Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityDůchody a dávky

Zprávy a aktuality

Jak se daní pronájem?

08.02.  |  Lukáš Pololáník

Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.

Kdy se lidé v invalidním důchodu dočkají nároku na výchovné?

08.02.

V roce 2023 začal stát vyplácet tzv. výchovné, které některým lidem navýšilo důchod minimálně o 500 Kč. Mají na výchovné nárok také poživatelé invalidního důchodu?

Komu se nejvíc zvýší starobní důchod díky dalšímu odpracovanému roku?

06.02.  |  Petr Gola

Při výpočtu starobního důchodu hraje velmi významnou roli získaná doba pojištění. Každý ukončený rok pojištění značně zvyšuje měsíční částku starobního důchodu. Ovšem ne všem žadatelům stejně. Kdo si ukončením dalšího celého roku nejvíce polepší? 

Cesta na úřad práce může začít v datové schránce, umí i zkrátit lhůty

03.02.  |  L. Kratochvíl

Pokud jste se rozhodli hledat novou práci s pomocí státu, nemusejí vaše první kroky vést k přepážce úřadu práce. S datovou schránkou se zaregistrujete i z domova a třeba v sobotu večer.

Odchod do důchodu v roce 2023: Kdy budete mít průměrný důchod 19 438 Kč?

02.02.  |  Petr Gola

V lednu letošního roku činil průměrný starobní důchod 19 438 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, kdy takto vysoký důchod obdrží žadatel o starobní důchod v roce 2023. O kolik musí být vyšší příjmy při volbě předčasného důchodu, aby byl na úrovni průměrného důchodu?

Musíte mít kvůli kontrole v pracovní neschopnosti označený zvonek? Co když vám to majitel bytu odmítne?

31.01.

Zákon výslovně nestanoví, že musíte mít řádně označený zvonek, ale své místo pobytu. Nabízí se i alternativy, pokud zvonek není funkční. Pronajímatel vám ale označení zvonku nemůže zakázat.

Jste v pracovní neschopnosti? Kontrola může přijít i v 1 ráno

30.01.

Pracovní neschopnost umožňuje mimo jiné i ČSSZ a vašemu zaměstnavateli, aby vás zkontrolovali na uvedené adrese. Časové omezení, kdy nemohou přijít, ale není.

Kdy vzniká penzistům nárok na daňový přeplatek v praktických příkladech

26.01.  |  Petr Gola

Mnoho starobních důchodců má mimo státní důchod i další příjmy, ať už ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti, nebo z pasivních příjmů. Podívejme se v praktických příkladech, kdy jim vzniká nárok na daňový přeplatek za rok 2022.

Kolik si můžete přivydělat v roce 2023, pokud jste v evidenci Úřadu práce?

25.01.

Jste v evidenci Úřadu práce a poohlížíte se po nějakém přivýdělku? Za jakých podmínek si můžete v roce 2023 přivydělat a na co si dát pozor?

Další valorizace důchodů by mohla proběhnout už v červnu

24.01.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte některý ze státních důchodů? Pak vás určitě bude zajímat, že jedinou valorizací penzí pravděpodobně nebude jen ta aktuální lednová, ale i červnová nebo červencová. O kolik byste si mohli polepšit?

Starobní důchod a práce na dohodu o provedení práce v příkladech

24.01.  |  Petr Gola

Mnozí starobní důchodci mají možnost a chuť si ke svému důchodu přivydělávat. Velmi oblíbená je zejména práce na dohodu o provedení práce. Jaké daně se v takových případech platí? Kdy vzniká povinnost podávat daňové přiznání? Jaká pravidla platí pro předčasného důchodce? Podívejme se na praktické příklady.

Kde zjistíte, kolik roků se ještě musíte účastnit na důchodovém pojištění, abyste měli nárok na důchod?

24.01.

Zajímá vás, kolik let máte odvedeno na důchodovém pojištění a kolik let účasti vám ještě zbývá pro nárok na důchod? K nalezení odpovědí můžete vyzkoušet Informativní důchodovou aplikaci od ČSSZ.

Předčasní důchodci a daň z příjmů v příkladech

18.01.  |  Petr Gola

Výdělek předčasných důchodců je legislativou omezen, to však neznamená, že nemohou mít i nadstandardní příjmy a platit vysokou daň z příjmů. Podívejme se na praktické příklady.

Valorizace důchodů v červenci 2023

18.01.  |  Michal Bureš

Jaké jsou návrhy valorizace důchodů? O kolik mají vzrůst důchody od července 2023? Proč budou důchody opět valorizovány?

Od 1. ledna se zvýšil příspěvek v pěstounské péči

16.01.  |  Lucie Mečířová

Máte v pěstounské péči vnouče, synovce nebo neteř? V takovém případě se k vám už určitě dostalo, že se příspěvek v pěstounské péči od začátku roku zvýšil. O kolik?

Jaký předčasný důchod očekávat v roce 2023?

12.01.  |  Petr Gola

Správné načasování odchodu do důchodu je vhodné dopředu promyslet. Pro někoho je výhodné pracovat až do dosažení řádného důchodového věku, pro někoho nikoliv. Jaká je situace v roce 2023 pro lidi, kteří nemohli, nestihli nebo nechtěli odejít do starobního důchodu ještě koncem roku 2022?

Důchod v 60 letech? Špatné finanční rozhodnutí?

12.01.  |  Petr Gola

Muži mohou odejít do důchodu již v 60 letech, ale to znamená odchod do předčasného důchodu příliš brzy. O kolik je v takovém případě nižší předčasný důchod oproti řádnému důchodu? 

Jak se liší předčasný důchod v roce 2023?

11.01.  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu musí lidé s vysokými příjmy počítat s tím, že jim poklesne životní úroveň podstatně více než lidem s nízkými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2023.

Jak se v roce 2023 zvyšuje odměna pro profesionální pěstouny

11.01.  |  Lucie Mečířová

Pokud jste „profesionálními“ pěstouny, určitě vám neuniklo, že se odměna za vaši péči o svěřené děti bude zvyšovat. Jakým způsobem a o kolik?

Komu se zvýší a komu sníží podpora v nezaměstnanosti?

10.01.

Jak se mění maximální částky podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci pro rok 2023? Kolik činí maximální podpora? Kolik a kdy lze nejvíce od Úřadu práce dostat?

Porovnání výpočtu důchodu v roce 2023 s rokem 2014

09.01.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu v roce 2023 je méně výhodný než v roce 2022. Jak však obstojí výpočtová formule roku 2023 s rokem 2014? Vypočtěme si náhradový poměr u průměrné mzdy.

Na koho překvapivě čeká nízký důchod?

06.01.  |  Petr Gola

Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, přičemž někteří občané se mylně domnívají, že budou mít alespoň průměrný důchod, ale opak je pravdou. Podívejme se na některé důvody.

S rokem 2023 skončily periodické pracovnělékařské prohlídky u nerizikových profesí. Týká se to i vás?

05.01.

S účinností novely vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách, se od 1. 1. 2023 změnila povinnost periodických pracovnělékařských prohlídek u nerizikových profesí. Ty budou u nerizikových profesí probíhat pouze na dobrovolné bázi.

Může dostat muž na otcovské dovolené výpověď? Jak jste na otcovské chráněni?

03.01.

Už dříve se hovořilo o otcovské dovolené, ale to si ve skutečnosti bral zaměstnanec během pobírání nemocenské dávky otcovské poporodní péče rodičovskou dovolenou.

Jak funguje a fungovalo zastropování důchodu v Česku?

03.01.  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu v Česku v roce 2023, stejně jako v předcházejících letech, ovlivňují příjmy pouze do limitu. Velmi nadstandardní příjmy již důchod nezvyšují. V minulosti tomu tak však nebylo.

Co byste měli vědět o vdovském důchodu v roce 2023?

28.12.  |  Petr Gola

Nárok na vdovský důchod není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky. Výpočet v roce 2023 bude méně výhodný než v roce 2022. Jak se vdovský důchod počítá? Jak se vdovské důchody od ledna zvyšují?

Jaké změny přináší rok 2023 starobním důchodcům?

21.12.  |  Petr Gola

Rok 2023 přináší penzistům několik pozitivních změn. Na druhou stranu lidé, kteří budou odcházet do důchodu v příštím roce, na tom budou finančně hůře než lidé, kteří odešli do důchodu v předchozích letech. Podívejme se na vybrané legislativní novinky ovlivňující příjemce důchodu i budoucí penzisty.

Jaké podmínky musíte splnit pro to, abyste pobírali vdovský důchod déle než rok?

20.12.  |  Petr Gola

Některé vdovy dostávají vdovský důchod na účet pouze jeden rok, protože poté nesplňují žádnou ze zákonných podmínek pro delší pobírání. V některých případech lze však dostávat vdovský důchod opětovně na účet. Podívejme se na praktické příklady obnovy vdovského důchodu.

Jak Vánoce 2022 posunou výplaty důchodů?

19.12.  |  Michal Bureš

V roce 2022 se výplatní termíny důchodů kvůli svátkům posouvaly 6×. Jak se změní výplata starobních či invalidních důchodů na Vánoce?

Nízké příjmy a důchod v letech 2020 až 2023

19.12.  |  Petr Gola

Někteří žadatelé o starobní důchod celý život pracovali, ale jejich příjmy byly podprůměrně vysoké. Jaký důchod mohou očekávat? Který rok pro ně byla výpočtová formule nejvýhodnější? Porovnejme si v praktickém příkladu roky 2020, 2021, 2022 a 2023.

Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší

14.12.  |  Lucie Mečířová

Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?

Pracovní problémy a odchod do předčasného důchodu

13.12.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu je vždy vhodné dobře promyslet a naplánovat. Razantní řešení pracovních problémů v předdůchodovém věku urychleným odchodem do předčasného důchodu nebývá zpravidla nejlepším řešením. Nicméně v roce 2022 je všechno jinak…

Svátky v roce 2023 posunou termíny výplaty důchodů, kdy vám přijdou důchody na Vánoce?

09.12.  |  Michal Bureš

Svátky posouvají výplaty důchodů. Jak budou vypláceny důchody v roce 2023? Kdy vám přijde důchod kolem Velikonoc, Vánoc a dalších svátků v roce 2023? A jak posunou termín výplaty důchodů letošní Vánoce?

Výpočet předčasného důchodu v roce 2023

02.12.  |  Petr Gola

Než odejít do řádného starobního důchodu v roce 2023 je výhodnější odejít do předčasného důchodu koncem roku 2022. Z tohoto důvodu budou v příštím roce žádat o důchod zejména zájemci o předčasný důchod, kteří si jej nemohli zvolit již v roce 2022. Jak se bude předčasný důchod počítat?

Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale…

01.12.  |  Lucie Mečířová

Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního pracovního poměru, a to bez úhony. Jak je to možné?

Zvýšení základní a procentní výměry důchodu v roce 2023

30.11.  |  Lucie Mečířová

Stejně jako každý rok i ten příští můžeme očekávat zvýšení důchodů. O kolik vzrostou? A bude se valorizace týkat skutečně všech důchodů?

Přídavky na děti vzrostou od 1. ledna 2023 o 200 Kč. Kdo na ně nově dosáhne?

29.11.  |  Michal Bureš

Vláda přišla s konkrétními čísly ohledně růstu přídavků na děti, stejně tak s hodnotami růstu životního minima, díky kterému se rozšíří řada rodin pobírajících přídavky na děti. Jaká bude nová výše přídavků na dítě? Kdo bude moci žádat? V jaké legislativní fázi je novela o sociální podpoře zvyšující přídavky na děti? 

8 důchodových novinek roku 2023

28.11.  |  Petr Gola

Legislativní změny mají dopad i na současné a budoucí důchodce. S jakými změnami mohou počítat příjemci starobního důchodu, žadatelé o starobní důchod v roce 2023 nebo pracující penzisté?

Čtyřnásobně vyšší daň z příjmů, přesto nižší důchod

28.11.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci odvádí výrazně více na dani z příjmů fyzických osob než jejich kolegové, ale pro důchodové účely jsou na tom hůře. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Jak žádat o mateřskou?

25.11.  |  Michal Bureš

Žádost o mateřskou je triviální, jestliže jste zaměstnaná. Co ovšem dělat, abyste ji měla co nejvyšší? Kdy máte nárok na mateřskou na základě dohod? A jak si žádost vyřizuje OSVČ?

Kdy přijdou důchody na tyto Vánoce? Kdy byly vypláceny důchody kolem svátků 2022?

24.11.  |  Michal Bureš

Česká správa sociálního zabezpečení uveřejnila, kdy budou vypláceny důchody na Vánoce 2022. Jak tomu bude kolem Vánoc a jak to bylo okolo Velikonoc a svátků v roce 2022?

Jak se v roce 2023 zvýší náklady na bydlení u příspěvku od Úřadu práce?

23.11.  |  Lucie Mečířová

V příštím roce se pravděpodobně opět změní výše nákladů na bydlení, které jsou rozhodné pro oblast příspěvku na bydlení. O kolik vzrostou a co se mění?

Jak podat žádost o příspěvek na bydlení online?

23.11.  |  Michal Bureš

Máte nárok na příspěvek na bydlení? Nechce se vám navštěvovat Úřad práce kvůli žádosti o příspěvek na bydlení? Jak vyřídit příspěvek na bydlení online z domova? Jaké přílohy budete muset doložit?

Rodičovský příspěvek – kompletní info. Vzroste v roce 2022?

23.11.  |  Michal Bureš

V současné době má balíček rodičovského příspěvku hodnotu 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun. Uvažuje se o nárůstu až o 45 tisíc korun. Vládní koalice schválila navýšení maximálního měsíčního příspěvku pro nízkopříjmové rodiny, o kolik?

S čím počítat při odchodu do důchodu v prosinci 2022?

22.11.  |  Petr Gola

Dle jakých pravidel se bude počítat starobní důchod při odchodu do penze v prosinci letošního roku? Je opravdu výhodnější odejít do důchodu již v roce 2022? Podívejme se na osm hlavních bodů takového rozhodnutí.

Je lepší výpověď, nebo dohoda kvůli nároku na podporu v nezaměstnanosti?

22.11.  |  Lucie Mečířová

Máte v zaměstnání problémy a uvažujete o tom, že dáte výpověď? Anebo naopak hrozí výpověď vám? Někdy je lepší nechat se vyhodit, jindy podepsat dohodu. Vyplatit se ale může i to, když dáte výpověď vy sami.

KOMENTÁŘ: Bude snížen a zkrácen rodičovský příspěvek?

21.11.  |  Michal Bureš

Ministerstvo financí v rámci snížení schodku státního rozpočtu uvažuje o zkrácení a snížení rodičovského příspěvku. Kdo je proti? A jaká je jeho výše a jak se vyvíjela? Jak je na tom rodičovský příspěvek ve srovnání s průměrnou mzdou a důchodem? Jaké jsou výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek?

ČSSZ usnadnila žádost o předčasný důchod, pokud se (ne)můžete dostavit osobně

16.11.  |  Lucie Mečířová

Chtěli byste ještě letos odejít do předčasného důchodu, ale jste pracovně vytížení anebo z jiného důvodu nemáte vyhovující termín pro objednání se na sociálku? Nemusíte tam chodit osobně. OSSZ navíc výrazně usnadnila podání žádosti.

Jak se počítá nemocenské a komu se zvýší od 1. ledna 2023?

16.11.

Někteří zaměstnanci dostanou od 1. 1. 2023 více peněz za pracovní neschopnost. Jak a komu se zvýší nemocenské? Pro koho se nemocenské nezvýší?

Nespravedlnosti u vdovského důchodu

16.11.  |  Petr Gola

V případě úmrtí manžela náleží vdově při splnění zákonných podmínek vdovský důchod. Při splnění nároku na vdovský důchod nebo při výpočtu jeho měsíční částky však dochází k situacím, že důchod je vyšší nebo nižší, než se na první pohled zdá. Podívejme se na praktické příklady.

Na výchovné od roku 2023 bude mít nakonec nárok mnohem více osob

15.11.  |  Lucie Mečířová

Od příštího roku se bude individuálně zvyšovat důchod o tzv. výchovné. Kdo na něj bude mít nárok a kdy o něj budete muset zažádat?

Je výpočet důchodu rovnostářský? Příklady napoví

15.11.  |  Petr Gola

Při výpočtu starobního důchodu v Česku dochází k situacím, že dva občané mají odlišnou část pojištění, a přitom jsou na tom pro důchodové účely za dané období stejně. Podívejme se na pět vybraných příkladů.

Předčasný důchod: O kolik si polepšíte dřívějším odchodem do penze

14.11.  |  Petr Gola

Někteří občané se již v předstihu rozhodli, že odejdou do předčasného důchodu. Odchod do předčasného důchodu ještě v roce 2022 se oproti odchodu do předčasného důchodu až v roce 2023 vyplatí. Vyšší důchod a dřívější pobírání penze přináší zajímavý finanční benefit.

Přišly vám nové vysoké zálohy za energie? Jak je snížit a co vám je pomůže uhradit?

11.11.  |  Michal Bureš

Obdrželi jste dopis či e-mail s novými vysokými zálohami na energie a nevíte, co dál? Podívejte se, jak postupovat pro snížení záloh. Kde a jak žádat o příspěvek na bydlení? A na jaké další sociální dávky máte nárok?

Záchranáři a časem i další zaměstnanci budou moci odejít do důchodu dříve

10.11.  |  Lucie Mečířová

Pracujete jako záchranář? Pokud ano, je vysoká šance, že odejdete do důchodu dříve než ostatní. Bude za to moci nová důchodová reforma. Co potřebujete vědět?

Bezdětné ženy mohou i přes celkově vyšší odvody na důchodové pojištění mít nižší důchod

10.11.  |  Petr Gola

Některé bezdětné ženy zaplatí v produktivním věku výrazně více na sociálním pojištění než ženy, které vychovaly více dětí. Starobní důchod přesto budou mít v roce 2023 nižší, neboť nebudou mít k důchodu nárok na výchovné.

Dlouhodobé ošetřovné v roce 2022

07.11.  |  Lucie Mečířová

Máte doma nemocného člena rodiny, který potřebuje dlouhodobou a celodenní péči po pobytu v nemocnici? Zažádejte si o dlouhodobé ošetřovné.

Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2023 nezvýší, zvýší se v průběhu roku 2023?

02.11.  |  Michal Bureš

Rodičovský příspěvek činí 300 000 Kč a naposled vzrostl 1. ledna 2020. Od jara se mluví o jeho navýšení z důvodu rostoucích cen. Počítá ministerstvo s růstem rodičovského příspěvku?

Jaké příjmy se započítávají, když žádáte o přídavek na dítě?

01.11.  |  Lucie Mečířová

Díky zvýšení životního minima se zvýšila i hranice příjmů rozhodných pro přídavek na dítě. O jaké částky se jedná a co se do těchto příjmů započítává?

Sněmovna schválila zvýšení příspěvku na mobilitu, zvláštní pomůcku a další návrhy, které pomohou zdravotně hendikepovaným

31.10.

Poslanecká sněmovna schválila 26. října návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení příspěvku na mobilitu a další změny, které mají zdravotně znevýhodněným občanům ulehčit nepříznivou situaci na trhu. Vládní návrh bude muset ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Miliónové příjmy a podprůměrný důchod

31.10.  |  Petr Gola

V praxi dochází k situacím, že občané s velmi vysokými příjmy mají podprůměrný státní důchod. V některých případech jim není vůbec přiznán. Jak je to možné?

Jak si můžete v roce 2023 přivydělat v průběhu předčasného důchodu?

27.10.  |  Petr Gola

Koncem letošního roku bude odcházet do předčasného důchodu více lidí než v předchozích letech, důvodem je výhodnější výpočet než u řádného důchodu v roce 2023. Jaký příjem však budou moci předčasní důchodci mít v příštím roce?

Přídavek na dítě vzroste od 1. ledna 2023 o 30 %. Dosáhne na něj více rodin

27.10.  |  Michal Bureš

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil, že od 1. ledna 2023 vzroste přídavek na dítě o 30 %. Je již návrh ministerstva schválen? Kolik dětí na něj má nárok? Nepatří vaše rodina mezi ně?

Kdy vám může být důchod „odebrán“?

26.10.  |  Petr Gola

Řádné starobní důchody jsou vypláceny trvale, u ostatních státních penzí tomu tak však není. Podívejme se na šest vybraných příkladů, kdy již nenáleží výplata státního důchodu.

Rozdíly ve výpočtu důchodu: prosinec 2022 versus leden 2023

25.10.  |  Petr Gola

Od ledna 2023 se důchod bude počítat jinak než koncem letošního roku. Výpočet starobního důchodu bude méně výhodný, důvodem jsou především dvě mimořádné valorizace během letošního roku. Podívejme se na hlavní rozdíly ve výpočtu důchodu.

Co vědět o práci na DPP v důchodu v 10 bodech

25.10.  |  Petr Gola

Pro řadu penzistů je ideálním přivýdělkem ke starobnímu důchodu práce na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek je možné v důchodu pracovat na DPP? Jaké je zdanění?

Jak ovlivní pobírání předdůchodu následnou výši starobního důchodu?

24.10.  |  Petr Gola

Zejména lidé s vyššími příjmy, kteří z různých důvodů nemohou nebo nechtějí pracovat až do dosažení řádného důchodového věku, začnou čerpat předdůchod, aby se vyhnuli krácení u předčasného důchodu. Jaký to má vliv na výpočet starobního důchodu?

Jak ovlivní výši důchodu paušální daň nebo minimální zálohy?

21.10.  |  Petr Gola

S velmi nízkým státním důchodem musí počítat zejména OSVČ, které platí minimální platby na povinné sociální pojištění. Při vstupu do dobrovolného paušálního režimu je měsíční starobní důchod vyšší. Podívejme se na praktické příklady.

Odcházíte příští rok do důchodu? Běžte již letos, váš měsíční důchod může být vyšší až o tisíce korun

20.10.  |  Michal Bureš

MPSV upozornilo na zvláštní důchodovou situaci, kdy pro řadu lidí bude výhodnější odejít do důchodu již letos. Přiznaný důchod tak může být vyšší až o tisíce korun, než by tomu bylo v roce 2023. Jak je to možné? Koho se to týká? Vypočítejte si v naší důchodové kalkulačce, o kolik můžete mít vyšší důchod.

Co vědět o předčasném důchodu v 10 bodech

14.10.  |  Petr Gola

Pro některé žadatele o důchod je předčasný důchod zajímavým řešením jejich životní situace, jiným občanům již jiná možnost nezbývá. Vzhledem k prodlužujícímu se řádnému důchodovému věku zájem o předčasný důchod stoupá.

Inflace dopadá i na lidi se zdravím poškozeným v práci: Jak se proto letos mimořádně valorizují úrazové renty?

14.10.

Náhrady ušlého výdělku pro zaměstnance poškozené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání se běžně valorizují jen jednou za rok, ale letos už se zvyšovaly třikrát. Pro koho platí která valorizace?

Stejný příjem neznamená také stejnou výši důchodu. Co vše má vliv na výši důchodu?

13.10.  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom dosažené příjmy, ale i získaná doba pojištění a případný odchod do předčasného důchodu. Podívejme se, jak výši důchodu přiznaného do konce letošního roku ovlivňuje získaná doba pojištění.

Předčasný důchod v roce 2023

13.10.  |  Petr Gola

Mnoho občanů z různých důvodů uvažuje o odchodu do předčasného důchodu. V takovém případě je nutné počítat s trvale nižším důchodem. Jak se bude předčasný důchod počítat v roce 2023? Jak bude vysoký v závislosti na dosahovaném příjmu?

Úmrtí dítěte po porodu: Máte nárok na pohřebné, porodné, mateřskou a rodičovskou?

12.10.

I když se úmrtnost dětí při a po porodu snižuje, stále takové riziko existuje. Jak v takové situaci postupovat? Mohou rodiče čerpat dávky, které souvisí s narozením dítěte, i v případě, že dítě zemře?

Odchod do důchodu v roce 2023 při nízkých příjmech, kdo si polepší?

10.10.  |  Petr Gola

Výpočtová formule důchodu je pro lidi s podprůměrnými příjmy výhodná. Někteří žadatelé o důchod mají státní penzi vyšší než předchozí mzdu. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2023. 

Medián důchodu bude odpovídat hrubé mzdě ve výši 21 730 Kč

07.10.  |  Petr Gola

Od ledna se státní důchody z důvodu valorizace zvýší. Jak vysoký je důchod, který pobírá desetina nejlépe a desetina nejhůře finančně ohodnocených penzistů? Proč je vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou?

Odvody na sociální pojištění a důchod v příkladech

07.10.  |  Petr Gola

Mnohem vyšší odvody na sociální pojištění v produktivním životě mohou znamenat jenom nepatrně vyšší důchod než při značně nižších odvodech. V praktickém výpočtu si ukážeme jeden z příkladu důchodové „rovnosti“.

Jak průměrná mzda, medián mzdy a doba pojištění ovlivňuje výši důchodu

06.10.  |  Petr Gola

S jakou částkou starobního důchodu mohou počítat lidé pracující za průměrnou mzdu nebo medián mzdy? Jak výši důchodu v takových případech ovlivňuje získaná doba pojištění?

Jak se zvýšil rozdíl mezi předčasným a řádným důchodem?

06.10.  |  Petr Gola

Občané, kteří se rozhodují, zdali odejdou do předčasného, nebo řádného důchodu, by měli počítat, že nižší důchod se během let v korunovém vyjádření zvyšuje méně. Jak moc velký to může být rozdíl? Podívejme se na praktické příklady.

Pracující penzisté a zvyšování důchodu

05.10.  |  Lucie Mečířová

V září proběhla mimořádná valorizace důchodů a další zvýšení proběhne ihned po Novém roce. Musí toto zvýšení pracující důchodci někde udávat? A jak se mohou sami zapříčinit o zvýšení penze?

Pracovní smlouva na dobu určitou a nemocenská během ní i na konci

05.10.  |  Lucie Mečířová

Nastupujete do nové práce a zaměstnavatel vám dal smlouvu na dobu určitou? Liší se nějak od smlouvy na dobu neurčitou v rámci zákoníku práce? Jak je to s nárokem na nemocenskou a co když jste na neschopence a smlouva vám končí?

Jaká čísla ovlivní váš důchod v roce 2023?

05.10.  |  Petr Gola

Při výpočtu starobního důchodu platí, že čím vyšší příjmy a doba pojištění, tím vyšší měsíční částka se na účet dostává. Podívejme se na výpočet starobního důchodu v příštím roce optikou nejdůležitějších čísel.

Jak ovlivní výchovné výši předčasného důchodu?

04.10.  |  Michal Bureš

Předčasný důchod je spojen s trvalým krácením státního důchodu, který může řadu lidí nepříjemně překvapit. Bude se krácení vztahovat i na výchovné ve výši 500 Kč na dítě pro ty rodiče, kteří pečovali o dítě? Co invalidní důchodci?

Vláda schválila růst důchodu, o kolik v průměru vzrostou důchody? A jak se bude důchod počítat?

04.10.  |  Michal Bureš

Valorizaci důchodů schválila vláda a společně se zvýšením důchodů, v průměru o 825 Kč. Kterých důchodců se zvýšení dotkne? A jak se bude důchod v roce 2023 počítat? Jak důchody zvýší výchovné?

Poslední přání je vhodné vyslovit ještě zaživa. Jaké jsou alternativní způsoby pohřbívání a kolik stojí?

04.10.

I když klasické hřbitovy stále převládají jako místo pro vytvoření památky zesnulého, stále více narůstá poptávka po alternativnějších a zároveň ekologičtějších metodách. O které se jedná?

10 omylů ohledně důchodových příjmů

03.10.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu výrazně závisí na dosahovaných příjmech před odchodem do důchodu. Při výpočtu důchodu se však nezapočítají všechny příjmy a každá tisícikoruna nehraje stejnou roli. Podívejme se na deset vybraných mýtů ohledně důchodových příjmů.

Vypočítejte si, jak se zvýší váš důchod v roce 2023

30.09.  |  Michal Bureš

Vláda schválila valorizaci důchodů od ledna 2023. O kolik se zvýší penze důchodcům? Jaký bude váš důchod, jestliže chcete jít do řádného, či předčasného důchodu příští rok? Spočítejte si to v našich kalkulačkách.

Důchodové rovnostářství v příkladech

30.09.  |  Petr Gola

V českém důchodovém systému hraje princip solidarity významnou úlohu, což je pro některé žadatele o důchod pozitivní, ale pro jiné nikoliv.

Jak velké jsou rozdíly mezi důchody? Liší se moc, nebo málo?

27.09.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu je v Česku výhodný pro lidi s nízkými příjmy, pro lidi s vysokými příjmy je nevýhodný. Rozdíly v přiznaných starobních důchodech nejsou příliš velké. Podívejme se na praktické příklady.

Které pěstounské dávky se od 1. října zvýší?

27.09.

Od 1. října mohou pěstouni a děti svěřené do pěstounské péče očekávat zvýšení některých pěstounských dávek. Zvýšení se týká příspěvku na úhradu potřeb dítěte, příspěvku při převzetí dítěte do pěstounské péče a také zaopatřovacího příspěvku.

Důchod: Na co by měly OSVČ zapomenout?

26.09.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné mají ve většině případů nižší státní důchod než zaměstnanci. Rozdíl je mnohdy velmi výrazný. Této skutečnosti by měly OSVČ v dostatečném předstihu přizpůsobit své důchodové rozhodování.

Jak dokládá OSVČ příjem pro nárok na příspěvek na bydlení?

26.09.

Dávky státní sociální podpory nejsou určené jen pro zaměstnance. Čerpat je mohou i podnikatelé. Jak pro účely dávky prokazují OSVČ svoje příjmy?

Jaké sociální dávky se počítají do důchodu

26.09.  |  Lucie Mečířová

Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé sociální dávky. Pojďme se na ně společně podívat.

Jak probíhá sociální šetření pro přiznání příspěvku na péči?

23.09.

Nedílnou součástí pro vyřízení příspěvku na péči je sociální šetření. Jak takové šetření probíhá, kdo jej vykonává a které úkony se během něho posuzují?

Příspěvek na bydlení se od 1. října zvýší, rozhodla vláda. Dosáhnete na něj i vy?

22.09.

Díky vládnímu zvýšení normativních nákladů se příspěvek na bydlení od 1. října zvýší o 2000–4500 Kč. Nejvíc se toto navýšení dotkne osob, které žijí samostatně nebo v páru. O kolik se má dávka zvýšit?

Valorizace důchodů: o kolik vzroste váš důchod od ledna 2023?

21.09.  |  Michal Bureš

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě návrh valorizace důchodů na rok 2023. O kolik a komu vzroste důchod? Jak ovlivní výši důchodů výchovné?

Kdo má starobní důchod nižší než 13 tisíc korun?

21.09.  |  Petr Gola

Někteří penzisté mají skutečně nízké důchody. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může stát, že je měsíční starobní důchod nižší než 13 000 Kč.

Špatné naplánování předčasného důchodu

20.09.  |  Petr Gola

Na praktickém příkladu si vypočítáme, že není jedno, kdy se do předčasného důchodu odejde. Kdy může týden práce navíc znamenat vyšší důchod o téměř 800 Kč?

Výchovné k důchodu v 6 otázkách

20.09.  |  Lucie Mečířová

Od příštího roku začne fungovat tzv. výchovné, které zvýší důchod. Mají na něj ale nárok všichni důchodci? Platí i pro osvojené děti? A jak to mají ti rodiče, kterým bohužel dítě zemřelo?

Jaká částka musí zůstat klientům domova pro seniory ze starobního důchodu?

19.09.

Kolik peněz si mohou brát domovy pro seniory a další sociální služby od klientů? Udává zákon nějaké procento, které musí samotným seniorům ze starobního důchodu zůstat?
« Předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz