Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Elektřina pod atakem koronaviru zlevňuje: Jenže ne dost

27.05.  |  Jana Poncarová

Komodity se pod vlivem koronavirové krize propadly, dobře je to viditelné na čerpacích stanicích. Po benzinu a naftě by mohla domácnostem zlevnit i elektřina. Dodavatelé ale zatím se snižováním cen otálejí. Proč?

Co dělat, když chci vyřídit hypotéku

14.10.  |  Michal Ruml

Chcete si vzít hypotéku, ale nevíte jaké doklady budete potřebovat? Říkají vám něco pojmy, jako je položkový rozpočet a harmonogram prací? Poradíme vám, jak se na vyřízení hypotéky co nejlépe připravit.

Penta začne v areálu Waltrovky stavět letos v listopadu

10.10.

Praha 10. října (ČTK) - Skupina Penta Investments zahájí stavbu administrativní budovy Aviatica v areálu bývalé Waltrovky letos v listopadu. Dokončení stavby první budovy z plánované nové městské čtvrti se očekává v pololetí 2015, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci skupiny. Výše investice do budovy je miliarda korun, Penta zabezpečí financování z vlastních zdrojů.

Skladů letos přibývá více než loni

10.10.

Praha 10. října (ČTK) - Investoři letos během prvních devíti měsíců dokončili téměř 220.000 metrů čtverečních nových skladových a průmyslových prostor. To je více než za celý loňský rok, v porovnání se stejným obdobím loňského roku jde o nárůst o dvě třetiny. ČTK to dnes sdělilo sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF). V Česku je přes čtyři miliony metrů čtverečních skladových ploch.

I neomezený tarif může s fakturou zamávat

10.10.  |  Michaela Kadlecová

Není to tak dávno, co naši operátoři přišli s převratnou nabídkou, která pochopitelně na západ od našich hranic již nějakou tu dobu funguje, a to sice s tzv. neomezeným voláním, kdy za jeden paušál můžete volat, jak dlouho chcete. Víte, za kolik si ho v současné době můžete pořídit a zda je volání s ním skutečně „neomezené“?

Senát schválil zákonné opatření o dani z nabytí nemovitostí

09.10.

Praha 9. října (ČTK) - Senát schválil vládě zákonné opatření o dani z nabytí nemovitostí. Na rozdíl od původní předlohy by měl daň nadále platit prodávající, ne kupující. Kvůli tomu senátoři před měsícem odmítli tehdejší návrh nového zákona. Přijetí bylo potřebné kvůli novému občanskému zákoníku.

Objem realitních investic ve střední Evropě vzrostl o 70 procent

08.10.

Praha 8. října (ČTK) - Objem realitních investic ve střední Evropě letos vzrostl meziročně o 70 procent. Od začátku roku investoři investovali 3,25 miliardy eur (zhruba 83 miliard korun). Vyplývá to ze statistik realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield. O rok dříve se v Polsku, ČR, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku investovalo 1,91 miliardy eur (48,7 miliardy korun).

Do tendru na prodej areálu OP bylo přihlášeno deset nabídek

03.10.

Prostějov 3. října (ČTK) - Investoři do nového výběrového řízení na prodej hlavního výrobního areálu zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově přihlásili deset cenových nabídek. Některé jsou vyšší než ve zrušeném první kole tendru, kdy podnikatel Miroslav Dokoupil z Luhačovic za tyto nemovitosti v odhadované hodnotě 180 milionů korun nabídl 25 milionů korun, avšak nesplnil všechny podmínky výběrového řízení. ČTK to dnes řekla insolvenční správkyně OP Miloslava Horská.

Hypoteční minislovník aneb jak nebýt ztracen v bance

03.10.  |  Jana Syrovátková

Kupujete byt či stavíte dům a budete jej financovat úvěrem? Pak vaše kroky zajisté povedou k hypotečnímu poradci či do banky. Často se snaží, abyste vše dobře pochopili, ale i tomu nejlepšímu občas „ujede“ odborný termín. Jak se zorientovat v těch nejběžnějších pojmech? Snad vám pomůže následující minislovník.

Platíme rozhlasové a televizní poplatky

02.10.  |  Michal Ruml

Ať už se nám rozhlasové a televizní poplatky zamlouvají či nikoliv, platit je musí většina z nás. Navíc v případě neplacení nám hrozí nemalé pokuty. Přečtěte si o poplatcích více.

Ekospol: O prázdninách se v Praze prodalo přes tisíc nových bytů

01.10.

Praha 1. října (ČTK) - Během 3. čtvrtletí se v Praze prodalo 1095 nových bytů, tj. meziročně o 114 více. Informovala o tom developerská společnost Ekospol, která developerský trh v hlavním městě dlouhodobě monitoruje.

Podle Sdružení BYTYOKD by ČR mohla žádat po majitelích OKD 30 mld

25.09.

Ostrava 25. září (ČTK) - Česká republika by podle Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ mohla vymáhat po vlastnících OKD náhradu za nedovolenou podporu při prodeji státního podílu v těžební firmě v roce 2004. Nedovolená podpora mohla podle sdružení být 20 miliard korun, s úroky by to bylo až 30 miliard. Předseda sdružení Roman Macháček dnes ČTK řekl, že sdružení o této skutečnosti minulý týden informovalo premiéra Jiřího Rusnoka a ministra financí Jana Fischera. Chystá se požádat o schůzku i prezidenta Miloše Zemana.

Bývalá farma Bolka Polívky půjde do dražby zřejmě v říjnu

24.09.

Brno 24. září (ČTK) - Bývalá farma Bolka Polívky půjde do dražby patrně koncem října. Jednal o tom dnes v Brně věřitelský výbor. Případné námitky mohou věřitelé ještě podávat do konce září, řekla dnes ČTK insolvenční správkyně Petry Hýskové ze společnosti Edl a partneři. Podnik známého herce je v konkurzu od letošního dubna.

Jak získat zpět peníze, které jste investovali do nemovitosti?

24.09.  |  Petr Rozkošný

Vydali jste se kvůli rekonstrukci, výstavbě či koupi nemovitosti z úspor? Hodily by se vám dnes tyto peníze na provozování chodu domácnosti, nákup nového automobilu či třeba další investice do nemovitosti? Způsob, kterým se k již vynaloženým penězům dostat tu je – zpětné proplacení prostředků prostřednictvím hypotečního úvěru.

Stavební spoření - vysoké úroky na odstřel

19.09.  |  Evžen Fojtík

Na přelomu století platilo, kdo nemá stavební spoření jako by nebyl. Důvodem byla velká výhodnost tohoto produktu, spojená se státním příspěvkem a určitou „státní jistotou“. Postupem času, jak státu „dochází peníze“, se výhodnost tohoto produktu snižuje.

Když elektronické aukce elektřiny zklamou…

18.09.  |  Jana Poncarová

Byl to zářný příklad, který nadchl i ostatní starosty měst a obcí v České republice. Když Říčany uspořádaly první elektronickou aukci energií v tuzemsku a média o všem s nadšením informovala, rozběhl se nový trend. Jenže někdy si v elektronické aukci můžete místo úspory „vysoutěžit“ zklamání.

Jak dosáhnout nižší úrokové sazby u hypotéky?

17.09.  |  Petr Rozkošný

Chcete získat hypotéku s nižší úrokovou sazbou? Postupujte podle našeho návodu a nižší splátky hypotečního úvěru vás neminou! Ovšem pozor, některé banky nenabízí slevu zadarmo, vyplatí se tedy postupovat obezřetně a vše si raději dvakrát spočítat.

Památkově chráněný dům v Brně koupili nájemníci za 101,6 milionu

12.09.

Brno 12. září (ČTK) - Památkově chráněný bytový dům v Brně na Kolišti 49 se dnes v dražbě prodal za 101,6 milionu korun. Koupili si ho nájemníci domu. Vyvolávací cena byla 72 milionů korun. Letos šlo zatím o největší dražbu na jižní Moravě. Dům dala do prodeje Správa nemovitostí města Brna.

Jak získat hypotéku se splatností 30 let i v pokročilém věku

10.09.  |  Petr Rozkošný

Máte už nějaký ten „křížek“ a rozhodli jste se koupit si novou nemovitost? Pokud se vám nepodařilo naspořit si dostatek prostředků, můžete si k novému domu, bytu či chalupě pomoc prostřednictvím hypotečního úvěru, který můžete i v pokročilém věku získat se splatností až na několik desítek let.

Jaké změny přináší nový občanský zákoník v oblasti bydlení?

10.09.  |  Michaela Kadlecová

Od nového roku začne platit nový občanský zákoník, který nahrazuje zákoník původní z roku 1950. Zákoník přináší do našeho života celou řadu změn, mnoho z nich bude upravovat vztahy v oblasti bydlení.

Správkyně vyhlásila nový tendr na prodej hlavního areálu OP

03.09.

Prostějov 3. září (ČTK) - Insolvenční správkyně zkrachovalého Oděvního podniku (OP) Miloslava Horská dnes vyhlásila nové výběrové řízení na prodej jeho hlavního areálu v Prostějově. Zájemci mohou nabídky posílat do 3. října, přičemž jediným kritériem při jejich posuzování bude výše nabídnuté ceny. První tendr na prodej hlavního areálu OP Horská minulý týden zrušila. Investor, který za tyto nemovitosti v odhadované hodnotě 180 milionů nabídl zaplatit 25 milionů korun, nesplnil všechny podmínky.

Jak banky posuzují platební morálku žadatelů o hypotéku?

03.09.  |  Petr Rozkošný

Hypotéka je velmi často, co do výše dlužné částky, nejvýznamnější dluh v životě jedince. Na druhou stranu je to také zpravidla největší úvěr, jaký banka poskytuje fyzickým osobám – nepodnikatelům. A zatímco žadatelé neberou břímě splátek hypotéky vždy zcela vážně, finanční instituce si dají velký pozor na to, komu půjčí. Největšími pomocníky k odhalení potenciálně problémových klientů jsou jim pak registry klientských informací.

Ceny elektřiny se možná sníží. Až o jedenáct procent

02.09.  |  Michaela Malátná

Projekty na stavbu nových elektráren jsou ohrožené. Od příštího roku již zřejmě nedostanou podporu. Rozhodli tak poslanci. Odsouhlasili naopak prodloužení dotací pro elektřinu vyrobenou v stávajících fotovoltaických elektrárnách. Toto rozhodnutí může mít vliv na cenu elektřiny.

Co dělat, aby nebyla ztráta zaměstnání knock-outem pro vaše finance?

30.08.  |  Petr Rozkošný

Ta myšlenka se prohnala hlavou snad každého z nás – jak hrozné by to bylo, pokud bych přišel o práci? Dobrou zprávou je to, že pokud by opravdu došlo na nejhorší a vy skutečně přišli o stabilní příjem, jste to vy, kdo rozhodujete o tom, jakou míru „utrpení“ budete prožívat. Pár tipů na to, jak období bez zaměstnání přežít bez větších šrámů vám přinášíme v našem dnešním příspěvku.

Central Group postaví v Praze 600 bytů za 1,2 miliardy korun

26.08.

Praha 26. srpna (ČTK) - Developer Central Group postaví v Praze dalších 597 nových bytů. Informovala o tom dnes společnost s tím, že dvě etapy v pražském Zličíně a Horních Měcholupech vyjdou na 1,2 miliardy korun. Výstavba má být dokončena do konce příštího roku.

Elektřina zlevňuje, podporu dostanou „špinavé“ zdroje

23.08.  |  Jana Poncarová

Elektřina by mohla příští rok zlevnit. Poslanecká sněmovna před několika dny přijala novelu zákona o obnovitelných zdrojích. Co nového přináší? Proč se proti ní ohradili ekologové? A je skutečně tak výhodná, jak se na první pohled může zdát?

Senát zablokoval rychlé přijetí novely o záboru zemědělské půdy

22.08.

Praha 22. srpna (ČTK) - Senát by chtěl dát pověřeným obcím právo rozhodovat o vynětí zemědělské půdy pro stavby. Doporučil dnes také, aby kraje neplatily poplatky za zábor půdy v případě pozemků pod silnicemi ve své správě. Rozpouštěná Sněmovna to už ale zřejmě nestihne posoudit. Novela o ochraně zemědělského půdního fondu tak pravděpodobně nebude přijata.

Máme se bát rostoucích úroků?

21.08.  |  Evžen Fojtík

Jedním z opatření, která měla pomoci rozhýbat světovou ekonomiku, bylo snížení úrokových sazeb centrálními bankami. Cílem tohoto jednání mělo být napumpování peněz do ekonomiky, a to prostřednictvím dostupných (nízkoúročených) úvěrů jak pro právnické, tak fyzické osoby. Tento cíl se nepodařilo úplně naplnit a tak centrální banky přistoupily k více neortodoxním řešením, jako je kvantitativní uvolňování apod.

CPI miliardáře Vítka plánuje další akvizice, posuzuje je ÚOHS

20.08.

Brno 20. srpna (ČTK) - Realitní investiční společnost CZECH PROPERTY INVESTMENTS, a.s. (CPI) miliardáře Radovana Vítka chce koupit konkurenční Sidoti, a.s. a jejím prostřednictvím společnosti OC Spektrum, s.r.o., Luxembourg Plaza, a.s., Arkáda Prostějov, s.r.o., Besnet Centrum, a.s. a Rostock Property, a.s. Transakci začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK to zjistila z webu úřadu.

Insider: PPF a KKCG se dohodly na změnách ve vlastnictví O2 areny

16.08.

Praha 16. srpna (ČTK) - Skupiny PPF a KKCG podepsaly tento týden dodatek k akcionářské smlouvě, podle které se ukončí jejich společné podnikání ve firmě Bestsport Arena, která vlastní a provozuje pražskou O2 arenu. Podle dodatku si obě společnosti vymění nejpozději do 31. října obálky s finanční nabídkou na odkoupení podílu toho druhého. Uvedl to dnes internetový deník Insider.

Průlomové rozhodnutí ve sporu o poplatek?

16.08.  |  Zbyněk Drobiš

Právní souboj o poplatek za správu úvěru vrcholí. Krajský soud v Plzni vydal rozhodnutí, kterým stanovil protiprávnost poplatku za správu úvěru. První rozhodnutí soudu druhého stupně ve sporu o poplatek za správu úvěru. Jedná se však skutečně o průlomové rozhodnutí?

Vlastníci nemovitostí budou lépe informováni o změnách v katastru

15.08.

Praha 15. srpna (ČTK) - Vlastníci nemovitostí budou důsledněji informováni o změnách v zápisech jejich domů nebo pozemků do katastru. Měli by tak být lépe ochráněni před podvodnými převody svých nemovitostí. Zákon o katastru nemovitostí, který po senátních úpravách schválila Sněmovna na začátku srpna, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Prezident svým podpisem stvrdil také zákon z července, který novelizuje šest jiných zákonů, čímž je uvádí do souladu s novým zněním zákona o katastru nemovitostí.

Hypotéky letos lámou rekordy

15.08.  |  Michaela Malátná

Úrokové sazby hypoték v červenci opět klesly. Nepotvrdily se prognózy ekonomů, kteří tvrdili, že níže už se dostat nemohou. Jenže sazby prolomily magickou hranici tří procent. Vzrostl proto zájem o refinancované hypotéky.

Jaká bude cena plynu? Máme se bát zdražení?

14.08.  |  Jana Poncarová

Vytápíte plynem rodinný dům a obáváte se, že by mohl na podzim zdražit? Jaké jsou prognózy ceny plynu? Bude zdražovat, nebo může naopak ještě zlevnit?

Hypotéka a důchod? V některých případech mohou jít dohromady

12.08.  |  Michaela Kadlecová

Na zajištění svého vlastního bydlení bychom měli myslet ještě v mládí, avšak v některých případech se nezadaří a o vlastní nemovitost usilujeme až v pozdějším věku. Pokud ji ale budete chtít financovat hypotéčním úvěrem, můžete narazit.

Tuzemské investice do komerčních nemovitostí v pololetí vzrostly

07.08.

Praha 7. srpna (ČTK) - Tuzemský trh s podnikatelskými nemovitostmi zažil v letošním prvním pololetí výrazný nárůst. Uzavřely se investice za 400 milionů eur (zhruba 10,4 miliardy korun) oproti 225 milionům eur (5,8 miliardy korun) ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila realitní poradenská společnost Jones Lang LaSalle (JLL). Většina transakcí (60 procent) se přitom uskutečnila v Praze.

Hornické odbory chtějí, aby OKD získala zpět byty na Ostravsku

31.07.

Praha 31. července (ČTK) - Byty na Ostravsku, které vlastní společnost RPG Byty, by se měly vrátit do majetku těžební společnosti OKD, které patřily v minulosti. Dnes k tomu vyzval předseda hornických odborů Jan Sábel. Podle něj by následně měli zaměstnanci OKD dostat možnost tyto byty za "slušnou cenu" získat do osobního vlastnictví. Spor o byty se vede již několik let. Majitelé požadují jejich odkoupení, firma je ale prodávat nehodlá. Její aktuální vyjádření ČTK zjišťuje.

Crestyl: Nových bytů se letos v Praze prodalo 2735

30.07.

Praha 30. července (ČTK) - V Praze se za první pololetí prodalo celkem 2735 nových bytů, což je mírný meziroční nárůst o 113 bytů. Bytů v nabídce bylo na konci pololetí celkem 6182 v 356 projektech. To je meziročně o 18 procent méně. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Crestyl, kterou má ČTK k dispozici.

Polívka má šanci na část peněz z farmy v Olšanech

26.07.

Brno 26. července (ČTK) - Krajský soud v Brně dnes ve zvláštním přezkumném jednání uznal v případu konkurzu Farmy Bolka Polívky na Vyškovsku pohledávky za více než deset milionů korun. Jsou mezi nimi i dvě pohledávky herce za téměř devět milionů korun. Polívka tak má šanci, že část peněz, které do farmy vložil, dostane zpět.

Jak úsporně vytápět? Začněte výběrem vhodného kotle

26.07.  |  Jana Poncarová

V horkých letních dnech by na topnou sezónu myslel málokdo. Jenže zima se jednou zeptá, co jste dělali v létě… Je ideální doba na výměnu kotle, který vám pomůže snížit účet za vytápění. Jak ho vybrat a správně provozovat? Připravte se na topnou sezónu již nyní!

Ceny realit na Kypru kvůli krizi prudce klesají

23.07.

Nikósie 23. července (ČTK) - Ceny obytných i kancelářských realit na Kypru zaznamenaly ve druhém čtvrtletí nejprudší pokles za dlouhou dobu. Dřív silně rostoucí realitní trh ostrova se hroutí kvůli ekonomické a finanční krizi a nedostatku peněz v důsledku zásahu mezinárodních věřitelů proti kyperským bankám. Plyne to z dnešní zprávy kyperské pobočky britské realitní organizace Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), která mimo jiné sleduje trendy na realitním trhu ve světě.

Nový občanský zákoník má zásadní dopad na užívání nemovitostí

19.07.  |  Redakce

Od ledna příštího roku by měl začít platit nový Občanský zákoník. Kromě mnoha jiných změn bude mít zásadní dopad také na užívání nemovitostí. Ruší např. předkupní právo a eliminuje podvodné zápisy v katastru nemovitostí. Jaké změny jsou nejzásadnější?

Rokycany připravují zónu na bydlení až pro 600 domků

16.07.

Rokycany 16. července (ČTK) - Rokycany připravují obří zónu pro bydlení v části Pod Čilinou ve směru na Plzeň. Na plochu se má vejít až 600 menších rodinných domů. Téměř 40hektarová lokalita pro bydlení je v územním plánu. Čtrnáctitisícové město rozdělí území na tři etapy. První část pozemků, necelou třetinu, chce vykoupit a začít s jejich přípravou samo, což potrvá zhruba pět let, řekl dnes ČTK starosta Rokycan Vladimír Šmolík (ČSSD).

Co neopomenout než koupíte byt na hypotéku

11.07.  |  Jana Syrovátková

Banky se předhánějí v tom, jak nízké úrokové sazby nabízí. Cena nemovitostí je extrémně nízko a v zajímavých lokalitách už pravděpodobně neklesne. Přesto by člověk neměl jednat bez rozmyslu. O čem přemýšlet, než se vůbec rozhodnete pro koupi nového bytu? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat?

Plocha nových skladů a hal v pololetí klesla o víc než pětinu

10.07.

Praha 10. července (ČTK) - Investoři v letošním prvním pololetí v České republice dokončili 97.100 metrů čtverečních nových skladových a průmyslových hal, což je meziročně o 22 procent méně. ČTK to dnes sdělilo sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF). Za celý rok ale odhadlo meziroční nárůst nových průmyslových prostor o víc než čtvrtinu.

Místo Hotelu Praha bude soukromý park školy, uvedla PPF

09.07.

Praha 9. července (ČTK) - Na místě Hotelu Praha na pražské Hanspaulce, proti jehož plánovanému zbourání protestují některá občanská sdružení, bude soukromý park školy Open Gate. Na setkání s novináři o tom dnes informoval Vladimír Mlynář, ředitel pro vztahy s veřejným sektorem skupiny PPF, která hotel nově vlastní. Občanská sdružení chtějí hotel prohlásit kulturní památkou, protestní shromáždění proti bourání budovy plánují i na dnešní odpoledne.

Kde a jak získat dotace na kotle nebo zateplení

08.07.  |  Jana Poncarová

Léto přeje rekonstrukcím. Chystáte se i vy na výměnu kotle, protože ten stávající jen tak tak dosloužil do konce topné sezóny? Na nový kotel můžete dostat dotaci, a to klidně hned dvakrát. Pokud vás nepodpoří kraj, můžete o peníze žádat v Nové zelené úsporám.

Senát chce zvýšit informovanost vlastníků nemovitostí o změnách

03.07.

Praha 3. července (ČTK) - Vlastníci nemovitostí by měli být podle Senátu důsledněji informováni o změnách v zápisech jejich domů nebo pozemků do katastru. Měli by tak být lépe ochráněni před podvodnými převody jejich nemovitostí. Horní komora proto dnes doporučila zpřísnit vládní návrh katastrálního zákona. O senátní verzi zákona rozhodne Sněmovna, která podobné zpřísnění při prvním kole schvalování odmítla.

Obce budou moci prodávat dotované byty o 10 let dříve

03.07.

Praha 3. července (ČTK) - Obce už nebudou muset čekat plných 20 let s prodejem bytů, které postavily díky státní dotaci. Jejich nájemníci je budou moci získat za polovinu času, tedy deset let. Vláda v demisi dnes přijala návrh na zkrácení lhůty, řekl novinářům po zasedání vlády odstupující ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Ceny domů v USA v květnu stouply o více než 12 procent

02.07.

Washington 2. července (ČTK) - Ceny domů ve Spojených státech v květnu meziročně stouply o 12,2 procenta. Zaznamenaly tak nejprudší tempo růstu za více než sedm let. Oznámila to dnes analytická společnost CoreLogic. Údaje podle agentury AP naznačují, že oživení amerického trhu s bydlením nabírá na síle.

Plzeňský kraj, ŘSD a Plzeň jednají o napojení letiště Líně na D5

02.07.

Líně (Plzeňsko) 2. července (ČTK) - Plzeňský kraj, město Plzeň a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jednají o napojení dálnice D5 na letiště Líně u Plzně, které má rozlohu 450 hektarů. Křižovatka a příjezdová silnice je podmínkou rozvoje letiště, které stále patří státu, ale investoři tam nevstupují. ČTK to dnes řekli hejtman Milan Chovanec (ČSSD), šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák a náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

Vláda nejspíš umožní obcím prodat dotované byty o deset let dříve

01.07.

Praha 1. července (ČTK) - Obce už s největší pravděpodobností nebudou muset čekat plných 20 let s prodejem bytů, které postavily díky státní dotaci. Jejich nájemníci je budou moci získat už za polovinu času, tedy deset let. Vyplývá to z návrhu, který bude ve středu projednávat vláda Petra Nečase (ODS) v demisi.

Známe nejhorší poplatek dodavatelů energie

28.06.  |  Redakce

V anketě o Nejbizarnější poplatek dodavatelů elektřiny a plynu zvolili spotřebitelé platbu za využití zákaznické linky nebo zákaznického centra. Na druhém místě se umístil poplatek za předčasné ukončení smlouvy.

Ministerstvo přispěje na nové kotle, přerozdělí 80 milionů

25.06.  |  Michaela Malátná

Smog může vyvolat dýchací problémy i onemocnění cév. Ovzduší v České republice je dlouhodobě špatné a vliv na to má také topení tuhými palivy. Ministerstvo životního prostředí proto vyhlásí výzvu na podávání žádostí na příspěvek na nové kotle. Rozdělí 80 milionů korun.

České dráhy v dražbě prodaly hotel za 96 milionů korun

21.06.

Praha 21. června (ČTK) - České dráhy v dražbě prodaly hotel v pražské Michli za nejnižší podání, které činilo bez deseti korun 96 milionů korun. ČTK to dnes řekl Pavel Divíšek, výkonný ředitel dražební společnosti Clanroy, která prodej nemovitého majetku železničního dopravce dlouhodobě zajišťuje. Jméno nového majitele objektu nesdělil.

Olšanská Farma Bolka Polívky bude brzy znovu v provozu

20.06.

Brno 20. června (ČTK) - Olšanská Farma Bolka Polívky, která je od loňského podzimu v insolvenci, bude na základě požadavku hlavních věřitelů brzy znovu v provozu. Na farmě se nyní uklízí a chystá se její otevření pro veřejnost. ČTK to dnes řekla s odkazem na informace od konkurzního správce Michala Edla mluvčí největšího věřitele, Regionální rady Jihovýchod Kateřina Dobešová.

Energetické společnosti snížily cenu elektřiny, domácnosti přesto platí více

19.06.  |  Michaela Malátná

České domácnosti letos opět platí za elektřinu o několik stovek korun více než v minulém roce. Nemůžou za to ovšem energetické společnosti, které cenu naopak snížily. Důvodem je podpora obnovitelných zdrojů energie. Cena elektřiny se totiž skládá ze dvou položek – regulované a neregulované. A společnosti mohou ovlivnit pouze neregulovatelnou část.

Central Group loni zvýšila čistý zisk na rekordních 888,7 mil. Kč

18.06.

Praha 18. června (ČTK) - Developerský holding Central Group loni zvýšil čistý zisk na rekordních 888,6 milionu korun. Může za to hlavně silný prodej 1309 bytů, což je nejvíce od začátku krize. Společnost o tom informovala dnes s tím, že chce expandovat do zahraničí.

ČNB: Ceny bytů budou letos stagnovat, porostou příští rok

18.06.

Praha 18. června (ČTK) - Česká národní banka očekává v letošním roce stagnaci nebo mírný pokles ceny bytů. Oživení trhu a tím i růst cen by měl nastat v roce 2014. Vyplývá to z dnes zveřejněné Zprávy o finanční stabilitě. Podle zprávy se ceny bytů s vysokou pravděpodobností pohybují nyní blízko svých základních hodnot, navíc se otevírá prostor pro nákup nemovitostí jako finanční investice.

Ekospol: V Praze je 236 aktivních developerských projektů

17.06.

Praha 17. června (ČTK) - V Praze bylo na konci května celkem 236 aktivních developerských projektů s alespoň jedním volným bytem, 55 procent z nich (129 projektů) jsou velké projekty s 50 a více byty. Vyplývá to z analýzy společnosti Ekospol, jejíž závěry developer dnes zveřejnil.

Co týden dal? Miliarda v programu Nová zelená úsporám 2013

14.06.  |  Roman Müller

Na program Nová zelená úsporám 2013 vyčlenilo ministerstvo životního prostředí miliardu korun. Žádosti v rámci první výzvy se začnou přijímat v srpnu. První finanční prostředky budou podle MŽP vyplaceny na podzim. Více v pravidelném týdenním přehledu.

PPF koupila Hotel Praha, zbourá ho a postaví zde školu Open Gate

13.06.

Praha 13. června (ČTK) - Skupina PPF koupila areál dejvického Hotelu Praha. ČTK to dnes oznámil mluvčí PPF Radek Stavěl, hodnotu transakce neupřesnil. Skupina plánuje hotel odstranit a jeho zahradu využít pro projekt nové základní a střední školy Open Gate. Hotel Praha už letos majitele měnil, na počátku roku koupila kyperská společnost Maraflex, kterou vlastní podnikatel František Savov.

Ceny domů a bytů v USA v dubnu stouply nejrychleji za sedm let

04.06.

New York 4. června (ČTK) - Ceny amerických obytných nemovitostí se v dubnu v meziročním srovnání zvýšily o 12,1 procenta, nejrychleji za více než sedm let. Dnešní údaje společnosti CoreLogic tak dokládají pokračující oživování americké trhu s realitami, který je důležitou součástí americké ekonomiky.

Orco zvýšilo čistý zisk v 1. čtvrtletí na 7,3 milionu eur

30.05.

Praha 30. května (ČTK) - Realitní společnost Orco Property Group zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk na 7,3 milionu eur (188,3 milionu korun) z předchozích 1,1 milionu eur (28,4 milionu Kč). Vyplývá to z neauditovaných výsledků hospodaření, které společnost zveřejnila na svých webových stránkách. Tržby meziročně klesly o 6,3 milionu eur na 23,1 milionu eur (596 milionů korun).

Analýza: Stavební firmy letos čekají další výrazný pokles trhu

30.05.

Praha 30. května (ČTK) - Stavební firmy očekávají další výrazný pokles stavebního trhu, sektor prý letos klesne o dalších 4,7 procenta. To je více, než firmy očekávaly na začátku roku. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví za druhé čtvrtletí 2013, kterou dnes zveřejnila výzkumná společnost CEEC Research. Oživení nečekají firmy ani v příštím roce.

Úrok hypotéky není při financování stavby rozhodující

29.05.  |  Jan Kruntorád

Při výběru hypotéky pro financování stavby by klient nikdy neměl volit úvěr pouze podle výše úrokové sazby. Na rozdíl od financování koupě nemovitosti, kdy je hypotéka čerpána jednorázově, je totiž u výstavby úvěr vyplácen postupně. Právě podmínky u konkrétní hypotéky pak výrazně ovlivňují administrativní náročnost stavby.

Plzeň nekoupí plochu v centru města za cenu navrženou developerem

23.05.

Plzeň 23. května (ČTK) - Plzeňští zastupitelé dnes odmítli nabídku developera na odkup pozemků pod a okolo zbouraného domu kultury. Pražský investor Amádeus chce za 2,4 hektaru 1,4 miliardy korun. Radnice navrhne cenu, která bude zhruba pětinová. ČTK to řekl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Ten je za město pověřený jednáním s českým developerem Amádeem, který už deset let připravuje nedaleko centra projekt obchodního centra Corso Americká. Plánovanou stavbu za 2,5 miliardy korun odmítlo lednové referendum.

Sněmovní výbory se neshodly na snížení poplatků za zábor půdy

23.05.

Praha 23. května (ČTK) - Osud senátní snahy, která by měla snížit poplatky za zábor půdy pro rozšíření průmyslových zón na úroveň platnou před třemi lety, je ve Sněmovně nejistý. Sněmovní výbory se rozcházejí v postoji k této úpravě. Hospodářský výbor ji podpořil, výbor pro životní prostředí ji ale dnes odmítl.

Zápisy do katastru mají být spolehlivější, schválila Sněmovna

17.05.

Praha 17. května (ČTK) - Větší spolehlivost zápisů do katastru nemovitostí má přinést návrh nového zákona o katastru, který dnes schválila Sněmovna. Poslanci nepřijali kontroverzní ustanovení, podle kterého by převodní smlouvy museli sepisovat až na některé výjimky advokáti. Předloha by ale měla majitele více ochránit před možnými podvodnými vklady. Norma, jež nyní míří k posouzení do Senátu, také zpoplatňuje některé úkony.

Daň z převodu nemovitosti bude platit patrně kupující

15.05.

Praha 15. května (ČTK) - Daň z převodu nemovitosti by měl od ledna platit výhradně kupující, nikoli prodávající, jak je to nyní, kdy kupující za odvod daně pouze ručí. Uvádí to návrh nového zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, který mění zdanění obchodů s realitami a který dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Sazbu daně předloha, jež míří do rozpočtového výboru, nemění. Od letoška je daň čtyřprocentní, o procentní bod vyšší než v minulosti.

Insolvenční správce dnes navrhl částečný provoz Polívkovy farmy

14.05.

Brno 14. května (ČTK) - Zástupce insolvenčního správce společnosti Edl a partneři Michal Edl dnes na schůzi věřitelů Farmy Bolka Polívky v Brně navrhl její částečný provoz do doby, než se ji podaří vydražit. Za nejlepší variantu považuje transparentní dražbu farmy jako funkčního celku. Na schůzi si věřitelé zvolili věřitelský výbor, v němž jsou dva nezajištění věřitelé Kaláb-stavební firma s pohledávkou 9,6 milionu korun a Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod s podmíněnou pohledávkou 21,2 milionu korun a zajištěný věřitel UniCredit Bank s pohledávkou zhruba půl milionu korun.

„Zakleté“ nemovitosti

14.05.  |  Evžen Fojtík

Jen obtížně bychom našli člověka, který by se nezajímal o nemovitosti. A třeba o tom ani neví. Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Většina lidí touží někde bydlet. Ať již ve vlastním bytě či domě anebo musí vzít za vděk pronájmem cizí nemovitosti. Hodně lidí zase bere nemovitost jako investici, respektive jako doplněk portfolia. Rovněž jsou nemovitosti chápány jako základní zabezpečení na stáří.

Největší americká hypoteční agentura měla rekordní zisk

09.05.

Washington 9. května (ČTK) - Největší americká hypoteční agentura Fannie Mae hospodařila v prvním čtvrtletí s rekordním ziskem 58,7 miliardy dolarů (asi 1,2 bilionu Kč). Pomohl jí k tomu účetní krok, díky němuž agentuře klesla daňová zátěž. Americkému ministerstvu financí tak Fannie Mae bude moci vyplatit dividendu v celkové výši 59,4 miliardy dolarů. Agentura je v zisku už páté čtvrtletí za sebou.

Skryté poplatky dodavatelů energie: Co vše se vejde do faktury?

07.05.  |  Jana Poncarová

Vyznat se ve faktuře za elektřinu nebo plyn je pro celou řadu odběratelů nadlidský výkon. Vyúčtování, které nám aktuálně posílají dodavatelé, je skutečně složité. Neplatíme totiž jen za samotnou energii, ale také za dopravu, distribuci, přispíváme na obnovitelné zdroje a samozřejmě platíme daně. Jenže to nemusí být všechno.

Vítkova realitní CPI Group loni zvýšila zisk na 1,4 miliardy Kč

03.05.

Praha 3. května (ČTK) - Realitní investiční skupina CPI Group miliardáře Radovana Vítka loni zvýšila čistý zisk o 26 procent na 1,4 miliardy korun. Hodnota majetku skupiny vzrostla na 64,7 miliardy korun, o rok dřív byla 57,2 miliardy Kč. Auditované výsledky skupiny dnes ČTK oznámila její mluvčí Michaela Winklerová.

HB Index: Pokles tržních cen bytů zpomalil, pozemky zdražují

30.04.

Praha 30. dubna (ČTK) - Pokles tržních cen bytů v Česku letos mírně zpomalil, v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 0,6 procentního bodu na hodnotu 93,0. Za poslední tři měsíce loňského roku byty zlevnily o 1,3 procentního bodu. Naopak pozemky stále zdražují. Vyplývá to z ukazatele HB Index, který dnes zveřejnila Hypoteční banka.

Amádeus Real chce u soudu po Ostravě 1,6 miliardy korun

30.04.

Ostrava 30. dubna (ČTK) - Společnost Amádeus Real, která plánovala v centru Ostravy stavbu obchodního centra, žaluje město Ostravu o téměř 1,6 miliardy korun a úroky z prodlení za neuskutečněnou investici. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Developer, který se dlouhodobě k celé kauze nevyjadřuje, žalobu podal v polovině dubna k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Spravovat stamiliony z programu JESSICA chce pouze jeden zájemce

29.04.

Praha 29. dubna (ČTK) - Hledání správce stamilionů z unijního programu JESSICA může skončit fiaskem. Ani prodloužení termínu o týden pro příjem přihlášek o veřejnou zakázku na správce Fondu rozvoje měst, který bude program administrovat, více zájemců nepřinesl. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) dnes dopoledne evidoval jen jednu nabídku. ČTK to řekla mluvčí SFRB Jana Marešová s tím, že v takovém případě hrozí zrušení výběrového řízení.

Neobsazených kanceláří je v centru Prahy nejvíce v historii

24.04.

Praha 24. dubna (ČTK) - Neobsazenost kanceláří v centru Prahy dosáhla 14 procent, což je nejvíce v novodobé historii. Celkem je zde volných 63 tisíc metrů čtverečních moderních kancelářských prostor. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy poradenské společnosti DTZ.

Neobsazených skladů v ČR přibylo, volných je 8,1 procenta

24.04.

Praha 24. dubna (ČTK) - Neobsazených skladů v Česku v prvním čtvrtletí přibylo, míra neobsazenosti po mírném poklesu v posledním čtvrtletí loňského roku se v prvních třech měsících letošního roku mezičtvrtletně zvýšila o 1,1 procentního bodu na 8,1 procenta. Meziročně jde o nárůst o 0,8 procenta. ČTK to dnes sdělilo sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).

Kolik stojí svatba aneb polovina Čechů na ní nešetří

24.04.  |  Redakce

V partnerském životě představuje svatba významný milník. Pro většinu Čechů ale svatba není pouze formální záležitostí, nýbrž představuje významný finanční výdaj.

Výběr správce stamilionů z programu JESSICA se protáhne

23.04.

Praha 23. dubna (ČTK) - Hledání správce stamilionů z unijního programu JESSICA se protáhne. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) prodloužil termín pro přihlášky zájemců o veřejnou zakázku na správce Fondu rozvoje měst, který bude unijní program administrovat, do 29. dubna. ČTK to řekla mluvčí SFRB Jana Marešová. Původní termín měl přitom vypršet dnes.

Místo energetických štítků chtějí kupci nemovitostí vyúčtování

23.04.

Praha 23. dubna (ČTK) - Lidé kupující nemovitost považují průkazy energetické náročnosti budov, takzvané energetické štítky, za zbytečnou byrokracii. Reálné náklady na energie prý lépe ukáže vyúčtování za několik posledních měsíců. ČTK to dnes řekli zástupci realitních kanceláří, které oslovila.

Počet návrhů na vklad do katastru loni klesl o 5 pct na 655.000

22.04.

Praha 22. dubna (ČTK) - Katastrální úřady loni obdržely 655.201 návrhů na vklad do katastru nemovitostí, což bylo o pět procent méně než v roce 2011, vyplývá z výroční zprávy Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČUZK) za rok 2012, kterou má ČTK k dispozici. Ministerstvo zemědělství materiál ve středu, tak jako každý rok, pro informaci předloží vládě.

Svítíme úsporně, ačkoli máme železnou zásobu klasických žárovek

22.04.  |  Jana Poncarová

České domácnosti si navykly používat úsporné osvětlení. Takové jsou výsledky průzkumu, který zjišťoval, jak a čím svítíme. Používání klasických žárovek ve svých domácnostech přiznalo jen 33 % lidí. Jaké úsporné osvětlení je v českých domovech nejoblíbenější? Jaké jsou trendy ve svícení?

Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky

19.04.  |  Lukáš Pololáník

Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.

Vítek chce dál expandovat v zahraničí, koupí dva realitní fondy

18.04.

Praha 18. dubna (ČTK) - Miliardář Radovan Vítek hodlá dál expandovat mimo český realitní trh. Letos chce majitel skupiny CPI Group koupit dva realitní fondy s aktivy ve střední a východní Evropě kolem půl miliardy eur (12,9 miliardy Kč). Vítek to řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Penta dostane na Florentinum od bank úvěr za 2,8 miliardy korun

18.04.

Praha 18. dubna (ČTK) - Investiční skupina Penta dostane na svůj realitní projekt Florentinum v centru Prahy od konsorcia tří bank úvěr 110 milionů eur (zhruba 2,84 miliardy korun), tedy 55 procent předpokládané ceny stavby. Peníze na financování výstavby víceúčelové budovy bude Penta čerpat na začátku května. Informoval o tom mluvčí skupiny Martin Danko. Nyní je hotová hrubá stavba.

Polívka se proti konkurzu na farmu v Olšanech neodvolá

16.04.

Olšany (Vyškovsko) 16. dubna (ČTK) - Herec Boleslav Polívka se neodvolá proti konkurzu, který na jeho farmu v Olšanech na Vyškovsku vyhlásil minulý týden insolvenční soud. ČTK to dnes řekl jeho právní zástupce Miroslav Bartoň. Insolvenční správce Michal Edl se teprve rozhodne, jak bude dále postupovat. Nejprve si chce dát dohromady veškeré podklady, sdělil ČTK.

Martin Valach: Swiss Life přináší do Čech skutečné poradenství

15.04.  |  Michal Ruml

V těchto dnech vstupuje na náš trh přední evropská finanční skupina Swiss Life. Tato švýcarská společnost před šesti lety provedla akvizici poradenské společnosti AWD a loni na podzim představila několik vyvolených trhů, kde AWD promění v poradenskou divizi Swiss Life Select. Zeptali jsme se Martina Valacha, generálního ředitele společnosti, co nového lze od Swiss Life Select čekat.

Brno prodalo bývalý kojenecký ústav jedinému zájemci za 65 mil.Kč

09.04.

Brno 9. dubna (ČTK) - Brněnský magistrát prodal budovu bývalého kojeneckého ústavu v ulici Hlinky společnosti Energocentrum MK za 65 milionů korun. Prodej dnes schválili na svém zasedání zastupitelé. O budovu ve špatném technickém stavu naproti brněnskému výstavišti měli zájem dva zájemci a oba složili kauci, jeden z nich však nakonec odstoupil. Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) není zatím jasné, jak bude budova využitá. Vyjádření společnosti Energocentrum MK ČTK zjišťuje.

Žádáte o hypotéku? Prověřte si platební morálku

09.04.  |  Daniel Pech

Každá banka si před poskytnutím úvěru prověřuje platební morálku žadatele. Banka nahlíží do bankovních i nebankovních registrů. Negativní zápis v registru může znamenat množství zbytečně vynaložených nákladů v průběhu vyřizování úvěru, které bychom si mohli ušetřit, pokud víme, jak s registrem zacházet.

V Praze v prvním čtvrtletí vzrostl prodej na 1315 nových bytů

08.04.

Praha 8. dubna (ČTK) - V Praze se v prvním čtvrtletí prodalo 1315 nových bytů, což je nárůst o 80 procent. Počet volných bytů na konci března klesl na 6593, to je meziročně o šest procent méně. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy developerské společnosti Trigema, která je jednou z firem dlouhodobě sledujících pražský trh s byty.

Srovnání ceny plynu 2013: Žebříček dodavatelů po zlevnění RWE

05.04.  |  Jana Poncarová

Největší dodavatel plynu v České republice, společnost RWE, oznámila, že od května snižuje ceny plynu. Domácnostem vytápějícím dům zemním plynem slibuje úsporu až 5 500 korun. Z cenového srovnání ovšem vyplývá, že i přes desetiprocentní zlevnění plynu bude stále patřit k těm dražším dodavatelům.

Krachující TechnoPark Pardubice dluží 244 milionů korun

03.04.

Pardubice 3. dubna (ČTK) - Společnost TechnoPark Pardubice, která je od 15. února v úpadku, dluží 244 milionů korun. ČTK to řekl po dnešním přezkumném soudním jednání k vyhlášenému konkurzu a schůzi věřitelů insolvenční správce David Letošník. Zda bude majetek firmy stačit na uspokojení věřitelů, zatím není jasné.

Prodaných bytů v Praze je letos o 49 procent více, celkem 1122

02.04.

Praha 2. dubna (ČTK) - V Praze se od začátku roku prodalo 1122 nových bytů v novostavbách s 50 a více byty, což je meziročně o 49 procent více. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku to ale představuje pokles o 21,7 procenta. Přesto jde o druhé nejlepší čtvrtletí od roku 2008. Dnes o tom informovala developerská společnost Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje sedm let.

Nejčastější překážky při vyřizování hypotéky

02.04.  |  Daniel Pech

Rok 2013 bude z pohledu hypotečních úvěrů rokem refinancování a hledání výhodnější variant. Mnohým lidem bude končit fixace úrokové sazby, a tedy nastává období, kdy mohou ve srovnání s lety 2007 a 2009 získat výrazně výhodnější úrok. Základním předpokladem skutečné úspory je ovšem vyvarování se častých chyb, které mohou získání nové či refinancovaní současné hypotéky zmařit.

ČSÚ: Ceny bytů a domů v ČR od roku 2008 klesly o 9 procent

26.03.  |  aktualita

Ceny bytů a rodinných domů v Česku klesly od roku 2008, kdy dosáhly svého vrcholu, do loňska o 9,1 procenta, uvedl dnes na tiskové konferenci ředitel odboru statistiky cen Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiří Mrázek. Vývoj mezinárodně srovnatelného indikátoru House Price Index (HPI), který se ke srovnávání cen nemovitostí používá, je v ČR podobný průměru za celou Evropskou unii (EU).

Prodej hlavního areálu OP v Prostějově začne v dubnu

22.03.

Prostějov 22. března (ČTK) - Insolvenční správkyně zkrachovalého Oděvního podniku (OP) Miloslava Horská v dubnu zahájí prodej jeho hlavního areálu v Prostějově, který by měl trvat několik měsíců. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Podle znaleckého posudku hodnota prostějovského areálu OP včetně správních a výrobních budov, skladů, parkoviště a dalších částí činí zhruba 170 milionů korun.

Hypotéky jsou letos dostupnější

18.03.  |  Redakce

V roce 2012 klesly úrokové sazby hypoték na historické minimum. Poptávka po hypotékách začala znovu stoupat a to i díky tomu, že banky upravily podmínky poskytování a nyní jsou pro většinu lidí výrazně dostupnější. V roce 2012 nakonec ve všech sledovaných oblastech České republiky vycházelo výhodněji platit měsíční splátky oproti splácení měsíčních nájmů.
1 7 10 11 12 13 14 15 16 18 23
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.