Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko

24.04.  |  Petr Gola

Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

Bublina splaskla: Ropa je o 30% levnější než v červenci

05.09.  |  Jaroslav Brychta

Cena ropy klesla během osmi týdnů o 40 dolarů. To co by znělo ještě před dvěma lety jako věta z jiného světa se nyní stalo realitou, které se nikdo moc nediví. Co za tím stojí a je ropy opravdu nedostatek?

Účinná fiskální politika Spojeným státům pomáhá

02.09.  |  Jaroslav Brychta

Americká ekonomika si v druhém čtvrtletí prošla pozoruhodným oživením za kterým tentokrát, kromě tržních sil stála také vydatná fiskální podpora, která dokázala zatím odvrátit reálné nebezpečí kontrakce největší světové ekonomiky. Co vlastně americký kongres uzákonil a jaké byly dopady těchto opatření?

Co týden dal?

29.08.  |  Tomáš Skolek

Blýská se na další zdražení plynu, zrušení padesátihaléřů je za dveřmi a Česká pošta plánuje redukci počtu poboček. Americká ekonomika i japonské akcie však rostou a německá nezaměstnanost klesá. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

V Česku je každý desátý chudý

26.08.  |  Petr Gola

Přestože Evropané bohatnou, roste počet lidí ohrožených „chudobou“. Česko patří v tomto směru mezi evropské premianty. „Chudý“ je pouze každý desátý, což je nejméně ze všech zemí. V Česku je chudý každý s příjmem nižší než 2 878 euro za rok, v Lucembursku s příjmem pod 17 808 euro…

Co týden dal?

22.08.  |  Lukáš Pololáník

Konflikt Ruska s Gruzií znamenal odliv kapitálu ze země. Nedůvěra zahraničních investorů srazila kurzy ruských akcií a hlavně kurz rublu. G7 přislíbila Gruzii ekonomickou podporu. Více událostí v našem pravidelném týdenním přehledu.

Čeká západní svět stagflace?

20.08.  |  Jaroslav Brychta

Nebezpečný mix stagnace ekonomiky a růstu cenové hladiny, který naposledy zasáhl západní svět v sedmdesátých letech minulého století nebyl od té doby nikdy aktuálnější než nyní. Má se Evropa a USA znovu obávat tohoto jevu, nebo se historie opakovat nebude?

Co týden dal?

15.08.  |  Michal Ruml

Statistické úřady jednotlivých států začaly zveřejňovat ekonomické údaje za druhé čtvrtletí roku 2008 a bohužel se začíná potvrzovat, že řada významných světových ekonomik se začíná propadat do recese. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Co týden dal?

08.08.  |  Tomáš Skolek

Do důchodu se v Česku bude odcházet v 65 letech. Bankovní rada ČNB snížila úrokové sazby. Inflace a nezaměstnanost mírně vzrostly. A další novinky a zajímavosti v našem pravidelném týdením souhrnu.

Olympiáda zviditelní pořadatelskou zemi

04.08.  |  Elena Ondrová

Čína slibuje nejúspěšnější olympiádu v historii. Olympijské hry, ale i ostatní sportovní akce, jsou vždy pro pořádající zemi významnou událostí.  Na několik dní se pořadatelská země stane pro celý svět středem pozornosti.  Jaké přínosy pořádání těchto akcí přináší?

Co týden dal?

01.08.  |  Lukáš Pololáník

Míra inflace v EU za měsíc červenec je na rekordní hodnotě, inflace v Zimbabwe je nejvyšší v historii vůbec, výhledově se předpokládá pokles cen ropy, které jsou nyní abnormálně vysoké, ceny pohonných hmot v tuzemsku klesají, roste zadlužení českých domácností a další novinky a zajímavosti v našem pravidelném týdenním souhrnu.

EU: najít zaměstnance je problém…

29.07.  |  Petr Gola

Míra nezaměstnanosti v Evropě neustále mírně klesá a v květnu činila již pouze 6,8 %. V některých regionech je již tak nízká, že je pro zdejší firmy problém „sehnat“ nového pracovníka, což žene samozřejmě cenu práce nahoru...

LOH Peking 2008 aneb jak vše začalo

28.07.  |  Elena Ondrová

Necelé dva týdny nás dělí od začátku největšího sportovního svátku tohoto roku, XXIX. letních olympijských her v Pekingu. Podívejte se s námi, kde se myšlenka olympismu zrodila a co patří mezi symboly olympiády.

Co týden dal?

25.07.  |  Michal Ruml

Většině velkých světových automobilek padají zisky, Čína už je v počtu uživatelů internetu světovou jedničkou, guvernér ČNB Zdeněk Tůma oslabil kurz koruny a další novinky a zajímavosti v našem pravidelném týdením souhrnu.

Freddie Mac a Fannie Mae noční můrou obchodníků

25.07.  |  Jaroslav Brychta

Dvě vládou podporované agentury, které pomohly po recesi z roku 2001 postavit americkou ekonomiku zpět na nohy, ji v roce 2008 mohou srazit na kolena. Jaký je vlastně předmět jejich podnikání a proč jsou pro největší světovou ekonomiku a americký styl života tak důležité?

Je posilování koruny iracionální?

23.07.  |  Šárka Grigarčíková

Dokud bude česká ekonomika růst rychleji než okolní západní země, bude česká koruna s největší pravděpodobností i nadále posilovat. Co kurz koruny ovlivňuje a jak se utváří?

Co týden dal?

18.07.  |  Elena Ondrová

Americká centrální banka schválila nová pravidla hypotečního trhu, inflace v Zimbabwe v milionech procent, na anonymních vkladních knížkách ČS ještě přes 3,44 mld. korun a osobních aut na silnicích přibývá. To jsou některé z událostí právě uplynulého týdne.

Bez pasu se do světa nepodíváte

16.07.  |  Elena Ondrová

Vstupem České republiky do Evropské unie se mnoha občanům usnadnilo cestování, díky tomu, že do zemí Evropské unie jim stačí pouze občanský průkaz bez nutnosti vyřizovat si pas. Ovšem pokud se chcete podívat dále, bez pasu se neobejdete.

Kuba: Dvě tváře jedné krajiny

16.07.  |  Eva Lipová

Pokud patříte k lidem, kteří rádi poznávají nová a zajímavá místa na zemi, určitě byste neměli vynechat cestu na Kubu. Tato nesmírně zajímavá země má středoevropanům co nabídnout.

Co týden dal?

11.07.  |  Tomáš Skolek

OPEC vykázala rekordní tržby díky vysokým cenám nafty, míra nezaměstnanosti zůstala na 5 %, inflace mírně zpomalila, koruna prolomila hranici 23,50 CZK/EUR, řetězec Wal-Mart Stores obhájil pozici největší firmy na světě. A to jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Dá se ztratit i radost z dovolené?

09.07.  |  Jan Papež

Na světě je návrh novely Občanského zákoníku, kde se nově objevuje i pojem “ztráta radosti z dovolené“. Jedná se o dobrou věc, nebo pouze o vládní populismus? Problém komentuje Jan Papež z cestovní kanceláře Marco Polo.

Co týden dal?

04.07.  |  Elena Ondrová

Nejvyšší životní náklady jsou v Londýně, cena ropy překročila hranici 145 dolarů za barel, ECB zvýšila základní úrokovou sazbu, zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem a pošta nabízí další služby občanům. To jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Postačí cestovní pojištění v kartě?

01.07.  |  Elena Ondrová

Prázdniny začínají a lidé se chystají na dovolenou do zahraničí. Řada z nás má nějakou platební nebo kreditní kartu a často je její součástí také cestovní pojištění. Vyvstává tak otázka, zda je toto pojištění dostatečné.

Pikora: Můj názor na přijetí eura? Čím později, tím lépe!

30.06.  |  Michal Ruml

Nejen o našem vstupu do Eurozóny, ale i o současném rekordně silném kurzu koruny či o vývoji důležitých ekonomických ukazatelů jsme si povídali s Vladimírem Pikorou, hlavním ekonomem společnosti Next Finance.

Co týden dal?

27.06.  |  Tomáš Skolek

Ceny ropy vystoupaly na nový rekord, Fio požádala ČNB o bankovní licenci, vyšel najevo dluh ČR vůči EU, hlavní úroková sazba zůstala na 3,75 %. Další zajímavé novinky a události světa financí naleznete v našem pravidelném týdením přehledu.

JAR: Staňte se součástí divoké přírody!

27.06.  |  Jan Papež

Sníte svůj sen o Africe? O Africe tajemné, dráždivé a nespoutané. O Africe která se vám dostane pod kůži, do které se zamilujete a kam se budete vracet? Tak: „Neodnášejte nic kromě fotek a nenechávejte tam nic kromě svých stop na cestě“.

Ekonomické studium a praxe konečně propojena!

26.06.  |  Miroslava Katreníková

Studenti českých ekonomických škol čím dál více volají po potřebě propojit ekonomickou teorii s praxí. Jednou z možností jak získat praxi během studia nabízí program JOSZEF. Ten navíc nabízí i možnost pracovní stáže v Rakousku…

Ste. Anne: Dovolená pro náročné

26.06.  |  Michal Tvrzník

Seychellské ostrovy, to není i díky některým našim "spoluobčanům na cestách" neznámý pojem. Vždyť není to tak dávno, co jejich záběry vévodily téměř každým headlines televizních zpravodajství.

Kostarika: Přírodní oáza klidu a pohody

25.06.  |  Jan Papež

Kdo jednou ochutná tropickou chuť Kostariky, čas od času zatouží otevřít kuchařku a začít vařit, péct a smažit. Už jen příjezd do této oblasti vám poskytne krásné zážitky. Pozorovat hustě zalesněné kopce s hlubokými údolími osázenými kávovníky je opravdu uchvacující.

Srí Lanka: Za neopakovatelnou atmosférou

23.06.  |  Michal Tvrzník

Oblast, kterou si zamilovali i bývalí vládci Cejlonu. Ostrov liduprázdných pláží, kde potkáte pouze obří mořské želvy. Nebo vyhlášené centrum přírodní medicíny Ayurveda. Tak se dá charakterizovat kouzelná turistická destinace, Srí Lanka.

Co týden dal?

20.06.  |  Michal Ruml

Přijetí eura na Slovensku už prakticky nic nebrání, Sanofi-Aventis a PPF se přetahují o Zentivu, burzovní ceny kukuřice lámou rekordy a další zajímavé novinky a události světa financí v našem pravidelném týdením přehledu.

Americká ekonomika a dolar: Prostor k optimismu?

20.06.  |  Jaroslav Brychta

Podle posledních čísel ze Spojených států klesala květnová zaměstnanost o 49 tis. osob a americké domácnosti se obávají o svou budoucnost nejvíce od roku 1980. Dolar přesto dokázal zpevňovat a během druhého červnového týdne dokonce rostl na páru s eurem o 3 %. Jak je tohle vlastně možné?

Měnový swap - nástroj k zajištění kurzového rizika

20.06.  |  Michal Ruml

Na měnový swap lze nahlížet jako na úložku jedné měny a výpůjčku druhé měny ve směnným kurzem stanovené protihodnotě. Standardně se swap využívá k překonání přechodného nedostatku likvidity v jedné měně při současném přebytku likvidity v měně jiné.

Co týden dal?

13.06.  |  Elena Ondrová

Prodej nových aut v Evropě klesl, nejdůležitějšími centry globální ekonomiky jsou Londýn, New York, Tokio a Singapur, Chorvaté zrušili zákaz dovozu potravin, spotřebitelské ceny vzrostly a nezaměstnanost v květnu klesla. To jsou jen některé události právě uplynulého týdne.

Mayotte – ostrov šťastné želvy

13.06.  |  Michal Tvrzník

Chcete užívat výhod občana EU, ale přitom se vydat do skutečné exotiky? Náš tip zní Francouzské územní společenství Mayotte. Spolu s Komorskými ostrovy se nachází v Mozambickém průlivu mezi severním okrajem Madagaskaru a pobřežím Mozambiku.

Maledivy - tropický ráj pro potápění

12.06.  |  Michal Klingohr

Jako náhrdelník perel je souostroví Maledivy roztroušeno kolem rovníku v Indickém oceánu a naplňuje tak představu tropického ráje. Ostrovy jsou pokryty palmami, jejichž háje sahají až k plážím s bílým pískem, kolem ostrovů je čisté blankytné moře a ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy, na kterých žijí nejrůznější mořští živočichové.

Za největšími stromy se vydejte na Nový Zéland

11.06.  |  Sylvie Táborová

O přírodních krásách Nového Zélandu se popsalo již hodně stránek a bylo natočeno hodně filmů. A není divu, protože na tomhle kousku země se příroda opravdu vyřádila. Popsat i jen část z jeho krás by zabralo mnoho času, a proto bude nejlepší přiblížit několik opravdu výjimečných míst.

Pojištění v Česku? 47,5 %!

10.06.  |  Petr Gola

Česko patří  mezi země s nejnižším zdaněním u daně z příjmu fyzických osob na světě. Současně je však výše sociálního a zdravotního pojištění jedna z nejvyšších…a stojí při debatách o daňové zátěži stranou. Neprávem, protože obyvatelé většiny evropských zemích odvedou na  pojištění vyšší částku ...

Týden boje o dovoz potravin do Chorvatska

10.06.  |  Elena Ondrová

Tak by se dala označit událost, která začátkem června nenechala hodně občanů České republiky v klidu. Vždyť Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace našich turistů a dovoz části jídla je pro většinu z nich naprostou samozřejmostí.

Golf na čínský způsob - Mission Hills

09.06.  |  Helena Šírková

Čína se od dob Marca Pola v mnohém změnila a v posledních letech přitahuje turisty z celého světa jako magnet. Jedním z lákadel, které nyní může nabídnout i milovníkům golfu, je největší golfový klub na světě, zapsaný do Guinessovy knihy rekordů.

Co týden dal?

06.06.  |  Tomáš Skolek

V Intersparech lze využívat službu cashback, průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 10 %,  Nisan pracuje na autech na elektrický pohon, objevilo se nové naleziště ropy. A to jsou jen některé z událostí právě ulynulého týdne.

Růst koruny se zastavil. Na jak dlouho?

06.06.  |  Jaroslav Brychta

Od poloviny minulého roku koruna rostla téměř neustále, ale začátkem března se tento růst zastavil a koruna si k oběma světovým měnám více méně drží svou cenu. Co stojí za tímto vývojem a jaký vývoj můžeme očekávat do dalších 12 měsíců?

Osm stadiónů pro Euro 2008 připraveno

06.06.  |  Elena Ondrová

Šampionát Euro 2008 pomalu klepe na dveře. Zítra se fanoušci fotbalu dočkají prvních zápasů. K mistrovskému fotbalu patří i špičkové stadióny, tentokrát je jich připraveno osm. Pojďme si je představit trošku blíže.

Na Euru 2008 se bude hrát o rekordní sumy

05.06.  |  Michal Ruml

Doby, kdy byly fotbalové šampionáty především o sportu jsou již dávno pryč. Sportovní hledisko je samozřejmě důležité i dnes, kromě něj jde ale i o velký byznys. Peníze za účast a získané body totiž na letošním evropském fotbalovém šampionátu nejsou zrovna malé.

Je minimální mzda v Česku dostatečně vysoká?

02.06.  |  Petr Gola

Minimální mzda v Česku činí již od ledna 2007 částku 8 000 Kč měsíčně a Česko tak patří mezi málo zemí, kde nedošlo v roce 2008 k jejímu zvýšení.V některých zemích však není zavedena vůbec…, ale třeba v Lucembursku činí  od března dokonce 1 609 euro! Jak je to tedy s minimální mzdou v jednotlivých evropských  zemích?

Co týden dal?

30.05.  |  Michal Ruml

Francie otevírá svůj pracovní trh, automobilka Ford Motor chce propouštět, Škoda Auto sníží v Česku ceny většiny modelů, ČNB odtajnila platy, zadlužení domácností roste. To jsou jen některé z událostí právě ulynulého týdne.

Euro: máme se bát vyšší inflace?

30.05.  |  Petra Černíková

Největší obavy, jenž jsou spojené se vstupem České republiky do eurozóny se týkají strachu z prudkého nárůstu cen zboží a služeb. Jsou tyto obavy realistické? Do jaké míry nám zdražení skutečně hrozí a jaké jsou zkušenosti současných členů eurozóny? To vše se dočtete níže.

Přijetí eura – dříve nebo později?

27.05.  |  Michal Ruml

Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Zatímco podniky by euro chtěly co nejdříve, obyčejní lidé jsou již podstatně skeptičtější. Jednotní nejsou ani ekonomové a politici. Vzorem nám každopádně budou Slováci, kterí euro přijmou již za půl roku.

Co týden dal?

23.05.  |  Elena Ondrová

Ropa přesáhla hranici 130 dolarů za barel, nezaměstnanost na Slovensku klesla, penzijko má přes 4 miliony lidí, pohonné hmoty v ČR zdražily na nové rekordy a RM-Systém za 15 let již využilo přes 3,5 milionu drobných investorů. Více informací vám přináší náš pravidelný týdenní přehled událostí. 

Desatero rad jak vybírat dovolenou

23.05.  |  Jan Papež

Blíží se hlavní dovolenková sezóna a mnoho lidí se trápí právě teď úplně stejnou otázkou, jako se trápí každý rok. Jak si vybrat správně svou dovolenou, jak nepodlehnout mámení reklamních sloganů a krásně nafocených pláží a resortů a nezklamat sebe a svou rodinu.

Na co myslet před dovolenou?

22.05.  |  Jan Papež

Odjezd na dovolenou je téměř vždy doprovázený nedostatkem času. Každý z nás zažil mnohokrát, že by potřeboval přesně o jeden víc, než má. Připomeňme si několik naprosto zásadních věcí a bez nichž bychom neměli na dovolenou vyrazit.

Pozor při nákupu dovolené!

21.05.  |  Jan Papež

Uspořit při nákupu dovolené! Úkol zdánlivě jednoduchý, stačí si počkat na výhodný Last minute a je to. To si možná řekne mnoho lidí. Ale jako všechny jednoduché pravdy i tato pravda má svá úskalí.

Singapur – nejlepší podmínky k podnikání

20.05.  |  Petr Gola

Vlády všech vyspělých zemích světa se snaží zlepšovat legislativní podmínky pro rozvoj podnikání, neboť prosperující firmy a podnikatelé všude na světě pomáhají ekonomickému rozvoji země. Není jistě bez zajímavosti, že právě v zemích s nejliberálnějšími podnikatelskými podmínkami je nejvyšší životní úroveň občanů.

Co týden dal?

16.05.  |  Tomáš Skolek

Jak si vedla česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku? Objevily se na trhu nějaké novinky pojišťoven či bank? Co chystá Student Agency? Dozvíte se to v našem pravidelném týdením souhrnu informací ze světa financí.

Klesající ceny domů táhnou dolů americkou ekonomiku

16.05.  |  Jaroslav Brychta

Americkou ekonomiku ohrožuje hypoteční krize, která se rozšířila přes propojený finanční trh do celého světa. Co přinesl letošní rok největší ekonomice světa a jsou spekulace o jejím “hladkém přistání“ na místě?

České daně rychle klesají

13.05.  |  Petr Gola

Daně zasahují do života lidí všude ve světě. Současným trendem ve všech vyspělých zemích je jejich snižování. Česko patří dokonce do první pětice zemí s nejvyšším  snížením horních daňových sazeb na světě od roku 2000. Daň z příjmu je v současné době velmi nízká, problémem nadále však zůstává vysoké sociální pojištění…

Moravské naftové doly: Bez rizika by náš byznys nebylo možné dělat

12.05.  |  Michal Ruml

"Za deset let mohou být Moravské naftové doly z pohledu těžby srovnatelnou firmou například s OMV," říká v rozhovoru pro Finance.cz Miroslav Jestřabík, předseda představenstva Moravských naftových dolů.

Co týden dal?

09.05.  |  Michal Ruml

Přední světové společnosti začínají jedna po druhé zeřejňovat hodpodářské výsledky prvního čtvrtletí letošního roku. Jak se komu dařilo? Dozvíte se to v našem pravidelném týdením souhrnu informací ze světa financí.

Co týden dal?

02.05.  |  Lukáš Buřík

Microsoft plánuje expanzi na český internetový trh, automobilový trh USA stagnuje, za právníky vydá český stát stamiliony korun, AAA Auto chce otevřít síť autoservisů, emise NWR schválena. To jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Odolnost eurozóny má své limity

02.05.  |  Jaroslav Brychta

Ekonomika eurozóny se zdá být poměrně odolná oproti nepříznivým vlivům přicházejícím z druhé strany Atlantiku. Udrží si evropská patnáctka tuto stabilitu nebo se dočkáme dalšího zpomalování pod tlakem nepříznivého vývoje v některých z velkých evropských zemí?

Nejvýkonnější ekonomika? V USA!

29.04.  |  Petr Gola

Evropské ekonomice se daří, což dokazuje každoročně zveřejňovaná zpráva „The World Competitiveness Report“. Mezi deseti nejvýkonnějšími ekonomikami světa je hned šest zemí z EU. Jednotlivé země světa jsou hodnoceny v několika  kategoriích,  jak dopadlo Česko?

Co týden dal?

25.04.  |  Tomáš Skolek

Ceny pohonných hmot po delší době vzrostly, Microsoft spustil kampaň proti nelegálním uživatelům operačního systému Vista, banky a pojišťovny uvedly na trh nové variace produktů. Více nejen o těchto událostech naleznete v našem pravidelném týdenním souhrnu.

EU: vydělávat v Dánsku, zdanit v Irsku a utrácet v Rumunsku

24.04.  |  Petr Gola

Evropské ekonomice se daří, současně roste životní úroveň občanů Evropské unie. Přestože růst hrubých mezd je ve východní Evropě vyšší a noví dolaroví milionáři mají kořeny převážně ve východní Evropě, mají se Západoevropané lépe – nejlépe si žijí Lucemburčané.

Evropské cihly v tandemu II.

23.04.  |  David Urbánek

Analýzy prokazují, že ceny nemovitostí v některých regionech jsou přehřáté, jinde stále mají růstový potenciál. Zajímavý je stále především středoevropský a východoevropský region, protože komerční nemovitosti zde nabízí relativně vyšší investiční výnos.

Evropské cihly v tandemu I.

22.04.  |  David Urbánek

I když situace není tak kritická jako v USA i ceny evropských nemovitostí se dostávají pod tlak. Evropský trh ale není v tomto směru jednotný, rozhoduje typ nemovitosti i region.

Co týden dal?

18.04.  |  Michal Ruml

Jak se daří čínské ekonomice? Kolik vozidel jezdí po silnicích ČR bez povinného ručení? Kde v Evropě je nejdražší elektřina? Odpovědi na tyto i celou řadu dalších otázek naleznete v našem pravidelném týdenním souhrnu.

Co týden dal?

11.04.  |  Elena Ondrová

Ropa na nových rekordech, ekonomika EU zpomalila, Burza Praha oslavila 15 let obchodování, inflace i nezaměstnanost se v březnu snížila a nejobdivovanější tuzemskou společností pro rok 2008 se stala energetická firma ČEZ.

Co týden dal?

04.04.  |  Tomáš Skolek

Počet bankrotů v roce 2007 stoupl v celosvětovém měřítku o pět procent, investoři prodávali ropu, spořitelní družstvo WPB Capital získalo vlastní bankovní kód, zadlužení českých domácností se opět zvýšilo. A to jsou jen některé z novinek našeho pravidelného přehledu.

Co týden dal?

28.03.  |  Michal Ruml

Americká ekonomika se podle odborníků nyní pohybuje v záporných hodnotách, indická Tata Motors kupuje Jaguar a Land Rover, příjmy státního rozpočtu za první dva měsíce jsou mnohem vyšší, než ministerstvo financí očekávalo a další novinky v našem přehledu.

Co týden dal?

21.03.  |  Lukáš Buřík

Ceny ropy jako na houpačce, americká ekonomika již není největší, Hyundai má v Nošovicích problémy, ekonomická úroveň Čechů stoupá, Nike zvyšuje zisky díky olympiádě. To jsou jen některé ze zajímavostí právě uplynulého březnového týdne.

Vyšší inflace a sílící euro: Dvě spojené nádoby

21.03.  |  Jaroslav Brychta

Do začátku roku 2008 vstoupila eurozóna s nejvyšší mírou inflace za posledních 14 let. Jaké jsou důvody tohoto růstu? Bude i nadále pokračovat? A co na to evropská měna, která je nejsilnější od svého zavedení?

Co týden dal?

14.03.  |  Elena Ondrová

Ceny v únoru opět vzrostly, nezaměstnanost naopak klesá. Finanční arbitr chce rozšířit svoji působnost. Centrální banky nejvyspělejších zemí světa podpoří finančně globální ekonomiku a inflace v Číně je nejvyšší za posledních 12 let. To jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Britská libra: Loňský vývoj a důvody nedávných výprodejů

14.03.  |  Jaroslav Brychta

Britská libra patří mezi jednu z nejstarších a nejsilnějších měn světa. Minulý rok se jí však nevydařil a společně s americkým dolarem výrazně ztrácela. Jaký byl důvod jejího propadu a můžeme očekávat pokračování tohoto trendu i v roce 2008?

Co týden dal?

07.03.  |  Tomáš Skolek

Česká ekonomika v roce 2007 vzrostla o rekordních 6,5 procenta, průměrná hrubá měsíční mzda se zvýšila na 21.692 korun, nejbohatším mužem planety se stal Warren Buffett, ropa překonala úroveň 105 dolarů za barel. A to jsou jen některé z událostí prvního březnového týdne.

Co týden dal?

29.02.  |  Lukáš Buřík

Akcionáři žalují Yahoo, Microsoft s rekordní pokutou, automobilka BMW propouští, plyn opět podraží, ČEZ s rekordními zisky, Nečas chce přidat důchodcům, v České republice ubylo padělků. To jsou jen některé z událostí posledního únorového týdne.

Co týden dal?

22.02.  |  Michal Ruml

ČNB čekají změny, dosavadnímu viceguvernérovi Luďku Niedermayerovi totiž končí druhý šestiletý mandát, v radě jej nahradí Eva Zamrazilová ve funkci viceguvernéra pak Mojmír Hampl. Nejen tato, ale i další zajímavosti a novinky v našem pravidelném přehledu.

Česká koruna válcuje dolar i euro

22.02.  |  Lukáš Buřík

Neuplyne týdne, aby česká koruna neposunula svá rekordní maxima. Zejména dolar a libra padají, pozadu nezůstává ani euro. Co je důvodem pro dlouhodobé posilování české měny a jaký bude její další vývoj?

Čelí česká ekonomika inflačnímu šoku?

21.02.  |  Tomáš Skolek

Lednová inflace 7,5 % nemohla nerozbouřit diskuze o stavu české ekonomiky na tomto poli. Setkáváme se s inflačním šokem, který znepříjemní českému hospodářství další léta, nebo jde pouze o jednorázový neškodný výkyv?

Mzdy rostou díky nižší nezaměstnanosti

20.02.  |  Elena Ondrová

Česká ekonomika je na tom dobře. A to má pozitivní vliv na nezaměstnanost, která dosáhla své nejnižší hodnoty za posledních deset let. S poklesem nezaměstnanosti pracovní trh začíná mít nedostatek pracovní síly, což se projevuje růstem mezd.

Populismem k deficitnímu rozpočtu

19.02.  |  Michal Ruml

Deficitní rozpočet, kterým se Česká republika “pyšní“ již 12 let, za současného dobrého stavu naší ekonomiky již dávno není nutný. Přesto zatím žádná vláda nenalezla dostatek odvahy ke skutečně razantním reformám, které by vedly k rozpočtu vyrovnanému.

Proč český HDP láme rekordy?

18.02.  |  Michal Ruml

Pojem hrubý domácí produkt slyšel snad už každý z nás. Používají jej ekonomové, politici ale i neodborná veřejnost. Tento ukazatel vyjadřující výkonnost ekonomiky země v loňském roce v ČR opět lámal rekordy. Letos nás už ale čeká spíše zpomalení jeho růstu.

Co týden dal?

15.02.  |  Elena Ondrová

Coca-Cola zvyšuje zisk, slovenská ekonomika nejrychleji rostoucí v Evropě, novela živnostenského zákona má usnadnit vstup do podnikání, HDP České republiky vzrostlo za minulý rok o 6,6 procent. To jsou jen některé události právě uplynulého týdne.

Jak načasovat vstup do eurozóny?

12.02.  |  Petra Černíková

O přijetí eura za naše národní platidlo jsme již rozhodli. Avšak určení času, ve kterém k tomuto kroku dojde, zatím nebylo stanoveno. Co vede Českou republiku k oddalování termínu přijetí společné měny na neurčito?

Zavedení školného: ano či ne?

29.01.  |  Lukáš Buřík

Zavedení školného na vysokých školách je již několik let tématem mnoha nejen politických diskuzí. Mělo by zůstat vysokoškolské studium bezplatné? A vyplatí se vůbec investovat do vzdělání?

Podáváme přihlášku na VŠ

28.01.  |  Elena Ondrová

Vysokoškolské vzdělání zvyšuje šance na získání dobrého zaměstnání. Stejně jako v minulých letech i letos se blíží termín, kdy je třeba podat přihlášku ke studiu na vysoké škole. Přečtěte si, na co byste něměli zapomenout a na co si dát pozor.

Pohonné hmoty nejen do auta

25.01.  |  Elena Ondrová

Dostat se z místa na místo není v současné době problém, zvláště pokud máte čtyřkolového miláčka. Ovšem toto pohodlí něco stojí a ceny pohonných hmot jdou stále nahoru. Ovšem nafta nemusí sloužit pouze k pohonu vozidel, ale také třeba k vytápění či ohřevu vody v domácnosti.

Zemní plyn: Do vrcholu zbývá pár let

24.01.  |  Tomáš Skolek

Asociace pro studium ropného vrcholu předpovídá globální vrchol pro zemní plyn někdy mezi lety 2010 a 2020. Kolik za plyn zaplatíme v budoucnu, evidentně uvidíme… Pro tuto chvíli nás asi spíše zajímá, jak při současných cenách na plynu ušetřit.

Nižší spotřeba vody přispívá k jejímu zdražování

21.01.  |  Lukáš Buřík

Voda je velmi vzácná surovina, která nemá žádný stejně cenný ekvivalent. Její cena v posledních letech neustále roste. Zvyšuje se paradoxně i proto, že ji využíváme čím dál méně. Jaká je spotřeba vody u nás nebo jak a kolik na vodě ušetřit?

Co týden dal?

18.01.  |  Elena Ondrová

ČR má nejméně přitažlivý daňový režim pro podniky, letištní poplatky mají zprůhlednit, investoři mířili loni na nejvíce na Jižní Moravu, daňové zvýhodnění stravenek chce premiér po kauze tohoto týdne zrušit. To jsou jen některé události z právě uplynulého týdne.

Kolik bere průměrný Čech?

16.01.  |  Michal Ruml

Na tuto otázku není tak snadné odpovědět, jak by se mohlo zdát. Existuje sice ukazatel nazvaný průměrná mzda, nicméně je to ukazatel značně zavádějící, daleko věrněji nám odpoví ukazatel s názvem medián. Přičemž velice důležitý je i vývoj mzdy reálné.

Minimální mzda: Na hranici chudoby

14.01.  |  Tomáš Skolek

K zvýšení minimální mzdy došlo v České republice již patnáctkrát. Od poloviny roku 2006 však tento ukazatel maximální chudoby pracujících stagnuje zhruba na 8000 Kč za měsíc. Jaká je jeho funkce a jak jsou na tom státy EU?

Pošta vs. banka v roce 2008

10.01.  |  Tomáš Skolek

Je ještě dneska vhodné platit složenky na poště? Zatímco Česká pošta od ledna letošního roku podražila, některé banky se snaží stlačit poplatky co nejníže. Problém finanční výhodnosti plateb pomocí internetového bankovnictví ale nebyl zdaleka vždy jednoznačný...

Platbám za popelnice se nevyhneme

09.01.  |  Elena Ondrová

Zákon o místních poplatcích stanovuje poplatky, které mohou obce vybírat. Poplatků je celá řada a obce závaznou vyhláškou stanoví podrobnosti jejich vybírání. Asi nikdo z nás se nevyhne poplatku za komunální odpad.

Inflace začátkem roku 2008 poroste

03.01.  |  Elena Ondrová

Nový rok přináší řadu změn a ty se také dotknou české ekonomiky. Jaký růst české ekonomiky můžeme očekávat? Také se očekává po delší době také výrazný růst inflace, a to díky především díky změnám, které přinesla reforma veřejných financí.

Češi rychle bohatnou, ještě rychleji se zadlužují

02.01.  |  Lukáš Buřík

Finanční majetek českých domácností dosáhl v roce 2007 podle odhadů hranice bezmála 2,5 bilionu korun a roste tak dvojciferným tempem. Ještě rychleji než bohatství domácností roste jejich zadlužení.

Nezaměstnanost klesne, mzdy nadále porostou

02.01.  |  Lukáš Buřík

Ekonomika šlape, aktivita zahraničních investorů neutichá. Nezaměstnanost už dávno není problémem, pracovní trh spíše sužuje nedostatek pracovní síly. Jaký bude v tomto směru rok 2008 a jak se tato situace odrazí na našich výplatních páskách?

Budeme se v roce 2008 mít lépe?

31.12.  |  Michal Ruml

Tuto otázku si v souvislosti s reformou veřejných financí, jež právě vstupuje v platnost i v souvislosti s neustálým zdražováním energií klade asi většina Čechů. Odpověď na ni není jednoduchá, někdo si polepší jiný ne.

Biopaliva: Příležitost pro ekonomiky mnoha zemí

28.12.  |  Vojtěch Benda

Výrazný nárůst cen potravin se může negativně podepsat na ekonomikách mnoha zemí. Jedním z důvodů je i rostoucí poptávka po zemědělských komoditách při výrobě biopaliv. Má výroba biopaliv perspektivu?

Co je příčinou rostoucích cen potravin?

27.12.  |  Vojtěch Benda

Výrazný nárůst cen potravin, který pravděpodobně letos dosáhne nejvyššího růstu za posledních třicet let, přidělává vrásky na čelech ekonomům, centrálním bankéřům i politikům a může se podepsat na ekonomikách mnoha zemí. Kde hledat příčinu?

Co týden dal?

21.12.  |  Michal Ruml

Češi se stále více zadlužují, ceny pšenice na světových trzích lámou rekordy, České dráhy budou propouštět a o práci tak může přijít až 4.000 lidí a další novinky posledního předvánočního týdne v našem pravidelném týdením přehledu.
1 9 16 23 24 25 26 27 28 29 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz