Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

27.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, mnohé stromy rozkvétají (i mrznou) a tažní ptáci se již vrátili z Afriky, obchody jsou plné kvítí, čokoládových vajec, králíků i kuřat. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas? 

Francie nejzadluženějším státem EU? Ale kdeže...

02.08.  |  Michal Bureš

Který stát má nejvyšší veřejný dluh? A jak jsou na tom jejich dluhy ve vztahu k HDP? Jak si vede Česká republika a Slovensko?

Růst rodičovské 2020: zvýší se vám částka či prodlouží doba vyplácení?

01.08.  |  Michal Bureš

Jak se změní vaše měsíční rodičovská po zvýšení rodičovského příspěvku v lednu 2020? Musíte žádat o vyšší rodičovskou? Zvýší se i maximální měsíční limit 7 600 Kč?

Kvíz: otestujte si, jak se vyznáte v měnách evropských států

01.08.  |  Lucie Mečířová

Myslíte si, že se dobře vyznáte v evropských měnách? V tom případě si pojďte udělat krátký kvíz, ve kterém můžete otestovat své znalosti.

Na kolik vás vyjde parkování na letišti?

01.08.  |  Redakce

Nechat se i s rodinou vysadit přímo před terminálem a bez zdržování se dostavit k odletu – to je sen každého prázdninového dovolenkáře, který zamíří do více či méně exotické destinace. Ale ne vždy je možné zajistit takto hladký průběh.

Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v zemích EU?

31.07.  |  Petr Gola

Zaměstnance zajímá jeho čistá mzda, kterou dostává na účet, zaměstnavatele potom mzdové náklady. V Česku stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance obdržené na účet 1,78 eura. Vyšší zdanění je pouze v sedmi členských zemích EU. Kde je zdanění nejvyšší a kde nejvyšší? 

Co musíte vědět, když chcete sepsat závěť?

17.07.  |  Lucie Mečířová

V České republice se může dědit majetek podle zákonných podmínek, ale i ze závěti, případně oběma způsoby po jednom pozůstalém. Jak má ale taková závěť vypadat a jaké náležitosti musí obsahovat?

Kolik si můžete z dovolené dovézt cigaret a lahví alkoholu?

11.07.  |  Lucie Mečířová

Chcete si z dovolené přivézt tamější cigarety? Máte v plánu ze zahraničí dovézt přátelům doutníky a rodině nějakou tu láhev dobrého vína? Tak si přečtěte, jaké limity platí pro převoz alkoholu a tabákových výrobků ze zemí EU i mimo ně.

Mladí lidé mají vyšší příjmy a dočkají se rychlejšího povýšení poté, co se odstěhují do zahraničí

10.07.  |  Redakce

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat Explorer. Mladí lidé, kteří se přestěhují za prací do jiné země, také zažívají v průměru více než třetinový nárůst mzdy. Kromě vyššího výdělku a kariérního posunu se většina z nich přiučila novým dovednostem a získala větší sebevědomí. V průzkumu o nejlepší místo pro život a práci si letos nejlépe vedlo Švýcarsko. 

Nejlépe se za minimální mzdu žije v Lucembursku

10.07.  |  Petr Gola

Při zohlednění cen zboží a služeb jsou rozdíly u hodinové minimální mzdy v členských zemích EU značně nižší než při porovnávání nominálních hodnot. Přesto je v paritě kupní síly hodinová minimální mzda v Lucembursku 2,7krát vyšší než v Lotyšsku.

Jak a kde se bránit proti rušení nočního klidu?

09.07.  |  Lucie Mečířová

S létem a prázdninami začíná i doba vysedávání na balkónech a terasách dlouho do noci, případně grilování na zahrádkách. S hlasitým vybavováním se tak snadno může dojít k rušení nočního klidu. Jak se bránit hlasitým sousedům?

Kde na dovolené zaplatíte eurem?

08.07.  |  Redakce

V České republice zatím eurem neplatíme. A bůhví, jestli vůbec někdy budeme. V 19 zemích EU ale euro mají a usnadní vám placení na dovolené. To ale není všechno, eurem můžete zaplatit i v několika dalších zemích.

Rozhovor: Jak vypadá vymáhání dlužných mezd přes úřad práce v praxi

08.07.  |  Lucie Mečířová

Máte uzavřenou pracovní smlouvu se zaměstnavatelem a ten vám přestal vyplácet mzdu? Víte, že máte nárok na kompenzaci od úřadu práce? Jak v takovém případě postupovat?

Na jaké předpisy se připravit před cestou autem k moři? (2)

03.07.  |  Lucie Mečířová

Jedete autem do zahraničí anebo rovnou k moři? V našem článku se dozvíte, na co byste si na silnici měli dát pozor v Řecku, Slovinsku a Španělsku.

V Česku je už přes 260 franšíz. Boom zažívá vzdělávání, roste také oblast finančních služeb

28.06.  |  Redakce

Počet franšíz v Česku kontinuálně roste. Zatímco ještě v roce 2010 jich působilo na českém trhu 150, dnes se tento počet dostal již přes 260. Franšízový koncept je stále oblíbený hlavně v oblasti gastronomie, o český trh však ve větší míře projevily zájem také různé vzdělávací projekty. Vzestup zažívají též poskytovatelé finančních služeb. Franšíza totiž může být v oblasti financí zajímavou alternativou k systémům obvykle fungujícím na principu multi level marketingu (MLM).

Ve kterých zemích není minimální mzda ani 6 000 Kč?

27.06.  |  Petr Gola

V letošním roce činí měsíční minimální mzda v Česku 13 350 Kč a v posledních letech hodnota minimální mzdy v Česku značně stoupla, a sice z 12 200 Kč v roce 2018 a z 11 000 Kč v roce 2017. V některých zemích EU je minimální mzda vyšší než 35 000 Kč. Kde však nedosahuje minimální mzda ani 6 000 Kč měsíčně?

Jak dlouho trvá vystavení rodného listu dítěte?

27.06.  |  Lucie Mečířová

Očekáváte co nevidět příchod potomka a přemýšlíte, jak je to s vystavením rodného listu? Kdo v takové situaci bude jednat a jak dlouho bude vydání trvat?

Ceny na dovolené: v Turecku nakoupíte levněji než loni, v Egyptě dráž

25.06.  |  Martin Ježek

I když se zahraniční dovolené prodávají za bezmála stejné ceny jako loni, v některých státech budeme mít s naší korunou větší kupní sílu, dostaneme za ni víc zboží.

Demostrace 2.0 aneb v čase sociálních sítí

25.06.  |  Euro.cz

Jak moc vlivu měly sociální sítě a nové technologie na organizaci protibabišovských demonstrací v Praze na Letné?

Jak velký limit je pro bezkontaktní platby v zemích EU?

24.06.  |  Redakce

Platíte v zahraničí platební kartou? Podívejte se, jaké čekat v které zemi limity, abyste mohli platit bezkontaktně bez zadání PIN.

Dovolená v Chorvatsku: kde tankovat po cestě k moři

24.06.  |  Michal Bureš

Jsou pryč doby, kdy čeští řidiči tankovali před odjezdem plnou a jeli „na doraz“? Jaké jsou ceny pohonných hmot v zemích při „maďarské“ nebo „rakouské“ cestě? Kde je výhodné natankovat plnou a kde radši netankovat vůbec?

Ženy v byznyse

24.06.  |  Euro.cz

Jak se za posledních pět až deset let změnilo podnikatelské prostředí v Česku? Minimálně tím, že je jeho součástí mnohem více žen a trend je stále rostoucí. 

Strach z neznámého – kryptoměnám důvěřuje pouze jeden z deseti

21.06.  |  Redakce

Podle nejnovější studie společnosti Kaspersky zabraňuje rozšíření kryptoměn neznalost a nedůvěra ze strany zákazníků. Report Kaspersky „Neprozkoumaná oblast: proč se uživatelé stále zdráhají používat kryptoměny“ odhalil, že 29 % lidí má na jednu stranu o digitálních měnách alespoň základní povědomí a chtěli by je používat. Na druhou stranu ale pouze jeden z deseti plně rozumí tomu, jak kryptoměny fungují.

Zájem o plastiku stoupá i mezi muži

21.06.  |  Martin Ježek

Lidí, kteří vyhledávají plastické operace a další „zkrášlovací“ služby, přibývá. Nejvíc je jich v Praze, ale i v dalších městech poptávka stoupá.

V Česku začala platit nová pravidla oddlužení. I přes řadu otazníků bude novela insolvenčního zákona přínosem, shodují se experti

20.06.  |  Redakce

Na oddlužení může od 1. června dosáhnout více lidí než dosud. Někteří dlužníci se navíc nyní mohou zbavit svých závazků rychleji. Namísto dosavadních pěti let jim na to stačí o dva roky méně.

Potřebujete na dovolenou u moře mezinárodní řidičák?

19.06.  |  Redakce

Chystáte se letos k moři autem? Co všechno budete potřebovat a kam až letos autem dojedete? Víte, do kterých zemí potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a jak vám platí na cestách povinné ručení a havarijní pojištění?

Hvězdárny a planetária zažívají velký třesk. Kam za nimi?

17.06.  |  Michal Bureš

Kde najdete v Česku ty nejlepší hvězdárny a planetária? Na kolik vás vyjde vstupné? Jaký mají nejbližší program? A kdy mají otevřeno?

Kdy začínají letní prázdniny?

12.06.  |  Redakce

Letní prázdniny začínají letos dětem dříve, takže již na konci června si přichystejte odměnu. Kdy si půjdou děti pro vysvědčení? A kdy končí školní prázdniny?

Co patří do povinné výbavy u motorky?

12.06.  |  Lucie Mečířová

Motorka podobně jako automobil musí splňovat určitou povinnou výbavu, bez které by neměla vyrážet na silnice. Co mezi ni patří?

Co dělat, když naleznete ztracenou věc?

06.06.  |  Lucie Mečířová

Našli jste venku věc, která působí, že má určitou hodnotu a někomu může chybět? Nalezli jste někde větší obnos peněz? Přečtěte si, jak v takovém případě postupovat.

Bude vám na dovolenou stačit česká kartička pojišťovny?

06.06.  |  Redakce

Jaké jsou podmínky evropského zdravotního pojištění, kde všude nám platí modrá kartička zdravotního pojištění a jak drahá může být zdravotní péče na dovolené?

Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč

04.06.  |  Michal Bureš

Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?

Jaké podmínky musí splňovat průkazová fotografie?

04.06.  |  Lucie Mečířová

Průkazová fotografie musí splňovat určitá kritéria, aby mohla být použita na doklad. Jde hlavně o rozměry a o to, co musí zobrazovat. Jak by tedy měla být fotka velká? A jak na ní musíte vypadat?

Jak za dluhy s. r. o. ručí společník a jak jednatel?

30.05.  |  Veronika Hejná

Podnikající fyzická osoba ručí za své dluhy z podnikání celým svým majetkem. Na první pohled je založení společnosti s ručením omezeným cestou ven z neomezeného ručení osoby samostatně výdělečně činné, neboť společník za dluhy společnosti ručí pouze do výše nesplaceného základního kapitálu zapsaného do obchodního rejstříku, a to dle stavu ke dni, kdy byl věřitelem vyzván k plnění. V jednočlenné společnosti je ale často tento společník také jediným jednatelem. A z této funkce mu vyplývají jisté povinnosti, v některých případech i ručení za dluhy společnosti.

Co je to jednočlenná společnost s ručením omezeným a jak vzniká?

29.05.  |  Veronika Hejná

Jednočlenná společnost je společnost, v níž je jen jediný zakladatel nebo společník a ve většině případů se tento společník stává také jediným jednatelem; z pozice společníka má potom jiná práva a povinnosti než z pozice jednatele. Vzhledem k zákonné úpravě obchodních korporací může být jednočlennou společností jen některá z kapitálových obchodních společností, tj. společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost. V tomto textu se budeme věnovat jednočlenné společnosti s ručením omezeným.

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO

27.05.  |  Michal Bureš

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, druhá skončila ODS a třetí byli Piráti. Naopak ČSSD propadla a nedostala se přes 5 % hranici. Kdo se z Česka podívá dále do Evropského parlamentu?

Jaké jsou kódy bank v ČR?

27.05.  |  Michal Bureš

Podívejte se na přehled bankovních kódů jednotlivých bankovních institucí a spořitelen, abyste věděli, na účet které banky své peníze posíláte.

K čemu je dobré vědět devizový kurz ČNB?

23.05.  |  Redakce

Devizový kurz je základní směnný kurz pro českou korunu, který určuje cenu české koruny při bezhotovostní směně. Výše devizového kurzu se odvíjí od výše devizového kurzu ČNB.

Evropský parlament odhlasoval 10 dní otcovské

21.05.  |  Redakce

Skloubit pracovní a rodinný život není vždy jednoduché, hlavně pokud máte děti ještě malé, nebo se staráte o nemocnou blízkou osobu. Aby nám to usnadnil, tak Evropský parlament schválil směrnici, která řeší právě skloubení rodinného života s prací.

Kam a za kolik za dinosaury v Česku?

21.05.  |  Michal Bureš

Kde je nejbližší dinopark u vašeho domova? Kam za dinosaury? Jaké je vstupné a kde nemůžete se psem? Kde můžete najít stopy po dinosaurech?

Jak se měnily sliby o růstu rodičovské

20.05.  |  Michal Bureš

Podívejte se, jak šel čas se sliby o růstu rodičovského příspěvku, které se měnily rychleji než ministři ve vládě Andreje Babiš. Kdy tedy bude zvýšen rodičovský příspěvek a pro koho?

Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady

20.05.  |  Hana Bartušková

Tento týden jdeme k volbám, tentokrát budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Předvolební kampaň je v plném proudu. A víte, že na tuto předvolební kampaň vybraným stranám stát přispívá i z vašich daní?

České čekání na medaili je nejdelší v historii

17.05.  |  Michal Bureš

Máme nejdelší medailové sucho v historii. Kdy jsme naposled vyhráli zlato? A kdo a proč uvěznil naše zlaté hokejisty? Podívejte se na celkový přehled všech českých úmístění na mistrovství světa v hokeji.

Ve kterých zemích jsou zaměstnanci s průměrnou mzdou milionáři?

15.05.  |  Petr Gola

Členské země OECD jsou ekonomicky velmi vyspělé, vždyť za rok 2018 činila průměrná roční hrubá mzda více než milión korun hned v 17 zemích, v Česku nedosahovala ani 400 tisíc korun. Ve kterých zemích jsou mzdy nejvyšší? Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi?

Proč mít (a proč nemít) Evropskou unii

15.05.  |  Hana Bartušková

Volby do Evropského parlamentu jsou tady už za chvíli. Při té příležitosti si pojďme zopakovat, k čemu nám ta Evropská unie je vlastně dobrá a k čemu ani tak moc dobrá není.

Kdo je nejlépe placeným hráčem na MS v hokeji?

15.05.  |  Michal Bureš

Kdo je nejlépe placeným Čechem na mistrovství světa v hokeji? Jakub Voráček či Michael Frolík? A kdo je nelépe placeným Rusem, Slovákem, Švédem či Američanem?

Co dělají evropští poslanci a který z českých poslanců byl nejpracovitější?

14.05.  |  Hana Bartušková

Volební období europoslanců se nachýlilo ke konci a už příští týden půjdeme k letošním volbám do Evropského parlamentu. Podívejte se, co všechno stihli za pět let čeští europoslanci.

Bude v ČR zavedena daň pro banky a jejich dividendy?

14.05.  |  Michal Bureš

Které parlamentní strany podporují zavedení sektorové daně pro banky? Jakou bude mít podobu? A kdy bude zavedena? Kolik to přinese do státního rozpočtu?

Kolik cizinců studuje v ČR vysokou školu zdarma?

13.05.  |  Michal Bureš

Studium na české vysoké škole je pro studenty z ciziny lákavé. Odkud přichází? Jaké platí poplatky? Jaké mají problémy? A kam chodí naopak studovat Češi?

Nezvládnutý alkohol – vlak do pekla

13.05.  |  Martin Ježek

Když se o někom říká, že pije, myslí se tím, že konzumuje alkoholické nápoje v takové míře, že si toho všimlo i jeho nebo její okolí. Chováním, které společensky nestandardní, na sebe konzument alkoholu upozorňuje. Zpočátku se tomu můžeme usmát, jenže někteří jedinci takhle nastupují do vlaku do pekla.

Je levné cestování, cestovní blogy a sociální sítě jen novou formu kolonialismu?

11.05.  |  Hana Bartušková

Zatímco travel blogy na cestování vydělávají a prodávají své fotky na produkt placement, tak na země třetího světa jako takové se znovu zapomíná. A slouží jen jako zdroj zážitků, fotek a cestovatelských videí.

Česko v Německu investuje hodně, víc než Rusko nebo Čína

10.05.  |  Euro.cz

České přímé zahraniční investice stále více směřují do Německa. Češi tam investují víc než Poláci, Rusové nebo Číňané.

Kde a kdy hrají Češi na mistrovství světa v hokeji na Slovensku?

08.05.  |  Michal Bureš

Češi čekají na zlatou medaili z MS v hokeji již téměř 9 let a alespoň na nějakou medaili čekáme téměř 7 let. Kdy a kde Češi hrají? Jaký je rozpis? A jak se dostat do Bratislavy?

Opravdu jíme jinou čokoládu než Němci?

07.05.  |  Michal Bureš

Rozdíly mezi potravinami mezi zeměmi střední Evropy byly prokázány u řady potravin. Některé nadnárodní společnosti berou země bývalého východního bloku jako druhořadé spotřebitele. Týká se to i čokoládových výrobků? Jsou rozdíly u Lentilek, Snickers, Milky či Kinder Bueno u nás, v Německu a dalších zemí střední Evropy?

Co musí obsahovat plná moc?

07.05.  |  Lucie Mečířová

Chcete někoho zmocnit k právním úkonům? Potřebujete, aby za vás někdo něco zařídil? Pravděpodobně budete muset sehnat plnou moc. Přečtěte si, jak ji sepsat a co musí obsahovat.

Jak si Česko vede v cenách nájmů oproti zbytku Evropy?

06.05.  |  Lucie Mečířová

Ceny nájmů rostou, koupit nemovitost je stále složitější a hůře dosažitelné. Právě proto výrazně stoupá poptávka po pronájmech. Jak jsou na tom Češi s cenami nájmů v porovnání s ostatními zeměmi a jaké to má důsledky na současný trh s nemovitostmi?

Jak šetříme a kde si ukládáme?

04.05.  |  Martin Ježek

I když si kdekdo stěžuje, mnoho českých rodin má přebytečné peníze a ukládá si je na horší časy. Pokud si je ale dávají do bank, pak na nevýhodný účet.

8 důvodů, proč volit do Evropského parlamentu

03.05.  |  Hana Bartušková

K volbám do Evropského parlamentu půjdeme už v druhé polovině května, tedy za pár týdnů. Chystáte se volit, nebo zůstanete doma? A jsou vůbec důvody, proč k těmto volbám jít? 

Co dělat, když cyklista zaviní dopravní nehodu?

03.05.  |  Lucie Mečířová

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Bohužel počet nehod u osob na jízdním kole stoupá. Jaké bezpečnostní prvky spadají do povinné výbavy u cyklistů? A jak postupovat, když způsobíte dopravní nehodu?

Jak se vyznat v kurzovním lístku aneb když každý sloupec uvádí jinou hodnotu

02.05.  |  Redakce

Valuty, devizy, prodej, nákup, střed, změna, množství. Takový je výčet položek, které obsahuje zpravidla každý kurzovní lístek nabízený bankou, směnárnou či nějakou jinou finanční institucí. Proč je však na první pohled tolik komplikovaný? Proč každý údaj ukazuje zcela jinou cifru a proč se tyto kurzy natolik odlišují od kurzů vyhlašovaných Českou národní bankou? Pakliže nevíte, odpovědi na tyto otázky naleznete na následujících řádcích.

Zdanění práce v ČR je jedno z nejvyšších ze zemí OECD

30.04.  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší díky zdanění práce o desítky procent. Zdanění práce zaměstnance s průměrnou mzdou v Česku je ze zemí OECD 7. nejvyšší. Ve kterých zemích je zdanění práce nejvyšší a ve kterých nejvyšší?

Dividendy ze zahraničí jsou 25x menší než ty, co putují z Česka

30.04.  |  Michal Bureš

Zahraniční firmy z Česka odvedou stovky miliard korun. Minulý rok šlo o téměř 257 miliard korun. Kolik přiteče do Česka na dividendách ze zahraničí? A ze které země nejvíce? Z Německa či Slovenska?

Kam putují dividendy z Česka?

29.04.  |  Michal Bureš

Z České republiky 2018 odteklo na dividendách do zahraničních firem téměř 257 miliard korun. Kam putovalo nejvíce peněz ve formě dividend? A proč zrovna do Holandska putovalo 47 miliard korun? 

Rozhovor: pro koho je vhodná investice do vína a stařených destilátů?

29.04.  |  Lucie Mečířová

Chtěli byste zkusit investovat do vína, whisky anebo jiného destilátu? V našem rozhovoru vám odborník řekne výnos i to, kolik potřebujete na investici peněz.

Elektromobil ujede kilometr i za 50 haléřů. Co brzdí elektrická auta v Česku?

26.04.  |  Jana Poncarová

I když se o elektromobilech všeobecně ví, že jsou úspornější a ekologičtější než běžné vozy, přesto jich na českých silnicích jezdí jen 3 tisíce. Za šest let by jejich počet mohl narůst o desítky tisíc. Záležet bude i na tom, jak rychle se rozroste síť dobíjecích stanic nebo o kolik zlevní baterie.

Hledáte střednědobý nájem? Hledání vám usnadní služba Flatio

25.04.  |  Lucie Mečířová

Hledáte střednědobý nájem? Potřebujete se někde ubytovat na dobu, která nebude delší než 1 rok? Možná vám mohou pomoct služby od českého startupu Flatio.

Kolik v létě ušetří studenti a důchodci na cestování?

24.04.  |  Lucie Mečířová

Jste student nebo důchodce a plánujete v létě hodně cestovat po republice nebo i po zahraničí? V tom případě pro vás máme dobrou zprávou. Cestování pro vás bude letos v létě rekordně levné.

Benzín v posledních dvou týdnech zdražil více než o korunu na litr. Nafta je tak po necelém půlroce opět levnějším palivem

23.04.  |  Redakce

Benzín je obvykle dražší než nafta, protože je zatížen vyšší spotřební daní. Hlavně během zimních měsíců tomu však často bývá naopak. Příčinou je vyšší poptávka po naftě, která se v řadě zemí stále využívá k vytápění. Také během letošní zimy nafta podražila. V předchozích týdnech ale začala výrazně růst cena benzínu a zdá se, že se ceny paliv vrátily do normálu. Podle nejnovějších údajů Evropské komise totiž litr Naturalu 95 v Česku za poslední dva týdny zdražil o korunu a 14 haléřů, zatímco nafta pouze o jednotky haléřů. Podle odborníků ceny paliv dále porostou.

Zájem o úvěry na bydlení začíná pomalinku růst

23.04.  |  Luboš Svačina

Po dvou hubených měsících došlo v březnu k mírnému oživení poptávky po úvěrech na bydlení. Banky a stavební spořitelny v uplynulém měsíci poskytly úvěry za téměř 20 miliard. Čtvrtletní výsledky hypotečních bank jsou však nejhorší za posledních 5 let. Co je příčinou?

Našel bitcoin již svoje dno?

18.04.

S bitcoinem je to jako na houpačce. Raketově roste i klesá, až to jednoho překvapí. Můžeme se těšit na další překvapivý růst?

Euromýty aneb jak moc nám škodí Evropský parlament

17.04.  |  Hana Bartušková

Evropská unie může pravděpodobně za všechno špatné, co se nám děje. Alespoň tak to vidí euromýty, zaručené pravdy a polopravdy o legislativě přijímavé v Evropském parlamentu.

Ve kterých zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?

17.04.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemích Evropské unie je legislativou stanovena hodinová minimální mzda, jejíž výše se pravidelně mění v závislosti na vývoji ekonomiky. V roce 2019 činí minimální hodinová mzda v Česku 79,80 Kč. Hned v šesti členských zemích EU je aktuálně vyšší než 9 euro za hodinu.

Co dělat, když najdete něčí zbrojní průkaz anebo rovnou zbraň?

16.04.  |  Lucie Mečířová

Našli jste venku něčí zbrojní průkaz a chystáte se jej na vlastní pěst vrátit majiteli? Nedělejte to! Poradíme vám, jak v případě nálezu postupovat.

Máme se v Česku právě teď nejlépe? Historické srovnání

16.04.  |  Euro.cz

V posledních letech jsme v ČR zažili výrazný ekonomický růst a růst životní úrovně. Máme se právě teď nejlépe?

Důchody v ČR: Kdo dostane průměrný důchod?

15.04.  |  Petr Gola

Ke konci roku 2018 činil průměrný starobní důchod 12 418 Kč. Od lednové splátky důchodu se však všechny důchody valorizovaly a průměrný důchod tak aktuálně dosahuje přibližně 13 300 Kč. Kdo dosáhne na průměrný důchod? Proč může být starobní důchod i jenom 5 000 Kč?

Trest pro dodavatele energií: Milionové pokuty za podomní prodej

12.04.  |  Jana Poncarová

Za nekalé obchodní praktiky rozdal v poslední době Energetický regulační úřad milionové pokuty. Dodavatelé se provinili při telefonickém i podomním prodeji, když používali nátlak nebo zamlčovali skutečnosti. Nesprávné, zavádějící nebo nepřesné informace přitom podle odborníků vedou spotřebitele k chybným rozhodnutím.

Jak na reformu důchodového systému?

11.04.  |  Michal Bureš

Důchodový účet byl za 20 let ve ztrátě cca 350 miliard korun. Jaká jsou řešení záporného důchodového systému? A jaké kroky vláda v tomto směru vynakládá?

Sdílená ekonomika roste, kdo nabídne další carsharing?

11.04.  |  Euro.cz

Carsharing je budoucností automobilové dopravy. A tak na trh vstupují nový hráči, třeba RegioJet a chystá se na to i hlavní město Praha.

Kdy nebude na důchody?

10.04.  |  Michal Bureš

Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?

Co vás může překvapit při přechodu k novému operátorovi?

10.04.  |  Lucie Mečířová

Chcete přejít k jinému operátorovi, protože jste zjistili, že má výhodnější podmínky? Zalíbil se vám tarif, kde je víc volných minut, SMS zdarma a pořádná porce dat? V tom případě se připravte, že vás může řada věcí překvapit.

Do kdy můžete vrátit peníze ze směnárny?

09.04.  |  Michal Bureš

Od 1. dubna 2019 můžete vrátit vyměněné peníze ve směnárně. Za jakých okolností můžete peníze? A do jaké částky a do kdy můžete peníze vrátit?

Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a na Slovensku?

09.04.  |  Lucie Mečířová

Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši bratři Slováci? Jsou na tom lépe než my?

Jak moc chemikálie v Dunaji ovlivňují okolní prostředí?

06.04.  |  Martin Ježek

Kromě kvality vody se sledují i dopady znečištění na Dunaji na okolní faunu a floru. Jak moc jsou chemické látky ve vodě opravdu škodlivé? Přečtěte si poslední díl rozhovoru s Rastislavem Vranou.

Jak moc je voda v Dunaji opravdu čistá?

05.04.  |  Martin Ježek

Je voda v Dunaji opravdu čistá? Záleží na oblasti, ale díky tomu, jak je Dunaj velká řeka, tak jeho znečištění je často o dost menší než znečištění přítoků Dunaje. Přečtěte si rozhovor s Rastislavem Vranou z centra RECETOX.

Jakou chemickou poštu posíláme po Dunaji?

04.04.  |  Martin Ježek

Docent Branislav Vrana, který vede v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pracovní skupinu Kontaminace vody a související rizika, se před několika lety zúčastnil vědecké expedice, která již potřetí zkoumala znečištění Dunaje.

Zuzana Čaputová: Co čekat od nové slovenské prezidentky?

04.04.  |  Hana Bartušková

O víkendu si na Slovensku během druhého kola zvolili nového prezidenta, tedy prezidentku. Zuzana Čaputová je první slovenskou prezidentkou, z neznámé aktivistiky se stala mediální hvězdou a senzací prezidentských voleb. Její volební období začíná v polovině června, kdy nahradí Andreje Kisku. Zuzana Čaputová je vnímána jako pozitivní změna na slovenské politické scéně a čekají se od ní velké věci. Oprávněně?

Není práce jako práce. Mezi zaměstnáním a služebním poměrem je řada rozdílů

03.04.  |  Redakce

Ačkoliv shodně spadají do kategorie příjmů ze závislé činnosti, v praxi existuje mezi zaměstnáním v rámci běžného pracovním poměru a poměru služebního několik poněkud zásadních rozdílů. Ty spočívají především v odlišných právních základech, způsobech vzniku a zániku, druhu vyplácené odměny za odvedenou práci a v mnohém dalším.

Někdo se bojí imigrantů a někdo zase emigrantů

03.04.  |  Euro.cz

Průzkum veřejného mínění ukázal, že jsou v EU země, které se bojí víc emigrace než imigrantů. Odchází jim totiž občané a ubývá jim obyvatel. 

Svírají český trh čerpacích stanic špinavé ruce?

02.04.  |  Michal Bureš

V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?

Rodičovská dovolená u nás a ve světě: jsme na tom špatně?

01.04.  |  Lucie Mečířová

Rodičovský příspěvek je u nás dávkou státní sociální podpory a přímo navazuje na mateřskou dovolenou. Jak to ale mají ostatní státy? A kde tento pojem v podstatě ani neexistuje?

Novou slovenskou prezidentkou se stane Zuzana Čaputová

31.03.  |  Michal Bureš

Slovensko si v přímé volbě zvolilo za prezidentku Zuzanu Čaputovou. Jaká byla volební účast? A kdo vlastně je budoucí slovenská prezidentka?

Jak správně sepsat a podat petici

28.03.  |  Lucie Mečířová

Chcete u příslušného orgánu prosadit nějaký požadavek, ale nevíte, jak na to? Něco může řešit stížnost, větší váhu má ovšem petice. Jak ji sepsat a kde ji podat?

Čaputová vs. Šefčovič - Slovensko volí nového prezidenta (nebo prezidentku)

27.03.

Na Slovensku půjdou v sobotu k volebním urnám a budou volit svého nového prezidenta. Nebo prezidentku. Podívejte se na srovnání obou kandidátů, kteří se dostali do druhého kola slovenských prezidentských voleb.

Na co může zdravotní pojišťovna přispět vašim dětem? (2)

27.03.  |  Lucie Mečířová

Zdravotní pojišťovny svým pojištěncům nabízí nejrůznější bonusové programy, slevy a příspěvky na pohybové aktivity, prevenci anebo očkování. Na co mohou přispět vašim dětem?

Co vše je špatně na EU směrnici o autorském právu

27.03.

Připravovaná směrnice o autorském právu víří vody internetu. Hlavně problematické články 11 a 13. Co je s nimi špatně?

Na co může zdravotní pojišťovna přispět vašim dětem? (1)

26.03.  |  Lucie Mečířová

Zdravotní pojišťovny svým pojištěncům nabízejí programy speciálních výhod, které mohou čerpat dospělí, děti i rodiny. Co pojišťovna nabídne vašim dětem?

Co dělat, když chcete v ČR volit slovenského prezidenta

25.03.  |  Redakce

Pokud jste Slovák a studujete, pracujete a bydlíte v Česku, ale chcete volit v druhém kole prezidentských voleb na Slovensku, tak máte smůlu. Ze zahraničí nového prezidenta volit nemůžete.  

Ekonomická svoboda v Česku je vysoká

25.03.  |  Petr Gola

Nejvyšší ekonomická svoboda je v Hongkongu, Singapuru, Novém Zélandu, Švýcarsku a Austrálii. Česko si v mezinárodním srovnání stojí velmi dobře, celkové hodnocení je 23. nejlepší na světě a výsledný index ekonomické svobody je vyšší než např. v Německu, v Norsku, v Japonsku nebo v Rakousku.

Jak moc nám bude UK po brexitu chybět?

23.03.  |  Euro.cz

Velká Británie pracuje na svém odchodu, i když připravená na to úplně není. Bude nám UK po brexitu chybět?

Na českém trhu je až 250 franšíz, jak si vybrat tu správnou?

22.03.  |  Redakce

Chcete podnikat, ale na budování vlastní firmy od úplného začátku se příliš necítíte? Zajímavou volbou by pro vás mohl být franšízink.
1 3 4 5 6 7 8 9 16 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz