Mohou o příspěvek na bydlení žádat také klienti domovů pro seniory a podobných zařízení?

20.06.2024 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Senioři nebo hendikepovaní lidé mohou mít mnohdy problémy s uhrazením nákladů na bydlení, a to především tehdy, pokud s nimi nebydlí další člověk, se kterým by se o náklady podělili. S úhradou proto pomáhá za určitých podmínek stát příspěvkem na bydlení. Mohou o něj ale zažádat také klienti ubytovacích sociálních služeb?

V tomto roce došlo k poklesu normativních nákladů na bydlení, z toho důvodu někteří příjemci dávky dostávají na příspěvku méně. Příjmy a výdaje musejí osoby pobírající příspěvek na bydlení dokládat povinně už jenom za 1. a 3. kalendářní čtvrtletí.

Zdroj: Depositphotos

Dosáhnou osoby využívající sociální ubytovací služby na příspěvek na bydlení?

Žádat o příspěvek na bydlení mohou osoby bydlící ve vlastním domě, v nájmu i podnájmu a nově také vlastník stavby pro individuální nebo rodinnou rekreaci. Nárok na příspěvek získá ale také osoba, která byt užívá na základě věcného břemena.

Zákon o státní sociální podpoře neumožňuje osobám využívajícím například domovy pro seniory a další pobytové služby využívat nároku na příspěvek na bydlení. Klientům těchto služeb musí rovněž zbýt minimálně 15 % z jejich příjmu, ne vždy to ale stačí na pokrytí výdajů spojených s bydlením.

Stát ovšem poskytuje ještě doplatek na bydlení, lze čerpat alespoň ten? 

V případech zvláštního zřetele podle zákona o hmotné nouzi, kdy je ubytování poskytováno na základě jiné než nájemní smlouvy, mohou tyto osoby požádat o doplatek na bydlení. Doplatek na bydlení je vyplácen rovněž Úřadem práce. Pro přiznání nároku na doplatek na bydlení není v případech zvláštního zřetele důležitý trvalý pobyt na adrese ubytování.

O doplatek na bydlení mohou požádat osoby ubytované v:

  • domově pro seniory,
  • domově pro osoby se zdravotním postižením,
  • domově se zvláštním režimem,
  • chráněném bydlení,
  • domě na půl cesty,
  • terapeutické komunitě,
  • zařízení služeb následné péče,
  • zdravotnickém zařízení lůžkové péče nebo v azylovém domě podle zákona o sociálních službách.

Přiznání doplatku na bydlení pro osoby využívající tyto služby posuzuje Úřad práce individuálně.

Vypočítejte si svůj příspěvek na bydlení

 

 

Nepřiznal Úřad práce doplatek na bydlení? Odvolejte se

Jestliže by Úřad práce žádost o doplatek na bydlení zamítl, je možné podat odvolání proti rozhodnutí do 15 dnů od jeho přijetí. Odvolání se zasílá na úřad práce, který ve věci rozhodoval. Ten pak zašle odvolání Ministerstvu práce a sociálních věcí, které odvolání posoudí.

Dále se mohou občané se zamítnutou žádostí obracet na veřejného ochránce práv (ombudsmana).

Nově žadatelé o příspěvek na bydlení nemusejí dokládat své příjmy

Lidé pobírající příspěvek na bydlení nemusejí již dokládat příjmy ze zaměstnání, jelikož tuto činnost má povinně na starost zaměstnavatel, od kterého si příjmy vyžádá sám Úřad práce. Výši důchodu si Úřad práce rovněž zjistí sám.

Žadatelé o příspěvek na bydlení začnou procházet majetkovým testem

Od 1. července 2025 by měli žadatelé o příspěvek na bydlení procházet tzv. majetkovým testem, ve kterém se bude posuzovat výše naspořených finančních prostředků na účtu i v hotovosti, počet nemovitostí a motorových vozidel. Více o majetkovém testu se můžete dozvědět v našem předchozím článku.


Čtěte také: Majetkový test u dávek je nepřípustný, připomínkují návrh ministerstva Nejvyšší soud i jiní

 

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 28 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY