Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Kdy nás čeká změna zimního času na jaře 2023?

18.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, sluníčko začíná více hřát, na stromech raší květy, tažní ptáci se pomalu vracejí k nám. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas? 

Ruské příjmy z vývozu ropy a plynu se výrazně propadají

17.03.  |  Michal Bureš

Ruská ekonomika i federální rozpočet pociťují stále více dopady cenového stropu na ropu a plyn uvaleného EU a zeměmi G7. O kolik procent se propadly příjmy z ropy a plynu? Jaký to má dopad na ruský federální rozpočet?

Zítra je MDŽ. Kdy bude den matek a otců?

07.03.  |  Redakce

Už jste vymysleli, čím na Mezinárodní den žen potěšíte svou partnerku, manželku, maminku, dceru anebo sestru? Pokud ne, měli byste popřemýšlet. Moc času vám nezbývá.

Kdo si nemusí kupovat dálniční známku?

06.03.  |  Lucie Mečířová

Dálniční známku nemusí mít každé vozidlo, které se prohání po D1. Některá auta se obejdou bez dálniční známky. Nepatří zrovna to vaše mezi ně?

Kdy má nezaměstnaný znovu nárok na podporu při návratu na úřad práce?

01.03.

Nové zaměstnání nebo podnikání nevyjde, a tak se nezaměstnaný znovu zaeviduje na úřadu práce. Kdy má uchazeč o zaměstnání v takovém případě nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Ukrajina a Rusko po roce války: jak jsou na tom ekonomicky?

01.03.  |  Michal Bureš

Již přes rok probíhá ruská válka na Ukrajině. Jak na tom země byly, jsou a budou ekonomicky? Jaký je jejich propad hrubého domácího produktu? A jak se Rusku daří nahrazovat evropský trh pro odbyt ropy a plynu?

Inflace ukázala odpůrcům eura, že koruna nás neochrání, říká ekonom

23.02.  |  Michal Bureš

Inflace snižuje hodnotu našich úspor i příjmu. Jak jsou na tom ostatní země ve střední Evropě? Pomohlo by v boji s inflací euro? Dokáže nás Česká národní banka s korunou ochránit před inflačními šoky?

Další valorizace důchodů by mohla proběhnout už v červnu

24.01.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte některý ze státních důchodů? Pak vás určitě bude zajímat, že jedinou valorizací penzí pravděpodobně nebude jen ta aktuální lednová, ale i červnová nebo červencová. O kolik byste si mohli polepšit?

Jak je to v roce 2023 s ochrannými limity u doplatků na léky?

23.01.  |  Lucie Mečířová

Pokud často kupujete léky na předpis, na které v lékárně doplácíte, je možné, že přesáhnete ochranný limit. Jak je to s ním v roce 2023 a kdy vám vrátí přeplatek za léky?

Jaké jsou nejžádanější pracovní pozice, které lze vykonávat z domu?

19.01.

Stále častěji jsou zaměstnanci vyhledávány pracovní pozice, které lze vykonávat z pohodlí domova. Společně s výší odměny jde o nejčastější požadavky, dle kterých se zaměstnanci rozhodují.

Které legislativní změny mohou očekávat zaměstnanci v roce 2023?

18.01.

Rok 2023 s sebou přináší i změny v zaměstnaneckých úvazcích. Některé jsou v platnosti již od začátku roku 2023, jiné by měly vstoupit v platnost již během letošního roku. Na jaké novinky se mohou pracovníci připravit?

Voličský průkaz pro druhé kolo prezidentských voleb

17.01.  |  Lucie Mečířová

Nestihli jste si zařídit voličský průkaz pro první kolo prezidentských voleb, anebo jste zažádali právě jen o průkaz na první kolo? Podat žádost pro druhé kolo ještě stíháte.

Jak to nakonec v roce 2023 bude se zřízením datových schránek?

10.01.  |  Lucie Mečířová

Od letošního roku se mají některým osobám zřídit datové schránky. Pro koho to platí a co můžete v blízké době očekávat?

Chorvatsko přešlo na euro. Co udělat s kunami?

03.01.  |  Lucie Mečířová

Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Od tohoto roku však zavedlo euro. Co dělat se zbývajícími kunami?

Od roku 2023 fungují slevy na volání a internet. Kdo na ně dosáhne?

03.01.  |  Lucie Mečířová

Máte velmi nízké příjmy anebo jste zdravotně postižená osoba? V takovém případě dost možná budete mít v letošním roce nárok na slevu na volání a internet u svého operátora. Jaké podmínky však musíte splnit?

Může dostat muž na otcovské dovolené výpověď? Jak jste na otcovské chráněni?

03.01.

Už dříve se hovořilo o otcovské dovolené, ale to si ve skutečnosti bral zaměstnanec během pobírání nemocenské dávky otcovské poporodní péče rodičovskou dovolenou.

Dlužníkům zůstane od 1. 1. 2023 více peněz ze mzdy. Vláda schválila zvýšení nezabavitelné částky

22.12.

Vláda 21. prosince 2022 schválila návrh Ministerstva spravedlnosti, kterým se mění výše nezabavitelné částky, jež nesmí být dlužníkovi stržena z jeho měsíční mzdy.

V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?

20.12.  |  Lucie Mečířová

Dostáváte od zaměstnavatele stravenky? Pak víte, že je neberou ve všech supermarketech nebo hypermarketech. Kde jimi můžete zaplatit? A jak velký nákup?

Elektronické dálniční známky 2023

16.12.  |  Lucie Mečířová

Elektronické dálniční známky byly prvně zavedeny loni. Na kolik vás letos vyjdou, jak je to s jejich platností a kde je můžete pořídit?

Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší

14.12.  |  Lucie Mečířová

Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?

4 novinky, které s sebou přináší novela zákona o ochraně spotřebitele

12.12.  |  Lucie Mečířová

Kromě změn v oblasti reklamací v rámci ochrany spotřebitele v blízké době dojde i k dalším novotám. Mezi ty můžeme zařadit např. informace o ceně výrobku, delší lhůtu pro odstoupení od smlouvy při nekalé obchodní praktice, ale i sdělení více informací o prodejci a boj proti falešným recenzím.

Můžete si jako OSVČ zřídit sídlo podnikání v pronajatém bytě?

07.12.

Bydlíte v pronajatém bytě a plánujete si v něm zařídit také sídlo podnikání? Můžete tak učinit i bez souhlasu pronajímatele, nebo se sídlem podnikání musí vyjádřit souhlas i on?

Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale…

01.12.  |  Lucie Mečířová

Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního pracovního poměru, a to bez úhony. Jak je to možné?

Zvýšení základní a procentní výměry důchodu v roce 2023

30.11.  |  Lucie Mečířová

Stejně jako každý rok i ten příští můžeme očekávat zvýšení důchodů. O kolik vzrostou? A bude se valorizace týkat skutečně všech důchodů?

Vyrábět a prodávat vlastní kosmetické výrobky nemůžete jen tak. Co je potřeba zařídit?

30.11.

Máte v plánu začít prodávat vlastní vyráběnou kosmetiku? Před začátkem výroby a prodeje se neobejdete bez získání nutné certifikace pro vaše výrobky.

Vánoční trhy jsou v českých městech již v plném proudu. Na co by prodejci neměli zapomenout?

29.11.

Vánoční trhy jsou pro prodejce skvělou příležitostí, jak se finančně zajistit na několik měsíců dopředu. Letos se již mohou konat bez státních omezení. Jaké podmínky by měli prodejci na vánočních trzích splňovat?

Jak se v roce 2023 zvýší náklady na bydlení u příspěvku od Úřadu práce?

23.11.  |  Lucie Mečířová

V příštím roce se pravděpodobně opět změní výše nákladů na bydlení, které jsou rozhodné pro oblast příspěvku na bydlení. O kolik vzrostou a co se mění?

Je lepší výpověď, nebo dohoda kvůli nároku na podporu v nezaměstnanosti?

22.11.  |  Lucie Mečířová

Máte v zaměstnání problémy a uvažujete o tom, že dáte výpověď? Anebo naopak hrozí výpověď vám? Někdy je lepší nechat se vyhodit, jindy podepsat dohodu. Vyplatit se ale může i to, když dáte výpověď vy sami.

Kdo vlastní rádia působící v Česku? Impuls, Frekvenci 1 a další

15.11.  |  Michal Bureš

Komu patří ty nejposlouchanější rádiové stanice v Česku? Které vlastní Andrej Babiš a které Daniel Křetínský? A jakou mají poslechovost?

Jak je to s odstupným při výpovědi, dohodě nebo ukončení pracovního poměru z vaší strany

14.11.  |  Lucie Mečířová

Pokud vám zaměstnavatel uloží výpověď, může se stát, že budete mít nárok na odstupné. Není tomu však vždy. Kdy ale ano?

Jak, kdy a proč se letos měnila čísla pro exekuční srážky ze mzdy a důchodu?

11.11.

Jak vysoké bylo nezabavitelné minimum v jednotlivých kalendářních čtvrtletích letošního roku 2022? Jak se rozděloval exekuovaný příjem mezi dlužníka a věřitele?

Jak je to s nárokem na odstupné, když se nacházíte v ochranné době

09.11.  |  Lucie Mečířová

Existují situace, kdy s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr, i pokud jste v ochranné době. Plyne vám v takových případech nárok na odstupné?

Jaké je nezabavitelné minimum při srážkách ze mzdy či důchodu? Kdy se exekuce zastavuje?

09.11.

Exekučně nezabavitelné minimum může být vyšší: Kolik peněz nyní nově zůstává při exekuci dlužníkům a kolik připadá věřitelům? A co když zaměstnancova mzda stačí právě jen na nezabavitelné částky? Kdy se exekuce zastavuje?

5 případů, kdy dostanete výpověď, i když jste v ochranné době

08.11.  |  Lucie Mečířová

Jste v ochranné době? Pak by vás určitě mohlo zajímat, zda vás zaměstnavatel může vyhodit i přesto, že to v naprosté většině případů zákoník práce zakazuje. Jak to tedy je?

Jak se bránit, když jste dostali od soudu platební rozkaz?

08.11.

Platební rozkaz je druhem soudního rozhodnutí, které může, ale nemusí urychlit řešení soudního sporu. Jak se liší od rozsudku?

Jak a kde se přihlásit nebo odhlásit z plateb za televizi a rozhlas?

08.11.  |  Lucie Mečířová

Máte doma televizi a rádio? Anebo aspoň jedno z toho? A platíte koncesionářské poplatky? Pokud ne, přečtete si, kde se k platbám můžete přihlásit a co vás čeká, pokud za přijímače nebudete platit.

O Milostivé léto zažádejte nejpozději do 15. listopadu. Jak na to?

07.11.  |  Lucie Mečířová

Milostivé léto tu sice bude až do konce listopadu, ale přesto se vyplatí zažádat nejpozději dva týdny před koncem. Proč a jak postupovat?

Kolik můžete ušetřit na energiích s domem s nízkou energetickou náročností?

04.11.  |  Redakce

Budete kupovat dům nebo byt? Nezapomeňte se kromě výše splátky hypotéky dívat i na energetický štítek. Kolik ušetříte s nízkou energetickou náročností?

Jak zahrnout digitální majetek do dědictví?

03.11.  |  Lucie Mečířová

Co je to digitální majetek a dědictví? Netýká se vás náhodou také? A jak ho můžete nejlépe ochránit kvůli sobě, ale v případě tragické události i kvůli svým blízkým?

Milostivé léto II poběží do konce listopadu. Už jste o něj požádali?

02.11.  |  Lucie Mečířová

Milostivé léto by mohlo pomoci velkému množství dlužníků. Možnost je však časově omezená. Jaké jsou lhůty a nemůže pomoci náhodou i vám?

Kdy vám můžou prodat odtažené auto?

02.11.  |  Lucie Mečířová

Odtáhli vám zaparkovaný automobil? Pokud ano, s vyzvednutím byste neměli dlouho vyčkávat. Po určité době vám jej navíc mohou prodat.

Jaké informace musí akciová společnost zveřejňovat na svých webových stránkách?

01.11.

Založili jste si akciovou společnost? Víte, že se na vás vztahuje povinnost založit firmě také internetové stránky? Co všechno byste na nich měli uvádět?

Už zítra začíná Den bez dluhů a vy si můžete nechat zdarma poradit

31.10.  |  Lucie Mečířová

Dlužníci mají jedinečnou možnost nechat si poradit se svými pohledávkami. Další pomoc v oblasti finanční gramotnosti je určena i pro Ukrajince. Kde a za kolik?

Z čeho byste měli jako OSVČ vycházet při stanovení výše hodinové sazby?

27.10.

Založili jste si živnost, koupili vybavení pracovny, ale ještě nemáte vypočtenou výši hodinové sazby? Jak vysokou hodinovku si určit, abyste neprodělávali?

Jak zjistím, že bude blokové čištění, a kdy mi (ne)odtáhnou auto

25.10.  |  Lucie Mečířová

Jak můžete zjistit, že bude blokové čištění ve vaší ulici? Jak dlouho na něj musíte být předem upozornění a skutečně vám odtáhnou auto?

Jaké peněžní náhrady dostávají poslanci ke svému základnímu platu?

24.10.

Poslanci ke svému základnímu platu dostávají také nejrůznější náhrady, které se odvíjí od toho, jak moc cestují, kde se ubytovávají nebo zda mají svého osobního asistenta.

Co dělat, když si hledáte nového obvoďáka nebo zubaře, ale všichni mají plno?

21.10.  |  Lucie Mečířová

Potřebujete si sehnat nového praktického lékaře? Váš zubař ruší svou ordinaci a sháníte nového, ale nikde vás nechtějí vzít, protože mají plno? Co v takové situaci můžete dělat?

Platba složenkou zdraží. Na kolik vás vyjde?

20.10.  |  Lucie Mečířová

Platíte na poště složenkou? Pokud ano, měli byste vědět, že u poštovních poukázek dojde ke zdražení. Kolik si nově připlatíte?

Dědictví bez závěti a pozůstalý partner

20.10.  |  Lucie Mečířová

Řešíte aktuálně otázku dědictví? V takovém případě byste měli předně myslet na sepsání závěti. Jak dokáže ochránit váš majetek a jak bude dědit pozůstalý, ale zato nesezdaný partner, pokud poslední vůli nesepíšete?

Které obce a neziskovky vám finančně pomohou s kastrací koček?

19.10.

Z jedné nekastrované kočky se během 3 let může stát 5 tisíc koček. Problém se týká převážně toulavých koček, ale i nekastrovaných „domácích“ koček, které majitel pouští ven. O opuštěná zvířata se má ze zákona postarat sama obec. Praxe je ovšem často jiná.

Jak to bude příští rok se zastropováním cen energií?

19.10.  |  Lucie Mečířová

V příštím roce budou ceny energií zastropované. Na jakých částkách? Budete muset o cenový strop požádat a co se stane, pokud za energie platíte méně?

Kdo vlastní české hokejové kluby II

18.10.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, či kraje? Kdo vlastní Spartu, zlínské Berany, indiány či sekačky z Hradce?

Česká pošta od 1. listopadu opět podraží. Kolik vás bude stát dopis?

18.10.  |  Lucie Mečířová

Česká pošta se rozhodla zase zdražit. Klienti si tedy opět připlatí, a to třeba i za základní poštovní služby. Co byste měli vědět, pokud budete chtít poslat dopis, psaní nebo balíček?

Jaká je aktuální výše poslaneckého platu? O kolik procent by mohl vzrůst v roce 2023?

18.10.

Zajímá vás, na kolik si měsíčně přijdou čeští poslanci? Z jakých dat se při výpočtu platu vychází? O kolik procent by se dle dat Českého statistického úřadu mohl plat poslanců v roce 2023 zvýšit?

Kdo vlastní české hokejové kluby?

17.10.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, města, či miliardáře? Kdo vlastní brněnskou Kometu, liberecké Bílé Tygry či třinecké Oceláře?

Kdo dluží na výživném svému dítěti, může přijít o řidičák!

14.10.

Dluží rodič na výživném pro dítě? Spíše než srážky ze mzdy a jiné exekuce ho možná donutí zaplatit pozastavení řidičského oprávnění.

Jak vychází školní prázdniny v roce 2022/2023?

14.10.  |  Redakce

Jak vychází jarní a letní prázdniny ve školním roce 2022/2023? Jak vychází svátky v roce 2022 a 2023?

Jak a proč budete muset měnit údaje o skutečných majitelích společnosti v evidenci

13.10.  |  Lucie Mečířová

Údaje o skutečných majitelích se musí opět změnit. Co s sebou přináší novela zákona a od kdy je platná?

Jak spolupracovat s OSVČ, aby se nejednalo o švarcsystém?

11.10.

Administrativní a finanční zátěž běžných zaměstnaneckých úvazků nahrává tomu, že firmy rády „zaměstnávají“ osoby na živnostenský list. Takový postup je ovšem nelegální a při zjištění může být firmě udělena několika milionová pokuta. Jak tomu předejít?

Jak vysokou měsíční částku dostanou zvolení členové obecního zastupitelstva?

10.10.

Zářijové komunální volby určily nové uspořádání obecních zastupitelstev. Těm za jejich funkci náleží odměna. Co všechno ovlivňuje výši odměny za výkon zastupitele a jaké jsou její limity?

Je možná částečná výpověď, když zaměstnanec vykonává více druhů práce?

07.10.

Zaměstnanec nemusí vykonávat ve firmě jen jednu profesi, ale dva nebo více rozdílných druhů práce. Jak je to pak s výpovědí, když se jedna profese stane nadbytečnou nebo pro ni zaměstnanec ztratí kvalifikaci či zdravotní způsobilost?

I nejjednodušší rozvázání pracovního poměru dohodou lze poplést: Jak se toho vyvarovat?

06.10.

Sepsání dohody o rozvázání pracovního poměru je velmi snadné. Stačí několik málo jednoduchých slov. Ukážeme, jak na to. Přesto se ale v praxi hovoří o výpovědi dohodou, což je naprostý nesmysl.

Dlužníkům zůstane na účtech více peněz. O kolik se zvýšila částka nezabavitelného minima?

03.10.

V souvislosti se zvýšením normativních nákladů na bydlení od 1. října vzrostl také limit nezabavitelného minima, tedy částka, na kterou nemůže exekutor sáhnout. O kolik se částka navýšila?

V kanceláři 18 °C, na WC 15 °C. Jak vláda změnila minimální teplotu na pracovištích?

29.09.

Na aktuální energetickou krizi zareagovala vláda také snížením minimálních teplot na pracovištích. Změna teplot by tak mohla pomoci firmám ušetřit na energiích. Dotknou se změny i vašeho zaměstnání?

Nová občanka rychle a bez problémů

27.09.  |  Lukáš Pololáník

Kam jít požádat o vydání nového občanského průkazu a kolik to stojí? Co všechno si s sebou musíte vzít a na co se připravit? Jak dlouho bude trvat vydání průkazu? V článku vám poradíme, jak vyřídit občanku hladce a bez zbytečných problémů.

Jaké sociální dávky se počítají do důchodu

26.09.  |  Lucie Mečířová

Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé sociální dávky. Pojďme se na ně společně podívat.

Volby do senátu 2022: kompletní info

23.09.  |  Michal Bureš

První kolo senátních voleb letos proběhne 23. a 24. září ve 27 obvodech společně s komunálními volbami. Víte ale, kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?

Volby do zastupitelstva 2022: kompletní přehled

22.09.  |  Michal Bureš

Už zítra můžeme jít znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět? 

Starobní důchody se zvýší díky výchovnému, kdo na ně dosáhne?

19.09.  |  Lucie Mečířová

Máte děti a jste v důchodu, nebo se do něho teprve chystáte? Pokud ano, v příštím roce se vám výše důchodu navýší o výchovné. Co to je a kolik činí?

Kolik letos dostanete za členství ve volební komisi?

16.09.  |  Lucie Mečířová

Členství ve volební komisi je poměrně slušně odměňováno. Máte nárok na placené volno od zaměstnavatele? A jak jsou na tom OSVČ?

Jak zrušit unáhlenou výpověď?

15.09.

Jak stáhnout uplatněnou výpověď? Jak vzít zpět čili odvolat výpověď, kterou už dostala druhá strana, aby to bylo neprůstřelné a vyhovělo zákoníku práce a případně obstálo před soudem?

Jak funguje neomezené pracovní volno

14.09.  |  Lucie Mečířová

Poslední dobou se rozmáhá nový trend v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Je jím neomezené volno. Jak vlastně funguje?

Vzroste minimální mzda ještě letos na 18 200 Kč?

12.09.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje zvýšení minimální mzdy o 2 tisíce korun, což by zvedlo aktuální minimální mzdu z 16 200 Kč na 18 200 Kč. Jaký je aktuální propad platů a mezd v Česku?

Jsou nějaké výjimky ze všeobecného zákazu požívání alkoholu o pracovní době a na pracovišti?

09.09.

Co o pauze mimo pracoviště: Proč si zaměstnanec nesmí dát pivo k obědu? Co podnikové večírky po pracovní době? A jak je to na pracovní cestě? A kdo přece smí a jaké pivo i o pracovní době?

Jak se liší vyhazov pro neschopnost od propuštění za porušování pracovní kázně?

08.09.

Neschopnost, pomalost, nedodržování výkonnostních norem práce, nízká produktivita práce není porušováním pracovní kázně. Ani nedostatek kvalifikace. Ale i za to může padnout výpověď.

Jak pomůže rodičovský příspěvek s malou, nebo žádnou mateřskou?

08.09.  |  Lucie Mečířová

Byla vám vypočtena malá, anebo žádná mateřská? V takovém případě vám může pomoci navazující rodičovský příspěvek. Jak?

Nepříjemná důchodová překvapení

07.09.  |  Petr Gola

Odchod do starobního důchodu není rozhodně jednoduchou záležitostí, navíc důchodové nároky ovlivňuje celý průběh pojištění, proto jsou někteří občané při vyřizování důchodu nemile překvapeni. Podívejme se na praktické příklady.

5 otázek ohledně Milostivého léta, které si možná pokládáte

05.09.  |  Lucie Mečířová

Ve čtvrtek započalo druhé kolo Milostivého léta. Mnozí, kteří by jej chtěli využít, však v této oblasti stále tápají. Jaké otázky a odpovědi by vás mohly zajímat?

Záměrné hledání pokladu je v ČR nelegální, přesto je populárním koníčkem mnoha lidí

05.09.

Láká vás objevování historie prostřednictvím detektoru kovů? Je vůbec v České republice tento koníček legální? Můžete si nalezený poklad nechat pro sebe?

O dědictví II: Závěť – všechno pro děti, či ženu Filoménu?

02.09.  |  Michal Bureš

Dědictví nejspíš zůstane noční můrou mnoha rodičů, protože v mnoha případech se dědicové budou cítit ošizeni. Závěť je klasická forma způsobu řešení tohoto problému. Kdo dědit ze zákona musí? Z jakých důvodů můžete vydědit své děti? Je nutno sepsat závěť u notáře? A můžete se zříct dědictví?

Konec nepoctivým podnikatelům. Jaká se chystá regulace pro Airbnb a jiné ubytovací platformy?

02.09.

Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s předsedou poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem plánuje pomocí chystané novely zákona regulovat poskytování krátkodobých pronájmů přes Airbnb a jiné online platformy. Jaké změny se možná již od příštího roku dotknou provozovatelů nabízejících krátkodobé pronájmy?

Jak vycházejí podzimní svátky? A kdy zůstanou obchody zavřeny?

01.09.  |  Michal Bureš

Letní prázdniny utekly jako voda a děti se již těší na podzimní prázdniny a také svátky na podzim. Na jaké dny letos připadají svátky sv. Václava, vznik Československa či 17. listopadu?

Jak zažádat o Milostivé léto

01.09.  |  Lucie Mečířová

Chcete využít milostivého léta, abyste vyřešili své exekuce? Pokud ano, pojďte se podívat na malý návod, jak vlastně v takové situaci postupovat.

Zítra začíná druhé Milostivé léto

31.08.  |  Lucie Mečířová

Už zítřejším dnem začíná druhé milostivé léto a podle některých jazyků by mělo být také poslední. Kdo může institut využít a zbavit se tak exekucí?

Může zaměstnavatel sledovat vaše aktivity na internetu?

31.08.

Téměř každý využil někdy pracovní notebook pro svoji osobní potřebu. Může si ale zaměstnavatel dovolit kontrolovat vaše aktivity na internetu, které nesouvisí s výkonem zaměstnání?

5 čísel ohledně otcovské poporodní péče

30.08.  |  Lucie Mečířová

Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.

Mají OSVČ nárok na rodičovský příspěvek?

29.08.  |  Lucie Mečířová

Jste podnikatelka a uvažujete nad tím, jak je to s přiklepnutím rodičovského příspěvku po mateřské? Anebo na mateřskou nemáte nárok vůbec a slyšela jste, že je možné namísto ní čerpat rodičák? Jak to tedy je?

Od 1. září 2022 vzroste plat více než polovině státních zaměstnanců

26.08.  |  Michal Bureš

Vláda oznámila výši růstu platů vybraných státních zaměstnanců, kteří si tak od září polepší o 10 %. Koho se růst platů dotkne? A kterým státním zaměstnancům vzroste plat až od ledna 2023?

Co zjistíte z registrační značky automobilu?

26.08.  |  Lucie Mečířová

Nějaké vozidlo vám neustále blokuje vaše parkovací místo a vy byste si to rádi vyříkali s jeho majitelem mezi čtyřma očima? Co všechno lze vyčíst z registrační značky auta a kde si ji můžete nechat proklepnout?

Založit živnost lze i bez opuštění domova. Jak na to?

25.08.

Kvůli založení živnosti nemusíte hned spěchat na živnostenský úřad. Postačí vám k tomu pouze připojení k internetu. Jaké jsou možnosti?

Ve kterých zemích jsou nejvyšší daně?

25.08.  |  Petr Gola

Mezi členskými zeměmi OECD jsou velké rozdíly, co se týče daňových sazeb. V evropských státech je zdanění výrazně vyšší než v mimoevropských, vůbec nejvyšší souhrnné zdanění je v Belgii. Česku v tomto srovnání náleží jedenáctá příčka. 

Kdy se prodlužuje výpovědní doba?

24.08.  |  Lucie Mečířová

Výpovědní doba nemusí činit jen 2 měsíce. Lze ji i zákonně prodloužit, a v některých případech dokonce automaticky. Kdy tomu tak je?

O dědictví I: Kdo a jakým podílem bude dědit bez závěti?

23.08.  |  Michal Bureš

Dědictví – pro mnoho rodičů neřešitelná záhada, pro jiné snadná záležitost. Jak se dědí dle zákonné posloupnosti? Zdědí více vaše manželka, nebo děti? Jaká má dědické řízení pravidla?

6 případů, kdy je výpovědní doba kratší nebo žádná

23.08.  |  Lucie Mečířová

Ne vždy výpovědní doba musí činit 2 měsíce. Může být podstatně kratší, a v některých případech dokonce i delší. Kdy vám tedy zaměstnání skončí dříve?

Manželé vůči sobě mají vyživovací povinnost: Kdy přetrvá a alimenty „ex“ se platí i po rozvodu?

19.08.

Alimenty nemusí rozvedenému manželovi zajišťovat stejně vysokou životní úroveň, jakou měl v manželství. Mohou být nižší. Ovšem nevěrníkovi, který zavinil krach manželství, může soud uložit platit více peněz.

S životním a existenčním minimem vzrostla i mimořádná okamžitá pomoc

17.08.  |  Lucie Mečířová

Pokud potřebujete jednorázovou finanční injekci při nenadálé události, může vám pomoci mimořádná okamžitá pomoc. Jak je vysoká a na co ji lze čerpat?

Co dělat, když mám poškozenou minci nebo bankovku?

16.08.  |  Lucie Mečířová

Našli jste doma poškozené peníze anebo jste je nechtěně sami poškodili? Pokud ano, dobrou zprávou je, že o jejich hodnotu nemusíte přijít.

Kolik lidí ročně navštíví zoo? Jaký dopad na návštěvnost měl koronavirus?

12.08.  |  Michal Bureš

Česká republika je zemí zoologických zahrad. Kolik lidí ročně navštíví české zoo? Jak srazil koronavirus jejich návštěvnost v letech 2020 a 2021? Která zoo je nejnavštěvovanější?

Jaký je rozdíl mezi promlčením a zánikem práva? A jak se to projevuje v zaměstnání?

12.08.

Kdy včas neuplatněné nároky zanikají a kdy se oslabují a co to znamená? Jaká práva ze zaměstnání je třeba uplatnit rychle, aby zcela nezanikla?

Které doklady si musíte po svatbě vyřizovat znovu?

11.08.  |  Michal Ruml

Každý z nás udělá v životě několik závažných rozhodnutí. Jedním z nich je i vstup do manželství. Vdát se? Oženit se? Proč ne. Připravte se ale na to, že vás tento krok donutí ke změně mnoha dokladů. Nevyhnete se několika jednáním na úřadech. Na co nezapomenout?
« Předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz