Podvedli vás při nákupu vstupenek na Neckáře či Rolling Stones? Znáte Viagogo?

30.07.2018 | , Finance.cz
Spotřebitel


Koupili jste si vstupenky online a najednou vám bylo strženo z účtu řádově více? Nebo jste zjistili, že vstupenky jsou neplatné? Jak se můžete bránit? Odstoupením ze smlouvy? A co je zač společnost Viagogo?

Do vyhledávače zadáte jméno vaše oblíbeného zpěváka a poté kliknete na první odkaz s názvem viagogo. A začínáte pomalu padat do pasti, ve které nakonec můžete zaplatit násobně více, ba co víc, některé vstupenky nemusí být vůbec platné..

Všichni jsme gogo, nakoupili jsme "výhodně" na Viagogo

Nejlepší tah na stránce Viagogo je její vykřížkování

Zdroj: Shutterstock

Kdo je společnost Viagogo?

Viagogo založil v Londýně americký podnikatel Eric Baker a tato společnost nyní sídlí ve švýcarské Ženevě. Viagogo se zabývá sekundárním prodejem vstupenek a burzou vstupenek a sama se označuje jako druhá největší burza se vstupenkami na světě. Problém je v tom, že se stránky tváří jako primární prodejce a uživatele neustále nabádají, aby vstupenky koupil (formou toho, že zbývá posledních pár kusů a podobných marketingových tahů). Často za vstupenku, která stojí v řádech stokorun, přeplatí člověk násobně více. Celosvětově tato společnost nachytala již mnoho lidí a jenom na sociálních sítích mají skupiny založené podvedenými občany tisíce členů.

„Jsme druhou největší světovou burzou vstupenek na živé akce. Na všechny vstupenky se plně vztahuje naše záruka. Ceny jsou nastaveny prodejci a mohou být nižší či vyšší než původní kupní cena vstupenek."

Vaše Viagogo

Ďábel se skrývá v detailu. Viagogo není společnost, která přímo prodává vstupenky. U těchto prodejců musí být cena, která se uvádí, konečná včetně všech poplatků a daní. Bohužel společnost je pouze zprostředkovatel prodeje, tedy sekundární prodejce a spotřebitel uzavře smlouvu s třetí osobou a nemusí vystupovat jako podnikatel. A právě na tomto faktu je vesměs celé podnikání založeno, což z něj činí podnikání na hraně legálnosti. 

Jaký je rozdíl v ceně vstupenek koupených přes Viagogo a normálními vstupenkami?

Na stránkách se vám ukáže přijatelná cena a po celém martyriu objednávky nakonec odkliknete OK a cena je následně 2x - 4x vyšší Tak i tohle se může stát lidem, kteří nakupují přes Viagogo.

Konkrétní příklad, vstupenky na Václava Neckáře, které na ticketportalu stojí 655 Kč za kus (tedy 1 310 Kč za dva lístky) se přes Viagogo dají koupit za přibližně 3 950 Kč, tedy o 2 640 Kč více, což je přibližně trojnásobek původní ceny.

Je to legální, jak se bránit?

Zdá se to neuvěřitelné, ale ve většině případů se opravdu jedná o legální záležitost, protože jak již bylo zmíněno, tak společnost Viagogo je pouze zprostředkovatel prodeje. Jejím prostřednictvím se přeprodávají vstupenky, které již byly jednou zakoupeny (to české právo nezakazuje), spotřebitel tak smlouvu uzavírá s třetí osobou, která však nemusí být podnikatelem. V takovém případě, kdy prodávající nevystupuje v právním vztahu jako podnikatel, se ustanovení na ochranu spotřebitele nepoužijí.  V ceně tedy nemusejí být započítány veškeré poplatky, které vás následně při výpisu z účtu zaskočí.

Problém ovšem zůstává v tom, že při objednávce se vám ukáže celková cena těsně před a někdy až po dokončení objednávky a také další informace uváděné na webových stránkách jsou na hraně nekalé obchodní praktiky. Takže se neváhejte obrátit na Českou obchodní inspekci, která by mohla společnosti Viagogo uložit sankce. Bohužel společnost má sídlo, které se nenachází v EU, takže se nelze obrátit na  Evropské spotřebitelské centrum působící při České obchodní inspekci. Můžete ovšem kontaktovat švýcarský dozorový orgán na ochranu spotřebitele, který se nazývá Eidgenössisches Büro für Konsumentenfragen (BFK), anglicky Federal Consumer Affairs Bureau (FCAB).

Mohu odstoupit od smlouvy, protože cena je příliš vysoká?

Bohužel odstoupení od smlouvy při zakoupení vstupenek ve čtrnáctidenní lhůtě není možné, protože se jedná o smlouvu, která patří mezi výjimky, při kterých není možné uplatnit právo na odstoupení.

Jestliže byla nová cena vstupenek v hrubém nepoměru k ceně původní, tak byste mohli požadovat zrušení smlouvy a s ním spojené navrácení peněžních prostředků, neboť se může jednat o neúměrné zkrácení. Nicméně co už je hrubý nepoměr, posoudí až soud.

Společnosti se daří a stížnosti podvedených zákazníků ze všech koutů světa přibývá, ale byznys jede dál.

Kterých koncertů a akcí se to týkaly nevýhodné dražby?

Například na Laver Cup byla nabízena VIP vstupenka na tři dny za 435 tisíc korun. V minulosti se přes Viagogo nabízeli vstupenky na Davis cup, Fed Cup, na festivaly Rock for People, Pohodu či na koncerty Coldplay, Rolling Stones, Boba Dylana a další akce a světové interprety. Za vstupenky mnoho lidí zaplatilo mnohonásobně více a některé lístky byly dokonce falešné, což se dozvěděli mnohdy až při kontrole u vstupu na danou událost.

Které koncerty Viagogo nabízí?

V nabídce společnosti Viagogo jsou nyní vstupenky na tyto akce:

Název akce
Fed Cup - Finále
Ed Sheeran
Nigtwish
Ludovico Einaudi
Twnty One Pilots
Ricky Martin
ZaZ
Vstupenky na zápasy Manchester United
Lucie 2018 - Evolucie
Andrea Bocelli
Paul Mccartney
Die Antwoord
Divokej Bill
Taylor Swift

Zdroj: Viagogo.com

V současné době nabízí viagogo velké množství vstupenek na sport, koncerty, divadlo či festivaly.

Nejlepší možností, jak vstupenky nakoupit, je prostřednictvím oficiálních stránek události, zpěváka, sportovního klubu. Dále si můžete koupit vstupenky přes různé portály, které jsou široce známé a rozšířené a jsou již zavedenými značkami (např. Ticketportal). Dejte si pozor rovněž na reklamní příspěvky ve vyhledavačích a také na příspěvky, jež jsou na prvních místech ve vyhledávači (Seznam, Google). Dejte si raději práci a čas při hledání a najeďte na oficiální stránky události. Jestliže si nejste ani tak jisti, tak raději lístky nekupujte, nebo kontaktujte někoho, kdo se v těchto věcech orientuje.

Rovněž šiřte dále zprávy o předražených vstupenkách a vaše zkušenosti při podobných "šmelinách". Pokud máte podobné zkušenosti, neváhejte napsat do naší právní poradny, kde vám poradíme řešení, které je pro vás nejvhodnější.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 31 krát

Články ze sekce: Spotřebitel