Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Kolik přispívají české zdravotní pojišťovny na dentální hygienu v roce 2024?

20.03.

Návštěvy dentální hygieny jsou mnohdy podmínkou pro registraci u praktického zubního lékaře. Kolik vám na ně přispějí české zdravotní pojišťovny?

V ČR je 100 tisíc osob, které dluží na zdravotním víc než 100 tisíc Kč! Nedluží i váš obchodní partner?

11.10.  |  Michal Bureš

Zdravotní pojištění si ukrajuje značnou část našich příjmů. Pokud si ho neplatíme, tak si zaděláváme na velký průšvih. Ignorování placení zdravotní pojištění svědčí buď o špatné finanční situaci, nebo o lehkovážnosti (hlouposti) vašeho obchodního partnera. Pojďte se s námi podívat, jestli zrovna váš klíčový partner nedluží za zdravotní pojištění. A kolik osob vůbec dluží na zdravotním pojištění?

7 daňových změn pro rok 2018 k horšímu

09.10.  |  Petr Gola

Přestože se pro rok 2018 nemění sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění ani zdravotního pojištění, tak zaplatí někteří občané na některé z povinných daní více než v roce 2017. Podívejme se na vybraných 7 nepříznivých daňových změn.

Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?

22.09.  |  Petr Gola

Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů na 1 647 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, koho se to týká.

Dítě raději pojistěte. Jak na to?

13.09.  |  Martin Ježek

Pokud máte potomka, jistě jste už mysleli na jeho pojištění. Dělá to totiž většina rodičů. Málokdo z nich ale ví, jakou pojistku pro své dítě vybrat. Přinášíme několik rad.

Děti si můžete nechat pojistit třeba jen na víkend

06.09.  |  Martin Ježek

Riziko u dětí je větší ve dnech jejich volna, tedy například o prázdninách. Ty právě končí, ale nastupující babí léto děti stále láká na kolo, brusle, skákání na trampolíně a další nejrůznější sportovní aktivity, při kterých se mohou zranit. A pokud víme, že se jim dítě třeba o víkendu bude věnovat, není problém ho pojistit i na tuto krátkou dobu

Jak dostat peníze do českého zdravotnictví?

05.09.  |  Michal Bureš

Zdravotnictví je stěžejním tématem každé politické strany, před volbami se kde kdo ohání, jak zlepší jeho fungování, přidá zdravotním sestrám i doktorům a zkvalitní péči o pacienty. Nicméně českému zdravotnictví chybí vize a pouze se lepí díry v potápějící se lodi. Chybí hloubková reforma, ke které je třeba velké politické odvahy, protože i třicetikorunový poplatek může vaší straně prohrát volby. Jak tedy dostat do zdravotnictví peníze? Opravdu byly poplatky účinné?

Kolik nás ročně stojí zdravotní péče?

01.09.  |  Michal Bureš

České zdravotnictví na jedné straně v mnoha ohledech obstojí srovnání se západní Evropou, zatímco na druhé je zmítáno korupčními kauzami. Jak je zdravotnictví financováno? Jakou část tvoří zdravotní pojištění? Kolik a kde Češi průměrně ročně doplácí?

Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?

31.08.  |  Lucie Mečířová

Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?

Neproplacená neschopenka: Kdy nemáte nárok na náhradní mzdu a nemocenskou?

29.08.  |  Lucie Mečířová

Chřipka nebo angína dokáže člověka pěkně potrápit. Představa, že by navíc s horečkami musel stoprocentně fungovat v práci, je ještě mučivější. Jak je to ale s neschopenkou?

Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?

26.07.  |  Martin Ježek

Pokud jedete na dovolenou do cizí země, vyplatí se zdravotně připojistit. České zdravotní pojištění totiž nekryje zdaleka vše, navíc připojištění není drahé.

S cestovním pojištěním můžete v zahraničí ušetřit více než 2000 euro!

19.07.  |  Lucie Mečířová

Cestovní pojištění u nás není zřizováno často. Experti přitom tvrdí, že se bez něj na dovolené rozhodně neobejdeme. Co všechno pokrývá a kde nás vyjde nejvýhodněji?

Půjčení auta v zahraničí: nejvíce proděláte s nejnižší cenou

13.07.  |  Lucie Mečířová

Málokdo si s sebou na dovolenou bere auto, když jím neabsolvuje cestu. Pokud si ovšem v zemi, kterou neznáte, toužíte udělat např. jednodenní poznávací výlet na vlastní pěst, bez půjčeného vozu se neobejdete. Jak ale s autopůjčovnami neprodělat?

Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte

22.06.  |  Lucie Mečířová

Každý majitel pejska nebo kočky nám dá jistě za pravdu, když řekneme, že veterinární poplatky jsou až nekřesťansky drahé. Pojištění pro zvířata je novějším finančním produktem, díky kterému má majitel ušetřit. Funguje ale stejně pro každého?

Kdy vám pomůže asistenční služba zadarmo?

08.06.  |  Martin Ježek

Měl to být docela pěkný výlet. Ale ochota auta poslouchat se vytratila a posádka se k radám, jak to opravit nějak nemá. Kdo tedy pomůže? Že by moje pojišťovna? I když mám jen povinné ručení?

Ode dneška je možné přihlásit vůz na kterémkoliv úřadu

01.06.  |  ČTK

Motoristé mohou přihlásit auto na kterémkoliv úřadu obcí s rozšířenou působností. Umožňuje to novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která dnes začíná platit. Dosud museli motoristé chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřadech podle svého bydliště nebo sídla firmy. Součástí novely je povinnost autoservisů oznámit majiteli při zásadních zásazích do vozu, například při odstranění filtru pevných částic, že tím vozidlo ztrácí způsobilost provozu.

Jak se rodí nové auto? Kodiaq se vyvíjel 3 a půl roku

27.04.  |  Martin Ježek

Od nového auta si slibujeme novinky v designu, bezpečnosti, pohonu, luxusu a v neposlední řadě v ekologii. Jak vlastně vývoj takové novinky probíhá dnes, kdy musejí nové vozy splňovat čím dál přísnější normy, které se týkají hlavně bezpečnosti a ekologie?

Volat policii k dopravní nehodě ano či ne?

24.03.  |  Martin Ježek

Někdy se to stane a příjemné to není. Zastavíte na křižovatce na červenou a ucítíte zezadu náraz. Řidič za vámi nedobrzdil. Škoda není velká, jen nárazník, na autě, které nehodu způsobilo, také skoro nic. Mám volat policii?

Prodej ojetin letos vzroste. Přes 40 % má stočený tachometr

15.03.  |  ČTK

V Česku se letos prodá přes 700.000 ojetých aut, což je mírně více, než v minulém roce. S trhem může zahýbat ukončení intervencí České národní banky a následná změna kurzu koruny k euru. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Cebia Martin Pajer. Celkově na českých silnicích jezdí asi 5,4 milionu osobních vozů. Posílení české měny z nynějších 27 Kč/EUR by znamenalo zlevnění dovážených ojetých aut a naopak zdražení zánovních ojetin, které z Česka putují do západní Evropy.

Do roku 2020 vznikne v ČR 1200 stanic pro elektromobily

16.02.  |  ČTK

Do roku 2020 by mělo v Česku vzniknout celkem 1200 napájecích stanic pro elektromobily. Po setkání se zástupci automobilového průmyslu to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát výstavbu podpoří více než miliardou korun, částečně z evropských dotací, dodal ministr Dan Ťok (nestraník za ANO).

Jak ochránit vůz před nepřízní počasí nebo vandaly či zloději?

31.01.  |  Redakce

Počet osobních automobilů v České republice stále narůstá. Ke konci loňského roku Svaz dovozců automobilů evidoval přes 5,32 milionu automobilů, což je o 3 % více než v předchozím roce. Také počet nových vozů se dle Sdružení automobilového průmyslu meziročně navýšil o 8 %, tedy na 1,2 milionu. Podle odborníků se Češi stále více zajímají o způsoby, jak vůz ochránit nejen před nepřízní počasí, ale i vandaly či zloději.

Teploty spadly hluboko pod bod mrazu. Co dělat, aby vám nezamrzla nafta?

12.01.  |  Lukáš Pololáník

V Česku jsme v uplynulých dnech zažívali silné mrazy. Norma nařizuje v tomto období prodávat naftu s filtrovatelností do -20 °C, ale problém může nastat už při teplotách okolo -8 °C.

5 rozdílů sociálního a zdravotní pojištění v roce 2017

11.01.  |  Petr Gola

Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné odvádí ze své mzdy nebo zisku nejenom daň z příjmu, ale i povinné pojistné. Výpočet sociálního a zdravotního pojištění je přitom rozdílný. Podívejme se na zásadní rozdíly při výpočtu v roce 2017?

Jaké novinky letos čekají řidiče v Evropě?

09.01.  |  Redakce

V Rakousku hrozí odstavení vozidla za porušení rychlosti. Ve Francii platí omezení neekologických vozidel i vozidla registrovaná v jiném státě. V průběhu roku se na čerpacích stanicích objeví jednotné značení pohonných hmot v celé EU. Jaké další změny čekají na motoristy?

Zdravotní pojištění v roce 2017 v deseti číslech

02.01.  |  Petr Gola

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěni u některé zdravotní pojišťovny. Za neplacení zdravotního pojištění hrozí vysoké sankce. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění v roce 2017, shrnujeme v deseti důležitých číslech.

Sociální pojištění v roce 2017 v deseti číslech

02.01.  |  Petr Gola

Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?

Pět výhod aut na CNG: Levnější tankování i povinné ručení

12.12.  |  Lukáš Pololáník

CNG neboli stlačený zemní plyn je stále oblíbenějším alternativním palivem. Své uplatnění nachází ve veřejné dopravě, firemních flotilách i v osobních vozidlech. Stát využití CNG podporuje dotacemi i daňovými úlevami. V budoucnu možná dotačně podpoří i běžné občany. Jezdit na CNG je nákladově jako tankovat o 11 korun levnější litr benzínu. Ušetřit je možné i na povinném ručení. Plnicí stanice v průběhu roku stále přibývají a firmy mohou díky tankovacím kartám navíc získat slevu.

Jak mít levnější havarijko? Zkuste si ho jednou do roka přepočítat

07.12.  |  Lukáš Pololáník

Cena havarijního pojištění se odvíjí od hodnoty vozidla. Je proto logické, že s klesající cenou vozu by měl motorista platit za pojištění méně. Není však pravidlem, že pojišťovny cenu automaticky přizpůsobí, aby tak s rostoucím stářím vozidla klesala. Doporučuje se tedy alespoň jednou do roka havarijní pojištění přepočítat.

Povinné ručení možná zdraží. Jak na změnu pojišťovny?

06.12.  |  Lukáš Pololáník

Povinné ručení je stále levné a pro pojišťovny celkově ztrátové. I když se již částečně zdražilo, růst sazeb se týkal jen nejrizikovějších segmentů. Stále je tak prostor na pojištění vozu zajímavě ušetřit. Víte, jak změnit pojišťovnu u povinného ručení?

Jak se dá ušetřit při on-line srovnání finančních produktů?

06.12.  |  Lukáš Pololáník

On-line sjednání finančních produktů nabízí úsporu hned dvakrát. Díky přehlednému srovnání nabídek lze ušetřit na jejich ceně, a protože není třeba chodit nikam na pobočky, ušetříte rovněž spoustu času. Na Finance.cz nyní můžete porovnat nabídky povinného ručení, havarijního pojištění, kreditních karet i hypoték a sjednat si zvolený produkt online.

Dopravní nehoda: Jak na kompenzaci nákladů spojených s péčí o zdraví

25.11.  |  Zbyněk Drobiš

Odškodnění újmy na zdraví doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku. Odškodnění nákladů spojených s péčí o zdraví patří mezi významné náhrady, které by poškozený neměl opomenout uplatňovat. Co vše může poškozený uplatňovat v rámci této náhrady?

Jak na výpadek příjmu při nemoci nebo ztrátě zaměstnání?

18.11.  |  Redakce

Dlouhodobé nemoci, úrazy nebo ztráta zaměstnání se negativně promítají do rodinného rozpočtu. Důsledkem je snížení životního standardu i neschopnost splácet hypotéku nebo půjčky. Do potíží se v této situaci mohou dostat především lidé zvyklí na vyšší příjmy nebo domácnosti s dluhy, které nemocenská a dávky v nezaměstnanosti nezvládnou pokrýt. Vyplatí se proto myslet na zadní vrátka, tedy šetřit, nebo se rozhlédnout po smysluplné pojistce.

Kdo má nejvyšší sazbu zdravotního pojištění? Lidé s nízkými příjmy

07.11.  |  Petr Gola

Na dani z příjmu fyzických osob nemusí zaměstnanci s nízkou mzdou nebo živnostníci s nízkým ziskem zaplatit nic. Zdravotní pojištění však musí být vždy placeno. V praxi dokonce platí lidé s nízkými příjmy na zdravotním pojištění v procentním vyjádření více než lidé s vysokými příjmy.

Kdy využijete pojištění odpovědnosti?

04.11.  |  Lukáš Pololáník

Způsobíme-li někomu škodu, musíme ji nahradit. Odpovídáme přitom nejen za sebe, ale i za jednání našich dětí nebo zvířat. Pro tyto případy existuje pojištění odpovědnosti. Sjednat ho lze samostatně nebo v rámci pojištění domácnosti. Lidé ho ocení např. u rekreačních sportů nebo při vytopení souseda.

ČKP: Povinné ručení je pro pojišťovny ztrátové, ceny stagnují

02.11.  |  ČTK

Povinné ručení je pro pojišťovny nadále ztrátové, náklady na ně o dvě miliardy Kč převyšují vybrané pojistné. Průměrné pojistné stagnuje na úrovni 2800 Kč. Ztrátové jsou pro pojišťovny přes zdražení stále zejména pojistky tahačů návěsů a mladých řidičů. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes novinářům představila Česká kancelář pojistitelů.

Nezapomeňte na zimní pneu. Nehodu na letních pojišťovna nemusí proplatit

27.10.  |  Redakce

Výrazné ochlazení připomnělo, že zima se blíží a tradiční hlášení o silničářích, kteří zaspali, může zaznít už brzy. Řidiči, kteří nestihnou pneumatiky vyměnit včas, mohou v lepším případě očekávat dlouhé čekací lhůty v pneuservisech, v horším těžkosti na nesjízdných silnicích, pokuty od všímavých policistů nebo snížené plnění od pojišťoven, pokud dojde k nehodě.

Jak ukončit smlouvu o povinném ručení

21.10.  |  Michal Ruml

Důvodů proč zrušit stávající povinné ručení může být celá řada. Z těch nejčastějších lze vyjmenovat změnu pojišťovny, prodej vozidla či jeho vyřazení nebo likvidace. Přečtěte si, jak v jednotlivých případech postupovat.

Jak (ne)ukončit životní pojištění?

19.10.  |  Lukáš Pololáník

Výpověď životního pojištění je třeba vždy důkladně zvážit. Při předčasném ukončení totiž vzniká povinnost dodanit uplatněné odpočty a rovněž zdanit případné příspěvky zaměstnavatele. Pokud finanční prostředky z pojistné smlouvy převedete na novou smlouvu, můžete se těmto ztrátám vyhnout. I tak ale o část peněz přijdete.

Pojišťovny odhalily podvody za víc než miliardu, meziročně více

12.10.  |  ČTK

Pojišťovny odhalily za tři čtvrtletí pojistné podvody za více než miliardu korun, meziročně opět více. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Největší škody páchají organizované zločinecké skupiny. Nejčastěji je to v pojištění vozidel, například při fingování krádeží, ale stále častěji také v životním či dokonce cestovním pojištění.

Komerční vs. veřejné pojištění cizinců. O koho se postará stát a kdo se musí starat sám?

30.09.  |  Redakce

V Česku dlouhodobě pobývá na půl milionu cizinců. Všichni, kdo do země přicházejí a chtějí zde zůstat delší dobu, musejí mít pojištění. O koho se postará stát a kdo si je musí zařídit sám? Jaké jsou výhody a nevýhody komerčního pojištění a jak se liší od toho veřejného?

Dodavatelé energií začínají kromě komodit nabízet i další produkty

12.09.  |  ČTK

Dodavatelé energií v Česku se již nesoustředí pouze na samotnou dodávku elektřiny a plynu. Nabízí nejrůznější produkty, které s energetikou souvisí, výjimkou ale není ani pojištění nebo mobilní operátor.

Povinnosti zaměstnavatelů na zdravotním pojištění

02.09.  |  Petr Gola

Všichni zaměstnavatelé, ať už právnické osoby nebo živnostníci, si musí plnit své zákonné povinnosti vůči zdravotním pojišťovnám. Neplnění zákonných povinností je sankciováno. S čím musí všichni zaměstnavatelé počítat?

Dva příjmy a zdravotní pojištění

26.08.  |  Petr Gola

Každý občan s trvalým pobytem v Česku mající vlastní příjmy musí platit zdravotní pojištění. Někteří občané však mají během měsíce více příjmů, např. ze dvou zaměstnání, ze zaměstnání a podnikání. Jak se v takových případech počítá zdravotní pojištění?

Začátkem školního roku pojišťovny evidují více úrazů dětí

24.08.  |  ČTK

Pojišťovny pravidelně zaznamenávají zvýšení počtu dětských úrazů začátkem školního roku. Ve srovnání s prázdninami jich loni bylo téměř o pětinu více. Nejvíce stoupl počet úrazů u dětí ve věku od 11 do 14 let, o více než polovinu. Začátek školního roku tak pro děti bývá nejrizikovějším obdobím.

Varování: Pojišťováci se snaží vnutit lidem pojistky tím, že se vydávají za pracovníky asociace

16.08.  |  Redakce

Intenzita nekalých praktik některých zprostředkovatelů finančních produktů opět vzrostla. „Jsem z asociace pojišťoven a zkontroluji vám vaše pojištění,“ právě tuto větu nejčastěji slyší lidé, kteří jsou v posledních dnech vystavováni tlaku podvodných praktik. Ve snaze zaujmout potenciálního klienta a vnutit mu nějaký finanční produkt se někteří zprostředkovatelé zaštiťují Českou asociací pojišťoven (ČAP) jako důvěryhodnou organizací, která zastřešuje 97 % pojistného trhu.

Poslední prázdniny: Pohlídejte si při vstupu do světa dospělých zdravotní pojištění

15.08.  |  Redakce

Letní prázdniny už jsou za svou polovinou a řada mladých lidí – hlavně absolventů středních, vyšších odborných i vysokých škol – si užívá poslední delší volno v životě před důchodem. Se vstupem do světa dospělých na ně ale čeká řada otázek, na něž budou muset rychle nalézt odpověď. Jednou z těch nejdůležitějších po ukončení školy je, jak dlouho za ně ještě stát bude platit zdravotní pojištění.

Voda a vloupání způsobí nejvíc pojistných událostí

10.08.  |  Redakce

Nejčastější příčinou majetkových škod v domácnostech, kterou řešila téměř polovina Čechů, je únik vody. Druhou obvyklou příčinou je vloupání. Nějakou formu vloupání řešilo 29 % obyvatelstva. Při ochraně svého majetku před vloupáním Češi spoléhají na bezpečnostní zámky. A přestože nepříjemnosti způsobené požárem figurují na chvostu pojistných událostí, právě z požárů panují mezi Čechy největší obavy.

V Česku jsou stovky tisíc cizinců. Kdo si musí platit zdravotní pojištění a za koho jej platí stát?

04.08.  |  Redakce

Českou republiku navštívilo v loňském roce více než osm a půl milionu zahraničních turistů, dalších přibližně 480 tisíc cizinců v tuzemsku pobývá dlouhodobě či trvale. Jednou z povinností, které mají obyvatelé ČR i cizinci společné, je zdravotní pojištění. Krátkodobí turisté to nejčastěji řeší cestovním pojištěním, ovšem při dlouhodobějším pobytu přichází na řadu zdravotní pojištění cizinců.

Jaké máte povinnosti při změně zdravotní pojišťovny?

01.08.  |  Redakce

Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí být pojištěni u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven působících na trhu zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovnu si přitom v průběhu života může každý změnit. Na co si tedy dát pozor při změně zdravotní pojišťovny od 1. července?

Povinné ručení letos zdraží jen rizikovým řidičům

27.07.  |  ČTK

Ceny povinného ručení se ve druhé polovině roku pro řidiče jezdící bez nehod nezmění. Naopak špatní řidiči si opět připlatí, pojišťovny budou mezi nimi ještě více rozlišovat. Vyplývá to z vyjádření zástupců pojišťoven, které pojištění odpovědnosti z provozu vozidla poskytují.

Průzkum: Komunikace pojišťoven s klienty je na dobré úrovni, oproti bankám ale zaostává

26.07.  |  Redakce

Pojišťovny si dávají záležet na rychlé a kvalitní komunikaci s klientem, oproti bankám však v některých bodech stále zaostávají. I přes určité nedostatky dávají výsledky telefonického a e-mailového mystery testování, které zrealizovala analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší pojišťovna 2016, pojišťovnám v České republice poměrně dobrou vizitku. Partnery výzkumu jsou společnosti KPMG Česká republika a IBM Česká republika.

Živelní škody se dle pojišťoven letos zdvojnásobily

21.07.  |  ČTK

Živelní pohromy způsobily klientům pojišťoven v prvním pololetí desítky tisíc škod v řádu několika miliard korun. Jde zhruba o dvojnásobek proti stejnému období loni. Za nárůstem stály hlavně květnové a červnové bouřky, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejčastěji škody páchaly bouřky spojené s krupobitím, zatímco před rokem škodily spíše vichřice.

Pojišťovny odhalily podvody za téměř miliardu, víc než před rokem

14.07.  |  ČTK

Pojišťovny odhalily v pololetí pojistné podvody za téměř miliardu korun, meziročně opět více. Největší podíl na této trestné činnosti měly případy z pojištění vozidel. Významně vzrostl počet případů hlášených z životního a úrazového pojištění, kde podvodníci nárokovali výplatu pojistného plnění za fingované nebo uměle navýšené škody.

Kdo platí zdravotní pojištění 1 337 Kč?

11.07.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je v podstatně povinnou daní, kterou je nutné platit. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. V praxi mají často problémy s placením zdravotního pojištění OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů). Kdo je považován za OBZP?

Co dělat při dopravní nehodě v zahraničí?

08.07.  |  Elena Ondrová

Dovolené jsou v plném proudu a řada řidičů se vydává se svým vozidlem do zahraničí. I při sebevětší opatrnosti se tak mohou stát účastníky dopravní nehody, jejíž řešení je o to komplikovanější, že k ní dochází daleko od domova, v zahraničí, v zemi kde se nemusíte být schopni domluvit. Jak postupovat a na co nezapomenout se dočtete v následujících řádcích.

Co dělat při dopravní nehodě s cizincem?

07.07.  |  Michal Ruml

Zejména v období letních dovolených navštíví ČR vyšší počet cizinců. Mnoho z nich do naší republiky přijíždí vlastním automobilem. Zvyšuje se tak riziko, že vás nabourá cizinec zahraničním vozidlem. Případná škoda bude kryta z povinného ručení viníka, avšak zjištění informací o zahraniční pojišťovně může být v některých případech komplikovanější.

10 tipů jak na cestovní pojištění během dovolené

01.07.  |  Redakce

K dovolené v zahraničí nezbytně patří vhodné cestovní pojištění. Aby klienta dostatečně chránilo, je třeba věnovat pozornost jeho výběru i správnému využití v případě nečekané události. UNIQA pojišťovna shromáždila hlavní zkušenosti z minulých let a v článku naleznete několik doporučení.

Pojišťovny Wüstenrot zanikají, smlouvy přecházejí na Allianz

30.06.  |  ČTK

Pojišťovací část finanční skupiny Wüstenrot v ČR zaniká. K dnešnímu dni fúzuje s Allianz pojišťovnou, která byla od ledna majitelem jejích akcií. Všechny smlouvy klientů Wüstenrot pojišťovny a Wüstenrot životní pojišťovny zůstávají platné a v nezměněné podobě přecházejí na Allianz. Nového pojistitele tak bude mít 209.000 klientů.

Bouřky způsobily o víkendu klientům pojišťoven další stovky škod

27.06.  |  ČTK

O uplynulém víkendu přibyly další stovky škod v řádu desítek milionů korun, které způsobily klientům pojišťoven bouřky doprovázené krupobitím. Bouře se objevují ve větší míře od konce května, pojišťovny odhadují celkové škody téměř na miliardu korun. Většinu menších případů již vyřešily. Jde hlavně o zatopené sklepy a přízemí domů, poškozené střechy a karosérie aut, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.

Úpadek cestovky: Klienti mají nárok na vrácení všech peněz

21.06.  |  Lukáš Pololáník

Ústavní soud potvrdil, že klienti cestovní kanceláře v úpadku mají nárok na plnou náhradu ceny zájezdu bez ohledu na výši pojistného limitu cestovní kanceláře. Vyhověl stížnosti dvojice z Prahy, která od Generali Pojišťovny dostala přibližně o 7000 korun méně, než kolik za neuskutečněnou dovolenou v Turecku vynaložila.

Pojišťovny asi budou nabízet i nadále jiné finanční produkty

17.06.  |  ČTK

Pojišťovny by měly mít i nadále možnost nabízet také jiné finanční produkty než jen pojištění. Podpořil to sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní novelu zákona o pojišťovnictví, která naopak tuto možnost může pojišťovnám odebrat. Návrh na rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům do 5 let zůřejmě zůstane zachován.

Pojišťovny se soustředí na přesun produktů a služeb do online sféry

10.06.  |  Redakce

Jednoznačným trendem se staly kalkulátory cen pojištění, produkty a služby se stále více přesouvají do online sféry a přibyly novinky v oblasti pojištění domácích mazlíčků. Taková jsou zjištění, která vyplynula z analýzy nabídky produktů a služeb pojišťovacích domů, kterou realizovala analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016 a Nejlepší pojišťovna 2016. Partnery výzkumu jsou společnosti KPMG Česká republika a IBM Česká republika.

Motoristé volají k dopravní nehodě pozdě asistenční společnost

08.06.  |  Redakce

Přestože 82 % řidičů tvrdí, že ví, komu nejdříve volat bezprostředně po dopravní nehodě, jejich reálné chování tomu neodpovídá. Podle průzkumu Linky pomoci řidičům 1224 mezi tisícovkou motoristů se ukázalo, že namísto orgánům záchranného systému volá 27 % z nich nejprve domů. I v případě závažného zranění volalo 13 % motoristů nejprve domů než záchrannou službu. Přestože by motoristé také záhy po nehodě volali asistenční společnost, v praxi dříve vyplňují záznam o nehodě či pořizují fotografie z místa incidentu, čímž mohou zdržet odstranění překážky na silnici a ohrozit tak ostatní účastníky silničního provozu.

Neobvyklé pojistné produkty

03.06.  |  Redakce

Pojišťovny nemusí nabízet jen notoricky známé cestovní pojištění, pojištění vozidel, majetku nebo zdraví. Občas narazíte na velmi zajímavé produkty. Příkladem může být pojištění, které kryje náklady spojené s léčením závažné choroby na zahraniční klinice, náklady za denní péči o nemohoucího dědu nebo i náklady na váš pohřeb.

Kdy pojišťovna hradí náklady na právníka při odškodnění za dopravní nehodu?

02.06.  |  Zbyněk Drobiš

Nárokování odškodnění dopravní nehody může být složitý proces, během kterého bude poškozený nucen vyhledat odbornou právní pomoc. Jakou odměnu může sjednat advokát s poškozeným a kdy je pojišťovna povinna proplácet náklady právního zastoupení?

Ukončujete pojistku? Počítejte s „nováčkem“ mezi poplatky

01.06.  |  Redakce

Zatímco s běžnými účty malých bank již většinou nejsou spojeny žádné poplatky, u životního pojištění je situace jiná. Pojišťovny si z účtů klientů nadále účtují celou řadu více či méně absurdních poplatků. O složitosti a neúměrné výši poplatků za zprostředkování investičního životního pojištění již bylo napsáno mnohé. Jedním z poplatků, kterému nebyla zatím věnována příliš pozornost, je poplatek za předčasné ukončení smlouvy. Klienti kvůli němu přitom mohou přijít i o tisíce. V sazebnících některých pojišťoven se začal objevovat relativně nedávno. Důvod?

Rušíte objednaný zájezd? Toto pojištění vás ochrání před storno poplatky

27.05.  |  Redakce

Za rodinnou dovolenou u moře zaplatí česká domácnost běžně desítky tisíc korun. Pokud musíte z vážných důvodů dovolenou zrušit, cestovní kancelář se určitě přihlásí o storno poplatek. Finanční kompenzaci v případě zrušení objednaného zájezdu zajistí pojištění storna.

Kdy je zdravotní pojištění placeno státem, ale důchodové nikoliv?

26.05.  |  Petr Gola

Za některé občany platí zdravotní pojištění stát, jsou tedy státními pojištěnci a mají tedy vyřešen svůj pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny, současně však není toto období vždy hodnoceno pro důchodové účely. Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Pojišťovny odmítly pojistit desítky cestovek. Proti krachu je jich pojištěných 900

24.05.  |  ČTK

Pojišťovny pro tento rok pojistily proti riziku úpadku téměř 900 cestovních kanceláří, o zhruba 40 méně než před rokem. S dalšími ještě jednají, ale každá pojišťovna již odmítla pojistit desítky kanceláří. Důvodem byly jejich špatné ekonomické výsledky či nedůvěryhodný obchodní plán.

Teroristický útok? Nově budou moci klienti CK zrušit pobyt bez sankcí

19.05.  |  Lukáš Pololáník

Ochrana a informovanost klientů, kteří si koupí cestovní služby, se má od léta roku 2018 výrazně zvýšit. V případě mimořádných událostí, např. při útoku teroristů, bude možné vypovědět smlouvu bez storno poplatku. Při zvýšení ceny zájezdu bude mít klient za určitých okolností nárok na vrácení celé částky zájezdu bez poplatku.

Pojištění nástrah online života

17.05.  |  Redakce

Na internetu můžete přijít o peníze i dobrou pověst. Cílem útočníků jsou hesla do internetového bankovnictví, platebních karet, sociálních sítí a redakčních systémů. Internetová rizika si lze pojistit. Které pojišťovny toto pojištění nabízejí?

Jak se orientovat při výběru cestovního pojištění?

13.05.  |  Redakce

Při cestě do zahraničí se vyplatí dbát na správné nastavení cestovního pojištění. Na co si dát pozor a jaké parametry sledovat? Důležitou roli hraje zaměření vaší dovolené, destinace i fakt, zda se jedná o jednorázový výjezd, nebo plánujete během roku i další zahraniční cesty. Při správném vyladění pojištění můžete ušetřit nejen finance, ale také své nervy.

Pojišťovnou roku je ČPP. Uspěla i Kooperativa a ERV Evropská pojišťovna

12.05.  |  ČTK

Vítězem letošního 16. ročníku ankety Pojišťovna roku se stala stejně jako loni Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), která získala v pěti hodnocených kategoriích tři první a jedno druhé místo. Výsledky soutěže oznámily ČTK Asociace českých pojistných makléřů (AČPM) a Česká asociace pojišťoven (ČAP), které soutěž organizují.

Pojišťovny: Mrazy způsobily zemědělcům škody za stovky milionů Kč

08.05.  |  ČTK

Silné mrazy, které zasáhly Česko, způsobily tuzemským zemědělcům škody za stovky milionů korun. Nejvíce poškozeny byly meruňky a vinná réva. Révu přitom lze pojistit, zatímco meruňky nikoliv.

Trh životního pojištění prodělal šok: Počet nově sjednaných smluv spadl o 35 %

04.05.  |  ČTK

Český pojistný trh i v letošním 1. čtvrtletí stoupl jen nepatrně. Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění ale klesá výrazným tempem 35 % a trh životního pojištění tak prodělal šok. Pojišťovny vybraly na pojistném 31,1 miliardy Kč, což je o 1,3 procenta meziročně více. Životní pojištění kleslo o 3,4 procenta, naopak neživotní pojištění rostlo o čtyři procenta. Loni trh vzrostl o procento na 116 miliard Kč.

Daňový odpočet za životní pojištění loni klesl, průměrně činil 7427 Kč

29.04.  |  Lukáš Pololáník

Pojišťovny letos rozeslaly klientům 2,12 milionu potvrzení o zaplaceném pojistném za rok 2015, díky kterým si klienti mohli snížit daňový základ v průměru o 7 427 Kč. Počet smluv, které splnily podmínku daňové uznatelnosti, se meziročně díky legislativním změnám snížil téměř o milion. Jen každý devátý klient upltňuje maximální odpočet 12 000 Kč.

S čím počítat při změně zdravotní pojišťovny v 10 bodech?

25.04.  |  Petr Gola

V Česku je možné si vybrat jednu ze 7 zdravotních pojišťoven působících na trhu, změna zdravotní pojišťovny není nikterak složitá. Povídejme se v deseti bodech, s čím je potřeba počítat při změně zdravotní pojišťovny.

Omezení provizí pojišťovákům by mělo zabránit přepojišťování smluv

18.04.  |  Lukáš Pololáník

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh, který omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům při předčasném ukončení pojistných smluv. Při výpočtu odkupného by provize měly být rozloženy do pěti let. Návrh tedy neomezuje samotnou výši provize.

Dluh u zdravotní pojišťovny: Žádost o prominutí nebo podání odvolání?

08.04.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Při neplacení zdravotního pojištění je zdravotní pojišťovnou předepsáno penále, které je včetně dlužného pojistného vymáháno. Při řešení problémů včas je však naděje na prominutí nebo alespoň na snížení penále. Jak postupovat?

Lze reklamovat ojetý vůz?

07.04.  |  Jiří Hartmann

Pro firmu jsem koupil auto v autobazaru a chtěl bych ho reklamovat. Ve smlouvě ovšem není reklamace nijak ošetřena. Jaké mám možnosti se bránit?

Odškodnění dopravní nehody: Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti

06.04.  |  Zbyněk Drobiš

Jednou z peněžitých dávek, kterou jsou poškození oprávněni uplatňovat při odškodnění dopravní nehody, je náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Jakým způsobem tuto peněžitou dávku upravuje občanský zákoník?

Sedm důvodů vzniku dluhu u zdravotní pojišťovny

05.04.  |  Petr Gola

Placení zdravotního pojištění je povinné pro všechny občany, pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Podívejme se na 7 praktických vybraných situací, kdy vzniká dluh na zdravotním pojištění. Na co si dát jako OSVČ, OBZP nebo zaměstnanec pozor?

ČSOB Pojišťovna chce za 300 milionů korun prodat pardubickou centrálu městu

31.03.  |  Petra Pelantová

Město Pardubice se dostalo do složité situace. V červnu mají zastupitelé hlasovat, zda od ČSOB Pojišťovny koupí za zhruba 300 milionů korun budovu její centrály a sestěhují do ní své úředníky. Pokud odmítnou, hrozí, že prosperující firma se 650 zaměstnanci přesídlí do sousedního Hradce Králové, Pardubice přijdou o miliony z rozpočtového určení daní a ztratí důležitého sponzora nákladných kulturních a sportovních akcí.

Přivýdělek a sociální pojištění

23.03.  |  Petr Gola

Mnozí zaměstnanci si přivydělávají, ať už na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, prácí u jiného zaměstnavatele na zkrácený úvazek nebo vlastní samostatnou výdělečnou činností. Jak se liší způsob přivýdělku s ohledem na placení sociálního pojištění?

Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech (2. díl)

16.03.  |  Zbyněk Drobiš

V minulém díle o povinnostech zaměstnavatele při pracovních úrazech jsme se seznámili se základními povinnostmi zaměstnavatele při objasnění vzniku pracovního úrazu. V dnešním článku se blíže zaměříme na povinnost vedení evidence úrazů a záznamů o pracovních úrazech.

Šestkrát stejný příjem a jiný výpočet zdravotního pojištění

09.03.  |  Petr Gola

Přestože při výpočtu zdravotního pojištění nelze uplatňovat daňové slevy a daňové odpočty a sazba zdravotního pojištění je stejná, tak se výpočet zdravotního pojištění u zaměstnance a OSVČ liší v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na šest praktických výpočtů při měsíčním příjmu 9 000 Kč.

Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech (1. díl)

08.03.  |  Zbyněk Drobiš

Jaké zásadní povinnosti stanovuje zákoník práce ve vztahu k povinnostem zaměstnavatele při pracovních úrazech? Jaká je role zaměstnavatele při posouzení úrazu zaměstnance? V následujících dvou článcích se zaměříme na některé povinnosti zaměstnavatele při pracovním úraze zaměstnance.

Odškodnění újmy na zdraví: Náhrada bezplatně poskytované práce

03.03.  |  Zbyněk Drobiš

Nový občanský zákoník rozšířil okruh náhrad, které lze požadovat při zajištění odškodnění. Jedním z nových institutů je náhrada bezplatně poskytované práce, která odpovídá realitě běžného života. Jakým způsobem je tento institut upraven v novém občanském zákoníku, se dozvíte v dnešním článku.

Sankce pro firmy za neplacení pojistného

23.02.  |  Petr Gola

Za výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění a jeho odvod na účty příslušných institucí jsou za zaměstnance zodpovědní zaměstnavatelé. Neplnění zákonných povinností je sankciováno penálem, ale hrozí i trestní stíhání.

„Slavný“ pojišťovák Štork inkasoval miliony, novela ale provize neřeší

13.01.  |  David Vagaday

Česku za loňské neschválení novely zákona o pojišťovnictví hrozí sankce z Bruselu. Vláda se proto zítra k novele vrátí, návrh ale neobsahuje regulaci provizí pojišťovacích zprostředkovatelů, tedy bod, který vyvolal vážné spory v koalici. Přitom k omezování odměn jsou pádné důvody, například nechvalně proslulý makléř Lukáš Štork inkasoval desítky milionů korun a kvůli nekalým praktikám ho ČNB v minulosti potrestala šestimilionovu pokutou.

Životní pojištění a sleva na dani za rok 2015

11.01.  |  Redakce

V daňovém přiznání za rok 2015 nebo v ročním zúčtování daně prováděném za zaměstnance zaměstnavatelem bude moci uplatnit daňový odpočet u životního pojištění méně občanů než v roce 2014. Důvodem je zpřísnění zákonných podmínek.

Český pojistný trh pod tlakem legislativy

09.09.  |  Lucie Urválková

Zatímco pro ekonomiku jako celek byl minulý rok ve znamení postupné konsolidace a návratu k růstu, odvětví pojištění se ze stagnace ani dosud nezotavilo a k hospodářskému růstu nepřispělo měrou, na niž jsme byli zvyklí v minulé dekádě. Na sklonku roku 2014 byly dokonce právě banky a pojišťovny označovány za „brzdu“ podstatnějšího růstu v ČR.

Odškodnění dopravní nehody: Spor o nájemné za náhradní vozidlo

03.09.  |  Zbyněk Drobiš

Spory s pojišťovnou o pojistné plnění při odškodnění dopravní nehody jsou poměrně časté. Jak může být rozhodnut spor o nájemné za náhradní vozidlo v souvislosti se zdržením s opravou poškozeného vozidla vzhledem k pokynu pojišťovny, nastínilo nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Nejvyšší soud k obezřetnosti při couvání v obytné zóně

20.08.  |  Zbyněk Drobiš

Nejvyšší soud projednával v nedávné době případ usmrcení dítěte řidičem při couvání v obytné zóně, kdy stanovil trestní odpovědnost řidiče za usmrcení z nedbalosti. Nejvyšší soud apeluje tímto rozhodnutím na zvýšenou obezřetnost řidičů při couvání, a to nejen v obytné zóně.

Odškodnění sportovního úrazu při fotbalovém utkání

06.08.  |  Zbyněk Drobiš

Nejvyšší soud vydal v nedávné době rozhodnutí, na základě kterého vymezil odpovědnost za škodu v případě porušení pravidel při fotbalovém utkání. Nejvyšší soud stanovil, že nikoliv každé porušení sportovních pravidel opravňuje poškozeného k požadavku náhrady škody na zdraví.

Odškodnění dopravní nehody: Náhrada nákladů na výživu pozůstalým

16.07.  |  Zbyněk Drobiš

Pozůstalí po zemřelém následkem dopravní nehody mohou požadovat odškodnění náhrady nákladů na výživu na odpovědném subjektu, či přímo pojišťovně z titulu povinného ručení. Jakým způsobem nový občanský zákoník vymezuje tento nárok na odškodnění pozůstalých?

Zvyšte si limity pojistného plnění z povinného ručení

07.07.  |  Zbyněk Drobiš

Nový občanský zákoník změnil podstatným způsobem úpravu odškodnění újmy na zdraví a odškodnění pozůstalých, která umožňuje získat vyšší odškodnění. V rámci škodné události dopravní nehody by měl tedy motorista zvažovat, zda si nezvýšit limity pojistného plnění z povinného ručení.

Pojišťovny začaly vyplácet klientům více peněz za škody na zdraví

25.05.  |  Redakce

Pojišťovny musí klientům vyplácet více peněz za škody na zdraví než v minulosti. Změna souvisí s aplikací nového občanského zákoníku. V některých případech jde i o trojnásobek původní částky. Zároveň se výrazně rozšířil okruh osob, které mají na tento druh odškodnění nárok. Škody na zdraví přitom tvoří nemalou část plnění pojišťoven u pojištění vozidel.

Odškodnění újmy na zdraví: Za bolestné dvojnásobek

23.04.  |  Zbyněk Drobiš

Bolestné je podstatným nárokem, který poškození uplatňují v rámci odškodnění způsobené újmy na zdraví dopravní nehodou, lyžařským, sportovním nebo jiným úrazem. Pro znalost práv při odškodnění újmy na zdraví si představíme tématiku bolestného dle Metodiky Nejvyššího soudu.

Pojišťovny loni na povinném ručení vybraly více peněz, přesto musely zdražovat

02.04.  |  Redakce

Podle prvních odhadů vybraly pojišťovny loni na povinném ručení více než v roce 2013. Důvodem je zvýšení počtu pojištěných vozidel a též mírný růst cen povinného ručení. Nárůst vybraného pojistného ale nepokrývá náklady pojišťoven. Podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) se tak zřejmě potvrdí původní predikce, že trh povinného ručení loni skončil ve ztrátě 12 procent. Legislativní změny podle některých odborníků navíc v budoucnu zřejmě povedou k dalšímu zdražení služeb.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz