2019 dodáte na finanční úřad potvrzení, že vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, tak se o tři měsíce prodlužuje lhůta pro odevzdání. 

V roce 2019 připadá termín pro odevzdání daňového přiznání s daňovým poradcem na 1. července. Následně pak do 30 dnů je nutné odevzdat i oba přehledy o příjmech a výdajích, na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 10 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.