Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD nejvíce kleslo zdanění práce?

15.07.  |  Petr Gola

Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, ve kterých zdanění práce mezi roky 2007 a 2022 nejvíce pokleslo. Jak se během let lišilo zdanění práce u průměrné mzdy v jednotlivých zemích OECD?

Desatero proti krádežím automobilů

26.11.  |  Lukáš Pololáník

Víte, kdy se nejvíce kradou automobily? Je to právě teď před Vánocemi. Co je dobré udělat, abychom riziko krádeže maximálně eliminovali…

Jak na tom byla ekonomika v říjnu?

25.11.  |  Lukáš Pololáník

Inflace je v současnosti na dně a v následujících měsících se pravděpodobně opět vrátí do kladných hodnot. Více v pravidelném souhrnu ze světa ekonomiky…

Co týden dal?

20.11.  |  Lukáš Pololáník

V dohledu je růst ekonomiky jak v zahraničí, tak i u nás. V svém pololetním výhledu předpokládá OECD růst ekonomiky České republiky i Slovenska shodně o 2 %. Více v pravidelném týdenním přehledu...

FOREX: Vyznáte se v obchodních příkazech?

14.11.  |  Ondřej Hartman

Ať už jde o jakýkoliv obchodní software (platformu), vždy se setkáte alespoň se základními příkazy pro vstup/výstup z obchodní pozice a nákup příslušné měny.

Co týden dal?

13.11.  |  Karel Pospíšilík

Bohemia Sekt chce prodat během letošního prosince tři až čtyři miliony lahví. Pokud český průmysl nabere stejný směr jako německý, možná se to podaří. Ale zatím jen klesá.

Vývoj na komoditních trzích v říjnu

11.11.  |  Petr Čermák

Říjen se stal pro investory na komoditních trzích velmi příznivým měsícem. Pozitivní makroekonomické údaje v kombinaci s optimismem mezi investory způsobily růst cen většiny surovin. Řada komodit se vyšplhala na několikaměsíční maxima.

Co týden dal?

06.11.  |  Tomáš Skolek

Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 7,4 procenta, ČNB ponechala úrokové sazby beze změny. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Jak je to s nemocenskou v zemích EU?

02.11.  |  Petr Gola

Systém nemocenského pojištění prošel v Česku začátkem roku podstatnými změnami. Na výplatě nemocenské formou náhrady mzdy byli zapojeni zaměstnavatelé a první tři dny nemoci jsou zaměstnanci bez finančních prostředků.

Banky v eurozoně přestávají půjčovat, vlády si s tím hlavu nedělají

02.11.  |  Jaroslav Brychta

Podle poslední statistiky Evropské centrální banky se objem úvěrů soukromému sektoru v září meziročně propadnul o 0,3 %...

Co týden dal?

30.10.  |  Marie Žáková

Tempo růstu pojistného trhu se zpomalilo. Pojišťovny od začátku roku do konce září vybraly na pojistném 103,9 miliardy Kč. Více informací naleznete v našem pravidelném týdenním souhrnu informací.

Akcie rostou, ale co ekonomika?

26.10.  |  Roman Dvořák

Vazba mezi akciemi a ekonomikou není moc jasná a nikdy ani nebyla. Jsou známy případy, kdy prudkému ekonomickému oživení předcházely malé růsty akcií, a naopak.

Září přineslo inflaci na bodě mrazu

24.10.  |  Lukáš Pololáník

Inflace v září vykázala nulovou hodnotu, což se stalo naposledy v září 2003, nezaměstnanost asi dále proste… Přinášíme vám přehled ekonomického dění předcházejícího měsíce.

Co týden dal?

23.10.  |  Michal Ruml

Účet za nedávnou finanční krizi v Evropské unii by podle Eurostatu mohl dosáhnout až 814 miliard eur, tedy 21,2 bilionu korun. O finanční krizi, ale nejen o ní se dočtete v našem pravidelném týdenním souhrnu informací.

Státní dluhy rostou

20.10.  |  Zdeněk Strmiska

Ekonomická recese notně zkomplikovala fiskální situaci většiny států. Se současným stavem veřejných financí si nelámou hlavu politici jen u nás, ale prakticky na celém světě.

Česká koruna opět pod tlakem. ČNB možná sníží úrokové sazby

19.10.  |  Jaroslav Brychta

Poté, co si koruna v září sáhla na páru s eurem až na své desetiměsíční maximum a prolomila hranici 25 Kč za euro, zeslábla o 2,6 % až těsně pod hranici 26 Kč. 

Co týden dal?

16.10.  |  Karel Pospíšilík

V jásot propukla celá Wall Street, když se klíčový americký akciový index Dow Jones po roce dostal nad 10.000 bodů, směrem dolů šlo naopak hodnocení českých veřejných financí, které EK poslala do nejhorší skupiny.

Míl: Na poučení nevěřím, lidé rychle a rádi zapomínají

13.10.  |  Karel Pospíšilík

Krize nabízí poučení, že dlouhodobá stabilita je výnosnější než krátkodobé zisky, řekl pro Finance.cz Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy. Zároveň ale dodává, že některé zkušenosti jsou mezigeneračně nepřenositelné.

Které země jsou nejvíc konkurenceschopné?

12.10.  |  Petr Gola

USA jsou dlouhodobě považovány za nejkonkurenceschopnější zemi světa, stejně tomu tak je dle zprávy společnosti IMD i letos.

Co týden dal?

09.10.  |  Lukáš Pololáník

Americký program šrotovného za 3 mld. USD žádných vytčených cílů nedosáhl a ekonomiku USA ochudil zhruba o polovinu vynaložené sumy. A jaké bude naše šrotovné? Více ze světa ekonomiky v pravidelném týdenním přehledu.

Janotův balíček – záplata, nikoliv řešení

09.10.  |  Michal Ruml

Janotův balíček, jakkoliv efektivním nicméně pro mnohé bolestným způsobem vrací deficit rozpočtu zpět do únosných mezí, není dlouhodobým řešením neutěšeného stavu českých veřejných financí.

Další rány Janotova balíčku

08.10.  |  Marie Žáková

Je naší nemilou povinností informovat vás o dalších úsporných opatřeních, které pocítíme na vlastní peněženky všichni. Bohužel je to nutné zlo.

Janotův balíček - daně rostou, dávky klesají

07.10.  |  Karel Pospíšilík

Kdo si nechce pokazit chuť, ten ať raději nečte seznam opatření současné vlády. Bude bolet, ale zároveň je nezbytný k udržení fiskální stability naší ekonomiky.

Jak jednotlivé vyspělé země „bojují“ s nezaměstnaností?

05.10.  |  Petr Gola

Ekonomiky některých vyspělých zemí světa již vykazují mírné oživení, nezaměstnanost však neklesá. Míra nezaměstnanosti se mezi zeměmi výrazně liší, jaké konkrétní opatření podnikly jednotlivé země ke snížení nezaměstnanosti?

Co týden dal?

02.10.  |  Tomáš Skolek

V uplynulém týdnu se bilancovaly statistiky za září. Česko hospodařilo se schodkem 87,3 miliardy korun, nezaměstnanost v Německu poklesla a stejně tak i spotřebitelské ceny v eurozóně.

Špatná zpráva pro trh s bydlením v USA

29.09.  |  Jaroslav Brychta

Trh s bydlením si v minulosti prošel, díky monetární expanzi z let 2001 – 2004, neúměrným boomem a je to právě jeho hluboký útlum (ne stimulace k dalšímu růstu), který může ekonomice nejvíce prospět.

Co týden dal?

25.09.  |  Michal Ruml

Zdravý rozum zvítězil - úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má zpomalit rostoucí zadlužování Česka nakonec poslanecká sněmovna schválila. Více v našem pravidelném týdenním souhrnu ekonomických událostí.

Krize jako šance na změnu

25.09.  |  Lukáš Pololáník

Jak bychom se měli dostat z potíží způsobených krizí a následnou recesí? Na V. Finančním fóru Zlaté koruny vystoupilo k tomuto tématu na 60 účastníků a jedním z ohnisek diskuse se stal i právě projednávaný státní rozpočet.

Dlouholetá stagnace. Jeden z možných scénářů pro americkou ekonomiku

22.09.  |  Jaroslav Brychta

Spojené státy se vydávají podobnou cestou, pro kterou se v japonském postkrizovém období vžil název „lost decade“.

Ceny nemovitostí začínají ve světě pomalu stoupat

21.09.  |  Petr Gola

Ceny nemovitostí ve světě vlivem hospodářské krize klesaly, v některých lokalitách o desítky procent. Trh s bydlením se výrazně propadal. Dle nejnovějších údajů však již v některých zemích dochází k oživení trhu a růstu cen nemovitosti.

Vyřizujeme kartu ISIC

18.09.  |  Lukáš Pololáník

Průkaz ISIC může získat jednoduše řečeno každý student. Jak ji získat a co je k tomu potřeba vám napoví tento článek.

Co týden dal?

18.09.  |  Karel Pospíšilík

Na scéně politických dohod a nedohod zapadlo ukončení činnosti Národní ekonomické rady vlády, ta předložila závěrečnou zprávu s prognozou maximálního růstu HDP do 1 % v příštím roce. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Co nabízí průkaz ISIC?

17.09.  |  Lukáš Pololáník

Dříve byl průkaz ISIC znám především jako slevová karta pro studenty. Za posledních pár let se z něj však stal široce akceptovaný multifunkční průkaz, který provází studenty doslova na každém kroku.

Ušetřete s ISIC kartou

16.09.  |  Lukáš Pololáník

Prázdniny skončily, škola začala. Všichni si klademe stejnou otázku: kde ušetřit nemalé finanční výdaje spojené se začátkem školního roku?

Spojené státy světovou ekonomiku ještě dlouho nepotáhnou

15.09.  |  Jaroslav Brychta

Současná stabilizace v USA i ve světě je téměř výhradně tažena fiskální a monetární expanzí, která ji však nebude podpírat věčně. Již v druhé polovině příštího roku by tyto impulsy měly začít postupně vyprchávat...

Co týden dal?

11.09.  |  Lukáš Pololáník

V době kdy v řadě zemí šrotovné již končí, u nás v ČR ho teprve zavádíme. Automobilky rozhodnutí pochopitelně uvítaly, ekonomové jsou však proti. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Co týden dal?

04.09.  |  Tomáš Skolek

Průměrná mzda v Česku vzrostla o 622 korun na 22.992 Kč. Slovenská nízkonákladová letecká společnost SkyEurope Airlines ukončila provoz a půjde do konkurzu. Eurozóna zůstává v deflaci. A co dál?

Státní rozpočet – rostoucí zadluženost i úroky

04.09.  |  Michal Ruml

Důsledkem rozhazovačné rozpočtové politiky českých vlád z minulých deseti let je rostoucí státní dluh. V roce 1993 dlužila ČR cca stošedesát miliard korun, na konci roku 2008 to již bylo miliard tisíc - a z těch je třeba platit úrok...

Státní rozpočet – od přebytku k rekordnímu deficitu

03.09.  |  Michal Ruml

Dávno pryč jsou devadesátá léta minulého století a s nimi i mírně deficitní, vyrovnané či dokonce přebytkové státní rozpočty. Ten letošní i ten co je třeba schválit pro příští rok pravděpodobně budou lámat deficitní rekordy.

Bez spotřeby nebude růst

02.09.  |  Roman Dvořák

Co potáhne růst spotřeby dál, když ve třetím autě nemá kdo jezdit a v druhém domě kdo bydlet? 

Kdo a jak sestavuje státní rozpočet?

02.09.  |  Michal Ruml

Státní rozpočet je bezpochyby jedním z nejdůležitějších dokumentů, který umožňuje fungování státu jako takového. Přečtěte si kdo a jak ho sestavuje a jaký je způsob jeho schvalování.

Středoevropské měny opět v kurzu. Na jak dlouho?

31.08.  |  Jaroslav Brychta

Přestože mají všechny tři středoevropské měny za sebou impozantní růst z minulých měsíců, jejich další zhodnocování na párech s eurem a dolarem může být stále poměrně reálné. Jak dlouho ale tento trend vydrží?

Co týden dal?

28.08.  |  Michal Ruml

České ekonomice hrozí do budoucna i trvalý pokles a už nikdy neporoste takovým tempem jako v letech 2005 až 2007. Varuje člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník. Více v našem týdením přehledu událostí.

Německá recese je u konce. Vyhráno však zdaleka není

25.08.  |  Jaroslav Brychta

Překvapivě rychlý návrat růstu HDP v Německu a poměrně rychle se stabilizující situace ve světě ještě zdaleka nemusí být signálem končící recese.

Co týden dal?

21.08.  |  Karel Pospíšilík

Jste majiteli hypotéky a už vás štvou zprávy o růstu nezaměstnanosti a škrtání rozpočtových výdajů? Zlepšete si náladu pokynem ministerstva financí, které umožní refinancovat i několikrát po sobě, aniž byste přišli o výhodu daňových odpočtů.

Uvažujete o soukromé škole?

21.08.  |  Lukáš Pololáník

Možná je volba školy pro vaše dítě ještě před vámi a vy se můžete rozhodovat nejen podle oboru, ale také podle toho, zda to bude škola státní a nebo soukromá.

Kolik stojí školák?

19.08.  |  Lukáš Pololáník

Možná právě vaše dítě čeká v září začátek povinné školní docházky a vy se chystáte pro ně nakupovat. Víte, kolik vás bude "potřebné vybavení" stát?

Úrokové sazby v USA jen tak rychle neporostou

17.08.  |  Jaroslav Brychta

Kapitál lze vytvořit pouze likvidací špatných a neživotaschopných investic a dobrovolným spořením, které je motivováno patřičně vysokou úrokovou mírou. Vlády a centrální banky se však snaží řešit krizi přesně tím, čím ji přivolaly.

Proč se Greenspan bojí inflace?

15.08.  |  Roman Dvořák

Greenspan přemýšlí o inflaci nahlas a pořád stejně. Sazby se musí zvýšit ještě před obnovením plné zaměstnanosti. Dobře ví, že pokud není inflace potlačována od samého začátku, může být později k nezastavení.

Co týden dal?

14.08.  |  Lukáš Pololáník

Obavy se naplnily a česká ekonomika padá o rekordních 4,9 %. Hrubý domácí produkt tak vykazuje největší čtvrtletní meziroční propad v novodobé historii České republiky. Více v pravidelném týdenním přehledu...

Zlevní pokles sazeb ČNB komerční úvěry?

11.08.  |  Michal Ruml

Česká národní banka se na svém zasedání minulý týden rozhodla opět snížit klíčové úrokové sazby. Od těch se odvíjí i úročení klientských úvěrů. Klesnou však úrokové sazby komerčních úvěrů - hlavně pak úvěrů na bydlení?

Co týden dal?

07.08.  |  Michal Ruml

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek rozhodla o snížení úrokových sazeb na 1,25 procenta. Jde o nejnižší úroveň měnověpolitických sazeb v historii České republiky. Více v našem pravidelném týdenním přehledu.

Rok nejistoty za námi II.

07.08.  |  Roman Stuchlík

Zhodnocení ve fondech peněžního trhu se za uplynulý rok pohybuje kolem nuly. Některé jsou mírně nad, jiné mírně pod nulou.

Rok nejistoty za námi I.

06.08.  |  Roman Stuchlík

Z tradičních tříd aktiv jsou v korunovém vyjádření za uplynulý rok v plusu pouze dluhopisy rozvíjejících se trhů, firemní dluhopisy s vysokým výnosem a zlato. Vše díky posílení USD.

Čínský „zázrak“ na rostoucí bublině

03.08.  |  Jaroslav Brychta

Současný čínský růst není zdravý. Velká část nových investic, o které se tento růst opírá, je totiž předem určena k neúspěchu. Náklady tohoto neúspěchu pak budou hrazeny z úspor běžných Číňanů...

Niedermayer: Ekonomové by neměli zapomínat na zdravý rozum

03.08.  |  Tomáš Skolek

Ta dnešní krize je dle mého názoru ukázkou toho, jak budou vypadat ekonomické poklesy v době skutečně globalizované ekonomiky. A to je, aspoň pro mne, poněkud varující obrázek, uvedl Luděk Niedermayer.

Co týden dal?

31.07.  |  Tomáš Skolek

Eurozóna trpí vysokou nezaměstnaností a deflací. Ceny ropy se drží nízko, motoristé, dovolenkáři se radují. Třeba i proto, že stavu českých dálnic se možná blýská na lepší časy. Více informací najdete v našem pravidelném souhrnu.

Zmatek v cenách bydlení

31.07.  |  Jiří Fajkus

Nelze smíchat ceny panelákových bytů s cenami nové bytové výstavby, rodinné domy se starší cihlovou zástavbou, jablka s hruškami a Prahu s Horní Dolní. Pak je z toho nestravitelný cenový dort, přesně ve stylu výtvoru Pejska a Kočičky.

Vyznáte se v úrokových sazbách?

31.07.  |  Lukáš Pololáník

Pokud si spoříte peníze, bezpochyby je pro vás jedním z nejdůležitějších ukazatelů úroková sazba. Ta ovšem může mít různé podoby.

Kde se nakupuje nejlevněji?

27.07.  |  Petr Gola

Rozdíly ve výši cen zboží a služeb jsou v Evropské unii poměrně značné. Nejhlouběji musí při běžných nákupech v absolutním vyjádření šáhnout do peněženky Dánové

Co týden dal?

24.07.  |  Karel Pospíšilík

I tento týden byl mixem dobrých zpráv (senát schválil vyšší paušály a zrušení knihy jízd) a těch špatných (MF potvrdilo pokles HDP o 4,3 %). Více ze světa ekonomiky a financí v našem pravidelném týdenním přehledu.

Východoevropským trhům dochází dech

23.07.  |  Nicolas Fitaire

Po oživení akciových trhů v prvním pololetí očekáváme do konce roku v tomto regionu slabší výkony oproti rozvíjejícím se trhům jako celku. Existují i výjimky, mezi něž patří například Česká republika.

Co týden dal?

17.07.  |  Lukáš Pololáník

Tuzemská průmyslová výroba v květnu meziročně klesla o 22 % po dubnovém 22,1% propadu. K poklesu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení. Více ze světa ekonomiky a financí v našem pravidelném týdenním přehledu...

Co týden dal?

10.07.  |  Michal Ruml

Státní dluh České republiky stoupl ke konci června už na 1,137 bilionu korun a od počátku roku se tak zvýšil o téměř 138 miliard korun. Více nejen o tomto tématu se dočtete v našem pravidelném souhrnu informací.

ZEW aneb honba za pupenci

10.07.  |  Vojtěch Benda

Po záplavě negativních zpráv investoři hltají všechny informace pozitivnějšího rázu, které by mohly naznačit blížící se dno ekonomické recese. Pro indikátory tohoto typu se vžil název “green shoots“, tedy “zelené výhonky“ či výstižněji “pupence“.

Křehké oživení v USA

09.07.  |  Zdeněk Strmiska

V současném uspořádání globální ekonomiky je možné pokládat vývoj v USA za klíčový. Právě tam současné hospodářské problémy začaly a k americkému oživení vzhlíží s nadějí nejen ekonomové ale především evropští a asijští exportéři.

Jak podporují státy mladé rodiny?

08.07.  |  Petr Gola

Evropa stárne a trápí ji nízká porodnost. Finanční nároky na východu dětí jsou obrovské, jak jednotlivé státy finančně podporují a zvýhodňují rodiny s dětmi?

ECB zaplavila banky novou likviditou. Skutečně je jí třeba?

07.07.  |  Jaroslav Brychta

Snaha ECB znovu nastartovat úvěrovou expanzi, ať už prostřednictvím komerčních bank, či přímým zvyšováním peněžní nabídky, je krokem, který současné problémy sice oddaluje, avšak v žádném případě neřeší.

Co týden dal?

03.07.  |  Tomáš Skolek

Statistiky se tento týden vyvalily nejen z koutů českého a evropského statistického úřadu. Radosti moc nepřinesly, jak se můžete sami podívat v pravidelném souhrnu událostí posledního týdne.

Obavy z inflace rostou I.

02.07.  |  Roman Stuchlík

Akcie si daly po několika  měsících růstu odpočinek. Nahoru jdou výnosy u státních dluhopisů rozvinutých zemí. Ministři financí G8 na summitu poprvé mluvili o strategii boje s inflací.

Co týden dal?

26.06.  |  Michal Ruml

Podle Mezinárodního měnového fondu už je světová ekonomika z nejhoršího venku a hospodářský propad už zřejmě není tak intenzivní jako ještě nedávno. Více nejen o tomto tématu v našem pravidleném týdením souhrnu událostí.

BRIC se obává dolaru

23.06.  |  Jaroslav Brychta

Pokud mají čelní představitelé zemí BRICu skutečně zájem ochránit své investice a zbavit se závislosti na Spojených státech, měli by začít investovat své přebytky raději do domácích ekonomik.

Podivná léčba americké nezaměstnanosti

23.06.  |  Roman Dvořák

Pokud ekonomika ztrácí konkurenceschopnost, ztrácí i pracovní místa. Nová má smysl vytvářet pouze v průmyslu, který má budoucnost. Takový průmysl se ale dnes ve Spojených státech hledá hůře.

Co hrozí víc? Deflace nebo inflace? II.

20.06.  |  Roman Stuchlík

Konsenzus ekonomů je zajímavá informace, ale z historie víme, že se málokdy naplní. Skutečný vývoj finančních trhů je poznamenám extrémními hodnotami. Predikce jsou poznamenány průměrnými hodnotami, nikdy nešokují, extrémům se vyhýbají.

Co týden dal?

19.06.  |  Karel Pospíšilík

Automobilový trh se konsoliduje, problémové automobilky získávají nové majitele. Dalšími dobrými zprávami jsou slušné výsledky zátěžových testů českých bank a protikrizová opatření, která čekají už jen na podpis prezidenta.

Co hrozí víc? Deflace nebo inflace? I.

19.06.  |  Roman Stuchlík

V krátkém horizontu je podle expertů větší problém deflace. Ve středním horizontu převládají obavy z inflace. Klíčové bude načasování počátku monetární restrikce centrálními bankami. 

Nezaměstnanost – největší starost Evropanů

17.06.  |  Petr Gola

Postoj občanů v jednotlivých zemích je však značně rozdílný. Ve Španělsku má obavy ze ztráty místa 67 % občanů, v Nizozemí však pouhých 7 %.

Eurozóna si možná bude muset začít zvykat na silnější euro

15.06.  |  Jaroslav Brychta

Poslední tři měsíce byly na devizovém trhu pro evropskou měnu velmi úspěšné, když se ji podařilo zlikvidovat podstatnou část z vysokých ztrát, které na páru s americkým dolarem nabrala koncem minulého roku.

Co týden dal?

12.06.  |  Lukáš Pololáník

Česká ekonomika by v roce 2011 a 2012 podle odhadů ministerstva financí mohla růst více než 2% tempem. V roce 2012 přitom úřad očekává růst hrubého domácího produktu o 3 %. Více v pravidelném přehledu...

Fed ztrácí kontrolu nad úrokovými sazbami. Skutečně krize končí?

08.06.  |  Jaroslav Brychta

Bude-li trh nadále klamán centrální bankou a zrychlujícím se přísunem nových peněz, návrat zdravého ekonomického růstu do dalších let zůstane jen čirou fantazií.

Co týden dal?

05.06.  |  Tomáš Skolek

Průměrná mzda v Česku vzrostla v 1. čtvrtletí 2009 proti stejnému období loni o 534 korun na 22.941 Kč. To v podstatě znamená, že růst mezd se v prvním čtvrtletí tohoto roku zastavil. Meziroční zvýšení činí po odečtení vlivu inflace 0,3 %.

Americká auta spotřebitelé nechtějí

02.06.  |  Roman Dvořák

Spotřebitelé přestávali kupovat americká auta již dlouho před krizí. Ne však proto, že by na ně neměli, ale proto, že v nich nechtěli jezdit.

Standard & Poor's pohrozila Británii ztrátou nejvyššího ratingu

01.06.  |  Jaroslav Brychta

Británii v současnosti hrozí, že se z ní stane do budoucna jeden z ukázkových příkladu toho, jak krátkodobá řešení mohou mít velmi negativní dlouhodobé dopady.

Nejsvobodnější země jsou nejvyspělejší

01.06.  |  Petr Gola

Životní úroveň a kvalita života je nejvyšší v nejsvobodnějších a nejdemokratičtějších zemích. Přední místa dlouhodobě patří zemím Skandinávie, kde je osobní svoboda, svoboda tisku, ale i ekonomická svoboda nejvyšší na světě.

Co týden dal?

29.05.  |  Karel Pospíšilík

Prodej stavebního spoření a penzijního připojištění zaostává za výsledky minulých let, naštěstí, že důvěra spotřebitelů se už zase zlepšuje...

Po dvou měsících růstu trhy střízliví I.

29.05.  |  Roman Stuchlík

Pochybnosti ohledně brzkého ústupu recese obrátily vývoj na trzích. Makroekonomická data ukazují na zastavení propadu světového hospodářství, ale nikoli návrat k růstu.

V Austrálii se žije blaze

25.05.  |  Petr Gola

Austrálie vede pořadí zemí světa v míře prosperity a blahobytu občanů. Prosperity index sestavovaný pravidelně sestavovaný The Legatum Institute hodnotí nejenom ekonomickou vyspělost, ale i kvalitu života občanů.

Eurozóna na cestě ke stagnaci

25.05.  |  Jaroslav Brychta

Nejhorší od roku 1995, kdy se začalo s jeho měřením. Takový je výsledek HDP za první tři měsíce roku 2009 v případě skupiny zemí eurozóny.

Co týden dal?

22.05.  |  Karel Pospíšilík

Každý využívá krize po svém, americká politická elita k prosazení větší regulace kreditních karet nebo zavedení přísnějších norem emisí aut. V Česku se potvrdila menší aktivita developerů ...

Stress test amerických bank. Je úleva z jeho výsledků na místě?

18.05.  |  Jaroslav Brychta

Optimismus se kterým obchodníci začátkem května výsledky stress testu přijaly, nemusí mít dlouhého trvání. Stejně tak jako překotné zisky akcií finančních institucí, které od března táhnou růst akciových indexů napříč celým světem.

Co týden dal?

15.05.  |  Michal Ruml

Česká ekonomika padá o 3,4 %, německá o 3,8 % a slovenská dokonce o rekordních 5,4 %. Propady HDP za první čtvrtletí 2009 jsou výrazně vyšší než předpoklady analytiků. Více v našem článku.

Evropská ekonomika klesá, ECB poprvé nakoupí soukromé dluhopisy

15.05.  |  Zdeněk Strmiska

Recese těžce zkouší Evropu. Podle odhadů se v roce 2009 propadne HDP unie o 4 %, v Irsku a Pobaltí o 10 %. Nezaměstnanost a deficity veřejných rozpočtů porostou.

Světové akcie znovu rostou. Dobrá zpráva to však není

13.05.  |  Jaroslav Brychta

Poslední dva měsíce přinesly na světové finanční trhy návrat optimismu, když se banky ve Spojených státech i v Evropě znovu dokázaly dostat do zelených čísel a americká ekonomika začala vykazovat první známky stabilizace.

EU - zápis do katastru je v Česku levný, ale trvá dlouho

11.05.  |  Petr Gola

Každý nový majitel nemovitosti v Česku potřebuje doklad, že koupená nemovitost je již jeho osobním vlastnictvím – tj. výpis z katastru nemovitostí. Stejná situace je samozřejmě i v ostatních členských zemích EU.

Co týden dal?

07.05.  |  Tomáš Skolek

Česká národní banka opět snížila úrokové sazby. Míra nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku naopak stoupla na 5,8 procenta. Další události uplynulého týdne vám přináší náš pravidelný souhrn.

Zákonná dovolená – v USA žádná, v Dánsku 30 dní

04.05.  |  Petr Gola

Nároky na zaměstnance ve všech zemích světa rostou. Únava z práce postihuje čím dál více zaměstnanců.

Kam půjde kurz české koruny?

04.05.  |  Jaroslav Brychta

Březen a duben byly pro českou korunu úspěšné měsíce. Dokáže však získané pozice udržet? Můžeme očekávat ještě další zpevňování?

Co týden dal?

30.04.  |  Lukáš Pololáník

Prognózy vývoje světových ekonomik se čím dál tím více propadají do červených čísel, v řádu desítek procent v meziročním srovnání padají zisky předních světových firem. Více v pravidelném týdenním přehledu...

Co nám řeknou akcie a důvěra?

30.04.  |  Karel Pospíšilík

Budoucí ekonomický vývoj můžeme odvodit i z akciových indexů a indikátorů důvěry spotřebitelů a podnikatelů. Blýská se podle těchto ukazatelů na lepší časy?

Jak poznáme, že bude lépe?

29.04.  |  Karel Pospíšilík

Žádný analytik není v současnosti schopen říct, kdy přesně skončí ekonomická recese. Přesto lze ekonomický vývoj předpovídat sledováním některých ekonomických ukazatelů.
1 9 16 21 22 23 24 25 26 27 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz