Zvýšení základní a procentní výměry důchodu v roce 2022

20.12.2021 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Stejně jako každý rok, tak i ten příští můžeme očekávat zvýšení důchodů. O kolik vzrostou? A bude se valorizace týkat skutečně všech důchodů?

V roce 2022 dochází opět ke zvýšení důchodů. Očekávat můžeme růst základní, ale i procentní výměry, navíc také dostanete dodatečnou částku, čímž dochází ke změně zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Co byste o valorizaci měli rozhodně vědět?

Co je základní výměra a o kolik se zvýší

Základní výměru důchodu mají všichni penzisté stejnou. Jde o pevně stanovenou část důchodu, která platí pro všechny, a také o základ, který dostanou. Na její výši pak vůbec nemá vliv délka potřebné doby pojištění a dokonce ani výše výdělku.

Letos základní výměra činí 3 550 Kč, oproti roku 2020 se zvýšila jen o 60 Kč. Pro rok 2022 se navyšuje na 3 900 Kč, čili o 350 Kč.

TIP: Kalkulačka věku odchodu do důchodu

Co je procentní výměra a o kolik se zvýší

Jedná se o druhou složku částky důchodu, která je větší než výměra základní. Vždy se navíc stanovuje individuálně, protože závisí na konkrétním průběhu důchodového pojištění a na výši příjmů. Obecně pak můžeme říct, že čím vyšší je příjem a získaná doba pojištění, tím vyšší samozřejmě výměra bude.

V roce 2022 pak dochází k jejímu zvýšení, a to o 1,3 %. To ale není všechno. Procentní výměra se totiž zvýší ještě o dodatečnou (dílčí) částku, která bude činit 300 Kč. Pro rok 2021 došlo ke zvýšení o 7,10 %. Dílčí částka se pak např. zvýšila v rámci valorizace důchodů na rok 2020. Tehdy činila 151 Kč.

Čtěte také: Co se vám nebude počítat do důchodu?

Zvýšení základní a procentní výměra důchodu 2022

Zdroj: Depositphotos

 

Od kdy se zvyšují v roce 2022 důchody?

Zde na rozdíl od předešlých let dochází ke změně. Zvýšení částky důchodu totiž nebude náležet od splátky splatné v lednu, ale již od 1. ledna 2022, což je jednou ze změn v zákoně. Právě proto penzisté díky hromadné valorizaci obdrží ještě samostatně doplatek valorizačního zvýšení a to za období od 1. ledna 2022 do dne, který předcházel dni jejich lednové splatnosti. Doplatek poté získají ve stejném termínu, jako ve kterém chodí důchod.

Čtěte také: Sedm důchodových novinek roku 2022

Kdy a jak zjistím, o kolik se mi zvýší důchod?

Dle informací, které na svém webu uvádí Česká správa sociálního zabezpečení, důchody po Novém roce vzrostou v průměru o 805 Kč. ČSSZ vás o navýšení důchodu navíc bude informovat i prostřednictvím písemného oznámení, které zašle listovní zásilkou bez ohledu na to, zdali pobíráte důchod na účet anebo vám je vyplácen v hotovosti. Oznámení můžete očekávat od první poloviny prosince až do první poloviny ledna 2022.

Na jaké důchody se vztahuje valorizace?

Zvýšení se bude týkat všech důchodů. Polepší si tedy osoby ve starobním a invalidním důchodu, ale i ti, kteří pobírají sirotčí anebo vdovský důchod.

Čtěte také: Výpočet důchodu v roce 2022 v 7 bodech

Jak proběhne zvýšení při souběhu důchodů?

V praxi nejčastěji najdeme souběh starobní a vdovské či vdovecké penze. Pokud by pak k něčemu takovému mělo tedy docházet, bude se nárok zvýšené procentní výměry o 1,3 % posuzovat u každého důchodu samostatně. Zvýšení důchodu upraveného pro souběh s jiným důchodem se stanoví z výše procentní výměry z takto upraveného důchodu.

Jiná situace však nastává u dodatečné dílčí částky ve výši 300 Kč. Ta totiž bude vyplacena pouze jednou a dostanete ji k důchodu. který je vyplácen v plné výši.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 120 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY