Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Od 1. července začíná další milostivé léto. Tentokrát pomůže ale jen minimu dlužníků

04.06.  |  Lucie Mečířová

Institut milostivého léta opět pomůže některým dlužníkům. Tentokrát ale nepůjde o žádné velké množství lidí. Nepatříte přesto náhodou mezi ně?

Kolik přispívají české zdravotní pojišťovny na dentální hygienu v roce 2024?

20.03.

Návštěvy dentální hygieny jsou mnohdy podmínkou pro registraci u praktického zubního lékaře. Kolik vám na ně přispějí české zdravotní pojišťovny?

OSVČ by mohly být osvobozeny od platby záloh na sociální pojištění po dobu dvou let od zahájení činnosti

26.02.

Skupina poslanců poslala do připomínkového řízení návrh zákona, který by osvobodil začínající OSVČ od platby záloh sociálního pojištění na celé dva roky od zahájení činnosti.

Proč by neměla pojišťovna zohledňovat při odškodňování autohavárií amortizaci poškozených vozů

05.02.

Při opravách zejména starších vozů je mnohdy potřeba použít nové náhradní díly, díky kterým může dojít ke „zhodnocení“ vozidla, a to pojišťovny nechtějí platit. Co uhradit musejí? Co jim soudy nařídily platit?

Pacienti si budou moci zvolit, zda chtějí sdílet data o svém zdravotním stavu s jinými lékaři

30.01.

Pro efektivnější a jednodušší komunikaci mezi lékaři, pacienty a zdravotními pojišťovnami představilo Ministerstvo zdravotnictví návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví. Součástí novely je zavedení nových služeb – EZKarty, eŽádanky a sdíleného zdravotního záznamu.

Jak online získat přehled plateb vynaložených zdravotní pojišťovnou na vaši péči?

23.01.

Zajímá vás, jakou částkou přispěla zdravotní pojišťovna na vaši zdravotní péči? Lze najít jednotlivé úhrady také online?

Co všechno kryje povinné ručení a kdy pojišťovna škodu platit nemusí

08.12.

Zákon říká, že pojišťovna z povinného ručení hradí poškozeným či jejich pozůstalým újmu na životě a zdraví, dále poškozeným kompenzuje ušlý zisk, některé právní a soudní výlohy a škodu na věcech nebo zdraví zvířete. Co ale musely soudy ohledně pojistného plnění k zákonu dovysvětlit na základě sporů pojišťoven s klienty?

Devět nepravd o nemocenské

10.10.  |  Petr Gola

Ohledně nároku na nemocenskou, která náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně nemocenské.

U veterináře můžete nechat desítky tisíc. Na kolik vyjde pojištění domácích mazlíčků?

19.09.

Veterinární péče o čtyřnohé domácí mazlíčky se může nečekaně vyšplhat až do vysokých částek ročně. Z toho důvodu některé pojišťovny nabízejí majitelům možnost si své zvíře pojistit. Podívejte se, na kolik vás takové pojištění ročně vyjde.

O kolik by mohlo zdražit povinné ručení? Elektrokoloběžka vyjde podobně jako slabší motorka

12.09.

Změny v povinném ručení nyní projedná Poslanecká sněmovna. S účinností některých z nich se počítá už od 23. prosince letošního roku. Již teď se můžeme podívat na to, jaký vliv by měla novela zákona na majitele a provozovatele vozidel.

Sedm případů, kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění

08.09.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění jako samoplátci. Podívejme se na vybraných sedm případů, kdy si neplní řádně své povinnosti a vzniká jim dluh na zdravotním pojištění.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky, zvýšení pojistného plnění a pozvolný konec zelených karet schválila vláda

23.08.

Dle vládou schválené novely by se mělo povinné ručení rozšířit na elektrokoloběžky, zahradní traktůrky či segwaye. Dále by minimální pojistné plnění mělo vzrůst na 50 mil. Kč. Jaké další změny novela zahrnuje a od kdy by měly začít platit? Od kdy již u sebe nebudete muset mít tzv. zelenou kartu?

Jen mi potvrzujte SMS a jděte vařit? Kybernetickou negramotností přicházíme o miliony

18.08.

Triky podvodníků neznají mezí. A nízká finanční gramotnost řady lidí tomu nahrává. V některých případech můžete využít pojištění kybernetických rizik. Vždy je ale důležité se i vzdělávat.

Které zákroky u zubaře jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění?

01.08.

Návštěva zubaře nemusí stát veškeré úspory. Zákon o veřejném zdravotním pojištění definuje výkony, kdy za zákrok nemusíte platit nic. O jaké zákroky se jedná? Které výkony jsou hrazené ze zdravotního pojištění?

Na zásobu léků myslete před dovolenými, zastupující lékař vám je napsat nemusí

07.07.

V letních měsících je běžné, že při návštěvě svého praktického lékaře zjistíte, že má zrovna dovolenou. S žádostí například o předepsání léků se můžete obrátit na zastupujícího lékaře, ale vyhovět vám nemusí. Nelze mu totiž nic přikazovat, a pokud se rozhodne lék nepředepsat, nedá se nic dělat. Můžete pouze myslet dopředu a situaci předejít.

Využíváte finanční benefity od VZP? Jak o ně požádat?

07.07.

Zdravotní pojišťovny částečně proplácejí svým klientům náklady na různorodou zdravotní péči či zdravotní pomůcky. Jak mohou klienti o tyto finanční kompenzace zažádat u VZP?

Bankovní identita jako klíč do zdravotní pojišťovny. Zavádí ji i VZP

03.07.  |  L. Kratochvíl

Už všechny zdravotní pojišťovny v ČR od léta nabídnou svým klientům možnost alespoň při některých úkonech ověřovat svou totožnost přes Bank ID. Jako poslední zavádí do svých kanálů bankovní identitu Všeobecná zdravotní pojišťovna, největší hráč na trhu povinného pojištění.

Kvůli jakým příjmům si nemusíte zakládat živnostenský list?

21.06.

Ne u všech výdělečných činností mimo zaměstnanecký poměr je vždy nutné mít živnostenský list. Za jakých podmínek je lze vykonávat?

10 příjmů, ze kterých nemusíte odvádět sociální pojištění

05.06.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci nebo podnikatelé odvádějí nejvyšší daňové částky na sociální pojištění. Podívejme se však na deset příjmů, ze kterých se sociální pojištění neplatí.

Kdy vám nebude nic platné pojištění přerušení nastoupené cesty

25.05.

Musíte přerušit už nastoupenou cestu na zaplacenou dovolenou? Někdy vám propadlé služby kryje pojištění. Nesmíte ale udělat chybu z vaší strany.

Čtyři situace, ve kterých vám pojištění storna dovolené nepomůže

22.05.

Chystáte se na dovolenou a zvažujete pojištění storna cesty? Věnujte pozornost i pojistným podmínkám. Pokud vás nepustí na palubu, protože se opijete nebo nebudete mít platný test, pojišťovna to nekryje.

Co dělat, když jste si koupili ojeté auto. Jak ho přepsat na sebe?

22.05.  |  Redakce

V současné době platí úprava, kdy se auto převádí přímo ze starého majitele na nového. Potřebujete k tomu jen nutné dokumenty a převod vyřídíte během jedné návštěvy registru vozidel na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností.

Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku

18.05.  |  Redakce

Pokud chcete od 1. ledna 2024 změnit zdravotní pojišťovnu, máte na žádost čas do konce září, tedy tři měsíce před platností změny. Jaké jsou další povinnosti, které máte při změně zdravotní pojišťovny?

Zdravotní pojištění z pohledu OSVČ v deseti bodech

03.05.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je pro osoby samostatně výdělečně činné povinnou daní. Při výkonu hlavní činnosti musí být, na rozdíl od daně z příjmů, placeny měsíční zálohy. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět?

Nemáte v pojistné smlouvě skutečnou hodnotu nemovitosti? Můžete přijít o miliony

26.04.

Sjednali jste si k ochraně svého majetku pojištění nemovitosti a domácnosti? Proč je třeba takové pojištění pravidelně aktualizovat a jak se bránit proti podpojištění tzv. indexací?

Zrušení životního pojištění a daně: kdy budete muset dodaňovat zrušené pojistné?

30.03.  |  Michal Bureš

Co obnáší zrušení vaší životní pojistky? Ve kterých případech budete muset doplácet něco na dani z příjmů? Kdy je zrušení životního pojištění výhodné? Jak je to s přestupem k jiné pojišťovně?

Kde vám neplatí povinné ručení sjednané v ČR a jak to při cestách řešit?

28.03.

Jedete autem do zahraničí? Pozor na to, kam se chystáte a zda vám tam ještě platí povinné ručení sjednané v ČR. 

Pět rizik, která nekryje základní cestovní pojištění

27.03.

Zvažujete, kterou variantu cestovního pojištění zvolit? Někomu vystačí prostý základ, aby byl krytý pro případ, že se zraní nebo onemocní. Jiný chce mít i jistotu, že kdyby se zničily jeho kufry, bude mít kde žádat o odškodnění.

Jak postupovat při srážce se zvěří?

20.03.

Srazili jste autem na silnici divokou zvěř? Označte řádně místo nehody a zavolejte Policii ČR. Se zvířetem nemanipulujte, může být nemocné. A určitě si ho neodvážejte, můžete z toho mít problémy.

Prodáváte auto? Nezapomeňte zrušit povinné ručení a nahlásit změnu v registru

17.03.

Při prodeji auta je potřeba správně načasovat zrušení povinného ručení a přepis na nového majitele. Špatné načasování nebo neřešení situace bohužel dopadá na vaši hlavu.

Kdy musí zaměstnanci ze svého příjmu uhradit doplatek do minima zdravotního pojištění?

15.03.

Někteří zaměstnanci, kteří si v daném měsíci nevydělají alespoň výši minimální mzdy, musejí doplatit povinné zdravotní pojištění do minima. Kdy může taková situace nastat?

Do konce března lze změnit zdravotní pojišťovnu. Jak na to a co nezapomenout

14.03.

Nejste spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou a chcete změnu? Teď je ideální čas. Do konce března se uzavírají žádosti o změnu zdravotní pojišťovny. Když podáte žádost včas, přejdete k jiné pojišťovně ještě letos.

RIXO už není jen srovnávač, nabízí třeba hlídače smluv a termínů

13.03.

Srovnávač RIXO spustil online prodej životního pojištění před dvěma lety a na nabitém trhu to bylo přijímáno spíše s pobavením. Společnost se však udržela a dnes nastavuje nové standardy v oblasti komplexního pojištění.

Pojištění sjednané až po škodě i vybájené poškození. Co lidé zkoušejí na pojišťovny

08.03.

Každoročně odhalí detektivové pojišťoven různé pokusy o podvod, v součtu jde o miliardy korun. Podívejte se, co lidé na pojišťovnu zkoušejí. Například uzavírají smlouvu o pojištění až poté, co se jim stala škoda, nebo škody zveličují. 

Víte, jaké bonusy můžete v roce 2023 čerpat u své zdravotní pojišťovny?

27.02.

Zajímá vás, na jaké benefity máte nárok u své zdravotní pojišťovny? Podívejte se na přehled čtyř nejpopulárnějších pojišťoven a jejich benefitů, které poskytují svým pojištěncům.

Co dělat, když se v cizině zraníte bez cestovního pojištění

20.02.

Vyjeli jste na hory bez cestovního pojištění a zlomili jste si nohu? Částečně se můžete spolehnout na evropskou kartičku pojištěnce od své zdravotní pojišťovny, ale někdy ani ta nestačí. Náklady na ošetření pak musíte zaplatit sami.

Pojišťovny přijímají hlášení škod online, některé ne u všech produktů

14.02.

Kvůli nahlášení pojistné události už dávno nemusíte chodit na pobočku pojišťovny. Hodně záležitostí vyřídíte přes internet. U některých pojišťoven ale stále existují výjimky mezi produkty.

Stát podpořil zkrácené úvazky. Kdy zaměstnavatelé uplatní slevu 5 % na sociálním pojištění?

07.02.

Od 1. 2. 2023 si mohou zaměstnavatelé uplatnit slevu na sociálním pojištění za vybrané skupiny zaměstnanců podle schválené novely zákona. O které skupiny zaměstnanců se jedná?

Nejvyšší čas poslat novou minimální zálohu na zdravotní pojištění. Na jaké účty?

30.01.

Podnikatelé mají poslední dny na to, aby mohli zaplatit novou minimální zálohu na zdravotní pojištění. Musí to stihnout do 8. února 2023. Na jaká čísla účtů u zdravotních pojišťoven zálohy zaslat?

Kdy vám (ne)pomůže pojištění krádeže peněz vybraných z bankomatu?

27.01.

Banky někdy nabízí také možnost uzavřít pojištění pro případ krádeže peněz, které vyberete z bankomatu. Jsou ale situace, kdy vám takové pojištění nepomůže. Co bývá ve výlukách?

Termín pro podání přehledů OSVČ za rok 2022: formuláře přehledů všech zdravotních pojišťoven k vyplnění

23.01.

Společně s přiznáním k dani z příjmů fyzických osob musí podnikatelé podat také přehledy na správu sociálního zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu. V našem článku vám poskytneme tiskopisy k jednotlivým zdravotním pojišťovnám, které můžete rovněž snadno vyplnit online.

Jak vysoké zálohy platí OSVČ na zdravotní pojištění?

23.01.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je pro OSVČ povinnou daní, kterou platí i OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost s nízkým ziskem. Kdy musí platit OSVČ měsíční zálohy? Jak vysoká může být částka měsíční zálohy, si ukážeme v několika praktických příkladech.

Kdy vám životní pojištění (ne)sníží daně?

17.01.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek snižují vklady na smlouvu o životním pojištění daňový základ, a snižují tedy roční daň z příjmů. Podívejme se v praktických příkladech, jak postupují zaměstnanci a OSVČ a kdo daňovou slevu nevyužije.

Není pojistné jako pojistné, rozdíly mezi zdravotním a sociálním pojištěním

10.01.  |  Petr Gola

Z aktivních příjmů se odvádí sociální a zdravotní pojištění. Obě povinná pojištění je však potřeba rozlišovat. Podívejme se na hlavní rozdíly mezi sociálním a zdravotním pojištěním.

Minimální zdravotní pojištění zaměstnanců v roce 2023 v příkladech

04.01.  |  Petr Gola

Z důvodu zvýšení minimální mzdy pro rok 2023 na 17 300 Kč (v roce 2022 byla 16 200 Kč) se zvyšuje minimální zdravotní pojištění pro zaměstnance. Jak je minimální pojistné vysoké? Na které zaměstnance se nevztahuje a jak je to při souběhu více příjmů?

OSVČ a výpočet pravděpodobného pojistného v roce 2023

27.12.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné musí řádně a včas odevzdávat své zdravotní pojišťovně přehled. Pokud tak nečiní, je jim zdravotní pojištění předepsáno v pravděpodobné výši a z této částky je vymáháno i penále. Jak je pravděpodobné pojistné vysoké?

Jak postupovat, když se vám stane úraz na zledovatělém chodníku? Zodpovídáte za bezpečnost chodníku před vaším domem?

08.12.

Mrazivé teploty se již ozvaly a s nimi také nechtěné pády a zlomeniny. Máte jako vlastníci nemovitosti povinnost uklízet přilehlý chodník k vaší nemovitosti? Kdo bude nést za případný úraz odpovědnost? A jak postupovat, když se vám stane úraz?

8 omylů o dluzích na zdravotním pojištění v příkladech

08.12.  |  Petr Gola

Neplacení zdravotního pojištění znamená nárůst dluhu o penále. Dlužníkem na zdravotním pojištění se mohou stát nejenom osoby samostatně výdělečně činné, ale i osoby bez zdanitelných příjmů. Co je dobré vědět o dluzích na zdravotním pojištění?

Kolik na sociální pojištění odvedou OSVČ v roce 2022?

01.12.  |  Petr Gola

Výpočet sociálního pojištění u OSVČ za rok 2022 se liší v závislosti na dosaženém zisku a zdali je vykonávána hlavní, či vedlejší činnost. Bez starostí jsou pouze OSVČ, které vstoupily do daňového paušálu. Podívejme se na praktické příklady.

OSVČ a odvod zdravotního pojištění za rok 2022 v příkladech

24.11.  |  Petr Gola

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být zdravotní pojištění vždy placeno. Výpočet se však liší v závislosti na dosaženém zisku. Jak je to s platbou zdravotního pojištění při vedlejší činnosti? Jak vysoké je zdravotní pojištění za rok 2022? Podívejme se na praktické výpočty.

Kdo vlastní pojišťovny působící v Česku?

14.11.  |  Michal Bureš

Pojištění je velkým byznysem již od dob prvních mořeplavců. Lidé si nechávají pojistit všechno – od hýždí až po vzducholoď. U koho jste pojištění vy? Víte, kdo vlastní vaši pojišťovnu?

Kdy už za studenta neplatí stát zdravotní pojištění?

30.09.  |  Lucie Mečířová

Že za studenta platí zdravotní stát po celou dobu, co studuje, není tak úplně pravda. Kdy už si pojistné musí platit sám?

Kolik skutečně platí podnikatelé na sociálním pojištění?

20.09.  |  Petr Gola

Při výpočtu sociálního pojištění se neuplatňují žádné slevy ani odpočty, sazba sociálního pojištění je 29,2 %, a přitom v porovnání se ziskem odvádí OSVČ různé částky na pojistném. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.

Kdo má v roce 2023 nárok na dvě proplacené zubní prohlídky?

14.09.

V roce 2022 se změnila pravidla prohlídek u zubaře. Jak ovlivnila tato novinka pacienty? Můžete pořád přijít na kontrolu k zubaři dvakrát ročně?

Co jste možná nevěděli o předdůchodu

14.09.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o tom, že byste už chtěli čerpat předdůchod? Jaké podmínky je k tomu nutné splnit a co o něm možná doposud nevíte?

Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?

12.09.  |  Lucie Mečířová

Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?

Jaká nepovinná očkování máte hrazená ze zdravotního pojištění?

01.09.

Povinná očkování máme všichni hrazena ze zdravotního pojištění. Jak je tomu ale u těch nepovinných? Kdy máte nárok na nepovinné očkování hrazené ze zdravotního pojištění?

Dluhy na zdravotním pojištění, co je dobré vědět?

30.08.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů, které neplatí zdravotní pojištění řádně a včas, mají dluhy u své zdravotní pojišťovny. Neplnění zákonných povinností se přitom prodraží.

Povodeň a záplava jsou pro pojišťovny odlišné jevy. Jak zbytečně nepřijít o peníze?

29.08.

Pojištění nemovitosti či domácnosti zahrnuje také možnost nechat se pojistit proti rizikům, jako jsou povodně a záplavy. Ne vždy se jedná ale o kompletní balíček nabízený pojišťovnou. Jak vidí povodně a záplavy pojišťovny v Česku?

Kdy zaplatíte nejvíce na zdravotním pojištění?

23.08.  |  Petr Gola

Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba sociálního pojištění a daně z příjmů. Přesto v některých situacích platí zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté nejvíce právě na zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady.

Konec úhrady zdravotního pojištění Ukrajincům s udělenou dočasnou ochranou. Jaké mají nyní možnosti?

15.08.

Občané z Ukrajiny si již musí dávat pozor na termín, kdy za ně přestane stát hradit zdravotní pojištění. Týká se to těch, kteří si po příchodu do České republiky zažádali o udělení dočasné ochrany (dříve tzv. vízum za účelem strpění).

Omyly ohledně placení zdravotního pojištění

26.07.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění patří mezi přímé daně. Zaměstnancům je zdravotní pojištění sráženo z hrubé měsíční mzdy a OSVČ vykonávající hlavní činnost platí měsíční zálohy. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se musí platit zdravotní pojištění, přestože to někteří plátci neočekávají.

Vše o cestovním pojištění: Jak správně nastavit kvalitní ochranu na cestách?

22.07.  |  Lukáš Pololáník

Cestovní pojištění patří k produktům, které lze sjednat pohodlně, rychle a online, a to s okamžitou platností. Někdy jím člověk již disponuje, aniž by si to uvědomoval. I zdarma jej totiž někdy banky poskytují k platební kartě. Vždy se ale vyplatí být na pozoru. Ať už si budete pojištění sjednávat, nebo jej již máte jako doplňkový produkt, mějte přehled o tom, co pojištění zahrnuje, jaká jsou krytá rizika a výše pojistného plnění. Náklady za léčení v zahraniční se mohou vyšplhat na neuvěřitelné částky.

Na jakou zdravotní péči máte nárok v zahraničí s kartičkou pojištěnce?

07.07.

Chystáte se během letních prázdnin na dovolenou a nevíte, kdy vám při lékařském ošetření bude stačit pouze kartička pojištěnce? Jak žádat pojišťovnu o proplacení výdajů na lékařský zákrok v zahraničí?

Jaký je nový postup odhlášení zaměstnance na OSSZ při skončení pracovního poměru?

04.07.

V rámci zjednodušení komunikace mezi jednotlivými státními institucemi nastala změna při odhlašování zaměstnanců zaměstnavatelem na OSSZ při ukončení pracovního poměru. Jaká data se nově stala součástí odhlašovacího elektronického formuláře?

Kdy se neplatí penále u dluhu na sociálním pojištění?

30.06.  |  Lucie Mečířová

Pokud máte povinnost hradit si sociální pojištění anebo dobrovolné důchodové, ke kterému jste se sami přihlásili, ale nečiníte tak, u OSSZ se vám vytváří dluh, který se může navýšit o penále. Kolik penále činí a kdy ho nemusíte platit?

Cestovní pojištění: proč si ho zřídit, jaká rizika kryje a kde je nejvýhodnější?

27.06.

Na cestovní pojištění mnozí nedbají, přitom však může při náhlých situacích ušetřit spoustu peněz. Jaké druhy krytí cestovní pojištění obsahuje a kolik za něj zaplatíte?

Co si pohlídat jako OSVČ při přechodu z hlavní činnosti na vedlejší?

21.06.

Důvodů, proč se rozhodnout k přechodu z hlavní činnosti na vedlejší, může být celá řada. Na co všechno se během tohoto procesu připravit a jak se změní daňové a pojistné povinnosti?

Kolik musíte odvést na sociálním pojištění a co se stane, když ho neplatíte

27.05.  |  Lucie Mečířová

Platit si zdravotní pojištění je povinnost daná zákonem, ale jak je to se sociálním pojištěním? Kdo ho musí hradit a co se stane, pokud ho neplatíte, anebo platíte, ale zato v nižší výši?

Situace, kdy využijete pojištění odpovědnosti

27.05.

Pojištění odpovědnosti neboli pojistka na blbost je jedním z nejsjednávanějších produktů u českých pojišťoven. V jakých situacích vás toto pojištění vytrhne z nepříjemné situace a které druhy pojištění odpovědnosti lze sjednat?

Jak se odvádí zdravotní pojištění při souběhu více příjmů?

09.05.  |  Petr Gola

Někteří občané mají současně více příjmů, ať už ze zaměstnání, podnikání, nájmu, nebo z kapitálu. Jak se v takových případech vypočítává a odvádí zdravotní pojištění? Podívejme se na vybrané příklady.

Nepravdy o zdravotním pojištění pro OSVČ

22.04.  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí věnovat pozornost placení zdravotního pojištění, neplnění zákonné povinnosti je sankciováno a zdravotní pojišťovny následně vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i penále.

Důležitá čísla pro vyplnění přehledu za rok 2021

17.03.  |  Petr Gola

OSVČ musí odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled za rok 2021, a to i když vykonávaly vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo podnikaly pouze po část roku. Podívejme se na hlavní čísla ovlivňující vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu.

Životko a pojištění majetku během války: Co by se (ne)plnilo?

15.03.  |  Redakce

Situace, která aktuálně vládne na Ukrajině, donutila lidi oprávněně myslet na to nejhorší. Každý se přirozeně bojí nejen o lidské životy, ale i o svůj majetek. Jak je to v takovém případě s plněním pojišťoven?

Výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku

09.03.  |  Petr Gola

Některé OSVČ vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost po část roku 2021. Jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění za loňský rok?

OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2021 v příkladech

16.02.  |  Petr Gola

Přehled za rok 2021 musí odevzdat na místně příslušné OSSZ všechny OSVČ, které vykonávaly alespoň po část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost. Podívejme se v pěti příkladech, jak se může lišit výpočet pojistného.

Jak uplatnit odpočet životního pojištění v daních

16.02.  |  Lucie Mečířová

Přispíváte si na soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si můžete příspěvky uplatnit v daních, a snížit si tak daňovou povinnost. Co k tomu potřebujete vědět?

Zdravotní pojištění za rok 2021 v příkladech

31.01.  |  Petr Gola

Někteří občané mají splněny své závazky na zdravotním pojištění za uplynulý rok měsíčními platbami, jiní však nikoliv. Jak se odlišují povinnosti na zdravotním pojištění za uplynulý rok si ukážeme v několika příkladech.

Jaká pojištění sjednat, když pronajímáte byt

28.01.

Jste majitelem nemovitosti a plánujete do svého bytu nastěhovat nájemníky? Svěření vaší nemovitosti do rukou cizích osob je vždy tak trochu risk, jelikož mohou nastat situace, kdy dojde k poškození bytu. V těchto případech je nutné myslet dopředu a zajistit si adekvátní pojištění pronajímané nemovitosti.

Při jakých událostech vám pomůže sjednané pojištění internetových rizik?

17.01.

Ke vzniku pojištění internetových rizik přispělo zvyšující se nebezpečí pohybu lidí v online prostředí. I když se pojištění internetových rizik do České republiky dostalo teprve nedávno, předpokládá se, že s roustoucím zájmem o využívání internetových služeb, bude jeho popularita stoupat.

Z nevyplacených životních pojistek mají pojišťovny žně. Co dělat, aby si nenechaly vaše peníze

09.12.  |  Redakce

Kdo si sjednává životní pojištění, většinou také stanoví obmyšlenou osobu. Tedy člověka, kterému pojišťovna vyplatí peníze v případě, že pojištěný zemře. Jenže pojišťovna nemá povinnost a často ani možnost se obmyšlené osobě ohlásit. Lidé tak přicházejí až o miliony.

Vyplatí se připlatit si za prodloužení záruky u spotřebiče?

02.12.

Těsně po záruční době se vám pokazil velmi drahý produkt, na který jste si dlouho odkládali své peníze. Jak se to mohlo stát? Počítali jste s tím, že když už to stálo tolik peněz, musí to alespoň deset let sloužit. Možná by vám mohla přijít vhod prodloužená záruka. 

Co a k čemu je vinkulace pojistky?

24.11.  |  Michal Bureš

Vinkulaci pojistky po vás nejčastějši chce poskytovatel hypotéky či leasingu. Kdy a jak si ji můžete zřídit? Co k tomu potřebujete?

Co kryje pojištění vozidla a kdy vám nezaplatí škodu?

29.10.  |  Lucie Mečířová

Vyznáte se v pojistných podmínkách svého auta? Pokud ne anebo aktuálně nějaké druhy pojistek srovnáváte, podívejte se, co řešit při výběru a také na to, kdy vám i přes pojištění nebude nic proplaceno.

Jaké kroky je třeba podniknout po bouračce anebo srážce se zvěří?

26.10.  |  Lucie Mečířová

Ne každý kvůli šoku během dopravní nehody anebo při srážce dokáže racionálně uvažovat a řešit situaci. Pojďme se proto společně podívat, jak byste se měli vůči sobě, policii a pojišťovně zachovat, pokud havarujete anebo srazíte na silnici zvěř.

Zájem o pojištění domácích mazlíčků roste. Veterinární náklady u středně velkého psa se za jeho život vyšplhají až na statisíce

25.10.  |  Lukáš Pololáník

Každá druhá česká rodina má svého domácího mazlíčka. Co do počtu koček a psů v poměru k počtu obyvatel patříme v evropském měřítku dokonce ke špici. Ve srovnání s jinými zeměmi ale zaostáváme v jejich pojištění. Řeč je o obdobě zdravotního pojištění u lidí, které u domácích mazlíčků kryje náklady na veterinární péči. Přitom podle statistik si 40 % majitelů psů nevystačí se základní péčí či prevencí a za veterináře utratí mezi 5 až 20 tisíci korun ročně.

7 věcí, které pomohou správně vybrat životní pojištění

24.08.  |  Redakce

Životní pojištění patří mezi nejoblíbenější finanční produkty a navíc je spojeno i s daňovou úlevou. Jak si ovšem správně nastavit jeho výši? Co vám pomůže optimalizovat vaše životní pojištění?

Jak se pojistit na dovolenou podle typu cesty?

12.08.  |  Lucie Mečířová

Budete v blízké době cestovat do zahraničí? A pojedete autem anebo poletíte letadlem? Pojďte se podívat, co byste si pro všechny případy raději měli připojistit.

Jak je to s covidovými doložkami u cestovního pojištění?

11.08.  |  Lucie Mečířová

Letní dovolené jsou tu a letos (stejně jako loni) je víc než kdy jindy dobré uvažovat o správném nastavení cestovního pojištění, které má především krýt případné výdaje vynaložené na zdravotní problémy v zahraničí. Na co tedy nezapomenout?

Kdy vám (ne)bude muset zaměstnavatel nahradit škodu a nemajetkovou ujmu?

02.08.  |  Lucie Mečířová

Pracovní úraz během výkonu povolání se bohužel může stát každému zaměstnanci. V jakých případech vám jej bude muset zaměstnavatel nahradit? A kdy nemusí?

Jak na životní pojistku, aby dávalo pojištění smysl

26.07.  |  Jaroslav Bartoš

Na rozdíl od většiny zboží a služeb, které běžně nakupujeme, nemá pojištění v čase nákupu žádný okamžitý a viditelný efekt, a proto jej možná podceňujeme nebo dokonce vnímáme jako zbytečný výdaj.

Jak správně pojistit majetek před živly? Nebo je lepší spoléhat na pomoc státu a lidí?

17.07.  |  Redakce

V čem jsme v Česku dobří, je solidarita při takových událostech, jako je tornádo. I politici, zvláště ve volebním roce z nedobrovolně vybraných peněz od nás všech, se chtějí zviditelnit nějakou tou dotací, půjčkou. Nicméně nespoléhal bych se ani na politiky, ani na dobrovolníky. A platí to zvlášť pro lidi v exekuci. Proč je lepší spoléhat se na pojištění a jak je nutné se o něj průběžně starat?

Musely banky a pojišťovny kvůli koronaviru zavřít pobočky?

16.07.  |  Redakce

Rok 2020 byl rokem koronavirovým, banky i pojišťovny plně přešly do online prostředí a řada z nich musela zavřít pobočky. Musely banky a pojišťovny propouštět?

Nejčastější chyby OSVČ při placení zdravotního pojištění v příkladech

15.07.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné musí vždy platit zdravotní pojištění. Platbě se nelze vyhnout ani při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebo při nízkém zisku. Podívejme se na vybrané praktické chyby při placení zdravotního pojištění.

Dokonalý finanční plán je jen chiméra

09.07.  |  Jaroslav Bartoš

Každý někdy zatouží být bohatý, nemít žádné finanční starosti a plnit si svá finanční přání jediným mávnutím platební karty. Finanční realita většiny z nás je ale naprosto odlišná. Majetek je třeba dlouhodobě budovat. A na tomto faktu je postavena teorie finančního plánování.

Koronavirus a výplata plnění u životního a cestovního pojištění

11.05.  |  Michal Bureš

Koronavirus pronikl do našich životů a pojištění není výjimkou. Kdy budete mít nárok na plnění při úmrtí blízké osoby? A jaké cestovní pojištění vám pomůže přečkat nákazu na dovolené v cizině?

Jak je to s úhradou nedoplatku a vrácením přeplatku zdravotního pojištění po podání přehledu?

11.05.  |  Lucie Mečířová

Po podání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně (ale i ČSSZ) se můžete setkat s přeplatkem i nedoplatkem pojistného. Do kdy je třeba uhradit nedoplatek? A kdy obdržíte vratku?

Do kdy musíte podat přehled na vaší zdravotní pojišťovně?

07.04.  |  Michal Bureš

Do jakého data musíte odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 vaší zdravotní pojišťovně? Kdy musíte podat daňové přiznání a přehled pro ČSSZ?

Když smrt zavítá na pracoviště: Na jaké odškodnění má nárok rodina zesnulého zaměstnance?

15.02.

Zaměstnanec, který zemře v důsledku pracovního úrazu, si toho na zaměstnavateli už moc nevezme, ale jeho příbuzní mají nárok na jednorázové odškodnění citové bolesti, jakož i na pravidelnou rentu, pokud je zaměstnanec vyživoval. Oba typy odškodnění byly od 1. ledna 2021 zvýšeny a dosáhne na ně více lidí.

Pracovní úraz během home office: Je nárok na odškodnění?

18.01.  |  Redakce

Epidemie covid 19 vyhnala z kanceláří podstatnou část zaměstnanců, kteří nyní pracují na home office. Mají ale nárok na odškodnění pracovního úrazu, pokud se v takové situaci doma zraní? Podle společnosti Vindicia, která se kompenzacemi zabývá, to rozhodně není ztracené. Připravila 5 tipů, které lidem pomohou, aby se adekvátního odškodnění domohli.
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 8
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz