Ještě do září 2023 platilo, že při odchodu do předčasného důchodu je nutné splnit dvě základní podmínky. Tou první bylo mít splněnou potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění. Ta musela činit 35 let.
Druhou podmínkou byl věk. Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve v 60 letech, a to pouze za předpokladu, že žadatelův důchodový věk je 63 let a více. Ostatní lidé mohou do předčasného důchodu odejít nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku. Ten se u nich může lišit podle ročníků narození nebo u žen na základě počtu vychovaných dětí.
Od října 2024 bude platit, že do předčasného důchodu bude možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Potřebná doba účasti na důchodovém pojištění se prodlouží na 40 let.
- Můžete v předčasném důchodu pracovat?
- Kdy se odvádí sociální pojištění?
- Předčasný důchod a odvod sociálního pojištění
- Kdy mi bude opět vyplácen důchod?
- Jak podat žádost o uvolnění výplaty důchodu?
Můžete v předčasném důchodu pracovat?
V předčasném důchodu se pracovat může, ale pouze omezeně. Pravidlem je, že předčasný důchodce nesmí mít příjem, který by zakládal účast na nemocenském pojištění. V případě, že se odvádí nemocenské pojištění, se totiž odvádí i to důchodové společně. Obě dvě se odvádějí v rámci pojištění sociálního.
TIP: Vypočítejte si výši předčasného důchodu na naší kalkulačce
Kdy se odvádí sociální pojištění?
Sociální pojištění je odváděno vždy při práci na klasickou pracovní smlouvu bez ohledu na to, o jaký typ úvazku se jedná. V podnikání není odváděno, pokud se jedná o činnost vedlejší, u které je roční příjem za rok 2024 do limitu 105 520 Kč. U dohody o provedení práce se odvádí, pokud je měsíční hrubý příjem od 10 001 Kč výš, a u dohody o pracovní činnosti je to nad 4000 Kč hrubého měsíčně.
Čtěte také: Vyšší důchod by vám v budoucnu mohl zajistit plat manžela nebo titul z VŠ
Zdroj: Depositphotos
Předčasný důchod a odvod sociálního pojištění
Pokud má předčasný důchodce výdělek, ze kterého se odvádí sociální pojištění, výplata předčasného starobního důchodu mu nenáleží, a to až do ukončení zaměstnání, dohody nebo podnikání, popř. do dovršení řádného důchodového věku.
Předčasný důchodce i jeho zaměstnavatel mají povinnost tuto skutečnost nahlásit České správě sociálního zabezpečení, a to nejpozději do 8 dnů. ČSSZ následně výplatu důchodu z moci úřední pozastaví, a to od nejbližší možné splátky. Je zde navíc také možnost, že vám bude vyměřen přeplatek za dobu, kdy byla dávka vyplacena paralelně s výkonem výdělečné činnosti.
Čtěte také: Důchodová reforma: sdílený vyměřovací základ mezi manželi
Kdy mi bude opět vyplácen důchod?
Pokud vám byla pozastavena výplata předčasného důchodu z důvodu odvodů sociálního pojištění z výdělku, budete muset o opětovně uvolnění výplaty požádat ČSSZ prostřednictvím písemné žádosti. To však lze až ve chvíli, kdy došlo k ukončení výdělku, který zakládal účast na pojištění, nebo po dosažení řádného důchodového věku. Sociálka totiž výplatu důchodu v tomto případě automaticky neuvolní ani při dosažení řádného důchodového věku.Jak podat žádost o uvolnění výplaty důchodu?
O uvolnění výplaty důchodu musíte požádat písemně, a to prostřednictvím formuláře Žádost o zastavení/uvolnění/úpravu starobního důchodu, který můžete stáhnout na webu České správy sociálního zabezpečení. Podat jej můžete osobně nebo poštou na OSSZ, která je příslušná podle místa trvalého pobytu.
Pokud trváte na elektronickém podání, máte hned 3 možnosti. Žádost lze také odeslat
- datovou schránkou,
- datovou zprávou anebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem na adresu elektronické podatelny ČSSZ,
- prostřednictvím ePortálu České správy sociálního zabezpečení, jestliže máte přístupové údaje.
V každém případě však bude nutné do žádosti uvést i datum, od kterého požadujete výplatu důchodu uvolnit. Lze to však samozřejmě nejdříve ode dne, kdy pominul důvod, pro který byla výplata předčasného důchodu z moci úřední zastavena.
Čtěte také: Nesplňujete potřebnou dobu pojištění pro odchod do důchodu? Pravidla toho odloženého se zmírní