Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD nejvíce kleslo zdanění práce?

15.07.  |  Petr Gola

Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, ve kterých zdanění práce mezi roky 2007 a 2022 nejvíce pokleslo. Jak se během let lišilo zdanění práce u průměrné mzdy v jednotlivých zemích OECD?

4 novinky, které s sebou přináší novela zákona o ochraně spotřebitele

12.12.  |  Lucie Mečířová

Kromě změn v oblasti reklamací v rámci ochrany spotřebitele v blízké době dojde i k dalším novotám. Mezi ty můžeme zařadit např. informace o ceně výrobku, delší lhůtu pro odstoupení od smlouvy při nekalé obchodní praktice, ale i sdělení více informací o prodejci a boj proti falešným recenzím.

Můžete si jako OSVČ zřídit sídlo podnikání v pronajatém bytě?

07.12.

Bydlíte v pronajatém bytě a plánujete si v něm zařídit také sídlo podnikání? Můžete tak učinit i bez souhlasu pronajímatele, nebo se sídlem podnikání musí vyjádřit souhlas i on?

Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale…

01.12.  |  Lucie Mečířová

Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního pracovního poměru, a to bez úhony. Jak je to možné?

Zvýšení základní a procentní výměry důchodu v roce 2023

30.11.  |  Lucie Mečířová

Stejně jako každý rok i ten příští můžeme očekávat zvýšení důchodů. O kolik vzrostou? A bude se valorizace týkat skutečně všech důchodů?

Vyrábět a prodávat vlastní kosmetické výrobky nemůžete jen tak. Co je potřeba zařídit?

30.11.

Máte v plánu začít prodávat vlastní vyráběnou kosmetiku? Před začátkem výroby a prodeje se neobejdete bez získání nutné certifikace pro vaše výrobky.

Vánoční trhy jsou v českých městech již v plném proudu. Na co by prodejci neměli zapomenout?

29.11.

Vánoční trhy jsou pro prodejce skvělou příležitostí, jak se finančně zajistit na několik měsíců dopředu. Letos se již mohou konat bez státních omezení. Jaké podmínky by měli prodejci na vánočních trzích splňovat?

Jak se v roce 2023 zvýší náklady na bydlení u příspěvku od Úřadu práce?

23.11.  |  Lucie Mečířová

V příštím roce se pravděpodobně opět změní výše nákladů na bydlení, které jsou rozhodné pro oblast příspěvku na bydlení. O kolik vzrostou a co se mění?

Je lepší výpověď, nebo dohoda kvůli nároku na podporu v nezaměstnanosti?

22.11.  |  Lucie Mečířová

Máte v zaměstnání problémy a uvažujete o tom, že dáte výpověď? Nebo vám hrozí výpověď ze strany zaměstnavatele? Někdy je lepší nechat se vyhodit, jindy podepsat dohodu. Vyplatit se ale může i to, když dáte výpověď vy sami.

Jak to bude příští rok se zastropováním cen energií?

16.11.  |  Lucie Mečířová

V letošním roce jsou ceny energií zastropované. Na jakých částkách? A kdy cenový strop končí?

Kdo vlastní rádia působící v Česku? Impuls, Frekvenci 1 a další

15.11.  |  Michal Bureš

Komu patří ty nejposlouchanější rádiové stanice v Česku? Které vlastní Andrej Babiš a které Daniel Křetínský? A jakou mají poslechovost?

Jak je to s odstupným při výpovědi, dohodě nebo ukončení pracovního poměru z vaší strany

14.11.  |  Lucie Mečířová

Pokud vám zaměstnavatel uloží výpověď, může se stát, že budete mít nárok na odstupné. Není tomu však vždy. Kdy ale ano?

Jak, kdy a proč se letos měnila čísla pro exekuční srážky ze mzdy a důchodu?

11.11.

Jak vysoké bylo nezabavitelné minimum v jednotlivých kalendářních čtvrtletích letošního roku 2022? Jak se rozděloval exekuovaný příjem mezi dlužníka a věřitele?

Jak je to s nárokem na odstupné, když se nacházíte v ochranné době

09.11.  |  Lucie Mečířová

Existují situace, kdy s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr, i pokud jste v ochranné době. Plyne vám v takových případech nárok na odstupné?

Jaké je nezabavitelné minimum při srážkách ze mzdy či důchodu? Kdy se exekuce zastavuje?

09.11.

Exekučně nezabavitelné minimum může být vyšší: Kolik peněz nyní nově zůstává při exekuci dlužníkům a kolik připadá věřitelům? A co když zaměstnancova mzda stačí právě jen na nezabavitelné částky? Kdy se exekuce zastavuje?

5 případů, kdy dostanete výpověď, i když jste v ochranné době

08.11.  |  Lucie Mečířová

Jste v ochranné době? Pak by vás určitě mohlo zajímat, zda vás zaměstnavatel může vyhodit i přesto, že to v naprosté většině případů zákoník práce zakazuje. Jak to tedy je?

Jak se bránit, když jste dostali od soudu platební rozkaz?

08.11.

Platební rozkaz je druhem soudního rozhodnutí, které může, ale nemusí urychlit řešení soudního sporu. Jak se liší od rozsudku?

O Milostivé léto zažádejte nejpozději do 15. listopadu. Jak na to?

07.11.  |  Lucie Mečířová

Milostivé léto tu sice bude až do konce listopadu, ale přesto se vyplatí zažádat nejpozději dva týdny před koncem. Proč a jak postupovat?

Kolik můžete ušetřit na energiích s domem s nízkou energetickou náročností?

04.11.  |  Redakce

Budete kupovat dům nebo byt? Nezapomeňte se kromě výše splátky hypotéky dívat i na energetický štítek. Kolik ušetříte s nízkou energetickou náročností?

Jak zahrnout digitální majetek do dědictví?

03.11.  |  Lucie Mečířová

Co je to digitální majetek a dědictví? Netýká se vás náhodou také? A jak ho můžete nejlépe ochránit kvůli sobě, ale v případě tragické události i kvůli svým blízkým?

Milostivé léto II poběží do konce listopadu. Už jste o něj požádali?

02.11.  |  Lucie Mečířová

Milostivé léto by mohlo pomoci velkému množství dlužníků. Možnost je však časově omezená. Jaké jsou lhůty a nemůže pomoci náhodou i vám?

Kdy vám můžou prodat odtažené auto?

02.11.  |  Lucie Mečířová

Odtáhli vám zaparkovaný automobil? Pokud ano, s vyzvednutím byste neměli dlouho vyčkávat. Po určité době vám jej navíc mohou prodat.

Jaké informace musí akciová společnost zveřejňovat na svých webových stránkách?

01.11.

Založili jste si akciovou společnost? Víte, že se na vás vztahuje povinnost založit firmě také internetové stránky? Co všechno byste na nich měli uvádět?

Už zítra začíná Den bez dluhů a vy si můžete nechat zdarma poradit

31.10.  |  Lucie Mečířová

Dlužníci mají jedinečnou možnost nechat si poradit se svými pohledávkami. Další pomoc v oblasti finanční gramotnosti je určena i pro Ukrajince. Kde a za kolik?

Z čeho byste měli jako OSVČ vycházet při stanovení výše hodinové sazby?

27.10.

Založili jste si živnost, koupili vybavení pracovny, ale ještě nemáte vypočtenou výši hodinové sazby? Jak vysokou hodinovku si určit, abyste neprodělávali?

Jak zjistím, že bude blokové čištění, a kdy mi (ne)odtáhnou auto

25.10.  |  Lucie Mečířová

Jak můžete zjistit, že bude blokové čištění ve vaší ulici? Jak dlouho na něj musíte být předem upozornění a skutečně vám odtáhnou auto?

Jaké peněžní náhrady dostávají poslanci ke svému základnímu platu?

24.10.

Poslanci ke svému základnímu platu dostávají také nejrůznější náhrady, které se odvíjí od toho, jak moc cestují, kde se ubytovávají nebo zda mají svého osobního asistenta.

Co dělat, když si hledáte nového obvoďáka nebo zubaře, ale všichni mají plno?

21.10.  |  Lucie Mečířová

Potřebujete si sehnat nového praktického lékaře? Váš zubař ruší svou ordinaci a sháníte nového, ale nikde vás nechtějí vzít, protože mají plno? Co v takové situaci můžete dělat?

Platba složenkou zdraží. Na kolik vás vyjde?

20.10.  |  Lucie Mečířová

Platíte na poště složenkou? Pokud ano, měli byste vědět, že u poštovních poukázek dojde ke zdražení. Kolik si nově připlatíte?

Dědictví bez závěti a pozůstalý partner

20.10.  |  Lucie Mečířová

Řešíte aktuálně otázku dědictví? V takovém případě byste měli předně myslet na sepsání závěti. Jak dokáže ochránit váš majetek a jak bude dědit pozůstalý, ale zato nesezdaný partner, pokud poslední vůli nesepíšete?

Které obce a neziskovky vám finančně pomohou s kastrací koček?

19.10.

Z jedné nekastrované kočky se během 3 let může stát 5 tisíc koček. Problém se týká převážně toulavých koček, ale i nekastrovaných „domácích“ koček, které majitel pouští ven. O opuštěná zvířata se má ze zákona postarat sama obec. Praxe je ovšem často jiná.

Kdo vlastní české hokejové kluby II

18.10.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, či kraje? Kdo vlastní Spartu, zlínské Berany, indiány či sekačky z Hradce?

Česká pošta od 1. listopadu opět podraží. Kolik vás bude stát dopis?

18.10.  |  Lucie Mečířová

Česká pošta se rozhodla zase zdražit. Klienti si tedy opět připlatí, a to třeba i za základní poštovní služby. Co byste měli vědět, pokud budete chtít poslat dopis, psaní nebo balíček?

Jaká je aktuální výše poslaneckého platu? O kolik procent by mohl vzrůst v roce 2023?

18.10.

Zajímá vás, na kolik si měsíčně přijdou čeští poslanci? Z jakých dat se při výpočtu platu vychází? O kolik procent by se dle dat Českého statistického úřadu mohl plat poslanců v roce 2023 zvýšit?

Kdo vlastní české hokejové kluby?

17.10.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, města, či miliardáře? Kdo vlastní brněnskou Kometu, liberecké Bílé Tygry či třinecké Oceláře?

Kdo dluží na výživném svému dítěti, může přijít o řidičák!

14.10.

Dluží rodič na výživném pro dítě? Spíše než srážky ze mzdy a jiné exekuce ho možná donutí zaplatit pozastavení řidičského oprávnění.

Jak vycházejí školní prázdniny v roce 2023/2024?

14.10.  |  Redakce

Jak vycházejí podzimní, jarní a letní prázdniny ve školním roce 2023/2024? Na které dny připadnou svátky v roce 2023 a 2024?

Jak a proč budete muset měnit údaje o skutečných majitelích společnosti v evidenci

13.10.  |  Lucie Mečířová

Údaje o skutečných majitelích se musí opět změnit. Co s sebou přináší novela zákona a od kdy je platná?

Jak spolupracovat s OSVČ, aby se nejednalo o švarcsystém?

11.10.

Administrativní a finanční zátěž běžných zaměstnaneckých úvazků nahrává tomu, že firmy rády „zaměstnávají“ osoby na živnostenský list. Takový postup je ovšem nelegální a při zjištění může být firmě udělena několikamilionová pokuta. Jak tomu předejít?

Jak vysokou měsíční odměnu získávají zvolení členové zastupitelstva v roce 2023?

10.10.

Zastupitelům za jejich funkci náleží odměna. Co všechno ovlivňuje výši odměny za výkon zastupitele a jaké jsou její limity v roce 2023?

Je možná částečná výpověď, když zaměstnanec vykonává více druhů práce?

07.10.

Zaměstnanec nemusí vykonávat ve firmě jen jednu profesi, ale dva nebo více rozdílných druhů práce. Jak je to pak s výpovědí, když se jedna profese stane nadbytečnou nebo pro ni zaměstnanec ztratí kvalifikaci či zdravotní způsobilost?

I nejjednodušší rozvázání pracovního poměru dohodou lze poplést: Jak se toho vyvarovat?

06.10.

Sepsání dohody o rozvázání pracovního poměru je velmi snadné. Stačí několik málo jednoduchých slov. Ukážeme, jak na to. Přesto se ale v praxi hovoří o výpovědi dohodou, což je naprostý nesmysl.

Dlužníkům zůstane na účtech více peněz. O kolik se zvýšila částka nezabavitelného minima?

03.10.

V souvislosti se zvýšením normativních nákladů na bydlení od 1. října vzrostl také limit nezabavitelného minima, tedy částka, na kterou nemůže exekutor sáhnout. O kolik se částka navýšila?

V kanceláři 18 °C, na WC 15 °C. Jak vláda změnila minimální teplotu na pracovištích?

29.09.

Na aktuální energetickou krizi zareagovala vláda také snížením minimálních teplot na pracovištích. Změna teplot by tak mohla pomoci firmám ušetřit na energiích. Dotknou se změny i vašeho zaměstnání?

Nová občanka rychle a bez problémů

27.09.  |  Lukáš Pololáník

Kam jít požádat o vydání nového občanského průkazu a kolik to stojí? Co všechno si s sebou musíte vzít a na co se připravit? Jak dlouho bude trvat vydání průkazu? V článku vám poradíme, jak vyřídit občanku hladce a bez zbytečných problémů.

Jaké sociální dávky se počítají do důchodu

26.09.  |  Lucie Mečířová

Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé sociální dávky. Pojďme se na ně společně podívat.

Volby do senátu 2022: kompletní info

23.09.  |  Michal Bureš

První kolo senátních voleb letos proběhne 23. a 24. září ve 27 obvodech společně s komunálními volbami. Víte ale, kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?

Volby do zastupitelstva 2022: kompletní přehled

22.09.  |  Michal Bureš

Už zítra můžeme jít znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět? 

Starobní důchody se zvýší díky výchovnému, kdo na ně dosáhne?

19.09.  |  Lucie Mečířová

Máte děti a jste v důchodu, nebo se do něho teprve chystáte? Pokud ano, v příštím roce se vám výše důchodu navýší o výchovné. Co to je a kolik činí?

Kolik letos dostanete za členství ve volební komisi?

16.09.  |  Lucie Mečířová

Členství ve volební komisi je poměrně slušně odměňováno. Máte nárok na placené volno od zaměstnavatele? A jak jsou na tom OSVČ?

Jak zrušit unáhlenou výpověď?

15.09.

Jak stáhnout uplatněnou výpověď? Jak vzít zpět čili odvolat výpověď, kterou už dostala druhá strana, aby to bylo neprůstřelné a vyhovělo zákoníku práce a případně obstálo před soudem?

Jak funguje neomezené pracovní volno

14.09.  |  Lucie Mečířová

Poslední dobou se rozmáhá nový trend v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Je jím neomezené volno. Jak vlastně funguje?

Vzroste minimální mzda ještě letos na 18 200 Kč?

12.09.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje zvýšení minimální mzdy o 2 tisíce korun, což by zvedlo aktuální minimální mzdu z 16 200 Kč na 18 200 Kč. Jaký je aktuální propad platů a mezd v Česku?

Jsou nějaké výjimky ze všeobecného zákazu požívání alkoholu o pracovní době a na pracovišti?

09.09.

Co o pauze mimo pracoviště: Proč si zaměstnanec nesmí dát pivo k obědu? Co podnikové večírky po pracovní době? A jak je to na pracovní cestě? A kdo přece smí a jaké pivo i o pracovní době?

Jak pomůže rodičovský příspěvek s malou, nebo žádnou mateřskou?

08.09.  |  Lucie Mečířová

Byla vám vypočtena malá, anebo žádná mateřská? V takovém případě vám může pomoci navazující rodičovský příspěvek. Jak?

Jak se liší vyhazov pro neschopnost od propuštění za porušování pracovní kázně?

08.09.

Neschopnost, pomalost, nedodržování výkonnostních norem práce, nízká produktivita práce není porušováním pracovní kázně. Ani nedostatek kvalifikace. Ale i za to může padnout výpověď.

Nepříjemná důchodová překvapení

07.09.  |  Petr Gola

Odchod do starobního důchodu není rozhodně jednoduchou záležitostí, navíc důchodové nároky ovlivňuje celý průběh pojištění. Proto jsou někteří občané při vyřizování důchodu nemile překvapeni. Podívejme se na praktické příklady.

5 otázek ohledně Milostivého léta, které si možná pokládáte

05.09.  |  Lucie Mečířová

Ve čtvrtek započalo druhé kolo Milostivého léta. Mnozí, kteří by jej chtěli využít, však v této oblasti stále tápají. Jaké otázky a odpovědi by vás mohly zajímat?

Konec nepoctivým podnikatelům. Jaká se chystá regulace pro Airbnb a jiné ubytovací platformy?

02.09.

Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s předsedou poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem plánuje pomocí chystané novely zákona regulovat poskytování krátkodobých pronájmů přes Airbnb a jiné online platformy. Jaké změny se možná již od příštího roku dotknou provozovatelů nabízejících krátkodobé pronájmy?

Jak vycházejí podzimní svátky? A kdy zůstanou obchody zavřeny?

01.09.  |  Michal Bureš

Letní prázdniny utekly jako voda a děti se již těší na podzimní prázdniny a také svátky na podzim. Na jaké dny letos připadají svátky sv. Václava, vznik Československa či 17. listopadu?

Jak zažádat o Milostivé léto

01.09.  |  Lucie Mečířová

Chcete využít milostivého léta, abyste vyřešili své exekuce? Pokud ano, pojďte se podívat na malý návod, jak vlastně v takové situaci postupovat.

Zítra začíná druhé Milostivé léto

31.08.  |  Lucie Mečířová

Už zítřejším dnem začíná druhé milostivé léto a podle některých jazyků by mělo být také poslední. Kdo může institut využít a zbavit se tak exekucí?

Může zaměstnavatel sledovat vaše aktivity na internetu?

31.08.

Téměř každý využil někdy pracovní notebook pro svoji osobní potřebu. Může si ale zaměstnavatel dovolit kontrolovat vaše aktivity na internetu, které nesouvisí s výkonem zaměstnání?

5 čísel ohledně otcovské poporodní péče

30.08.  |  Lucie Mečířová

Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.

Mají OSVČ nárok na rodičovský příspěvek?

29.08.  |  Lucie Mečířová

Jste podnikatelka a uvažujete nad tím, jak je to s přiklepnutím rodičovského příspěvku po mateřské? Anebo na mateřskou nemáte nárok vůbec a slyšela jste, že je možné namísto ní čerpat rodičák? Jak to tedy je?

Od 1. září 2022 vzroste plat více než polovině státních zaměstnanců

26.08.  |  Michal Bureš

Vláda oznámila výši růstu platů vybraných státních zaměstnanců, kteří si tak od září polepší o 10 %. Koho se růst platů dotkne? A kterým státním zaměstnancům vzroste plat až od ledna 2023?

Co zjistíte z registrační značky automobilu?

26.08.  |  Lucie Mečířová

Nějaké vozidlo vám neustále blokuje vaše parkovací místo a vy byste si to rádi vyříkali s jeho majitelem mezi čtyřma očima? Co všechno lze vyčíst z registrační značky auta a kde si ji můžete nechat proklepnout?

Založit živnost lze i bez opuštění domova. Jak na to?

25.08.

Kvůli založení živnosti nemusíte hned spěchat na živnostenský úřad. Postačí vám k tomu pouze připojení k internetu. Jaké jsou možnosti?

Ve kterých zemích jsou nejvyšší daně?

25.08.  |  Petr Gola

Mezi členskými zeměmi OECD jsou velké rozdíly, co se týče daňových sazeb. V evropských státech je zdanění výrazně vyšší než v mimoevropských, vůbec nejvyšší souhrnné zdanění je v Belgii. Česku v tomto srovnání náleží jedenáctá příčka. 

Kdy se prodlužuje výpovědní doba?

24.08.  |  Lucie Mečířová

Výpovědní doba nemusí činit jen 2 měsíce. Lze ji i zákonně prodloužit, a v některých případech dokonce automaticky. Kdy tomu tak je?

6 případů, kdy je výpovědní doba kratší nebo žádná

23.08.  |  Lucie Mečířová

Ne vždy výpovědní doba musí činit 2 měsíce. Může být podstatně kratší, a v některých případech dokonce i delší. Kdy vám tedy zaměstnání skončí dříve?

Manželé vůči sobě mají vyživovací povinnost. Kdy přetrvá a alimenty „ex“ se platí i po rozvodu?

19.08.

Alimenty nemusí rozvedenému manželovi zajišťovat stejně vysokou životní úroveň, jakou měl v manželství. Mohou být nižší. Ovšem nevěrníkovi, který zavinil krach manželství, může soud uložit platit více peněz.

S životním a existenčním minimem vzrostla i mimořádná okamžitá pomoc

17.08.  |  Lucie Mečířová

Pokud potřebujete jednorázovou finanční injekci při nenadálé události, může vám pomoci mimořádná okamžitá pomoc. Jak je vysoká a na co ji lze čerpat?

Co dělat, když mám poškozenou minci nebo bankovku?

16.08.  |  Lucie Mečířová

Našli jste doma poškozené peníze anebo jste je nechtěně sami poškodili? Pokud ano, dobrou zprávou je, že o jejich hodnotu nemusíte přijít.

Kolik lidí ročně navštíví zoo? Jaký dopad na návštěvnost měl koronavirus?

12.08.  |  Michal Bureš

Česká republika je zemí zoologických zahrad. Kolik lidí ročně navštíví české zoo? Jak srazil koronavirus jejich návštěvnost v letech 2020 a 2021? Která zoo je nejnavštěvovanější?

Jaký je rozdíl mezi promlčením a zánikem práva? A jak se to projevuje v zaměstnání?

12.08.

Kdy včas neuplatněné nároky zanikají a kdy se oslabují a co to znamená? Jaká práva ze zaměstnání je třeba uplatnit rychle, aby zcela nezanikla?

Které doklady si musíte po svatbě vyřizovat znovu?

11.08.  |  Michal Ruml

Každý z nás udělá v životě několik závažných rozhodnutí. Jedním z nich je i vstup do manželství. Vdát se? Oženit se? Proč ne. Připravte se ale na to, že vás tento krok donutí ke změně mnoha dokladů. Nevyhnete se několika jednáním na úřadech. Na co nezapomenout?

V které zemi EU pracují občané na stát nejkratší dobu?

11.08.  |  Petr Gola

Den daňové svobody je datum, které pomyslně určuje, kdy občané přestávají „pracovat na stát“ a kdy začínají „pracovat na sebe“. Kdy nastává v Česku a kdy v dalších zemích EU? Jak dlouho pracujeme na stát? Kde nastává den daňové svobody nejpozději?

Kolik zaplatíme za Českou televizi a Český rozhlas?

10.08.  |  Michal Bureš

Poplatky za veřejnoprávní vysílání, ať již televizní, či rozhlasové, budí v poslední době emoce. Jak vysoké jsou poplatky za vysílání České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo)? Kolik lidí je platí a jak vysoké jsou tržby ČT a ČRo?

3 spořicí účty s vysokým úrokem, ale zato s mnoha podmínkami

10.08.  |  Lucie Mečířová

Chcete si založit nový spořicí účet? Prošli jsme za vás nabídky na trhu. Pokud však chcete nejvýhodnější úrok, budete pro to muset udělat i něco navíc.

Kdy můžete odmítnout zaměstnání, které vám vybral Úřad práce?

08.08.  |  Lucie Mečířová

Pokud se registrujete do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, musíte očekávat, že kromě podpory v nezaměstnanosti, máte-li na ni nárok, se vám instituce bude pokoušet zprostředkovat zaměstnání. Kdy ho ale můžete odmítnout?

Kdy je odhalená krádež stíhána jako trestný čin a kdy jen jako přestupek?

05.08.

Jak vysoká je hranice škody, která určuje, zda krádež půjde před soud, nebo jen před přestupkovou komisi úřadu, kdy zloději vězení nehrozí? A jaké jsou výjimky? A jak výše škody ovlivňuje trestní sazbu?

Valorizace invalidních důchodů v roce 2022: o kolik vzrostou v září?

04.08.  |  Lucie Mečířová

Během letošního roku již dvakrát proběhla valorizace důchodů a další nás bude čekat i v září. Nevyhne se ani těm invalidním. O kolik se zvýší v září invalidní důchody?

Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené

02.08.  |  Lucie Mečířová

Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?

Návštěva matričního úřadu: kolik zaplatíte za vydání výpisu? Kde pátrat po svých předcích?

02.08.

Pátráte v rodinné historii za účelem sestavení rodokmenu nebo sepsání rodové kroniky? Jaké dokumenty budete potřebovat pro získání výpisu z matriky a kolik za to zaplatíte?

Co dělat, když se vám ztratí zavazadla nebo zruší let?

27.07.  |  Lucie Mečířová

Ztratila se vám při cestování zavazadla, anebo jste je dostali, ale jsou poškozená? Co v takové situaci dělat a na co máte nárok? A jak postupovat, pokud se vám zpozdil, anebo dokonce zrušil let?

Kdo vlastní české fotbalové kluby III

27.07.  |  Michal Bureš

Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?

4 situace, které vám mohou narušit dovolenou, a jak se v nich zachovat

26.07.  |  Lucie Mečířová

Během dovolené, anebo dokonce ještě před ní může nastat celá řada nečekaných, a hlavně nešťastných situací. Co v takovém případě dělat? A lze tomu nějak předejít nebo se zaměřit na prevenci?

Jaké jsou ceny ubytování v českých kempech?

26.07.

Letní prázdniny jsou časem dovolených a nemálo českých občanů, kteří se nechystají do zahraničí, má v plánu vyrazit právě do některého z kempů v ČR. Jaké jsou aktuální ceny dobrodružného ubytování v chatkách a ve stanech?

Řízení už od 17 let, řidičák na zkoušku a výraznější pokuty za nejzávažnější přestupky

25.07.

Novela zákona připravovaná Ministerstvem dopravy zaměřuje svou pozornost na přísnější tresty za závažná porušení silničního provozu. Úplnou novinkou je také řízení od 17 let a řidičák na zkoušku. Navrhované změny by měly začít platit od ledna 2024.

Kdo vlastní české fotbalové kluby II

22.07.  |  Michal Bureš

V čele českých klubů se potkávají vlastníci všech kategorií – bossové z devadesátých let, mocní miliardáři, bývalí fotbalisté i trestně stíhané osoby. Kdo vlastní Viktorii Plzeň, Slovan Liberec či Jablonec?

Co je dobré vědět před výjezdem za prací do zemí EU?

21.07.

S výjezdem do zahraničí za pracovní cestou souvisí mnoho otázek. Na co všechno byste se měli předem připravit?

Kdo vlastní české fotbalové kluby?

21.07.  |  Michal Bureš

Fotbal v Česku je fenomén, který i přes různé skandály přiláká na stadiony snadno přes jeden milion lidí. Kdo vlastní české fotbalové týmy – Spartu, Baník či Bohemku?

Kdo vlastní naše televize? Která TV má nejvyšší tržby?

20.07.  |  Michal Bureš

Televizní vysílání prochází krizí důvěry, mnoho lidí věří alternativním a „nezávislým“ zdrojům, které velmi často mají pochybný, neznámý či východní původ. Jak je to s vlastníky našich největších televizí? A jaká je vaše důvěra v televizní stanice? Kolik zaplatíme na koncesionářských poplatcích?

ROZHOVOR: Jak na prověřování zahraničních investic?

20.07.  |  Lucie Mečířová

Jakým způsobem funguje prověřování zahraničních investic a kdo má takovou pravomoc? Finance.cz pro vás připravily nový rozhovor s právním expertem.

Které jsou nejznámější možnosti online propagace? V jakém okamžiku za reklamu platíte?

20.07.

Chystáte se prodávat zboží nebo služby přes internet? Určitě se ze začátku budete rozhodovat, do jaké formy online propagace investujete své peníze. Sepsali jsme pro vás přehled těch nejpoužívanějších.

Jaký vliv má věk na vdovský důchod?

19.07.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek má vdova (vdovec) nárok na vdovský (vdovecký) důchod po zemřelém manželovi (manželce). Jakým způsobem ovlivňuje věk nárok na přiznání vdovského důchodu a jeho výši?

Špatně doručená výpověď ji může zneplatnit, jak ji správně doručit?

18.07.

Jakými způsoby může zaměstnavatel doručit zaměstnanci výpověď? A co když ji zaměstnanec odmítne přijmout? Nebo si pro ni nepřijde na poštu?

Jaká je valorizace náhrad při úrazu či nemoci z povolání?

15.07.

Náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity pro zaměstnance zraněné při práci nebo trpící nemocí z povolání a náhrady nákladů na výživu pozůstalých se obvykle valorizují k počátku nového roku. Tentokrát byly zvýšeny i od června. Jak a o kolik?

Co všechno musí zaměstnavatel splnit, když chce dát zaměstnanci výpověď?

13.07.

Dostát všem povinnostem, které ukládá zákoník práce zaměstnavateli, který chce propustit zaměstnance na základě výpovědi, není snadné. Přinášíme základní přehled jeho povinností.
1 2 3 4 5 9 16 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz