Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityDůchody a dávky

Zprávy a aktuality

Platí napořád a další nepravdy o invalidním důchodu

19.04.  |  Petr Gola

Pouze zdravotní problémy pro přiznání invalidního důchodu nestačí. Každý úspěšný žadatel o invalidní důchod musel být uznán nejenom invalidním, ale současně musel získat minimální dobu pojištění. Podívejme se v sedmi bodech, co je dobré vědět o invalidních důchodech.

Platí napořád a další nepravdy o invalidním důchodu

19.04.  |  Petr Gola

Pouze zdravotní problémy pro přiznání invalidního důchodu nestačí. Každý úspěšný žadatel o invalidní důchod musel být uznán nejenom invalidním, ale současně musel získat minimální dobu pojištění. Podívejme se v sedmi bodech, co je dobré vědět o invalidních důchodech.

Sedm zásadních nepravd, které kolují o předdůchodu

18.04.  |  Petr Gola

Z důvodu zhoršení podmínek pro předčasné důchody stoupla atraktivita předdůchodu. Nárok na předdůchod mají pouze občané s dostatečně vysokými vlastními úsporami na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření. Podívejme se na vybraných sedm nepravd ohledně předdůchodu.

Devět důvodů nečekaně nízkého starobního důchodu

17.04.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by očekávali. Odhadovat důchod pouze podle několika předdůchodových let může být značně nepřesné. Podívejme se na praktické příklady.

Do jakého příjmu je důchod vyšší než čistá mzda

16.04.  |  Petr Gola

Občané s nižšími příjmy jsou při výpočtu starobního důchodu zvýhodněni, neboť ve výpočtové formuli starobního důchodu je výrazným způsobem zastoupen prvek solidarity. Při nízkých příjmech a vysoké době pojištění je výpočet důchodu velmi výhodný, a výsledný důchod je dokonce vyšší než čistá mzda ze zaměstnání. Podívejme se na praktické výpočty.

O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?

15.04.  |  Petr Gola

I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž výchovné zpravidla uplatňují ženy. V praxi to znamená, že ženy s více dětmi mohou mít nižší příjmy, aby měly stejný důchod jako bezdětné ženy. Podívejme se na praktické propočty.

Proč nemůže být invalidní důchod prvního stupně 20 tisíc korun?

12.04.  |  Petr Gola

Zejména invalidní důchodci prvního stupně si musí ke svému invalidnímu důchodu přivydělávat, neboť jeho výše se nejčastěji pohybuje okolo deseti tisíc korun. Proč nemohou mít ani padesátníci s nadprůměrnou mzdou invalidní důchod prvního stupně vyšší než 13 000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.

Kdy musíte zapomenout na možnost čerpání předčasného důchodu

11.04.  |  Petr Gola

Po zpřísnění podmínek pro výpočet předčasného důchodu od října loňského roku stoupl počet občanů, kteří si nemohou odchod do předčasného důchodu dovolit. Podívejme se na praktické příklady, kdy nelze s předčasným důchodem počítat.

Co znamená dlouhodobá nízká nemocenská pro váš budoucí důchod

10.04.  |  Petr Gola

Pro výpočet důchodu se hodnotí celé pojistné období, zpravidla tedy i několik pracovních neschopností. U některých občanů i několikaměsíčních. Nemocenská je nižší než běžná mzda, a navíc se z nemocenské neplatí sociální pojištění. Jak tyto skutečnosti ovlivňují měsíční částku starobního důchodu?

Když chcete do penze dřív: porovnání využití předdůchodu a předčasného důchodu

08.04.  |  Petr Gola

Od října 2023 se zvýšilo krácení u předčasného důchodu, čímž jeho atraktivita poklesla. Jak moc se aktuálně liší měsíční částka důchodu při využití předdůchodu a předčasného důchodu? Podívejme se na praktické výpočty.

Pět příkladů, jak se dopracovat k důchodu 25 000 Kč

05.04.  |  Petr Gola

Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto k nadprůměrnému důchodu ve výši 25 000 Kč vede několik cest. Vypočítejme si některé vybrané varianty, ať už je starobní důchod přiznán v letošním roce, nebo v minulosti, nebo vzniká nárok na více důchodů současně.

Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?

04.04.  |  Lucie Mečířová

Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.

Sedm důchodových výhod pro lidi s nízkými příjmy

02.04.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu v Česku je značně výhodnější pro lidi s podprůměrnými příjmy než pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Náhradový poměr s vyšší mzdou značně klesá. Podívejme se na vybraných sedm důvodů, proč tomu tak je.

Kdy se lidé v invalidním důchodu dočkají nároku na výchovné?

02.04.

V roce 2023 začal stát vyplácet tzv. výchovné, které některým lidem navýšilo důchod minimálně o 500 Kč. Mají na výchovné nárok také poživatelé invalidního důchodu?

K zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání již nebude nutná osobní návštěva Úřadu práce. Postačí aplikace Jenda

28.03.

Už na podzim by mohli mít občané možnost podat žádost do evidence uchazečů nebo zájemců o zaměstnání digitální formou. S digitální formou žádostí se rovněž počítá také u podpory v nezaměstnanosti.

Jakou pracovní smlouvu můžete uzavřít, když jste v invalidním důchodu?

25.03.  |  Lucie Mečířová

Přiznali vám invalidní důchod a bohužel jste zjistili, že z něho opravdu nevyžijete a stejně si budete muset přivydělávat? Podívejte se, jakou smlouvu nebo dohodu můžete uzavřít.

Předčasní důchodci a daňové přiznání za rok 2023

25.03.  |  Petr Gola

I když je výdělek předčasných důchodců do dosažení řádného důchodového věku značně omezen, budou mít za rok 2023 mnozí předčasní důchodci povinnost podat daňové přiznání. Jaké jsou nejčastější důvody? Kdy se předčasným důchodcům vyplatí dobrovolné podání daňového přiznání?

I z milionového příjmu může plynout nižší důchod než z minimální mzdy

22.03.  |  Petr Gola

Pro výpočet starobního důchodu není rozhodující, jaká částka byla zaplacena na dani z příjmů, ale odvody na sociální pojištění. V praxi dochází k situaci, že lidé pracující za minimální mzdu zaplatí na sociální pojištění více než lidé s milionovým zdanitelným příjmem.

Porovnání předčasného důchodu v posledních pěti letech

20.03.  |  Petr Gola

Krácení u předčasného důchodu je od října 2023 vyšší než v minulosti. Vypočítejme si, jak finančně vychází porovnání předčasného důchodu u průměrné mzdy v letech 2024, 2023, 2022, 2021 a 2020. Ve kterých letech byl náhradový poměr nejvyšší? Kdy je předčasný důchod nejvyšší?

Z invalidního důchodu většina lidí nevyžije. Jak si mohou přivydělat?

20.03.  |  Lucie Mečířová

Byl vám přiznán invalidní důchod a zjistili jste, že z takové měsíční částky bohužel nevyžijete? Můžete si vůbec nějak přivydělat?

Požádat lze i zpětně a diagnózy se nesčítají. Co jste ještě o invalidním důchodu nevěděli?

19.03.  |  Lucie Mečířová

Ohledně přiznání invalidního důchodu koluje celá řada mýtu a polopravd, které v praxi matou žadatele. Nejčastější z nich si dnes rozebereme.

Při posuzování nároku na invalidní důchod vás posudkový lékař nepotřebuje vidět osobně

18.03.  |  Lucie Mečířová

Budete v blízké době žádat o invalidní důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, jak celý proces přiznání bude probíhat.

Kdy musí důchodce zdanit svůj důchod?

15.03.  |  Lucie Mečířová

Věděli jste, že se musí v určitých situacích důchod zdanit? Je tomu skutečně tak, ale jen pokud je dosaženo určitého příjmu. Kdy k tomu tedy dojde?

Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023

14.03.  |  Redakce

Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.

Vliv nemoci na výpočet zdravotního pojištění OSVČ za rok 2023

12.03.  |  Petr Gola

Delší pracovní neschopnost má v některých případech vliv na výpočet zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti za celý kalendářní rok. Podívejme se v praktických příkladech, které OSVČ zaplatí na zdravotní pojištěním nižší částku a kteří živnostníci a podnikatelé zaplatí stejnou částku jako v případě, že by nemocní nebyli.

O kolik by se mohl zvýšit příjem pracujícím důchodcům už v příštím roce?

12.03.

Vláda by do konce března měla projednat změny, které ovlivní současný důchodový systém. Nově by se mohl rozšířit okruh osob, které získají nárok na dřívější odchod do důchodu. Novinkou je také sleva na sociálním pojištění pro pracující důchodce.

Proč se může vdovský důchod lišit i o 15 tisíc? Záleží na životní situaci

11.03.  |  Petr Gola

Měsíční částka vdovského důchodu závisí výhradně na průběhu pojištění zemřelého manžela. Kdy však náleží vdovský důchod pouze v poloviční výši? Proč se v praxi vdovské důchody výrazně liší? Podívejme se na praktické příklady.

Příklady, kdy se změní částka přiznaného invalidního důchodu

07.03.  |  Petr Gola

Přiznaná částka invalidního důchodu se může změnit – zvýšit i snížit. Podívejme se v praktických příkladech na přepočítání invalidního důchodu v jednotlivých situacích.

Devět mýtů o invalidních důchodech

06.03.  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Na čem závisí měsíční částka invalidního důchodu? Jaká pravidla platí pro pracující invalidní důchodce? Podívejme se na vybraných devět nepravd o invalidních důchodech.

Příklady, proč dobře placení víc tratí při odchodu do předčasného důchodu

04.03.  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením. Přestože se procento krácení neliší, někteří lidé si pohorší odchodem do předčasného důchodu více a jiní méně. Podívejme se na praktické příklady.

Odměny pěstounů se v letošním roce zvýšily. O kolik?

04.03.

Osoby vykonávající péči o děti, které jim byly svěřené do pěstounské péče, mají za tuto činnost nárok na některé dávky od státu. V souvislosti se zvýšením minimální mzdy vzrostla v roce 2024 také odměna pěstounů, o kolik?

Pět důvodů, proč se evidovat u Úřadu práce i kvůli jednomu měsíci

01.03.  |  Petr Gola

Skončili jste v zaměstnání a do nové práce máte nastupovat až za měsíc či dva? I v takových případech je vhodné se registrovat na Úřadu práce. V roce 2024 je to výrazně výhodnější zejména pro lidi, kteří obdrželi od zaměstnavatele odstupné.

Jak zvyšuje důchod průměrná mzda vyšší o tisíc korun

28.02.  |  Petr Gola

Při výpočtu starobního důchodu hrají roli rozhodné příjmy a získaná doba pojištění. Jak se liší starobní důchod, když je průměrná mzda za odpracované roky vyšší o 1000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.

Proč přiznání vlastního starobního důchodu výrazně zkrátí pobíraný vdovský důchod?

23.02.  |  Michal Bureš

Vdovy a vdovci mají při splnění podmínek nárok na polovinu procentní výměry důchodu zemřelého. Realita je ovšem taková, že dostanou čtvrtinu. Jak je to možné?

Jak moc ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity výši invalidního důchodu

22.02.  |  Petr Gola

Měsíční částka invalidního důchodu prvního a druhého stupně je citelně nižší než invalidního důchodu třetího stupně. Vypočítejme si v praktických příkladech, jak moc ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity výši invalidního důchodu.

Vláda zvažuje omezení výchovného za děti. Jak by se to odrazilo v důchodech?

21.02.  |  Petr Gola

V roce 2024 činí výchovné ke starobnímu důchodu na každé dítě 500 Kč. Materiály MPSV však počítají s omezením výchovného na první dvě děti. Z důvodu snížení výchovného bude nutné mít vyšší příjmy, aby byl důchod stejně vysoký. Vypočítejme si praktické finanční dopady.

Důchod vám nedají vůbec, nebo vám ho seberou. Kdy mohou takové situace nastat?

21.02.  |  Lucie Mečířová

Věděli jste, že získat starobní důchod není nic automatického? Případně že některý důchod vám může stát zase odebrat, a to nejen z části? 

Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením se má zvýšit o 1500 Kč

21.02.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhuje zvýšit příspěvek na podporu zaměstnavatelů působících na chráněném pracovním trhu, kteří zaměstnávají zaměstnance se zdravotním postižením. Příspěvek by se měl zvýšit o 1500 Kč.

Pět mýtů o výpočtu starobního důchodu

20.02.  |  Lucie Mečířová

O výpočtu důchodu koluje celá řada mýtů, nepravd, ale i polopravd. Podívejme se na ty nejčastější a vysvětleme si, jak to ve skutečnosti je.

Jak se liší důchod přiznaný v roce 2022, 2023 a 2024? Vyplatilo se odejít do předčasného?

19.02.  |  Michal Bureš

Řada valorizací a vládní změny ovlivnily výši přiznaného důchodu předloni, loni i letos. Jaká je výše přiznaného důchodu v letech 2022, 2023 a 2024? Podívejte se na příklady, které vám napoví, kdy bylo nejvýhodnější odejít do důchodu.

Příspěvek na péči se někomu zvedne až o 7800 Kč

19.02.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte příspěvek na péči, nebo o něj budete v blízké době žádat? V takovém případě se s námi pojďte podívat, o kolik ho ministerstvo letos hodlá zvednout.

Je výdělek na důchod bez omezení? Osm nepravd o důchodových příjmech

19.02.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí z velké části na dosahovaných příjmech před odchodem do důchodu. Ohledně důchodových příjmů však panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybraných osm omylů ohledně příjmů ovlivňujících výši starobního důchodu.

Posudkový lékař stanovuje invaliditu většinou bez přítomnosti žadatele o důchod

19.02.

Nemoc nebo úraz mohou zapříčinit neschopnost výdělečné činnosti. Stát v takových případech nahrazuje ušlou mzdu invalidním důchodem. Jak celý proces žádosti o invalidní důchod probíhá?

Odchod do předčasného důchodu v roce 2023 a vratka daně

16.02.  |  Petr Gola

Od října 2023 jsou podmínky pro předčasné důchody značně přísnější, proto ještě před účinností změn odešlo hodně lidí do předčasného důchodu během letních prázdnin a září. Kteří předčasní důchodci obdrží daňovou vratku za rok 2023? Jak v takových případech postupovat? Podívejme se na praktické příklady.

Nevídaná změna sociálních dávek slibuje bonus pracujícím a nulu těm, co se vezou

15.02.  |  Lucie Mečířová

Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka nastínil, jak by mohla vypadat reforma sociálních dávek v nejbližších letech. Pojďme se tedy podívat, co se brzy pravděpodobně změní.

Šest pravidel, která se změnila u spoření na důchod

14.02.  |  Lucie Mečířová

Doplňkové penzijní spoření prošlo výraznými změnami, a to především v oblasti státních příspěvků. Co a jak se změnilo a koho se to dotkne?

O kolik zvýší váš starobní důchod mimořádný milionový příjem v jednom roce?

12.02.  |  Petr Gola

Výše starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, tedy za velmi dlouhou dobu. Co se však stane s částkou starobního důchodu, pokud měl žadatel o důchod po celý život přibližně průměrnou mzdu a v posledním roce před odchodem do důchodu obdrží mimořádný milionový příjem? Podívejme se na praktické výpočty.

Vláda nepodpořila zvýšení normativních nákladů na bydlení

08.02.

Vláda ve středu 7. února nepodpořila zvýšení normativních nákladů na bydlení, které ovlivňují výši příspěvku na bydlení a výši srážek ze mzdy.

Úprk do penze o den dřív může mít ve výpočtu důchodu hodnotu pětistovky

07.02.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Každý den je důležitý, vždyť odchod do penze byť o jeden den dříve může znamenat výrazně nižší řádný starobní i předčasný důchod. Podívejme se na praktické příklady.

Nepřiznal vám úřad práce příspěvek na bydlení? Stáhněte si vzor odvolání proti rozhodnutí

06.02.

Jak postupovat, pokud vám úřad práce nepřiznal nebo odňal příspěvek na bydlení? Jaké náležitosti by mělo obsahovat odvolání proti nepřiznání příspěvku na bydlení? Vzor odvolání si můžete stáhnout v našem článku.

Zůstali jste s dítětem sami? O jaké dávky můžete v takové situaci požádat

02.02.

Situace, kdy se na každodenní péči o dítě podílí pouze jeden rodič, bývá obvykle náročná vzhledem k finanční situaci domácnosti. Obzvlášť když se druhý rodič o dítě nezajímá a nehradí ani výživné. Jaké dávky mohou pomoci v takových případech?

Dělali jste v práci hodně přesčas? Podívejte se, jak se to projeví v důchodu

31.01.  |  Petr Gola

Někteří lidé pracují v letech před odchodem do důchodu často přesčas. Mnohdy desítky hodin měsíčně. Jaký vliv má přesčasová práce na výši přiznaného důchodu?

Kdy je vdovský důchod vyšší než 20 tisíc korun?

29.01.  |  Petr Gola

Měsíční částku vdovského důchodu neovlivňuje majetková ani příjmová situace vdovy, roli nehraje ani počet vychovávaných dětí, záleží pouze na průběhu pojištění zemřelého manžela. Podívejme se v praktických příkladech, kdy může být vdovský důchod 20 tisíc korun.

Stát zvažuje prodloužení lhůty pro obnovu vdovských důchodů. Co to znamená?

26.01.  |  Petr Gola

Podmínky pro výplatu vdovských a vdoveckých důchodů se během let zpřísňovaly. Ministerstvo práce a sociálních věcí však počítá v budoucnu s legislativní úpravou, která by prodloužila lhůtu pro obnovu vdovského důchodu. Co by to znamenalo?

Ústavní soud odmítl stížnost opozice na nižší valorizaci důchodů, výše penzí se nemění

24.01.  |  Michal Bureš

Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení vládní novely o mimořádné valorizaci důchodů z června 2023. Důchody se tak nemění. Jak Ústavní soud ČR zamítnutí návrhu zdůvodnil?

O kolik musíte zvýšit příjmy, když chcete dostat předčasný důchod ve výši řádného

24.01.  |  Petr Gola

Předčasný důchod je po zhoršení výpočtu od října 2023 značně nižší než řádný starobní důchod. V praktických příkladech si vypočítáme, o kolik musí být vyšší rozhodné příjmy, aby se předčasný důchod vyrovnal řádnému důchodu.

Stát omezí příspěvky na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných, firmy podporu zneužívaly

23.01.  |  Lucie Mečířová

Zaměstnáváte osoby se zdravotním postižením? Příspěvky mají dle novely zákona projít výraznými změnami. Podívejte se s námi, co vás čeká.

Bude mít někdo nárok na výhodnější výpočet předčasného důchodu?

22.01.  |  Petr Gola

I po zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu od října 2023 počítají materiály Ministerstva práce a sociálních věcí s výhodnějším výpočtem předčasného důchodu pro některé žadatele. Jaké podmínky bude nutné splnit?

Porovnání výpočtu důchodu v roce 2024 s rokem 2014

19.01.  |  Redakce

Jak obstojí výpočtová formule roku 2024 v porovnání s rokem 2014? Vypočtěme si náhradový poměr u průměrné mzdy. Rostou důchody rychleji než průměrná mzda?

Jak ovlivní částku důchodu plánovaná vyšší redukce výdělku z aktivních let

19.01.  |  Petr Gola

Základním příjmovým údajem pro výpočet starobního důchodu je osobní vyměřovací základ neboli průměrná mzda za odpracované roky. Při výpočtu starobního důchodu se však osobní vyměřovací základ nezapočítává plně, ale redukuje se. Plánované změny podle návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) však počítají s ještě vyšší redukcí. Jak moc by se snížil důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

O kolik bylo zvýšeno odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání od 1. ledna 2024?

18.01.

Renty pro zaměstnance poškozené pracovním úrazem či nemocí z povolání se zvyšují, pokud ztrátu na výdělku nedorovnává invalidní důchod, a to pro rok 2024 jen trochu. Zato bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění může být vyšší o hodně. Jak se tato odškodnění počítají? Na jaké peníze je nárok?

Jak stoupá důchodový věk v zemích EU?

18.01.  |  Petr Gola

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) počítá s pozdějším odchodem do důchodu, než je aktuálně uvedeno v zákoně o důchodovém pojištění. Změny by se měly dotknout lidí narozených v roce 1966 a později. Kdy odcházejí do důchodu Evropané?

Spočítejte si, kolik procent ze mzdy nebo platu dostanete při pobírání nemocenských dávek

17.01.  |  Lucie Mečířová

Budete nastupovat na mateřskou? Anebo jen chcete vědět, kolik peněz budete pobírat, jestliže budete potřebovat nemocenskou nebo ošetřovné na dítě? Přečtěte si, jak probíhá výpočet, a orientační částku zjistěte na našich kalkulačkách.

Jaké (ne)výhody má dlouhodobý investiční produkt? A kdo už DIP nabízí?

12.01.  |  Michal Bureš

Co je to dlouhodobý investiční produkt (DIP)? Jaké banky či spořitelny jej již nabízejí? Podívejte se spolu s námi, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a kolik se vám může vrátit na daních.

Úloha dobrovolného důchodového pojištění stoupá

11.01.  |  Petr Gola

Získaná doba pojištění hraje v důchodové oblasti velmi důležitou roli. Bez získání minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod vůbec přiznán a každý ukončený rok pojištění zvyšuje měsíční částku starobního důchodu. Nedostatky v pojištění je možné řešit formou dobrovolného důchodového pojištění.

Jak se rozevřely nůžky mezi starobním a invalidním důchodem

10.01.  |  Petr Gola

Mimořádné valorizace zvýšily více starobní než invalidní důchody. Průměrný starobní důchod se od prosince 2019 zvýšil o 6786 Kč, zatímco průměrný invalidní důchod prvního stupně o 2874 Kč. Invalidní důchody jsou oproti starobním důchodům stále nižší.

Pět případů, kdy je třeba si důkladně rozmyslet předčasný důchod

09.01.  |  Petr Gola

I přes zhoršený výpočet předčasného důchodu od října uvažuje řada občanů v předdůchodovém věku o odchodu do předčasného důchodu. Kdo zejména by si měl tento krok velmi pečlivě rozmyslet? Podívejme se na praktické příklady.

Budoucí důchodci půjdou do penze později a s nižší nasbíranou dobou pojištění

08.01.  |  Petr Gola

V současné době se řádný důchodový věk v Česku postupně prodlužuje na 65 let, přičemž se velmi pravděpodobně v budoucnu důchodový věk ještě zvýší. Navíc na budoucí důchodce dopadnou změny ohledně započítávání studia. Zejména odchod do předčasného důchodu nebude pro všechny.

Jak se zvýší příspěvek na péči v roce 2024?

02.01.

Jak by se mohl navýšit příspěvek na péči v roce 2024? Podle jakých dat by se nově měl automaticky valorizovat?

Odpracované roky zvýší důchod méně než nyní, plánuje reforma

29.12.  |  Petr Gola

Připravované důchodové změny mimo jiné počítají se snížením zápočtu za odpracované roky. To by znamenalo, že každý další odpracovaný rok by zvýšil měsíční částku starobního důchodu méně, než je tomu v současnosti. Podívejme se na praktické příklady.

Kdy bude starobní důchod v roce 2024 nižší než 15 tisíc korun?

28.12.  |  Petr Gola

V září 2023 činil průměrný starobní důchod 20 254 Kč, přesto budou mít v roce 2024 někteří žadatelé o starobní důchod přiznanou penzi nedosahující ani 15 tisíc korun. Podívejme na hlavní důvody a praktické výpočty.

Jaké v roce 2024 zaplatíte maximální sociální pojištění při vysokých příjmech

27.12.  |  Petr Gola

Pro výpočet sociálního pojištění je stanoven limit. Lidé s velmi vysokými příjmy mají tedy nižší efektivní sazbu sociálního pojištění než lidé s průměrnými příjmy. Jak vysoký je limit pro rok 2024? Jaký vliv hraje maximální vyměřovací základ při výpočtu starobního důchodu?

Zvýšení řádného a předčasného důchodu prací v příkladech

22.12.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek mají pracující starobní důchodci nárok na zvýšení svého měsíčního důchodu. Jak se liší situace u řádného starobního a předčasného důchodu?

Podívejte se, jak se za 10 let zpřísnily podmínky pro přiznání důchodu

20.12.  |  Petr Gola

Během posledních let se citelně zpřísnily podmínky pro přiznání starobního důchodu. Do důchodu se odchází později a musí být získána vyšší doba pojištění. Rozdíly jsou značné. Podívejme se na praktické příklady.

Podpora v nezaměstnanosti 2024: kdo si polepší?

19.12.  |  Michal Bureš

Kterým skupinám lidí se v roce 2024 zvýší podpora v nezaměstnanosti? A kolik si mohou lidé na podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? Kdo všechno má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Deset nepravd o práci v důchodu

18.12.  |  Petr Gola

Dosažení řádného důchodového věku není v žádném případě překážkou k výkonu zaměstnání. Pro některé starobní důchodce je zaměstnání finanční nutností, pro jiné přivýdělkem. Na co si dát při práci v důchodu pozor a s čím počítat?

Základní čísla pro starobní důchod v roce 2024

15.12.  |  Petr Gola

Pro přiznání starobního důchodu je nutné splnit zákonné podmínky a následná výpočtová formule se každoročně mění. Podívejme se na starobní důchod v příštím roce optikou nejdůležitějších čísel.

Kdy vám přijde důchod v termínech kolem vánočních svátků

14.12.  |  Lucie Mečířová

Dostáváte důchod v období vánočních svátků? Pak byste měli vědět, že se i letos posunou výplatní termíny. Pojďme se podívat, kdy penzi obdržíte.

Vláda od roku 2024 zruší bezplatné ubytování pro některé skupiny lidí z Ukrajiny

13.12.

Od roku 2024 zanikne zranitelným osobám, které přišly z Ukrajiny z důvodu válečného konfliktu, nárok na bezplatné nouzové ubytování. MPSV však těmto lidem zvýší příspěvky na bydlení, které mají navýšit výslednou humanitární dávku pro zranitelné osoby.

Kdo si v roce 2024 připlatí na sociálním pojištění?

12.12.  |  Petr Gola

V roce 2024 zaplatí řada lidí více na sociální pojištění než v roce 2023. Pohorší si zejména OSVČ. Vyšším odvodům se nevyhnou ani plátci dobrovolného důchodového pojištění. Podívejme se na praktické příklady.

Vypočítejte si, jak se zvýší váš důchod v roce 2024

11.12.  |  Michal Bureš

O kolik se v roce 2024 zvýší penze důchodcům? Jaký bude váš důchod, jestliže chcete jít do řádného či předčasného důchodu příští rok? Spočítejte si to v našich kalkulačkách.

Co dělat, abyste dosáhli na předčasný důchod ve výši průměrné penze

07.12.  |  Petr Gola

V červnu letošního roku činil průměrný starobní důchod 20 233 Kč. Jak vysoké příjmy musí mít žadatelé o předčasný důchod, aby měli průměrný důchod v roce 2024? Podívejme se na praktické výpočty.

Porovnání důchodu z minimální mzdy a minimálních záloh OSVČ v roce 2024

05.12.  |  Petr Gola

Při minimálních platbách na sociální pojištění během produktivního věku je nutné počítat s nízkým státním důchodem. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší měsíční částka řádného starobního důchodu u minimální mzdy a minimálních záloh podle výpočtové formule roku 2024.

Co byste měli vědět o vdovském důchodu v roce 2024?

04.12.  |  Petr Gola

Nárok na vdovský důchod není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky. Výpočet v roce 2024 bude méně výhodný než v roce 2023. Jak se vdovský důchod počítá? Jak se vdovské důchody od ledna zvyšují?

Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2024 zvýší o 50 tisíc, pro koho ne?

01.12.  |  Michal Bureš

V současné době má rodičovský příspěvek výši 300 tisíc Kč, senátoři schválili, že od 1. ledna 2024 se zvýší o 50 tisíc Kč. Pro koho? Kdo nárok nemá?

Jak to bude s prolomením bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky?

30.11.  |  Lucie Mečířová

V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?

Každý rok pojištění navíc zvyšuje důchod víc než v minulosti, zejména lépe placeným

30.11.  |  Petr Gola

Z důvodu zvyšování průměrných příjmů hraje každý rok pojištění vyšší roli při výpočtu starobního důchodu než v minulých letech. Pro lidi s nadprůměrnými příjmy je každý ukončený rok pojištění důležitější než pro lidi s podprůměrnými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2024.

Růst rodičovského příspěvku na 350 000 Kč schválil senát

29.11.  |  Michal Bureš

Od 1. ledna 2024 bude zvýšen rodičovský příspěvek na 350 000 Kč, novelu zákona schválili senátoři. Vypočítejte si, jak se může lišit vaše měsíční rodičovská, jestliže se vám dítě nenarodí 31. prosince 2023, ale až 1. ledna 2024.

Budou muset lidé v evidenci Úřadu práce nahlašovat uzavřené dohody ještě před začátkem činnosti?

29.11.

V Poslanecké sněmovně čeká na projednání návrh zákona připravený poslanci z hnutí ANO, který by stanovil povinnost nahlašování uzavřených dohod Úřadu práce ještě před započetím výkonu činnosti.

Úřad práce začne sám komunikovat se zaměstnavateli a dodavateli energií. Příjemcům dávek odpadne část papírování

28.11.

Změna zákona o státní sociální podpoře má nově umožnit Úřadu práce, aby si výši příjmů žadatelů o dávku zjistil přímo od zaměstnavatele. Stejně tak si bude zjišťovat výši nákladů na energie.

Máte kvůli dnešní stávce nárok na volno při péči o dítě?

27.11.  |  Lucie Mečířová

Dnes probíhá ohlášená stávka učitelů. Plno dětí tedy do školy nepůjde. Máte ze zákona nárok na placené volno, pokud s dítětem zůstanete doma?

Jak se liší důchod při vysokých a nízkých příjmech v roce 2024?

23.11.  |  Petr Gola

I v roce 2024 bude platit, že výpočtová formule starobního důchodu je výhodnější pro lidi s nízkými příjmy. Při podprůměrných příjmech životní úroveň při odchodu do starobního důchodu příliš neklesá. Jak se liší náhradový poměr při odchodu do starobního důchodu?

Jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech

22.11.  |  Petr Gola

Z průměrného důchodu se neplatí žádné daně, z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Při srovnání životní úrovně při odchodu z aktivní práce do penze je tedy vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou. Podívejme se, jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech.

Tři málo známé fakty o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku

21.11.  |  Lucie Mečířová

Budete nastupovat na mateřskou anebo rodičovskou dovolenou? Nebo už na ní jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.

Tři málo známé fakty o mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství

20.11.  |  Lucie Mečířová

Budete nastupovat na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Anebo už na ní právě jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.

Špatné načasování předčasného důchodu se ještě více „prodraží“

15.11.  |  Petr Gola

Každý den může hrát při výpočtu předčasného důchodu roli. A z důvodu zvýšení krácení za předčasnost od října 2023 je správný výběr termínu odchodu do důchodu ještě důležitější. O kolik se může prodražit dřívější odchod do důchodu o jeden den? Podívejme se na praktické příklady.

Stěhujete se do nového bytu a pobíráte příspěvek na bydlení? Nezapomeňte to ohlásit Úřadu práce

15.11.  |  Redakce

Pobíráte příspěvek na bydlení a máte v plánu se odstěhovat do nového bytu, na který byste chtěli čerpat příspěvek na bydlení rovněž? Jak v takovém případě postupovat?

Opoziční návrhy vláda zamítla. Příspěvek na péči se však v příštím roce zvýší, slibuje Jurečka

13.11.

Vláda na svém posledním jednání nepodpořila návrh hnutí ANO na zvýšení příspěvku na péči. Zamítla také opoziční návrhy na zvýšení důchodu ještě nad zákonnou valorizaci. Přesto by sociální dávky změny doznat měly. 

Jak bude vypadat váš důchod, když jste celý život pracovali za minimální mzdu

13.11.  |  Petr Gola

Minimální mzda se v Česku během let 1991 až 2023 měnila, navíc její kupní síla nebyla v jednotlivých letech stejně vysoká. Jaký důchod lze očekávat při práci po celý produktivní život pouze za minimální mzdu? Kdy byla minimální mzda v reálné hodnotě nejvyšší? Podívejme se na praktické výpočty.

Příklady, kdy vám výdělek navíc může snížit čistý příjem

10.11.  |  Petr Gola

Chystáte se přijmout přivýdělek nebo lépe placené pracovní místo? V praxi dochází k situacím, že z důvodu vyššího hrubého příjmu klesá čistý příjem. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady, kdy je vhodné buď výraznější zvýšení příjmu, nebo ponechání současného příjmu.
« Předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz