Milostivé léto platí i pro dlužníky u VZP. Úlevy nachystala i Moneta

26.11.2021 | , Finance.cz
Spotřebitel


Máte dluhy u zdravotní pojišťovny? Pomoci vám může milostivé léto. Jakým způsobem ho můžete využít u všeobecné zdravotní pojišťovny? A co byste měli vědět?

Institut milostivého léta funguje už téměř měsíc, ale teprve nedávno se rozhodlo, jak bude možné řešit dluhy u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ta totiž s výkladem novely zákona měla problém, přestože se spadá mezi veřejnopravní subjekty, pro které milostivé léto platí. Jak to tedy je?

Jak vzniknou dluhy a penále na zdravotním pojištění?

Zdravotní pojištění je v České republice povinná daň a zadlužit se při jejím neplacení je skutečně snadné. Stačí párkrát nezaplatit zdravotní pojištění, jestliže jste samoplátce anebo zaplatit méně, než je stanoveno. Dluh však může vzniknout i tehdy, pokud svůj závazek hradíte pravidelně a ve správné výši, ale za to pod špatnými platebními údaji.

Dobré je vědět, že na dlužné částce (jistině) skáčou penále, a to ve výši 0,05 % za každý kalendářní den. Zdravotní pojišťovna po vás může dluh vymáhat i formou exekuce.

Čtěte také: Jak se počítají úroky z prodlení?

Exekuce kvůli dluhu na zdravotním pojištění

Právě pro takové dlužníky byl zaveden institut milostivého léta, který spočívá v možnosti zaplatit jistinu, čili částku, kvůli které dluh vznikl a následně i poplatek exekutorovi s tím, že zbytek vám bude společně s úroky z prodlení smazán. Nutno podotknout, že i přesto, že úroky z prodlení nebo penále činí největší část dluhu. Má to však své podmínky.

Tou první je, že se musíte dlužit veřejnoprávnímu subjektu, kterým VZP ale i ostatní zdravotní pojišťovny bezesporu jsou. Druhou pak je, že dluh musí být vymáhán soudním exekutorem.

Čtěte také: Jak a kde zjistím, že mám dluhy na zdravotním pojištění?

Milostivé léto u zdravotní pojišťovny: VZP, odpuštění penále

Zdroj: Depositphotos

 

Do kdy lze splatit dluh u VZP?

Milostivé léto započalo 28. října 2021 a trvá tři měsíce, což znamená, že svůj dluh u zdravotní pojišťovny můžete vyřešit nejpozději do 28. ledna 2022.

Kolik je poplatek exekutorovi?

Pro všechny osoby v exekuci je poplatek ve stejné výši. Exekutorovi zaplatíte částku 750 Kč, která však bude zvýšená o daň z připadané hodnoty se sazbou 21 %. Kromě jistiny tedy za "smazání" úroků z prodlení nebo penále uhradíte ještě 908 Kč. Vzhledem k tomu, že dle dostupných informací na webu Exekutorské komory, stojí vedení každé exekuce okolo 4 500 Kč bez DPH, se tedy nejedná o velký poplatek.

Důležité je však vědět, že pokud chcete vyřešit své dluhy v rámci institutu milostivého léta, musíte s tímto krokem exekutora předem obeznámit. On sám by vám pak měl dodat číslo účtu, variabilní symbol a případně i sdělit výši jistiny, jestliže ji neznáte.

Pokud byste totiž uhradili jistinu a poplatek s DPH bez toho, aniž byste o tom exekutorovi řekli, na možnost milostivého léta se pravděpodobně nevyužije.

Čtěte také: Co je dobré vědět o dluhu na zdravotním pojištění?

K milostivému létu se připojí i MONETA

Přestože banka MONETA nepatří mezi veřejnoprávní subjekty, k institutu se rozhodla připojit, ovšem svým způsobem.

Klientům, kteří jsou v prodlení se splácením svých finančních závazků více jak tři měsíce, odpustí veškeré sankční poplatky a penalizace. Stane se tak za předpokladu, že nejdéle do sedmi let splatí původní jistinu včetně dlužného obchodního úroku.

Nabídka platí pro ty klienty, kteří byli k 31. říjnu letošního roku v prodlení se splácením svých nezajištěných úvěrů o více jak 90 dní.

Samotný generální pardon na výše uvedené penalizace udělí banka v okamžiku doplacení jistiny a obchodního úroku. Na to budou mít klienti sedm let. V případě, že budou řádně plnit novou splátkovou dohodu, nebude jim banka během této doby účtovat žádný další úrok ani penalizace.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 8 krát

Články ze sekce: Spotřebitel