Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityDůchody a dávky

Zprávy a aktuality

Zranitelným uprchlíkům z Ukrajiny vláda zvedla započitatelné náklady na bydlení

22.07.  |  Lucie Mečířová

Vláda vydala nařízení ohledně zvýšení započitatelných nákladů na bydlení v rámci nároku na humanitární dávku pro lidi prchající před válkou na Ukrajině. Zvýší se ale jen pro někoho. Pro koho a na kolik?

Zranitelným uprchlíkům z Ukrajiny vláda zvedla započitatelné náklady na bydlení

22.07.  |  Lucie Mečířová

Vláda vydala nařízení ohledně zvýšení započitatelných nákladů na bydlení v rámci nároku na humanitární dávku pro lidi prchající před válkou na Ukrajině. Zvýší se ale jen pro někoho. Pro koho a na kolik?

Příspěvek na péči už nebude vyplácet Úřad práce. Nevyléčitelně nemocní jej nově získají automaticky

19.07.

V příštím roce by se měl zjednodušit proces přiznávání příspěvku na péči. Nově již nebude spadat pod Úřad práce, ale pouze pod Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nevyléčitelně nemocní získají příspěvek na péči automaticky po předložení potvrzení od specialisty.

Příspěvek na bydlení od 1. července: stát si náklady na energie zjistí sám, ale s podmínkou

19.07.  |  Michal Bureš

Od 1. července 2024 se zjednodušilo dokládání nákladů na energie při žádosti o příspěvek na bydlení. Stát si zjistí náklady na energie od dodavatele energií sám. Co pro to udělat? Musíte chodit na úřad, nebo vše vyřídíte za 10 minut u počítače?

Úřad práce nabízí rekvalifikační kurzy za hubičku. A nejenom pro nezaměstnané

18.07.  |  Lucie Mečířová

Chcete si udělat rekvalifikační kurz? Chtěli byste změnit pracovní obor, ale nic moc jiného neumíte? Přihlaste se na vzdělávací kurz od Úřadu práce. Aktuálně nabízí rekvalifikační kurzy s nízkou finanční spoluúčastí i pro lidi, kteří práci mají.

Jaký důchod mohou čekat OSVČ s minimální zálohou vs. s paušální daní

18.07.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek mohou OSVČ dobrovolně plnit své daňové povinnosti na přímých daních platbou měsíční paušální daně. Jaký dopad má vstup do prvního paušálního režimu na důchodové nároky? Jaký důchod lze očekávat při platbě minimální zálohy?

Do předčasného důchodu se bude chodit ještě později

17.07.  |  Petr Gola

Důchodová reforma počítá s postupným prodlužováním řádného důchodového věku. To mimo jiné bude znamenat další zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu, který se stane pro ještě více lidí řešením z nouze.

Jak se pro důchod redukuje mzda za odpracované roky a jak se měnily hranice

16.07.  |  Petr Gola

Základním příjmovým údajem pro výpočet starobního důchodu (řádného i předčasného) je průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Při výpočtu starobního důchodu následně dochází k redukci této průměrné mzdy. To znamená, že výpočet důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. Jak se měnila redukce při výpočtu důchodu během let?

Rodiče pobírající přídavky na děti nebudou muset od září platit školkovné

15.07.

S novým školním rokem končí povinnost platit školkovné pro rodiče, kteří pobírají přídavky na děti. Nově také stanovuje výši školkovného zřizovatel školky.

Co vědět o důchodových příjmech v 10 bodech

12.07.  |  Petr Gola

Rozhodné příjmy v produktivním věku mají výrazný vliv na částku přiznaného starobního důchodu. Které příjmy vstupují do výpočtu starobního důchodu? Jak velkou roli hraje v Česku při výpočtu důchodu princip solidarity?

Kterým poměrně movitým lidem hrozí v roce 2024 podprůměrný důchod

11.07.  |  Petr Gola

V praxi dochází k situacím, že lidé s vysokými příjmy během aktivního života jsou nepříjemně překvapeni, neboť je jim přiznán podprůměrný důchod. Kdy k takovým případům dochází? Podívejme se na praktické příklady.

Aplikace Jenda očima uživatelů. Na vyřízení příspěvku na bydlení se čeká i několik měsíců

10.07.

Dokládání podkladů pro přiznání nebo prodloužení dávky je přes aplikaci Jenda snazší než jít na Úřad práce osobně. Avšak často vyřízení dávky trvá mnohem déle. Problémy hlásí uživatelé především u příspěvku na bydlení.

Proč se příliš neliší vyplácené částky invalidního důchodu prvního stupně

04.07.  |  Petr Gola

Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité. Ani při vysokých příjmech nedosahuje měsíční částka zpravidla více než 12 tisíc korun. Invalidní důchody prvního stupně se navíc v závislosti na dosahovaném příjmu příliš neliší. Vysoké odvody na sociálním pojištění zvyšují ze všech důchodů nejméně právě invalidní důchod prvního stupně.

Komu by se vyplatilo průměrování důchodu pro manžele?

01.07.  |  Petr Gola

Vládou plánované důchodové změny mimo jiné počítají s dobrovolným zavedením společných vyměřovacích základů manželů. Zjednodušeně řečeno by si mohli manželé dobrovolně zprůměrovat své důchodové příjmy. To by znamenalo, že by měli následně přibližně stejný důchod. Které manželské páry by na tom mohly vydělat?

Začíná platit zvýšení příspěvku na péči, pro někoho skoro o osm tisíc korun

01.07.  |  Lucie Mečířová

Pokud jste vy nebo váš blízký poživatelem příspěvku na péči a ještě pořád to nevíte, od dnešního dne začíná platit jeho zvýšení. Pro koho a o kolik?

OSVČ mohou na průměrný důchod zapomenout, pokud výrazně nepřiplatí na pojistném

28.06.  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé mají zpravidla nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který ke konci roku 2023 činil 20 264 Kč, dosáhnou osoby samostatně výdělečně činné pouze výjimečně. Jak vysoké zálohy na sociálním pojištění by bylo nutné platit?

Příspěvek na bydlení: na doložení čtvrtletních příjmů a nákladů máte již jen pár dní

27.06.  |  Michal Bureš

Jestliže jste zapomněli doložit příjmy a náklady na příspěvek na bydlení za první kvartál roku 2024, máte čas již pouze do neděle. Jak je doložit online?

Jak sníží podnikání v předdůchodovém věku vyměřený důchod

27.06.  |  Petr Gola

Zaměstnanci mají v průměru značně vyšší starobní důchody než OSVČ. Jaký vliv na částku důchodu má podnikání několik let před odchodem do důchodu? Jak takový krok sníží dlouholetému zaměstnanci státní důchod?

Šest příkladů, kdy není starobní důchod ani 13 tisíc Kč

26.06.  |  Petr Gola

Někteří žadatelé o starobní důchod musejí počítat s měsíční částkou starobního důchodu nižší než 13 tisíc korun. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy to může nastat.

Jak se změna stupně invalidity promítne do výše invalidního důchodu

26.06.  |  Petr Gola

Některým příjemcům invalidního důchodu se jejich zdravotní stav během let zlepší, jiným zhorší. Při změně invalidity se přitom automaticky přepočítá i částka invalidního důchodu. Jak vysoký je invalidní důchod po změně? Kdy se částka invalidního důchodu nemění?

Kdo může dostat invalidní důchod, i když ještě nepracoval, a jak bude vysoký

25.06.  |  Petr Gola

Nárok na invalidní důchod mohou mít i mladiství, kteří nikdy nepracovali. Jedná se o tzv. invalidní důchod z mládí. Jak vysoký je invalidní důchod z mládí? Ve kterých případech se ještě použije ochranný výpočet?

Kdy může být rodičovská dovolená dlouhá čtyři roky a kdy pouze tři

25.06.  |  Michal Bureš

Rodičovský příspěvek je pro děti narozené od 1. ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. Kdo ale může být na rodičovské dovolené 3 roky, a kdo dokonce 4 roky?

Důchodové nespravedlnosti. Jak změny systému ovlivnily vaši penzi

24.06.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než s vyššími. Navíc se během let důchodová legislativa měnila, takže se v minulosti odcházelo do důchodu dříve a přiznání důchodu bylo snazší. Podívejme se v praktických příkladech, kdy byla či je důchodová legislativa pro některé občany výrazně příznivější.

Alternativní příspěvek na péči získají také lidé z Ukrajiny. Dočasná ochrana se opět prodlouží

21.06.

Od příštího roku by se měla některým cizincům s udělenou dočasnou ochranou zvýšit tzv. humanitární dávka, jejíž výše se skládá z příspěvku na životní potřeby a příspěvku na bydlení. Zvýšení dávky by mělo nahrazovat českou formu příspěvku na péči.

Kdy lze mít průměrný důchod i při podprůměrných příjmech během aktivního života

21.06.  |  Petr Gola

Ke konci roku 2023 činil průměrný starobní důchod 20 264 Kč. Od ledna 2024 se všechny starobní důchody zvýšily z důvodu valorizace o 360 Kč. Při výpočtu starobního důchodu hraje velkou roli získaná doba pojištění, proto mohou mít průměrný důchod i lidé s podprůměrnými příjmy během aktivního života. Podívejme se na praktické výpočty.

Sedm čísel k rodičovskému příspěvku: jaké jsou změny u rodičovské pro rok 2024?

20.06.  |  Michal Bureš

Pro rodiče dětí narozených v tomto roce platí nová pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku, který se zvýšil, ale mohou ho čerpat pouze do 3 let věku dítěte. Jaká může být jeho maximální měsíční výše? Kdy jej můžete dočerpat? A kdo může rodičovský příspěvek čerpat do 4 let věku dítěte?

Sedm příkladů, kdy se liší základ pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění

20.06.  |  Petr Gola

Sazby sociálního a zdravotního pojištění se liší, rozdíly jsou však i ve stanovení základu pro výpočet, takže sociální a zdravotní pojištění se nevypočítává vždy ze stejných částek. Jaké jsou hlavní rozdíly ve výpočtu sociálního a zdravotního pojištění?

Zásluhovost u nemocenské je vyšší než u invalidního důchodu

19.06.  |  Petr Gola

Výpočet nemocenské i invalidního důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. U nemocenské je však tento rozdíl značně nižší. Ve výpočtové formuli nemocenské je mnohem více zastoupen prvek zásluhovosti než u invalidního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty.

Nižší příjmy v předdůchodovém věku a důchodové rozhodování

18.06.  |  Petr Gola

Někteří lidé musejí v předdůchodovém věku změnit zaměstnání, přičemž mají aktuálně nižší hrubou mzdu, než na jakou byli zvyklí v minulosti. Jak pokles příjmů v předdůchodovém věku ovlivňuje výši státního důchodu? Není lepší odchod do předčasného důchodu?

Jak se během let zvyšovalo krácení u předčasného důchodu?

13.06.  |  Petr Gola

Výpočet předčasného důchodu se během let zhoršuje. V letošním roce je krácení vyšší až o 67 %, než bylo ještě v roce 2009. Krácení u předčasného důchodu se během let zvýšilo několikrát. Na praktických příkladech si ukážeme, o kolik je aktuální výpočet předčasného důchodu méně výhodný.

9 omylů ohledně důchodového věku

12.06.  |  Petr Gola

V současné době odchází penzisté do důchodu výrazně později než jejich rodiče, a dnešní čtyřicátníci budou odcházet do penze ještě později. V praxi ohledně důchodového věku panují určité nejasnosti, podívejme se na devět vybraných.

Do důchodu v 61 letech? Jak moc si pohorší muž proti ženě s dětmi

11.06.  |  Michal Bureš

S jakou částkou počítat při odchodu do předčasného důchodu v tomto roce? Kdo může odejít do starobního důchodu v 61 letech? Jak do výpočtu vstupuje výchova dětí?

Na kterých pobočkách České pošty nově požádáte o dávky?

11.06.

Nově se začnou žádosti o sociální dávky podávat také na vybraných pobočkách České pošty. Již teď je možné využít pobočku v Liberci. V červenci se pak přidá několik dalších desítek poboček.

Jak vybrat důchod nebo dávky, když nestíháte jít se složenkou na poštu

06.06.  |  Michal Bureš

Byli jste na dovolené, v nemocnici, nebo jste jenom zapomněli a složence s důchodem či příspěvkem na bydlení vypršela platnost? Jak situaci vyřešit?

Co zvýší důchod více? Rok pojištění navíc, nebo mzda vyšší o dva tisíce?

06.06.  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, tedy získaná doba pojištění a průměrná mzda za odpracované roky. Některým žadatelům o důchod více zvýší důchod vyšší doba pojištění, jiným vyšší osobní vyměřovací základ o 2000 Kč. Podívejme se na praktické příklady.

Porovnání důchodů podle výše mzdy v letech 2024, 2020 a 2016

03.06.  |  Petr Gola

U lidí s vysokými příjmy činí starobní důchod i méně než 30 % předchozí mzdy, zatímco lidé s nízkými příjmy dostanou v důchodovém věku v „čistém“ i více než 60 % částky, která jim na účet chodila ze zaměstnání. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší náhradový poměr při výpočtu důchodu v letošním roce v porovnání s roky 2020 a 2016. Který rok vychází nejlépe? Kdo si odchodem do důchodu nejvíce pohorší?

Jak dostat rodiče malých dětí do práce? Tři chystané změny mají proces zrychlit

31.05.  |  Redakce

Stát se snaží rodičům menších dětí usnadnit návrat do práce. Jaké chystané legislativní změny v tom mají pomoci?

Dohoda o provedení práce a její vliv na důchod v průběhu let

30.05.  |  Petr Gola

Během let se měnily podmínky ohledně práce na dohodu o provedení práce, což má vliv i na důchodové nároky. Kdy se práce na dohodu o provedení práce počítá do důchodu a kdy nikoliv? Jak je to při práci pro více zaměstnavatelů současně? Podívejme se na praktické příklady.

Vdovský důchod se vrátí více lidem. Doba, během které může být obnoven, se prodlouží

30.05.  |  Lucie Mečířová

Byl vám před pár lety odebrán vdovský anebo vdovecký důchod? Pokud teď nastal důvod, proč by vám měl být navrácen, možná máte šanci. Stát chce změnit zákonné lhůty, které to umožňují.

Nesplňujete potřebnou dobu pojištění pro odchod do důchodu? Pravidla toho odloženého se zmírní

29.05.  |  Lucie Mečířová

Pokud nesplňujete potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění a při dosažení důchodového věku nebudete mít nárok na starobního důchod, ještě můžete pár let počkat a odejít až do důchodu odloženého. Co je dobré vědět?

Jaké výhody mají předdůchodci při placení zdravotního pojištění

28.05.  |  Petr Gola

Z důvodu prodlužování řádného důchodového věku a znevýhodnění podmínek pro předčasné důchody stoupá atraktivita předdůchodu. Jak to však mají předdůchodci s povinným zdravotním pojištěním? A jaká pravidla v této oblasti platí pro výdělečně činné předdůchodce?

Kdo nebude muset pracovat, a přesto dosáhne na novou superdávku od státu?

28.05.  |  Lucie Mečířová

Na novou superdávku od státu budou mít nárok pracovně aktivní osoby a poté ještě osoby zranitelné. Ty nebudou muset vydělávat. Kdo tedy nebude muset pracovat, a přesto mu na dávku vznikne nárok?

Vyplatí se práce za minimální mzdu těsně před odchodem do důchodu?

27.05.  |  Michal Bureš

Blíží se vám důchodový věk a nemůžete najít práci v oboru? Nebo se vám už nechce stresovat v náročné práci a vezmete raději za vděk práci s nižší mzdou? Podívejte se, zda se víc nevyplatí odejít do předčasného důchodu.

Osm nepravd o příspěvku na péči

27.05.  |  Petr Gola

Občané, kteří se o sebe nejsou schopni postarat v základních úkonech, si mohou požádat o příspěvek na péči. Co je dobré vědět o něm vědět a jak je možné ho využít? 

Osm případů, kdy je státem vyplácený důchod odebrán, nebo snížen

24.05.  |  Petr Gola

Státem vyplácené důchody mohou být za určitých okolností sníženy, odebrány, nebo může být přerušena jejich výplata. Podívejme se na vybraných osm praktických příkladů, kdy tomu tak je.

Jak péče o děti ovlivňuje váš budoucí důchod

23.05.  |  Petr Gola

Úloha rodinné politiky stoupá ve většině vyspělých zemích světa. V posledních letech v Česku tak byla zavedena otcovská, zvýšila se částka rodičovského příspěvku a díky daňovému zvýhodnění platí rodiny s dětmi nižší daň z příjmů. Jak však ovlivňuje péče o děti budoucí výpočet starobního důchodu a důchodové podmínky?

Vyšší důchod by vám v budoucnu mohl zajistit plat manžela nebo titul z VŠ

23.05.  |  Lucie Mečířová

Vyšší státní penzi by vám mohla v budoucnu zajistit manželova nebo manželčina dobrá mzda i vaše studium na vysoké škole. To vše ale jen za splnění určitých podmínek, jak odkrývá návrh důchodové reformy.

Výpočet důchodu při práci na zkrácený úvazek

22.05.  |  Petr Gola

Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro některé zaměstnance je to možnost, jak skloubit zaměstnání s péčí o děti, se svým zdravotním stavem nebo jak získat přivýdělek k podnikání. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek pro výpočet starobního důchodu? S čím je dobré počítat?

Atraktivita vybírání předdůchodu vzrostla. A nejen kvůli zpřísnění předčasných důchodů

20.05.  |  Petr Gola

Občané s dostatečně vysokými úsporami na své smlouvě o doplňkovém penzijním spoření mohou čerpat předdůchod. Vzhledem k legislativním změnám obliba předdůchodu ještě stoupla. Podívejme se v praktických příkladech, pro koho může být předdůchod zajímavým řešením jeho životní situace.

Majetkový test u dávek je nepřípustný, připomínkují návrh ministerstva Nejvyšší soud i jiní

20.05.

Na návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který má za cíl sjednotit některé dávky sociální podpory do jedné, měly možnost reagovat ostatní státní instituce. Jak se vyjádřily k majetkovému testu, který má být součástí řízení žádosti o dávku?

Důchodová reforma počítá s novými čísly při výpočtu starobní penze. Pro mnohé dokonce bude vyšší

17.05.  |  Lucie Mečířová

Důchodová reforma s sebou přinese velké změny ve výpočtech důchodů. Mnoha lidem se důchod zvýší a u některých bude nižší krácení za předčasnost. Co se změní?

Navýšení příspěvku na péči s sebou přinese také zdražení některých sociálních služeb

16.05.

Od 1. července 2024 se má zvýšit příspěvek na péči. Na základě toho MPSV plánuje ve stejném datu zvýšit také maximální sazby za některé sociální služby. Pro pracovníky v sociálních službách se mění také způsob určovaní toho, kdo musí pro tuto činnost absolvovat kvalifikační kurz.

Jak se dlouhá nemoc podepíše na penzi a kdy už lze žádat o invalidní důchod

14.05.  |  Petr Gola

Někteří žadatelé o důchod čerpali nemocenskou zcela výjimečně a jiní čerpali nemocenskou poměrně často. Jaký vliv má čerpaní nemocenské na výši důchodu? Po jak dlouhé době nároku na nemocenskou se žádá o invalidní důchod?

Kdy vám bude přiznán důchod ve výši 25 000 Kč?

13.05.  |  Petr Gola

Vyšší důchod než 25 tisíc korun pobíralo ke konci loňského roku 12,6 % starobních důchodců. Za jakých podmínek je v letošním roce přiznán měsíční starobní důchod ve výši 25 000 Kč? Kdy může být takto vysoký i předčasný důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

O důchodovém věku je už rozhodnuto. Koho pošle reforma do penze dříve a koho později?

10.05.  |  Lucie Mečířová

O tom, komu se důchodový věk zvýší a komu naopak sníží, už bylo rozhodnuto. Teď už jen stačí, když důchodová reforma projde celým legislativním procesem. Kdo bude muset pracovat déle?

Jak vysoké příjmy musejí mít předčasní důchodci, aby dosáhli na průměrný důchod

10.05.  |  Petr Gola

Od října 2023 je výpočet předčasného důchodu méně výhodný, než tomu bylo v minulosti. Jak vysoké příjmy musí mít předčasní důchodci, aby dosáhli na průměrný důchod, který ke konci prosince loňského roku činil 20 264 Kč?

Vláda podpořila vznik nároku na ošetřovné pro OSVČ a osoby pracující na dohody

09.05.

Vláda v úterý 7. května podpořila návrh zákona, který umožní osobám samostatně výdělečně činným a lidem pracujícím na dohody čerpat ošetřovné. Součástí návrhu je rovněž elektronizace některých dávek nemocenského pojištění.

Ve kterých zemích OECD pobírají občané důchod nejdéle?

07.05.  |  Petr Gola

Ve většině vyspělých zemí se důchodový věk postupně prodlužuje, Česko není výjimkou. Aktuálně se v členských zemích OECD důchodový věk nejčastěji pohybuje okolo 65 let. Rozdíly v délce pobírání důchodu jsou však v jednotlivých zemích značné. Podívejme se na aktuální data.

Kolik a jak dlouho musíte vydělávat na předčasný důchod 20 000 Kč? Příklady napoví

03.05.  |  Michal Bureš

Jak dlouho musíte pracovat, abyste dosáhli na předčasný důchod ve výši 20 000 Kč? A jaký příjem musíte mít, abyste dostali předčasný důchod ve výši 20 000 Kč při 40 odpracovaných letech? Podívejte se na příklady. 

OSVČ přijdou o vysoký příspěvek na bydlení, počítat se bude s celou průměrnou mzdou

02.05.

V současné době dosáhnou některé i dobře vydělávající osoby samostatně výdělečně činné na celkem vysoký příspěvek na bydlení. To se však s novou sociální dávkou má změnit. Nově se totiž jako jejich příjem bude posuzovat nejméně 100 % průměrné mzdy.

Maximálně 200 tisíc. Tolik může mít jednotlivec naspořeno, pokud se rozhodne žádat o novou dávku

30.04.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo velkou reformu sociálních dávek. Jde o sloučení současných čtyř dávek do jedné. Velkou novinkou je také majetkový test, který se dosud dělal pouze u dávek hmotné nouze.

Co vědět o zaměstnání v invalidním důchodu

26.04.  |  Petr Gola

Invalidní důchod prvního stupně většinou nedosahuje ani 12 tisíc korun a invalidní důchod druhého stupně zpravidla ani 15 tisíc korun. Pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně je vlastní příjem velmi důležitý, neboť vyjít pouze s invalidním důchodem je velmi složité. Jaká pravidla platí pro zaměstnání v invalidním důchodu?

Kdy je OSVČ předepsáno zdravotní pojištění v pravděpodobné výši?

25.04.  |  Petr Gola

OSVČ by si měly dát pozor na splnění povinností a v zákonném termínu doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Nedoručení přehledu řádně a včas je sankcionováno pokutou, a ještě je předepsáno pojistné v pravděpodobné výši. Platba zdravotního pojištění v pravděpodobné výši je nevýhodná. Jak vysoké je takové pojistné? Jak vysoká může být pokuta? A jak je to s penále?

Kolik vás může stát špatné načasování odchodu do předčasného důchodu? Příklady napoví

25.04.  |  Michal Bureš

Mnoho lidí kvůli náročnosti profese nezvládá pracovat do důchodového věku, a proto volí odchod do předčasné penze. Načasování odchodu je v takovém případě velmi důležité, jak ukazují naše příklady. Co udělat pro to, aby váš důchod byl co nejvyšší?

Jaké důchodové problémy mohou potkat osoby bez zdanitelných příjmů?

23.04.  |  Petr Gola

Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí měsíčně platit zdravotní pojištění, ale sociální pojištění nikoliv, což má samozřejmě negativní důchodové důsledky. Kteří občané jsou OBZP? Jak v takových případech postupovat?

Příspěvek na péči bude u nově přidaného stupně závislosti navýšen o necelých 8000 korun měsíčně

22.04.  |  Lucie Mečířová

Do zákona o sociálních službách se přidá další stupeň závislosti a na ten bude náležet žadatelům nejvyšší příspěvek na péči. Pro koho bude platit?

Předdůchodci a zdravotní pojištění v příkladech

19.04.  |  Petr Gola

Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdůchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.

Platí napořád a další nepravdy o invalidním důchodu

19.04.  |  Petr Gola

Pouze zdravotní problémy pro přiznání invalidního důchodu nestačí. Každý úspěšný žadatel o invalidní důchod musel být uznán nejenom invalidním, ale současně musel získat minimální dobu pojištění. Podívejme se v sedmi bodech, co je dobré vědět o invalidních důchodech.

Sedm zásadních nepravd, které kolují o předdůchodu

18.04.  |  Petr Gola

Z důvodu zhoršení podmínek pro předčasné důchody stoupla atraktivita předdůchodu. Nárok na předdůchod mají pouze občané s dostatečně vysokými vlastními úsporami na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření. Podívejme se na vybraných sedm nepravd ohledně předdůchodu.

Devět důvodů nečekaně nízkého starobního důchodu

17.04.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by očekávali. Odhadovat důchod pouze podle několika předdůchodových let může být značně nepřesné. Podívejme se na praktické příklady.

Do jakého příjmu je důchod vyšší než čistá mzda

16.04.  |  Petr Gola

Občané s nižšími příjmy jsou při výpočtu starobního důchodu zvýhodněni, neboť ve výpočtové formuli starobního důchodu je výrazným způsobem zastoupen prvek solidarity. Při nízkých příjmech a vysoké době pojištění je výpočet důchodu velmi výhodný, a výsledný důchod je dokonce vyšší než čistá mzda ze zaměstnání. Podívejme se na praktické výpočty.

O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?

15.04.  |  Petr Gola

I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž výchovné zpravidla uplatňují ženy. V praxi to znamená, že ženy s více dětmi mohou mít nižší příjmy, aby měly stejný důchod jako bezdětné ženy. Podívejme se na praktické propočty.

Proč nemůže být invalidní důchod prvního stupně 20 tisíc korun?

12.04.  |  Petr Gola

Zejména invalidní důchodci prvního stupně si musí ke svému invalidnímu důchodu přivydělávat, neboť jeho výše se nejčastěji pohybuje okolo deseti tisíc korun. Proč nemohou mít ani padesátníci s nadprůměrnou mzdou invalidní důchod prvního stupně vyšší než 13 000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.

Kdy musíte zapomenout na možnost čerpání předčasného důchodu

11.04.  |  Petr Gola

Po zpřísnění podmínek pro výpočet předčasného důchodu od října loňského roku stoupl počet občanů, kteří si nemohou odchod do předčasného důchodu dovolit. Podívejme se na praktické příklady, kdy nelze s předčasným důchodem počítat.

Co znamená dlouhodobá nízká nemocenská pro váš budoucí důchod

10.04.  |  Petr Gola

Pro výpočet důchodu se hodnotí celé pojistné období, zpravidla tedy i několik pracovních neschopností. U některých občanů i několikaměsíčních. Nemocenská je nižší než běžná mzda, a navíc se z nemocenské neplatí sociální pojištění. Jak tyto skutečnosti ovlivňují měsíční částku starobního důchodu?

Když chcete do penze dřív: porovnání využití předdůchodu a předčasného důchodu

08.04.  |  Petr Gola

Od října 2023 se zvýšilo krácení u předčasného důchodu, čímž jeho atraktivita poklesla. Jak moc se aktuálně liší měsíční částka důchodu při využití předdůchodu a předčasného důchodu? Podívejme se na praktické výpočty.

Pět příkladů, jak se dopracovat k důchodu 25 000 Kč

05.04.  |  Petr Gola

Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto k nadprůměrnému důchodu ve výši 25 000 Kč vede několik cest. Vypočítejme si některé vybrané varianty, ať už je starobní důchod přiznán v letošním roce, nebo v minulosti, nebo vzniká nárok na více důchodů současně.

Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?

04.04.  |  Lucie Mečířová

Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.

Sedm důchodových výhod pro lidi s nízkými příjmy

02.04.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu v Česku je značně výhodnější pro lidi s podprůměrnými příjmy než pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Náhradový poměr s vyšší mzdou značně klesá. Podívejme se na vybraných sedm důvodů, proč tomu tak je.

Kdy se lidé v invalidním důchodu dočkají nároku na výchovné?

02.04.

V roce 2023 začal stát vyplácet tzv. výchovné, které některým lidem navýšilo důchod minimálně o 500 Kč. Mají na výchovné nárok také poživatelé invalidního důchodu?

K zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání již nebude nutná osobní návštěva Úřadu práce. Postačí aplikace Jenda

28.03.

Už na podzim by mohli mít občané možnost podat žádost do evidence uchazečů nebo zájemců o zaměstnání digitální formou. S digitální formou žádostí se rovněž počítá také u podpory v nezaměstnanosti.

Jakou pracovní smlouvu můžete uzavřít, když jste v invalidním důchodu?

25.03.  |  Lucie Mečířová

Přiznali vám invalidní důchod a bohužel jste zjistili, že z něho opravdu nevyžijete a stejně si budete muset přivydělávat? Podívejte se, jakou smlouvu nebo dohodu můžete uzavřít.

Předčasní důchodci a daňové přiznání za rok 2023

25.03.  |  Petr Gola

I když je výdělek předčasných důchodců do dosažení řádného důchodového věku značně omezen, budou mít za rok 2023 mnozí předčasní důchodci povinnost podat daňové přiznání. Jaké jsou nejčastější důvody? Kdy se předčasným důchodcům vyplatí dobrovolné podání daňového přiznání?

I z milionového příjmu může plynout nižší důchod než z minimální mzdy

22.03.  |  Petr Gola

Pro výpočet starobního důchodu není rozhodující, jaká částka byla zaplacena na dani z příjmů, ale odvody na sociální pojištění. V praxi dochází k situaci, že lidé pracující za minimální mzdu zaplatí na sociální pojištění více než lidé s milionovým zdanitelným příjmem.

Porovnání předčasného důchodu v posledních pěti letech

20.03.  |  Petr Gola

Krácení u předčasného důchodu je od října 2023 vyšší než v minulosti. Vypočítejme si, jak finančně vychází porovnání předčasného důchodu u průměrné mzdy v letech 2024, 2023, 2022, 2021 a 2020. Ve kterých letech byl náhradový poměr nejvyšší? Kdy je předčasný důchod nejvyšší?

Z invalidního důchodu většina lidí nevyžije. Jak si mohou přivydělat?

20.03.  |  Lucie Mečířová

Byl vám přiznán invalidní důchod a zjistili jste, že z takové měsíční částky bohužel nevyžijete? Můžete si vůbec nějak přivydělat?

Požádat lze i zpětně a diagnózy se nesčítají. Co jste ještě o invalidním důchodu nevěděli?

19.03.  |  Lucie Mečířová

Ohledně přiznání invalidního důchodu koluje celá řada mýtu a polopravd, které v praxi matou žadatele. Nejčastější z nich si dnes rozebereme.

Při posuzování nároku na invalidní důchod vás posudkový lékař nepotřebuje vidět osobně

18.03.  |  Lucie Mečířová

Budete v blízké době žádat o invalidní důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, jak celý proces přiznání bude probíhat.

Kdy musí důchodce zdanit svůj důchod?

15.03.  |  Lucie Mečířová

Věděli jste, že se musí v určitých situacích důchod zdanit? Je tomu skutečně tak, ale jen pokud je dosaženo určitého příjmu. Kdy k tomu tedy dojde?

Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023

14.03.  |  Redakce

Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.

Vliv nemoci na výpočet zdravotního pojištění OSVČ za rok 2023

12.03.  |  Petr Gola

Delší pracovní neschopnost má v některých případech vliv na výpočet zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti za celý kalendářní rok. Podívejme se v praktických příkladech, které OSVČ zaplatí na zdravotní pojištěním nižší částku a kteří živnostníci a podnikatelé zaplatí stejnou částku jako v případě, že by nemocní nebyli.

O kolik by se mohl zvýšit příjem pracujícím důchodcům už v příštím roce?

12.03.

Vláda by do konce března měla projednat změny, které ovlivní současný důchodový systém. Nově by se mohl rozšířit okruh osob, které získají nárok na dřívější odchod do důchodu. Novinkou je také sleva na sociálním pojištění pro pracující důchodce.

Proč se může vdovský důchod lišit i o 15 tisíc? Záleží na životní situaci

11.03.  |  Petr Gola

Měsíční částka vdovského důchodu závisí výhradně na průběhu pojištění zemřelého manžela. Kdy však náleží vdovský důchod pouze v poloviční výši? Proč se v praxi vdovské důchody výrazně liší? Podívejme se na praktické příklady.

Příklady, kdy se změní částka přiznaného invalidního důchodu

07.03.  |  Petr Gola

Přiznaná částka invalidního důchodu se může změnit – zvýšit i snížit. Podívejme se v praktických příkladech na přepočítání invalidního důchodu v jednotlivých situacích.

Devět mýtů o invalidních důchodech

06.03.  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Na čem závisí měsíční částka invalidního důchodu? Jaká pravidla platí pro pracující invalidní důchodce? Podívejme se na vybraných devět nepravd o invalidních důchodech.

Příklady, proč dobře placení víc tratí při odchodu do předčasného důchodu

04.03.  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením. Přestože se procento krácení neliší, někteří lidé si pohorší odchodem do předčasného důchodu více a jiní méně. Podívejme se na praktické příklady.

Odměny pěstounů se v letošním roce zvýšily. O kolik?

04.03.

Osoby vykonávající péči o děti, které jim byly svěřené do pěstounské péče, mají za tuto činnost nárok na některé dávky od státu. V souvislosti se zvýšením minimální mzdy vzrostla v roce 2024 také odměna pěstounů, o kolik?

Pět důvodů, proč se evidovat u Úřadu práce i kvůli jednomu měsíci

01.03.  |  Petr Gola

Skončili jste v zaměstnání a do nové práce máte nastupovat až za měsíc či dva? I v takových případech je vhodné se registrovat na Úřadu práce. V roce 2024 je to výrazně výhodnější zejména pro lidi, kteří obdrželi od zaměstnavatele odstupné.

Jak zvyšuje důchod průměrná mzda vyšší o tisíc korun

28.02.  |  Petr Gola

Při výpočtu starobního důchodu hrají roli rozhodné příjmy a získaná doba pojištění. Jak se liší starobní důchod, když je průměrná mzda za odpracované roky vyšší o 1000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.

Proč přiznání vlastního starobního důchodu výrazně zkrátí pobíraný vdovský důchod?

23.02.  |  Michal Bureš

Vdovy a vdovci mají při splnění podmínek nárok na polovinu procentní výměry důchodu zemřelého. Realita je ovšem taková, že dostanou čtvrtinu. Jak je to možné?
« Předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz