Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Elektřina pod atakem koronaviru zlevňuje: Jenže ne dost

27.05.  |  Jana Poncarová

Komodity se pod vlivem koronavirové krize propadly, dobře je to viditelné na čerpacích stanicích. Po benzinu a naftě by mohla domácnostem zlevnit i elektřina. Dodavatelé ale zatím se snižováním cen otálejí. Proč?

Nákup energie na burze i pro české domácnosti: Vyplatí se?

13.03.  |  Jana Poncarová

Český energetický trh se dočkal další novinky – během příštích dvou měsíců by měly první domácnosti nakoupit levnější energii přímo na burze. Kolik je možné pořízením elektřiny nebo plynu na burze ušetřit? A co to vlastně obnáší?

Prodej nemovitosti ne vždy znamená platit daň z příjmů

11.03.  |  Veronika Tomanová

Při prodeji nemovitostí zákon 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) stanoví celou řadu výjimek, kdy bude příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmů a poplatník tak nemusí podávat daňové přiznání. Následující řádky přináší vysvětlení ustanovení zákona spolu s řadou praktických situací, které mohou potkat i vás...

Jak vysoký je příspěvek na bydlení?

07.03.  |  Petr Gola

Sociálně slabí občané zpravidla pobírají příspěvek na bydlení, který patří mezi sociální dávky. Jaké je potřeba splnit podmínky? Jaký je rozdíl mezi vlastním a nájemním bydlením? A jak může být příspěvek na bydlení vysoký? Pro konkrétní příklady můžete využít naši kalkulačku.

Zdanění příjmů z prodeje nemovitostí

06.03.  |  Veronika Tomanová

Prodali jste v roce 2012 a musíte podat přiznání k dani z příjmů? Jak zdanit prodej nemovitostí a jaké lze v této souvislosti uplatnit výdaje vám poradí následující článek.

EU: Zdanění elektřiny v roce 2013

06.03.  |  Petr Gola

Jak vysoká je spotřební daň u elektřiny v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2013? Rozdíly jsou značné.

Prodali jste v roce 2012 nemovitost? Musíte podat daňové přiznání?

05.03.  |  Veronika Tomanová

Při prodeji nemovitosti musíte v některých případech podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Kdy je tedy nutné daňové přiznání podat a jak se prodej nemovitostí zdaňuje?

Mimořádná splátka hypotéky: Jak se vyhnout poplatku?

04.03.  |  Daniel Pech

Mimořádná splátka hypotéky nám může výrazně snížit celkové náklady na financování bydlení. Na její výhodnost však má zásadní vliv případný poplatek za využití této služby. Je tedy dobré vědět u jaké banky a za jakých podmínek se lze sankcím vyhnout.

Pilíře vs. „chytrá“ investice

27.02.  |  Redakce

Porovnání aktuálních cen nemovitostí a hypoték s předpokládanou penzí z důchodových pilířů ukázalo jednoznačné doporučení. Měsíční spoření částky 2 000 Kč po dobu 20 let může zajistit důchod z II. pilíře 2 104 Kč a z III. pilíře 2 700 Kč, uvádějí odborníci. V případě měsíčního investování stejné částky do vlastní nemovitosti by však člověk v důchodu pobíral zhruba jednou tolik.

Spoření připravuje Čechy o jejich peníze

20.02.  |  Redakce

Češi se v loňském roce vezli na vlně popularity spořicích účtů, především u nově vznikajících bank. Ti všichni však průběžně přicházeli o své peníze. Průměrná inflace v roce 2012 byla totiž vyšší než výnosy těch nejlepších spořicích účtů.

Uplatnění zástavního práva

19.02.  |  Zbyněk Drobiš

Uzavřeli jste smlouvu, kdy pro zajištění závazku z ní plynoucí došlo taktéž k platnému zřízení zástavního práva? Vaše pohledávka nebyla řádně a včas uhrazena? Jak postupovat za situace, kdy si přejete zástavu zpeněžit?

Hypotéka „snadno a rychle“

07.02.  |  Daniel Pech

Každý člověk je více či méně od přírody vybaven touhou vlastnit. Vidina, že budeme celý život platit někomu, abychom obývali cizí prostor, nás zpravidla do extáze nepřivádí. Řada lidí se proto rozhodne pořídit si vlastní nemovitost za pomocí hypotéky.

Nejlevnější elektřinu nakoupíte na elektronické aukci

31.01.  |  Jana Poncarová

Na aukcích a dražbách zpravidla vítězí nejvyšší možná nabídka. A pak už si novopečený majitel odnáší domů vysněný obraz nebo starožitný kousek. U aukcí elektřiny nebo plynu je to právě naopak. Dodavatelé se předhánějí v nejnižších nabídkách a soutěží tak o přízeň zákazníka. Krásná představa, že?

Jaká je budoucnost stavebního spoření?

29.01.  |  Evžen Fojtík

Doposud jsme byli koncem každého roku svědky masivní reklamy lákající na stavební spoření. Stavební spořitelny slibovaly například vyšší výnos, odpuštění poplatků či třeba věcné dary. Konec loňského roku však byl poněkud jiný. Spíše jsme se od některých stavebních spořitelen dozvídali, že u nich pořídíme nejenom stavební spoření, ale rovněž další finanční produkty. Proč tato změna?

Závěť bude možné pořídit i ústně

28.01.  |  Redakce

Dědické právo čekají od příštího roku největší změny v jeho novodobé historii. Zůstavitel totiž bude moci nově klást dědicům nejrůznější příkazy a podmínky. Dokonce bude moci určit dědici, pro případ jeho smrti, dědice náhradního.

Příspěvek na bydlení získá více lidí než dosud

23.01.  |  Redakce

Od nového roku stát pomůže více lidem s placením výdajů na bydlení. Nárok na takovou pomoc mají čeští občané v případě, že třicet procent, v Praze pak třicet pět procent, rodinných příjmů nestačí k zaplacení nákladů na byt či nájem. Loni stát - podle předběžných údajů - přispěl 163 tisícům rodin či jednotlivců, celkem pak vyplatil 5,7 miliardy korun.

Nové pojetí nemovitostních vztahů: Stavba je součástí pozemku

23.01.  |  Zbyněk Drobiš

Po velmi dlouhé době se do české právní úpravy navrátí zásada, která výraznou měrou zasáhne nemovitostní vztahy v naší republice. Dle nového občanského zákoníku je stavba trvale zřízená na pozemku jeho součástí a nebude tak možné, aby vlastník stavby byl odlišný od vlastníka pozemku.

Levné hypotéky i nemovitosti vybízejí k investicím

21.01.  |  Redakce

Hypotéky jsou v současné době nejlevnější od podzimu roku 2005. Průměrné úrokové sazby pro nové klienty klesly k hodnotám kolem 3,25 %. Odborníci radí lidem neodkládat jejich plány na vlastní bydlení či investování do nemovitostí. Přinášíme několik rad pro lepší orientaci ve světě hypoték.

Malé byty letos zřejmě podraží

14.01.  |  Redakce

Ceny dvou a více pokojových bytů budou podle názorů odborníků v roce 2013 klesat, a to až o 4 %. Důvody poklesu cen větších bytů mají své kořeny v ekonomické recesi, kdy lidé kvůli úspoře preferují malé byty. Poptávku po bydlení však z části zachraňují historicky minimální úrokové sazby hypoték. Lidé platí na měsíčních splátkách za středně velký byt v průměru o 2 500 korun méně než před třemi lety.

Program Panel 2013 + startuje

11.01.  |  Roman Müller

Počínaje dnešním dnem přijímá Státní fond rozvoje bydlení žádosti do programu nízkoúročených úvěrů na opravy a modernizace bytových domů. Program nahradí předchozí dotaci komerčních úvěrů přímo nízkoúročeným úvěrem, který bude poskytovat SFRB.

O českém zateplování rozhodnou evropské emisní povolenky

11.01.  |  Jana Poncarová

Na jedné straně virtuální svět obchodování s emisními povolenkami, na druhé zcela reálné zateplování českých domů.  Jak to jde dohromady? Dotace z  programu Nová zelená úsporám, který vláda plánuje spustit v průběhu tohoto roku, bude financován právě z prodeje emisních povolenek.

Hypotéky mají za sebou druhý nejúspěšnější rok v historii

10.01.  |  Redakce

Český hypoteční trh má za sebou další mimořádně úspěšný rok, lidé nejvíce investovali do starších nemovitostí. Vývoj roku 2013 se dá jen těžko odhadovat - bude značně záviset na vývoji ekonomiky v České republice a v Evropě.

Jak je to s právní odpovědností při lyžování?

10.01.  |  Zbyněk Drobiš

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Tisíce z nás sjíždějí horské hřebeny a užívají si zimní radovánky. Jaká odpovědnost se nás dotýká během těchto chvil ve spojitosti s pravidly FIS? Představíme si deset pravidel pro chování na sjezdových tratích schválené Mezinárodní lyžařskou federací.

Nový občanský zákonník přinese institut rodinného závodu

08.01.  |  Zbyněk Drobiš

Nový občanský zákoník z účinností od 1. ledna 2014 zavádí do českého právního prostředí nový institut tzv. rodinného závodu. Jaká je jeho definice a význam? Který okruh práv a povinností upravuje a kdo se jej může účastnit?

Ceny energií v roce 2013 prodraží nejen DPH

31.12.  |  Jana Poncarová

Od ledna si připlatíme za elektřinu, plyn i vodu. Do zdražení energií v roce 2013 se promítne řada faktorů, zvýšení DPH bude jedním z nich. Jaké jsou další důvody zdražování? Jak budou vypadat vaše účty za energie?

Cena plynu 2013: Kolik zaplatíte za vaření i vytápění?

19.12.  |  Jana Poncarová

Dobrou zprávou je, že většina dodavatelů plynu své ceníky od ledna nezmění. Špatnou zprávou je, že podraží distribuce (dodávky plynu), a to v průměru o 4,32 %. Do ceny plynu v roce 2013 se také může negativně promítnout zvýšení DPH na 21 %. Kolik zaplatíte za vytápění, ohřev vody nebo vaření na plynu?

Jak vydědit nezbedného potomka

18.12.  |  Zbyněk Drobiš

Jaké důvody stanovuje současná právní úprava pro možnost vydědění svých potomků? Jaké náležitosti musí splňovat listina o vydědění? V článku se zaměříme na zůstavitelova práva z pohledu vydědění potomků i s ohledem na novinky, které přináší nový občanský zákoník.

Zapomeňte na hypotéku, objevte kouzlo odpadu

14.12.  |  Tereza Dědinová

Už před rokem médii a sociálními sítěmi proběhly obrázky domku útulného jako hobití nora, dýchajícího kouzlem a nevšedním půvabem, ke kterému přispívala i skutečnost, že ho za čtyři měsíce a tři tisíce liber svépomocí postavil mladý muž bez předchozích zkušeností se stavebnictvím.

Uzavřít hypotéku s variabilní sazbou při minimálních úrokových sazbách je risk

13.12.  |  Jan Kruntorád

Rekordně nízké hodnoty variabilních sazeb mohou lákat zájemce o hypotéku. Při volbě mezi fixní a variabilní sazbou by však nikomu neměly uniknout důležité detaily. Jedním jsou aktuální úrokové sazby, druhým pak například klauzule ve smlouvě opravňující banku k automatickému převodu na fixní sazbu.

Cena elektřiny v roce 2013: Srovnání a příklady

12.12.  |  Jana Poncarová

O kolik vám od ledna narostou účty za elektřinu? Záleží mj. na tom, jak velkou máte spotřebu, ve kterém regionu elektřinu odebíráte a od kterého dodavatele elektřinu kupujete. Podobně jako letos bude platit, že dominantní dodavatelé nepatří k nejlevnějším, a to i přesto, že zlevnili.

Podmínky pro „ztížený“ rozvod

20.11.  |  Zbyněk Drobiš

Sporný a nesporný rozvod představuje nejčastější formu rozvodového řízení. Zákon o rodině stanovuje, že za splnění určitých podmínek nedojde k rozvodu. O které podmínky se jedná a co konkrétně vymezuje zákon o rodině, bude předmětem tohoto článku.

Sporný rozvod aneb když to nejde po dobrém

12.11.  |  Zbyněk Drobiš

V českém rodinném právu se pro manžele v rámci rozvodového řízení nabízí možnost nesporného nebo sporného rozvodu. Nedojde-li mezi manžely k dohodě o smírném ukončení manželství za splnění podmínek nesporného rozvodu, přichází na řadu rozvod sporný.

Rozvod snadno a rychle

05.11.  |  Zbyněk Drobiš

Sporný rozvod a pokusy o ztížený rozvod reprezentují oblast rozvodového řízení, které jest často plné emocí a osobních bojů v soudní síni. Naproti tomu zákon o rodině umožňuje taktéž uskutečnění „nesporného“ rozvodu za splnění daných podmínek. O jaké podmínky se jedná a jak postupovat se dočtete v následujících odstavcích.

Hurikán Sandy a paprikové chipsy

02.11.  |  Eva Tomková

Zatím je škoda vyčíslena na 20 miliard dolarů. Ruší se většina letů nad Atlantikem. Basketbalové zápasy se odkládají. Apple zavírá své obchody. Sandy může dokonce ovlivnit výsledek amerických voleb. Kdo ovšem je ze Sandy nadšen, jsou obchody s potravinami. Nejvíc se nakupuje voda a paprikové chipsy. PÁTEČNÍ GLOSA

Kauce v nájemních vztazích

25.10.  |  Zbyněk Drobiš

Při uzavírání nájemní smlouvy znamená složení tzv. „kauce“ dnes již běžnou praxi ve vztahu mezi nájemcem a pronajímatelem. Podíváme se společně do zákonného vymezení tohoto pojmu a zaměříme se na účel kauce, výši kauce a jejího navrácení po vyklizení bytu. Práva a povinnosti v nájemních vztazích z hlediska kauce.

Je dobrá realitní kancelář protimluv? A jak ji poznat předem?

24.10.  |  Tereza Dědinová

Dobrých rad, nač se při výběru realitky zaměřit, existuje nemálo. Drobný problém ale spočívá v tom, že „není všechno zlato, co se třpytí“ a sebelépe míněné „zaručené tipy“ v praxi tak úplně nefungují. A hlavně, většinou si nevybíráme realitku, ale dům nebo byt na prodej.

15 let starý kotel novým požadavkům nevyhoví. Pokuta 20 000 korun

19.10.  |  Jana Poncarová

Novela zákona o ochraně ovzduší zpřísňuje požadavky na kotle, kterými mohou české domácnosti vytápět své domy. Jak bude dodržování kritérií kontrolováno? Od kdy musíte mít doma účinný a ekologický kotel? Jaké sankce vám hrozí?

Dobrá zpráva: Plyn v topné sezóně nezdraží

11.10.  |  Jana Poncarová

Vytápíte doma plynem? Pak jste jistě s napětím čekali, zda váš dodavatel zvedne před topnou sezónou ceny. Dobrou zprávou je, že všichni velcí obchodníci s plynem i většina menších dodavatelů ceníky nezměnila – tedy cenu plynu nezvedla, ale ani nenížila.

Úsporný rok 2013: Stavět se bude jen nízkoenergeticky

05.10.  |  Jana Poncarová

Stavebnictví čekají v příštím roce změny. Poslanecká sněmovna přehlasovala vetovanou novelu zákona o hospodaření energií a od 1. ledna 2013 začne platit novela, která má přispět ke snížení energetické náročnosti budov. Příští rok by se měl také znovu rozběhnout dotační program navazující na Zelenou úsporám.

Realitní trh: Nakupte garsonky s terasami

27.09.  |  Eva Tomková

Rusové v Praze nakupují byty a Britové se jich zbavují. Každopádně realitní boom je zde a pokud máte 900 tisíc korun kupte si byt v Praze a investujte. Jestli ovšem máte 900 tisíc eur, můžete třeba investovat do Karlína. Spekulativní development je totiž taky v kurzu.

Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše výdaje

20.09.  |  Petr Rozkošný

Povinné výdaje žadatelů o hypotéku jsou pro hypoteční banky stejně důležité jako příjmy, kterých tito žadatelé dosahují. Velmi snadno se tak může stát, že průměrnou hypotéku nedostanou ani lidé s nadprůměrnými příjmy, právě kvůli vysokým splátkám svých stávajících závazků. Jak hypoteční banky přistupují k výdajům klienta, to se dozvíte níže.

Kdy hradí drobné opravy bytu nájemce?

19.09.  |  Zbyněk Drobiš

V tomto článku se zaměříme na život pronajímatelů a nájemců dle právních vztahů upravených zákonem s ohledem vymezení drobných oprav v bytě. Které drobné opravy v bytě hradí nájemce? Kde a jak jsou drobné opravy v bytě stanoveny? Jaká je hranice maximální výše úhrad za drobné opravy?

Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše příjmy

18.09.  |  Petr Rozkošný

Hypotéka je na jednu stranu nejsnazší cestou k získání nového bydlení, na druhou stranu se však jedná o významný závazek, jehož splátky jsou často největším výdajem rodinného rozpočtu. Hypotéka nás provází životem po dobu několika desítek let. Banky tedy bude před samotným schválením hypotéky zajímat naše schopnost jejího splácení. Co to znamená se dočtete na následujících řádcích.

Právní vztahy v podnájmu

11.09.  |  Zbyněk Drobiš

Podnájemní bydlení patří k rozšířeným způsobům bydlení v naší republice. Společně se zaměříme na právní vymezení podnájmu dle zákona pro ochranu našich práv, kdy podnájem nepředstavuje natolik chráněný institut jakožto nájem bytu.

Jak na to: Společný nájem bytu

06.09.  |  Zbyněk Drobiš

Ceny nájmů jsou vysoké a to především ve velkých městech. Mnozí přijíždějí do velkých měst za lepší prací, avšak taktéž mnozí si nemohou dovolit bydlet ve vlastním nájmu. Výsledek představuje rozmáhající se pojem spolubydlení. Ale jak upravit právní vztahy pro zajištění našich práv v rámci spolubydlení?

Trávníček: Nepravé stavební spoření by bylo českou raritou

28.05.  |  Tomáš Skolek

Stavební spoření, které získalo ve světě značné renomé pro svou stabilitu a udržení klientských výhod, existuje pouze jako uzavřený systém. Návrhy vlády na rozšíření stavebního spoření do nabídky bank nemají ve světě obdobu, uvedl Rostislav Trávníček z Českomoravské stavební spořitelny. ROZHOVOR

Chytrý Honza pro každého

12.04.  |  Petr Fejtek

Úspěšný server chytryhonza.cz vsadil na přímou pomoc zájemcům a porovná na jednom místě komukoli poplatky v bankách, povinné ručení, cestovní pojištění, hypotéky, ale i ceny plynu a elektřiny. Poprvé však na našem trhu nabízí i možnost investování do fondů – a jako na internetu vždy – nejlevněji.

Stavební spoření jako pravidelný dar dítěti

22.03.  |  Zbyněk Drobiš

Komu patří peníze ze stavebního spoření dítěte, když pravidelné úhrady činí rodič? Může rodič použít tyto peníze pro své potřeby? Věděli jste, že tyto platby jsou chápany jako pravidelné dary dítěti? Dnes o stavebním spoření tak trochu jinak…

Děsí vás hypotéka? Zkuste to jako Saturnin

02.03.  |  Lukáš Tomek

Hypotéky udělaly už z mnoha lidí otroky – a ještě udělají. Trh s byty je přitom neúprosný. Domy totiž neslouží jako investice, ale depozitum. Výsledkem je nepružný pohyb cen a kupodivu nedostatečně klesající ceny i přes množství prázdných bytů. Jediná možnost je uniknout trhu úplně. Ale jde to? PÁTEČNÍ GLOSA

Hypotéky dál drží tempo

27.02.  |  Petr Fejtek

Přestože po finiši loňského roku byl očekáván spíš značný pokles hypotečního trhu, lednové údaje naznačují, že k tomu (zatím) nedochází. V lednu si lidé vzali o dva tisíce méně hypoték než na konci loňského roku, ale i těch 5,5 tisíce hypotečních úvěrů je v tomto měsíci nebývalý počet. A objem 9,2 miliard korun je dokonce lednový rekord.

Stavebko i na penzi? Dobrý nápad!

21.02.  |  Petr Fejtek

Že je stavební spoření „bytelný“ produkt, ověřilo se u nás nejen již dvojím snížením státní podpory. Tak ani loňský rok neskončil útěkem klientů, i když nárůst peněz na něm již zabrzdil růst u 430 miliard korun.

Jak postupovat při výběru bytu (část II.)

15.02.  |  Lucie Mazáčová

Ve druhé části minisérie Jak postupovat při výběru bytu se zaměříme na energetickou náročnost a další provozní náklady, na technický stav a konečně i cenu a financování.

Jak postupovat při výběru bytu

01.02.  |  Lucie Mazáčová

Výběr nejen bytu, ale i jakékoliv jiné nemovitosti není nic snadného, zejména pro někoho, kdo zatím nemá v této oblasti žádné zkušenosti. V první části minisérie se zaměříme na lokalitu, panel vs. cihlu a podlaží.

Na únorovou výplatu s úroky z hypotéky zbývají dva týdny

31.01.  |  Redakce

Chcete-li vidět peníze z odpočtu úroků hypotéky nebo úvěru od stavební spořitelny na své únorové výplatní pásce, máte na dodání všech potřebných dokumentů poslední dva týdny.

Letos stát vlastní bydlení nepodpoří: Nebude ani úroková dotace, ani úvěr 300

26.01.  |  Redakce

Uvažujete o vlastním bydlení a zajímá vás, zda je letos nějak zvýhodněno? Státní podpory se bohužel skoro nedočkáte.

Sedmdesátníci za kasou – odstrašující příklad

13.01.  |  Eva Tomková

Hypotéky v hodnotě 117 miliard. Vzrůst osobních bankrotů o 89 %. Z deseti manželství se devět rozvede. Česká republika – země plná šokujících údajů.

Příspěvek na bydlení bude v roce 2012 vyšší

10.01.  |  Petr Gola

V letošním roce se příspěvek na bydlení zvyšuje. Životní úroveň sociálně slabých občanů tedy stoupne. Kdo splňuje podmínky pro přiznání příspěvku na bydlení? OPAKOVANÉ VYDÁNÍ

Chtěli byste vybírat byt on-line?

30.11.  |  Lucie Mazáčová

Projít si vysněnou nemovitost v klidu, bez stresu, z pohodlí svého bytu či kanceláře pouze s pomocí počítače. Jde o sci-fi, nebo službu, která má potenciál stát se běžně nabízenou?

V Česku se opět staví družstevní byty. Vyplatí se koupit?

16.11.  |  Alexej Veselý

Comeback družstevního bydlení má pevné racionální základy, které pramení především z recese na trhu rezidenčního bydlení, která měla za následek pokles poptávky po nových bytech.

Kam se vydají dále ceny bytů? Již půl roku stagnují

10.11.  |  Lucie Mazáčová

Prodávající by rádi slyšeli, že jsou ceny nemovitostí na vzestupu. Kupujícím by naopak nevadil další pokles cen. Co bude pro další vývoj cen důležité? 

Jaké změny nás čekají v oblasti nájemního bydlení?

02.11.  |  Zdeňka Kalášková

Včerejším dnem vstoupila v platnost novela obchodního zákoníku, která mění některé paragrafy ohledně bydlení. Probereme si podrobně jednotlivé změny.

Provize realitní kanceláři: zasloužená odměna, nebo předražená služba?

01.11.  |  Jaroslav Bartoš

Veškeré důvody, proč neprodávat či nekupovat byt přes realitní kancelář, se často smrsknou na jediné slovo - provize. Víme ale, co vše si s tímto poplatkem kupujeme?

Byt v osobním vlastnictví vs. byt družstevní. Co je lepší volba?

23.09.  |  Lucie Mazáčová

Zamysleli jsme se nad byty z hlediska finanční náročnosti převodu, rychlosti převodu, financování a v neposlední řadě ceny.

Ceny bytů a domů v ČR i nadále stagnují, pozemky rostou

01.09.  |  Petr Němeček

Zatímco třeba byty ve Zlínském a Pardubickém kraji za poslední rok a půl ztratily až 7,2 % ze své hodnoty, ve stejné době byty v Jihomoravském kraji naopak získaly 4 %.

Zřízení stavebního úřadu v obci usnadní vaši stavbu

24.08.  |  Radovan Dujka

Mnozí z nás někdy v životě stavěli, přistavovali, přestavovali, adaptovali, či stavebně upravovali nějakou stavbu. Neexistence stavebního úřadu v obci je za takové situace nemilým zdržením.

Cizinci a koupě nemovitostí: Jaká jsou omezení?

19.08.  |  Richard Gürlich

V zásadě platí, že občané České republiky a cizinci mají na území ČR při nabývání nemovitostí stejná práva a povinnosti. Stále jsou však oblasti, ve kterých jsou práva cizinců ještě omezena.

Haigh: Podle statistik je na trhu velký přebytek dokončených bytů a tyto byty musejí být nejprve v rámci trhu absorbovány

25.07.  |  Jan Šimek

Nižší objem transakcí, k nimž došlo v průběhu posledních tří let znamená, že kupující více šetří a jsou tak v silnější pozici, uvedl Stephen Haigh v rozhovoru pro Finance.cz.

Kam v létě pro hypotéku?

22.06.  |  Tomáš Skolek

Úrokové sazby hypoték jsou stále příjemně dole, trh pořád čeká na nějaký podnět k jejich zvyšování. Ani čtvrteční zasedání ČNB by však tento impulz přinést nemělo.

Trvalé bydliště neznamená trvalé bydlení

20.06.  |  Tereza Vojtová

Trvalý pobyt či „bydliště“ nevytváří žádné právo na bydlení ke konkrétnímu místu. Nemůže tak nahradit chybějící smlouvu nebo vlastnické právo.

Květnové akční nabídky: Za infarkt dvojnásobné prachy

04.05.  |  Tomáš Skolek

Akce finančních institucí v květnu připomínají, že už i kolotočáři postavili své stánky. Tady získáte dvojnásobek za infarkt, jinde slevu na nábytek, tam zase plyšovou růži. AKTUALIZOVÁNO

Do jaké výše získáte u spořitelny nezajištěný úvěr?

28.04.  |  Tomáš Skolek

Kolik vám půjčí jednotlivé stavební spořitelny bez zajištění? A jaké formy zajištění akceptují? Jestliže jsou podmínky u vkladů dost identické, konkrétně u zajištění úvěrů nalezneme mezi spořitelnami podstatné rozdíly.

SFRB ukončil výplaty tzv. novomanželské půjčky. Všem novomanželům to však líto být nemusí

27.04.  |  Tomáš Skolek

Stát sice nedává peníze, momentálně to ale důvod k pláči není. Sazby komerčních úvěrů jsou tak nízko, že rozdíl v měsíční splátce nemusíte ani pocítit.

Jak na hypotéku při stavbě domu

19.04.  |  Vladimír Vojtíšek

Stavba je pro vyřizování úvěru administrativně složitější. Jaké doklady budete potřebovat na začátku a v průběhu? Jak u stavby ručit?

Kde získáte v dubnu nejlevnější úvěr na bydlení?

07.04.  |  Tomáš Skolek

Byť to není při prvním pohledu na úrokové sazby hypoték vidět, dno jsme již zažili na začátku letošního roku. Stále jde získat velmi dobré ceny v rámci akčních nabídek, banky však v globálu zdražily tady o desetinku, tam o dvě.

Česko a demokracie? Hádejte na kolikátém místě jsme skončili

07.04.  |  Petr Gola

Nejvyšší životní úroveň mají občané v nejdemokratičtějších a nejsvobodnějších zemích světa. Jak skončilo Česko v porovnání společnosti Economist Intelligence Unit?

Jak banka stanovuje úrokovou sazbu hypoték?

06.04.  |  Ladislav Hozman

Uzavíráte hypotéku a zajímá vás pozadí tohoto obchodu? Podle čeho vám banka vyměřila výslednou úrokovou sazbu? A kde vzala peníze na úvěr pro vás?

Část světa má již pokles cen nemovitostí za sebou

05.04.  |  Petr Gola

V roce 2010 se pokles cen nemovitostí v mnoha zemích zastavil. Neopakovala se situace z let 2008 a 2009, kdy ceny nemovosti klesaly o desítky procent.

Dubnové akční nabídky aneb Hypoteční dny

04.04.  |  Tomáš Skolek

Je libo vyšší úrok na spořicím účtu či levnější hypotéku v rámci tzv. hypotečních dnů? Sledujte akční nabídky a vydělejte, dokud banky dávají. AKTUALIZOVÁNO

Hypotéky vzácné i neznámé

24.03.  |  Jaroslav Bartoš

Hypoteční trh se stále nemůže probrat z pokrizové kocoviny a banky se zoufale snaží klienty svést vidinou nízkých poplatků a akčních úrokových sazeb. V nabídce hypotečních bank však chybí to podstatné - rozmanitost a variabilita.

Stavební spoření: 4. pilíř důchodové reformy nebo produkt dostupný na každé bankovní pobočce?

14.03.  |  Tomáš Skolek

Zájmem státu je ušetřit a vymítit ze systému výjimky a netržní prvky. Ubrání se spořitelny dalším změnám, nebo snad využijí vládní nerozhodnosti?

Pozemek jako investice

03.03.  |  Radovan Dujka

Spekulace na nákup pozemku přináší určitá rizika. Ty však lze eliminovat na velmi nízkou míru. A na druhou stranu - nákup pozemku zároveň poskytuje velmi dobrou možnost zisku.

Březnové akční nabídky: Bydlení bez poplatků

02.03.  |  Tomáš Skolek

Březnové akční nabídky jsou vesměs pokračováním slev z února. I letošní jaro bude ve znamení financování bydlení. AKTUALIZOVÁNO

Odpočet úroků rukou zaměstnavatele. Co nezapomenout dodat mzdovému účetnímu?

11.02.  |  Tomáš Skolek

Uplatňujete odpočet úroků a zaměstnavatel vám nabídl, že vám to udělá? Máte poslední dny na dodání potřebných dokumentů.

Úroková sazba hypotéky pod lupou

10.02.  |  Vladimír Vojtíšek

Často se ptáte: Jak se nastavují úrokové sazby hypotečních úvěrů? Z čeho se výsledná sazba skládá? Podívali jsme se tedy na úrokovou sazbu blíže.

Únorové akční nabídky: Na Valentýna si můžete nadělit hypotéku

02.02.  |  Tomáš Skolek

Stejně tak jako Vánoce či Velikonoce, i Valentýn svádí. Svádí banky ke svedení nových klientů na slevy či dárky. A proč vlastně ne, příležitost jako každá jiná.

Hypotéky jsou stále levné. Víme, kde se vyplatí nakoupit

26.01.  |  Tomáš Skolek

Sazby hypoték se v prosinci 2010 přiblížily historickým minimům. V lednu však můžeme pozorovat první krůčky k vyšším hodnotám. Jde o blafování, nebo pevný směr budoucích měsíců? UVNITŘ TIPY NA 1LETÉ a 3LETÉ FIXACE

Lednové akční nabídky: Ústavy se zřejmě nadechují k dalšímu kolu

06.01.  |  Tomáš Skolek

Po prosincové smršti přišlo lednové sucho. U bank narazíte jen na osamělé vlaštovky, některé spořitelny pokračují v předešlých nabídkách. AKTUALIZOVÁNO

Za rok 2010 dostanete z hypotéky ještě něco zpátky. Daňové odpočty úroků zůstaly zachovány

28.12.  |  Vladimír Vojtíšek

Na co si dát pozor, pokud podáváte daňové přiznání sami? Kdy získáte potvrzení o zaplacených úrocích? Kolik se vám vrátí zpátky?

Stavební spoření v Evropě aneb Dostanou teď sousedé od státu více?

20.12.  |  Karel Pavlík

Systém stavebního spoření je podporován státem ve formě státní prémie u vkladů, která je v jednotlivých zemích rozdílná.

Spočítejte si výnos stavebního spoření v roce 2010 a 2011

15.12.  |  Michal Koziel

Padesátiprocentní daň na státní příspěvek v roce 2010. V roce 2011 omezení podpory na max. 2000 Kč a 15% zdaněním výnosů. Podívejte se na novou podobu stavebního spoření optikou naši kalkulačky a osvětlujícího článku.

Kupujete byt a chcete si prověřit developera? Účetní závěrky na justice.cz nemusí být spolehlivým zdrojem informací

09.12.  |  Milan Bláha, Blanka Dvořáková

Může to být kdokoliv z nás – jak potenciální investor, tak třeba zájemce o koupi bytu, který se snaží nalézt informace o zdraví svého developera požadujícího nemalou zálohu.

Prosincové akční nabídky: Boj o úvěry jde do finále

01.12.  |  Tomáš Skolek

Tady dostanete kameru Sony, tam zase kožené pouzdro na platební kartu. Finanční instituce nadělují na konci roku dárky, odpouští poplatky či snižují úroky.

Chcete náš byt? Je váš - i s hypotékou!

12.11.  |  Vladimír Vojtíšek

Jak probíhá převzetí hypotéky? Co když je cena nemovitosti vyšší něž původní úvěr?  A co když naopak přebíráme úvěr uzavřený na vyšší hodnotu, než za jakou se teď nemovitost prodává?

Stavím ekologicky. Dostanu někde po ukončení Zelené úsporám dotaci?

12.11.  |  Marie Leschingerová

Program Zelená úsporám byl koncem října pozastaven. Existují jiné dotační programy, které by vám poskytly příspěvek na zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie?

Změny v programech Státního fondu rozvoje bydlení

08.11.  |  Michal Koziel

Vláda pro rok 2011 schválila, že SFRB již nebude nadále obsahovat prostředky na poskytování nenávratných dotací. O zachování 2% úrokové sazby u Úvěru 300 se jedná.

Co přinesou novely schválené sněmovnou?

04.11.  |  Karel Pospíšilík

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení dvě důležité novely zákona - novelu zákona o stavebním spoření (sněmovní tisk 157) a novelu zákona o daních z příjmů (sněmovní tisk 158). Co tyto změny přinesou?

Listopadové akční nabídky: Banky se zaměřují na úvěry, pojišťovny na povinné ručení

02.11.  |  Tomáš Skolek

Nejvíce akcí však naleznete u stavebních spořitelen, které dávají do konce roku všechnu zbývající energii.

Hypotéka přímo od banky? V budoucnu možná zřídkakdy

27.10.  |  Jan Petr, Tomáš Skolek

Žádná velká překvapení nás na trhu hypoték v následujícím roce nečekají, uvedl hypoteční guru Jan Sadil. Určité změny však přijít mohou.

Úvěry pro bohaté bez příjmů se vracejí

22.10.  |  Tomáš Skolek

Na hypotečním trhu existuje mnoho paradoxů. Jeden z nich tkví v tom, že nejbonitnější klienti nemusí dostat úvěr. Důvodem je to, že své vysoké příjmy nemohou doložit.

Zelená úsporám po roce a půl. O jaké dotace je největší zájem?

22.10.  |  Michaela Vinšová

Celkem bylo od začátku programu schváleno již 35 000 žádostí za více než 8 miliard korun. Další kolo posuzování žádostí proběhne 11. listopadu 2010.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.