Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD nejvíce kleslo zdanění práce?

15.07.  |  Petr Gola

Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, ve kterých zdanění práce mezi roky 2007 a 2022 nejvíce pokleslo. Jak se během let lišilo zdanění práce u průměrné mzdy v jednotlivých zemích OECD?

Rozhovor s Terezou Mizerovou: Ženy si méně věří a z obavy z neúspěchu si automaticky řeknou o menší plat

01.11.  |  Lucie Mečířová

Jak žena na vysoké pozici dokáže skloubit práci a rodinu, ale i co podle ní brání ženám v kariérním růstu a proč mají nižší plat - to i mnoho dalšího se dozvíte v našem rozhovoru.

Zítra začíná milostivé léto: 5 věcí, které byste o něm měli vědět

27.10.  |  Lucie Mečířová

Pokud máte dluhy, zpozorněte. Zítřejším dnem začíná milostivé léto, které usnadní život mnoha dlužníkům. Přečtěte si, zdali se na vás náhodou nevztahuje a kolik budete muset platit.

Jak se žije v zemích EU za minimální mzdu?

22.10.  |  Petr Gola

Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí EU. Jaká je životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu? Kde si za minimální mzdu koupí nejvíce zboží a služeb?

Kdo vlastní české cukrovary?

22.10.  |  Michal Bureš

Rušení cukrovarů během devadesátých let pobouřilo veřejnost. Jak jsme na tom nyní? Kdo a kolik u nás vyrábí cukr? Kolik ho vlastně spotřebujeme?

Chci vrátit peníze od směnárny: odstoupení a lhůty

21.10.  |  Lucie Mečířová

Půjdete si v blízké době vyměnit peníze do směnárny? Ne všude budete spokojení. Kurz určitě nebude výhodný u všech. Jak postupovat a co vás čeká, pokud chcete vrátit směněné peníze?

Nabourali či ukradli vám auto u vaší práce? Máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele?

18.10.

I když má auto skoro každý, zákoník práce ho nepovažuje za obvyklý dopravní prostředek do zaměstnání. A málokteré veřejné parkoviště je opravdu hlídané, platí se jen za místo k stání, ne ostrahu. Domoci se náhrady ukradeného nebo poškozeného vozidla na parkovišti před firmou nebo jinde je tak hodně těžké.

5 věcí, které byste měli vědět o výměně peněz ve směnárnách

18.10.  |  Lucie Mečířová

Léto už je sice dávno pryč, ale možná pojedete do zahraničí na podzim anebo dokonce na svátky a budete zvažovat výměnu peněz. Co byste v takovém případě měli vědět o nákupu peněz ve směnárně?

Co je dobré vědět, když chcete investovat do dluhopisů?

13.10.  |  Lucie Mečířová

Jste nováček, který by rád zkusil vložit své peníze do dluhopisů anebo jste už nějakou dobu rovnou drobný investor? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste při výběru vhodné investice rozhodně neměli přehlédnout.

Co jsou to zelené dluhopisy?

12.10.  |  Redakce

První zelené dluhopisy vznikly v roce 2007. O co jde a proč vůbec došlo k jejich vzniku? Přečíst si u nás můžete také výhody, které investice do nich přináší.

Co se změnilo u poukazů na zdravotnické prostředky?

07.10.  |  Lucie Mečířová

U poukazů na zdravotnické prostředky se řada věcí v roce 2021 změnila. Jak dlouho je nově poukaz platný a může vám být vydán elektronicky?

V jakých volbách a odkud můžete volit s voličským průkazem?

01.10.  |  Lucie Mečířová

Za chvíli nás čekají říjnové volby do Poslanecké sněmovny České republiky. Budete se chtít voleb zúčastnit, ale už teď víte, že nebudete ve svém volebním okrsku? A když si zařídíte voličský průkaz, budete moci volit odkudkoliv?

Proč uzavření předmanželské smlouvy není ostuda a před čím vás chrání?

23.09.  |  Lucie Mečířová

Každý rok proběhne v České republice tisíce svateb. Naprostá většina budoucích manželů pak neuzavře předmanželskou smlouvu. Proč je dobré o ní minimálně uvažovat a před čím vás chrání?

U kadeřníka, v restauraci, na plaveckém bazénu vám ukradli kabát? Kdo vám ho zaplatí?

16.09.

Jak je to s odpovědností poskytovatelů služeb za odložené věci zákazníků v provozovnách? Na zdi je cedule s oznámením: Za odložené věci se neručí. - Je to pravda? Co říká o odpovědnosti a náhradách občanský zákoník?

Jak je to s evidencí na úřadu práce, pokud pobíráte důchod, předdůchod anebo výsluhový příspěvěk?

15.09.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte starobní důchod, invalidní důchod anebo čerpáte předdůchod a uvažujete, jestli se můžete registrovat na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání a brát podporu v nezaměstnanosti? A jak to bude, pokud pobíráte výsluhový příspěvek?

Zapomeňte na uhlí. Povinná výměna starých kotlů je příležitostí definitivně opustit tuhá paliva

14.09.  |  Lukáš Pololáník

Příští rok v září skončí možnost provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Takový kotel bude nutné vyměnit za modernější zdroj tepla, jinak hrozí poměrně vysoká pokuta. Nutnost odstávky starého kotle je však zároveň příležitostí přejít směrem k ekologičtějším, ale též ekonomicky příznivějším technologiím vytápění.

Přijdete po skončení směny do šatny a oblečení je fuč - Jak je to s odpovědností zaměstnavatele za odložené věci zaměstnanců?

13.09.

Jaká jsou pravidla odpovědnosti za odložené věci podle zákoníku práce? Co musí zaměstnanec udělat, aby dostal náhradu za ukradené nebo poškozené věci?

Ušetřená tisícovka měsíčně: Do čeho ji investovat?

31.08.  |  Lucie Mečířová

Češi se pokouší spořit stále. Daleko výhodnější než běžně dostupné možnosti spoření však můžou být i investice, pokud si troufáte. Pojďme se společně podívat, do čeho je výhodné "hodit" tisícovku měsíčně.

Co všechno může být pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a zaslouží zaměstnanec odškodnění?

27.08.

Musí být kousnutí klíštětem při práci nebo opaření se při vaření kávy v zaměstnání odškodněno podle zákoníku práce? Jak řešit neobvyklé situace?

Zajímavosti o výpočtu zdravotního pojištění

26.08.  |  Petr Gola

Někteří občané platí více na zdravotním pojištění než na dani z příjmu fyzických osob, přičemž se nelze platbě zdravotního pojištění vyhnout. S čím je vhodné při výpočtu zdravotního pojištění počítat jako zaměstnanec, OSVČ nebo osoba bez zdanitelných příjmů?

Vady zájezdu (2): Na co máte právo a jak je řešit?

25.08.  |  Lucie Mečířová

Dovolenou v zahraničí může velmi snadno zničit nenadálá událost, ale třeba i problém s nedodržením smluvních podmínek ze strany pořadatele anebo s přepravou. Co v takové situaci dělat a na co máte právo?

Vady zájezdu (1): Na co máte právo a jak je řešit?

24.08.  |  Lucie Mečířová

I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?

Jaké jsou změny ve slevách na dani? Kdy budou zvýšeny daňové slevy?

23.08.  |  Michal Bureš

Jak se budou vyvíjet slevy na dani? Kterou slevu na dani chtějí zrušit a kdy naposled daňové slevy rostly?

EU: Nejdéle na stát pracují Rakušané a Francouzi

23.08.  |  Petr Gola

Z daňového hlediska můžeme kalendářní rok rozdělit na dvě části, přičemž v první pracují daňoví poplatníci pro stát a ve druhé pro sebe. Jak vysoké je daňové zatížení v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU? 

Může pořadatel zájezdu změnit cenu a další náležitosti po podepsání smlouvy?

16.08.  |  Lucie Mečířová

I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?

Se psem autem: Na zadní sedačce, v kufru, ale vždy bezpečně

13.08.  |  Lukáš Pololáník

Pro Čechy jsou jejich psi často členy rodiny, a tak není divu, že své páníčky doprovázejí na nejrůznější výlety a dovolené. A to nejen pěšky, ale samozřejmě i autem. Ve vozidle ovšem musí být čtyřnohý parťák dostatečně zajištěn, jinak mu hrozí vážná zranění nebo i smrt. Byť se hlavní sezóna dovolených chýlí ke konci, stále ještě můžete mít nějaký výlet před sebou. Anebo si minimálně udělat sebereflexi, zda jste letos dělali vše správně a kde se případně bude dát příště něco vylepšit. Víte tedy, jak správně psa převážet a jak ho vůbec na cestování autem navyknout?

Ceny rostou: co zdražuje nejvíce?

11.08.  |  Michal Bureš

Růst cen nabírá na obrátkách a Česká národní banka s ním bojuje zvyšováním úrokových sazeb. Jak a kde rostly v Česku ceny? Jaká je inflace na Slovensku a v EU? A ve kterém oboru rostly ceny nejvíce?

Výpis z rejstříku trestů bude v nové práci potřeba. Kde ho seženete?

10.08.  |  Lucie Mečířová

Hledáte si nové zaměstnání? Většina firem požaduje výpis z rejstříku trestů. Kde ho sehnat? A jak dlouho budete na výpis z rejstříku trestů čekat?

Zemřela vám příbuzná osoba na pracovní úraz? Přečtěte si, na jakou náhradu máte nárok

04.08.  |  Lucie Mečířová

Pracovní úraz nemusí vždy skončit bez následků s lehkými zraněními. Bohužel v mnoha případech může skončit i samotnou smrtí zaměstnance. Má rodina zesnulého zaměstnance v takovém případě nárok na nějakou formu náhrady?

OECD: Nejvyšší sazba DPH je v Maďarsku

03.08.  |  Petr Gola

Základní sazba DPH se v členských zemích OECD pohybuje od 5 % v Kanadě po 27 % v Maďarsku. V letošním roce je oproti roku 2007 základní sazba DPH vyšší hned ve 24 členských zemích OECD.

Kdy musí zaměstnanec hradit škodu při poškození, zničení či ztrátě majetku?

29.07.  |  Lucie Mečířová

Zaměstnanec musí zaměstnavateli nahradit škodu, kterou mu způsobil vlastním zaviněním. V některých případech však náhrady škody může být i zproštěn. Kdy a co se stane, pokud ztratí ochranné prostředky? A jak vysoká je náhrada?

Co je důležité vědět o dohodě o hmotné odpovědnosti?

28.07.  |  Lucie Mečířová

Dohoda o hmotné odpovědnosti se uzavírá mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro případ, kdyby vznikl schodek na hodnotách zaměstnavatele. Kdy ji ale uzavřít nelze? Můžete od ní odstoupit? A jak je to s náhradami?

Jak správně pojistit majetek před živly? Nebo je lepší spoléhat na pomoc státu a lidí?

17.07.  |  Redakce

V čem jsme v Česku dobří, je solidarita při takových událostech, jako je tornádo. I politici, zvláště ve volebním roce z nedobrovolně vybraných peněz od nás všech, se chtějí zviditelnit nějakou tou dotací, půjčkou. Nicméně nespoléhal bych se ani na politiky, ani na dobrovolníky. A platí to zvlášť pro lidi v exekuci. Proč je lepší spoléhat se na pojištění a jak je nutné se o něj průběžně starat?

Co dělat, když vám má vypršet platnost průkazu pojištěnce anebo ho ztratíte?

15.07.  |  Lucie Mečířová

Ztratili jste někdy kartičku zdravotní pojišťovny? Anebo víte, že ji má brzy vypršet platnost a nevíte, co udělat proto, abyste si mohli zažádat o novou?

Jak je to s platbou, splatností a výší poplatků za svoz komunálního odpadu

13.07.  |  Lucie Mečířová

Kdo všechno musí platit za svoz komunálního odpadu? Jaká je výše a jak je to s platbou, pokud nejste majitelem nemovitosti, ale jste jen v nájmu?

Kdo vlastní naše mobilní operátory?

09.07.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní naše mobilní operátory Vodafone, O2 či T-Mobile? Kolik měli klientů a jaké měli zisky a tržby? A kdy přijde další konkurence do tohoto odvětví?

Jaké suvenýry si můžete a nemůžete dovézt z dovolené

01.07.  |  Miroslava Hrášková

Pokud letos pojedete na dovolenou za exotikou, dejte si pozor na suvenýry, které je zakázané vyvážet. Kromě slonoviny a třeba živých zvířat, což si pamatuje skoro každý, to mohou být i mušle nebo kaviár.

Komu vzniká nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte?

29.06.  |  Lucie Mečířová

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte není pro každého a pro nárok na něj nemusíte dokonce splňovat ani žádnou rozhodnou hranici příjmu. Komu tedy náleží a jak je vysoký?

Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku

25.06.  |  Petr Gola

Pro zaměstnance je nejdůležitějším mzdovým údajem, jakou částku dostanou za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v členských zemích OECD? 

Kdy budou automaticky zřizovány datové schránky pro ostatní právnické osoby a živnostníky?

22.06.  |  Redakce

Podnikáte a nevlastníte datovou schránku? Podle chystané změny zákona vás její využívání tak či tak nemine. Schránku vám však zřídí automaticky. Od kdy a koho se to týká?

Co potřebujete, abyste za adresáta mohli přebírat poštu, složenky nebo důchod?

21.06.  |  Lucie Mečířová

Pečujete o blízkého, jehož zdravotní stav neumožňuje přijmout zásilku, převzít důchodu anebo si dojít na poštu? Slíbili jste dítěti, které vyráží pracovat do zahraničí, že mu pohlídáte poštu? Co udělat proto, abyste případné zásilky mohli převzít?

Co dělat, když vám propadne složenka?

17.06.  |  Lucie Mečířová

Zapomněli jste si vybrat složenku, která má už po datu splatnosti? Byli jste dlouho mimo svou běžnou adresu, Česká pošta vás nezastihla a poštovní poukázka už propadla? Co teď? Dostanete ještě peníze zpátky?

Kdy si může jít dítě samo pro první občanku?

16.06.  |  Lucie Mečířová

Vašemu dítku se blíží patnácté narozeniny a vy už si začínáte zjišťovat informace o tom, jak a kde zařídit občanku? Přemýšlíte také, zda si dítě může jít vyřídit anebo alespoň vyzvednout svůj první občanský průkaz samo? Pokud ano, přečtěte si užitečné informace.

Kdo platí koncesionářské poplatky, když jste v nájmu?

08.06.  |  Lucie Mečířová

Bydlíte v pronájmu a poplatky za televizi a rádio nehradíte, protože by to měl dělat pronajímatel? Pak si raději přečtěte náš článek, možná budete překvapení.

Kdy vás můžou vyhodit z práce i v ochranné době

07.06.  |  Lucie Mečířová

Pracujete a dostali jste výpověď? A může si něco takového zaměstnavatel vůči vám vůbec dovolit? Co když jste v ochranné době, která vás před vyhazovem chrání? Pojďte se podívat na situace, kdy vás může propustit, i když jste takto chránění.

Průměrná mzda v roce 2021: jak na mzdy dopadl koronavirus? Jaká je průměrná mzda u našich sousedů?

07.06.  |  Michal Bureš

Jaká je výše průměrné mzdy v Česku a v sousedních zemích? Jaký dopad měl na průměrnou mzdu koronavirus? A jaký bude její další vývoj v roce 2021?

OECD: ČR patří mezi pětici zemí s nejnižší daní z příjmu

04.06.  |  Petr Gola

Od letošního roku se vypočítává v Česku daň z příjmu z hrubé mzdy, a nikoliv ze superhrubé mzdy a současně je sleva na poplatníka vyšší o 250 Kč než v loňském roce. Odvody na dani z příjmu fyzických osob se tedy citelně snížily. Jak vysoká je skutečná daň z příjmu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD? 

Kdy potřebujete souhlas zaměstnavatele při další práci či podnikání?

21.05.

Vykonávat, ať už samostatnou nebo závislou, výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, smějí zaměstnanci jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?

12.05.  |  Petr Gola

Daně ze mzdy činí ve vyspělých zemích světa desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku oproti ostatním zemím OECD? Jak se meziročně snížilo zdanění práce v Česku z důvodu zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka? 

Jak se v roce 2021 a 2022 zvyšuje poplatek za uložení odpadu na skládku?

10.05.  |  Lucie Mečířová

Od letošního roku dochází ke zvýšení poplatku za uložení odpadu na skládku. Kolik to bude stát a jaké bude podražení v dalších letech? A kdy se změny naplno projeví?

Jak se propadl zisk českých bank kvůli koronaviru? A kdo banky vlastní?

07.05.  |  Michal Bureš

Banky měly loni zisky přesahující 40 miliard Kč. Kdo vlastní české banky? Jak jsou na tom s počty klientů? Kterým bankám rostou zisky a kterým naopak dochází dech? 

Jaký dopad měl koronavirus na mzdy v zemích OECD v roce 2020?

06.05.  |  Michal Bureš

Rokem 2020 se prohnal koronavirus, což mělo za následek značné ekonomické škody. O kolik se propadly průměrné mzdy v zemích OECD? Jak na tom byla Česká republika? A které země si udržely průměrnou mzdu nad hranicí 100 tisíc Kč?

Minimální mzda v mimoevropských zemích

04.05.  |  Petr Gola

Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je stanovena i v řadě vyspělých mimoevropských států světa. Nejvyšší je potom v Austrálii.

Jak poroste HDP Česka v tomto roce? Budeme premianti či propadlíci v regionu?

27.04.  |  Michal Bureš

Podívejte, jak rostlo HDP minulý rok. Jaké jsou odhady růstu českého HDP na rok 2021? Jak jsou na tom sousední státy - Německo, Slovensko, Polsko a Rakousko? Jaký dopad má pandemie koronaviru na české HDP? A jaké jsou prognózy na rok 2022?

Jak vychází svátky v roce 2021?

18.04.  |  Redakce

Podívejte se, jak vychází státní svátky 2021 a naplánujte si volno, dovolenou a výlety. Kolik nás čeká volných dnů? Kdy musí být obchodní centra zavřená? Na jaké dny vychází státní svátky? 

Ekonomická svoboda v Česku je vyšší než v Norsku nebo v Belgii

15.04.  |  Petr Gola

Pro růst životní úrovně obyvatel je velmi důležitá ekonomická svoboda. Index ekonomické svobody v Česku je přitom dlouhodobě vysoký a Česko patří mezi třicítku zemí s nejlepším hodnocením. 

Sčítání lidu 2021: Co dělat, když se nechcete sečíst přes internet?

12.04.  |  Lucie Mečířová

Nechcete se sečíst přes internet? Zúčastnit se povinného sčítání lidu nemusíte jen online. Pokud se nesečtete přes počítač, jaké máte možnosti? Sečte vás ještě někdo? A hrozí vám pokuta?

Kdy se musí doplatit poplatek z prodlení?

09.04.

Další sankcí vůči neplatičům byl vedle úroků z prodlení též poplatek z prodlení. A to mnohem vyšší než úroky. Stále navíc může dlužníky postihnout.

Antivirus a výpověď: Jak se liší čerpání příspěvků na zaměstnance v různých situacích?

07.04.  |  Redakce

Program Antivirus vznikl s cílem zachovat pracovní místa a zmírnit negativní dopady šíření nemoci covid-19 na zaměstnanost. Zaměstnavatelé jej aktuálně stále mohou využívat, a to až do konce dubna. Pokud plánují o finanční příspěvek na konkrétní zaměstnance požádat, a zároveň se rozhodli minimalizovat své náklady propouštěním, musejí dát pozor na několik základních podmínek.

Koho, jak a za co lze vydědit

06.04.

Vydědění je vlastně závěť naruby. Zatímco závětí se určuje co komu má z majetku po smrti připadnout, tak vydědění naopak někomu dědické nároky odnímá.

Jak to bude letos o Velikonocích se zavřenými obchody, příplatky za svátek a ošetřovným?

31.03.  |  Lucie Mečířová

Letošní Velikonoce připadají na začátek dubna. Společně s nimi nás čekají i dva státní svátky a školní prázdniny. Jak budou mít otevřené obchody? Budete mít nárok na příplatek za práci ve svátek? A vzniká za dny Velikonoc nárok na ošetřovné?

Jaký postih hrozí absentérům? Jaké jsou sankce za neomluvené absence v práci?

29.03.

Za áčka v práci se krátí nárok na dovolenou. Zaměstnanec může být i propuštěn. Kdy dostane jen výpověď a kdy mu zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr, tzv. na hodinu?

6 nejčastějších otázek ke krizovému ošetřovnému

25.03.  |  Lucie Mečířová

Jste s dítětem na tzv. krizovém ošetřovném? Pokud ano, je možné, že v některých věcech nemáte jasno. Přečtěte si nejčastější otázky, na které se některé maminky, ale i tatínci ptají.

Rozhovor s KRUK: Došlo během roku 2020 k většímu zadlužení u Čechů a Slováků?

24.03.  |  Lucie Mečířová

Myslíte si, že se lidé během pandemie více zadlužili? A byl odklad splátek dobrou volbou? Na tyto otázky pro Finance.cz odpoví Jaroslava Padendalová, generální ředitelka společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Jak jsou vysoké a jak se počítají úroky z prodlení?

23.03.

Kdo neplatí včas, zaplatí nejen dluh, ale i úroky z prodlení. Věřitel je může, ale nemusí požadovat. Ovšem obvykle je chce a také vymáhá. Pozdě splacené peníze ztrácejí hodnotu. Nejde jen o inflaci. Úroky z prodlení kompenzují nepřímo i starosti věřitele. A také to, že mu dlužník blokoval prostředky.

Sčítání lidu 2021: Koho se týká a jak na to?

23.03.  |  Lucie Mečířová

Během tohoto víkendu započne sčítání lidu. Je vaše povinnost nechat se sečíst? Koho se to týká a můžete za nesplnění povinnosti dostat pokutu? Jaké lhůty musíte dodržet?

Kolik zaplatí poražený vítězi soudního sporu?

17.03.

Vítěz soudního sporu má nárok, aby mu poražený zaplatil to, co vynaložil na vedení sporu jako platby právníkům, znalcům, soudní poplatky aj. Jak se tato náhrada počítá? Kdy je plná a kdy jen částečná?

Jak se určuje, kolik peněz zaplatí klient advokátovi

03.03.

Před návštěvou advokátní kanceláře se vyplatí znát, jak se počítá cena právních služeb - přinášíme přehled způsobů určení odměny advokátů. Pokusíme se i poradit, jak zaplatit co nejméně.

5 tipů pro motoristy: Co je dobré mít stále na paměti a jaké novinky přinesl rok 2021?

05.02.  |  Lukáš Pololáník

Konec předchozího a začátek nového roku přinesl motoristům nemálo novinek. Přestože společnost MasterCard na podzim nečekaně ukončila službu Masterpass umožňující mobilní placení, i nadále je možné platit za palivo mobilem přímo z vozu. Benzínky budou v tomto roce také nově uvádět přehledné porovnání nákladů pro různé typy paliv. Další novinou je elektronická dálniční známka a výrazná sleva na dálniční poplatek pro vozy na CNG. V závěru roku se rovněž rozšířil počet míst, kde lze platit parkování mobilem. Co dalšího se hodí vědět, když usedáte za volant?

OECD: Odvody na dani z příjmu jsou v ČR jedny nejnižších

04.02.  |  Petr Gola

V letošním roce zaplatí zaměstnanci na dani z příjmu fyzických osob méně než v loňském roce, efektivní sazba daně z příjmu tak bude v Česku jedna z nejnižších z vyspělých zemí světa. 

Jak správně reklamovat či vrátit zboží

28.01.  |  Redakce

Nefunkční, právě rozbalený telefon, rozbitá pračka v záruční době, oblečení, které nepasuje. To všechno jsou problémy, které nás mohou postihnout nejen v období Vánoc, ale také kdykoliv během roku. Jak se vyznat mezi reklamací a vrácením zboží? A jaká jsou práva a povinnosti zákazníka?

Pojistným podvodům vloni kralovala Praha

19.01.  |  Redakce

V roce 2020 specialisté Kooperativy prošetřovali 772 podezřelých pojistných událostí, ve 409 případech se jim podařilo prokázat podvodné jednání. Celková uchráněná hodnota pak přesáhla 124 milionů Kč. V roce 2019 to bylo 834 podvodů a uchráněná hodnota 56 milionů Kč.

Jak se dědí bez závěti a co se může stát?

15.01.  |  Redakce

V rámci právní ochrany majetku je třeba pečlivě myslet i na způsob řešení dědictví. Pokud zůstavitel nezanechá závěť, bude totiž jeho pozůstalost rozdělena podle zákona. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, tak v takovém případě zůstavitel neprojeví svou pravou vůli, a zvyšuje se tak riziko sporů mezi dědici. K těm dle zkušeností společnosti Právní Ochrana Majetku – P.O.M. dochází stále častěji.

Hybridní práce aneb jak covid-19 mění způsoby práce

09.12.  |  Redakce

Koronavirus přiměl společnosti po celém světě k hledání nových cest v organizaci práce. Pro celou řadu z nich je představitelnou budoucností model kombinující práci na dálku a čas v kanceláři. Jak v praxi funguje hybridní práce, jaká jsou její specifika a jaký vliv má tato úprava na samotné kanceláře?

Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali otestovat na koronavirus?

30.11.  |  Lucie Mečířová

Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i v Česku? Bude zaměstnavatel v právu, pokud po vás bude požadovat negativní test na koronavirus?

Kdo vlastní v Česku noviny? Babiš, Křetinský, Bakala a další

26.11.  |  Michal Bureš

Noviny a ranní káva, kombinace bez které si mnoho z nás nedokáže vybavit všední den. Kdo vlastní české noviny - Blesk, Sport, Hospodářské noviny, Mladou frontu dnes, Deník a další?

Senát i prezident podpořil 5 000 Kč pro důchodce, je to dobře?

19.11.  |  Michal Bureš

Senát podpořil vládní návrh o jednorázovém příspěvku 5 000 Kč pro důchodce. Stihne se jednorázový příspěvek vyplalit do konce roku? Je to dobrý nápad či předvolební dar na dluh?

Které OSVČ budou mít nárok na kompenzační bonus?

30.10.  |  Michal Bureš

Které OSVČ budou mít nárok na kompenzační bonus při druhé vlně pandemie koronaviru? Jak a kdy žádat? Na kolik mohou dosáhnout? Za jaké období bonus obdrží?

Jaké obchody zůstávají ode dneška otevřené?

22.10.  |  Lucie Mečířová

V souvislosti se zákazem volného pohybu osob se uzavřely i některé obchody, které byly až do vyhlášení usnesení Vlády otevřené. Které služby jsou stále dostupné?

Jednání OECD o digitální dani byla odložena, Francie ji proto přijme sama

17.10.  |  Redakce

Digitální daň je v posledních letech žhavým politickým tématem, řeší se na národní, evropské i globální úrovni. Americké technologické korporace brání jsou bráněny svými mateřské státy. Spor mezi nimi a zeměmi, které trvají na digitální dani, se měl vyřešit na půdě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Kvůli koronaviru jsou však jednání prodloužena až do poloviny příštího roku, Francie proto přistoupí ke zdanění technologický firem individuálně.

Třetina firem bude propouštět, ukázala analýza

03.10.  |  Redakce

Národní centrum Průmyslu 4.0 připravilo při příležitosti zářijového Národního průmyslového summitu analýzu českého průmyslu 2020. Analýza vychází z dat získaných během stovek rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných průmyslových podniků, které probíhaly od června do srpna 2020.

Krajské volby: Jak a kde volit v časech koronaviru?

02.10.  |  Michal Bureš

Jak lze volit v krajských a senátních volbách v roce 2020? Jaká musíte dodržovat hygienická pravidla a kdy vás do volební místnosti nepustí? Jak kroužkovat do krajských voleb?

Filatelie slaví výročí: jsou známky dobrou alternativní investicí?

29.09.  |  Tomáš Skolek

Ekonomická krize přináší pokles ceny řady produktů, investoři musí vyvažovat, kam ukládat svoje peníze. Svou stálost znovu prokazují sběratelské předměty. Vedle vzácných mincí a bankovek, nebo starých automobilů jsou to tradičně i poštovní známky. Podle expertů jsou právě známky cenově velmi stabilní a ve středně a dlouhodobém horizontů generují velice slušné zhodnocení. Dokládají to i statistiky internetového portálu Aukro, přes který lidé od ledna 2018 do současnosti v oboru filatelie zobchodovali zboží v hodnotě 153 milionů korun.

Stravenkové společnosti parazitují na ekonomice

26.09.  |  Redakce

Jeden návrh ministryně Aleny Schillerové zaslouží naprostou podporu. Tažení za zavedení stravenkového paušálu, respektive za zrušení stravenek. Stravenky tvoří v systému nepotřebnou daňovou výjimku, z níž plynou poměrně vysoké a garantované zisky jen několika firmám.

Mlhová světla na podzim a v zimě: V čem dělají řidiči největší chybu?

19.09.  |  Redakce

Světla do mlhy anebo tzv. mlhovky je možné používat jen v určitých situacích. Nepleťte si je s denními světly, ohrožujete tím ostatní řidiče.

Kolik stálo vyšetření u lékaře? Zjistěte si, kolik za vás odvedla zdravotní pojišťovna!

09.09.  |  Michal Bureš

Ve zdravotnictví se točí obrovské peníze (kolem 350 miliard), z toho cca 80 % proteče přes zdravotní pojištění. Můžete se podívat, kolik naše zdravotní pojišťovna za nás vydala? A za jaké úkony? Ano, můžete. A možná to je snazší, než jste si mysleli...

Zprostředkovatelé v energetice. Je nový registr zbraní na „šmejdy“, či jen marketingový tah?

08.09.  |  Jana Poncarová

Když pochybí dodavatel elektřiny nebo zemního plynu, může si na něho stát došlápnout. Zatím ale nemá dostatečně silné páky na zprostředkovatele – třeba aukční společnosti. To by se mělo změnit společně s chystanou novelou energetického zákona.

Která země má největší zásoby ropy? Saudská Arábie? Rusko? Samá ropa, tedy voda...

01.09.  |  Michal Bureš

Ropa je stále surovinou, která hýbe nejen našimi auty, ale i světem. Která země má největší zásoby? A která nejvíce ropy exportuje? Kdo naopak musí ropu dovážet?

Jak založit datovou schránku a mít ji pod kontrolou

21.08.  |  Michal Bureš

Chcete podávat daňové přiznání z tepla domova? Nechce se vám jezdit vyřizovat doklady či žádosti o sociální dávky na úřadech? Vše vám může pomoci vyřídit datová schránka, její založení je jednoduché a zabere vám 5 minut, naopak vám může datová schránka ušetřit spoustu času. Jak na to?

Na co si dát pozor při výběru tankovací karty?

19.08.  |  Lukáš Pololáník

Koronavirus COVID-19 přiměl řadu lidí více využívat bezkontaktní způsoby placení. Nejde přitom jen o hygienické hledisko a ochranu před možnou nákazou. Do hry vstupuje s ohledem na ekonomické dopady pandemie také důraz na optimalizaci nákladů podnikatelů i firem. Zájem o tankovací karty vzrostl, ovšem úspora za tankování není samozřejmá věc. Na co si dát pozor při výběru tankovací karty?

Nejdříve přestávají pracovat na stát občané na Kypru a na Maltě

18.08.  |  Petr Gola

Den daňové svobody rozděluje kalendářní rok na dvě části – kdy pracují občané pro stát a kdy sami na sebe. Pouze v sedmi členských zemích EU pracují občané na stát déle než v Česku.

Kolik si můžete z dovolené dovézt cigaret a lahví alkoholu?

14.08.  |  Lucie Mečířová

Chcete si z dovolené přivézt tamější cigarety? Máte v plánu ze zahraničí dovézt přátelům doutníky a rodině nějakou tu láhev dobrého vína? Tak si přečtěte, jaké limity platí pro převoz alkoholu a tabákových výrobků ze zemí EU i mimo ně.

Pokud se nevrátíte z túry, vydají se vás hledat. Slovenská horská služba má novou aplikaci

12.08.  |  Redakce

Horská záchranná služba přichází s novou aplikací. Pomoc si zavoláte jedním kliknutím. A pokud se nevrátíte z túry, vydají se vás hledat.

Je Irsko daňový ráj? Digitální daň jako řešení evropského problému

07.08.  |  Redakce

Zdanění nadnárodních korporací narazilo na další problém. Po problémech se zavedením tzv. digitální daně obdrželo „spravedlivé“ zdanění nadnárodních korporací ránu v podobě rozhodnutí Tribunálu soudu EU, když zrušil rozhodnutí Evropské komise, že technologická společnost Apple musí v Irsku na daních doplatit 13 miliard eur. Soudní rozhodnutí oživuje i jednu evropskou kontroverzní otázku – je největším daňovým rájem Irsko?

Ve které zemi EU se za minimální mzdu žije nejlépe?

27.07.  |  Petr Gola

V členských zemích Evropské unie se liší nejenom hodinová minimální mzda, ale i ceny zboží a služeb. Ve kterých zemích se za minimální mzdu žije nejlépe?

Dovolená u moře 2020: Kam lze bezpečně cestovat a jaké jsou podmínky?

24.07.  |  Redakce

Dovolenou v roce 2020 poznamenal koronavirus. Kam můžete bezpečně vyrazit bez nutnosti testu a karantény?

EU: DPH je nejvyšší v Maďarsku

23.07.  |  Petr Gola

Základní sazba DPH se v členských zemích Evropské unie pohybuje od 16 % v Německu po 27 % v Maďarsku. V Česku činí základní sazba DPH 21 % stejně jako v dalších pěti členských zemích EU. 

Úchvatný Google Earth Timelapse ukáže, jak se Země měnila od roku 1984

22.07.

Pětatřicet let působení přírody i člověka. Jak se za tu dobu změnila planeta? To prozradí unikátní mapa Google Earth Timelapse. Tu Google představil již předloni, ale teď ji doplnil. Běží rychleji, funguje i na mobilech a pokrývá další časový úsek. Jsou již na ni snímky Země od roku 1984 do 2018, všechny vyčištěné od mraků.

Co dělat, když země, do které jste vycestovali, vypadla ze seznamu bezpečných zemí kvůli koronaviru?

15.07.  |  Redakce

Seznam "bezpečných" zemí se neustále mění. Naposledy z něho vypadlo Bulharsko a Černá Hora. Co dělat, když se destinace vašeho pobytu nachází na seznamu rizikových a vy už máte dovolenou zaplacenou?

Mapa s leteckými snímky Česka z 50. let končí, kde je najdete nyní?

10.07.

Konec Flashe od Adobe znamená také ukončení populárního webu s leteckými snímky Česka z roku 1956. Více než deset let byla na adrese kontaminace.cenia.cz k prohlédnutí vcelku detailní ortofotomapa celé republiky. Aplikace ale vyžadovala Flash, což je stále větší problém a jelikož Adobe jej na konci roku oficiálně ukončuje, před pár dny preventivně skončila i tato ortofotomapa.
1 2 3 4 5 6 7 9 16 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz