Limit u dohody o pracovní činnosti se v roce 2023 zvýší

29.12.2022 | , Finance.cz
DANĚ


Pokud si přivyděláváte prostřednictvím dohody o pracovní činnosti, měli byste vědět, že se limit pro odvod pojistného po Novém roce zvýší. O kolik?

O podmínkách a pravidlech dohody o pracovní činnosti (DPČ) pojednává zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Nicméně částka, nad kterou se začnou z odměny provádět pojistné odvody, v zákoníku uvedena není. Její zvýšení pro rok 2023 bylo zveřejněno ve sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 320/2022 Sb., kterým se vyhlašuje zvýšení částky rozhodné pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění.

Dozvíte se:

Sociální a zdravotní pojištění u dohody o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti stejně jako dohoda o provedení práce patří mezi typ brigády, resp. práci malého rozsahu, která je výhodná pro zaměstnavatele i zaměstnance. Do určitého výdělku totiž z odměny nemusí být odvedeno sociální ani zdravotní pojištění, díky čemuž zaměstnavatel ušetří, a brigádníkovi tak zůstane více peněz. Nicméně nezapomínejte, že pokud si na DPČ vyděláte jen do limitu, nemáte vyřešeno zdravotní pojištění, jestliže tedy nejste jinak zaměstnanci, osoby samostatně výdělečně činné anebo státní pojištěnci.

Mít zaplacené zdravotní pojištění je pak povinnost daná zákonem. Pokud není odváděno z DPČ, ze zaměstnání, podnikání anebo jej za vás nehradí stát, musíte si ho začít platit sami jako osoba bez zdanitelných příjmů čili OBZP. Měsíční platba pro vás bude ve výši 13,5% z minimální mzdy platné pro daný rok.

Platit si i sociální pojištění, jestliže se vám neodvádí z výdělku, již sice povinnost není, ale je vhodné o přihlášce k dobrovolnému důchodovému pojištění minimálně uvažovat, aby vám nechyběly potřebné roky pro nárok na starobní důchod.

Čtěte také: Dovolená, ošetřovné a příplatky za práci o víkendu. Co vše se chystá pro zaměstnance na DPP a DPČ?

Zvýšení limitu u dohody o pracovní činnosti, DPČ 2023

Zdroj: Depositphotos

 

Podmínky dohody o pracovní činnosti

DPČ musí být vždy sjednána písemně s tím, že jedno vyhotovení náleží zaměstnanci, druhé zaměstnavateli. V dokumentech by neměl chybět sjednaný typ práce, rozsah pracovní doby a také období, na které je dohoda uzavírána. Výpovědní doba pak dle zákoníku práce činí 15 dnů.

Podstatné však je, že rozsah týdenní pracovní doby nesmí přesáhnout polovinu zákonem stanovené pracovní doby. Ta je stanovena jako 40 hodin. Na dohodu o pracovní činnosti tedy nesmíte odpracovat více než 20 hodin týdně. To se posuzuje za celou dobu, na kterou je DPČ uzavřena, nejdéle za 52 týdnů čili 1 rok.

Čtěte také: Je lepší zkrácený úvazek, nebo DPČ

Limit pro odvod pojistného u DPČ v roce 2022

Z měsíčních hrubých výdělků se v letošním roce odvody na sociální ani zdravotní pojištění z dohody o pracovní činnosti neplatí, jestliže je odměna do částky 3499 Kč. U výdělku 3500 Kč a více se již pojistné začne odvádět. Pokud jste pak u zaměstnavatele nepodepsali růžové prohlášení poplatníka, do tohoto limitu se pak z odměny odvádí i srážková daň. Nad částku 3500 Kč jde již o daň zálohovou.

Jak se zvýší limit u DPČ v roce 2023?

Limit pro odvod pojistného se zvýší na 4000 Kč. Sociální ani zdravotní pojištění vám tedy zaměstnavatel neodvede do hrubého výdělku 3999 Kč a méně. Pokud jste u něj nepodepsali růžové prohlášení poplatníka k dani, do příjmu 3999 Kč bude odvedena srážková daň, nad limit již daň zálohová. Nezapomeňte pak také, že pokud máte u jednoho zaměstnavatele více dohod, výdělky se sčítají, a pokud je minimálně ze dvou výdělků odváděna daň zálohová, bude nutné vše vypořádat v daňovém přiznání za příslušný kalendářní rok.

Čtěte také: Dohoda o pracovní činnosti založí pracovní vztah maximálně na poloviční pracovní úvazek

Od kdy platí nový limit u dohody o pracovní činnosti?

Ihned od začátku nového roku. Pokud v roce 2023 budete pracovat na DPČ, nový limit pocítíte již v odměně za leden, která chodí na účet v únoru.

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 16 krát

Články ze sekce: DANĚ