Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Prodali jste nemovitost? Pět případů, kdy nemusíte platit daň

26.02.  |  Lucie Mečířová

Prodali jste minulý rok pozemek, nebo rovnou byt po babičce? Za jakých okolností musíte příjem zdanit a jak?

Může po vás chtít pronajímatel navýšit kauci i v průběhu nájmu?

20.02.

Kromě úhrady kauce při podpisu nájemní smlouvy může v některých případech pronajímatel požadovat také její navýšení v průběhu nájmu. Za jakých okolností si o takové doplacení kauce může pronajímatel říci?

Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?

07.02.  |  Lucie Mečířová

Banka si do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru klientem nemůže účtovat vše. Jaké položky do nich tedy lze zařadit a kolik účelně vynaložené náklady u spotřebitelského úvěru činí?

Situací, při kterých půjde splatit spotřebitelský úvěr bez sankcí, bude víc

06.02.  |  Lucie Mečířová

Za předčasné splacení hypotéky lze v některých případech požadovat účelně vynaložené náklady. V jakých situacích však lze všechno splatit bez sankce?

Nově mohou o dotace z programu Nová zelená úsporám Light žádat domácnosti pobírající přídavky na děti

31.01.

Od 17. ledna 2024 byl opět spuštěn program Nová zelená úsporám Light pro občany s nižšími příjmy. Žádost nově budou moci podat také domácnosti pobírající přídavky na děti.

Prodali jste dům? Jak danit prodej a kdy ho musíte dát do daňového přiznání

30.01.  |  Redakce

Prodej nemovitosti představuje příjem, a podléhá tedy dani z příjmů. Existuje ale řada případů, kdy je prodávající od daně osvobozen. V jakých případech se daň neplatí a kdy se tomu naopak nevyhnete?

Co udělal rok 2023 s kritérii pro přidělování hypoték

30.01.  |  Lucie Mečířová

Plánujete v roce 2024 podat žádost o hypotéku, nebo se zkrátka jen zajímáte o hypoteční trh? Pojďme se společně podívat, co se změnilo a co nás čeká.

Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023

29.01.  |  Lucie Mečířová

Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?

Snížení příspěvku na bydlení pro letošní rok v příkladech

24.01.

V souvislosti s nižšími normativními náklady na bydlení se mnozí lidé dočkají snížení příspěvku na bydlení. Někteří o něj přijdou úplně. Pro představu, o kolik se příspěvky na bydlení v tomto roce snížily, jsme připravili srovnávací příklady.

Co je to právo nezbytné cesty a kdo, kdy a na kom si jej může vynutit?

17.01.

Co když vlastník nemá na svůj pozemek dobrý, nebo dokonce žádný přístup? A může se na něj dostat jen přes pozemek souseda, ale tomu se to nelíbí. Kdy soud vyhoví a kdy naopak právo cesty zamítne? A jak je to při koupi nemovitosti?

Zvýší se znovu normativní náklady na bydlení, které ovlivňují dávky i srážky?

16.01.

Od roku 2024 platí snížené normativní náklady na bydlení, což pro mnoho lidí znamená menší příspěvek na bydlení, nebo dokonce žádný. Zvýší se normativy ještě v průběhu letošního roku?

Kdy vám může pronajímatel, bytové družstvo nebo společenství vlastníků zvýšit zálohy a proč

11.01.

Jak je to se zvyšováním záloh za služby spojené s užíváním bytu, které se platí pronajímateli, družstvu nebo SVJ? Kdy může dojít ke zvýšení záloh? Je to jednostranné, nebo musí uživatel bytu souhlasit? Jaké jsou sankce za neplacení záloh na služby a jejich vyúčtování?

Příspěvek na bydlení získá v roce 2024 méně lidí. Vypočítejte si, zda na něj dosáhnete

09.01.

V souvislosti se snížením normativních nákladů na bydlení v roce 2024 přijdou některé rodiny o příspěvek na bydlení. Ti, kteří mají skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní náklady, mohou očekávat snížení příspěvku.

Proč bude muset v lednu nově podat řada lidí přiznání k dani z nemovitých věcí?

20.12.  |  Redakce

Konsolidační balíček přinesl řadu změn v oblasti daně z nemovitých věcí. Některé pro vlastníky nemovitostí znamenají povinnost v lednu podat daňové přiznání. Jiným se přiznání podat vyplatí kvůli novému nároku na osvobození.

Některé nemovitosti už za pár dní propadnou státu

19.12.  |  Lucie Mečířová

Po Novém roce řada nemovitostí propadne do vlastnictví státu. Pokud patříte mezi ty, kterým něco takového hrozí, měli byste okamžitě začít jednat, pokud o svůj majetek nechcete přijít.

Od ledna budou hypotéky dostupnější, ale spíš jen na papíře

18.12.  |  Lucie Mečířová

Od začátku ledna se má upustit od sledování ukazatele DTI, který byl jedním z parametrů v rámci posuzování nároku na hypoteční úvěr. Co se tím změní?

V čem se liší smlouvy na dobu určitou a neurčitou s dodavatelem energií

12.12.  |  Lucie Mečířová

Uzavíráte s dodavatelem energií novou smlouvu? Je na dobu určitou, nebo neurčitou? Je v tom velký rozdíl, a to hlavně z hlediska možného odchodu jinam.

Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny elektřiny a plynu

11.12.  |  Lucie Mečířová

Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny za služby spojené s distribucí elektřiny a plynu. Pojďme se tedy podívat, jak na tom budeme v roce 2024.

Co dělat, když ještě pořád nemáte novou nabídku od dodavatele energií?

05.12.  |  Lucie Mečířová

Rok 2023 se pomalu chýlí ke konci a společně s ním i strop na ceny energií. Pokud se vám dodavatel s cenami nad vládním stropem ještě pořád neozval s novou nabídkou, nabízíme možnosti, jak postupovat.

Co je dobré vědět, pokud jste dostali udržovací nabídku od dodavatele energií

04.12.  |  Lucie Mečířová

Rozhodli jste se změnit dodavatele energií, máte už uzavřenou smlouvu, ale původní dodavatel se vám ozval s ještě výhodnější nabídkou? Co můžete v takové situaci dělat?

Zdanění příjmů z nájmu v praktických příkladech

01.12.  |  Petr Gola

Celkové zdanění příjmu z nájmu ovlivňuje nejenom roční částka inkasovaného nájemného, ale i celková struktura ročních příjmů daňového poplatníka. V praxi tak někteří lidé z nájmu neplatí žádné daně a jiní nejenom daň z příjmů, ale i zdravotní a sociální pojištění, neboť nemají vyřešen pojistný vztah. Podívejme se na praktické příklady.

Jak je to s nedostatečně identifikovanými vlastníky a daní z nemovitostí

28.11.  |  Lucie Mečířová

Nemovitosti s nedostatečně identifikovaným vlastníkem nebo vlastníkem neznámým propadnou státu. Pokud se ale vlastníci přece jen přihlásí, jak to budou mít s daní z nemovitostí?

Co všechno tvoří cenu elektřiny od vašeho dodavatele

24.11.  |  Lucie Mečířová

Zajímá vás, za co všechno vlastně platíte, když řešíte cenu elektřiny? Pouze za energii jako takovou to opravdu není. 

Jak to bude po konci zastropování cen energií?

22.11.  |  Lucie Mečířová

Na konci roku s největší pravděpodobností skončí cenový strop elektřiny a plynu. Co se stane pak a jak se zachovat, pokud dodavatel usíná na vavřínech?

Nepozvete úředníka domů? Můžete přijít o příspěvek na bydlení

21.11.

S pobíráním příspěvku na bydlení souvisí také řada povinností. Jednou z nich je například povolit vstup úředníkům do domu, pokud chcete, aby vám příspěvek byl vyplácen i v dalších měsících. Které další povinnosti by měli lidé pobírající příspěvek na bydlení dodržovat?

Daň z nemovitostí se zvýší. Co o ní potřebujete vědět?

07.11.  |  Lucie Mečířová

Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň zvýší.

Jak financovat nákup družstevního bytu?

06.11.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček.

Co byste měli vědět o spotové ceně energií a jak vypovědět spotový tarif

01.11.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o spotovém tarifu? Pokud je to skutečně tak, podíváme se na to, jak vlastně funguje a za jakých okolností je možné vypovědět smlouvu.

Co můžete dělat, když vám dodavatel zvedne cenu a zálohy na energie

31.10.  |  Lucie Mečířová

Zdá se vám, že platíte zbytečně vysoké zálohy na energie a nejste si jisti, jestli jsou oprávněné? Zvýšil vám dodavatel jednostranně cenu? Co můžete v těchto situacích dělat?

Co můžete dělat při problémech s vyúčtováním za energie

30.10.  |  Lucie Mečířová

Máte potíže s dodavatelem energií, které úzce souvisejí s vyúčtováním? Pokud ano, pojďte se podívat, jak takovou situaci řešit a na co máte nárok.

Jakým způsobem je možné čerpat podporu z programu Oprav dům po babičce?

24.10.  |  Lucie Mečířová

O podporu ekologických opatření z programu Oprav dům po babičce je velký zájem. Jak je to s čerpáním dotací a co byste rozhodně měli vědět?

Dostali jste výpověď z nájmu, ale nezdá se vám oprávněná? Můžete požádat soud o přezkum

23.10.

Dostali jste výpověď z nájmu, ale máte pochybnosti, zda je oprávněná? Máte právo požádat soud do dvou měsíců o její přezkum. Jestliže svého práva nevyužijete, bude soud výpověď považovat za oprávněnou i přesto, že neudává zákonný důvod možný k výpovědi podle občanského zákoníku.

Jaké dotační bonusy můžete získat k programu Oprav dům po babičce?

23.10.  |  Lucie Mečířová

Zajímáte se o nové dotace na zateplení? Existuje sice maximální limit, který lze získat, ale pak tu jsou ještě dotační bonusy, na které může vzniknout nárok. Jaké to jsou a kolik činí?

Jaké výdaje můžete zahrnout do vyúčtování dotace Oprav dům po babičce

19.10.  |  Lucie Mečířová

Co všechno lze zahrnout do přímých realizačních výdajů u dotací z programu Oprav dům po babičce? A jak je budete muset doložit?

Zateplujete nebo jinak zhodnocujete dům? Nezapomeňte aktualizovat pojištění nemovitosti

18.10.

Se snižováním energetické náročnosti budovy souvisí také vzrůstající hodnota nemovitosti. Neměli byste proto po zateplení domu nebo výměně starého kotle zapomenout aktualizovat pojištění nemovitosti, aby vám bylo v případě škody vyplaceno adekvátní plnění.

Co budete dokládat k žádosti o dotace z Oprav dům po babičce?

17.10.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete nad využitím dotačního programu Oprav dům po babičce? Pokud splňujete všechny podmínky, ještě byste se měli podívat, co všechno bude nutné k žádosti o dotace doložit.

Kdy musí nájemce bytu odstranit stavební úpravy bytu, které provedl?

13.10.

Může pronajímatel a vlastník bytu nařídit jeho nájemci odstranění jen nevhodných stavebních úprav, nebo i těch, které byly účelné, vhodné a hospodárné? A může to chtít až při skončení nájmu, nebo už v jeho průběhu?

Co dělat, když chce nedostatečně identifikovaný vlastník legalizovat černou stavbu?

10.10.  |  Lucie Mečířová

Musíte se před katastrem nemovitostí identifikovat jako vlastník? Pokud ano, celou situaci může výrazně zkomplikovat řešení černé stavby. Jak se v takové situaci postupuje?

Jak prokázat vlastnictví, aby vaše nemovitost nepropadla státu?

09.10.  |  Lucie Mečířová

Některé nemovitosti po Novém roce 2024 propadnou do vlastnictví státu. Jak můžete postupovat v případě, že je mezi nimi ta vaše?

Blíží se lhůta, po které některé nemovitosti propadnou státu. Není mezi nimi i ta vaše?

04.10.  |  Lucie Mečířová

Vlastníte nemovitost? A jste si jistí, že jste v katastru dobře identifikováni jako vlastník? Pokud by to tak nebylo, vaše nemovitost by brzy propadla státu.

Dotační program Oprav dům po babičce získal majetkovou podmínku

03.10.  |  Lucie Mečířová

Zalíbil se vám nový dotační program Oprav dům po babičce? Pokud jej hodláte zkusit využít, měli byste vědět, že dostal novou podmínku. Jakou?

Do kdy nejpozději vám musí pronajímatel vrátit kauci při skončení nájmu?

20.09.

Stěhujete se z jednoho nájemního bytu do jiného? Kolik času má pronajímatel na to, aby vám vrátil vámi zaplacenou kauci? Musí ji vrátit hned při ukončení pronájmu?

Kdy můžete začít žádat o dotace na zateplení v projektu „Oprav dům po babičce“?

11.09.

Ministerstvo životního prostředí již představilo veřejnosti termíny, kdy budou spuštěny žádosti o dotace v rámci nového dotačního programu „Oprav dům po babičce“. Objasnilo rovněž podmínky žádosti.

Na poskytovatele ubytování přes portály dohlížejí správci daní, platformy je musejí hlásit

05.09.

V souvislosti se zahrnutím evropské směrnice do české legislativy mají ubytovací platformy povinnost od 1. ledna 2023 ohlašovat osoby nabízející pronájem skrze tyto platformy finančním úřadům. Co rozhoduje o tom, zda se jedná o pronájem, nebo již nabízení ubytovacích služeb?

K čemu se zavazujete podepsáním rezervační smlouvy, když si pronajímáte byt přes realitku?

31.08.

Rozhodli jste se pro nájemní byt, který je pronajímán skrze realitní kancelář? K čemu se zavazujete, pokud podepíšete rezervační smlouvu? Jaké poplatky vás čekají ještě před předáním bytu?

Některé úřady práce chybovaly při výpočtu doplatku na bydlení. Lidé tak mohli přijít o část peněz

03.08.

Při určování výše doplatku na bydlení musí úředníci při výpočtu zahrnovat také výši obvyklého nájmu v daném místě. Ombudsman se zaměřil na to, jak úředníci v praxi výši obvyklého nájemného stanovují. Jak to dopadlo?

Některým OSVČ se od října 2023 sníží příspěvek na bydlení. Patříte mezi ně?

31.07.

Kvůli zvýšení částky odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství dojde u některých OSVČ ke snížení vypláceného příspěvku na bydlení. Které OSVČ uvidí tuto změnu na svých bankovních účtech již v říjnu tohoto roku?

Jak to bude s novými dotacemi na zateplení starých domů?

19.07.  |  Lucie Mečířová

Stát se rozhodl podpořit majitele starých nezateplených domů a rozhodl se přispět na jejich zateplení. Jaké podmínky budete muset splnit, pokud máte zájem, a kolik vám na to stát dá?

Co dělat, když se sourozencem zdědíte byt a nechcete ho vlastnit společně?

14.07.

Získali jste nějaké dědictví, ale není jen vaše? Vlastníte například se sourozencem dohromady byt či dům po rodičích? Ke spoluvlastnictví vás nikdo nutit nemůže. Pokud se nedohodnete nebo nemáte dobré vztahy, můžete požádat soud, aby spoluvlastnictví vypořádal. To lze několika způsoby.

Nájemník si neodhlásil trvalé bydliště z vašeho bytu. Co teď?

12.07.

To, že si bývalý nájemník neodhlásí trvalý pobyt z vašeho bytu, pro vás znamená trochu více zařizování navíc. Pokud jej chcete z bytu odhlásit, nepotřebujete k tomu jeho souhlas. Musíte ale úřadu doložit, že už tam opravdu nebydlí.

V obcích vzniknou kontaktní centra, lidem pomohou s hledáním nájemního bydlení

03.07.

Návrh zákona o podpoře bydlení, který poslalo do připomínkového řízení Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí, upravuje možnosti řešení současné bytové krize. Vzniknout mají poradenská centra, která nabídnou ohroženým rodinám informace o možném řešení situace a případně zprostředkují nájemní bydlení podporované státem. S účinností zákona se počítá nejdříve od druhé poloviny roku 2025.

Češi by mohli sdílet svou výrobu elektřiny s dalšími lidmi. Parlament posoudí návrh

27.06.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo návrh zákona, který umožní sdílet elektřinu třeba z vlastní fotovoltaické elektrárny s dalšími lidmi. Nyní bude návrh zákona projednávat Poslanecká sněmovna.

Můžete dát výpověď z nájmu, pokud je nájemní smlouva uzavřená na dobu určitou?

21.06.

Nastala situace, kdy už nechcete bydlet v současném nájmu, ale nájemní smlouvu s vámi pronajímatel uzavřel na dobu určitou. Lze v takovém případě vůbec podat výpověď?

Jaká překvapení mohou očekávat OSVČ při žádosti o příspěvek na bydlení?

15.06.

Kromě zaměstnanců mohou příspěvek na bydlení čerpat také osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ). V čem je podání žádosti u podnikajících lidí odlišné?

Žadatelé o příspěvek na bydlení by už nemuseli dokládat své příjmy a náklady na energie

29.05.

Lidé pobírající příspěvek na bydlení musejí minimálně dvakrát do roka dokládat své příjmy a náklady na bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že by nově příjmy za zaměstnance dokládali sami zaměstnavatelé a náklady na energie jejich dodavatelé.

Dosáhli byste v současné době na hypotéku? Podívejte se na příklady

18.05.

Podívejte se na konkrétní příklady, které vám napoví, zda byste v současné době třeba i vy mohli dosáhnout na hypotéku. Vzorové příklady se liší na základě čistého příjmu, naspořené částky, věku a ceny nemovitosti.

Už jste zaplatili daň z nemovitostí?

10.05.  |  Redakce

Daň z nemovitostí je splatná do 31. května, druhá splátka potom do 30. listopadu. Víte, jak velkou daň budete platit, kam ji musíte zaplatit a jaké jsou pokuty za pozdní zaplacení?

Lze vlastníkům zakázat pronájem bytů? A jak je to s omezením podnájmu nájemních bytů?

10.05.

Jak se může společenství vlastníků jednotek bránit, když se mu nelíbí pronájem bytů v domě? Kdy je povolen podnájem nájemního bytu i bez souhlasu pronajímatele a kdy je naopak souhlas nutný?

Jak na změnu trvalého bydliště?

03.05.  |  Redakce

Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.

Jak je to s trvalým pobytem v nájmu a podnájmu při nesouhlasu pronajímatele

02.05.  |  Lucie Mečířová

Pronajímatelé bytů se někdy brání tomu, aby si jejich nájemci v dané nemovitosti zřídili trvalý pobyt. Obvyklým důvodem jsou obavy z exekuce vybavení bytu. Potřebují nájemci k přepisu trvalého pobytu svolení majitele? A jak může pronajímatel ochránit svůj majetek?

Musíte platit v nájmu poplatky za komunální odpad, když na adrese nemáte trvalé bydliště?

27.04.

Bydlíte v nájmu, ale trvalé bydliště máte uvedené v jiné obci? Kde v takovém případě odvádíte poplatky za odpad? Může po vás pronajímatel chtít hradit komunální odpad?

O dědictví IV: Dědit, či darovat?

27.04.  |  Michal Bureš

Každý rodič stojí před volbou, co kterému potomkovi odkázat. Někteří volí cestu rozdání majetku již za svého života, jiní formu závěti. Jaké jsou výhody darování majetku? A jaké jsou výhody dědění?

Musíte stále dokládat vyúčtování za energie pro přiznání příspěvku na bydlení?

25.04.

V souvislosti s příspěvkem na bydlení má řada lidí nejasnosti s předkládáním vyúčtování zálohových služeb. Musí žadatelé o dávky tato vyúčtování stále dokládat, nebo již tato povinnost byla zrušena?

Jaké jsou sankce za neplacení záloh na služby k bytu nebo neuhrazení nedoplatku z vyúčtování?

19.04.

Na co v případě neplacení záloh na služby spojené s užíváním bytu dopadá úrok z prodlení a na co pokuta? Jak jsou vysoké? Kdo a jak určuje výši záloh?

Na co si dát pozor, když si zabouchnete dveře a voláte zámečníka?

18.04.

Zabouchli jste si omylem dveře a potřebujete zavolat zámečníka. Jak poznat, že s vámi řemeslník nezachází férově a zkouší na vás hlavně vydělat?

Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?

17.04.  |  Redakce

Úroky zaplacené za úvěry na bydlení, pokud nemovitost používáte pro bytovou potřebu svou nebo svých blízkých, si můžete uplatnit jako odečitatelnou položku na daních z příjmů až do částky 300 000 Kč. Taková je teorie, jak barevná je ale praxe života? A kdo všechno si odečet uplatnit může a kdo už nemůže?

Můžete žádat o příspěvek na bydlení, když na adrese nemáte trvalé bydliště?

13.04.  |  Redakce

Můžete o příspěvek na bydlení zažádat i tehdy, když v místě skutečného pobytu nemáte zřízené trvalé bydliště? Přizná vám Úřad práce příspěvek na bydlení, pokud jde o nebytový prostor?

Jak se zbavit neodbytného nájemníka, který se odmítá vystěhovat?

11.04.

Pronajímáte byt, nájemní smlouva vypršela a nájemník se nechce vystěhovat? V právu jste vy, ale domoci se ho může trvat i několik let. A navíc za vaše peníze.

Když uživatel bytu nedostane řádné vyúčtování záloh na služby, má nárok na pokutu od poskytovatele

11.04.

Uživatelé bytů platí za prodlení s úhradou záloh na služby a vyúčtovaného nedoplatku úroky z prodlení. Poskytovatelé služeb na druhou stranu platí pokutu za pozdní vyúčtování. Jak vysokou? Do kdy musí být služby zúčtovány?

Nízkopříjmové domácnosti mohou v létě 2023 žádat o kotlíkové dotace

11.04.

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR spustily další kolo, ve kterém mohou nízkopříjmové domácnosti žádat o kotlíkové dotace. Kterým zájemcům bude kotlíková dotace vyplacena?

Může vám pronajímatel zvýšit nájem o příspěvek do fondu oprav?

02.03.

Na vlastníky bytů se zpravidla vztahuje povinnost odvádět pravidelně příspěvky do fondu oprav, který spravuje společenství vlastníků jednotek. Řada z nich ale přesouvá tuto povinnost na nájemníky, a to tak, že jim tuto částku zahrne do nájmu. Mohou si takové jednání pronajímatelé dovolit?

Z vyřízení příspěvku na bydlení online byly tři cesty na úřad práce

20.02.  |  Michal Bureš

Přestože se stále hovoří o digitalizaci státní správy, reálné zkušenosti jsou často odlišné a nakonec se nevyhnete cestě na úřad. Přinášíme příběh čtenáře, který své babičce vyřizoval příspěvek na bydlení. Nejdříve elektronicky, ale pak musel k přepážce osobně.

Jak vybírat tepelná čerpadla, fotovoltaiku a jejich dodavatele

15.02.

Podle čeho se řídit při výběru nového tepelného čerpadla a fotovoltaiky? Zástupci Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) připravili desatera rad pro spotřebitele. 

Kdo musí platit rozhlasové a televizní poplatky nejen v nájmu?

10.02.  |  Lucie Mečířová

Posloucháte rádio? Nebo přijímač jen vlastníte, ale neposloucháte? A co televize? Musíte platit rozhlasový poplatek, který společně s televizí spadá do koncesionářských poplatků? Kdo je od platby osvobozen?

Jak OSVČ v režimu paušální daně dosáhnou na příspěvek na bydlení

09.02.

Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) registrovaným v minulém roce v režimu paušální daně může vzniknout nárok na příspěvek na bydlení. A to v poměrně vysokých částkách zejména tehdy, pokud bydlí v nájmu.

Jak se daní pronájem?

08.02.  |  Lukáš Pololáník

Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

31.01.  |  Redakce

Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Jak vysoký odpočet je možný, jak správně postupovat a kdo si může odpočet uplatnit?

Musíte mít kvůli kontrole v pracovní neschopnosti označený zvonek? Co když vám to majitel bytu odmítne?

31.01.

Zákon výslovně nestanoví, že musíte mít řádně označený zvonek, ale své místo pobytu. Nabízí se i alternativy, pokud zvonek není funkční. Pronajímatel vám ale označení zvonku nemůže zakázat.

Na co máte nárok, když s někým spoluvlastníte byt a chcete vyplatit?

26.01.

Vlastníte s někým byt a po čase se rozhodnete ze společného vlastnictví odejít. Druhý spolumajitel vám nabídne vyplacení, ale vám se částka nezdá. Podle čeho se vypočítá, kolik máte správně dostat?

Jak využít dotace z Nové zelené úsporám Light pro co největší úsporu na energiích

26.01.  |  Lucie Mečířová

Díky spuštění programu Nová zelená úsporám Light mohou někteří v rámci dotace využít na energetická opatření až 150 000 Kč. Kdo má na ně nárok a jak podporu vyčerpat? A jaké stavební úpravy mají největší vliv na spotřebu energií?

Nová zelená úsporám Light je spuštěná. S čím vám může pomoci?

25.01.  |  Lucie Mečířová

Na začátku roku byl spuštěn nový program Nová zelená úspora Light, ze kterého mohou čerpat dotace nízkopříjmové domácnosti. Na co lze podporu využít a kolik peněz můžete čerpat?

Měníte občanku? Tyto banky vyřídí všechno za vás a na pobočku ani nemusíte

25.01.

Nový občanský průkaz s sebou nese povinnost nahlásit změnu mimo jiné i bance. Některé banky či záložny vyžadují vaši osobní návštěvu, jinde nevyžadují ani vaši aktivitu a vše si zjistí samy.

Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitostí?

23.01.  |  Michal Bureš

Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?

Co vědět o příjmech z nájmu v 11 bodech

20.01.  |  Petr Gola

Výhodnou příjmů z nájmu je nižší zdanění, než je tomu u příjmů ze zaměstnání nebo podnikání. Investice do nemovitosti za účelem jejího dalšího pronájmu je tedy atraktivní a zajímavá. Podívejme se na příjmy z nájmu optikou jedenácti důležitých daňových aspektů.

Stavíte či rekonstruujete? (Ne)musíte do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?

20.01.  |  Michal Bureš

Zahájili jste loni stavbu domu či rekonstruujete nemovitost? Změnili jste charakter pozemku tak, abyste na něm mohli začít letos stavět? Musíte podat daňové přiznání?

Podat přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna 2024

17.01.  |  Michal Bureš

Pořídili jste si nemovitost? Do 31. ledna 2024 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2024 ji musíte zaplatit. Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň? Jaký je její výpočet? Kdy vám hrozí pokuta?

Nemovitost jako společné jmění manželů: jak na daňové přiznání k dani z nemovitostí?

15.01.  |  Michal Bureš

Jakým způsobem odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí při zisku nemovitosti do společného jmění manželů (SJM)? Do kdy musíte odevzdat daňové přiznání?

Co když reklamujete či vracíte dárek, který jste už ale nechali upravit?

13.01.

Na reklamaci vadného zboží máte zákonný nárok. Co když jste už ale mezitím nechali na dárek třeba vygravírovat iniciály či vzor u někoho jiného? Může vám obchodník právě proto odmítnout reklamaci?  

Daň z nemovitostí v roce 2024: na podání přiznání máte necelé 4 týdny

09.01.  |  Michal Bureš

Kdo musí podat v roce 2024 daňové přiznání k dani z nemovitostí? Kdy musíte daň zaplatit? Podívejte se na formulář k dani z nemovitých věcí a vypočítejte si daň z nemovitých věcí.

Jaká je návratnost tepelných čerpadel a jak je to s jejich dostupností?

22.12.  |  Lucie Mečířová

Pokud přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla, určitě vás hned vedle úspory energií bude zajímat i návratnost investice. Za jak dlouho se vám tedy náklady na pořízení zdroje tepla vrátí?

Dostali jste letos darem nemovitost? Jaké daně budete muset příští rok zaplatit?

06.12.  |  Lucie Mečířová

Někdo vám letos daroval nemovitost? Pokud ano, gratulujeme, ale rozhodně byste neměli zapomenout příští rok na daně. Jaké se vás týkají a kdy?

Jaké jsou nejčastější závady na tepelném čerpadle a jak je řešit

30.11.  |  Lucie Mečířová

Zvažujete pořízení tepelného čerpadla? Pokud ano, určitě by vás mělo zajímat, jaké jsou jeho nejčastější závady, jak dlouhá záruka se na něj vztahuje včetně toho, zda si lze tyto závady nějak připojistit.

Jak je to se zárukou na tepelné čerpadlo

29.11.  |  Lucie Mečířová

Tepelné čerpadlo dokáže ušetřit plno peněz na drahých energiích. Jak dlouhá záruka se na něj z hlediska závad vztahuje, co je do ní zahrnuto a kdy vás může vyjít pěkně draho?

Jak je to s pojištěním tepelného čerpadla nebo solárních panelů?

28.11.  |  Lucie Mečířová

Máte tepelné čerpadlo anebo fotovoltaiku, případně pořízení plánujete? Jak je to v takovém případě s pojištěním nemovitosti? A na co byste si měli dát pozor?

Nová zelená úsporám Light: Až 150 000 Kč pro nízkopříjmové rodiny na zateplení

24.11.  |  Lucie Mečířová

Rádi byste zateplili nemovitost, ale nemůžete si to finančně dovolit? Chtěli byste vyměnit okna, ale nemáte na to dostatek financí? Pokud splníte podmínky, pomohou vám nové dotace.

Jak podat žádost o příspěvek na bydlení online?

23.11.  |  Michal Bureš

Máte nárok na příspěvek na bydlení? Nechce se vám navštěvovat Úřad práce kvůli žádosti o příspěvek na bydlení? Jak vyřídit příspěvek na bydlení online z domova? Jaké přílohy budete muset doložit?

Jak to bude příští rok se zastropováním cen energií?

16.11.  |  Lucie Mečířová

V letošním roce jsou ceny energií zastropované. Na jakých částkách? A kdy cenový strop končí?

Kolik můžete ušetřit na energiích s domem s nízkou energetickou náročností?

04.11.  |  Redakce

Budete kupovat dům nebo byt? Nezapomeňte se kromě výše splátky hypotéky dívat i na energetický štítek. Kolik ušetříte s nízkou energetickou náročností?

Rozhovor: Jaké jsou nejčastější chyby při darování nemovitosti?

04.11.  |  Michal Bureš

Jakých chyb se vyvarovat při darování nemovitosti? Může dárce podmínit darování nemovitosti investicemi do nemovitosti? Co se stane, když podmínky nejsou splněny, či jsou splněny s výhradami?

Rozhovor: Jak na darování nemovitosti a zajištění dožití dárce v nemovitosti

03.11.  |  Michal Bureš

Jak na darování nemovitosti? Jak si zabezpečit dožití v darované nemovitosti? Jaké jsou výhody darování nemovitostí oproti dědění nemovitosti?
« Předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz