Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Našel bitcoin již svoje dno?

18.04.

S bitcoinem je to jako na houpačce. Raketově roste i klesá, až to jednoho překvapí. Můžeme se těšit na další překvapivý růst?

Ve kterých zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?

17.04.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemích Evropské unie je legislativou stanovena hodinová minimální mzda, jejíž výše se pravidelně mění v závislosti na vývoji ekonomiky. V roce 2019 činí minimální hodinová mzda v Česku 79,80 Kč. Hned v šesti členských zemích EU je aktuálně vyšší než 9 euro za hodinu.

Euromýty aneb jak moc nám škodí Evropský parlament

17.04.  |  Hana Bartušková

Evropská unie může pravděpodobně za všechno špatné, co se nám děje. Alespoň tak to vidí euromýty, zaručené pravdy a polopravdy o legislativě přijímavé v Evropském parlamentu.

Co dělat, když najdete něčí zbrojní průkaz anebo rovnou zbraň?

16.04.  |  Lucie Mečířová

Našli jste venku něčí zbrojní průkaz a chystáte se jej na vlastní pěst vrátit majiteli? Nedělejte to! Poradíme vám, jak v případě nálezu postupovat.

Máme se v Česku právě teď nejlépe? Historické srovnání

16.04.  |  Euro.cz

V posledních letech jsme v ČR zažili výrazný ekonomický růst a růst životní úrovně. Máme se právě teď nejlépe?

Důchody v ČR: Kdo dostane průměrný důchod?

15.04.  |  Petr Gola

Ke konci roku 2018 činil průměrný starobní důchod 12 418 Kč. Od lednové splátky důchodu se však všechny důchody valorizovaly a průměrný důchod tak aktuálně dosahuje přibližně 13 300 Kč. Kdo dosáhne na průměrný důchod? Proč může být starobní důchod i jenom 5 000 Kč?

Trest pro dodavatele energií: Milionové pokuty za podomní prodej

12.04.  |  Jana Poncarová

Za nekalé obchodní praktiky rozdal v poslední době Energetický regulační úřad milionové pokuty. Dodavatelé se provinili při telefonickém i podomním prodeji, když používali nátlak nebo zamlčovali skutečnosti. Nesprávné, zavádějící nebo nepřesné informace přitom podle odborníků vedou spotřebitele k chybným rozhodnutím.

Jak na reformu důchodového systému?

11.04.  |  Michal Bureš

Důchodový účet byl za 20 let ve ztrátě cca 350 miliard korun. Jaká jsou řešení záporného důchodového systému? A jaké kroky vláda v tomto směru vynakládá?

Sdílená ekonomika roste, kdo nabídne další carsharing?

11.04.  |  Euro.cz

Carsharing je budoucností automobilové dopravy. A tak na trh vstupují nový hráči, třeba RegioJet a chystá se na to i hlavní město Praha.

Jaký je rozdíl mezi platem a mzdou aneb víte, co vlastně pobíráte?

10.04.  |  Redakce

Lidé je mezi sebou běžně zaměňují, přestože odlišit plat od mzdy je v zásadě relativně snadné. Obě tyto formy odměny za vykonanou práci vycházely ještě před několika lety z rozdílných právních základů. Nyní jsou sice již obě ukotveny v Zákonu č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, nicméně systém toho, jakým způsobem dochází k jejich navyšování, potažmo jak moc stát zasahuje při určování jejich konečné výše, se i nadále poměrně výrazně liší.

Kdy nebude na důchody?

10.04.  |  Michal Bureš

Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?

Co vás může překvapit při přechodu k novému operátorovi?

10.04.  |  Lucie Mečířová

Chcete přejít k jinému operátorovi, protože jste zjistili, že má výhodnější podmínky? Zalíbil se vám tarif, kde je víc volných minut, SMS zdarma a pořádná porce dat? V tom případě se připravte, že vás může řada věcí překvapit.

Do kdy můžete vrátit peníze ze směnárny?

09.04.  |  Michal Bureš

Od 1. dubna 2019 můžete vrátit vyměněné peníze ve směnárně. Za jakých okolností můžete peníze? A do jaké částky a do kdy můžete peníze vrátit?

Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a na Slovensku?

09.04.  |  Lucie Mečířová

Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši bratři Slováci? Jsou na tom lépe než my?

Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?

08.04.  |  Michal Bureš

Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?

Našli jste ztraceného psa? Deset minut počkejte, pak to ohlaste

08.04.  |  Redakce

Na procházce se k vám přidal neznámý pes, který postrádá majitele? Neignorujte ho, možná potřebuje vaši pomoc. Je-li přátelský, odveďte ho na nejbližší veterinární kliniku nebo policejní stanici. Pokud je vzteklý nebo vám nedovolí se přiblížit, raději kontaktujte úřady. Pokus o jakýkoli fyzický kontakt by pes v tomto případě mohl brát jako útok.

Jak moc chemikálie v Dunaji ovlivňují okolní prostředí?

06.04.  |  Martin Ježek

Kromě kvality vody se sledují i dopady znečištění na Dunaji na okolní faunu a floru. Jak moc jsou chemické látky ve vodě opravdu škodlivé? Přečtěte si poslední díl rozhovoru s Rastislavem Vranou.

Jak moc je voda v Dunaji opravdu čistá?

05.04.  |  Martin Ježek

Je voda v Dunaji opravdu čistá? Záleží na oblasti, ale díky tomu, jak je Dunaj velká řeka, tak jeho znečištění je často o dost menší než znečištění přítoků Dunaje. Přečtěte si rozhovor s Rastislavem Vranou z centra RECETOX.

Jakou chemickou poštu posíláme po Dunaji?

04.04.  |  Martin Ježek

Docent Branislav Vrana, který vede v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pracovní skupinu Kontaminace vody a související rizika, se před několika lety zúčastnil vědecké expedice, která již potřetí zkoumala znečištění Dunaje.

Zuzana Čaputová: Co čekat od nové slovenské prezidentky?

04.04.  |  Hana Bartušková

O víkendu si na Slovensku během druhého kola zvolili nového prezidenta, tedy prezidentku. Zuzana Čaputová je první slovenskou prezidentkou, z neznámé aktivistiky se stala mediální hvězdou a senzací prezidentských voleb. Její volební období začíná v polovině června, kdy nahradí Andreje Kisku. Zuzana Čaputová je vnímána jako pozitivní změna na slovenské politické scéně a čekají se od ní velké věci. Oprávněně?

Není práce jako práce. Mezi zaměstnáním a služebním poměrem je řada rozdílů

03.04.  |  Redakce

Ačkoliv shodně spadají do kategorie příjmů ze závislé činnosti, v praxi existuje mezi zaměstnáním v rámci běžného pracovním poměru a poměru služebního několik poněkud zásadních rozdílů. Ty spočívají především v odlišných právních základech, způsobech vzniku a zániku, druhu vyplácené odměny za odvedenou práci a v mnohém dalším.

Někdo se bojí imigrantů a někdo zase emigrantů

03.04.  |  Euro.cz

Průzkum veřejného mínění ukázal, že jsou v EU země, které se bojí víc emigrace než imigrantů. Odchází jim totiž občané a ubývá jim obyvatel. 

Svírají český trh čerpacích stanic špinavé ruce?

02.04.  |  Michal Bureš

V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?

Rodičovská dovolená u nás a ve světě: jsme na tom špatně?

01.04.  |  Lucie Mečířová

Rodičovský příspěvek je u nás dávkou státní sociální podpory a přímo navazuje na mateřskou dovolenou. Jak to ale mají ostatní státy? A kde tento pojem v podstatě ani neexistuje?

Novou slovenskou prezidentkou se stane Zuzana Čaputová

31.03.  |  Michal Bureš

Slovensko si v přímé volbě zvolilo za prezidentku Zuzanu Čaputovou. Jaká byla volební účast? A kdo vlastně je budoucí slovenská prezidentka?

Kdo vlastní naše čerpací stanice?

28.03.  |  Michal Bureš

V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?

Jak správně sepsat a podat petici

28.03.  |  Lucie Mečířová

Chcete u příslušného orgánu prosadit nějaký požadavek, ale nevíte, jak na to? Něco může řešit stížnost, větší váhu má ovšem petice. Jak ji sepsat a kde ji podat?

Čaputová vs. Šefčovič - Slovensko volí nového prezidenta (nebo prezidentku)

27.03.

Na Slovensku půjdou v sobotu k volebním urnám a budou volit svého nového prezidenta. Nebo prezidentku. Podívejte se na srovnání obou kandidátů, kteří se dostali do druhého kola slovenských prezidentských voleb.

Na co může zdravotní pojišťovna přispět vašim dětem? (2)

27.03.  |  Lucie Mečířová

Zdravotní pojišťovny svým pojištěncům nabízí nejrůznější bonusové programy, slevy a příspěvky na pohybové aktivity, prevenci anebo očkování. Na co mohou přispět vašim dětem?

Co vše je špatně na EU směrnici o autorském právu

27.03.

Připravovaná směrnice o autorském právu víří vody internetu. Hlavně problematické články 11 a 13. Co je s nimi špatně?

Na co může zdravotní pojišťovna přispět vašim dětem? (1)

26.03.  |  Lucie Mečířová

Zdravotní pojišťovny svým pojištěncům nabízejí programy speciálních výhod, které mohou čerpat dospělí, děti i rodiny. Co pojišťovna nabídne vašim dětem?

Co dělat, když chcete v ČR volit slovenského prezidenta

25.03.  |  Redakce

Pokud jste Slovák a studujete, pracujete a bydlíte v Česku, ale chcete volit v druhém kole prezidentských voleb na Slovensku, tak máte smůlu. Ze zahraničí nového prezidenta volit nemůžete.  

Ekonomická svoboda v Česku je vysoká

25.03.  |  Petr Gola

Nejvyšší ekonomická svoboda je v Hongkongu, Singapuru, Novém Zélandu, Švýcarsku a Austrálii. Česko si v mezinárodním srovnání stojí velmi dobře, celkové hodnocení je 23. nejlepší na světě a výsledný index ekonomické svobody je vyšší než např. v Německu, v Norsku, v Japonsku nebo v Rakousku.

Jak moc nám bude UK po brexitu chybět?

23.03.  |  Euro.cz

Velká Británie pracuje na svém odchodu, i když připravená na to úplně není. Bude nám UK po brexitu chybět?

Na českém trhu je až 250 franšíz, jak si vybrat tu správnou?

22.03.  |  Redakce

Chcete podnikat, ale na budování vlastní firmy od úplného začátku se příliš necítíte? Zajímavou volbou by pro vás mohl být franšízink.

Úložiště uranu beze strachu?

22.03.  |  Martin Ježek

Vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (PřF MU) v Brně vyvíjí metodu, jak ukládat vyhořelé palivo z jaderných elektráren zcela bezpečně. Jejich světově unikátní metoda vychází z přirozeného vzniku uranu v přírodě. Za pár let tedy možná budou diskuze o umístění jaderných úložišť bezpředmětné, protože se uranu nebudeme muset bát.

Kam v Česku s jaderným odpadem?

21.03.  |  Martin Ježek

Vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně vyvíjí metodu, jak ukládat vyhořelé palivo z jaderných elektráren zcela bezpečně. Světově unikátní metoda vychází z přirozeného vzniku uranu v přírodě. Za pár let tedy možná budou diskuze o umístění jaderných úložišť bezpředmětné, protože se uranu nebudeme muset bát.

Jaké tarify nabízejí operátoři zdravotně postiženým?

20.03.  |  Lucie Mečířová

Zlevněné tarify nenáleží jen studentům anebo důchodcům. Nárok na ně mají při splnění podmínek i osoby s průkazem ZTP nebo ZTP/P. Co nám operátoři letos můžou nabídnout?

Je zdaněn více alkohol a cigarety v Česku, či na Slovensku?

19.03.  |  Michal Bureš

Jak se liší sazby spotřební daně u nás a na Slovensku? Jak se daní borovička či slivovice? Na co vše spadají spotřební daně?

Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?

15.03.  |  Michal Bureš

Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?

V Česku je nejvíc benzínek za 12 let. Přibývají hlavně CNG stanice

14.03.  |  Redakce

Počet všech čerpacích stanic v Česku vzrostl letos v únoru na 7 061. Těch veřejných je přitom 3 991, tedy nejvíc od roku 2008. Statistiku však ovlivňují především plnicí stanice CNG, kterých je v Česku již 173. Za poslední půlrok jich přibylo 14, zatímco klasické čerpací stanice pouze 3. Kromě veřejných čerpaček je v Česku evidováno též nemálo stanic umístěných v různých podnikových areálech, jejichž kvalita je kontrolována minimálně.

Bez důkazů ani koruna. Po pádu na neodklizeném chodníku si sežeňte svědky

13.03.  |  Redakce

Stejně jako sněžení a chladné počasí patří k zimě, tak bohužel také i zlomeniny a otřesy mozku, které jsou způsobeny pády na neodklizených chodnících. Finančního odškodnění se však dočká jen málokdo.

Jak šel čas s brexitem aneb kdy Velká Británie opustí EU?

11.03.  |  Redakce

Termín brexitu se blíží a nejen ve Velké Británii jsou napnutí, jak to nakonec dopadne. Tento týden čeká britský parlament až troje hlasování o podobě brexitu.

Tarify pro důchodce: paušály vs. předplacené karty

11.03.  |  Lucie Mečířová

Poohlížíte se po mobilním tarifu, který by dokázal pokrýt potřeby důchodců? Hledáte levné volání pro dědu s babičkou? Operátoři pro seniory nabízejí zvýhodněné ceny. Vyplatí se ale?

Co dělat, když zazní siréna? Nepanikařte a vyhledejte nejbližší úkryt

11.03.  |  Redakce

Když se první středu v měsíci rozezvučí sirény, mnozí z nás tomu již nevěnují zvýšenou pozornost, naprosto je ignorují nebo jsou ještě navíc otrávení. Co byste ale dělali, kdyby se z ničeho nic ozval varovný signál? A poznali byste ho vůbec? V našem přehledu zjistíte, jaké druhy signálů existují, co znamenají, a hlavně jak byste se v případě nebezpečí měli zachovat.

Kde a kdy hrají Češi na mistrovství světa v hokeji na Slovensku?

08.03.  |  Michal Bureš

Češi čekají na zlatou medaili z MS v hokeji již téměř 9 let a alespoň na nějakou medaili čekáme téměř 7 let. Kdy a kde Češi hrají? Jaký je rozpis? A jak se dostat do Bratislavy?

5 věcí, které nepodcenit u životního pojištění

08.03.  |  Lucie Mečířová

Chcete si zřídit životní pojištění a přemýšlíte, jak si ho co nejefektivněji nastavit? Češi často dělají chyby a pak se diví, že se jim pojistka vlastně vůbec nevyplatí. Co je tedy dobré rozhodně nepodcenit?

Co dělat, když jim v lékárně došly moje prášky

07.03.  |  Redakce

Už jste se s tím setkali? Šli jste do lékárny s receptem a paní lekárnice řekla: „Bohužel, nemáme, zkuste za týden v úterý.“

Točí se bitcoin v kruhu a bude na konci roku stát dvakrát tolik?

07.03.  |  Euro.cz

Jak moc se historie opakuje a jak moc můžeme věřit předpovědím o bitcoinu? Analytici říkají, že tam vidí jasný vzorec.

Zvolí si Slováci svou první prezidentku?

06.03.  |  Redakce

Už za týden půjdou naši východní sousedi k volebním urnám a 16. března budou v prvním kole volit svého nového prezidenta. Předvolební výzkumy ještě před pár měsíci favorizovaly dva muže, jak se ale ukázalo v posledních dvou týdnech, tak i žena může být černým koněm závodu.

Ekonomický souboj - Rusko vs. Ukrajina

05.03.  |  Michal Bureš

Pro jedny je Ukrajina oběť ruské roztahovačné politiky, pro druhé je Ukrajina fašistický stát dotovaný Sorošem, EU a USA. Jaké máme s danými zeměmi ekonomické vztahy? A jaké mají HDP a hospodářský vývoj?

Úsměv je základ a hezké zuby v něm nesmí chybět

05.03.  |  Martin Ježek

Vypadat dobře znamená vypadat štíhle a mladě. Nic by nemělo tento dojem narušovat. Když se tedy usmějete, neměl by být váš protějšek „omráčen“ jedovatým dechem nebo chybějícími či zašedlými zuby.

Mobilní studentské tarify 2019: kde mají nejvýhodnější?

04.03.  |  Lucie Mečířová

Jste student a hledáte pro sebe výhodný tarif? Zajímat vás bude určitě počet SMS zdarma, volné minuty, množství dat a cena. Který operátor má pro studenty nejlepší nabídku?

Jde česká volební účast do kopru?

01.03.  |  Michal Bureš

Volby jsou základem demokracie, ale u někdy je volební účast tristní. Které volby přitáhnou nejvíce voličů a které nejméně? Jak se vyvíjela volební účast u senátních, prezidentských či komunálních voleb?

Kdy se bude zase měnit čas a na kterou stranu posunout na jaře ručičku?

01.03.  |  Redakce

Taky jste si všimli, že začíná být ráno už zase světlo? Neklamná známka jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Abychom mohli vstávat zase do světla. EU ale chystá změny. Je to letos naposledy, co se mění čas na letní? 

Poslední vstupenky na MS světa v hokeji jsou od zítřka v prodeji!

27.02.  |  Michal Bureš

Ve čtvrtek 28. února startuje poslední vlna prodeje vstupenek na MS v hokeji na Slovensku. Jak sehnat lístky a levné ubytování? A na kolik vás vyjde cesta autem, vlakem či autobusem?

Česká pošta zdražuje, stejně ale někdo zaplatí méně

26.02.  |  Redakce

Od prvního března bude platit nový ceník České pošty, která mění ceny poštovného u balíčků. Změny se týkají nejen částek, ale především toho, jak je poštovné počítané. Přičemž změny se nedotknou obyčejného a doporučeného psaní, zatímco u balíčků nabídkou a ceníkem řádně zamíchají.

Může si cizinec v ČR udělat řidičák?

19.02.  |  Lucie Mečířová

Nejste občanem České republiky, ale dlouhodobě se zdržujete na našem území a chcete si zde udělat řidičský průkaz? A jde to vůbec?

GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?

15.02.  |  Martin Ježek

Loni v květnu vešlo v platnost nařízení o GDPR. Chvíli se nepsalo téměř o ničem jiném. Jaká je ale situace dnes a bere se GDPR vůbec vážně? 

Kolik zaplatíme za Českou televizi a Český rozhlas?

14.02.  |  Michal Bureš

Poplatky za veřejnoprávní vysílání, ať již televizní, či rozhlasové, budí v poslední době emoce. Jak vysoké jsou poplatky za vysílání České televize (ČT) a Českého rozhlasu(ČRo)? Kolik lidí je platí a jak vysoké jsou tržby ČT a ČRo?

Agenty mají herci, sportovci i ajťáci

14.02.  |  Martin Ježek

Ajťáků je stále málo, hlavně těch dobrých a zkušených. A tak se u nás ujal nový trend – ti nejlepší borci (a borkyně samozřejmě) si najímají agenty, kteří jejich um prodávají.

Co ovlivnilo růst minimální mzdy v roce 2019?

14.02.  |  Euro.cz

Od začátku roku 2019 platí vyšší minimální mzda, ta se zvýšila z 12 200 Kč na 13 350 Kč. Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy o 1 150 Kč měsíčně?

Jak je na tom bitcoin a další kryptoměny v Česku?

13.02.

Za poslední rok se bitcoinu sice moc nevede, to ale neznamená, že by nemohl být v ČR oblíbený.

Jak řidiči zjistí počet bodů zdarma a online?

12.02.  |  Michal Bureš

Jak může každý řidič zjistit počet svých bodů z tepla domova? A kam jít, když se nekamarádíte s internetem? Kolik vás zjištění počtu bodů bude stát?

Kdo vlastní české fotbalové kluby III

08.02.  |  Michal Bureš

Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?

Termínované vklady – jak fungují a kdy se vám vyplatí?

07.02.  |  Redakce

Termínované vklady představují jednu z možností, jak jednoduše zhodnotit své volné finanční prostředky. Stačí pouze jednorázově vložit peníze na účet a několik týdnů, měsíců či let na ně nesáhnout. Proč uložit své peníze právě na termínovaný vklad a jaké jsou jeho výhody oproti běžnému účtu? To se dočtete v našem článku.

Kolik zaplatíme za léky každý rok?

06.02.  |  Martin Ježek

Onemocněli jste vy nebo vaše rodina a potřebujete sehnat léky na předpis, které nejsou právě levné. Je možné je sehnat někde levněji? Je. Léky na předpis může prodávat každá lékárna za jinou cenu, tedy i levněji.

Kdo vlastní české fotbalové kluby II

05.02.  |  Michal Bureš

V čele českých klubů se potkávají vlastníci všech kategorií - bossové z devadesátých let, mocní miliardáři, bývalí fotbalisté i trestně stíhané osoby. Kdo vlastní Viktorii Plzeň, Slovan Liberec či Jablonec?

Levnější léky aneb jak najít levnou lékárnu

05.02.  |  Martin Ježek

Jestliže jsme mladí a zdraví, moc nás ceny léků netrápí. Maximálně si koupíme něco na bolení hlavy po „propařené noci“, nebo tabletového pomocníka, který nás vytáhne z rýmy a kašle. Ale co když potřebujeme léky častěji? Pak to něco stojí. Dokážeme medikamenty pořídit nějak levněji?

Kdo vlastní české fotbalové kluby?

04.02.  |  Michal Bureš

Fotbal v Česku je fenomén, který i přes různé skandály přiláká na stadiony snadno přes 1,3 milionu lidí. Kdo vlastní české fotbalové týmy - Spartu, Baník či Bohemku?

O kolik vzroste průměrná mzda v ČR v roce 2019

29.01.  |  Michal Bureš

Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?

Kdo vlastní české hokejové kluby II

28.01.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše či kraje? Kdo vlastní Spartu, Berany, indiány či sekačky z Hradce?

Nemáte vlastní skladovací prostory? Zkuste využít konsignačního skladu

25.01.  |  Veronika Hejná

Co je to konsignační sklad a k čemu je dobrý? Jedná se o sklad zásob materiálu, surovin nebo zboží, který je zřízen takzvaně u nevlastníka. Konsignační sklad vede konsignatář, jímž může, ale nemusí být odběratel či zákazník.

Malá a levná auta budou zdražovat. Proč?

23.01.  |  Kopún Abrahám

V souvislosti s novými limity na elektromobilitu začnou nejspíš brzy zdražovat auta. Hlavně ta menší, u kterých jsme zvyklí i na menší cenu.

Jak je to s dědictvím, když mám dluhy a jsem v exekuci ?

22.01.  |  Lucie Mečířová

Víte, že budete dědit po zesnulém příbuzném, ale vaším problémem je, že jste v exekuci? Má exekutor právo zabavit vám zděděný majetek po zesnulém? Co v takové situaci dělat?

Kdo vlastní české hokejové kluby?

21.01.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, města či miliardáře vlastníci klub jako spolek?

Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?

21.01.  |  Redakce

Minimální mzda se pro rok 2019 zvyšuje o 1 150 Kč na 13 350 Kč. V lednu 2019 ještě zaměstnanci pracující za minimální mzdu obdrží výplatu za prosinec, na vyšší čistou mzdu se tedy mohou těšit až v únoru. Na svůj účet obdrží o 798 Kč více, zbytek spolknou daně. Od výše minimální mzdy se pak odvíjejí i různé daňové limity.

Změny v oddlužení a nezabavitelné minimum v roce 2019

21.01.  |  Lucie Mečířová

Jste v insolvenci? Plánujete si v roce 2019 zažádat o osobní bankrot? V tom případě byste si měli přečíst, jaké změny oproti loňskému roku nastaly.

Proč není čistá voda skutečně čistá?

19.01.  |  Martin Ježek

Je to trochu absurdní tvrzení, ale je to tak. Čistá voda není čistá. I když se snažíme vodu přes různé filtry v čističkách odpadních vod zbavovat nečistot, stoprocentně se to nedaří.

Kdo vlastní naše mobilní operátory?

17.01.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní naše mobilní operátory Vodafone, O2 či T-Mobile? Kolik měli klientů a jaké měli zisky a tržby? A kdy přijde další konkurence do tohoto odvětví?

Nezaměstnanost: je ČR lídrem v rámci EU?

16.01.  |  Michal Bureš

Česká republika má nedostatek pracovníků a nezaměstnanost se blíží dnu. Česká nezaměstnanost patří mezi nejnižší v EU. Jaké jsou ovšem výhledy do budoucna? A ze kterých zemí putují zaměstnanci do ČR?

Jak postupovat při zdědění dluhu?

16.01.  |  Lucie Mečířová

Smrt v rodině je vždy tragédie. Po pohřbu se navíc dědici musejí účastnit pozůstalostního řízení, ve kterém se bude řešit rozdělení majetku po zesnulém. Co když vám ale nezanechá žádné jmění, ale jenom dluhy? Anebo oboje?

Máte povinnost k silniční dani? Termín daňového přiznání se blíží

15.01.  |  Lucie Mečířová

Nejste si jisti, jestli se máte řadit mezi plátce silniční daně? Do kdy se musí uhradit a jak si poradit s daňovým přiznáním? Odpovíme vám na vše.

Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?

15.01.  |  Michal Bureš

Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?

Nemusíte si náhodou tento rok vyměnit řidičák?

07.01.  |  Michal Ruml

Pokud vám v nejbližší době končí platnost řidičského průkazu, tak je na čase si vyřídit nový. Co všechno budete muset pro nový řidičák udělat, kde vám ho vydají a budete k tomu potřebovat fotku? 

Co dělat při nedostatku kreditů na VŠ? A jak se vyhnout poplatkům?

05.01.  |  Michal Bureš

Kolem studia na vysoké škole panuje řada mýtů. Jak je to s poplatky s dosažením 26 let? Co dělat, když máte málo kreditů? A jak se vyměřují poplatky za studium?

V Brně bude stát biobanka za 200 milionů

02.01.  |  Martin Ježek

V Brně byla v pondělí 10. prosince zahájena stavba unikátní biobanky, která bude patřit k centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU) a umožní studovat celistvěji vlivy životního prostředí na lidský organizmus.

Kalendář státních svátků 2019: kdy bude volno?

29.12.  |  Redakce

Pojďme si zrekapitulovat, kdy bude v roce 2019 volno a které svátky připadnou v tomto roce na pracovní dny. Víte, kdy budou Velikonoce a kdy Vánoce? A kdy budou mít obchody na svátky zavřeno?

Převod dovolené z roku 2018 do nového roku

19.12.  |  Michal Bureš

Máte spoustu dovolené z roku 2018 a nevíte, jestli ji musíte vyčerpat? Hrozí její propadnutí, nebo si musíte zažádat o převod do dalšího roku? A může vám ji firma proplatit?

Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky

14.12.

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci.

Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí

08.12.  |  Lucie Mečířová

Vánoce se už pomalu blíží a s nimi je tu i jedna (ne)oblíbená činnost, kterou je nakupování dárků. Čím dál víc pak stoupá počet lidí, kteří věci pro své blízké objednávají přes eshopy a k tomu navíc ze zahraničí. Víte ale, jak sledovat zahraniční zásilku?

Co můžeme čekat od kryptoměn v příštím roce?

07.12.  |  Hana Bartušková

Bitcoin letos nějak klesá, což moc investorů nepotěšilo. Čekají na další růst, dočkají se ho v dohledné době? 

Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy

07.12.

Akciové trhy jsou opět pod tlakem a to navzdory pozitivním výstupům z víkendového summitu G20 v Argentině, kde se prezidenti dvou největších ekonomik Číny a USA dohodli na 90denním příměří v obchodním sporu, během kterého na sebe nebudou zavádět další cla. Akciové trhy vnímaly zprávy pozitivně a v pondělí otevřely silným nákupním gapem.

Které doklady si musíte po svatbě vyřizovat znovu?

06.12.  |  Michal Ruml

Každý z nás udělá v životě několik závažných rozhodnutí. Jedním z nich je i vstup do manželství. Vdát se? Oženit se? Proč ne. Připravte se ale na to, že vás tento krok donutí ke změně mnoha dokladů. Nevyhnete se několika jednání na úřadech. Na co nezapomenout?

HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?

05.12.  |  Michal Bureš

HDP České republiky rostlo v třetím kvartálu 2018 meziročně o 2,4 %, čtvrtletně o 0,6 %. Jaký je růst HDP EU a sousedních zemích? A co omezuje český růst?

Slunce, vítr, biomasa. Obnovitelné zdroje vyrobí pětkrát více elektřiny než před patnácti lety

03.12.  |  Jana Poncarová

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů rok od roku roste. Loni poslaly čisté zdroje do sítě přes 9 600 gigawatthodin. Nejvíce čisté energie vyrobily bioplynové stanice. Do obnovitelných zdrojů investuje stát i energetické firmy. Podle kritiků ale chybí legislativa, která by zaštítila rozvoj solárních panelů nebo akumulačních baterií.

Jaké si domů pořídit exotické zvířátko?

30.11.  |  Martin Ježek

Chov exotických zvířat je u nás populární. Není velký problém si jedovatého hada nebo opičku z Asie pořídit. Má to však svá rizika.

Padající cena ropy může být téma na víkendovém summitu G-20

30.11.

V Argentině se bude tento víkend konat summit G-20, kde se budou řešit nejdůležitější otázky světové ekonomiky. Jednou z hlavních otázek by měla být obchodní válka Číny a USA, což budou investoři bedlivě sledovat kvůli účasti prezidentů obou zemí. Nedávný propad ceny ropy si určitě získal pozornost vůdců G20 a mohl by je donutit přehodnotit svou produkční politiku. To vše pouhý týden před zasedáním kartelu OPEC a dalších ropných producentů ve Vídni.

Chcete mít doma exotické zvířátko?

29.11.  |  Martin Ježek

Mít doma zvířecího kamaráda, je docela fajn, pokud se jedná o psa nebo kočku. S tím se ale každý nesmíří, chce mít doma živočicha, co jiní nemají. A není kupodivu ani takový problém ho u nás sehnat. Horší je to, když vám uteče.

Komu putují zakázky od Lesů ČR? Agrofertu?

29.11.  |  Michal Bureš

Bratr bývalého ředitele Lesů ČR a Andrej Babiš, to jsou dvě osobnosti, jejichž společnosti obdržely zakázky v řádech stamilionů korun. Jedná se o střet zájmů? A kdo ještě obdržel zakázky od Lesů ČR? A jak se vypisují zakázky Lesů ČR?
« Předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.