Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Máte nárok vidět vyúčtování od pronajímatele, pokud platíte služby paušální částkou?

10.04.

Blíží se konec lhůty, do kdy jsou pronajímatelé povinni poskytnout vyúčtování služeb svým nájemníkům. Mají nájemníci, kteří platí zálohy paušální částkou, právo takové vyúčtování vidět?

Neobsazených skladů v ČR přibylo, volných je 8,1 procenta

24.04.

Praha 24. dubna (ČTK) - Neobsazených skladů v Česku v prvním čtvrtletí přibylo, míra neobsazenosti po mírném poklesu v posledním čtvrtletí loňského roku se v prvních třech měsících letošního roku mezičtvrtletně zvýšila o 1,1 procentního bodu na 8,1 procenta. Meziročně jde o nárůst o 0,8 procenta. ČTK to dnes sdělilo sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).

Kolik stojí svatba aneb polovina Čechů na ní nešetří

24.04.  |  Redakce

V partnerském životě představuje svatba významný milník. Pro většinu Čechů ale svatba není pouze formální záležitostí, nýbrž představuje významný finanční výdaj.

Výběr správce stamilionů z programu JESSICA se protáhne

23.04.

Praha 23. dubna (ČTK) - Hledání správce stamilionů z unijního programu JESSICA se protáhne. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) prodloužil termín pro přihlášky zájemců o veřejnou zakázku na správce Fondu rozvoje měst, který bude unijní program administrovat, do 29. dubna. ČTK to řekla mluvčí SFRB Jana Marešová. Původní termín měl přitom vypršet dnes.

Místo energetických štítků chtějí kupci nemovitostí vyúčtování

23.04.

Praha 23. dubna (ČTK) - Lidé kupující nemovitost považují průkazy energetické náročnosti budov, takzvané energetické štítky, za zbytečnou byrokracii. Reálné náklady na energie prý lépe ukáže vyúčtování za několik posledních měsíců. ČTK to dnes řekli zástupci realitních kanceláří, které oslovila.

Počet návrhů na vklad do katastru loni klesl o 5 pct na 655.000

22.04.

Praha 22. dubna (ČTK) - Katastrální úřady loni obdržely 655.201 návrhů na vklad do katastru nemovitostí, což bylo o pět procent méně než v roce 2011, vyplývá z výroční zprávy Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČUZK) za rok 2012, kterou má ČTK k dispozici. Ministerstvo zemědělství materiál ve středu, tak jako každý rok, pro informaci předloží vládě.

Svítíme úsporně, ačkoli máme železnou zásobu klasických žárovek

22.04.  |  Jana Poncarová

České domácnosti si navykly používat úsporné osvětlení. Takové jsou výsledky průzkumu, který zjišťoval, jak a čím svítíme. Používání klasických žárovek ve svých domácnostech přiznalo jen 33 % lidí. Jaké úsporné osvětlení je v českých domovech nejoblíbenější? Jaké jsou trendy ve svícení?

Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky

19.04.  |  Lukáš Pololáník

Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.

Vítek chce dál expandovat v zahraničí, koupí dva realitní fondy

18.04.

Praha 18. dubna (ČTK) - Miliardář Radovan Vítek hodlá dál expandovat mimo český realitní trh. Letos chce majitel skupiny CPI Group koupit dva realitní fondy s aktivy ve střední a východní Evropě kolem půl miliardy eur (12,9 miliardy Kč). Vítek to řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Penta dostane na Florentinum od bank úvěr za 2,8 miliardy korun

18.04.

Praha 18. dubna (ČTK) - Investiční skupina Penta dostane na svůj realitní projekt Florentinum v centru Prahy od konsorcia tří bank úvěr 110 milionů eur (zhruba 2,84 miliardy korun), tedy 55 procent předpokládané ceny stavby. Peníze na financování výstavby víceúčelové budovy bude Penta čerpat na začátku května. Informoval o tom mluvčí skupiny Martin Danko. Nyní je hotová hrubá stavba.

Polívka se proti konkurzu na farmu v Olšanech neodvolá

16.04.

Olšany (Vyškovsko) 16. dubna (ČTK) - Herec Boleslav Polívka se neodvolá proti konkurzu, který na jeho farmu v Olšanech na Vyškovsku vyhlásil minulý týden insolvenční soud. ČTK to dnes řekl jeho právní zástupce Miroslav Bartoň. Insolvenční správce Michal Edl se teprve rozhodne, jak bude dále postupovat. Nejprve si chce dát dohromady veškeré podklady, sdělil ČTK.

Martin Valach: Swiss Life přináší do Čech skutečné poradenství

15.04.  |  Michal Ruml

V těchto dnech vstupuje na náš trh přední evropská finanční skupina Swiss Life. Tato švýcarská společnost před šesti lety provedla akvizici poradenské společnosti AWD a loni na podzim představila několik vyvolených trhů, kde AWD promění v poradenskou divizi Swiss Life Select. Zeptali jsme se Martina Valacha, generálního ředitele společnosti, co nového lze od Swiss Life Select čekat.

Brno prodalo bývalý kojenecký ústav jedinému zájemci za 65 mil.Kč

09.04.

Brno 9. dubna (ČTK) - Brněnský magistrát prodal budovu bývalého kojeneckého ústavu v ulici Hlinky společnosti Energocentrum MK za 65 milionů korun. Prodej dnes schválili na svém zasedání zastupitelé. O budovu ve špatném technickém stavu naproti brněnskému výstavišti měli zájem dva zájemci a oba složili kauci, jeden z nich však nakonec odstoupil. Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) není zatím jasné, jak bude budova využitá. Vyjádření společnosti Energocentrum MK ČTK zjišťuje.

Žádáte o hypotéku? Prověřte si platební morálku

09.04.  |  Daniel Pech

Každá banka si před poskytnutím úvěru prověřuje platební morálku žadatele. Banka nahlíží do bankovních i nebankovních registrů. Negativní zápis v registru může znamenat množství zbytečně vynaložených nákladů v průběhu vyřizování úvěru, které bychom si mohli ušetřit, pokud víme, jak s registrem zacházet.

V Praze v prvním čtvrtletí vzrostl prodej na 1315 nových bytů

08.04.

Praha 8. dubna (ČTK) - V Praze se v prvním čtvrtletí prodalo 1315 nových bytů, což je nárůst o 80 procent. Počet volných bytů na konci března klesl na 6593, to je meziročně o šest procent méně. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy developerské společnosti Trigema, která je jednou z firem dlouhodobě sledujících pražský trh s byty.

Srovnání ceny plynu 2013: Žebříček dodavatelů po zlevnění RWE

05.04.  |  Jana Poncarová

Největší dodavatel plynu v České republice, společnost RWE, oznámila, že od května snižuje ceny plynu. Domácnostem vytápějícím dům zemním plynem slibuje úsporu až 5 500 korun. Z cenového srovnání ovšem vyplývá, že i přes desetiprocentní zlevnění plynu bude stále patřit k těm dražším dodavatelům.

Krachující TechnoPark Pardubice dluží 244 milionů korun

03.04.

Pardubice 3. dubna (ČTK) - Společnost TechnoPark Pardubice, která je od 15. února v úpadku, dluží 244 milionů korun. ČTK to řekl po dnešním přezkumném soudním jednání k vyhlášenému konkurzu a schůzi věřitelů insolvenční správce David Letošník. Zda bude majetek firmy stačit na uspokojení věřitelů, zatím není jasné.

Prodaných bytů v Praze je letos o 49 procent více, celkem 1122

02.04.

Praha 2. dubna (ČTK) - V Praze se od začátku roku prodalo 1122 nových bytů v novostavbách s 50 a více byty, což je meziročně o 49 procent více. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku to ale představuje pokles o 21,7 procenta. Přesto jde o druhé nejlepší čtvrtletí od roku 2008. Dnes o tom informovala developerská společnost Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje sedm let.

Nejčastější překážky při vyřizování hypotéky

02.04.  |  Daniel Pech

Rok 2013 bude z pohledu hypotečních úvěrů rokem refinancování a hledání výhodnější variant. Mnohým lidem bude končit fixace úrokové sazby, a tedy nastává období, kdy mohou ve srovnání s lety 2007 a 2009 získat výrazně výhodnější úrok. Základním předpokladem skutečné úspory je ovšem vyvarování se častých chyb, které mohou získání nové či refinancovaní současné hypotéky zmařit.

ČSÚ: Ceny bytů a domů v ČR od roku 2008 klesly o 9 procent

26.03.  |  aktualita

Ceny bytů a rodinných domů v Česku klesly od roku 2008, kdy dosáhly svého vrcholu, do loňska o 9,1 procenta, uvedl dnes na tiskové konferenci ředitel odboru statistiky cen Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiří Mrázek. Vývoj mezinárodně srovnatelného indikátoru House Price Index (HPI), který se ke srovnávání cen nemovitostí používá, je v ČR podobný průměru za celou Evropskou unii (EU).

Prodej hlavního areálu OP v Prostějově začne v dubnu

22.03.

Prostějov 22. března (ČTK) - Insolvenční správkyně zkrachovalého Oděvního podniku (OP) Miloslava Horská v dubnu zahájí prodej jeho hlavního areálu v Prostějově, který by měl trvat několik měsíců. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Podle znaleckého posudku hodnota prostějovského areálu OP včetně správních a výrobních budov, skladů, parkoviště a dalších částí činí zhruba 170 milionů korun.

Hypotéky jsou letos dostupnější

18.03.  |  Redakce

V roce 2012 klesly úrokové sazby hypoték na historické minimum. Poptávka po hypotékách začala znovu stoupat a to i díky tomu, že banky upravily podmínky poskytování a nyní jsou pro většinu lidí výrazně dostupnější. V roce 2012 nakonec ve všech sledovaných oblastech České republiky vycházelo výhodněji platit měsíční splátky oproti splácení měsíčních nájmů.

Nákup energie na burze i pro české domácnosti: Vyplatí se?

13.03.  |  Jana Poncarová

Český energetický trh se dočkal další novinky – během příštích dvou měsíců by měly první domácnosti nakoupit levnější energii přímo na burze. Kolik je možné pořízením elektřiny nebo plynu na burze ušetřit? A co to vlastně obnáší?

Prodej nemovitosti ne vždy znamená platit daň z příjmů

11.03.  |  Veronika Tomanová

Při prodeji nemovitostí zákon 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) stanoví celou řadu výjimek, kdy bude příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmů a poplatník tak nemusí podávat daňové přiznání. Následující řádky přináší vysvětlení ustanovení zákona spolu s řadou praktických situací, které mohou potkat i vás...

Jak vysoký je příspěvek na bydlení?

07.03.  |  Petr Gola

Sociálně slabí občané zpravidla pobírají příspěvek na bydlení, který patří mezi sociální dávky. Jaké je potřeba splnit podmínky? Jaký je rozdíl mezi vlastním a nájemním bydlením? A jak může být příspěvek na bydlení vysoký? Pro konkrétní příklady můžete využít naši kalkulačku.

Zdanění příjmů z prodeje nemovitostí

06.03.  |  Veronika Tomanová

Prodali jste v roce 2012 a musíte podat přiznání k dani z příjmů? Jak zdanit prodej nemovitostí a jaké lze v této souvislosti uplatnit výdaje vám poradí následující článek.

EU: Zdanění elektřiny v roce 2013

06.03.  |  Petr Gola

Jak vysoká je spotřební daň u elektřiny v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2013? Rozdíly jsou značné.

Prodali jste v roce 2012 nemovitost? Musíte podat daňové přiznání?

05.03.  |  Veronika Tomanová

Při prodeji nemovitosti musíte v některých případech podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Kdy je tedy nutné daňové přiznání podat a jak se prodej nemovitostí zdaňuje?

Mimořádná splátka hypotéky: Jak se vyhnout poplatku?

04.03.  |  Daniel Pech

Mimořádná splátka hypotéky nám může výrazně snížit celkové náklady na financování bydlení. Na její výhodnost však má zásadní vliv případný poplatek za využití této služby. Je tedy dobré vědět u jaké banky a za jakých podmínek se lze sankcím vyhnout.

Pilíře vs. „chytrá“ investice

27.02.  |  Redakce

Porovnání aktuálních cen nemovitostí a hypoték s předpokládanou penzí z důchodových pilířů ukázalo jednoznačné doporučení. Měsíční spoření částky 2 000 Kč po dobu 20 let může zajistit důchod z II. pilíře 2 104 Kč a z III. pilíře 2 700 Kč, uvádějí odborníci. V případě měsíčního investování stejné částky do vlastní nemovitosti by však člověk v důchodu pobíral zhruba jednou tolik.

Spoření připravuje Čechy o jejich peníze

20.02.  |  Redakce

Češi se v loňském roce vezli na vlně popularity spořicích účtů, především u nově vznikajících bank. Ti všichni však průběžně přicházeli o své peníze. Průměrná inflace v roce 2012 byla totiž vyšší než výnosy těch nejlepších spořicích účtů.

Uplatnění zástavního práva

19.02.  |  Zbyněk Drobiš

Uzavřeli jste smlouvu, kdy pro zajištění závazku z ní plynoucí došlo taktéž k platnému zřízení zástavního práva? Vaše pohledávka nebyla řádně a včas uhrazena? Jak postupovat za situace, kdy si přejete zástavu zpeněžit?

Hypotéka „snadno a rychle“

07.02.  |  Daniel Pech

Každý člověk je více či méně od přírody vybaven touhou vlastnit. Vidina, že budeme celý život platit někomu, abychom obývali cizí prostor, nás zpravidla do extáze nepřivádí. Řada lidí se proto rozhodne pořídit si vlastní nemovitost za pomocí hypotéky.

Nejlevnější elektřinu nakoupíte na elektronické aukci

31.01.  |  Jana Poncarová

Na aukcích a dražbách zpravidla vítězí nejvyšší možná nabídka. A pak už si novopečený majitel odnáší domů vysněný obraz nebo starožitný kousek. U aukcí elektřiny nebo plynu je to právě naopak. Dodavatelé se předhánějí v nejnižších nabídkách a soutěží tak o přízeň zákazníka. Krásná představa, že?

Jaká je budoucnost stavebního spoření?

29.01.  |  Evžen Fojtík

Doposud jsme byli koncem každého roku svědky masivní reklamy lákající na stavební spoření. Stavební spořitelny slibovaly například vyšší výnos, odpuštění poplatků či třeba věcné dary. Konec loňského roku však byl poněkud jiný. Spíše jsme se od některých stavebních spořitelen dozvídali, že u nich pořídíme nejenom stavební spoření, ale rovněž další finanční produkty. Proč tato změna?

Závěť bude možné pořídit i ústně

28.01.  |  Redakce

Dědické právo čekají od příštího roku největší změny v jeho novodobé historii. Zůstavitel totiž bude moci nově klást dědicům nejrůznější příkazy a podmínky. Dokonce bude moci určit dědici, pro případ jeho smrti, dědice náhradního.

Příspěvek na bydlení získá více lidí než dosud

23.01.  |  Redakce

Od nového roku stát pomůže více lidem s placením výdajů na bydlení. Nárok na takovou pomoc mají čeští občané v případě, že třicet procent, v Praze pak třicet pět procent, rodinných příjmů nestačí k zaplacení nákladů na byt či nájem. Loni stát - podle předběžných údajů - přispěl 163 tisícům rodin či jednotlivců, celkem pak vyplatil 5,7 miliardy korun.

Nové pojetí nemovitostních vztahů: Stavba je součástí pozemku

23.01.  |  Zbyněk Drobiš

Po velmi dlouhé době se do české právní úpravy navrátí zásada, která výraznou měrou zasáhne nemovitostní vztahy v naší republice. Dle nového občanského zákoníku je stavba trvale zřízená na pozemku jeho součástí a nebude tak možné, aby vlastník stavby byl odlišný od vlastníka pozemku.

Levné hypotéky i nemovitosti vybízejí k investicím

21.01.  |  Redakce

Hypotéky jsou v současné době nejlevnější od podzimu roku 2005. Průměrné úrokové sazby pro nové klienty klesly k hodnotám kolem 3,25 %. Odborníci radí lidem neodkládat jejich plány na vlastní bydlení či investování do nemovitostí. Přinášíme několik rad pro lepší orientaci ve světě hypoték.

Malé byty letos zřejmě podraží

14.01.  |  Redakce

Ceny dvou a více pokojových bytů budou podle názorů odborníků v roce 2013 klesat, a to až o 4 %. Důvody poklesu cen větších bytů mají své kořeny v ekonomické recesi, kdy lidé kvůli úspoře preferují malé byty. Poptávku po bydlení však z části zachraňují historicky minimální úrokové sazby hypoték. Lidé platí na měsíčních splátkách za středně velký byt v průměru o 2 500 korun méně než před třemi lety.

Program Panel 2013 + startuje

11.01.  |  Roman Müller

Počínaje dnešním dnem přijímá Státní fond rozvoje bydlení žádosti do programu nízkoúročených úvěrů na opravy a modernizace bytových domů. Program nahradí předchozí dotaci komerčních úvěrů přímo nízkoúročeným úvěrem, který bude poskytovat SFRB.

O českém zateplování rozhodnou evropské emisní povolenky

11.01.  |  Jana Poncarová

Na jedné straně virtuální svět obchodování s emisními povolenkami, na druhé zcela reálné zateplování českých domů.  Jak to jde dohromady? Dotace z  programu Nová zelená úsporám, který vláda plánuje spustit v průběhu tohoto roku, bude financován právě z prodeje emisních povolenek.

Hypotéky mají za sebou druhý nejúspěšnější rok v historii

10.01.  |  Redakce

Český hypoteční trh má za sebou další mimořádně úspěšný rok, lidé nejvíce investovali do starších nemovitostí. Vývoj roku 2013 se dá jen těžko odhadovat - bude značně záviset na vývoji ekonomiky v České republice a v Evropě.

Jak je to s právní odpovědností při lyžování?

10.01.  |  Zbyněk Drobiš

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Tisíce z nás sjíždějí horské hřebeny a užívají si zimní radovánky. Jaká odpovědnost se nás dotýká během těchto chvil ve spojitosti s pravidly FIS? Představíme si deset pravidel pro chování na sjezdových tratích schválené Mezinárodní lyžařskou federací.

Nový občanský zákonník přinese institut rodinného závodu

08.01.  |  Zbyněk Drobiš

Nový občanský zákoník z účinností od 1. ledna 2014 zavádí do českého právního prostředí nový institut tzv. rodinného závodu. Jaká je jeho definice a význam? Který okruh práv a povinností upravuje a kdo se jej může účastnit?

Ceny energií v roce 2013 prodraží nejen DPH

31.12.  |  Jana Poncarová

Od ledna si připlatíme za elektřinu, plyn i vodu. Do zdražení energií v roce 2013 se promítne řada faktorů, zvýšení DPH bude jedním z nich. Jaké jsou další důvody zdražování? Jak budou vypadat vaše účty za energie?

Cena plynu 2013: Kolik zaplatíte za vaření i vytápění?

19.12.  |  Jana Poncarová

Dobrou zprávou je, že většina dodavatelů plynu své ceníky od ledna nezmění. Špatnou zprávou je, že podraží distribuce (dodávky plynu), a to v průměru o 4,32 %. Do ceny plynu v roce 2013 se také může negativně promítnout zvýšení DPH na 21 %. Kolik zaplatíte za vytápění, ohřev vody nebo vaření na plynu?

Jak vydědit nezbedného potomka

18.12.  |  Zbyněk Drobiš

Jaké důvody stanovuje současná právní úprava pro možnost vydědění svých potomků? Jaké náležitosti musí splňovat listina o vydědění? V článku se zaměříme na zůstavitelova práva z pohledu vydědění potomků i s ohledem na novinky, které přináší nový občanský zákoník.

Zapomeňte na hypotéku, objevte kouzlo odpadu

14.12.  |  Tereza Dědinová

Už před rokem médii a sociálními sítěmi proběhly obrázky domku útulného jako hobití nora, dýchajícího kouzlem a nevšedním půvabem, ke kterému přispívala i skutečnost, že ho za čtyři měsíce a tři tisíce liber svépomocí postavil mladý muž bez předchozích zkušeností se stavebnictvím.

Uzavřít hypotéku s variabilní sazbou při minimálních úrokových sazbách je risk

13.12.  |  Jan Kruntorád

Rekordně nízké hodnoty variabilních sazeb mohou lákat zájemce o hypotéku. Při volbě mezi fixní a variabilní sazbou by však nikomu neměly uniknout důležité detaily. Jedním jsou aktuální úrokové sazby, druhým pak například klauzule ve smlouvě opravňující banku k automatickému převodu na fixní sazbu.

Cena elektřiny v roce 2013: Srovnání a příklady

12.12.  |  Jana Poncarová

O kolik vám od ledna narostou účty za elektřinu? Záleží mj. na tom, jak velkou máte spotřebu, ve kterém regionu elektřinu odebíráte a od kterého dodavatele elektřinu kupujete. Podobně jako letos bude platit, že dominantní dodavatelé nepatří k nejlevnějším, a to i přesto, že zlevnili.

Podmínky pro „ztížený“ rozvod

20.11.  |  Zbyněk Drobiš

Sporný a nesporný rozvod představuje nejčastější formu rozvodového řízení. Zákon o rodině stanovuje, že za splnění určitých podmínek nedojde k rozvodu. O které podmínky se jedná a co konkrétně vymezuje zákon o rodině, bude předmětem tohoto článku.

Sporný rozvod aneb když to nejde po dobrém

12.11.  |  Zbyněk Drobiš

V českém rodinném právu se pro manžele v rámci rozvodového řízení nabízí možnost nesporného nebo sporného rozvodu. Nedojde-li mezi manžely k dohodě o smírném ukončení manželství za splnění podmínek nesporného rozvodu, přichází na řadu rozvod sporný.

Rozvod snadno a rychle

05.11.  |  Zbyněk Drobiš

Sporný rozvod a pokusy o ztížený rozvod reprezentují oblast rozvodového řízení, které jest často plné emocí a osobních bojů v soudní síni. Naproti tomu zákon o rodině umožňuje taktéž uskutečnění „nesporného“ rozvodu za splnění daných podmínek. O jaké podmínky se jedná a jak postupovat se dočtete v následujících odstavcích.

Hurikán Sandy a paprikové chipsy

02.11.  |  Eva Tomková

Zatím je škoda vyčíslena na 20 miliard dolarů. Ruší se většina letů nad Atlantikem. Basketbalové zápasy se odkládají. Apple zavírá své obchody. Sandy může dokonce ovlivnit výsledek amerických voleb. Kdo ovšem je ze Sandy nadšen, jsou obchody s potravinami. Nejvíc se nakupuje voda a paprikové chipsy. PÁTEČNÍ GLOSA

Kauce v nájemních vztazích

25.10.  |  Zbyněk Drobiš

Při uzavírání nájemní smlouvy znamená složení tzv. „kauce“ dnes již běžnou praxi ve vztahu mezi nájemcem a pronajímatelem. Podíváme se společně do zákonného vymezení tohoto pojmu a zaměříme se na účel kauce, výši kauce a jejího navrácení po vyklizení bytu. Práva a povinnosti v nájemních vztazích z hlediska kauce.

Je dobrá realitní kancelář protimluv? A jak ji poznat předem?

24.10.  |  Tereza Dědinová

Dobrých rad, nač se při výběru realitky zaměřit, existuje nemálo. Drobný problém ale spočívá v tom, že „není všechno zlato, co se třpytí“ a sebelépe míněné „zaručené tipy“ v praxi tak úplně nefungují. A hlavně, většinou si nevybíráme realitku, ale dům nebo byt na prodej.

15 let starý kotel novým požadavkům nevyhoví. Pokuta 20 000 korun

19.10.  |  Jana Poncarová

Novela zákona o ochraně ovzduší zpřísňuje požadavky na kotle, kterými mohou české domácnosti vytápět své domy. Jak bude dodržování kritérií kontrolováno? Od kdy musíte mít doma účinný a ekologický kotel? Jaké sankce vám hrozí?

Dobrá zpráva: Plyn v topné sezóně nezdraží

11.10.  |  Jana Poncarová

Vytápíte doma plynem? Pak jste jistě s napětím čekali, zda váš dodavatel zvedne před topnou sezónou ceny. Dobrou zprávou je, že všichni velcí obchodníci s plynem i většina menších dodavatelů ceníky nezměnila – tedy cenu plynu nezvedla, ale ani nenížila.

Úsporný rok 2013: Stavět se bude jen nízkoenergeticky

05.10.  |  Jana Poncarová

Stavebnictví čekají v příštím roce změny. Poslanecká sněmovna přehlasovala vetovanou novelu zákona o hospodaření energií a od 1. ledna 2013 začne platit novela, která má přispět ke snížení energetické náročnosti budov. Příští rok by se měl také znovu rozběhnout dotační program navazující na Zelenou úsporám.

Realitní trh: Nakupte garsonky s terasami

27.09.  |  Eva Tomková

Rusové v Praze nakupují byty a Britové se jich zbavují. Každopádně realitní boom je zde a pokud máte 900 tisíc korun kupte si byt v Praze a investujte. Jestli ovšem máte 900 tisíc eur, můžete třeba investovat do Karlína. Spekulativní development je totiž taky v kurzu.

Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše výdaje

20.09.  |  Petr Rozkošný

Povinné výdaje žadatelů o hypotéku jsou pro hypoteční banky stejně důležité jako příjmy, kterých tito žadatelé dosahují. Velmi snadno se tak může stát, že průměrnou hypotéku nedostanou ani lidé s nadprůměrnými příjmy, právě kvůli vysokým splátkám svých stávajících závazků. Jak hypoteční banky přistupují k výdajům klienta, to se dozvíte níže.

Kdy hradí drobné opravy bytu nájemce?

19.09.  |  Zbyněk Drobiš

V tomto článku se zaměříme na život pronajímatelů a nájemců dle právních vztahů upravených zákonem s ohledem vymezení drobných oprav v bytě. Které drobné opravy v bytě hradí nájemce? Kde a jak jsou drobné opravy v bytě stanoveny? Jaká je hranice maximální výše úhrad za drobné opravy?

Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše příjmy

18.09.  |  Petr Rozkošný

Hypotéka je na jednu stranu nejsnazší cestou k získání nového bydlení, na druhou stranu se však jedná o významný závazek, jehož splátky jsou často největším výdajem rodinného rozpočtu. Hypotéka nás provází životem po dobu několika desítek let. Banky tedy bude před samotným schválením hypotéky zajímat naše schopnost jejího splácení. Co to znamená se dočtete na následujících řádcích.

Právní vztahy v podnájmu

11.09.  |  Zbyněk Drobiš

Podnájemní bydlení patří k rozšířeným způsobům bydlení v naší republice. Společně se zaměříme na právní vymezení podnájmu dle zákona pro ochranu našich práv, kdy podnájem nepředstavuje natolik chráněný institut jakožto nájem bytu.

Jak na to: Společný nájem bytu

06.09.  |  Zbyněk Drobiš

Ceny nájmů jsou vysoké a to především ve velkých městech. Mnozí přijíždějí do velkých měst za lepší prací, avšak taktéž mnozí si nemohou dovolit bydlet ve vlastním nájmu. Výsledek představuje rozmáhající se pojem spolubydlení. Ale jak upravit právní vztahy pro zajištění našich práv v rámci spolubydlení?

Trávníček: Nepravé stavební spoření by bylo českou raritou

28.05.  |  Tomáš Skolek

Stavební spoření, které získalo ve světě značné renomé pro svou stabilitu a udržení klientských výhod, existuje pouze jako uzavřený systém. Návrhy vlády na rozšíření stavebního spoření do nabídky bank nemají ve světě obdobu, uvedl Rostislav Trávníček z Českomoravské stavební spořitelny. ROZHOVOR

Chytrý Honza pro každého

12.04.  |  Petr Fejtek

Úspěšný server chytryhonza.cz vsadil na přímou pomoc zájemcům a porovná na jednom místě komukoli poplatky v bankách, povinné ručení, cestovní pojištění, hypotéky, ale i ceny plynu a elektřiny. Poprvé však na našem trhu nabízí i možnost investování do fondů – a jako na internetu vždy – nejlevněji.

Stavební spoření jako pravidelný dar dítěti

22.03.  |  Zbyněk Drobiš

Komu patří peníze ze stavebního spoření dítěte, když pravidelné úhrady činí rodič? Může rodič použít tyto peníze pro své potřeby? Věděli jste, že tyto platby jsou chápany jako pravidelné dary dítěti? Dnes o stavebním spoření tak trochu jinak…

Děsí vás hypotéka? Zkuste to jako Saturnin

02.03.  |  Lukáš Tomek

Hypotéky udělaly už z mnoha lidí otroky – a ještě udělají. Trh s byty je přitom neúprosný. Domy totiž neslouží jako investice, ale depozitum. Výsledkem je nepružný pohyb cen a kupodivu nedostatečně klesající ceny i přes množství prázdných bytů. Jediná možnost je uniknout trhu úplně. Ale jde to? PÁTEČNÍ GLOSA

Hypotéky dál drží tempo

27.02.  |  Petr Fejtek

Přestože po finiši loňského roku byl očekáván spíš značný pokles hypotečního trhu, lednové údaje naznačují, že k tomu (zatím) nedochází. V lednu si lidé vzali o dva tisíce méně hypoték než na konci loňského roku, ale i těch 5,5 tisíce hypotečních úvěrů je v tomto měsíci nebývalý počet. A objem 9,2 miliard korun je dokonce lednový rekord.

Stavebko i na penzi? Dobrý nápad!

21.02.  |  Petr Fejtek

Že je stavební spoření „bytelný“ produkt, ověřilo se u nás nejen již dvojím snížením státní podpory. Tak ani loňský rok neskončil útěkem klientů, i když nárůst peněz na něm již zabrzdil růst u 430 miliard korun.

Jak postupovat při výběru bytu (část II.)

15.02.  |  Lucie Mazáčová

Ve druhé části minisérie Jak postupovat při výběru bytu se zaměříme na energetickou náročnost a další provozní náklady, na technický stav a konečně i cenu a financování.

Jak postupovat při výběru bytu

01.02.  |  Lucie Mazáčová

Výběr nejen bytu, ale i jakékoliv jiné nemovitosti není nic snadného, zejména pro někoho, kdo zatím nemá v této oblasti žádné zkušenosti. V první části minisérie se zaměříme na lokalitu, panel vs. cihlu a podlaží.

Na únorovou výplatu s úroky z hypotéky zbývají dva týdny

31.01.  |  Redakce

Chcete-li vidět peníze z odpočtu úroků hypotéky nebo úvěru od stavební spořitelny na své únorové výplatní pásce, máte na dodání všech potřebných dokumentů poslední dva týdny.

Letos stát vlastní bydlení nepodpoří: Nebude ani úroková dotace, ani úvěr 300

26.01.  |  Redakce

Uvažujete o vlastním bydlení a zajímá vás, zda je letos nějak zvýhodněno? Státní podpory se bohužel skoro nedočkáte.

Sedmdesátníci za kasou – odstrašující příklad

13.01.  |  Eva Tomková

Hypotéky v hodnotě 117 miliard. Vzrůst osobních bankrotů o 89 %. Z deseti manželství se devět rozvede. Česká republika – země plná šokujících údajů.

Příspěvek na bydlení bude v roce 2012 vyšší

10.01.  |  Petr Gola

V letošním roce se příspěvek na bydlení zvyšuje. Životní úroveň sociálně slabých občanů tedy stoupne. Kdo splňuje podmínky pro přiznání příspěvku na bydlení? OPAKOVANÉ VYDÁNÍ

Chtěli byste vybírat byt on-line?

30.11.  |  Lucie Mazáčová

Projít si vysněnou nemovitost v klidu, bez stresu, z pohodlí svého bytu či kanceláře pouze s pomocí počítače. Jde o sci-fi, nebo službu, která má potenciál stát se běžně nabízenou?

V Česku se opět staví družstevní byty. Vyplatí se koupit?

16.11.  |  Alexej Veselý

Comeback družstevního bydlení má pevné racionální základy, které pramení především z recese na trhu rezidenčního bydlení, která měla za následek pokles poptávky po nových bytech.

Kam se vydají dále ceny bytů? Již půl roku stagnují

10.11.  |  Lucie Mazáčová

Prodávající by rádi slyšeli, že jsou ceny nemovitostí na vzestupu. Kupujícím by naopak nevadil další pokles cen. Co bude pro další vývoj cen důležité? 

Jaké změny nás čekají v oblasti nájemního bydlení?

02.11.  |  Zdeňka Kalášková

Včerejším dnem vstoupila v platnost novela obchodního zákoníku, která mění některé paragrafy ohledně bydlení. Probereme si podrobně jednotlivé změny.

Provize realitní kanceláři: zasloužená odměna, nebo předražená služba?

01.11.  |  Jaroslav Bartoš

Veškeré důvody, proč neprodávat či nekupovat byt přes realitní kancelář, se často smrsknou na jediné slovo - provize. Víme ale, co vše si s tímto poplatkem kupujeme?

Byt v osobním vlastnictví vs. byt družstevní. Co je lepší volba?

23.09.  |  Lucie Mazáčová

Zamysleli jsme se nad byty z hlediska finanční náročnosti převodu, rychlosti převodu, financování a v neposlední řadě ceny.

Ceny bytů a domů v ČR i nadále stagnují, pozemky rostou

01.09.  |  Petr Němeček

Zatímco třeba byty ve Zlínském a Pardubickém kraji za poslední rok a půl ztratily až 7,2 % ze své hodnoty, ve stejné době byty v Jihomoravském kraji naopak získaly 4 %.

Zřízení stavebního úřadu v obci usnadní vaši stavbu

24.08.  |  Radovan Dujka

Mnozí z nás někdy v životě stavěli, přistavovali, přestavovali, adaptovali, či stavebně upravovali nějakou stavbu. Neexistence stavebního úřadu v obci je za takové situace nemilým zdržením.

Cizinci a koupě nemovitostí: Jaká jsou omezení?

19.08.  |  Richard Gürlich

V zásadě platí, že občané České republiky a cizinci mají na území ČR při nabývání nemovitostí stejná práva a povinnosti. Stále jsou však oblasti, ve kterých jsou práva cizinců ještě omezena.

Haigh: Podle statistik je na trhu velký přebytek dokončených bytů a tyto byty musejí být nejprve v rámci trhu absorbovány

25.07.  |  Jan Šimek

Nižší objem transakcí, k nimž došlo v průběhu posledních tří let znamená, že kupující více šetří a jsou tak v silnější pozici, uvedl Stephen Haigh v rozhovoru pro Finance.cz.

Kam v létě pro hypotéku?

22.06.  |  Tomáš Skolek

Úrokové sazby hypoték jsou stále příjemně dole, trh pořád čeká na nějaký podnět k jejich zvyšování. Ani čtvrteční zasedání ČNB by však tento impulz přinést nemělo.

Trvalé bydliště neznamená trvalé bydlení

20.06.  |  Tereza Vojtová

Trvalý pobyt či „bydliště“ nevytváří žádné právo na bydlení ke konkrétnímu místu. Nemůže tak nahradit chybějící smlouvu nebo vlastnické právo.

Květnové akční nabídky: Za infarkt dvojnásobné prachy

04.05.  |  Tomáš Skolek

Akce finančních institucí v květnu připomínají, že už i kolotočáři postavili své stánky. Tady získáte dvojnásobek za infarkt, jinde slevu na nábytek, tam zase plyšovou růži. AKTUALIZOVÁNO

Do jaké výše získáte u spořitelny nezajištěný úvěr?

28.04.  |  Tomáš Skolek

Kolik vám půjčí jednotlivé stavební spořitelny bez zajištění? A jaké formy zajištění akceptují? Jestliže jsou podmínky u vkladů dost identické, konkrétně u zajištění úvěrů nalezneme mezi spořitelnami podstatné rozdíly.

SFRB ukončil výplaty tzv. novomanželské půjčky. Všem novomanželům to však líto být nemusí

27.04.  |  Tomáš Skolek

Stát sice nedává peníze, momentálně to ale důvod k pláči není. Sazby komerčních úvěrů jsou tak nízko, že rozdíl v měsíční splátce nemusíte ani pocítit.

Jak na hypotéku při stavbě domu

19.04.  |  Vladimír Vojtíšek

Stavba je pro vyřizování úvěru administrativně složitější. Jaké doklady budete potřebovat na začátku a v průběhu? Jak u stavby ručit?

Kde získáte v dubnu nejlevnější úvěr na bydlení?

07.04.  |  Tomáš Skolek

Byť to není při prvním pohledu na úrokové sazby hypoték vidět, dno jsme již zažili na začátku letošního roku. Stále jde získat velmi dobré ceny v rámci akčních nabídek, banky však v globálu zdražily tady o desetinku, tam o dvě.

Česko a demokracie? Hádejte na kolikátém místě jsme skončili

07.04.  |  Petr Gola

Nejvyšší životní úroveň mají občané v nejdemokratičtějších a nejsvobodnějších zemích světa. Jak skončilo Česko v porovnání společnosti Economist Intelligence Unit?

Jak banka stanovuje úrokovou sazbu hypoték?

06.04.  |  Ladislav Hozman

Uzavíráte hypotéku a zajímá vás pozadí tohoto obchodu? Podle čeho vám banka vyměřila výslednou úrokovou sazbu? A kde vzala peníze na úvěr pro vás?

Část světa má již pokles cen nemovitostí za sebou

05.04.  |  Petr Gola

V roce 2010 se pokles cen nemovitostí v mnoha zemích zastavil. Neopakovala se situace z let 2008 a 2009, kdy ceny nemovosti klesaly o desítky procent.

Dubnové akční nabídky aneb Hypoteční dny

04.04.  |  Tomáš Skolek

Je libo vyšší úrok na spořicím účtu či levnější hypotéku v rámci tzv. hypotečních dnů? Sledujte akční nabídky a vydělejte, dokud banky dávají. AKTUALIZOVÁNO

Hypotéky vzácné i neznámé

24.03.  |  Jaroslav Bartoš

Hypoteční trh se stále nemůže probrat z pokrizové kocoviny a banky se zoufale snaží klienty svést vidinou nízkých poplatků a akčních úrokových sazeb. V nabídce hypotečních bank však chybí to podstatné - rozmanitost a variabilita.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz