Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko

24.04.  |  Petr Gola

Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

Tabák: chuť zůstane, ovšem zdanění poroste

19.12.  |  Otto Olson

Procentní část daně z cigaret se z původních 27 zvyšuje od 1. ledna 2008 na 28 procent. Dochází také ke zvýšení pevné části daně z 0,88 na 1,03 koruny a rovněž k růstu minimální sazby daně z cigaret z 1,64 na 1,92 koruny za jeden kus.

Kam kráčíš česká ekonomiko?

18.12.  |  Michal Ruml

Rok 2008 bude z pohledu ekonomických ukazatelů rokem změn, a to negativních i pozitivních. Na jednu stranu klesne nezaměstnanost a poroste průměrná mzda, na druhou stranu růst bude i inflace a HDP už neporoste takovým tempem jako v minulých letech.

Co týden dal?

14.12.  |  Tomáš Skolek

Míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na 5,6 %, koruna tento týden poprvé v historii prolomila hranici 26 Kč za euro, televizní poplatek se od ledna zvýší o 15 korun, Čína se potýká s nejvyšším tempem růstu spotřebitelských cen za posledních 11 let.  To jsou jen některé z mnoha událostí právě uplynulého prosincového týdne. 

Fotbalový šampionát přispěje k růstu ekonomiky

12.12.  |  Lukáš Buřík

Necelý půlrok chybí do zahájení fotbalového mistrovství Evropy, na kterém nebude chybět ani česká reprezentace. Její výkony se podepíší nejen na rostoucím adrenalinu fotbalových nadšenců, ale i na české ekonomice.

Co týden dal?

07.12.  |  Elena Ondrová

Unie prodloužila ČR výjimku DPH na bydlení, sněmovna schválila rozpočet na příští rok, životní úroveň Čechů se za posledních 15 let zdvojnásobila, EU schválila spojení PPF a Generali.  To jsou jen některé z mnoha událostí právě uplynulého prosincového týdne. 

Pozor, regulace zdravotnictví přichází!

07.12.  |  Lukáš Buřík

Není snad v této zemi nikoho, kdo by neslyšel o reformních opatření ve zdravotnictví. Přestože média veřejnost informují, znalosti některých občanů i lékařů jsou dosti neúplné. Na co se tedy připravit?

Když se řekne černé zlato …

06.12.  |  Lukáš Buřík

Ropa je jednou z nejvýznamnějších strategických surovin na světě. Její spotřeba a především cena výrazně ovlivňuje chod světové ekonomiky, stejně jako ceny pohonných hmot. Proč je tak nepostradatelná a co všechno ovlivňuje její cenu?

Zvýší reforma odpovědnost pacientů za své zdraví?

04.12.  |  Lukáš Buřík

Vidina bezplatného zdravotnictví dostává pořádnou trhlinu. Nová reformní opatření mají za úkol zastavit plýtvání léky, posílit solidaritu zdravých s nemocnými a zvýšit odpovědnost pacientů za vlastní zdraví. Dostaví se kýžený efekt?

Na kolik vás vyjdou vleky na horách?

22.11.  |  Tomáš Skolek

Zimní lyžovačka je událost, na kterou se mnozí těší celý rok. Po finanční stránce ovšem nejde o nic levného. Kromě cesty, ubytování a jídla zaplatíte hlavně za samotné lyžování v podobě jízdného za vleky. Kolik?

Hory se připravují na nápor lyžařů

21.11.  |  Lukáš Buřík

Zima se již přihlásila o slovo, z čehož mají radost nejen lyžaři, ale i majitelé zimních středisek. Ať už se chystáte brázdit tuzemské či zahraniční svahy, zimní dovolená představuje důležitý zásah do rodinného rozpočtu. Jak na ní ušetřit?

Zahraniční hory lákají na kvalitu, české na cenu

20.11.  |  Lukáš Buřík

Čas zimních dovolených se nezadržitelně blíží. Vyrazit na některý z tuzemských svahů nebo raději zvolit zahraniční destinaci? To je otázka, kterou si každoročně klade řada lyžařů. Obě dvě varianty mají svá pro i proti ….

Vánoce budou svátky rekordních tržeb a internetu

15.11.  |  Lukáš Buřík

Češi utratí za vánoční svátky o nějakou tu korunu více, než v loňském roce. Liší se tak od většiny evropských zemí, kde panuje ne příliš optimistická nálada. Už teď je jasné, že předvánoční nákupy ovlivní internet.

Jak bydlí Češi v porovnání s jinými národy?

02.11.  |  Tomáš Skolek

Mají všechny domácnosti v České republice tekoucí vodu? Jaký je průměrný počet pokojů v našich obydlích? Kolik z našeho rozpočtu vydáváme měsíčně na bydlení? Přinášíme vám nejen odpovědi na tyto otázky, ale i mnohé další zajímavosti.

Co týden dal?

26.10.  |  Michal Ruml

General Motors a Toyota se přetahují o pozici největší automobilky světa, inflace v ČR díky daňovým změnám vzroste možná až na 5,8 %, Česko má problém s nedostatkem kvalitních specialistů a další zajímavosti v našem pravidelné týdenním přehledu.

Co týden dal?

19.10.  |  Elena Ondrová

Rakousko otevře od ledna pracovní trh, klienti českých bank platí nejvyšší poplatky ve střední Evropě, ČR podepsalo s Evropskou komisí první tři operační programy pro roky 2007-2013, Bawag Bank změní majitele. To jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Musíme platit za běžný účet ročně tisíce?

18.10.  |  Tomáš Skolek

Češi prý platí průměrně za bankovní účet přes dva tisíce korun za rok! Je to i váš případ? Ukážeme vám, že existují i podstatně cenově přívětivější nabídky bez omezení kvality služeb. Výběr už poté bude jenom na vás.

Sociální dávky přispívají k neochotě pracovat

10.10.  |  Elena Ondrová

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo informace o nezaměstnanosti v září 2007. I když nezaměstnanost poklesla, problémem zůstává tzv. dlouhodobá nezaměstnanost. Jak tomuto problému čelit? Nejsou sociální dávky demotivující pro hledání zaměstnání?

Brno láká investory i obchodníky

02.10.  |  Michal Ruml

Společnost CTP Invest, postaví v sousedství mezinárodního letiště Brno-Tuřany průmyslový areál o rozloze 2,2 milionu čtverečních metrů. Projekt CTPark Brno South byl již zahájen, ale s vlastní stavbou se začne příští rok.

Co týden dal?

27.09.  |  Michal Ruml

Pražská i Budapešťská burza zahájila obchodování s akciemi AAA Auto, Škodovka vyplatí Volkswagenu dividendu 8,5 miliardy korun a další zajímavé události a novinky v našem pravidelném týdenním souhrnu.

Pevná paliva a teplo domova

27.09.  |  Tomáš Skolek

Při rozhodování o nejekonomičtějším a nejefektivnějším způsobu vytápění hraje roli několik faktorů. Při zjednodušení se jedná minimálně o dva: o vstupní investici do zařízení a následné náklady na provoz.

Kolik stojí vytápění plynem?

26.09.  |  Elena Ondrová

Vytápět se dá různými způsoby. Podívejme se, jak si stojí v porovnání s ostatními možnostmi plyn. Podíváme se také jak lze ušetřit s využitím alternativních zdrojů.

Bez čeho se student neobejde?

20.09.  |  Tomáš Skolek

Studentská léta jsou bezesporu krásným obdobím. Mají ovšem jeden háček. Málokterý student má tolik finančních prostředků, kolik by si představoval. A to i přes to, že existuje mnoho slev.

ČSÚ: Naším heslem je vše na internetu a zdarma

17.09.  |  Elena Ondrová

S Jiřím Křovákem 1. místopředsedou ČSÚ jsme si povídali nejen o běžné činnosti Českého statistického úřadu, ale také třeba o působení ČSÚ při sčítání výsledků voleb či připravovaném sčítání lidu.

Co týden dal?

14.09.  |  Michal Ruml

Pivo opět podraží, Škodovka bude již brzy vyrábět milion vozů ročně, ceny povinného ručení nejspíš opět vzrostou a celou řadu dalších zajímavých finančních novinek a událostí najdete vnašem pravidleném týdenním přehledu.

Leasing s jistotou v zádech

14.09.  |  Tomáš Skolek

V posledních dvou letech výrazně roste zájem klientů o financování nových vozů. Vedle vozů nejrozšířenějších značek si lidé pořizují na splátky také luxusní vozy jako například Jaguar, Porsche, Aston Martin nebo Lexus. Existuje nějaká jistota, že vámi vybraná leasingová společnost nejsou podvodníci?

Americká ekonomika zažívá krušné chvíle

11.09.  |  Lukáš Buřík

Magická hranice byla prolomena. Během pátečního obchodování se kurz amerického dolaru poprvé ve své historii dostal pod hranici 20 korun. Hypoteční krize ještě nestačila zcela odeznít a americká ekonomika dostává další ránu.

Do obnovitelných zdrojů poputují miliardy dolarů

04.09.  |  Lukáš Buřík

Poptávka po energii neustále roste. Stejně tak i ceny ropy, zemního plynu a dalších fosilních paliv. Stále častěji se tak hovoří o obnovitelných zdrojích, do kterých každoročně plynou miliardy dolarů. Nejinak tomu bude i v následujících letech.

Češi vydělávají stále více

04.09.  |  Michal Ruml

Podle statistik bere průměrný Čech téměř 21.500 korun. Na druhou stranu průměrná mzda je jen statistická hodnota, na niž nedosáhne velká část zaměstnanců. Nižší než průměrnou mzdu totiž pobírají téměř dvě třetiny pracujících.

Jihomoravská metropole v centru leteckého dění

21.08.  |  Lukáš Buřík

Za necelé tři týdny se na mezinárodním letišti v Brně uskuteční v pořadí již čtrnáctý ročník leteckého festivalu Czech International Air Fest. Jde o jednu z nejprestižnějších akcí v Evropě, kterou by si neměl nechat ujít žádný fanoušek létání.

Ušetřit se dá i na pohonných hmotách

17.08.  |  Lukáš Buřík

Díky současné ceně pohonných hmot se provoz vozidla stává důležitým výdajem nejednoho rodinného rozpočtu. Přesto se najdou způsoby, jak na pohonných hmotách ušetřit. Stačí jen vědět, kdy a kde nakupovat.

Ceny ropy promlouvají do cen pohonných hmot

16.08.  |  Lukáš Buřík

Při pohledu na stojany benzínových pump nemůže být motorista příliš nadšený. Nejen rostoucí ceny ropy, ale také doba dovolených a zvýšená poptávka vyhnala ceny o několik korun nahoru.

Lidé přemýšlí o zajištění na důchod dříve

10.08.  |  Elena Ondrová

Lidský věk se prodlužuje, a proto je třeba pamatovat na důstojné stáří. Pozitivní je, že se lidé začínají připravovat na důchod dříve, než tomu bylo před několika lety, přesto však by podle nich měl stát v otázce důchodů hrát významnou roli.

Nezaměstnanost klesá, pracovní trh doznává změn

08.08.  |  Lukáš Buřík

Nezaměstnanost v posledních měsících klesá, což je pro ekonomiku dobrá zpráva. Poněkud horší je, že klesá i počet drobných zaměstnavatelů a menších firem, stejně jako ubývá kvalifikované pracovní síly.

Obnova vozového parku se nedaří

02.08.  |  Lukáš Buřík

Za první pololetí letošního roku bylo registrováno více než čtvrt milionu vozidel, přesto průměrný věk vozidel se nijak nezměnil. Ve srovnání se státy EU nadále patříme k zemím s nejstarším vozovým parkem, jehož obnova je stále nedostatečná.

Do USA bez víz, ale pod dohledem

31.07.  |  Lukáš Buřík

Český občan při cestě do Spojených států možná v brzké bude moci vycestovat bez víz. A to díky novým pravidlům bezvízového režimu, která byla koncem minulého týdne schválena americkým Senátem. I přes zrušení víz však bude třeba povolení.

Energy 21: Naši zaměstnanci budou povinni využívat fotovoltaické panely

30.07.  |  Elena Ondrová

O obnovitelných zdrojích energie, možnosti jejich využívání a financování v České republice a také o nově budovaných solárních elektrárnách jsme si povídali s Tomášem Buzrlou, ředitelem společnosti Energy 21.

Zvyšování úroků může zmírnit hypoteční boom

24.07.  |  Elena Ondrová

Před deseti roky se úroky hypotečních úvěrů pohybovaly nad 10 % p.a., v současné době se průměrná úroková sazba pohybuje kolem 4,5 % p.a. Ovšem objevují se zprávy, že by ČNB mohla opět zvýšit základní úrokovou sazbu, a tím by došlo i ke zdražení hypoték.

Evropská unie bojuje s mzdovou diskriminací žen

20.07.  |  Lukáš Buřík

Muži mají na svých výplatních páskách vyšší cifru než ženy. A to nejen u nás, ale v celé Evropské unii. Mzdová nerovnost pohlaví je trnem v oku i eurounijním úředníkům, kteří se snaží najít efektivní řešení.

VŠFS: Studentům neplníme hlavy zbytečnostmi

16.07.  |  Lukáš Buřík

Mezi školami panuje ostrá konkurence, ať už státními tak i soukromými. Nejen o konkurenci, ale i úrovni absolventů a jejich předpokladech či samotné výuce jsme si povídali s Bohuslavou Šenkýřovou, rektorkou Vysoké školy finanční a správní.

Když se z pracovní příležitosti stane hrozba

10.07.  |  Lukáš Buřík

Míra nezaměstnanosti v posledních měsících a týdnech klesá na svá několikaletá minima. To je pro českou ekonomiku bezesporu potěšující vysvědčení. Stejně tak i skutečnost, že tento makroekonomický ukazatel přestává být pro českou veřejnost strašákem.

Brno trápí nedostatek řidičů a růst cen nemovitostí

03.07.  |  Redakce

Najít uplatnění na trhu práce pro středoškolsky vzdělané absolventy může být složité, těžší než pro ty bez maturity. Právě studenti končící odbornou střední školu bez maturity jsou totiž vyhledávaným artiklem, ani vysokoškolák není na trhu práce tolik žádán.

Pro doklady na matriku

02.07.  |  Lukáš Buřík

Na matriku zas tak často nechodíme. Rodný list za nás vyřídí rodiče, oddacích listů má každý také poskrovnu. Co ale dělat, když některý z matričních dokladů nemáme a potřebujeme vystavit nový? Přečtěte si dnešní fintrik a dozvíte se více ...

Co týden dal?

29.06.  |  Michal Ruml

Světová banka má nového prezidenta, Evropská komise nám prodlouží výjimku na nižší DPH u stavebních prací, Česko má už takřka 15.000 dolarových milionářů plus další události a novinky v našem pravidelném týdenním souhrnu.

Čechů s majetkem přes milion dolarů přibývá

29.06.  |  Michal Ruml

Bohatí lidé stále více bohatnou. Jen v České republice za minulý rok přibylo více než 1.600 dolarových milionářů. Majetek velmi bohatých osob pak vzrostl na 37,2 bilionů dolarů a zaznamenal dvouciferný růst poprvé za uplynulých sedm let.

O turbíny a lety do Moskvy zájem, o svatby a Zbrojovku nikoliv

26.06.  |  Redakce

Spotřeba elektrické energie stále roste, brněnské letiště přivítá novou linku, svatby ani Zbrojovka nejsou již příliš v kurzu. Více o dění v jihomoravském kraji se dozvíte v našem komentáři.

Co týden dal?

22.06.  |  Michal Ruml

V našem pravidelném týdenním přehledu finančních novinek a událostí se mimo jiné dozvíte, proč název slivovice nevymizí z českých a moravských luhů a hájů, že nejvyšší minimální mzdu pobírají v Lucembursku, nebo že nejdražším městem světa je Moskva. 

Uplynulý týden očima redakce

19.06.  |  Elena Ondrová

Vláda připravuje privatizaci dalšího ze strategických podniků, tentokrát letiště Praha. Platební karty získávají na oblibě. Více v našem pravidelném komentáři právě uplynulých dní.

Co týden dal?

15.06.  |  Elena Ondrová

Limit pro převoz hotovosti přes hranice EU se snížil, od pondělí vyděláváme na sebe, největším exportérem mladoboleslavská automobilka Škoda Auto a spuštění přílohy Hypotéky 2007, to jsou jen některé události právě uplynulého týdne.

Pouhá třetina fúzí a akvizic naplní očekávání

15.06.  |  Lukáš Buřík

Médii poslední dobou neustále kolují zprávy o fúzích a akvizicích finančních gigantů. Tvář  finančního trhu tak doznává výrazných změn. Ovšem ne všechna spojení naplňují očekávaní. Přesto ani v dalších letech nebude o fúze nouze.

Pobytové zájezdy slouží k odpočinku

13.06.  |  Lukáš Buřík

Každý si pod pojmem ideální dovolená představuje něco jiného. Většina lidí se však spokojí se sladkým nicnedělání, kdy vystaví své tělo slunečním paprskům. Ovšem i pobytové zájezdy mohou mít svá úskalí.

Mzdy rostou, stavby váznou

12.06.  |  Lukáš Buřík

Průměrná mzda pomalu, ale jistě roste, dokončení stavby Justičního paláce je v ohrožení, brněnská spalovna se připravuje na modernizaci. Více o dění v jihomoravském kraji se dozvíte v našem komentáři.

Uplynulý týden očima redakce

12.06.  |  Lukáš Buřík

Český národ je konečně daňově svobodný, platební morálka není příliš přívětivá, manažerky mohou závidět mužským protějškům jejich ohodnocení. Více v našem pravidelném komentáři právě uplynulých dní.

Doba pracovní neschopnosti se prodlužuje

06.06.  |  Elena Ondrová

Důchody i nemocenské vyplácí většině občanů Česká správa sociálního zabezpečení. Víte kolik se vypylácí důchodů, či jak dlouho trvala jedna pracovní neschopnost v roce 2006? Nejen tyto údaje ČSSZ zveřejňuje.

Uplynulý týden očima redakce

05.06.  |  Lukáš Buřík

Průměrná mzda se o nějakou tu stokorunu zase zvýšila a průměrný Čech má dvacetitisícový plat. Po dlouhých osmi měsících zaznamenaly růst i úrokové sazby. Více se dozvíte v našem pravidelném komentáři právě uplynulých dní.

Bez daní se stát neobejde

30.05.  |  Elena Ondrová

Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti tvoří nejvýznamnější skupinu příjmů státního rozpočtu.  Podívejte se na vývoj inkasa daní v uplynulých letech.

Uplynulý týden očima redakce

29.05.  |  Elena Ondrová

Zadluženost českých domácností i přes slušný růst stále zdravá, mezinárodní volání zlevní, tuzemské možná podraží, Německo se rozhodlo radikálně snížit daně. Více v našem pravidelném komentáři právě uplynulých dní.

Rodinné domy v kurzu, Brno má nový spoj

28.05.  |  Lukáš Buřík

Lidé z jihu Moravy dávají přednost rodinným domům, další miliardová zakázka díky Hyundai, nová odletová hala brněnského letiště přivítá novou pravidelnou linku. Více o dění v jihomoravském kraji se dozvíte v našem komentáři.

Nejen daně, ale i pojistné poníží příjmy

23.05.  |  Elena Ondrová

Zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné jsou mimo daní povinni odvádět pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Víte, co se skrývá pod běžně používaným pojmem sociální pojištění?

Silniční doprava zrychluje, ale ne všude

18.05.  |  Lukáš Buřík

Od sametové revoluce se za posledních 17 let jízdní doba na hlavních tuzemských tazích zkrátila o dvě hodiny. V roce 2010 to má být dokonce přes tři hodiny. Alespoň podle propočtů Ředitelství silnic a dálnic.

Do Evropské unie za prací i za zábavou

17.05.  |  Michal Ruml

Tytam jsou doby železné opony, kdy se našinec mohl bez problémů podívat v podstatě jen na východ od našich hranic. Dnes už můžeme volně cestovat a s výjimkou několika zemí i pracovat v celé Evropě.

Minimální mzdu nelze použít vždy

16.05.  |  Elena Ondrová

Minimální mzda má v České republice dlouholetou tradici. Podle nového zákoníku práce platného od 1. ledna 2007 dochází k některým změnám v oblasti odměňování minimální mzdou.

Kina nelákají, traktory a finance ano

15.05.  |  Michal Ruml

Brněnské kino Scala dostalo milionovou dotaci, Zetor má našlápnuto k rekordním výsledkům, Brno má potíže s dopravou, moravští vinaři sbírají vavříny. Více o dění v jihomoravském kraji se dozvíte v našem komentáři.

Uplynulý týden očima redakce

15.05.  |  Lukáš Buřík

Míra nezaměstnanosti opět poklesla, počasí se podepsalo na zahraničním obchodě, Ministerstvo dopravy zvažuje zdražení dálničních známek pro osobní automobily. Více v našem pravidelném komentáři právě uplynulých dní.

Brno se stává českým Silicon Valley

09.05.  |  Michal Ruml

Brno už dávno není jen městem veletrhů a motocyklové velké ceny. Naopak, moravská metropole se stále více stává centrem elektronického průmyslu a IT firem. To je sázkou na budoucnost, která by se městu měla v budoucnu bohatě vyplatit.

Uplynulý týden očima redakce

08.05.  |  Michal Ruml

VZP zpět na nohou a bez dluhů, kdo ji uzdravil? Dokáže šéf ČEZu pomoci Českým drahám? Proč Nova poráží Primu v ziskovosti? Kdo byl loni největším inzerentem v ČR? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v našem týdenním souhrnu.

Czech Point zjednodušuje komunikaci s úřady

04.05.  |  Vladimír Šindelka

Líbilo by se vám zajít na jediný úřad a po předání potřebných údajů o subjektu získat ověřený výpis z katastru nemovitostí, z obchodního rejstříku, ze živnostenského rejstříku a z rejstříku trestů?

Co říkají o mzdách statistiky

03.05.  |  Vladimír Šindelka

Mezi nejsledovanější ekonomické ukazatele patří také vývoj mezd. V dnešním fintriku jsme zaměřili na statistické údaje a připravili pro vás informace o vývoji průměrné mzdy v České republice a o srovnání české průměrné mzdy se světem.

Uplynulý týden očima redakce

01.05.  |  Elena Ondrová

Česká republika stává významným hráčem v oblasti automobilového průmyslu, Nizozemci jsou další zemí, která otevřela svůj pracovní trh, Česká pojišťovna chystá spojení s italskou Generali. Více v našem pravidelném komentáři právě uplynulých dní.

Levné zboží z Číny ničí české podnikatele

27.04.  |  Michal Ruml

Hospodářský a politický vzestup Číny a Indie je nesporný. Bohužel je z velké části způsoben přehlížením sociálních a ekologických otázek. Levná pracovní síla a plagiátorství představují stále větší problém i pro naše podniky.

Minulý týden očima redakce

26.04.  |  Lukáš Buřík

Počínaje posledním dubnovým týdnem se na našem portálu budete setkávat s pravidelným komentářem mapujícím dění v oblasti financí a obchodu právě uplynulých dní. Příspěvek prvního z redaktorů vám právě předkládáme …

Moderní terorismus útočí na ekonomiku

25.04.  |  Michal Ruml

Ekonomická provázanost dnešního světa teroristům značně nahrává. Dopady jejich útoků se dnes už totiž zdaleka neomezují jen na lokalitu kde se teroristický čin odehrál, ale ovlivňují zásadním způsobem ekonomiku daného státu i celého světa.

Globalizace: Příležitost či hrozba pro ekonomiku?

24.04.  |  Lukáš Buřík

Rostoucí ekonomická propojenost zemí, vznik nadnárodních společností či rozvoj technologií, to vše je součástí globalizace. Šíření masové kultury je pro některé symbolem pokroku, pro jiné hrozbou přinášející ztrátu národní identity. Jaký vliv má tento proces na naše finance?

O osudech zemědělců rozhoduje počasí

23.04.  |  Vladimír Šindelka

Jedním z důležitých faktorů, které významně ovlivňují finance, je také počasí. Když je příznivé, pak zemědělcům dobře rostou plodiny a ceny komodit klesají. Když je však počasí nepříznivé, zemědělci pláčou a ceny komodit začnou okamžitě stoupat do závratných výšek.

Jak si zajistit návratnost zahraničních investic

20.04.  |  Vladimír Šindelka

Rozhodli jste se investovat či začít podnikat v některé ze zahraničních zemí a přemýšlíte, jak při volbě státu snížit riziko, že o své investované peníze přijdete? Pak se při výběru zaměřte pouze na bezpečné země s výborným ratingem.

Za výší mezd stojí i produktivita práce

19.04.  |  Lukáš Buřík

Jen málokterý zaměstnanec je spokojen se svojí mzdou. Na druhou stranu, jen málokterý zaměstnavatel je spokojen s produktivitou práce svých zaměstnanců. Potěšující je, že tento ukazatel v posledních letech stoupá. Jak jsme na tom v porovnání se zahraničím?

Český HDP si drží stabilní míru růstu

18.04.  |  Michal Ruml

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl loni stejně jako v roce 2005 o 6,1 %. Drží si tak stabilní míru růstu, která patří k nejvyšším v EU. Na rozdíl od roku 2005, kdy HDP rostl především díky exportu, jej loni nejvíce táhla konečná spotřeba domácností.

Rodinné firmy jsou páteří ekonomiky

17.04.  |  Vladimír Šindelka

První rodinná firma na světě se podle finského profesora University of Jyvaskyla Matti Koiranena jmenovala Ráj a vlastnil ji Adam a Eva. Tato firma si však bohužel vybrala špatného konsultanta a tak zbankrotovala.

V inflaci držíme krok s vyspělými státy EU

17.04.  |  Lukáš Buřík

Inflace patří k jednomu ze základních makroekonomických ukazatelů a charakterizuje míru znehodnocování měny v přesně vymezeném časovém období. Jaké jsou příčiny a dopady inflace a jak si stojíme v porovnání s evropskými státy?

Nezaměstnanost v ČR klesá

16.04.  |  Elena Ondrová

Jedním z ekonomických ukazatelů, které státy sledují, je nezaměstnanost. České republice se v posledních několika letech daří postupně obecnou míru nezaměstnanosti snižovat. Pozitivem je, že u nás je míra nezaměstnanosti stále pod průměrem zemí Evropské unie.

Výdělky v krajích zaostávají za Prahou

13.04.  |  Elena Ondrová

Víte jaký byl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2006 průměrný hodinový výdělek muže a ženy, nebo jak se výdělky liší podle věku či kraje? Ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovává monitorování výdělkové úrovně zaměstnanců v ČR. Jak to tedy s našimi výdělky vypadá?

Jak změnit dodavatele elektřiny?

13.04.  |  Lukáš Buřík

Již před více než rokem došlo k liberalizaci trhu s elektřinou. Každá domácnost si tak svobodně může zvolit, kdo jí bude energii dodávat. Pokud tedy nejste spokojeni se stávající dodávkou či cenami, není nic jednoduššího, než poohlédnout se po jiném distributorovi.

Důchody nejsou jediným problémem

03.04.  |  Elena Ondrová

Světová populace stárne. Vlády světa řeší problém, kde získat dostatečné finanční zdroje  na vyplácení důchodů a také na pokrytí zdravotní péče. Problémem ovšem není jen stárnutí, ale také to, že ubývá daňových poplatníků a tedy i příjmů.

Sociální dávky v podobě kupónů

23.03.  |  Elena Ondrová

Problém zneužívání sociálních dávek je znám. Proto některé pražské městské části zavádějí  kupónový systém plnění sociálních dávek vůči těm, kdo je zneužívají. Ministerstvo práce a sociálních věcí tuto iniciativu vítá a chce v rámci  připravované reformy v sociální oblasti uplatnit tento systém plošně v celé České republice.

Finanční úřady rozšiřují úřední hodiny

16.03.  |  Elena Ondrová

Daňovým subjektům, které si podávají daňové přiznání k dani z příjmů sami, se blíží termín jeho odevzdání a zaplacení daně. Již jen dva týdny chybí do posledního dne, kdy lze podat daňové přiznání. V tomto roce tento termín připadá na 2.dubna. Finanční úřady ve snaze pomoci rozšiřují na konci března své úřední hodiny.

Proveďte platbu daně řádně a včas

16.03.  |  Elena Ondrová

Konec března se nezadržitelně blíží a s ním i povinnost nejen podat přiznání k dani z příjmů, ale také zaplatit případnou daň. A právě dnešní článek ukáže možnosti, jak  bezproblémově  daň finančnímu úřadu zaplatit. A možností jak peníze finančnímu úřadu doručit je mnoho, využít lze nejen příkaz k úhradě, ale třeba také daňovou složenku.

Příspěvek na živobytí

13.03.  |  Elena Ondrová

Nový zákon o pomoci v hmotné nouzi upravuje poskytování pomoci k zajištění základních životních podmínek fyzickým osobám, které se nacházejí v hmotné nouzi. V hmotné nouzi je osoba, která má problémy se zabezpečením základní obživy, bydlení nebo také pokud ji postihne vážná mimořádná událost například živelní pohroma.

Hampl: Zavedení eura ceny nezvýší

12.03.  |  Lukáš Buřík

Česká republika se pomalu, ale jistě připravuje na vstup do měnové unie. Konečný termín však zatím není znám. Nejen na přijetí eura a jeho dopady, ale i na další ekonomická témata jsme se ptali Mojmíra Hampla, jednoho z členů bankovní rady a vrchního ředitele ČNB.

Důchody rostou, důchodců přibývá

09.03.  |  Elena Ondrová

Bude více důchodců než pracujících. To jsou vize, které stále nutí přemýšlet odborníky o změně důchodového systému. Podle informací ČSSZ se sice během posledních pěti let zvýšil počet důchodců, ale s tímto růstem se také zvyšoval počet poplatníků. Víte například kolik poplatníků přispívá v současné době na jednoho důchodce?

Volba spotřebitelů 2007: Rekordní počet kategorií

02.03.  |  Radka Reichelová

ATOZ EVENT uzavřela registraci výrobků do již 7. ročníku marketingového programu Volba spotřebitelů 2007 – Nejlepší novinka. Letos se bude ucházet o ocenění 80 výrobků / výrobkových řad, které odborná porota rozdělila do rekordních 26 kategorií. Jedná se o jediné ocenění na domácím trhu, které je udělováno na základě průzkumu mezi samotnými spotřebiteli.

Dovážíte? A nepřicházíte zbytečně o miliony?

27.02.  |  Michal Sailer

Vstupem České republiky do Evropské unie došlo ke značnému zjednodušení dovozu i vývozu zboží z a do zemí Evropské unie. Český obchodník, dovážející například olivy z Řecka, už nemusí trávit hodiny proclíváním dováženého zboží.

Nemocenská stále ve starém kabátě

22.02.  |  Nadja Fehimovič

Účinnost zákona o nemocenském pojištění byla posunuta až na začátek roku příštího. Znamená to, že se pravidla prozatím výrazněji neliší. Otázkou však zůstává, zda nová podoba zákona přinese slibované zlepšení systému. Prozatím převládají spíše skeptické názory.

Voda je zajímavou příležitostí pro investory

21.02.  |  Lukáš Buřík

Voda je nejzákladnějším, nejnutnějším a nejpotřebnějším zdrojem naší planety. Poptávka po ní neustále roste a trh s vodou má obrovský růstový potenciál. Voda je je však nejen nutným zdrojem pro každou živou bytost, ale stala se i zajímavou investiční komoditou.

Pojistný trh ztrácí na dynamice

15.02.  |  Lukáš Buřík

Objem předepsaného pojistného vytrvale roste a v loňském roce dosáhlo téměř 120 miliard korun. Vyplývá to z předběžných výsledků, které shromáždila Česká asociace pojišťoven od svých členů. Statistiky však ukazují, že pojistný trh v posledních letech ztrácí své tempo růstu.

Nové ekonomiky ovlivňují celosvětové hospodářství

13.02.  |  Nadja Fehimovič

Dle předpovědí se v roce 2007 výrobní průmysl bude muset potýkat se silnější mezinárodní konkurencí. Důvodem je především silný růst nových industrializovaných ekonomik, které začínají hrát významnou roli na celosvětovém hospodářství.

Finance.cz dostaly k narozeninám nový vzhled

12.02.  |  Michal Ruml

Ke svým desátým narozeninám dostaly Finance.cz nové logo, barvu i design. Společným jmenovatelem všech změn, a že je jich opravdu hodně, je zvýšení přehlednosti a uživatelského komfortu pro vás, naše čtenáře.

Pojistné podvody se množí i díky počasí

08.02.  |  Lukáš Buřík

Boj s pojistnými podvody neutichá. Během loňského roku prošetřovali specialisté pojišťoven téměř 5000 pojistných událostí, které byly klasifikovány jako pojistný podvod. Díl viny na tomto výsledku nese i nepříznivé počasí a přírodní kalamity

I přes stamilionové škody pojištění zřejmě nezdraží

26.01.  |  Lukáš Buřík

Počasí v posledních týdnech je značně nevyzpytatelné. Komu zaručeně radost nedělá, jsou pojišťovny. Již teď je jasné, že škody, které způsobilo řádění větru a následné přívaly sněhu, dosáhnou devítimístné cifry.

Navrátil: Nový zákoník práce způsobí vyšší náklady

22.01.  |  Nadja Fehimovič

Od nového roku nabyl účinnosti nový zákoník práce. O nutnosti novelizace a změnách, které nová legislativní úprava přinesla jsme se bavili s JUDr. Zdeňkem Navrátilem z advokátní kanceláře Pelíšek, Navrátil & partneři.

Vánoce na splátky aneb jak z dluhové pasti

04.01.  |  Lukáš Buřík

Dluhy a půjčky. Jeden z nejpalčivějších problémů, který po Vánocích trápí stále více tuzemských domácností. Řada z nich je pak překvapena nevítanou návštěvou exekutora. Jak najít cestu z labyrintu úvěrů a půjček?
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz