Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityDůchody a dávky

Zprávy a aktuality

Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?

30.07.  |  Petr Gola

Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo v praxi nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?

Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?

30.07.  |  Petr Gola

Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo v praxi nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?

10 důvodů, proč neodcházet do předčasného důchodu

29.07.  |  Petr Gola

Zatímco pro některé žadatele o starobní důchod může být předčasný důchod vhodným řešením jejich životní situace, tak pro většinu lidí je vhodnější pracovat až do dosažení řádného důchodového věku. Podívejme se na vybraných 10 důvodů, proč tomu tak je.

Jaký vliv má věk na vdovský důchod?

27.07.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek má vdova (vdovec) nárok na vdovský (vdovecký) důchod po zemřelém manželovi (manželce). Jakým způsobem ovlivňuje věk nárok na přiznání vdovského důchodu a jeho výši?

Na vyšší přídavky pro děti dosáhne od července více lidí, budete mezi nimi?

22.07.  |  Michal Bureš

Přídavky pro děti se od 1. července 2021 výrazně zvýšily. Navíc zasáhne širší skupinu občanů, protože hranice příjmů pro uznání této dávky vzrostla. Kdo bude mít nově nárok na přídavky na děti? Jak a kdy o ně požádat a jaká je jejich výše? 

Kdy je vhodná chvíle odejít do předčasného důchodu? Příklady napoví

20.07.  |  Petr Gola

Z důvodu postupného prodlužování řádného důchodového věku odchází řada občanů do předčasného důchodu. Podívejme se v několika příkladech, jak věk ovlivňuje nároky předčasných důchodců. 

Jaké chyby vám sníží důchod? Příklady napoví!

19.07.  |  Michal Bureš

Podívejte se na 5 příkladů, kterých se žadatelé o důchod dopouští a zbytečně jim sníží starobní důchod. Na co si dát pozor? Co neopomenout?

Co dělat, když vám nepřiznali invalidní důchod?

19.07.  |  Lucie Mečířová

Aby bylo uznáno, že je daná osoba invalidní, musí být její pracovní schopnost snížena alespoň o 35 %. Co ale dělat, pokud vám invalidní důchod není přiznán? Můžete se odvolat? A pokud ano, jak?

5 případů, kdy můžete dostat výpověď, i když jste na neschopence

15.07.  |  Lucie Mečířová

Byli jste v dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel vám doručil výpověď? Může si něco takového dovolit? Kdy takové jednání zákon nevyvrací?

Na jakém úřadu práce se registrovat jako uchazeč o zaměstnání anebo kvůli žádosti o podporu?

14.07.  |  Lucie Mečířová

I když je všechno otevřené, trh práce je stále nejistý a situace, která světem a Českem otřásá už skoro rok a půl, se opět může ze dne na den změnit. Jak je to s registrací na úřadu práce? A na kterou pobočku musíte?

Lze pobírat najednou starobní a vdovský důchod? Příklady

13.07.  |  Petr Gola

Souběh starobního a invalidního důchodu není možný, ale pobírat současně např. starobní důchod a vdovský důchod nebo invalidní důchod a vdovský důchod lze. Jak se v takových případech počítá celková částka důchodu? Naše příklady vám to ukážou.

Jaké jsou mýty o invalidním důchodu?

12.07.  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Ohledně přiznání invalidního důchodu, jeho pobírání v čase a zaměstnání invalidních důchodců panují v praxi určité nejasnosti. Podívejme se na některého z nich. 

Náhradní výživné 4. díl: Kdy se změní výše dávky anebo se zastaví její výplata

09.07.  |  Lucie Mečířová

Částka, která je vám vyplácena v rámci nové dávky s názvem náhradní výživné, vám může být za určitých okolností snížena nebo zvýšena. Dále také může dojít k zastavení výplaty. Kdy a proč?

Co se vám nebude počítat do důchodu?

09.07.  |  Petr Gola

Přiznání starobního důchodu není automatické, je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Současně získaná doba pojištění ovlivňuje i měsíční částku starobního důchodu. Které období se nehodnotí pro důchodové účely?

Nepravdy o předčasném důchodu

08.07.  |  Petr Gola

Z důvodu postupného prodlužování řádného důchodového věku uvažuje aktuálně více lidí o předčasném důchodu než v minulosti. Jaká omezení znamená volba odchodu do předčasného důchodu? Podívejme se na vybraná tvrzení o předčasném důchodu, která nejsou pravdivá.

Náhradní výživné 2. díl: Jak si zažádat o alimenty od státu pro dítě?

07.07.  |  Lucie Mečířová

Pokud vám bývalý přítel nebo manžel neplatí dlouhodobě anebo jen částečně alimenty na vaše společné dítě, ušlé peníze vám může prostřednictvím nové sociální dávky kompenzovat stát. Jak o výplatu zažádat?

Náhradní výživné 3. díl: Co doložit k žádosti o dávku?

06.07.  |  Lucie Mečířová

Žádosti o náhradní výživné můžete podávat už od 1. července 2021. Pro kladné rozhodnutí o nároku je potřeba splnit podmínky, které budete muset vyplnit v žádosti, ale navíc i prokázat příslušnými doklady. Co budete potřebovat?

Příjem penzistů v příkladech

02.07.  |  Petr Gola

V řádném důchodovém věku si přivydělává řada starobních důchodců. Penzisté mohou pracovat, podnikat nebo mít pouze pasivní příjmy bez omezení. Podívejme se v několika příkladech, jaká daňová pravidla platí a jaký dopad má příjem v penzi na pobíraný důchod.

Náhradní výživné 1. díl: Kdy začíná platit a 5 základních otázek

01.07.  |  Lucie Mečířová

Máte problém s tím, že vám bývalý partner anebo exmanžel neplatí dlouhodobě výživné na děti? Možná právě vám pomůže nová sociální dávka s názvem náhradní výživné. Pojďme se proto společně podívat, kdo na ni bude mít nárok a za jakých podmínek.

Komu vzniká nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte?

29.06.  |  Lucie Mečířová

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte není pro každého a pro nárok na něj nemusíte dokonce splňovat ani žádnou rozhodnou hranici příjmu. Komu tedy náleží a jak je vysoký?

Lze být na rodičovské dovolené i po vyčerpání rodičovského příspěvku?

28.06.  |  Lucie Mečířová

Rodičovský příspěvek můžete v celé výši vybrat i dříve, než do 4. narozenin dítěte. Můžete být ale na rodičovské dovolené jen tak bez dávky? Jak je to se zdravotním pojištěním? A co zaměstnavatel?

Jakou pomoc mohou získat obyvatelé jižní Moravy zasažení tornádem?

26.06.  |  Michal Bureš

Obcemi na Hodonínsku a Břeclavsku se prohnalo tornádo, které za sebou zanechalo škody na lidských životech i majetku. Na co mají nyní lidé nárok? Kdy dostanou peníze od pojišťovny? A co splátky jejich úvěrů a hypoték? A jak mohou zasaženým lidem pomoci ostatní?

Končí vám rodičovský příspěvek a přemýšlíte nad dalším dítětem, co dál?

24.06.  |  Michal Bureš

Končí vám čerpání rodičovského příspěvku a uvažujete o dalším dítěti? Jaké máte možnosti? Nástup na mateřskou či na nemocenskou? Můžete jít na úřad práce? Můžete jít pracovat na stejné místo, byť jen na pár měsíců?

7 špatných důchodových rozhodnutí

21.06.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu je velkým životním milníkem, který se rozhodně nevyplatí podcenit. Na co je dobré dát si pozor a čeho se vyvarovat?

Co potřebujete, abyste za adresáta mohli přebírat poštu, složenky nebo důchod?

21.06.  |  Lucie Mečířová

Pečujete o blízkého, jehož zdravotní stav neumožňuje přijmout zásilku, převzít důchodu anebo si dojít na poštu? Slíbili jste dítěti, které vyráží pracovat do zahraničí, že mu pohlídáte poštu? Co udělat proto, abyste případné zásilky mohli převzít?

Rozjíždíte firmu nebo živnost? Využijte benefity pro začínající podnikatele

15.06.  |  Lukáš Pololáník

Rozjezd podnikání nemusí být snadný a zpravidla se neobejdete bez kapitálu. Nová firma logicky nemá žádnou historii, což může být problém u obchodních partnerů i bank. Obtížná může být též orientace v legislativě a podnikatelském prostředí vůbec. Jaké výhody a podpora je dostupná novým firmám či podnikatelům  

Penzisté a zdravotní pojištění v příkladech

11.06.  |  Petr Gola

I penzisté musí v některých případech platit zdravotní pojištění. V deseti příkladech si ukážeme, kdy penzisté zdravotní pojištění platí a kdy nikoliv a jak se zdravotní pojištění vypočítává v závislosti na druhu příjmu. 

Jak vysoká je peněžitá pomoc zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů?

08.06.

Teoreticky může jednotlivý zaměstnanec získat od státu až plných 160 251 Kč, ale v praxi to bude méně. Proč? Co když nehrají finanční požadavky zaměstnance s výkazy zaměstnavatele? A kdo vydrží v práci celé tři měsíce za nulovou výplatu?

Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší

07.06.  |  Redakce

Konečně jste dost staří a rozhodli jste se odejít do starobního důchodu. Však svoje jste si odpracovali, takže je na čase začít si vybírat všechny ty zaplacené daně zpátky.

Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?

02.06.  |  Lucie Mečířová

Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?

Přepočet penze pracujícího důchodce v příkladech

31.05.  |  Petr Gola

Řada penzistů vykonává výdělečnou činnost i v důchodu. Za jakých podmínek mají nárok na zvýšení důchodu? O kolik se následně státní důchod zvýší? 

Jak a kolik se sráží při exekuci z důchodu?

28.05.

I poživatelé důchodů se mohou dostat do exekuce a pak se jim při splácení dluhů můžou nemalé částky srážet z důchodu. Ukážeme si, kolik jim v takovém případě zůstává a kolik připadá věřitelům.

Otcovskou dovolenou čekají změny, o kolik bude delší?

27.05.  |  Michal Bureš

Táty, kteří půjdou na otcovskou dovolenou, čeká v nejbližší době změna, díky nové směrnici Evropské unie se bude doba otcovské poporodní péče prodlužovat. Kdy je tato změna plánována? A co jiného se má pro rodiče změnit? Půjde rychleji vyčerpat rodičovský příspěvek?

O dědictví III: Co je dědická smlouva? Jaké jsou její výhody?

26.05.  |  Michal Bureš

Smrt a daně jsou jediné dvě jistoty, které v životě máme. Při pomyšlení na smrt nastává otázka, kdo váš majetek po smrti dostane. Jak tedy tuto situaci řešit? Co je pro vás nejvhodnější? Znáte dědickou smlouvu?

Omyly ohledně důchodového věku v příkladech

25.05.  |  Petr Gola

Mnoho zaměstnanců se těší, až dosáhnou důchodového věku a budou moci odejít do penze a nebudou muset chodit do práce, budou mít čas na rodinu a koníčky. Podívejme se však na některé nepravdy kolující ohledně důchodového věku.

Zdanění výdělečného invalidního důchodce

25.05.  |  Petr Gola

Zejména u příjemců invalidního důchodu prvního a druhého stupně se očekává, že budou při invalidním důchodu v rámci svých zdravotních možností pracovat. Jaké daně odvádí ze mzdy invalidní důchodci? Jak je to s daněmi při podnikání?

Jak je to s rodičovským příspěvkem a čerpáním nemocenských dávek

20.05.  |  Lucie Mečířová

Máte na rodičovské dovolené nárok na nemocenské dávky kvůli nemoci nebo úrazu? A jak je to v situaci, kdy ještě rodičovský příspěvek stále čerpáte, ale nejste s dítětem doma a pracujete? Budete mít v případě dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky?

Rodičovský příspěvek se bude moci dočerpat, i když si pořídíte další dítě. Nebude to ale platit pro všechny

19.05.  |  Lucie Mečířová

Aktuálně se v legislativním procesu nachází zákon, který pojednává o tom, že by rodičovský příspěvek bylo možné dočerpat v celé výši i při narození dalšího dítěte. Jaké by to však mělo podmínky a od kdy by to bylo možné?

O kolik porostou důchody v roce 2022?

14.05.  |  Michal Bureš

O kolik v roce 2022 vzrostou starobní, vdovské a invalidní důchody? Porostou ve volebním roce důchody rychleji? Už byla valorizace důchodů schválená?

Jak jsou na tom s nemocenským pracující důchodci? Jak se liší jejich nároky od ostatních zaměstnanců?

14.05.

Nároky pracujících starobních důchodců a lidí v plném invalidním důchodu z nemocenského pojištění jsou omezeny. Jak?

Výdělek v předčasném důchodu v příkladech

13.05.  |  Petr Gola

Někteří penzisté chtějí pracovat nebo podnikat i v předčasném důchodu, což při splnění zákonných podmínek je možné. Podívejme se na praktické příklady. 

Na tyto otázky si odpovězte, než si zažádáte o důchod

12.05.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu je vhodné velmi dobře naplánovat a promyslet. Špatné načasování nebo nepromyšlení důležitých skutečností zbytečně snižuje životní úroveň v penzi. Již v dostatečném předstihu před dosažením důchodového věku je vhodné si odpovědět na několik důležitých otázek.

Hodnocení zaměstnání pro důchod v příkladech

10.05.  |  Petr Gola

V praktických příkladech si ukážeme, jaký vliv na výpočet starobního důchodu má zkrácený úvazek, dvě zaměstnání, vysoké příjmy nebo práce pouze po část roku. 

Ode dneška můžete žádat o kompenzační bonus pro OSVČ za květen! Jak na to?

10.05.  |  Michal Bureš

Jak vyplnit žádost o kompenzační bonus pro OSVČ? Kde ji najdete a stáhnete? S naším návodem vám to zabere skutečně pár minut. Jak na to?

Pracující důchodci jsou dojnou krávou pro stát. Ročně mu přinesou miliardy korun navíc

07.05.  |  Lukáš Pololáník

Se zlepšující se fyzickou kondicí a prodlužující se délkou dožití pokračuje čím dál více lidí i po dosažení důchodového věku ve výdělečné činnosti. I v případě, že současně pracují a pobírají starobní důchod, odvádějí státu nezanedbatelné sumy na důchodovém pojištění. Jejich důchod se však s roky odpracovanými „navíc“ bohužel zvýší jen minimálně. Důchodce s průměrným důchodem, který je zaměstnaný a pobírá současně průměrnou mzdu, státu za rok odvede téměř 120 tisíc korun na pojistném. Na oplátku se mu roční důchod ale zvýší jen o asi 700 korun, o což je ale potřeba si každý rok požádat.

Kompenzační bonus za květen byl schválen! Kdy budou moci OSVČ žádat?

06.05.  |  Michal Bureš

Budou moci OSVČ žádat o kompenzační bonus ve výši 1 000 Kč denně za květen a červen? Kdy o tom bude jasno? O co lze v květnu žádat?

Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?

05.05.  |  Lucie Mečířová

Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?

Pracující starobní důchodci a zákoník práce: Na co mají nárok?

04.05.  |  Lucie Mečířová

Jste starobní důchodce a pracujete? Anebo do důchodu teprve půjdete a už teď víte, že si při něm chcete přivydělávat? Kolik si můžete vydělat, máte nárok na dovolenou a po skončení zaměstnání na podporu v nezaměstnanosti?

Kdo by neměl zapomenout na dobrovolné důchodové pojištění?

30.04.  |  Petr Gola

Pro samotné přiznání starobního důchodu i pro výpočet starobního důchodu je důležitá doba pojištění. Někteří občané mají sice aktuálně dostatečně vysoké příjmy, ale nejsou pojištěni. Řešením pro ně je dobrovolné důchodové pojištění.

5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti

29.04.  |  Lucie Mečířová

Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?

Opět se usiluje o zvýšení přídavku na dítě. Kdo by mohl dostat víc?

28.04.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte přídavky na děti? Anebo jste na ně doposud nedosáhly? To se může změnit, pokud projde nový návrh zákona. Přídavky by pak mohly být nově vyšší a navíc na ně dosáhne mnohem více rodin s nezaopatřenými dětmi.

Na jakou smlouvu pracovat v invalidním důchodu?

27.04.  |  Lucie Mečířová

Byl vám přiznán invalidní důchod, ale z jeho výplaty nevyžijete a budete si muset i tak něco přivydělat? Přemýšlíte, která pracovní smlouva nebo dohoda pro vás bude nejvýhodnější z hlediska odvodů na pojištění? Pojďme se na to společně podívat.

Jak je to se sirotčím důchodem během prázdnin a po ukončení nebo přerušení školy?

26.04.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte vy anebo vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, zda bude náležet i během letních prázdnin anebo při ukončení studia? Přečtěte si, jak to je, pokud student pobírající sirotčí důchod přeruší školu, ale po nějaké době nastoupí na jinou.

Kdo bude mít letos vyšší podporu v nezaměstnanosti?

26.04.  |  Michal Bureš

Komu v roce 2021 vzroste podpora v nezaměstnanosti? Kdo má na podporu nárok? Jak se změnily množnosti přivýdělku při podpoře? Co podpora pro OSVČ?

Jaký budete mít starobní důchod při pobírání minimální mzdy?

23.04.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na rozhodných příjmech a získané době pojištění. I při nízkých příjmech může měsíční důchod dosahovat téměř průměrné hodnoty, pokud je získána vysoká doba pojištění. 

Ošetřovné se zvýší a nově jej budou moci pobírat i další příbuzní

23.04.  |  Lucie Mečířová

Výše krizového ošetřovného se bude měnit. O kolik se tato dávka zvýší a kdo ji bude nově moci čerpat?

Rodičovský příspěvek v roce 2021 - kompletní info

21.04.  |  Michal Bureš

V současné době má balíček rodičovského příspěvku hodnotu 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun. Jak se mění výpočet rodičovského příspěvku v roce 2021?

Bývalý partner vám neplatí alimenty? Za pár měsíců budete moci žádat o náhradní výživné

20.04.  |  Lucie Mečířová

Po dlouhých letech dohadů a diskuzí se konečně podařilo protáhnout celým legislativním procesem zákon, který pomůže samoživitelkám a samoživitelům, kterým jejich bývalý partner nijak nepřispívá na děti. Ušlé peníze jim bude moci kompenzovat nová dávka s názvem náhradní výživné.

Ošetřovné za únor, do kdy o něj můžete žádat?

19.04.  |  Michal Bureš

Od 1. dubna 2020 mohou žádat OSVČ o ošetřovné. Které OSVČ budou mít nárok? Jakou bude mít výši? Jak a kde mohou OSVČ žádat? Jaké přílohy doložit?

Jak svátky v roce 2021 posunou výplaty důchodů?

15.04.  |  Michal Bureš

V roce 2021 se budou výplatní termíny důchodů kvůli svátkům posouvat celkem 6x. Jak se posunou výplaty starobních, invalidních a dalších důchodů na velikonoční, červencové či vánoční svátky?

Česká pošta podražila. Jak se to dotkne výplaty nemocenských dávek a důchodů?

14.04.  |  Lucie Mečířová

Česká pošta se letos rozhodla zdražovat. Čeho se podražení dotkne? O kolik si tedy za doručení nemocenského anebo zaslání dopisu připlatíte? A jak změnit výplatu nemocenského?

Porovnání výpočtu předdůchodu, řádného a předčasného důchodu

13.04.  |  Petr Gola

Do důchodu lze odejít i před dosažením řádného důchodového věku, státní důchod je však následně nižší. Jak se bude lišit státní důchod při odchodu do řádného důchodu nebo předčasného důchodu nebo volbě předdůchodu? 

6 nejčastějších otázek na téma ošetřovné, rotační výuka a otevření škol a školek

13.04.  |  Lucie Mečířová

Od včerejšího dne jsou otevřené základní školy pro první stupeň a také speciální školy a mateřské školky. Na prvním stupni pak bude probíhat rotační výuka. Jak to bude s ošetřovným? Přečtěte si 6 nejčastějších otázek

Jak to bude s ošetřovným během rotační výuky?

07.04.  |  Lucie Mečířová

Během dubna by měla proběhnout první fáze otevírání škol a režimových opatření. Jak bude probíhat rotační výuka a které děti se do školy vrátí? A jak to bude s ošetřovným?

Kdy dítěti odeberou sirotčí důchod?

06.04.  |  Lucie Mečířová

Pobírá vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, jak dlouho mu ještě bude náležet? Do kolika let věku bude jeho poživatelem a za co mu jej "seberou"?

Ode dneška můžete žádat o kompenzační bonus pro OSVČ 1 000 Kč denně za duben

01.04.  |  Michal Bureš

Od 1. dubna mohou živnostníci žádat o kompenzační bonus za duben. Celkem mohou žádat až o 30 000 Kč. Které OSVČ budou mít na kompenzační bonus nárok? A kde o kompenzační bonus žádat?

Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?

01.04.  |  Lucie Mečířová

Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?

6 nejčastějších otázek ke krizovému ošetřovnému

25.03.  |  Lucie Mečířová

Jste s dítětem na tzv. krizovém ošetřovném? Pokud ano, je možné, že v některých věcech nemáte jasno. Přečtěte si nejčastější otázky, na které se některé maminky, ale i tatínci ptají.

Bude schváleno ošetřovné ve výši 80 % ze mzdy?

24.03.  |  Michal Bureš

Koho se bude týkat ošetřovné ve výši 80 % mzdy? Od kdy se bude vyplácet? Bylo již schváleno? A jak se o něj bude žádat?

Ode dneška mohou OSVČ žádat o ošetřovné za únor

19.03.  |  Michal Bureš

Budou moci živnostníci starající se o dítě mladší 10 let žádat o ošetřovné za únor a březen? Jak a kde o tuto dotaci žádat? O kolik mohou žádat?

Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2020

19.03.  |  Petr Gola

Přiznání invalidního důchodu neznamená, že člověk nemůže být již výdělečně aktivní. Pro invalidní důchodce je z mnoha důvodů výhodné, když během pobírání invalidního důchodu vykonávají samostatnou výdělečnou činnost. Co je dobré vědět o daňových záležitostech?

Kdy mohou OSVČ čerpat nemocenské dávky?

17.03.  |  Lucie Mečířová

Začínáte podnikat a přemýšlíte, zda máte jako OSVČ nárok na nemocenské dávky? Anebo musíte z důvodu nemoci, karantény anebo úrazu přerušit podnikání a věnovat nějaký čas léčbě nebo rekonvalescenci? Jak je to s nemocenskou?

Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?

11.03.  |  Lucie Mečířová

Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?

Daňové přiznání penzistů v příkladech

10.03.  |  Petr Gola

Pobírání starobního důchodu automaticky neosvobozuje od daňových povinností. V praxi tedy musí vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2020 i někteří penzisté. Podívejme se na vybrané příklady.

Ošetřovné pro OSVČ za leden a prosinec - žádosti podávejte do 11. března 2021

08.03.  |  Michal Bureš

OSVČ žádající o ošetřovné za prosinec a leden musí žádost podat do 11. března. Jakou formou, za jakých podmínek a v jaké výši budou moci čerpat OSVČ ošetřovné? Jak vyplnit žádost?

Opakování ročníku by snížilo důchod o desetitisíce

08.03.  |  Petr Gola

Někteří rodiče jsou nespokojeni s úrovní distanční výuky a myslí si, že nejlepší by bylo opakování celého ročníku. Takové rozhodnutí by mimo jiné poznamenalo důchodové nároky současných studentů, jejich souhrnný státní důchod by byl o desetitisíce nižší.

Již můžete žádat o kompenzační bonus pro OSVČ za únor, březen a duben 1 000 Kč denně! Jak na to?

02.03.  |  Michal Bureš

Za měsíce únor, březen a duben mohou OSVČ žádat o kompenzační bonus. Jak a kde mohou OSVČ vyplnit žádost? Budou mít nárok i dohodáři a společníci s. r. o.?

Zvýšení nemocenské na 100 %, koho se dotkne?

01.03.  |  Michal Bureš

Nakonec nebylo schváleno zvýšení nemocenské na 100 % mzdy či platu, ale sněmovna schválila příspěvek ve výši až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě, a to ve stavu legislativní nouze. Kdy začne tento příspěvek platit?

Klíčová čísla pro uchazeče o zaměstnání, nejen k nároku na podporu v nezaměstnanosti

01.03.

Kolik činí podpora v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji lze pobírat? A co potom, až nárok na ni skončí? Kolik si může legálně vydělat člověk, který je i potom evidovaný úřadem práce?

5 případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání

01.03.  |  Lucie Mečířová

V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?

Na co mají nárok pracovníci na dohody při pandemii koronaviru?

23.02.  |  Michal Bureš

Mají zaměstnanci pracující na dohody (DPP, DPČ) nárok na ošetřovné pro děti či na nemocenskou? Budou moci pobírat kompenzační bonus? A o co a jak mohou žádat?

Zvýší se kompenzační bonus pro OSVČ na 1 000 Kč denně?

22.02.  |  Michal Bureš

Které OSVČ dosáhnou na kompenzační bonus v hodnotě 1 000 Kč denně? Budou mít nárok i společníci s. r. o. či lidé pracující na DPP či DPČ? Kdy nárok nevzniká? A už bylo zvýšení schváleno?

Jaký vliv má zkrácený úvazek na důchod?

17.02.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci z různých důvodů preferují práci na zkrácený úvazek. S čím však počítat při práci na zkrácený úvazek s ohledem na důchodové nároky?

OSVČ mohou žádat o ošetřovné za leden a prosinec

12.02.  |  Michal Bureš

Živnostníci starající se o dítě mladší 10 let mohou žádat o ošetřovné ve výši 400 Kč denně za prosinec a leden. Co musí splnit? Jak a kde o tuto dotaci žádat? O kolik celkem mohou žádat?

Penzisté a práce na dohody

10.02.  |  Petr Gola

Mnozí starobní důchodci i po dosažení důchodového věku pracují. Oblíbená je zejména práce na dohodu o provedení práce. Jaké výhody a nevýhody přináší práce na dohodu penzistům?

Jak se v roce 2021 mění podmínky mateřské, rodičovské a otcovské dovolené?

03.02.  |  Michal Bureš

Jak se v roce 2021 mění podmínky v uplatnění a výši u rodičovského příspěvku, peněžité pomoci v mateřství a u otcovské poporodní péče?

Proč nepracovat na „procenta“?

14.01.  |  Petr Gola

Někteří penzisté stojí při dosažení řádného důchodového věku před rozhodnutím, zdali pracovat při pobírání důchodu nebo odejít do penze později a mít vyšší důchod z důvodu práce na procenta. Která varianta je výhodnější?

Jaký dopad bude mít zvýšení minimální mzdy v roce 2021?

12.01.  |  Michal Bureš

O kolik se zvýší minimální a zaručená mzda v roce 2021? Jaký bude mít dopad na další dávky a odvody? Jak se změní odvody pro zaměstnance, pro podnikatele či OBZP?

10 důležitých „důchodových“ čísel pro rok 2021

11.01.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021 či přivýdělku v penzi? Podívejme se na vybraných 10 důležitých čísel ovlivňujících výši státního důchodu a pracovní podmínky penzistů.

Co dělat, než odejdete do předčasného důchodu?

10.12.  |  Petr Gola

Volba předčasného důchodu by neměla být unáhleným rozhodnutím, ale naopak promyšleným krokem. Podívejme se na vybrané otázky, na které by si měl každý žadatel o předčasný důchod odpovědět.

Nepřiznání invalidního důchodu v příkladech

09.12.  |  Petr Gola

Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se v několika vybraných praktických příkladech, kdy nelze pobírat invalidní důchod na účet. 

10 omylů ohledně vdovského důchodu

03.12.  |  Petr Gola

Ohledně podmínek pro výplatu vdovského důchodu panují v praxi nesrovnalosti. Podívejme se, na vybraných deset nepravd o vdovských a vdoveckých důchodech. Kdy tedy nevzniká nárok na vdovský důchod? Jak dlouho se pobírá? A jak je to při souběhů více důchodů?

11 případů, kdy nemocenskou nedostanete

25.11.  |  Petr Gola

Nárok na nemocenskou během nemoci nevzniká automaticky, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybrané případy, kdy nelze nemocenskou dostávat na účet.

Zasáhla vás smrt blízkého? Zjistěte, na co vše máte v jejím důsledku nárok

25.11.  |  Redakce

Vypořádat se s úmrtím člena rodiny nebo jiné milované osoby bývá obzvláště těžké. Vyžaduje to čas, pevné nervy a velkou dávku psychické podpory od vašich přátel a příbuzných. Pomoc nicméně může přijít rovněž ze strany státu, a to formou nejrůznějších sociálních dávek, jejichž účelem je ulehčit vaší (mnohdy jen dočasně) ztížené finanční situaci.

Senát i prezident podpořil 5 000 Kč pro důchodce, je to dobře?

19.11.  |  Michal Bureš

Senát podpořil vládní návrh o jednorázovém příspěvku 5 000 Kč pro důchodce. Stihne se jednorázový příspěvek vyplalit do konce roku? Je to dobrý nápad či předvolební dar na dluh?

Které období vám nezvýší důchod?

16.11.  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu výrazně ovlivňuje získaná doba pojištění. Každý rok pojištění hraje při výpočtu státního důchodu důležitou roli. Podívejme se na vybrané situace, kdy se doba pojištění nezvyšuje.

Důchodový věk v příkladech

13.11.  |  Petr Gola

Dosažení určitého věku hraje v české důchodové legislativě důležitou roli. Za jakých podmínek je možné pokračovat v práci při dosažení důchodového věku? Kdy lze odejít do předčasného důchodu? Jak se liší výpočet invalidního důchodu dle věku?

Kompenzační bonus, ošetřovné či COVID? Co mohou OSVČ čerpat?

10.11.  |  Michal Bureš

Jakou podporu mohou OSVČ kombinovat - kompenzační bonus, ošetřovné, COVID, nájemné? Jaká jsou pravidla čerpání a kdy je budou moci čerpat? Budou OSVČ prominuty zálohy na sociální a zdravotní pojištění?

Důchodové chyby v praktických příkladech

06.11.  |  Petr Gola

Dodržováním několika pravidel maximalizují žadatelé o státní důchod měsíční penzi, stejně tak příjem pobíraný během důchodu. Na co si dát pozor? Podívejme se na praktické příklady.

OSVČ, dohodáři a společníci s. r. o. již mohou žádat o kompenzační bonus. Kdy se začne vyplácet?

05.11.  |  Michal Bureš

Kteří pracovníci na dohodu a společníci s. r. o. budou mít nárok na kompenzační bonus? Co musí splnit? Jak o kompenzační bonus žádat? A za jaké období bude kompenzační bonus vyplácen? Jakou bude mít hodnotu?  
« Předchozí 1 2 3 4 7 9 12
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.