Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Stovky korun protopíme zbytečně. Jak šetřit teplo?

05.12.  |  Jana Poncarová

Stovky až tisíce korun protopí české domácnosti zbytečně. Podle odborníků byty přetápíme. Snížení teploty o jeden stupeň přitom ušetří až 6 % tepla. Jaké jsou další tipy, jak doma šetřit teplo?

Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?

18.04.  |  Jana Poncarová

Už několik let můžete změnit zálohu nebo reklamovat vyúčtování on-line přes zákaznický portál. Dodavatelé postupně rozšiřují požadavky, které přes internet vyřídíte. Nově vznikla třeba aplikaci pro odečet, jež sama navrhne úpravu záloh, možný je i přechod k jiné společnosti bez jediného papíru. 

Jak zažádat o dotace z Nová zelená úsporám?

18.04.  |  Lucie Mečířová

Zalíbil se vám některý z programů od Nová zelená úsporám? Uvažujete o tom, že chcete rekonstruovat dům anebo uspořit na energiích? Přečtete si, kolik díky projektu můžete ušetřit a jak si zažádat o dotaci.

Kolik lze uspořit se zelenými technologiemi?

15.04.  |  Jana Poncarová

Ceny elektřiny stoupají a mnoho lidí přemýšlí nad tím, jak uspořit na ohřevu s ohledem na míru životního komfortu. Lze ušetřit a ještě třeba trochu něco navíc vydělat nejen na úsporných technologiích v rodinných domech, ale třeba i v panelákovém nebo činžovním domě?

Trest pro dodavatele energií: Milionové pokuty za podomní prodej

12.04.  |  Jana Poncarová

Za nekalé obchodní praktiky rozdal v poslední době Energetický regulační úřad milionové pokuty. Dodavatelé se provinili při telefonickém i podomním prodeji, když používali nátlak nebo zamlčovali skutečnosti. Nesprávné, zavádějící nebo nepřesné informace přitom podle odborníků vedou spotřebitele k chybným rozhodnutím.

Chata v záplavové nebo povodňové oblasti: pojistí vám ji vůbec?

12.04.  |  Lucie Mečířová

Chcete si koupit chatu na rekreaci? Anebo už ji rovnou máte vybranou? A prověřili jste si, že není v povodňové oblasti? Pokud bude a dojde k záplavě, hrozí, že vám pojišťovna neproplatí škodu, a to i když budete platit vysokou pojistku.

Může vás pronajimatel vyhodit z nájmu kvůli psovi nebo kouření?

08.04.  |  Lucie Mečířová

Domácí mazlíčky, kuřáky anebo kolikrát dokonce ani děti pronajimatelé ve svých bytech nechtějí. Když už jste ale jednou v nájmu a pořídíte si psa anebo začnete kouřit, může vás vlastník vyhodit? Co na to říká zákon anebo nájemní smlouva?

Elektřinu ze slunce nebo větru můžete mít i ve své zásuvce. Je ale dražší

05.04.  |  Jana Poncarová

V posledních pěti letech výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku stagnuje. Vláda i výrobci hledají možnosti, jak ji znovu nastartovat. Dodavatelé zase lákají spotřebitele na speciální zelené tarify, kdy jim do zásuvek proudí jen ekologicky vyrobený proud. Rozhodující je ale pořád cena. 

ČNB ponechala sazby beze změny. Sazby hypoték dál klesají

05.04.  |  Luboš Svačina

Hypoteční sazby klesají a klesat nejspíše ještě budou. Cenový průměr měřený indexy GOFI v březnu klesl na 3procentní hranici. V praxi však není těžké nalézt banku nabízející své hypoteční úvěry se sazbou začínající 2kou.

Rozhovor: Je možné, že budou zrušeny zpřísněné podmínky pro hypotéky?

03.04.  |  Lucie Mečířová

Chtěli byste si v blízké době zkusit zažádat o hypotéku, ale nevíte, zdali se vyplatí čekat na pokles cen nemovitostí? Dá se vůbec v budoucnu nějaký očekávat? To si přečtěte v našem rozhovoru.

Na co nezapomenout při předání zakoupené nemovitosti?

02.04.  |  Lucie Mečířová

Koupili jste si dům nebo byt? Hypotéka, platba a smlouva jsou vyřízeny a vám už nezbývá nic jiného, než si nemovitost převzít? Přečtěte si, na co byste při předání rozhodně neměli zapomenout.

Vítkově CPI klesl zisk o devět procent, tržby stouply o 17 pct

01.04.

Praha 1. dubna (ČTK) - Realitní skupině CPI Property Group, jejímž většinovým akcionářem je podnikatel Radovan Vítek, loni klesl čistý zisk meziročně o devět procent na 631 milionů eur (16,3 miliardy korun). Tržby vzrostly o 17 procent na 604 milionů eur (15,6 miliardy korun). Firma zveřejnila výsledky na svých stránkách.

Chcete prodat nemovitost prostřednictvím realitky?

01.04.  |  Martin Ježek

Máte nemovitost a chcete ji prodat. Samozřejmě, že by to měl být výhodný prodej. Jak to udělat, abyste byli spokojení a neměli z transakce zahořklý nebo ukřivděný pocit?

3 kroky k dobrému světlu. Jak vybrat LED žárovku?

29.03.  |  Jana Poncarová

Stačí jedno stisknutí vypínače a tmavý pokoj prozáří světlo. Aby bylo opravdu dobré, je třeba obezřetně vybrat žárovku. Zatímco u klasických „edisonek“ se výběr podřizoval výkonu, u moderního osvětlení rozhodují další kritéria.

Jak si říct o dotace na dešťovou vodu?

22.03.  |  Jana Poncarová

Loni na podzim přibylo do dotačního programu Dešťovka dalších 100 milionů korun. Příspěvek až 55 tisíc korun mohou získat domácnosti, které chtějí zachytávat dešťovou vodu pro zalévání zahrady, 105 tisíc korun je připraveno na složitější systémy. Dotace se vztahují i na chaty a chalupy, pokud v nich lidé trvale žijí.

Trh s úvěry na bydlení zamrznul. Oživení je však na obzoru

22.03.  |  Luboš Svačina

Banky a stavební spořitelny v průběhu února poskytly úvěry za 14,5 mld. Kč. Oproti loňskému roku klesla produkce úvěrů na bydlení o 32 procent. Znatelný pokles je viditelný jak v oblasti stavebního spoření, tak hypoték. Jaké jsou důvody a jak dlouho bude trvat toto ochlazení?

Nájem nebo podnájem? Je v tom velký rozdíl

21.03.  |  Lucie Mečířová

Mnozí se mylně domnívají, že nájem a podnájem je totéž. Rozhodně tomu ale tak není. Jaké jsou zásadní rozdíly a u kterého bydlení budete omezenější

Jak ochránit sebe i nemovitost před nesolidním nájemníkem

19.03.  |  Lucie Mečířová

Chcete začít pronajímat nemovitost, ale bojíte se, že najdete špatného nájemníka? Jak si jej jako nájemce můžete prověřit? Co máte o nájemníkovi právo vědět a jak často chodit kontrolovat byt?

Kvíz: otestujte si, jaké jsou vaše šance na získání hypotéky

18.03.  |  Lucie Mečířová

Chcete si letos zkusit zažádat o hypotéku na vlastní dům nebo byt? Zkuste si náš kvíz, díky kterému alespoň orientačně zjistíte, jaké jsou vaše šance na získání nejžádanějšího úvěru na bydlení.

Prodejci elektřiny změnili taktiku. Na co si dát pozor?

15.03.  |  Jana Poncarová

Většina obcí a měst zakázala podomní prodej. To ale neznamená, že si prodejci elektřiny nebo zemního plynu dali pauzu. Domácnosti oslovují telefonicky. Když se na schůzku předem objednají, nejde už o podomní prodej. Rizika ovšem přináší úplně stejná. 

Šetřím, šetříš, šetříme

14.03.  |  Martin Ježek

Snažíte se, ale přesto nejste schopni ušetřit? Na účtu vám po zaplacení všech nezbytných měsíčních výdajů nic nezbude? Zkusme se podívat, jestli se nějaké možnosti skutečně nenabízejí.

Obchodní zónu v H.Králové koupil od firmy Tesco investiční fond

12.03.

Hradec Králové 12. března (ČTK) - Obchodní zóna u hypermarketu Tesco poblíž královéhradecké výpadovky na Pardubice změnila majitele. Od britské firmy Tesco ji koupil investiční fond Conseq Realitní, který spadá pod firmu Conseq Funds investiční společnost. Oba subjekty jsou součástí koncernu Conseq. ČTK to dnes řekla zástupkyně investora Pavla Lorencová. Částku, kterou fond za zónu zaplatil, neuvedla. Největšími nájemci v prodané obchodní zóně jsou firmy ASKO-NÁBYTEK, Electro Word, Okay nebo STAHLGRUBER CZ.

Hypoteční sazby se vracejí pod 3 procenta

12.03.  |  Luboš Svačina

Nabídkové sazby hypoték dál klesají. V průběhu února zlevnilo své hypotéky 6 bank, mezi kterými nechyběly ani 3 největší poskytovatelé. Jak se budou vyvíjet sazby dál?

CPI miliardáře Vítka vydala další dluhopisy za osm miliard korun

11.03.

Praha 11. března (ČTK) - Realitní skupina CPI Property Group, jejímž většinovým akcionářem je podnikatel Radovan Vítek, vydala další dluhopisy za 350 milionů dolarů (osm miliard korun). Obchodují se na burze Euronext v Dublinu. Společnost to dnes ČTK oznámila v tiskové zprávě. CPI navázala na únorovou emisi, kdy vydala v Hongkongu obligace za 1,3 miliardy korun.

Silní zůstávají silní. „Škatulata hýbejte se“ se na energetickém trhu nekonala

08.03.  |  Jana Poncarová

Českým domácnostem a firmám dodává energii kolem osmdesáti dodavatelů. Někteří z nich počítají zákazníky na stovky, jiní na sta tisíce. Ačkoli letos změnil dodavatele rekordní počet odběratelů, žádná velká „škatulata hýbejte se“ se nekonala. Kdo má kolik zákazníků? A vypovídá počet odběrných míst o kvalitě dodavatele? 

Jak koupit na hypotéku nemovitost v dražbě nebo aukci

05.03.  |  Lucie Mečířová

Chcete letos kupovat nemovitost? Plno lidí zkouší internetové aukce a dražby, které se začínají těšit čím dál větší oblibě. Lze v nich ale koupit dům či byt na hypotéku?

Výdaje bytového fondu se zvýší o 750 milionů Kč, schválila vláda

04.03.

Praha 4. března (ČTK) - Letošní výdaje Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) se proti původně schváleným plánům zvýší o 750 milionů na 3,48 miliardy korun. Důvodem jsou plánované dotace obcím na výstavbu nájemních sociálních bytů, na které má jít 650 milionů korun. Dvojnásobně na 200 milionů korun se pak má zvýšit i objem peněz, který je připraven na dotace obcím pro regeneraci veřejných prostranství. Navýšení má být kryto penězi fondu bez nároku na státní rozpočet. Schválila to dnes vláda, informovala na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Nejčastější chyby, které nás u dodavatelů mohou stát tisíce korun

01.03.  |  Jana Poncarová

Když se nám nelíbí, jak s námi dodavatel energie komunikuje, můžeme odejít. Stejnou možnost máme, když zdraží. Podle spotřebitelských poradců ale svá práva využíváme málo, zatímco své povinnosti mnohdy ani neznáme. Často se pak zbytečně dostáváme do problémů.

Letošní výdaje bytového fondu se mají navýšit o 750 milionů korun

28.02.

Praha 28. února (ČTK) - Letošní výdaje Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) se mají proti původně schváleným plánům navýšit o 750 milionů na 3,48 miliardy korun. Důvodem jsou plánované dotace obcím na výstavbu nájemních sociálních bytů, na které má jít 650 milionů korun. Dvojnásobně na 200 milionů korun se pak má navýšit i objem peněz, který je připravený na dotace obcím pro regeneraci veřejných prostranství. Navýšení má být kryto penězi fondu bez nároku na státní rozpočet. Návrh v pondělí projedná vláda. Plánované příjmy fondu zůstanou na dříve uvedené výši 779 milionů korun.

Investice do nemovitostí v Česku loni klesly skoro o třetinu

27.02.

Praha 27. února (ČTK) - Objem investic do nemovitostí v Česku loni meziročně klesl o 30 procent na 2,62 miliardy eur (přibližně 67,2 miliardy Kč). Nižší byl také počet transakcí, a to o 27 procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Colliers International, podle které pokles souvisí s nedostatkem kvalitních nemovitostí na prodej.

Čím dál oblíbenější realitní aukce: co od nich očekávat?

27.02.  |  Lucie Mečířová

Chcete si koupit nebo prodat nemovitost a makléři vás lákají na realitní aukce? Na čem stojí jejich princip? A budou spíš výhodné pro kupujícího nebo pro prodávajícího?

Leden přinesl znatelný pokles počtu i objemu sjednaných hypoték

25.02.  |  Luboš Svačina

V lednu výrazně klesl počet i objem sjednaných hypoték, který byl nejnižší za poslední 4 roky. Průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték sice vzrostla, ale dobrou zprávou je, že nabídkové sazby již klesají.

CPI zavře nákupní centrum v Čestlicích, statik doporučil demolici

22.02.

Praha 22. února (ČTK) - Realitní skupina CPI Property Group dnes ukončila provoz svého nákupního centra Spektrum v obchodní zóně v pražských Čestlicích. Budovu čeká demolice, doporučil ji statický posudek. CPI chce po zbourání budovy na jejím místě postavit nové obchodní centrum, otevřít by se mělo koncem příštího roku. Skupina CPI to oznámila ČTK.

Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo

22.02.  |  Jana Poncarová

Od loňského jara se mluvilo o zdražování elektřiny. I to je jeden z důvodů, proč podle analytiků změnilo loni dodavatele o téměř sto tisíc domácností více než v roce 2017. Svůj díl na tom mají i telefonisté. Část dodavatelů je totiž začala využívat místo podomních prodejců.

Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu

15.02.  |  Luboš Svačina

Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.

Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje

15.02.  |  Jana Poncarová

Příspěvek až 127 500 korun mohou letos získat domácnosti, které se rozhodnou vyměnit starý kotel na uhlí za nový zdroj tepla. Kotlíkové dotace podporují kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Třetí vlna je poslední šancí, jak příspěvek získat.

Majetkový úřad navrhl prodat v Praze 33 úředních budov

14.02.

Praha 14. února (ČTK) - V souvislosti s plánem postavit vládní čtvrť v Letňanech navrhl majetkový úřad prodat 33 úřednických budov v Praze. Dvě ministerstva chce otevřít veřejnosti. K prodeji navrhl například některé budovy ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva financí, České inspekce životního prostředí nebo celníků. Vyplývá to ze seznamu, který dnes zveřejnil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Loni jste prodali dům. Musíte ho letos dát do daňového přiznání?

11.02.  |  Redakce

Prodej nemovitosti představuje příjem a podléhá tedy dani z příjmů. Existuje ale řada případů, kdy je prodávající od daně osvobozen. V jakých případech se daň neplatí a kdy se tomu naopak nevyhnete?

Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání

11.02.  |  Lucie Mečířová

Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?

Průměrná nabídková sazba hypoték začala klesat

08.02.  |  Luboš Svačina

Klesající cena peněz na mezibankovním trhu otvírá cestu ke snižování hypotečních sazeb. Některé banky již tohoto využily a hypoteční úvěry opět začaly zlevňovat. Co se bude dít se sazbami hypoték v únoru?

E15: HB Reavis prodá několik projektů v Praze včetně Transgasu

06.02.

Praha 6. února (ČTK) - Developerská skupina HB Reavis prodá několik projektů v Praze včetně souboru Transgas na Vinohradské třídě, k jehož demolici má od začátku února pravomocné povolení. Začíná jednat se zájemci. Informaci o prodeji potvrdil serveru E15 mluvčí firmy Jakub Verner. Skupina slovenského miliardáře Ivana Chrenka chce výrazně omezit své působení v Praze. Není jasné, co bude plánovaná změna majitele znamenat pro připravovanou demolici.

Ceny bytů a domů na Slovensku stouply na desetileté maximum

05.02.

Bratislava 5. února (zpravodaj ČTK) - Ceny bytů a obytných domů na Slovensku v posledním čtvrtletí loňského roku stouply na desetileté maximum. Tempo meziročního růstu cen těchto nemovitostí bylo nejrychlejší od začátku roku 2017. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila slovenská centrální banka (NBS).

Na zelenou elektřinu přispívá každý. Průměrná domácnost zaplatí kolem 840 korun ročně

01.02.  |  Jana Poncarová

Na faktuře, kterou nám každý rok zasílají dodavatelé, se to hemží čísly. Cena elektřiny je totiž složená z celé řady položek. Mezi jinými platíme i za distribuci nebo přispíváme na obnovitelné zdroje. I když příspěvek na zelenou energii poklesl, domácnosti platí pořád stejně. Záleží hlavně na tom, kolik elektřiny spotřebujeme.

Realitní trh: Nová čtvrť by udělala z Letňan prémiovou lokalitu

31.01.

Praha 31. ledna (ČTK) - Nová úřednická čtvrť, která by mohla vzniknout v pražských Letňanech, by z oblasti udělala prémiovou lokalitu typu Karlína nebo Smíchova, které patří mezi nejdražší v metropoli. V případě její výstavby by zcela jistě následoval skokový růst cen nemovitostí k prodeji i pronájmu v jejím okolí. Vyplývá to z dnešních vyjádření zástupců realitního trhu a analytiků na dotaz ČTK. Odborníci připomínají, že podobné čtvrti už existují i v dalších evropských městech.

Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření

30.01.  |  Lucie Mečířová

Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.

Farmy.cz:Růst cen zemědělské půdy byl loni nejpomalejší za 14 let

28.01.

Praha 28. ledna (ČTK) - Růst průměrné tržní ceny zemědělské půdy byl loni nejpomalejší za posledních 14 let. Cena stoupla meziročně o 2,4 procenta na 24,1 koruny za metr čtvereční. V předchozích několika letech ceny rostly každý rok o více než desetinu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila poradenská a realitní společnost Farmy.cz, jež se specializuje na prodej farem a zemědělských nemovitostí.

Jak a kdy si snížit zálohy na energie?

28.01.  |  Lucie Mečířová

Zdá se vám, že platíte příliš vysoké zálohy na energie? Míváte pravidelný přeplatek? Anebo vám prostě jen přijde, že platíte zbytečně moc? Poradíme vám, jak si zálohy snížit a nastavit přesně tak, aby vám vyhovovaly.

Z kohoutků teče dražší voda. Víte, kolik platíte za kubík?

25.01.  |  Jana Poncarová

Voda, kterou stáčí české domácnosti, od ledna zdražila ve většině měst a obcí. Někde si lidé připlatí o několik procent, jinde voda podraží jen o inflaci. Konkrétní cena se bude lišit podle lokality – kubík může stát 80, ale třeba i 100 korun.

Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?

24.01.  |  Redakce

Úroky zaplacené za úvěry na bydlení, pokud nemovitost používáte pro bytovou potřebu svou nebo svých blízkých, si můžete uplatnit jako odečitatelnou položku na daních z příjmu až do částky 300 000 Kč. Taková je teorie, jak barevná je ale praxe života? A kdo všechno si odečet uplatnit může a kdo už nemůže?

Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?

24.01.  |  Lucie Mečířová

Plánujete si vzít letos hypotéku? Sháníte si informace a přemýšlíte nad tím, jakou zvolit délku fixace? Jaké období bude nejvýhodnější z hlediska příznivého úroku?

Průměrná cena nových bytů v Praze loni stoupla téměř o pětinu

23.01.

Praha 23. ledna (ČTK) - Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostla o 18,6 procenta na 101.091 korun za metr čtvereční. Tempo růstu se proti konci 3. čtvrtletí zvýšilo. Počet prodaných bytů loni klesl o devět procent na 5000 a byl nejnižší od roku 2012. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group, které dnes zveřejnily na tiskové konferenci.

Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?

23.01.  |  Michal Bureš

Daň z nemovitých se platí každoročně, tak se podívejte, jak se počítá a jaké políčka máte vyplnit v daňovém přiznání, které musíte do konce ledna podat.

Jak snadno a rychle najít majitele nemovitosti

23.01.  |  Michal Bureš

Procházíte se vaší vískou, či městem a rádi byste zjistili, kdo je majitelem opuštěného domku? Nebo kdo vlastní půlku obce? Na koho vaše babička přepsala všechny pozemky?

Čím topíte: plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

22.01.  |  Martin Ježek

Energie, to je věčné téma a v zimě to cítíme snad všichni. A tak se hovor stáčí často k otázce, co je vlastně výhodnější, topit plynem, nebo elektřinou?

Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitosti?

22.01.  |  Michal Bureš

Vyplňování úředních dokumentů, natož daňového přiznání, je otrava, nicméně náš návod vám ukáže, jak v pěti krocích vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.

Realitní makléři zřejmě budou muset mít potřebnou kvalifikaci

21.01.

Praha 21. ledna (ČTK) - Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda dnes schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad.

Kdo vlastní české hokejové kluby?

21.01.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, města či miliardáře vlastníci klub jako spolek?

Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují

18.01.  |  Luboš Svačina

Objem sjednaných hypoték v prosinci meziročně klesl o 25,8 %. Necelých 15 miliard již nestačilo k tomu, aby banky překonaly objemový rekord z roku 2017. Úrokové sazby hypoték přestaly růst a některé banky dokonce oznámily snížení sazeb.

Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitosti?

18.01.  |  Michal Bureš

Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?

Kam se pohne cena elektřiny? A je lepší fixace, nebo aukce?

17.01.  |  Jana Poncarová

Elektřinu od nového roku zdražila většina dodavatelů. Zohlednili tak dlouhodobý nárůst ceny silové elektřiny na burzách. Podle analytiků sice na trzích přijde ochlazení, ale na výrazné zlevňování se české domácnosti těšit nemohou. Je lepší si cenu fixovat, nebo ji nakoupit pomocí aukcí?

Pražské nákupní centrum Novodvorská má nového vlastníka

15.01.

Praha 15. ledna (ČTK) - Francouzská realitní společnost Klepierre prodala pražské nákupní centrum Novodvorská Plaza investiční firmě Bluehouse. Hodnotu transakce firmy nesdělily. ČTK o tom dnes informovala společnost CBRE, která nového majitele zastupovala.

Růst cen bytů nekončí. Dostupnost bydlení se dál zhoršuje

14.01.  |  Luboš Svačina

Průměrná cena bytů před třemi měsíci překonala hranici 3 milionů korun a bohužel ani v prosinci se růst tohoto ukazatele nezastavil. Výsledkem je další zhoršení dostupnosti bydlení.      

Rok 2019 přináší zdražení tepla z tepláren. Připlatíme si stokoruny ročně

11.01.  |  Jana Poncarová

Domácnostem v roce 2019 zdraží teplo. O kolik se faktury navýší, bude záležet hlavně na palivu, jež teplárna používá. Teplo z uhlí zdraží v průměru o 5 %, v případě zemního plynu bude nárůst cen o něco nižší. Lidé si za teplo v průměru připlatí o několik stokorun ročně.

Central Group koupil od PSN pozemek na Zličíně za dvě miliardy

10.01.

Praha 10. ledna (ČTK) - Developer Central Group koupil od Pražské správy nemovitostí (PSN) průmyslový areál v Praze Zličíně, kde původně sídlil Siemens. Na pozemku o rozloze 360.000 metrů čtverečních chce postavit byty s občanskou vybaveností včetně několika mateřských škol. ČTK to dnes sdělila mluvčí Central Group Marcela Fialková. Ani jedna strana cenu transakce nezveřejnila, odborníci ji odhadují zhruba na dvě miliardy korun.

Hypotéky 2019: Co všechno nově musíte splnit? Jak zlepšit svoje šance?

10.01.  |  Pavel Bambásek

Od října minulého roku se výrazně zpřísnila pravidla pro poskytnutí hypotéky. Abyste mohli o hypotéku vůbec požádat, musíte mít nově naspořeno více peněz z vlastního. Kromě výše čistého měsíčního příjmu je také zásadní, zda máte dluhy jinde.

E15: Hotel Evropa v centru Prahy má nového majitele

09.01.

Praha 9. ledna (ČTK) - Secesní hotel Evropa v centru Prahy koupil od společnosti Julius Meinl zakladatel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr. Chce z něj udělat nejluxusnější hotel ve střední Evropě. Informoval o tom server E15. Hotel je nyní v rekonstrukci, otevřít má na konci příštího roku. Provozovat ho bude celosvětový řetězec Marriott prostřednictvím své značky luxusních hotelů W Hotels.

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

09.01.  |  Redakce

Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Jak vysoký odpočet je možný, jak správně postupovat a kdo si může odpočet uplatnit?

Lidé si loni na bydlení půjčili přes 290 miliard

09.01.  |  Luboš Svačina

Známe listopadové obchodní výsledky bank a stavebních spořitelen. Na hypotékách banky rozpůjčovaly téměř 19,5 miliardy korun. Stavební spořitelny přidaly dalších bezmála 6 miliard. V obou případech produkce meziročně vzrostla. Jaký bude celoroční výsledek?

Pinkasův palác na pražské Kampě vydražila před Vánoci PPF Reality

08.01.

Praha 8. ledna (ČTK) - Pinkasův palác na pražské Kampě vydražila před Vánoci za 480 milionů korun společnost PPF Reality, která patří do holdingu PPF Real Estate. ČTK to dnes sdělila mluvčí PPF Zuzana Migdalová. Dosud největší nedobrovolné dražby v ČR se 20. prosince zúčastnily dva subjekty, vítěz si tehdy nepřál zveřejnit svoji totožnost. Podnět k dražbě dala PPF banka, vyvolávací cena byla o deset milionů nižší.

Podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna 2019

08.01.  |  Michal Bureš

Pořídili jste si nemovitost? Tak musíte do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2019 ji musíte zaplatit. Jak podat daňové přiznání zaplatit daň? Jaký je její výpočet? Kdy vám hrozí pokuta?

Hypotéka jako luxus, který si dovolí málokdo

08.01.  |  Euro.cz

Rostou hypoteční sazby, rostou ceny nemovitostí a také se loni zpřísnily podmínky pro hypotéky. Takže kdo si může hypotéku vůbec dovolit?

Hartenberg prodal Orchard, největší kancelářský park v Ostravě

07.01.

Praha 7. ledna (ČTK) - Hartenberg Holding prodal největší kancelářský park v Ostravě Orchard Office Park společnosti BHS Real Estate Fund. Hodnota transakce přesáhla 1,4 miliardy Kč. Orchard nabízí 34.000 metrů čtverečních moderních kanceláří ve třech budovách a dokončen byl v roce 2009. Hartenberg, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), o tom dnes informoval ČTK.

Jak poznáte úsporný spotřebič? Plusy u „áček“ pravděpodobně zaniknou

07.01.  |  Jana Poncarová

Plusy u písmene A matou spotřebiče, a tak Evropská unie společně s výrobci připravuje změnu stupnice, podle níž spotřebitelé poznají úsporné domácí spotřebiče, třeba ledničky a pračky. Nová stupnice by měla mít škálu od A do G. Cílem změn je ulehčit zákazníkům nalezení energeticky úspornějších výrobků a umožnit jim tak snížit spotřebu energie, tedy i výdaje.

Počet veřejných dražeb v Česku loni klesl o 12 procent na 1749

03.01.

Praha 3. ledna (ČTK) - Počet dražeb v Česku loni meziročně klesl o 11,6 procenta na 1749, od roku 2000 byl tak nejnižší. Objem odhadních cen draženého majetku vzrostl o 0,8 procenta na 5,53 miliardy Kč. V porovnání s rekordním rokem 2002 se počet snížil zhruba o tři pětiny, objem klesl o dvě třetiny. Vyplývá to z údajů Komory dražebníků České republiky.

HN: Allianz získala za 2,8 mld. Kč kancelářské budovy na Pankráci

02.01.

Praha 2. ledna (ČTK) - Realitní divize finanční skupiny Allianz získala za 110 milionů eur (zhruba 2,8 miliardy korun) kancelářské budovy Trimaran a City Element na Pankráci. Koupila je od rakouského developera S+B Gruppe. Informovaly o tom dnes Hospodářské noviny (HN). Jde o jeden z největších tuzemských realitních obchodů loňského roku.

Plyn zdražuje. Dodavatelé zatím mlčí. Připlatíme si?

02.01.  |  Jana Poncarová

Velkoobchodní ceny zemního plynu za poslední půlrok zdražily zhruba o polovinu. Ačkoli většina dodavatelů zatím nezdražila, přiznávají, že nárůst cen budou muset zohlednit. Ceny plynu by tak podle analytiků mohly domácnostem v roce 2019 zdražit o 5 až 7 procent.

Sněmovna schválila rozpočet SFRB s výdaji 2,73 miliardy korun

21.12.

Praha 21. prosince (ČTK) - Výdaje Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na příští rok vzrostou meziročně zhruba o čtvrtinu na 2,73 miliardy korun. Počítá s tím rozpočet fondu, který dnes schválila Sněmovna. Příjmy jsou naplánovány na 779 milionů korun a jsou meziročně o 12,8 procenta nižší.

Pinkasův palác na pražské Kampě byl vydražen za 480 milionů korun

20.12.

Praha 20. prosince (ČTK) - Pinkasův palác na pražské Kampě byl v dosud největší nedobrovolné dražbě v ČR vydražen za 480 milionů korun. Vyvolávací cena byla o deset milionů nižší. Dražby se zúčastnily dva subjekty, vítěz si nepřál zveřejnit svoji totožnost. Dražba se dnes konala v pražském hotelu InterContinental. Jejím navrhovatelem byla PPF Banka, nemovitost dosud vlastnila firma Artemis Property, která je zároveň zástavcem. Objekt se nyní rekonstruuje.

V Praze se bude dražit Pinkasův palác s vyvolávací cenou 470 mil.

20.12.

Praha 20. prosince (ČTK) - V pražském hotelu InterContinental se dnes bude dražit Pinkasův palác, který stojí na Kampě mezi Čertovkou a Karlovým mostem. Vyvolávají cena je 470 milionů korun, minimální příhoz je pět milionů. Jde o nedobrovolnou dražbu, podle makléřů je to největší dražba tohoto druhu v Česku. Akce začíná v 15:00.

Elektřina je nejdražší za sedm let. Zdražuje většina dodavatelů

20.12.  |  Jana Poncarová

O stovky až tisíce korun narostou českým domácnostem roční účty za elektřinu. Většina dodavatelů totiž zdražuje, protože rostou ceny elektřiny na energetických burzách. Nahoru je žene vysoká poptávka, ceny i uhlí i emisních povolenek. V průměru bude v roce 2019 cena elektřiny vyšší o 8 až 10 %.  

Klesnou s přísnějšími hypotékami ceny nemovitosti? Kde to platí a kde nikdy nebude?

20.12.  |  Pavel Bambásek

Počet lidí, kteří žádají o hypoteční úvěr, poklesl zhruba o pětinu. Stojí za tím přísnější podmínky České národní banky pro schvalování hypoték. Postupně se zvyšují i úrokové sazby a přibližují se třem procentům. Povede to i k menšímu zájmu o nemovitosti? Kde ceny bytů a domů klesnou? A kde k tomu možná nikdy nedojde?

Novou ředitelkou Státního fondu rozvoje bydlení je Hana Pejpalová

17.12.

Praha 17. prosince (ČTK) - Novou ředitelkou Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) se stala Hana Pejpalová (50). Ve funkci vystřídala Evu Helclovou. ČTK to dnes sdělila mluvčí SFRB Karolína Smetanová.

Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?

15.12.  |  Michal Bureš

Pokud chcete mít vysoké daňové odpočty a od státu získat letos co nejvíc, tak máte nejvyšší čas vložit peníze na vaše stavební spoření, penzijko či životní pojištění. Kolik vložit na jednotlivé finanční produkty, aby jste měli nejvyšší státní příspěvek a nejvyšší daňové úlevy?

Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?

14.12.  |  Michal Bureš

Jaké dokumenty budete potřebovat při vkladu do katastru nemovitostí? Jak jej snadno vyřídit online?

Pinkasův palác na Kampě jde za 470 mil. Kč do nedobrovolné dražby

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Pinkasův palác na pražské Kampě jde do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena je 470 milionů korun a podle realitní společnosti Gaute, která má prodej na starosti, je to největší nedobrovolná dražba v Česku. Dražba bude 20. prosince v Praze a je veřejná. Jejím navrhovatelem je PPF Banka, majitelem nemovitosti a zástavcem je firma Artemis Property. Objekt je nyní v rekonstrukci.

Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít

13.12.  |  Jana Poncarová

Letošní podzim je ve znamení nárůstu ceny elektřiny. Ve chvíli, kdy dodavatelé zdražují, mají spotřebitelé v rukávu eso. Bez jakýchkoli sankcí totiž mohou ukončit smlouvu.

Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?

13.12.  |  Michal Bureš

Obíhání úřadů je otrava a v Česku se pomalu začíná přecházet na online vyřizování různých tiskopisů a dokumentů. Výpis z katastru nemovitostí i další tiskoviny lze získat snadno a rychle elektronicky. Jak na to?

Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?

12.12.  |  Veronika Bučková

Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?

MMR spustí program na podporu výstavby sociálních bytů v březnu

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí program na podporu výstavby sociálních bytů pro města a obce v březnu 2019. Na konferenci Žofínské fórum to dnes uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Na stavbu sociálních bytů poskytne stát obcím stoprocentní dotaci. Jde však maximálně o pětinu bytů v konkrétním domě. Na zbytek bytů si může obec vzít buď zvýhodněný úvěr z fondu bydlení, nebo klasický komerční úvěr.

Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Premiér Andrej Babiš považuje za prioritní, aby nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb, byl schválen do konce funkčního období vlády v roce 2021. K řešení bytové krize by mohla přispět podle něj i motivace obcí státem k budování bytů pomocí dotačního programu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chtělo do doby, než bude nový zákon přijat, povolování staveb zefektivnit mimo jiné zavedením tzv. fikce souhlasu závazného stanoviska. Návrh ale narazil na odpor ministerstev, krajů a Nejvyššího správního soudu. Zaznělo to dnes na dvou konferencích k bytové situaci a na setkání Babiše se středočeskými starosty a vedením kraje v Praze.

Babiš: Nový stavební zákon musí být schválen do konce roku 2021

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Nový stavební zákon musí být schválen do konce funkčního období této vlády v roce 2021, je to jednoznačná priorita. Ve svém videopříspěvku to na dnešním Fóru Zlaté koruny uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Za pomalý postup při přípravě zákona kritizoval ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), vedené ministryní Klárou Dostálovou (za ANO). Harmonogram MMR přitom Babišovým představám zhruba odpovídá.

V Praze se dnes bude diskutovat o současné bytové krizi

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - V Praze dnes budou odborníci na dvou konferencích diskutovat o řešení současné bytové krize. První se koná ráno v Top hotelu, druhá odpoledne na Žofíně. Ceny nemovitostí v Česku v posledních třech letech výrazně vzrostly, například v Praze zhruba o 75 procent. Nabídka bytů je dlouhodobě nižší než poptávka.

Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?

11.12.  |  Michal Bureš

Výpis z katastru nemovitostí je třeba i v případech, kdybyste to možná nečekali. Jak jej snadno získat a kolik vás to bude stát? Kde najdete informace o tom, že nemovitost je v exekuci?

Stát nabídl podruhé k pronájmu zámek Veleslavín

07.12.

Praha 7. prosince (ČTK) - Stát podruhé nabídl k pronájmu areál barokního zámku Veleslavín v Praze 6. Cenu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který má zámek z 18. století ve správě, stanovil cenu 525.000 korun měsíčně. Zájemci mohou podat nabídky do 7. ledna příštího roku. Úřad dnes zveřejnil výběrové řízení na webu. V prvním výběrovém řízení vyhlášeném v listopadu, do kterého se nikdo nepřihlásil, byla cena 750.000 korun měsíčně. Úřad chtěl původně zámek vydražit za 382 milionů korun, ministr kultury ale odvolal potřebný souhlas s dražbou. Praha usiluje o získání zámku do svého majetku.

O pronájem zámku Veleslavín nikdo neprojevil zájem

06.12.

Praha 6. prosince (ČTK) - Do výběrového řízení na pronájem areálu barokního zámku Veleslavín v Praze 6 se nikdo nepřihlásil. Cena byla stanovena na 750.000 korun měsíčně. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásí druhé výběrové řízení v pátek 7. prosince. Tentokrát bude cena za měsíční pronájem o třetinu nižší. Informaci, kterou přinesl portál SeznamZprávy.cz, ČTK potvrdil tiskový mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Úřad chtěl původně zámek vydražit za 382 milionů korun, ministr kultury ale odvolal potřebný souhlas s dražbou. Praha usiluje o získání zámku do svého majetku.

Ostravská Nová Karolina změnila majitele za 5,4 miliardy korun

06.12.

Praha 6. prosince (ČTK) - Nemovitostní fond ČS koupil za 5,4 miliardy korun ostravské obchodní centrum Forum Nová Karolina. Dosavadním vlastníkem centra o rozloze přes 58.000 metrů čtverečních byl společný podnik britské investiční skupiny Meyer Bergman a kanadského penzijního fondu HOOPP. Podle společnosti CBRE, která spořitelnu při nákupu zastupovala, je to největší letošní transakce v segmentu maloobchodních prostor v Česku. CBRE dnes o transakci informovala v tiskové zprávě.

Hypotec?ni? sazby rostou nad 3 procenta

06.12.  |  Luboš Svačina

Hypote?ky se sazbou zac?i?naji?ci? dvojkou se pomalu sta?vaji? minulosti?. V listopadu zachva?tila hypotec?ni? trh velka? vlna zdraz?ova?ni?. Az? na vy?jimky rostly sazby ve vs?ech banka?ch. Pru?me?r nabi?dkovy?ch sazeb vzrostl o 2 desetiny procentni?ho bodu a u nejc?aste?ji poskytovany?ch u?ve?ru? jsme jiz? nad tr?emi procenty. Sazby se nad 3 procenta vraceji? po 4 letech.

Jak získat nájemní smlouvu do obecního nebo městského bytu nejen v Brně

04.12.  |  Lucie Mečířová

Dělá vám problém najít si pronájem? Uvažujete o tom, že byste rádi bydleli v městském nebo obecním bytě? Máte ale vůbec šanci na získání nájemní smlouvy?

Má jeden žadatel šanci na získání hypotéky?

03.12.  |  Lucie Mečířová

I když hypotéky stále zpřísňují a úroky se zvyšují, poptávka po vlastním bydlení neustále roste. Velký zájem o hypoteční úvěry pak nemají jen rodiny a páry, ale i osoby, které žijí samy. Jaké jsou jejich šance na získání půjčky?

Jak se daní pronájem?

01.12.  |  Lukáš Pololáník

Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou od loňska ihned daňovým výdajem.
1 2 3 4 5 7 12 18 23
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.