Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Na letní brigádu už ve 14 letech. Novela zákoníku práce změní zaměstnávání mladistvých

17.06.  |  Lucie Mečířová

Pokud bude schválena novela zákoníku práce, budou moci pracovat i děti mladší 15 let. Jak to bude vypadat a co se změní ve srovnání s tím, co platí dnes?

České daně spolknou přes 40 procent z ceny litru nafty. Mají je někde vyšší?

14.06.  |  Petr Gola

Konečnou cenu litru nafty motoristům prodražuje spotřební daň a DPH. V Česku je spotřební daň u nafty nižší než u benzínu. Jak je to v ostatních zemích OECD? Kolik procent z prodejní ceny litru nafty tvoří nepřímé daně?

Výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku práce není. Zato se zkrátí výpovědní lhůta

10.06.  |  Lucie Mečířová

Jestliže parlamentem projde novela zákoníku práce, bude to znamenat, že se pro někoho zkrátí výpovědní doba dokonce jen na 1 měsíc. Pro koho?

Nejvyšší zdanění cigaret je ve Finsku, v Česku spotřební daň postupně roste

07.06.  |  Petr Gola

Celkové zdanění u cigaret ve většině členských zemí OECD dosahuje více než 70 % prodejní ceny, v některých zemích atakuje dokonce 90 % prodejní ceny. I v Česku v posledních letech stoupala spotřební daň u cigaret. Podívejme se na zdanění cigaret v členských zemích OECD.

Jak volit ve volbách do Evropského parlamentu?

07.06.  |  Michal Bureš

Volit do Evropského parlamentu je v Česku možné od pátečních 14:00 do 22:00 a sobotních 8:00 do 14:00. Jakým způsobem volit? Kdy budete potřebovat voličský průkaz?

Jak vycházejí prázdniny a svátky ve školním roce 2024/2025?

04.06.  |  Michal Bureš

Kdy začíná školní rok 2024/2025? Jak vycházejí podzimní, vánoční či jarní prázdniny během školního roku 2024/2025? Jak vycházejí státní svátky během školního roku 2024/2025?

Když nevezmou vaše dítě do školky, obec vám za to zaplatí, schválila vláda

03.06.  |  Lucie Mečířová

Obec bude muset rodičům dětí ze spádové oblasti podržet místo nejen ve školce, ale i v dětské skupině, rozhodla vláda. Pokud se tak nestane, bude jim muset zaplatit.

Jak vysoké je zdanění benzínu v zemích OECD?

31.05.  |  Petr Gola

Konečnou cenu benzínu motoristům výrazně prodražuje spotřební daň a daň z přidané hodnoty. V Česku tvoří nepřímé daně více než polovinu prodejní ceny benzínu. Jak vysoké je zdanění benzínu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?

Vdovský důchod se vrátí více lidem. Doba, během které může být obnoven, se prodlouží

30.05.  |  Lucie Mečířová

Byl vám před pár lety odebrán vdovský anebo vdovecký důchod? Pokud teď nastal důvod, proč by vám měl být navrácen, možná máte šanci. Stát chce změnit zákonné lhůty, které to umožňují.

Za deset let euro v Česku? Rozhodne se jinde, říká ekonom Lubor Lacina

22.05.  |  Michal Bureš

Kdy nejdříve Česko přijme euro jako svou měnu? A plní vůbec ČR podmínky pro vstup do eurozóny? Je to pro nás výhodné? Na tyto a další otázky odpovídal profesor Lubor Lacina z Mendelovy univerzity. A mimo jiné si myslí, že o nahrazení koruny eurem se rozhodne jinde. 

Kde v EU se nejlépe žije za minimální mzdu

21.05.  |  Petr Gola

Minimální mzda v členských zemích Evropské unie se poměrně výrazně liší, současně jsou však v jednotlivých zemích rozdílné ceny zboží a služeb. Při zohlednění cenových rozdílů je minimální mzda nejvyšší v Německu, v Nizozemí, v Lucembursku, ve Francii a v Belgii. Jak si v evropském srovnání stojí minimální mzda v Česku?

Nejvyšší spotřební daň u tvrdého alkoholu v zemích OECD je na Islandu

20.05.  |  Petr Gola

Konečnou cenu lahve tvrdého alkoholu významně ovlivňují spotřební daň a DPH. V Česku se pro rok 2024 zvýšila spotřební daň u tvrdého alkoholu. Jak vysoké je zdanění tvrdého alkoholu v Česku ve srovnání s ostatními zeměmi OECD?

Jak vysoké je zdanění vína v zemích OECD a kde nedopadá spotřební daň na víno bez bublinek

17.05.  |  Petr Gola

Rozdíly ve výši sazeb spotřební daně u vína jsou mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD značné. Česko patří mezi země, kde je spotřební daň uvalena pouze na šumivé víno. Tiché víno spotřební dani v Česku nepodléhá. Ve kterých zemích OECD jsou spotřební daně u vína nejvyšší? Jak vysoká DPH je uvalena na víno?

V Lucembursku je hodinová minimální mzda více než pětkrát vyšší oproti Bulharsku

15.05.  |  Petr Gola

Všechny členské země Evropské unie jsou v mezinárodním srovnání velmi vyspělé, přesto jsou mezi nimi značné ekonomické rozdíly, což dokládá i úroveň mezd v národní ekonomice. I rozdíly v minimální mzdě jsou značné. Ve kterých zemích EU je v roce 2024 nejvyšší hodinová minimální mzda? Ve kterých zemích EU je nižší než v Česku?

Jak a kde se přihlásit, nebo odhlásit z plateb za televizi a rozhlas?

13.05.  |  Lucie Mečířová

Máte doma televizi a rádio? Nebo aspoň jedno z toho? A platíte koncesionářské poplatky? Pokud ne, přečtete si, kde se k platbám můžete přihlásit a co vás čeká, pokud za přijímače nebudete platit.

Ve kterých zemích OECD pobírají občané důchod nejdéle?

07.05.  |  Petr Gola

Ve většině vyspělých zemí se důchodový věk postupně prodlužuje, Česko není výjimkou. Aktuálně se v členských zemích OECD důchodový věk nejčastěji pohybuje okolo 65 let. Rozdíly v délce pobírání důchodu jsou však v jednotlivých zemích značné. Podívejme se na aktuální data.

Ve kterých zemích OECD rostou mzdy nejrychleji?

29.04.  |  Petr Gola

Za rok 2014 činila průměrná mzda v Česku 34,1 % průměru všech členských zemí OECD, za rok 2022 potom již 49,1 % průměru všech členských zemí OECD. Česko tak patří mezi členské země OECD, kde průměrná nominální mzda rostla rychleji, než rostl průměr za všechny členské země. Premianty růstu průměrné mzdy v porovnání s ostatními zeměmi OECD jsou za dané období Island, Kanada, Izrael a Irsko. Na opačném konci pomyslné tabulky jsou Norsko, Švédsko a Turecko.

Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko

24.04.  |  Petr Gola

Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

27.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, mnohé stromy rozkvétají (i mrznou) a tažní ptáci se již vrátili z Afriky, obchody jsou plné kvítí, čokoládových vajec, králíků i kuřat. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas? 

Zabouchli jste si dveře a nemáte klíč? Kdy volat pojišťovnu, kdy zámečníka a kdy hasiče

26.03.  |  Lucie Mečířová

Zabouchnuté dveře bez možnosti dostat se dovnitř dokážou vlastníka nebo nájemce bytu pořádně potrápit. Je lepší je vylomit, nebo zavolat zámečníka? A kdy je dobré zavolat hasiče?

Požádat lze i zpětně a diagnózy se nesčítají. Co jste ještě o invalidním důchodu nevěděli?

19.03.  |  Lucie Mečířová

Ohledně přiznání invalidního důchodu koluje celá řada mýtu a polopravd, které v praxi matou žadatele. Nejčastější z nich si dnes rozebereme.

Při posuzování nároku na invalidní důchod vás posudkový lékař nepotřebuje vidět osobně

18.03.  |  Lucie Mečířová

Budete v blízké době žádat o invalidní důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, jak celý proces přiznání bude probíhat.

Jak vypadá zdanění práce v roce 2024 podle výše mzdy

23.02.  |  Petr Gola

Celkové zdanění práce odvedené v ČR je vyšší, než si většina zaměstnanců myslí, neboť do celkové daňové kvóty je nutné zahrnout i povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak se v roce 2024 liší mzdové náklady a čistá mzda u jednotlivých mezd?

Českou minimální mzdu předběhla slovenská. Proč se to stalo?

22.02.  |  Michal Bureš

Slovenská minimální mzda překonala tu českou, jak je to možné? Jaká je jejich výše? A předežene česká minimální mzda opět tu slovenskou? Jaké je srovnání čisté minimální mzdy?

Příspěvek na péči se někomu zvedne až o 7800 Kč

19.02.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte příspěvek na péči, nebo o něj budete v blízké době žádat? V takovém případě se s námi pojďte podívat, o kolik ho ministerstvo letos hodlá zvednout.

Při silniční kontrole už nemusíte ukazovat řidičský průkaz, může zůstat doma v šuplíku

13.02.  |  Lucie Mečířová

Od začátku roku platí hned několik novinek pro motoristy. Některé jsou pozitivní, jiné méně. Co si na nás rok 2024 připravil?

Na poplatku za psa ušetří nevidomí, ale často i lidé žijící v rodinném domě

09.02.  |  Lucie Mečířová

Skoro každý, kdo si pořídí pejska, jej musí přihlásit na obec nebo město a hradit za něj poplatky. Kde se ale přihlásíte a kolik vás to bude stát?

Za minimální mzdu se v roce 2023 nejlépe žilo v Německu

08.02.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemích Evropské unie je minimální mzda stanovena na národní úrovni legislativou. Rozdíly v hodinové minimální mzdě mezi jednotlivými zeměmi jsou značné, vždyť v Lucembursku je téměř šestinásobně vyšší než v Bulharsku. Při zohlednění cen zboží a služeb v jednotlivých zemích jsou však rozdíly výrazně nižší. Ve kterých evropských zemích se žije za minimální mzdu nejlépe?

Světová ekonomika letos poroste jen mírně, míní investiční manažeři z Amundi

08.02.  |  Michal Bureš

Jaké jsou prognózy ekonomického růstu podle odborníků a státních institucí? Co může ohrozit hospodářský vývoj v Česku a jak porostou světoví hegemoni jako USA, Čína, eurozóna, Indie či Rusko?

Osm důvodů, proč bude nižší nabídka práce na DPP

25.01.  |  Petr Gola

U dohod o provedení práce došlo od října 2023 k řadě změn, další vstoupí v účinnost od ledna, či července roku 2024. Zejména pro menší zaměstnavatele je nabízení práce na dohodu o provedení práce výrazně méně atraktivní, než tomu bylo v minulosti. Podívejme se na hlavní důvody.

Odvody za nezaměstnávání zdravotně znevýhodněných se změní podle přístupu firmy

24.01.  |  Lucie Mečířová

Odvod do státního rozpočtu, kterým se mohou větší firmy vyplatit z povinnosti zaměstnávat osoby se zdravotním znevýhodněním, už nebude jednotný. Podle novely zákona se chystá odstupňování. Jak to tedy nově bude?

Jak stoupá důchodový věk v zemích EU?

18.01.  |  Petr Gola

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) počítá s pozdějším odchodem do důchodu, než je aktuálně uvedeno v zákoně o důchodovém pojištění. Změny by se měly dotknout lidí narozených v roce 1966 a později. Kdy odcházejí do důchodu Evropané?

Kdo vás ošetří nebo napíše recept, když má váš lékař dovolenou?

28.12.  |  Lucie Mečířová

Nutně potřebujete ošetřit, ale váš obvodní nebo odborný lékař zrovna nepracuje? Potřebujete předepsat recept, ale nemůžete se dovolat do ordinace z důvodu dovolené? Co v takové situaci dělat a na co máte nárok?

Jak vysoká je minimální mzda v EU v porovnání s „běžnou“ mediánovou mzdou?

21.12.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemí Evropské unie dosahuje minimální mzda více než 50 % mediánu mzdy. Jak si při evropském porovnání stojí Česko?

Kdy vám přijde důchod v termínech kolem vánočních svátků

14.12.  |  Lucie Mečířová

Dostáváte důchod v období vánočních svátků? Pak byste měli vědět, že se i letos posunou výplatní termíny. Pojďme se podívat, kdy penzi obdržíte.

Lze odečíst cenu vánočních dárků pro děti od soudem určené splátky výživného?

11.12.

Je možné si cenu dárků pro děti k Vánocům nebo třeba k narozeninám odečíst od splátky výživného za daný měsíc? Nebo aspoň s ohledem na cenné vánoční dárky snížit za prosinec 2023 nebo za leden 2024 měsíční platbu výživného?

Jak klesala daň z příjmů u průměrné mzdy od roku 2018?

27.11.  |  Petr Gola

Základní sazba daně z příjmů je 15 %, ale i zaměstnanci s průměrnou mzdou mají efektivní daňovou sazbu cca poloviční. Jak je to možné? Podívejme se, jak efektivní daňová sazba v posledních letech klesala.

Nejdéle v EU pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom v Česku?

24.11.  |  Petr Gola

Den daňové svobody nastává z členských zemí Evropské unie nejdříve na Kypru a Maltě a nejpozději ve Francii a Belgii. Jak si stojíme při mezinárodním srovnání v Česku?

Jak vycházejí státní svátky v roce 2024? Kdy musí velké obchody zůstat zavřeny?

10.11.  |  Redakce

Na jaké dny připadají státní svátky v roce 2024? Víte, jak vycházejí Vánoce? Kdy budou mít obchody na svátky zavřeno?

Ve kterých členských zemích EU je zdanění práce nejvyšší?

03.11.  |  Petr Gola

Zaměstnance ve všech evropských zemích zajímá především jejich čistá mzda, kterou dostávají od svého zaměstnavatele. V Česku stojí zaměstnavatele každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec s průměrnou hrubou mzdou na účet, částku 1674 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích Evropské unie?

O dědictví II: Závěť – všechno pro děti, či ženu Filoménu?

31.10.  |  Michal Bureš

Dědictví nejspíš zůstane noční můrou mnoha rodičů, protože v mnoha případech se dědicové budou cítit ošizeni. Závěť je klasická forma způsobu řešení tohoto problému. Kdo dědit ze zákona musí? Z jakých důvodů můžete vydědit své děti? Je nutno sepsat závěť u notáře? A můžete se zříct dědictví?

O dědictví I: Kdo a jakým podílem bude dědit bez závěti?

27.10.  |  Michal Bureš

Dědictví – pro mnoho rodičů neřešitelná záhada, pro jiné snadná záležitost. Jak se dědí podle zákonné posloupnosti? Zdědí více vaše manželka, nebo děti? Jaká má dědické řízení pravidla?

Nejvyšší daně jsou v Belgii a Itálii, součet sazeb přesahuje 110 procent

27.10.  |  Petr Gola

Daňové rozdíly mezi ekonomicky vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Až na výjimky je souhrnná daňová sazba v mimoevropských zemích citelně vyšší než v evropských zemích. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

Kde všude nahlásit změnu příjmení po svatbě?

11.10.  |  Lucie Mečířová

Vdali nebo oženili jste se a společně s tím přijali i nové příjmení? V takovém případě vás nemine řada vyřizování a ohlašování. Kde všude musíte změnu nahlásit?

Kolik stojí zaměstnavatele v EU hodina práce?

09.10.  |  Petr Gola

Nejvyšší mzdové náklady na hodinu práce v zemích Evropské unie mají zaměstnavatelé ve výrobě a službách v Lucembursku (50,70 eura) a nejnižší v Bulharsku (8,20 eura). I když jsou všechny členské země EU ekonomicky vyspělé, stále mezi nimi přetrvávají výrazné hospodářské rozdíly, což dokládají právě i hodinové mzdové náklady.

Jaká je minimální mzda v roce 2024 v Německu, Polsku či na Slovensku?

27.09.  |  Michal Bureš

Jaká je výše minimální mzdy v okolních státech České republiky, na Slovensku, v Polsku, Německu či Maďarsku?

Jaké doklady doložit k žádosti o náhradní výživné

26.09.  |  Lucie Mečířová

Budete žádat o náhradní výživné? Kde seženete žádost a jaké dokumenty k ní potřebujete doložit? A co když máte více dětí, na které dávku požadujete?

Co dělat, když nemůžu najít oddací list?

18.09.  |  Lucie Mečířová

Nemůžete najít oddací list a nutně ho potřebujete? Začínáte nabývat na jistotě, že jste dokument prostě ztratili? Co v takové situaci dělat a kam se obrátit?

Ve kterých zemích EU nejvíce roste minimální mzda?

18.09.  |  Petr Gola

Minimální mzda je legislativou zavedena ve většině členských zemích Evropské unie a pravidelně se zvyšuje. Ve většině zemí od roku 2020 stoupla o více než 20 %. Ve kterých členských zemích EU je minimální měsíční mzda vyšší než 40 000 Kč?

Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích

06.09.  |  Petr Gola

Nastavení minimální mzdy hraje důležitou roli ve většině vyspělých zemí světa v duchu teze, že pracující na tom mají být citelně lépe než lidé dlouhodobě nezaměstnaní. Z mimoevropských zemí je minimální mzda nejvyšší v Austrálii a na Novém Zélandu.

Vyplácení náhradního výživného stát prodlouží. Komu bude náležet?

04.09.  |  Lucie Mečířová

Poslanecká sněmovna schválila prodloužení náhradního výživného. Je to dobrá zpráva pro všechny samoživitele a samoživitelky, kteří aktivně řeší problémy s tím, že jim bývalý partner nehradí alimenty na dítě.

Vymahatelný nárok na home office v novele zákoníku práce ve skutečnosti není

30.08.  |  Lucie Mečířová

Patříte mezi vybrané skupiny zaměstnanců, kteří by měli mít na základě novely zákoníku práce nárok na práci z domu? Pokud návrh neprojde změnou, právo mít sice budete, ale bude nevymahatelné.

Kdy vám může lékař napsat přepravu sanitkou k lékaři?

29.08.  |  Lucie Mečířová

Dopravit se sanitkou do nemocnice není možné jen v akutních případech, které pacienta ohrožují na životě. Sám ošetřující lékař může plánovanou přepravu předepsat. Kdy a kdo to bude platit?

Jak to bude s doručováním písemností mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem

28.08.  |  Lucie Mečířová

Jakým způsobem bude možné doručovat písemnosti zaměstnanci po účinnosti novely zákoníku práce? A kdy budou dokumenty považovány za doručené?

Jak bude vypadat dohodnutí práce na dálku?

22.08.  |  Lucie Mečířová

Jak se bude sjednávat home office? A bude nutné dodržovat stanovenou pracovní dobu? Půjde dohodu o práci z domu nějak vypovědět? To se dozvíte v našem článku.

Kdo bude mít nárok na práci na dálku, anebo kratší pracovní dobu?

14.08.  |  Lucie Mečířová

V některých případech bude muset zaměstnavatel vyhovět žádosti o úpravu pracovní doby, anebo rovnou o home office. Kdy tomu tak bude?

Šest novinek, které změní zákoník práce

09.08.  |  Lucie Mečířová

Schválení žádosti o zaměstnání nebo home office a dále také specifikace nákladů spojených s prací na dálku a ještě víc. To jsou změny zákoníku práce.

Jak důchodová reforma změní předčasné důchody

28.07.  |  Lucie Mečířová

Schválené změny v oblastech penzí se dotknou zejména odchodu do předčasného důchodu, ale třeba i výpočtu valorizací. Jak se stávající systém změní?

Jakými způsoby si lze vybudovat pasivní příjmy?

26.07.

Máte stálé zaměstnání, ale chtěli byste si zajistit i další příjmy, které se nebudou odvíjet od toho, kolik času dané činnosti věnujete? Takovému výdělku říkáme pasivní příjmy, jakými možnostmi se dají vybudovat?

Jak to bude s předčasným splacením hypotéky?

24.07.  |  Lucie Mečířová

Předčasné splacení hypotéky aktuálně není nijak sankcionováno. To se ale pravděpodobně v blízké budoucnosti změní. Jak a o kolik si připlatíte?

Jak vysoká je základní sazba DPH v zemích EU?

18.07.  |  Petr Gola

Pro státní rozpočty všech členských zemí Evropské unie je daň z přidané hodnoty zásadní a výnos z této daně je pro hospodaření státu klíčový. Základní sazba DPH se pohybuje od 16 % v Lucembursku po 27 % v Maďarsku.

Do kdy musíte podat žádost o občanský průkaz a kolik to stojí?

18.07.  |  Lucie Mečířová

Potřebujete si zažádat o nový občanský průkaz a netušíte, kolik máte ještě času? Do kdy vám nový doklad vydají a platí se za to něco?

Kdy a za jakých okolností končí platnost občanského průkazu?

17.07.  |  Lucie Mečířová

Nejste si jistí, kdy vám končí platnost občanského průkazu? Deset let není standard u všech občanů ČR. Podívejte se, kdy končí platnost dokladu právě vám.

Co všechno musíte vyřídit hned po narození dítěte

11.07.  |  Lucie Mečířová

Narodilo se vám dítě a už jste se vrátili z porodnice? I když by mělo být následujících několik dní ideálně obdobím odpočinku a sžívání se s novou životní situací, bohužel novopečené rodiče čeká řada povinností a vyřizování s úřady a institucemi. Jakých?

Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?

07.07.  |  Lucie Mečířová

Ceny plynu jsou nevyzpytatelné a staré kotle na tuhá paliva se musí vyměnit. Mnoho domácností jistě uvažuje o tepelném čerpadle, které je sice drahé, ale za to nejúspornější. Můžete na něj získat nějaké dotace?

Kdo ze žáků a studentů a od kdy může na letní brigádu?

27.06.

Letní prázdniny jsou příležitostí pro sezonní zaměstnance. Přivydělat si mohou i žáci a studenti. Od kdy a za jakých podmínek?

Jak se liší hrubá a čistá mzda u podprůměrné a nadprůměrné mzdy v zemích OECD

23.06.  |  Petr Gola

Česko patří mezi členské země OECD s malým rozdílem v míře zdanění u podprůměrné a nadprůměrné mzdy. Vyšší 23% sazbě daně z příjmů v Česku totiž podléhají až velmi vysoké mzdy, takže i naprostá většina zaměstnanců s nadprůměrnou mzdou odvádí na dani z příjmů jen 15 % z hrubé mzdy. V některých členských zemích OECD však zaplatí zaměstnanci s nadprůměrnou mzdou na povinných daňových platbách výrazně více než zaměstnanci pracující za podprůměrnou mzdu.

Chorvatsko přešlo na euro. Co udělat s kunami?

22.06.  |  Lucie Mečířová

Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Od letošního roku však zavedlo euro. Co dělat se zbývajícími kunami?

Podpora v nezaměstnanosti u invalidních důchodců

20.06.  |  Lucie Mečířová

Jste v invalidním důchodu, nemáte zaměstnání a nevíte, jestli vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pojďme se společně podívat, jak to funguje.

Jakou mzdu dostávají průměrně zaměstnanci na účet v zemích OECD?

19.06.  |  Petr Gola

Pro zaměstnance je rozhodující mzda, kterou dostanou od svého zaměstnavatele na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Zaměstnance tedy hlavně zajímá čistá mzda, nikoliv hrubá mzda nebo mzdové náklady zaměstnavatele. Ve kterých zemích je průměrná čistá mzda nejvyšší? Jak si stojíme v Česku při mezinárodním srovnání?

V šesti zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 11 eur, v ČR mnohem níž

16.06.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemí Evropské unie hodinová minimální mzda pravidelně roste, neboť rostou i mzdy v národním hospodářství. Nejvyšší hodinová minimální mzda v letošním roce je z členských zemí EU v Lucembursku a nejnižší v Bulharsku.

Nejvyšší mzdy z vyspělých států mají Švýcaři, Česko je na úrovni Pobaltí

01.06.  |  Petr Gola

Pouze ve Švýcarsku byla v loňském roce průměrná hrubá měsíční mzda vyšší než v přepočtu 200 tisíc českých korun. Dalšími členskými zeměmi OECD s nejvyššími mzdami jsou Island, Lucembursko, Dánsko a USA. Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa?

6 otázek a odpovědí: co dělat, když jsem ztratil občanský průkaz

11.05.  |  Redakce

Pokud jste ztratili občanský průkaz, nejdůležitější je rychle ho nahlásit do databáze neplatných dokladů. A hned potom si zažádejte o nový. Jaký je přesný postup a co všechno si připravit pro běhání po úřadech?

Do kdy musí mít vaše dítě autosedačku?

24.04.  |  Lucie Mečířová

Autosedačky jsou určeny pro přepravu dětí autem. Zákon jasně vymezuje, do kdy je budete muset používat. Kdy tedy budete moci s dětmi jezdit bez autosedačky?

Musí vám zaměstnavatel povolit neplacené volno?

21.04.

Už jste vyčerpali veškeré hodiny dovolené a čeká vás v blízké době svatba, narození dítěte nebo jiná významná událost? V jakých případech vám zaměstnavatel musí neplacené volno poskytnout a kdy je to na jeho dobré vůli?

Poslanecké náhrady 2023: ubytování, asistent či kancelář za desítky tisíc

06.04.  |  Michal Bureš

Poslanci mají vedle platu nárok na různé náhrady výdajů, například na dopravu, ubytování, ale i na svoji kancelář a asistenta. Jak vysoké jsou tyto částky? A jaké výhody mají předsedové a místopředsedové orgánů Poslanecké sněmovny?

Manželé živnostníci se nesmějí vzájemně zaměstnávat. Jaké jsou další zákazy pro rodinu?

05.04.

Manžel živnostník nemůže zaměstnávat manželku a naopak, i když mohou být spolupracujícími osobami. Za jakých okolností mohou být zaměstnáni na stejném pracovišti? A jak je to s ostatními příbuznými a rodinnými příslušníky? Jaká platí omezení pro zaměstnávání rodinných příslušníků v privátním sektoru a jaká u státu?

Ruské příjmy z vývozu ropy a plynu se výrazně propadají

17.03.  |  Michal Bureš

Ruská ekonomika i federální rozpočet pociťují stále více dopady cenového stropu na ropu a plyn uvaleného EU a zeměmi G7. O kolik procent se propadly příjmy z ropy a plynu? Jaký to má dopad na ruský federální rozpočet?

Kdy je v roce 2024 MDŽ? Na jaké datum připadá den matek a den otců?

07.03.  |  Redakce

Už jste vymysleli, čím na Mezinárodní den žen potěšíte svou partnerku, manželku, maminku, dceru anebo sestru? Pokud ne, měli byste popřemýšlet. Moc času vám nezbývá.

Kdo si nemusí kupovat dálniční známku?

06.03.  |  Lucie Mečířová

Dálniční známku nemusí mít každé vozidlo, které se prohání po D1. Některá auta se obejdou bez dálniční známky. Nepatří zrovna to vaše mezi ně?

Kdy má nezaměstnaný znovu nárok na podporu při návratu na úřad práce?

01.03.

Nové zaměstnání nebo podnikání nevyjde, a tak se nezaměstnaný znovu zaeviduje na úřadu práce. Kdy má uchazeč o zaměstnání v takovém případě nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Ukrajina a Rusko po roce války: jak jsou na tom ekonomicky?

01.03.  |  Michal Bureš

Již přes rok probíhá ruská válka na Ukrajině. Jak na tom země byly, jsou a budou ekonomicky? Jaký je jejich propad hrubého domácího produktu? A jak se Rusku daří nahrazovat evropský trh pro odbyt ropy a plynu?

Inflace ukázala odpůrcům eura, že koruna nás neochrání, říká ekonom

23.02.  |  Michal Bureš

Inflace snižuje hodnotu našich úspor i příjmu. Jak jsou na tom ostatní země ve střední Evropě? Pomohlo by v boji s inflací euro? Dokáže nás Česká národní banka s korunou ochránit před inflačními šoky?

Další valorizace důchodů by mohla proběhnout už v červnu

24.01.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte některý ze státních důchodů? Pak vás určitě bude zajímat, že jedinou valorizací penzí pravděpodobně nebude jen ta aktuální lednová, ale i červnová nebo červencová. O kolik byste si mohli polepšit?

Jak je to v roce 2023 s ochrannými limity u doplatků na léky?

23.01.  |  Lucie Mečířová

Pokud často kupujete léky na předpis, na které v lékárně doplácíte, je možné, že přesáhnete ochranný limit. Jak je to s ním v roce 2023 a kdy vám vrátí přeplatek za léky?

Jaké jsou nejžádanější pracovní pozice, které lze vykonávat z domu?

19.01.

Stále častěji jsou zaměstnanci vyhledávány pracovní pozice, které lze vykonávat z pohodlí domova. Společně s výší odměny jde o nejčastější požadavky, dle kterých se zaměstnanci rozhodují.

Které legislativní změny mohou očekávat zaměstnanci v roce 2023?

18.01.

Rok 2023 s sebou přináší i změny v zaměstnaneckých úvazcích. Některé jsou v platnosti již od začátku roku 2023, jiné by měly vstoupit v platnost již během letošního roku. Na jaké novinky se mohou pracovníci připravit?

Voličský průkaz pro druhé kolo prezidentských voleb

17.01.  |  Lucie Mečířová

Nestihli jste si zařídit voličský průkaz pro první kolo prezidentských voleb, anebo jste zažádali právě jen o průkaz na první kolo? Podat žádost pro druhé kolo ještě stíháte.

Jak to nakonec v roce 2023 bude se zřízením datových schránek?

10.01.  |  Lucie Mečířová

Od letošního roku se mají některým osobám zřídit datové schránky. Pro koho to platí a co můžete v blízké době očekávat?

Už více než rok fungují slevy na volání a internet pro znevýhodněné. Kdo na ně dosáhne?

03.01.  |  Lucie Mečířová

Máte velmi nízké příjmy nebo jste zdravotně postižená osoba? V takovém případě dost možná budete mít v letošním roce nárok na slevu na volání a internet u svého operátora. Jaké podmínky však musíte splnit?

Může dostat muž na otcovské dovolené výpověď? Jak jste na otcovské chráněni?

03.01.

Už dříve se hovořilo o otcovské dovolené, ale to si ve skutečnosti bral zaměstnanec během pobírání nemocenské dávky otcovské poporodní péče rodičovskou dovolenou.

Kolik činí aktuální výše nezabavitelného minima?

22.12.

Od 1. ledna 2023 se zvýšila částka nezabavitelného minima, která nesmí být dlužníkovi stržena z jeho měsíční mzdy. Podle jakých parametrů se počítá její výše?

V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?

20.12.  |  Lucie Mečířová

Dostáváte od zaměstnavatele stravenky? Pak víte, že je neberou ve všech supermarketech nebo hypermarketech. Kde jimi můžete zaplatit? A jak velký nákup?

Elektronické dálniční známky 2023

16.12.  |  Lucie Mečířová

Elektronické dálniční známky byly prvně zavedeny loni. Na kolik vás letos vyjdou, jak je to s jejich platností a kde je můžete pořídit?

Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší

14.12.  |  Lucie Mečířová

Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?

4 novinky, které s sebou přináší novela zákona o ochraně spotřebitele

12.12.  |  Lucie Mečířová

Kromě změn v oblasti reklamací v rámci ochrany spotřebitele v blízké době dojde i k dalším novotám. Mezi ty můžeme zařadit např. informace o ceně výrobku, delší lhůtu pro odstoupení od smlouvy při nekalé obchodní praktice, ale i sdělení více informací o prodejci a boj proti falešným recenzím.

Můžete si jako OSVČ zřídit sídlo podnikání v pronajatém bytě?

07.12.

Bydlíte v pronajatém bytě a plánujete si v něm zařídit také sídlo podnikání? Můžete tak učinit i bez souhlasu pronajímatele, nebo se sídlem podnikání musí vyjádřit souhlas i on?

Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale…

01.12.  |  Lucie Mečířová

Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního pracovního poměru, a to bez úhony. Jak je to možné?

Zvýšení základní a procentní výměry důchodu v roce 2023

30.11.  |  Lucie Mečířová

Stejně jako každý rok i ten příští můžeme očekávat zvýšení důchodů. O kolik vzrostou? A bude se valorizace týkat skutečně všech důchodů?

Vyrábět a prodávat vlastní kosmetické výrobky nemůžete jen tak. Co je potřeba zařídit?

30.11.

Máte v plánu začít prodávat vlastní vyráběnou kosmetiku? Před začátkem výroby a prodeje se neobejdete bez získání nutné certifikace pro vaše výrobky.
« Předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz