Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD rostou mzdy nejrychleji?

29.04.  |  Petr Gola

Za rok 2014 činila průměrná mzda v Česku 34,1 % průměru všech členských zemí OECD, za rok 2022 potom již 49,1 % průměru všech členských zemí OECD. Česko tak patří mezi členské země OECD, kde průměrná nominální mzda rostla rychleji, než rostl průměr za všechny členské země. Premianty růstu průměrné mzdy v porovnání s ostatními zeměmi OECD jsou za dané období Island, Kanada, Izrael a Irsko. Na opačném konci pomyslné tabulky jsou Norsko, Švédsko a Turecko.

Vánoce na splátky aneb jak z dluhové pasti

04.01.  |  Lukáš Buřík

Dluhy a půjčky. Jeden z nejpalčivějších problémů, který po Vánocích trápí stále více tuzemských domácností. Řada z nich je pak překvapena nevítanou návštěvou exekutora. Jak najít cestu z labyrintu úvěrů a půjček?

SEPA zjednoduší a zlevní platební styk v EU

15.12.  |  Michal Ruml

Slyšeli jste někdy o SEPA? Jedná se o jednotný standart bankovní platby v eurech v rámci EU, který umožní platby mezi členskými státy EU stejně jednoduše a za stejnou cenu jako je tomu u plateb v rámci jedné země.

MPSV: Nová minima, příspěvky i mzda

12.12.  |  Lukáš Buřík

Od nového roku pro nás vláda nachystala nejedno překvapení. Snížila hranici životního minima, naopak zvýšila rodičovský příspěvek, minimální mzdu a spotřební daň. Ale o tom už více v dnešním fintriku …

Nový systém i výše dávek sociální péče

11.12.  |  Nadja Fehimovič

Nový rok nám přinese revoluční systém dávek státní sociální péče. Jaké budou nové dávky, pro koho budou určeny a v jaké výši je budou úřady poskytovat se dozvíte v dnešním Fintriku.

Finance pro nefinančníky: bestseller na pultech knihkupců

08.12.  |  Pavel Nesejt

Finance pro nefinančníky je nová kniha, která se v těchto dnech dostává ke knihkupcům. Pokud potřebujete vysvětlit složité finanční pojmy jednoduchou formou nebo hledáte zajímavý dárek, pak pro vás máme dobrý tip.

Cena dálniční známky stejná, zdražovat se ale bude

29.11.  |  Pavel Nesejt

Prodej ročních dálničních kupónů na rok 2007 byl zahájen koncem minulého týdne, prodej časových kupónů bude zahájen až koncem roku. Ročních i časových kupónů bude na prodejních místech dostatečné množství, slibuje ministerstvo.

Nový rok přinese zásadní změny v sociálních dávkách

23.11.  |  Nadja Fehimovič

Od nového roku se zásadně mění systém dávek sociální péče. Všechny dosavadní dávky budou zrušeny nebo nahrazeny dávkami novými. Přinášíme vám přehled všech změn a postup, kterým se budou úřady řídit.

Registrace výrobků do programu Volba spotřebitelů 2007 - Nejlepší novinka otevřena

21.11.  |  Radka Reichelová

Atoz Event otevřela registraci výrobků do sedmého ročníku programu Volba spotřebitelů 2007 – Nejlepší novinka. Výrobci a distributoři rychloobrátkového sektoru (s výjimkou tabákových výrobků) mohou přihlásit své výrobky do 30. listopadu 2006.

Dluh a deficit vlády v evropském kontextu

09.11.  |  Pavel Nesejt

Tak a je to tady. S miliardami si nevystačíme, jsou zde biliony. Podle inzerce v tisku byl k září dluh veřejných financí 1,3 bilionu, podle Eurostatu byl ke konci roku 2005 dluh vládního sektoru více než 900 miliard. Jak to tedy je doopravdy? Jak nás minulé vlády zadlužily?

Rozpočty ČR i EU schváleny v prvním čtení

01.11.  |  Pavel Nesejt

V minulých dnech byly v prvním čtení schváleny dva rozpočty na rok 2007. Naše Poslanecká sněmovna schválila návrh domácího státního rozpočtu a Evropský parlament schválil návrh rozpočtu celé Evropské unie. Jak se budou v příštím roce utrácet miliardy?

I hraniční přechody mají otvírací dobu

31.10.  |  Elena Ondrová

K překroční státní hranice jsou určeny hraniční přechody. Některé jsou pouze pro pěší, jiné mohou použít též osobní nebo nákladní automobily. Ovšem ne všechny mají otevřeno nonstop v kteroukoliv roční dobu.

Lidé spoří méně a netradičně

25.10.  |  Nadja Fehimovič

Úspory domácností významně ovlivňují růst ekonomiky. Historicky patřili Češi k nejspořivějším národům v Evropě. Jaká je situace v současnosti? Jak moc se změnilo chování spotřebitelů?

Státu hrozí další žaloba kvůli nájemnému

18.10.  |  Michal Ruml

Ústavní soud letos rozhodl, že majitelé domů s regulovaným nájemným mohou žalovat stát o uhrazení škody vzniklé regulací nájemného. Pokud stát spor prohraje, bude čelit žalobě i od Sdružení platičů tržního nájemného.

Domácnostem od října zlevnil plyn

16.10.  |  Elena Ondrová

Léto s tropickými dny je pryč a topná sezóna se pomalu začíná hlásit. Pro všechny, kteří vytápí svá obydlí plynem, je tu jedna dobrá zpráva. Po několika zdražováních zemní plyn od 1. října opět zlevnil. U domácností je to v průměru o 5,5 procenta.

Zbytečné strašení s dluhem domácností

16.10.  |  Pavel Nesejt

Taky už vás štve, jak nás pořád všichni straší s těmi dluhy? Fintriky tohoto týdne se budou dluhy podrobně zabývat. Soustředíme se především na zadlužení domácností, na dobré a špatné a hlavně na rizika. Dnes ale konečně pravdivá čísla.

Klienti Spořitelny: Pozor na podvodný e-mail

12.10.  |  Michal Ruml

Začátkem září jsme mohli sledovat případ napadení klientských účtů dvou českých bank. Řada klientů jedné z nich, České spořitelny, včera obdržela podvodný e-mail, který je vyzýval k vyplnění identifikačních údajů.

Volíme členy zastupitelstev obcí a senátory

10.10.  |  Elena Ondrová

Rok 2006 je rokem volebním. Někteří voliči tak mohou volit až třikrát. Po červnových volbách do Poslanecké sněmovny nás čekají volby do zastupitelstev obcí a ve třetině volebních obvodů také volby do Senátu. Kdy a jak se bude volit?

Zdraží růst sazeb ČNB úvěry?

28.09.  |  Michal Ruml

Česká národní banka se na svém středečním jednání rozhodla po dvou měsících opět zvýšit klíčové úrokové sazby. Od těch se odvíjí úročení klientských úvěrů. Úrokové sazby by měly růst hlavně u úvěrů na bydlení.

Odměňování za práci je stabilní, benefity rostou

26.09.  |  Pavel Nesejt

Průměrná mzda roste. Podle statistiků ve druhém čtvrtletí o 6,9 %, podle studie PwC se za rok zvýšila o 5 %. Roste také počet firem, které zaměstnancům nabízí nejrůznější benefity. Jak jste na tom vy a vaše odměny?

Regulace finančního poradenství na obzoru

15.09.  |  Nadja Fehimovič

Každý z nás stojí o kvalitní služby. U zprostředkování finančních produktů či poradenství to platí dvojnásob. Je proto až s podivem, že v této oblasti stále neexistují jednotná pravidla. Dočkáme se?

Tempo růstu HDP polevilo, stále je ale vysoké

12.09.  |  Pavel Nesejt

Reálný meziroční růst HDP, klíčového ukazatele vývoje ekonomiky, se ve druhém čtvrtletí 2006 snížil na 6,2 % po růstu 7,1 % ze čtvrtletí prvního tohoto roku. Přes tento nepatrný pokles je tempo růstu ve srovnání se západní Evropou vysoce nadprůměrné.

Podpora bydlení od státu v příštím roce klesne

08.09.  |  Nadja Fehimovič

V minulém týdnu došlo ke schválení rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení. Na rozdíl od letošního roku došlo k poklesu vyhrazených prostředků. Na druhou stranu zůstaly zachovány všechny dosavadní programy podpor.

Do energie půjdou biliony dolarů

29.08.  |  Lukáš Buřík

Celosvětová spotřeba elektrické energie nezadržitelně roste. Již teď je zřejmé, že pro uspokojení energetických požadavků obyvatel naší planety bude třeba do energetiky investovat bilióny dolarů.

Boom bytové výstavby a stěhování za prací

28.08.  |  Pavel Nesejt

Bytová výstavba ve většině regionů Česka zažívá velký boom. Nejsilnější regiony jsou tradičně Praha, kraje Středočeský, Jihomoravský a pravděpodobně díky plánované stavbě automobilky Hyundai i kraj Moravskoslezský. Jak je to s cenovou dostupností bytů v regionech?

Občan je pojištěn v zemi, kde pracuje

16.08.  |  Nadja Fehimovič

Čím dál více lidí se rozhoduje pro práci v zahraničí. Do karet jim hraje i společná politika, která poskytuje sociální ochranu jedince. Dokonce za odpracovanou dobu v zahraničí získáme i nárok na důchod.

Českým exportérům se vede dobře

09.08.  |  Nadja Fehimovič

Dva roky po vstupu České republiky do EU je zřejmé, že odstranění překážek dovozu a vývozu přispělo k zlepšení obchodní bilance. Daří se i našim přistupujícím kolegům, přesto nedosahuji úrovně ČR.

ČNB zvýšila úrokové sazby

27.07.  |  Michal Ruml

České národní banka dnes na svém jednání po devíti měsících opět zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní sazba od zítřka vzroste na 2,25 procenta.

Nemocenské pojištění není jen nemocenské

26.07.  |  Elena Ondrová

Co  přinese nový zákon o nemocenském pojištění? S výjimkou nemocenské jsou ostatní dávky vypláceny od prvního dne z nemocenského pojištění. Jakou možnost mají firmy po vstupu zákona v platnost?

Od ledna mateřská také pro muže

18.07.  |  Elena Ondrová

Čekáte přírůstek do rodiny? Zákon o nemocenském pojištění umožní od ledna získat peněžitou pomoc v mateřství nově také mužům. Za jakých podmínek mohou muži vystřídat ženy v péči o dítě? Zlepší se tak postavení žen?

Rumunské bankovnictví před vstupem do EU

12.07.  |  Tomáš Hes

Rumunský bankovní trh současnosti je pozoruhodným místem, kde se bankovnictví projevuje v mnoha překvapivých formách. Evropská unie je za dveřmi a intenzita konkurenčního zápolení roste.

Střední a východní Evropa objevuje úvěry

15.06.  |  Michal Ruml

Bankovní trh a především obliba úvěrů ve střední a východní Evropě neustále rostou. Objem půjček se zde od roku 2000 zdesetinásobil. Proč se tak děje a jak rostly jednotlivé země regionu? Odpovědi najdete v našem článku.

Další zvýšení minimální mzdy

14.06.  |  Nadja Fehimovič

Minimální mzda od prvního července vzroste na necelých osm tisíc korun. Pro někoho je tato zpráva radostná, pro jiného přináší další problémy. Jaké základní výhody a nevýhody přináší pro běžného občana?

Česká ekonomika láme rekordy

09.06.  |  Nadja Fehimovič

Realita potvrdila optimistické odhady expertů. Český hrubý domácí produkt rostl v prvním čtvrtletí letošního roku o 7,4 %. Tahounem byl především průmysl.

Zadluženost roste, banky vydělávají

02.06.  |  Michal Ruml

Česká národní banka včera zveřejnila Zprávu o finanční stabilitě za rok 2005. Jak se podle expertů z ČNB bankovní sektor v loňském roce vyvíjel? Více v našem článku.

Chystá se zlepšení jihomoravské dopravní sítě

25.05.  |  Lukáš Buřík

Výstavba a obnova dálniční sítě nebo rozšíření tramvajových linek jsou jen některé z kroků, jejichž cílem je zkvalitnění dopravní obslužnosti jihomoravského kraje.

Být nemocným se nevyplácí

24.05.  |  Nadja Fehimovič

Asi se všichni shodneme, že nemoc není zrovna příjemná záležitost. Tento pocit se ještě násobí pohledem na výplatní pásku. Jak je to s výpočtem nemocenské a jakých změn se v příštím roce dočkáme?

Voličský průkaz otevře každou volební místnost

23.05.  |  Elena Ondrová

Čtyři roky utekly jako voda a příští víkend nás opět čekají  volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Pokud nemůžete volit ve svém volebním okrsku, zařiďte si voličský průkaz. Potom můžete volit kdekoli v Česku i v zahraničí.

Ekonomika před volbami - jak se nám daří?

18.05.  |  Pavel Nesejt

Průmyslová produkce domácích podniků roste a s ní i sebechvála vlády, připisující si významný podíl na tomto úspěchu. Jak je to tedy s domácí ekonomikou těsně před volbami?

Vypovědět nájem lze nyní bez soudu

11.05.  |  Nadja Fehimovič

Novela občanského zákoníku, která již nabyla účinnosti umožnila pronajímatelům vypovídat smlouvy nájemcům bez povinného soudního souhlasu. Na novou právní úpravu nás upozornil veřejný ochránce práv.

Výdaje za potraviny u nás nad průměrem EU

28.04.  |  Vladimír Šindelka

Dalším a neméně důležitým ekonomickým ukazatelem, na který jsme se ve fintricích tohoto týdne zaměřili, je spotřeba domácností. Jak jsou na tom české domácnosti při porovnání s Evropou?

V sociálnosti nijak nevyčníváme

27.04.  |  Lukáš Buřík

Pod sociálním státem si lze představit takový stát, který se snaží zajistit přijatelné životní podmínky pro všechny své občany. Do jaké míry jsme sociální a jak jsme na tom v porovnání s Evropou?

Deficit státního rozpočtu loni výrazně nižší

26.04.  |  Michal Ruml

Deficit státního rozpočtu musí být pod třemi procenty HDP, to je jedna z podmínek pro přistoupení ČR k euru. Loni se nám to povedlo. Jak si vedly ostatní země EU? Více v našem článku.

Zahraniční investice k nám stále proudí

25.04.  |  Nadja Fehimovič

Příliv přímých zahraničních investic má pro ekonomiku státu pozitivní vliv. Kromě nových pracovních míst, přispívá i zvýšením produktivity práce a zlepšením platební bilance dané země.

Obchod se zahraničím utěšeně roste

24.04.  |  Pavel Nesejt

Statistiky sice vypadají většinou nudně, ale jejich podrobný průzkum nám poodhaluje zajímavé souvislosti. Dnes se podíváme na statistiky zahraničního obchodu. Jak se za deset let náš obchod se světem změnil?

Mzdy v Česku pořád nízké

21.04.  |  Pavel Nesejt

Vývoj mezd je jedním z nejsledovanějších ukazatelů v ekonomice. Údaj o průměrné mzdě je sledován nejen ekonomy, ale také širokou veřejností. Jak si stojí Česko v porovnání s novou i starou Evropou?

Český HDP v roce 2005 lámal rekordy

20.04.  |  Michal Ruml

Hrubý domácí produkt je klíčovým ukazatelem vypovídajícím o výkonnosti a vývoji ekonomiky země v daném roce. Náš HDP loni vzrostl o 6% a překonal tak své historické rekordy.

Česká nezaměstnanost pod průměrem EU

19.04.  |  Vladimír Šindelka

Jedním z nejsledovanějších ekonomických ukazatelů je nezaměstnanost. Dneska jsme se proto zaměřili na porovnání evropských zemí právě z hlediska míry nezaměstnanosti.

Inflace v ČR patří k nejnižším v Evropě

18.04.  |  Nadja Fehimovič

Inflace je jedním ze základních makro ukazatelů. Zajímají-li vás podrobnosti ohledně výpočtu nebo dopadu inflace na finance, či porovnání s ostatními státy, přečtěte si dnešní fintrik.

Kvalita poskytnutých informací pro občany se různí

30.03.  |  Nadja Fehimovič

Velice často potřebujeme poradit při vyplňování daňového přiznání. V těchto případech se obracíme na infolinky různých úřadů. Jak kvalitních odpovědí se dočkáme? Otestovali jsme je za vás!

Ombudsman stanovil principy dobré správy

22.03.  |  Nadja Fehimovič

Každému z nás, kdo alespoň někdy jednal s úřady se stalo, že byl svědkem nevhodného chování. Právě proto se veřejný ochránce práv pokusil o vymezení deseti bodů, kterými by se měli úředníci do budoucna řídit.

Konečně kladná bilance zahraničního obchodu

10.03.  |  Nadja Fehimovič

Loňský rok se stal významným mezníkem z pohledu zahraničního obchodu. Bylo zaznamenáno nejlepší saldo za celou historii ČR. Co tomu přispělo a co nás stále brzdí v dosažení ještě lepších výsledků?

ČNB bude dohlížet na celý finanční trh

08.03.  |  Michal Ruml

Pod Českou národní banku budou od dubna integrovány všechny dozorové instituce českého finančního trhu. Co to vlastně znamená a proč k tomu došlo? Více v našem článku.

Mzdy jako ukazatel politické úspěšnosti

01.02.  |  Nadja Fehimovič

Volby už nám klepou na dveře. Politické strany se začínají chlubit svými minulými úspěchy a slibovat budoucí. Pokusili jsme se porovnat vývoj mezd v čase v souvislosti s aktuální vládnoucí stranou.

Zdravotnictví léčíme strašením lékárníků

26.01.  |  Pavel Nesejt

Máme nemocného pacienta. Jmenuje se zdravotnictví. Naordinovali jsme mu léčbu: šokové terapie, někdy pohrozit a často strašit. A co třeba začít u lékárníků, oni se nemohou bránit. Vyhláškou jim sebereme tučné zisky!

Finanční novinky z dílny zákonodárců

23.01.  |  Nadja Fehimovič

Nový rok je bezesporu datum při kterém dochází k největším změnám v legislativě. Ani letošní rok nebyl výjimkou. Proto jsme pro vás připravili malý výčet těch nejdůležitějších změn.

Koruna stále sílí a bude i nadále

18.01.  |  Michal Ruml

Silná koruna s sebou nepřináší jen negativa, ale i pozitiva. Od března 2004, kdy její posilování začalo posílila již o 14% a sílit bude díky rostoucí české ekonomice i nadále tvrdí odborníci.

Zahraniční investice do Rumunska stoupají

16.01.  |  Tomáš Hes

Zahraniční investice se hrnou nejen do Česka, ale i do dalších států bývalého Východního bloku. Jak je to s investory v Rumunsku a jaký se předpokládá hospodářský růst v příštích letech?

Lékárny a distributoři si zachovají marži 32%

30.12.  |  Pavel Nesejt

Bitva mezi Ministerstvem zdravotnictví a lékárníky má další pokračování. Od pondělka mělo dojít ke snížení marže lékáren a distributorů léčiv o 3 % na 29%. Z důvodu formální chyby v cenovém výměru se tak nestane a lékárny si tím nepohorší.

Loučení se starým, čekání na nový

30.12.  |  Pavel Nesejt

Zítra končí rok 2005 a nám nezbývá, než se za ním poohlédnout a trochu bilancovat. V čem byl dobrý? Co vše se nám na Finance.cz povedlo a co nás čeká v roce 2006?

Proč je Rumunsko tak drahé?

29.12.  |  Tomáš Hes

Rumunsko patří mezi nejchudší státy Evropy. Toto klišé ostře kontrastuje se zkušenostmi lidí, žíjících v Bukurešti. Vysoké ceny zboží, drahé nájmy, nízké platy. Jaké jsou důvody rozporu?

Sociální stipendia nejspíš v dalším roce

22.12.  |  Nadja Fehimovič

Studenti z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima se pravděpodobně dočkají sociálních stipendií už v příštím roce. Stanovuje to novela vysokoškolského zákona.

Čína má šestou největší ekonomiku na světě

21.12.  |  Michal Ruml

Jsou to již tři roky, kdy se díky chybě Českého statistického úřadu změnila výše našeho HDP. V Číně provedli revizi struktury ekonomiky a výsledkem je o 17% vyšší HDP za rok 2004 a šesté místo na světě. 

Světové ceny energií porostou pomaleji, v Česku naopak

15.12.  |  Pavel Nesejt

Zatímco Česko čeká další vlna zdražování energií ihned od 1.ledna příštího roku, světové ceny porostou podle studie Euler Hermes pomaleji, než se očekávalo na začátku letošního léta.

Letadlem z Brna do Prahy od dnešního dne realitou

12.12.  |  Pavel Nesejt

Dnešek byl pro mnoho obyvatel nejen Brna, ale celého jihu Moravy slavnostním dnem. Na letišti v Tuřanech přistálo po delší době letadlo na pravidelné lince Praha - Brno.

Rumunský maloobchod v centru pozornosti

01.12.  |  Tomáš Hes

Zvykli jste si na super a hypermarkety? Nakupujete rádi v diskontech? Kdybyste byli v Rumunsku, mnoho šancí na podobný druh nakupování byste neměli. O rumunský maloobchodní trh se ale svede již brzy silná bitva...

Česká republika lákadlem pro investory

29.11.  |  Lukáš Buřík

Nejen východoasijské země jsou pro zahraniční investory velkým lákadlem. Pozadu nezůstává ani Česká republika. Jak si stojí naše země v porovnání se státy  střední a východní Evropy? Jaká jsou budoucí očekávání?

Vývoj dávek ze státního rozpočtu

11.11.  |  Nadja Fehimovič

Mezi sociální příjmy řadíme dávky, které jsou občanům poskytovány ze strany sátu. MPSV zveřejnila statistiky poskytnutých dávek za první pololetí letošního roku a porovnala je s loňskými čísli.

Úrokové sazby nadále porostou

08.11.  |  Lukáš Buřík

Česká národní banka učinila koncem října překvapivý krok, když se rozhodla zvýšit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Jaké jsou budoucí prognózy ekonomů ohledně jejich dalšího vývoje?

Nová makro předpověď je ódou na radost

01.11.  |  Pavel Nesejt

Čtyřikrát do roka nás úředníci Ministerstva financí obšťastňují věšteckým dokumentem, který by se při přísné kritice dal nazvat ódou na skvělou sociálnědemokratickou vládu.

Překvapivý růst úrokových sazeb

27.10.  |  Lukáš Buřík

O čtvrt procentního bodu se dnes rozhodla zvýšit Česká národní banka úrokové sazby. Překvapila tak většinu ekonomů, kteří jako důvod zvýšení sazeb označují obavy z vyšší inflace.

Dlužím kam se podívám...

24.10.  |  Pavel Nesejt

Snad každá pátá reklama nás láká na super levné půjčky. Banky nás tak masírují ke stále většímu a většímu zadlužování. Ve skutečnosti nám ale chystají léčku. Jak to tedy s tím celkovým zadlužením domácností je?

Hurikány pomůžou růstu ekonomiky USA

19.10.  |  Pavel Nesejt

Jedno zlaté přísloví říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Zdá se, že toto přísloví se dá úspěšně aplikovat i na ekonomiku USA po hurikánech Katrina a Rita. Aspoň tomu napovídají zveřejněné analýzy. Proč tomu tak bude?

Erbenová z ČNB očekává rozpočet s menším deficitem

17.10.  |  Pavel Nesejt

V budově ČNB se uskutečnilo ve dnech 10.-12. října 2005 bankovní fórum s názvem „Banky Ruska, střední a východní Evropy a jejich role v prohloubení ekonomické spolupráce s ostatními státy.” Zúčastnili se ho významní představitelé bankovních, finančních kruhů i vládních orgánů a organizací z Ruské Federace, Maďarska, Slovenska i České republiky.  Zajímavé bylo také vystoupení Michaely Erbenové z ČNB, která vyslovila prognózu o snížení deficitu státního rozpočtu.

Jahn a Singer o Česku v EU

05.10.  |  Lukáš Buřík

Včera v odpoledních hodinách se v areálu brněnského výstaviště konalo diskuzní fórum, jehož tématem byla česká hospodářská strategie, euro a Evropská unie.

Rostoucí mzdy a posilující koruna nás přibližují Evropě

06.09.  |  Pavel Nesejt

Dostali jste letos přidáno? Podle Českého statistického úřadu jsme si v průměru meziročně všichni polepšili skoro o tisíc korun. Jak je to ale doopravdy? A jak jsme na tom v porovnání s Evropou?

Česko v žebříčku korupce

12.08.  |  Nadja Fehimovič

Korupce se považuje za jeden z destrukčních faktorů dané společnosti. Nejen příjemci, ale i plátci úplatků nesou vinu za její šíření. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy?

Česká republika z pohledu investora

10.08.  |  Lukáš Buřík

Příliv zahraničních investic je pro chod ekonomiky velice důležitý. Pokud investor chce mít jistotu, že o svůj vložený kapitál nepřijde, měl by se zaměřit na bezpečné destinace s dobrým ratingem.

Makro porovnání Česka a světa

08.08.  |  Pavel Nesejt

Zadlužení země roste. Vláda neřeší nezaměstnanost. Výkon ekonomiky není dostatečný. Vysoké daně dusí podnikatele. Je to všechno pravda? Jak si vedeme v porovnání s jinými státy?

Hamburger ve službách ekonomů

01.08.  |  Nadja Fehimovič

Existují různé způsoby jak srovnávat cenové hladiny v jednotlivých státech. Významné místo zaujímá i Big Mac index, který poměřuje ceny hamburgerů v různých zemích světa.

Studie Euler Hermes: celosvětové zpomalení růstu

22.07.  |  Pavel Nesejt

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes publikovala studie zaměřené na regiony střední a východní Evropy, Ruska, Německa, USA a eurozóny. Co lze očekávat? Jaké jsou rizika vývoje?

Státní rozpočet poprvé s přebytkem

13.07.  |  Pavel Nesejt

Plýtvání, schodkové hospodaření a zbytečné utrácení vlády je trnem v oku opozice již několik let. O to více překvapí zpráva o kladném pololetním výsledku hospodaření pánů ministrů...

Rovné příležitosti mužů a žen jsou v Česku hudbou budoucnosti

30.06.  |  Pavel Nesejt

Česká republika sice splnila povinnosti stanovené Evropskou unií v rámci přístupového procesu, nicméně v praxi se situace v rovném postavení mužů a žen příliš nezlepšuje.

Ekonomika si vede nad očekávání dobře

09.06.  |  Pavel Nesejt

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o růstu domácí ekonomiky vyjádřené změnou hrubého domácího produktu (HDP). Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu meziročně reálně o 4,4 %.

Členství v Unii pomohlo zahraničnímu obchodu

09.06.  |  Pavel Nesejt

Je to téměř měsíc, co jsme na tomto místě hodnotili rok našeho členství v Evropské unii. Zaměřili jsme se na ekonomické výhody a nevýhody, dnes se podrobněji podíváme na výsledky zahraničního obchodu po ročním členství v EU.

Léky a finanční služby zdražily nejvíce

08.06.  |  Pavel Nesejt

Český statistický úřad dnes publikoval aktuální čísla o květnovém indexu spotřebitelských cen, neboli inflaci. Sledování inflace je důležité nejen pro ekonomy, ale i pro investory i drobné střádaly.

Ohlédnutí za konferencí Security 2005

24.05.  |  Pavel Nesejt

V úterý 17. května proběhla pod záštitou Ministerstva informatiky ČR konference Security 2005, která je tradičně věnována problematice bezpečnosti informačních technologií. Finance.cz byly mediálním partnerem akce.

Dojde ke změně životního minima?

19.05.  |  Nadja Fehimovič

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo návrh zákona, kterým dojde ke změnám v sociálním systému. Budou sociální dávky spravedlivější? Nebudou pracující občané nadále dotovat „flákače“?

Češi jsou stále bohatší

18.05.  |  Pavel Nesejt

Bohatství Čechů se rozrůstá geometrickou řadou. Podle analýzy Českého statistického úřadu za roky 2001 až 2004 stouplo o téměř 19 % (o 215 miliard korun). V polovině loňského roku tak obyvatelstvo disponovalo aktivy ve...

První rok v Unii. Jak se nám žije?

10.05.  |  Pavel Nesejt

Česká republika slaví první rok členství v Evropské unii. Čím více se začíná diskutovat o Euroústavě, tím méně se mluví o ekonomických kladech a záporech, které členství přineslo. Poohlédněme se za nimi alespoň my.

Výběr daní nás stojí miliardy

21.04.  |  Pavel Nesejt

Ať se nám to líbí nebo ne, daně platit musíme. Má to i výhody: školství, zdravotnictví, soudnictví je (téměř) zdarma. Když ale zjistíme, kolik výběr daní stojí, zvedne nás to ze židle...

Ubírá domácí ekonomika na rychlosti?

12.04.  |  Pavel Nesejt

Tak nám statistici chrlí jeden zajímavý údaj za druhým. Údaje zajímavé jsou, ale ne vždy potěšující. Inflace klesá, průmyslová a stavební výroba bohužel také. Naopak ropa stále zdražuja a to se nám před začínající sezónou líbit nemůže.

Začíná projekt zkoumající životní úroveň obyvatel

05.04.  |  Nadja Fehimovič

Už pouze pět dnů zbývá do spuštění projektu Životní podmínky 2005. Víte, co to obnáší a jak jsou chráněny data, které poskytne sedm tisíc náhodně vybraných rodin po celé republice?

BVV: Budeme posilovat pozici lídra regionu

31.03.  |  Pavel Nesejt

Jaké jsou perspektivy výstavnictví v Brně, Česku a středoevropském regionu? Jaké mají Veletrhy Brno plány a cíle? Co letos návštěvníci uvidí? Přečtěte si rozhovor s Lucií Zumrovou z BVV.

Stát loni hospodařil lépe, než sám čekal

23.03.  |  Pavel Nesejt

Vládě se podařil husarský kousek. Podařilo se jí snížit deficit státního rozpočtu za rok 2004 na 3,0 %. Tento deficit je tak nejnižším ve středoevropském regionu a splňuje se tím tak jedno z kritérií přijetí eura.

Zveřejněné makroúdaje v centru pozornosti

15.03.  |  Pavel Nesejt

Jak číst zveřejňovaná makrodata? Dá se věřit statistikám? Je dobré sledovat růst platů v ekonomice nebo výši HDP? Statistika to nejsou jen nudná čísla, každý si v nich může najít kus své pravdy podle toho, jak je čte...

Vyzrajeme nad nezaměstnaností?

16.02.  |  Nadja Fehimovič

Zvyšující se nezaměstnanost se stává nejen ekonomickým, ale i sociálním problémem. Národní akční plán zaměstnanosti má přispět k řešení této situace. Jsou tyto plány pouhými sny, nebo nám opravdu pomohou?

V českých domácnostech chybí milióny počítačů

25.01.  |  Pavel Nesejt

Pokud si právě teď čtete tento článek a sedíte v pohodlí svého bytu nebo domu, patříte mezi 15 % českých domácností, které mají to štěstí a jsou připojeni na internet. Je to neuvěřitelné, ale podle výzkumů Českého i Evropského statistické úřadu je v...

Produkce roste, inflace ale také

14.01.  |  Pavel Nesejt

Statistický úřad tento týden zveřejnil dvě informace. Jednu příjemnou, druhou méně. Výkon průmyslu roste nad očekávání slušným tempem, inflace bohužel ale také...

OECD vzkazuje: Vytvořte prostor pro snížení daní

16.12.  |  Pavel Nesejt

Závěry a doporučení pro domácí ekonomiku formulované ve zprávě OECD mluví jasnou řečí: vytvořit prostor pro snižování přímých daní, reformovat výdaje a provést reformu penzí.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz