Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Platby na dani z příjmů jsou v Česku jedny z nejnižších v zemích OECD

19.07.  |  Petr Gola

Sazba daně z příjmů v ČR u průměrné mzdy činí 15 %, přičemž výslednou daňovou povinnost snižuje sleva na poplatníka a případně další slevy. Česko tak patří mezi pětici zemí OECD, kde je efektivní daňová sazba daně z příjmů u průměrné mzdy nižší než 10 %. Jak vysoká je skutečná daňová sazba v jednotlivých zemích?

Jaký důchod mohou čekat OSVČ s minimální zálohou vs. s paušální daní

18.07.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek mohou OSVČ dobrovolně plnit své daňové povinnosti na přímých daních platbou měsíční paušální daně. Jaký dopad má vstup do prvního paušálního režimu na důchodové nároky? Jaký důchod lze očekávat při platbě minimální zálohy?

Dohody o nepřetahování zaměstnanců a konkurenční doložky s OSVČ. Co je povoleno?

17.07.

Je v pořádku, aby zaměstnavatelé uzavírali dohody o tom, že si nebudou vzájemně přetahovat zaměstnance? A je potřeba, aby dohoda byla stanovená oficiální smlouvou, nebo stačí i zpráva na sociálních sítích? Rozebereme také uzavírání konkurenčních doložek mezi OSVČ a jejich „zaměstnavateli".

Zaměstnanci státu ve služebním poměru se mohou dočkat navýšení osobních příplatků

16.07.  |  Lucie Mečířová

Státní zaměstnanci, kteří vykonávají práci ve služebním poměru, by se už v létě mohli dočkat šance na navýšení osobního příplatku k platu. Nařízení vlády č. 36/2019 Sb., o podrobnostech služebního hodnocení, které navazuje na zákon č. 234/2014 Sb., o služebním poměru, má být nahrazeno nařízením novým.

Neplacené volno může zkomplikovat platby zdravotního pojištění. Kdy budete doplácet?

15.07.  |  Lucie Mečířová

Požádali jste zaměstnavatele o neplacené volno, bylo vám schváleno a teď přemýšlíte, jak to budete mít se zdravotním pojištěním? Pojďme se podívat, co na to říká zákon a zdravotní pojišťovna.

Ve kterých zemích OECD nejvíce kleslo zdanění práce?

15.07.  |  Petr Gola

Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, ve kterých zdanění práce mezi roky 2007 a 2022 nejvíce pokleslo. Jak se během let lišilo zdanění práce u průměrné mzdy v jednotlivých zemích OECD?

Co vědět o důchodových příjmech v 10 bodech

12.07.  |  Petr Gola

Rozhodné příjmy v produktivním věku mají výrazný vliv na částku přiznaného starobního důchodu. Které příjmy vstupují do výpočtu starobního důchodu? Jak velkou roli hraje v Česku při výpočtu důchodu princip solidarity?

Kdy může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolené a co to znamená

11.07.

Za jakých podmínek může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolených? Musí pak mít volno všichni zaměstnanci? Co když někdo ještě nemá nárok a jiný zaměstnanec naopak už nemá nárok na dovolenou?

Kterým poměrně movitým lidem hrozí v roce 2024 podprůměrný důchod

11.07.  |  Petr Gola

V praxi dochází k situacím, že lidé s vysokými příjmy během aktivního života jsou nepříjemně překvapeni, neboť je jim přiznán podprůměrný důchod. Kdy k takovým případům dochází? Podívejme se na praktické příklady.

Zdanění vysokých příjmů se pro rok 2024 zvýšilo, v minulosti však bylo ještě vyšší

10.07.  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci s vysokými příjmy zaplatí na dani z příjmů fyzických osob za letošní rok více, než tomu bylo v roce 2023. Pořád to však bude citelně méně než v době, kdy byly v Česku čtyři daňové sazby. Podívejme se na praktické porovnání.

Zakázal váš zaměstnavatel čerpání dovolené v létě? I tak existují situace, kdy ji můžete mít

09.07.

V některých firmách se v létě může stát, že kvůli provozním důvodům zaměstnavatel nepovoluje zaměstnancům čerpat dovolenou. Existují však situace, kdy přesto pracovník může na dovolenou nastoupit, a dokonce se ani nemusí handrkovat o její konkrétní termín. Kdy to platí a jak na to?

Chtěli byste zpátky společné zdanění manželů? Komu by se vyplatilo v roce 2024

09.07.  |  Petr Gola

Společné zdanění manželů fungovalo před lety jako daňový institut, díky kterému mnohé rodiny ušetřily na dani z příjmů. Jak společné zdanění manželů fungovalo? Kterým rodinám by se vyplatilo v roce 2024?

Kdy platili zaměstnanci nejvyšší a nejnižší daně? Porovnání za uplynulých 10 let

08.07.  |  Petr Gola

Legislativa upravující výpočet čisté mzdy se během posledních deseti let několikrát změnila. Zdanění průměrné mzdy v letech 2015 až 2024 kolísá. Jak moc se liší hrubá a čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu? Kdy byl výpočet nejvýhodnější?

Jak odvolat okamžité zrušení pracovního poměru? A je to vůbec možné?

04.07.

Při okamžitém zrušení pracovního poměru končí zaměstnání ihned, bez nějaké výpovědní doby. A tak je, pokud horké hlavy vychladnou a zrušení si rozmyslí, jeho negace mnohem složitější než zrušení výpovědi. Jak v praxi na to?

Běží poslední milostivé léto, tentokrát maže dluhy na zdravotním pojištění

03.07.  |  Lucie Mečířová

Čtvrté milostivé léto začalo v pondělí 1. července. Osoby mající u zdravotní pojišťovny dluhy v exekuci tak mohou využít akce a za splnění podmínek nechat smazat penále.

OSVČ mohou na průměrný důchod zapomenout, pokud výrazně nepřiplatí na pojistném

28.06.  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé mají zpravidla nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který ke konci roku 2023 činil 20 264 Kč, dosáhnou osoby samostatně výdělečně činné pouze výjimečně. Jak vysoké zálohy na sociálním pojištění by bylo nutné platit?

Šest příkladů, kdy není starobní důchod ani 13 tisíc Kč

26.06.  |  Petr Gola

Někteří žadatelé o starobní důchod musejí počítat s měsíční částkou starobního důchodu nižší než 13 tisíc korun. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy to může nastat.

Mohou nezletilí pracující ručit za peněžní hotovost, kterou jim zaměstnavatel svěří?

26.06.

Blíží se období letních brigád, na které mohou nastoupit i studenti mladší 18 let. Jak je to v takovém případě s hmotnou odpovědností u zaměstnavatele? Musí případnou škodu způsobenou zaměstnavateli zaměstnanec nahradit?

Stát rozprodá zabavené mobily i drony. Jak se do elektronické dražby přihlásit?

24.06.

Finanční správa zveřejnila informace o dražbě elektroniky, která byla zadržena během měsíce května v souvislosti s kontrolní akcí na odhalování nezdaněných dovozů zboží. Do dražby se může přihlásit kdokoliv.

Kdy lze mít průměrný důchod i při podprůměrných příjmech během aktivního života

21.06.  |  Petr Gola

Ke konci roku 2023 činil průměrný starobní důchod 20 264 Kč. Od ledna 2024 se všechny starobní důchody zvýšily z důvodu valorizace o 360 Kč. Při výpočtu starobního důchodu hraje velkou roli získaná doba pojištění, proto mohou mít průměrný důchod i lidé s podprůměrnými příjmy během aktivního života. Podívejme se na praktické výpočty.

Sedm příkladů, kdy se liší základ pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění

20.06.  |  Petr Gola

Sazby sociálního a zdravotního pojištění se liší, rozdíly jsou však i ve stanovení základu pro výpočet, takže sociální a zdravotní pojištění se nevypočítává vždy ze stejných částek. Jaké jsou hlavní rozdíly ve výpočtu sociálního a zdravotního pojištění?

Možnost rozvrhnout si pracovní dobu získají i zaměstnanci na pracovišti zaměstnavatele

18.06.

Velká novela zákoníku práce má nově zaměstnanci a zaměstnavateli umožnit sepsání písemné dohody o tom, že si zaměstnanec bude sám rozvrhovat týdenní pracovní dobu. Opatření je jedním z kroků k flexibilnějším pracovním vztahům.

Co musí neplatně propuštěný zaměstnanec udělat, aby dosáhl na peněžní náhradu?

17.06.

Za jakých okolností má zaměstnanec nárok na peněžité odškodnění od zaměstnavatele v případě, že dostal neplatnou výpověď? Mimo jiné musí trvat na dalším zaměstnávání, podat žalobu a musí být připraven, schopen a ochoten se do práce vrátit. Může mezitím pracovat jinde nebo být registrován na Úřadu práce?

Na letní brigádu už ve 14 letech. Novela zákoníku práce změní zaměstnávání mladistvých

17.06.  |  Lucie Mečířová

Pokud bude schválena novela zákoníku práce, budou moci pracovat i děti mladší 15 let. Jak to bude vypadat a co se změní ve srovnání s tím, co platí dnes?

Deset změn v zákoníku práce: rychlejší výpovědi, kratší držení místa na rodičovské i „dětská práce“

14.06.  |  Michal Bureš

Vláda se chystá schvalovat revoluční novelu zákoníku práce. Ta zvyšuje flexibilitu pracovněprávních vztahů, umožní rychlejší výpovědi i menší ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Jaké další změny novela zákoníku přináší?

Jak správně zrušit výpověď z pracovního poměru

12.06.

Zaměstnavatel i zaměstnanec si mohou rozmyslet výpověď z pracovního poměru, kterou už doručili druhé straně. Kdy je to možné? Jak na to, aby ani jedna strana nemohla zneužít situace?

Limit u DPP se na první pohled zvýší. Lidem s více smlouvami ale ve skutečnosti klesne

12.06.  |  Lucie Mečířová

Od července 2024 se zvýší částka, do které se nebude muset odvádět sociální a zdravotní pojištění u zaměstnanců na DPP. Je to ale skutečně tak? A jak bude probíhat nahlašování těchto zaměstnanců zaměstnavatelem?

Příležitostným příjmem bez zdanění si můžete letos vydělat více

12.06.  |  Petr Gola

Limit pro daňové osvobození příležitostných příjmů se pro rok 2024 meziročně zvýšil o 20 000 Kč. Když je příležitostný příjem do limitu, nepodléhá zdanění. Kdy se jedná o příležitostný příjem? Jaká pravidla platí pro jeho zdanění?

Absolvent základní školy nezůstává vždy státním pojištěncem. Kdy se za děti musí platit zdravotní pojištění?

11.06.  |  Lucie Mečířová

Nedostalo se vaše dítě hned po základní na střední školu? Nebo se rozhodlo, že dál prostě studovat nepůjde? Jak je to v takovém případě s platbou povinného zdravotního pojištění?

Výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku práce není. Zato se zkrátí výpovědní lhůta

10.06.  |  Lucie Mečířová

Jestliže parlamentem projde novela zákoníku práce, bude to znamenat, že se pro někoho zkrátí výpovědní doba dokonce jen na 1 měsíc. Pro koho?

Nejvyšší zdanění cigaret je ve Finsku, v Česku spotřební daň postupně roste

07.06.  |  Petr Gola

Celkové zdanění u cigaret ve většině členských zemí OECD dosahuje více než 70 % prodejní ceny, v některých zemích atakuje dokonce 90 % prodejní ceny. I v Česku v posledních letech stoupala spotřební daň u cigaret. Podívejme se na zdanění cigaret v členských zemích OECD.

Zaměstnanec bude déle (ne)chráněn zkušební dobou. Novela zákoníku práce ji prodlouží

06.06.  |  Lucie Mečířová

Prodloužení zkušební doby je jedním z bodů na seznamu změn, které s sebou přinese novela zákoníku práce. Kterým zaměstnancům se prodlouží a jak moc?

Co zvýší důchod více? Rok pojištění navíc, nebo mzda vyšší o dva tisíce?

06.06.  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, tedy získaná doba pojištění a průměrná mzda za odpracované roky. Některým žadatelům o důchod více zvýší důchod vyšší doba pojištění, jiným vyšší osobní vyměřovací základ o 2000 Kč. Podívejme se na praktické příklady.

Příklady, kdy nelze využít daňové zvýhodnění na děti

05.06.  |  Petr Gola

Daňové zvýhodnění na děti snižuje odvod na dani z příjmů. Pokud je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmů, dokonce se žádná daň z příjmů neplatí, a ještě se dostává od státu daňový bonus. Jak je daňové zvýhodnění vysoké? Kdy nelze daňové zvýhodnění uplatňovat?

Jak se mají od roku 2025 změnit registrační limity pro povinné plátcovství DPH?

05.06.

Ministerstvo financí připravilo velkou novelu v oblasti daně z přidané hodnoty. Jednou z výrazných novinek je také změna podmínek, za kterých se osoby samostatně výdělečně činné povinně registrují k DPH.

Od 1. července začíná další milostivé léto. Tentokrát pomůže ale jen minimu dlužníků

04.06.  |  Lucie Mečířová

Institut milostivého léta opět pomůže některým dlužníkům. Tentokrát ale nepůjde o žádné velké množství lidí. Nepatříte přesto náhodou mezi ně?

Vyžaduje po vás zaměstnavatel pohotovost během pracovní přestávky? Máte nárok na její proplacení

04.06.

Standardně pracovní přestávky proplacené nebývají. Co když ale zaměstnavatel vyžaduje, aby zaměstnanci během ní byli tzv. v pohotovosti?

Porovnání důchodů podle výše mzdy v letech 2024, 2020 a 2016

03.06.  |  Petr Gola

U lidí s vysokými příjmy činí starobní důchod i méně než 30 % předchozí mzdy, zatímco lidé s nízkými příjmy dostanou v důchodovém věku v „čistém“ i více než 60 % částky, která jim na účet chodila ze zaměstnání. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší náhradový poměr při výpočtu důchodu v letošním roce v porovnání s roky 2020 a 2016. Který rok vychází nejlépe? Kdo si odchodem do důchodu nejvíce pohorší?

Zaměstnanci i zaměstnavatelé mohou poslat výpověď také elektronicky, a to i bez souhlasu druhé strany

03.06.

V loňském roce došlo k úpravám pravidel pro doručování písemností mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Nově například můžou zaměstnanec i zaměstnavatel poslat výpověď přes datovou schránku, a to i bez souhlasu druhé strany.

Dohoda o provedení práce a její vliv na důchod v průběhu let

30.05.  |  Petr Gola

Během let se měnily podmínky ohledně práce na dohodu o provedení práce, což má vliv i na důchodové nároky. Kdy se práce na dohodu o provedení práce počítá do důchodu a kdy nikoliv? Jak je to při práci pro více zaměstnavatelů současně? Podívejme se na praktické příklady.

Nesplňujete potřebnou dobu pojištění pro odchod do důchodu? Pravidla toho odloženého se zmírní

29.05.  |  Lucie Mečířová

Pokud nesplňujete potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění a při dosažení důchodového věku nebudete mít nárok na starobního důchod, ještě můžete pár let počkat a odejít až do důchodu odloženého. Co je dobré vědět?

Zaměstnankyně odmítla nosit roušku v pracovní době, zastal se jí až Nejvyšší soud

29.05.

Zaměstnavatel požadoval po zaměstnankyni, aby v době epidemie koronaviru nosila roušku. Ta to odmítla ze zdravotních důvodů a nemohla chodit do práce. Následně se prostřednictvím žaloby domáhala ušlé mzdy za dobu, po kterou nevykonávala pracovní činnost, a omluvy za diskriminaci. Zastal se jí až letos v únoru Nejvyšší soud.

Jaké výhody mají předdůchodci při placení zdravotního pojištění

28.05.  |  Petr Gola

Z důvodu prodlužování řádného důchodového věku a znevýhodnění podmínek pro předčasné důchody stoupá atraktivita předdůchodu. Jak to však mají předdůchodci s povinným zdravotním pojištěním? A jaká pravidla v této oblasti platí pro výdělečně činné předdůchodce?

Kdo nebude muset pracovat, a přesto dosáhne na novou superdávku od státu?

28.05.  |  Lucie Mečířová

Na novou superdávku od státu budou mít nárok pracovně aktivní osoby a poté ještě osoby zranitelné. Ty nebudou muset vydělávat. Kdo tedy nebude muset pracovat, a přesto mu na dávku vznikne nárok?

Vyšší důchod by vám v budoucnu mohl zajistit plat manžela nebo titul z VŠ

23.05.  |  Lucie Mečířová

Vyšší státní penzi by vám mohla v budoucnu zajistit manželova nebo manželčina dobrá mzda i vaše studium na vysoké škole. To vše ale jen za splnění určitých podmínek, jak odkrývá návrh důchodové reformy.

Výpočet důchodu při práci na zkrácený úvazek

22.05.  |  Petr Gola

Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro některé zaměstnance je to možnost, jak skloubit zaměstnání s péčí o děti, se svým zdravotním stavem nebo jak získat přivýdělek k podnikání. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek pro výpočet starobního důchodu? S čím je dobré počítat?

Přeplatek na sociálním pojištění může vzniknout OSVČ i zaměstnanci. Kdy dorazí na účet a do kdy je třeba uhradit nedoplatek?

21.05.  |  Lucie Mečířová

Podali jste už přehled o výši daňového základu zdravotní pojišťovně a přehled o příjmech a výdajích okresní správě sociálního zabezpečení? Pokud ano, do kdy musíte uhradit nedoplatek a kdy vám vrátí přeplatek?

Televizní poplatky stoupnou méně, platba za příjem vysílání přes internet zůstala

21.05.

Ministerstvo kultury překládá po zpracování připomínek na vládu návrh zákona, který má zvýšit televizní a rozhlasové poplatky. Platit by měl již od začátku příštího roku a počítá s tím, že za veřejnoprávní televizi a rozhlas budou platit i jejich diváci a posluchači na internetu.

Nejvyšší spotřební daň u tvrdého alkoholu v zemích OECD je na Islandu

20.05.  |  Petr Gola

Konečnou cenu lahve tvrdého alkoholu významně ovlivňují spotřební daň a DPH. V Česku se pro rok 2024 zvýšila spotřební daň u tvrdého alkoholu. Jak vysoké je zdanění tvrdého alkoholu v Česku ve srovnání s ostatními zeměmi OECD?

Stále vám nepřišly platební údaje k dani z nemovitostí? Čekání už se nemusí vyplatit

20.05.  |  Lucie Mečířová

Příští týden nás čeká termín platby daně z nemovitých věcí. Většina fyzických i právnických osob už by měla mít své platební údaje dávno doručené. Co ale dělat, pokud ty vaše ještě nedorazily?

Atraktivita vybírání předdůchodu vzrostla. A nejen kvůli zpřísnění předčasných důchodů

20.05.  |  Petr Gola

Občané s dostatečně vysokými úsporami na své smlouvě o doplňkovém penzijním spoření mohou čerpat předdůchod. Vzhledem k legislativním změnám obliba předdůchodu ještě stoupla. Podívejme se v praktických příkladech, pro koho může být předdůchod zajímavým řešením jeho životní situace.

Důchodová reforma počítá s novými čísly při výpočtu starobní penze. Pro mnohé dokonce bude vyšší

17.05.  |  Lucie Mečířová

Důchodová reforma s sebou přinese velké změny ve výpočtech důchodů. Mnoha lidem se důchod zvýší a u některých bude nižší krácení za předčasnost. Co se změní?

Jak vysoké je zdanění vína v zemích OECD a kde nedopadá spotřební daň na víno bez bublinek

17.05.  |  Petr Gola

Rozdíly ve výši sazeb spotřební daně u vína jsou mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD značné. Česko patří mezi země, kde je spotřební daň uvalena pouze na šumivé víno. Tiché víno spotřební dani v Česku nepodléhá. Ve kterých zemích OECD jsou spotřební daně u vína nejvyšší? Jak vysoká DPH je uvalena na víno?

Změna zaměstnání a platba zálohy na zdravotní pojištění z přivýdělku

16.05.  |  Petr Gola

Řada zaměstnanců si přivydělává vedlejší samostatnou výdělečnou činností. Zdravotní pojištění z podnikání se v takovém případě platí jednorázově při odevzdání přehledu. Jak je to však v případě změny hlavního zaměstnání?

V Lucembursku je hodinová minimální mzda více než pětkrát vyšší oproti Bulharsku

15.05.  |  Petr Gola

Všechny členské země Evropské unie jsou v mezinárodním srovnání velmi vyspělé, přesto jsou mezi nimi značné ekonomické rozdíly, což dokládá i úroveň mezd v národní ekonomice. I rozdíly v minimální mzdě jsou značné. Ve kterých zemích EU je v roce 2024 nejvyšší hodinová minimální mzda? Ve kterých zemích EU je nižší než v Česku?

Už jste zaplatili daň z nemovitostí?

14.05.  |  Redakce

Daň z nemovitostí je splatná do 31. května, případná druhá splátka potom do 30. listopadu. Víte, jak velkou daň budete platit, kam ji musíte zaplatit a jaké jsou pokuty za pozdní zaplacení?

Může zaměstnanec dostat výpověď za nevhodné oblečení, v němž chodí do práce?

14.05.

Když se zaměstnanec neobléká do práce, jak žádá firma, porušuje tím pracovní kázeň? A co firma může ohledně oblékání zaměstnancům nařídit? Zákoník práce nepředepisuje, jak má zaměstnanec chodit do práce oblečený z hlediska estetiky nebo firemní kultury. O oblečení a obutí zaměstnanců se zákoník práce zajímá jen z hlediska bezpečnosti a ochrany jejich zdraví při práci.

Zaměstnavatelé těžící z nelegální práce mají kromě pokuty viset na úřední desce

13.05.

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje změny v oblasti postihování nelegálního zaměstnávání. Nově by mohli inspektoři práce pořizovat audiovizuální záznamy u zaměstnavatelů bez jejich vědomí. Za umožnění nelegální práce by zaměstnavateli nově hrozilo také zveřejnění na úřední desce Státního úřadu inspekce práce.

Kdy musí zaměstnanec platit podíl na škodě, která vznikla zaměstnavateli

13.05.

Nejsou-li splněny předpoklady pro náhradu škody zaměstnancem podle zákoníku práce, lze majetkovou újmu zaměstnavatele posoudit ještě podle pravidel občanského zákoníku o bezdůvodném obohacení. Co to znamená?

O důchodovém věku je už rozhodnuto. Koho pošle reforma do penze dříve a koho později?

10.05.  |  Lucie Mečířová

O tom, komu se důchodový věk zvýší a komu naopak sníží, už bylo rozhodnuto. Teď už jen stačí, když důchodová reforma projde celým legislativním procesem. Kdo bude muset pracovat déle?

Do zákoníku práce přibude pojem zaručený plat. Zaručená mzda zmizí, minima se sníží

09.05.  |  Lucie Mečířová

Zaručený plat má podle novely zákoníku práce zrušit zaručenou mzdu. Platové třídy kvůli němu budou jen čtyři a ta nejvyšší bude mít nižší odměnu, než je tomu teď. Navíc se budou uplatňovat jen ve veřejném sektoru. 

Složenka k dani z nemovitostí vám letos nemusí dorazit. Kde najdete platební údaje?

06.05.  |  Lucie Mečířová

Blíží se termín splatnosti daně z nemovitostí. Letos navíc velkému množství poplatníků nepřijde složenka. Dorazí v papírové podobě právě vám? A pokud ne, jak se dostanete k platebním údajům?

Kdy může zaměstnavatel odebrat zaměstnanci část dovolené kvůli jeho neomluveným absencím?

06.05.

Kolik pracovní doby musí zaměstnanec neomluveně zameškat, aby přišel o dovolenou? A co když zaměstnanec už dovolenou vyčerpal, lze mu i takovou dovolenou zkrátit? Jaká jsou pravidla a co vše rozhoduje o krácení dovolené?

Kdo patří mezi osoby bez zdanitelných příjmů a jak vyřešit zdravotní pojištění

03.05.  |  Petr Gola

Za výpočet a odvod zdravotního pojištění za zaměstnance je zodpovědný zaměstnavatel. Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění. Jak vysoké zdravotní pojištění platí OBZP? Jaké důsledky má zařazení do této kategorie s ohledem na čerpání zdravotní péče?

Kolik a jak dlouho musíte vydělávat na předčasný důchod 20 000 Kč? Příklady napoví

03.05.  |  Michal Bureš

Jak dlouho musíte pracovat, abyste dosáhli na předčasný důchod ve výši 20 000 Kč? A jaký příjem musíte mít, abyste dostali předčasný důchod ve výši 20 000 Kč při 40 odpracovaných letech? Podívejte se na příklady. 

Hrazené bílé plomby a vyšší tlak na prevenci. Co se ještě změní u stomatologické péče?

02.05.  |  Lucie Mečířová

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo reagovat na nedostupnost stomatologické péče a vysoké ceny. Podívejme se, jak zákon určil, kolik klienti zaplatí za běžné úkony u zubaře.

Na co máte nárok při práci o svátku a co se změnilo u pracovníků na dohodu

30.04.  |  Michal Bureš

Blíží se květnové státní svátky, během nichž řada lidí bude muset jít do práce. Na co mají nárok? Jaká bude jejich odměna? Může zaměstnanec odmítnout pracovat ve svátek? A co se změnilo u pracovníků na dohodu při práci ve svátek?

Stát plete bič na rodiče v domácnosti. Vyhnat do práce je má změna zdravotního pojištění

30.04.  |  Lucie Mečířová

Pečujete o dítě po skončení mateřské a rodičovské dovolené a jste v domácnosti? Možná pro vás začne platit povinnost hradit si zdravotní pojištění. Anebo stát vaše podmínky naopak zlepší. Záleží na stáří dětí.

Ve kterých zemích OECD rostou mzdy nejrychleji?

29.04.  |  Petr Gola

Za rok 2014 činila průměrná mzda v Česku 34,1 % průměru všech členských zemí OECD, za rok 2022 potom již 49,1 % průměru všech členských zemí OECD. Česko tak patří mezi členské země OECD, kde průměrná nominální mzda rostla rychleji, než rostl průměr za všechny členské země. Premianty růstu průměrné mzdy v porovnání s ostatními zeměmi OECD jsou za dané období Island, Kanada, Izrael a Irsko. Na opačném konci pomyslné tabulky jsou Norsko, Švédsko a Turecko.

Jak poslat přehledy přes datovou schránku zdravotní pojišťovně a OSSZ

29.04.

Blíží se konec termínů, do kdy musejí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaslat přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Nová základní pravidla pro vyplácení peněžité pomoci zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů

26.04.

Pokud se firma jako zaměstnavatel dostane do pracovní neschopnosti, mohou jeho zaměstnanci za určitých okolností dosáhnout na náhradu mzdy od státu. Kdy je zaměstnavatel v platební neschopnosti? Kdo ze zaměstnanců má na peníze nárok a jaká je výše pomoci?

Co vědět o zaměstnání v invalidním důchodu

26.04.  |  Petr Gola

Invalidní důchod prvního stupně většinou nedosahuje ani 12 tisíc korun a invalidní důchod druhého stupně zpravidla ani 15 tisíc korun. Pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně je vlastní příjem velmi důležitý, neboť vyjít pouze s invalidním důchodem je velmi složité. Jaká pravidla platí pro zaměstnání v invalidním důchodu?

Kdy je OSVČ předepsáno zdravotní pojištění v pravděpodobné výši?

25.04.  |  Petr Gola

OSVČ by si měly dát pozor na splnění povinností a v zákonném termínu doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Nedoručení přehledu řádně a včas je sankcionováno pokutou, a ještě je předepsáno pojistné v pravděpodobné výši. Platba zdravotního pojištění v pravděpodobné výši je nevýhodná. Jak vysoké je takové pojistné? Jak vysoká může být pokuta? A jak je to s penále?

Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko

24.04.  |  Petr Gola

Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

Jaké důchodové problémy mohou potkat osoby bez zdanitelných příjmů?

23.04.  |  Petr Gola

Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí měsíčně platit zdravotní pojištění, ale sociální pojištění nikoliv, což má samozřejmě negativní důchodové důsledky. Kteří občané jsou OBZP? Jak v takových případech postupovat?

Finanční úřad brzy začne rozesílat údaje k platbě daně z nemovitostí. Kdy a jak dorazí ty vaše?

23.04.  |  Lucie Mečířová

Finanční správa v blízké době začne rozesílat údaje k platbě daně z nemovitostí. Kdy a jakým způsobem dorazí? A v jakých situacích daň z nemovitostí nebudete muset vůbec platit?

Zálohy a platby na dani z příjmů během roku 2024 v příkladech

22.04.  |  Petr Gola

Pravidla pro výpočet daňových záloh se liší pro zaměstnance, OSVČ a občany s příjmy současně ze závislé činnosti i podnikání. Podívejme se na devět praktických příkladů výpočtu daňových plateb během roku 2024.

Příspěvek na péči bude u nově přidaného stupně závislosti navýšen o necelých 8000 korun měsíčně

22.04.  |  Lucie Mečířová

Do zákona o sociálních službách se přidá další stupeň závislosti a na ten bude náležet žadatelům nejvyšší příspěvek na péči. Pro koho bude platit?

Předdůchodci a zdravotní pojištění v příkladech

19.04.  |  Petr Gola

Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdůchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.

Výpovědní doba a odpočinek se zkrátí, zkušební doba prodlouží. Co se ještě změní v zákoníku práce?

18.04.  |  Lucie Mečířová

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s velkou novelizací zákoníku práce. Ta některé lhůty zkrátí a jiné naopak prodlouží. Co se v oblasti pracovního práva změní a měli bychom zpozornět?

Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat daňové přiznání?

17.04.  |  Lucie Mečířová

Ani paušální režim vás nemusí ochránit před povinností odevzdat přiznání k dani z příjmů. Podívejme se proto na situace, kvůli kterým budete muset své příjmy dodanit.

Devět důvodů nečekaně nízkého starobního důchodu

17.04.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by očekávali. Odhadovat důchod pouze podle několika předdůchodových let může být značně nepřesné. Podívejme se na praktické příklady.

Do jakého příjmu je důchod vyšší než čistá mzda

16.04.  |  Petr Gola

Občané s nižšími příjmy jsou při výpočtu starobního důchodu zvýhodněni, neboť ve výpočtové formuli starobního důchodu je výrazným způsobem zastoupen prvek solidarity. Při nízkých příjmech a vysoké době pojištění je výpočet důchodu velmi výhodný, a výsledný důchod je dokonce vyšší než čistá mzda ze zaměstnání. Podívejme se na praktické výpočty.

Dva příklady, kdy se (ne)vyplatí podat daňové přiznání

16.04.  |  Lucie Mečířová

Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale uvažujete, jestli se vám to náhodou nevyplatí? I taková situace může v praxi nastat. Pojďme se společně podívat, kdy tomu tak bude.

O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?

15.04.  |  Petr Gola

I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž výchovné zpravidla uplatňují ženy. V praxi to znamená, že ženy s více dětmi mohou mít nižší příjmy, aby měly stejný důchod jako bezdětné ženy. Podívejme se na praktické propočty.

Jaké daňové slevy mohou využít prarodiče, kteří mají v péči vnouče?

15.04.  |  Lucie Mečířová

Máte vnouče ve své péči, nebo u vás bydlí i s maminkou, která je na rodičovské? Můžete v takovém případě využít nějaké slevy na děti?

Proč nemůže být invalidní důchod prvního stupně 20 tisíc korun?

12.04.  |  Petr Gola

Zejména invalidní důchodci prvního stupně si musí ke svému invalidnímu důchodu přivydělávat, neboť jeho výše se nejčastěji pohybuje okolo deseti tisíc korun. Proč nemohou mít ani padesátníci s nadprůměrnou mzdou invalidní důchod prvního stupně vyšší než 13 000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.

Zamítnutou žádost o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých skupin zaměstnanců zdůvodnit

11.04.

Zamítnutí žádosti o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých zaměstnanců písemně zdůvodnit. Kterých skupin zaměstnanců se to týká?

Co znamená dlouhodobá nízká nemocenská pro váš budoucí důchod

10.04.  |  Petr Gola

Pro výpočet důchodu se hodnotí celé pojistné období, zpravidla tedy i několik pracovních neschopností. U některých občanů i několikaměsíčních. Nemocenská je nižší než běžná mzda, a navíc se z nemocenské neplatí sociální pojištění. Jak tyto skutečnosti ovlivňují měsíční částku starobního důchodu?

Jaké změny v daních pocítíte v daňovém přiznání už letos?

09.04.  |  Lucie Mečířová

Letošní rok s sebou v oblasti daní z příjmů přináší řadu změn. Mezi hlavní můžeme zařadit zvýšení limitu pro odevzdání přiznání nebo vyšší školkovné. Co se ještě změnilo?

Jak mohou zaměstnaní manželé využít výhod spolupráce při podnikání

09.04.  |  Petr Gola

Pokud si manželé pomáhají při výkonu samostatné výdělečné činnosti, jedná se o spolupráci. Institut spolupráce lze využít i v případě, že pro oba manžele je hlavním zdrojem příjmů zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu. V takovém případě oba manželé vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.

U jakých daňových slev se dělají nejčastěji chyby?

08.04.  |  Lucie Mečířová

Už jste vyplnili daňové přiznání? Pokud ne, přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby, které Češi při vyplňování daní dělají.

Výpočet měsíční zálohy na zdravotním pojištění v příkladech

05.04.  |  Petr Gola

Většina osob samostatně výdělečně činných odvádí měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Které OSVČ měsíční zálohy neplatí? Kdy může být měsíční záloha nižší, než je minimální záloha? Jak vysoký musí být hrubý zisk za rok 2023, aby měsíční záloha v roce 2024 byla vyšší než minimální záloha? Podívejme se na praktické příklady.

Pět příkladů, jak se dopracovat k důchodu 25 000 Kč

05.04.  |  Petr Gola

Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto k nadprůměrnému důchodu ve výši 25 000 Kč vede několik cest. Vypočítejme si některé vybrané varianty, ať už je starobní důchod přiznán v letošním roce, nebo v minulosti, nebo vzniká nárok na více důchodů současně.

Zaměstnanci pečující o své blízké mají nárok požádat zaměstnavatele o úpravu pracovní doby

05.04.

Někteří zaměstnanci se ocitnou v situaci, kdy se musí postarat o osobu, která je závislá na pomoci někoho jiného. Jak však skloubit práci na plný úvazek a péči dohromady? Lze požádat zaměstnavatele o úpravu pracovní doby?

Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?

04.04.  |  Lucie Mečířová

Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.

Stát začne dotovat zaměstnávání lidí bez domova, po výkonu trestu, negramotných a dalších zranitelných skupin

04.04.

Stát začne finančně podporovat zaměstnavatele, kteří zaměstnávají zranitelné skupiny osob. Tuto novinku zavádí návrh zákona o integračním sociálním podniku. 

Kdo nemůže obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?

04.04.  |  Petr Gola

Na dani z příjmů fyzických osob mohou za rok 2023 obdržet daňový přeplatek nejenom zaměstnanci nebo podnikatelé, ale i studenti či penzisté. U zdravotního pojištění tomu tak není. V praxi vzniká nárok na přeplatek na zdravotním pojištění mnohem méně často. Proč tomu tak je? Kdo daňový přeplatek nedostane ani při nízkých příjmech během roku 2023?

Kdy je výhodnější jednotná paušální daň a kdy paušální výdaje v daňovém přiznání

03.04.  |  Lucie Mečířová

Přihlásili jste se k paušální dani? Nebo byste se příští rok přihlásit chtěli, protože si myslíte, že byste ušetřili? Podívejme se společně na srovnání, komu se vyplatí „paušálka“ a komu paušální výdaje v daňovém přiznání.

Jaké hrozí sankce za neodevzdání přehledu pro zdravotní pojišťovnu?

03.04.  |  Petr Gola

Vyplněním a odevzdáním daňového přiznání daňové povinnosti pro OSVČ nekončí, musí ještě odevzdat přehledy o daňovém základu pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. Jaké sankce hrozí od zdravotní pojišťovny ze nesplnění zákonné povinnosti?
« Předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz