Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD rostou mzdy nejrychleji?

29.04.  |  Petr Gola

Za rok 2014 činila průměrná mzda v Česku 34,1 % průměru všech členských zemí OECD, za rok 2022 potom již 49,1 % průměru všech členských zemí OECD. Česko tak patří mezi členské země OECD, kde průměrná nominální mzda rostla rychleji, než rostl průměr za všechny členské země. Premianty růstu průměrné mzdy v porovnání s ostatními zeměmi OECD jsou za dané období Island, Kanada, Izrael a Irsko. Na opačném konci pomyslné tabulky jsou Norsko, Švédsko a Turecko.

Kdo vlastní české pivovary?

21.05.  |  Michal Bureš

České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?

Na Slovensku nohu z plynu! Pokuty se od dubna zvýšily

20.05.  |  Miroslava Hrášková

Na Slovensku platí od dubna 2020 nový sazebník pokut. Pokuty se zvýšily a vy se podívejte, jakou zaplatíte pokutu při různém překročení rychlosti.

Jak se světová ekonomika s pandemií mění?

19.05.  |  Lucie Mečířová

Jak moc se pandemie podepisuje na ekonomice? A jak moc ji změní? Na otázky odpovídá odborník Bc. Robert Vlášek, MBA, ředitel divize KAPITOL Gold.

OECD: Ve kterých zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc Kč

18.05.  |  Petr Gola

Hned v 15 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Nejvyšší je ve Švýcarsku, kde dosahuje dokonce téměř 200 tisíc Kč. Ve kterých zemích je průměrná mzda nižší než v Česku? 

Otevření škol a rizikové skupiny podle Ministerstva zdravotnictví

14.05.  |  Lucie Mečířová

Ministerstvo zdravotnictví minulý rok stanovilo rizikové faktory a skupiny, které souvisejí s otevřením nejen základních škol. Nespadá tedy vaše dítě do rizikové skupiny?

Jaká úskalí přináší změny v oblasti financí a bankovnictví z důvodu pandemie?

12.05.  |  Lucie Mečířová

Svět financí, bankovnictví a finančního poradenství se změnil. Vyzpovídali jsme proto odborníka, který odpovídá na jedny z nejčastější otázek, které si veřejnost z hlediska pojištění, odkladu splátek, hypoték anebo investicí pokládá.

Chcete začít sportovat i přes omezení pohybu?

11.05.  |  Martin Ježek

Při práci většina z nás většinou sedí, moc tomu pohybu nedáme. V době karantény navíc sedíme na homeoffice, ale i když pandemie v naších krajích neřádí, stejně se vozíme v autech a pak třeba „odpočíváme“ u počítače nebo telefonu.

EET má do konce roku 2020 pauzu

06.05.  |  Michal Bureš

Pro jaké podnikatelské subjekty bude EET přerušeno? Kdy budou zavedeny další vlny EET plánované na květen 2020? A musí se podnikatelé nějak "odhlašovat"?

Nic vám nevoní? Může to být symptom COVID-19

04.05.  |  Martin Ježek

Odborníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) upozorňují, že náhlá porucha či ztráta čichu může být projevem nákazy COVID-19. Je docela možné, že pokud někdo náhle přestane cítit, ale další příznaky například virózy nemá, může být přenašečem viru.

Kde se vzal, tu se vzal - koronavirus

02.05.  |  Michal Bureš

Vznikl koronavirus v laboratořích Wu-chanu? Zaváhala Světová zdravotnická organizace? Jakou roli hraje v koronaviru Taiwan? Jaké jsou názory vědců na umělý původ koronaviru?

Kde se vzal koronavirus? V hloubi pralesa či v laboratoři?

30.04.  |  Michal Bureš

Koronavirus plní nemocnice i stránky novin téměř po celém světě. Jaké jsou teorie o jeho původu? Vznikl v laboratoři či přirozenou mutací?

K digitalizaci s virem v zádech. České podniky se proměňují

29.04.  |  Jana Poncarová

Do světa, jak jsme ho znali před pandemií koronaviru, se podle expertů už nevrátíme. Některé změny budou tvrdé, jiné pozitivní – třeba digitalizace podniků a rozmach online práce. Technologie máme, je jen na nás, jak je využijeme. 

Jaký je rozdíl mezi platem a mzdou aneb víte, co vlastně pobíráte?

28.04.  |  Redakce

Lidé je mezi sebou běžně zaměňují, přestože odlišit plat od mzdy je v zásadě relativně snadné. Obě tyto formy odměny za vykonanou práci vycházely ještě před několika lety z rozdílných právních základů. Nyní jsou sice již obě ukotveny v Zákonu č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, nicméně systém toho, jakým způsobem dochází k jejich navyšování, potažmo jak moc stát zasahuje při určování jejich konečné výše, se i nadále poměrně výrazně liší.

Další pandemie? Nejde o to jestli, ale kdy

27.04.  |  Martin Ježek

Situace ve velkých amerických městech bude zanedlouho katastrofická, řekl před několika dny český imunolog, pracující v USA profesor Václav Větvička. Spojené státy totiž COVID 19 podobně jako jiné státy podcenily a Američané jsou navíc nedisciplinovaní a nezvyklí se podřizovat, což situaci určitě nezlepší.

Pocity sestry pečující o nemocné s COVID 19 – Jdu do igelitu

25.04.  |  Martin Ježek

Pokud jste doma, nejspíš vám už stále stejné okolí leze pořádně na nervy a děkujete směrem vzhůru, že se dá někam vyrazit aspoň na kole. Část zdravotníků je ale ve válce, jde jim skutečně o život. Jak se třeba cítí sestra, která pečuje o nemocné s koronovirem?

Uvolňování opatření u pandemie koronaviru v 10 bodech

25.04.  |  Michal Bureš

Vláda oznámila změny v uvolňování vládních nařízení zavedených kvůli pandemii koronaviru. Kdy budete moci jít s přáteli ven? Kdy budou otevřeny zahrádky u kaváren a hospod? Kdy se otevřou školy?

Jmenuji se Michal Hašek a se mnou teprve přichází nouzový stav

24.04.  |  Euro.cz

Možná už jste na mě zapomněli, ale připomenu vám pár indicií: Lány, podraz, lži, titul ze Sládkovičova, fiktivní tisková mluvčí. Už to máte? Ano, mé jméno je JUDr. Michal Hašek a přicházím zachránit Českou republiku.

Na kolik vzrostou odvody státu na zdravotním za děti, studenty, důchodce a další?

24.04.  |  Michal Bureš

Jak se zvýší odvody na zdravotním pojištění za státní pojištěnce? Kdo jsou státní pojištěnci? Na kolik tyto změny vyjdou státní rozpočet?

Co zažívají zdravotníci, když přijímají těžce nemocné s COVID 19?

18.04.  |  Martin Ježek

Lidé jsou doma, příliš nevycházejí a pokud mají trochu štěstí, pracují v režimu homeoffice. To se ale netýká zdravotníků. V jak těžkých situacích se dennodenně ocitají, popisuje přednosta Anesteziologicko resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, profesor Vladimír Šrámek, který se stal krajským koordinátorem intenzivní péče pro Jihomoravský kraj.

S lékem na koronavir můžete pomoci i vy

17.04.  |  Martin Ježek

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale je to tak. I vy můžete pomoci vymýšlet lék na koronavirus, který hledají vědecké laboratoře po celém světě. Stačí k tomu váš počítač.

Legislativní léčba ekonomiky: jak na covid-19 zareagovalo Česko a sousední státy?

09.04.  |  Redakce

Česko není jediná země, která nasazuje agresivní legislativní léčbu ekonomiky těžce poznamenané nemocí covid-19. Přinášíme přehled základních opatření, které podnikly okolní státy, co se týče odkladu splátek, insolvenčních návrhů a zastrojování úroků u spotřebitelských úvěrů.

V Česku je ekonomická svoboda vyšší než v Rakousku a Německu

08.04.  |  Petr Gola

V každoročně sestavovaném indexu ekonomické svobody si stojí Česko dlouhodobě výborně, pro rok 2020 patří Česku 23. místo na světě a výsledný index je vyšší než např. v Německu, v Rakousku, v Norsku nebo v Japonsku. 

Jaké žádosti a náležitosti s úřady vyřešíte online z domu?

06.04.  |  Lucie Mečířová

Potřebujete si zajít na úřad, ale bojíte se? Anebo se tam zkrátka nemůžete dostavit, když mají zrovna otevřeno? Úřady stejně vyzývají občany, aby s nimi komunikovali na dálku. Plno žádostí lze navíc podat elektronicky, a to i bez epodpisu.

Minimální mzda je i v USA, v Japonsku nebo v Koreji

04.04.  |  Petr Gola

Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropských zemí, kde hraje sociální politika v legislativě velmi důležitou roli, ale minimální mzda je stanovena např. i v USA nebo v Kanadě. Nejvyšší hodinová minimální mzda je v Austrálii.

Koronavirus: se slzami opatrně

03.04.  |  Martin Ježek

Kvůli koronavirové pandemii se Česko, a vlastně téměř celý svět zahalil do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná, téměř vůbec se o ní nemluví. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.

Chcete pomoct nemocnici u svaté Anny?

02.04.  |  Martin Ježek

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je jednou ze dvou nemocnic v České republice, které byly určeny pro pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19. V minulých dnech se nemocnici ozvaly desítky firem, organizací a jednotlivců s nabídkou pomoci – ať už s šitím roušek, materiální anebo finanční podporou.

Nedokážete splnit své smluvní závazky? Zažádejte si o osvědčení

31.03.  |  Lucie Mečířová

Má vaše firma smluvní závazky vůči obchodnímu partnerovi a vy už teď víte, že je nedokážete dodržet? Může vám pomoci osvědčení o zásahu vyšší moci.

Mohou podnikatelé od státu požadovat náhradu škody za ušlý zisk?

30.03.  |  Redakce

Díky uzavření restaurací, posiloven, obchodů s oblečením a mnoha dalších podniků budou mít podnikatelé výrazné ztráty na zisku. Je možné požadovat od státu náhradu škody za ušlý zisk? Anebo náhradu škody za vynaložené náklady?

Kdy se mění čas ze zimního na letní v roce 2020?

25.03.  |  Redakce

Venku je čím dál větší teplo a za okny už nějakou dobu můžeme pozorovat první krůčky jara. V sobotu byl navíc první jarní den. Kdy nás tedy čeká změna času a kam posuneme ručičku na hodinách?

Pendleři a dojíždění za prací za hranice: co pro ně nově platí?

24.03.  |  Lucie Mečířová

Jezdíte za prací do zahraničí? Co musíte doložit, aby vás za hranice vůbec pustili? A kde budete muset zůstat anebo kdy jít rovnou do karantény?

Jsou ve stavu nouze za běžné prohřešky vyšší tresty?

23.03.  |  Redakce

Má vyhlášení nouzového stavu nějaký vliv na tresty a sankce za trestné činy? Bude se nějakým způsobem měnit jejich postihování?

Koronavirus jako riziko pro finanční trhy. ECB je připravena přijmout opatření

20.03.  |  Redakce

Pokud to bude potřeba, je Evropská centrální banka (ECB) připravena přijmout „přiměřená a cílená opatření“, aby podpořila hospodářství postižené šířením nového typu koronaviru. V pondělí to uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová, informovala agentura AP.

Jak si u půjčky zařídit odklad splátek

20.03.  |  Lucie Mečířová

Půjčku jste spláceli svědomitě, ale najednou nastala situace, kdy nemáte peníze na další splátky? Vyhodili vás z práce anebo jste skončili z důvodu koronaviru na nemocenské, v karanténě nebo pobíráte ošetřovné? Zkuste se domluvit s bankou na odložení splátek.

Pro koho neplatí uzavření hranic a zákaz vycestování?

19.03.  |  Lucie Mečířová

Téma koronavirus je v posledních několika dnech a dokonce i týdnech skloňováno nejčastěji. Vláda za tu dobu vyhlásila celou řadu opatření. Jak je to ale s uzavřením hranic a zákazem vycestování?

Jaké zdravotnické prostředky vám nově uhradí zdravotní pojišťovna?

18.03.  |  Lucie Mečířová

Pojišťovny začaly hradit mnoho zdravotnických prostředků. Nově nejvíce ušetří diabetici, lidé s poruchami dýchání ve spánku, ale i osoby trpící inkontinencí.

Radovan Vítek?nabídl?tisíce lůžek ve svých hotelech?pro?případnou pomoc se?zajištěním?péče o nemocné

17.03.  |  Tisková zpráva

17. března 2020 - Skupina CPI Property Group a její dceřiná společnost CPI Hotels dnes vládě ČR nabídly kompletní kapacity svých 14 hotelů pro případné zajištění péče o nemocné. Reagují tak na zátěž, kterou momentálně prochází české nemocnice v souvislosti s šířením koronaviru.  

Nouzový stav a omezení volného pohybu osob: Co potřebujete vědět?

17.03.  |  Lucie Mečířová

Vláda v neděli zavedla celostátní karanténu, která spočívá v omezení volného pohybu osob. Co bychom měli dodržovat a brát na vědomí?

4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?

16.03.  |  Michal Bureš

České zdravotnictví i přes nedostatečný objem financí nadále patří do výkladní skříně českého státu a měli bychom být na něj pyšní. Mladí lékaři ovšem odchází do zahraničí. Kam a proč odchází? Jaký je průměrný plat doktora a sestry u nás? Odkud přichází do Česka zdravotníci?

Komentář: Jaký vliv má koronavirus na světovou ekonomiku?

14.03.  |  Redakce

Jaký má koronovirus vlil na aktuální situaci na světových trzích? Došlo ke zvýšení anebo naopak k propadům? Komentář k šíření koronaviru v Evropě připravil Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.

Jak si udržet finanční plán: koronavirus a nákup levných akcií

13.03.  |  Redakce

Reakce na náhlé události, jako je koronavirus, musí reflektovat náš finanční plán. Každý finanční plán by proto měl rozlišovat krátký a dlouhý časový horizont. Jedna věc je totiž krátkodobé kolísání a něco jiného je plánování zdrojů na třicetiletý časový horizont.

Co se (ne)říká o inflaci?

13.03.  |  Redakce

Telecí plecko, Řecko i Německo, prostě všecko, veršuje ve své písni Jaromír Nohavica o tom, co všechno zdražuje. Šestnáct let starý text by bylo možné v současné době slušně parafrázovat, zdražování je totiž opět palčivě skloňované téma.

Co bude kvůli koronaviru zavřeno?

10.03.  |  Michal Bureš

Od středy 11. 3. 2020 budou zavřeny školy. Od pátečního rána vláda zakazuje veřejné i soukromé akce s účastí přesahující 30 osob. Od sobotních 6:00 budou zavřené i některé obchody. Čeho všeho se zákaz týká?

Přežije digitální měna libra?

06.03.  |  Redakce

Od loňského července, kdy Asociace Libra v čele se sociální sítí Facebook ohlásila projekt vlastní digitální měny, se o libře ve veřejném diskurzu téměř přestalo mluvit. Pozornost vzbuzují hlavně zprávy, že konsorcium, které mělo projekt spravovat, opouštějí další členové, nedávno platební společnosti MasterCard, Visa či PayPal, naposledy i telefonní operátor Vodafone kvůli netransparentnosti sociální sítě při přípravě projektu.

Český HDP v roce 2019 vzrostl o 2,4 %! Jak vzrostl u sousedů?

03.03.  |  Michal Bureš

České HDP v roce 2019 rostlo tempem 2,4 %. Jak jsme uspěli ve srovnání se Slovenskem, Polskem, Německem a dalšími zeměmi? Jak si vedeme v rámci EU? A jaké jsou predikce na rok 2020? Co bylo tahounem ekonomického růstu?

Volby na Slovensku 2020: kdy a jak volit?

24.02.  |  Michal Bureš

Na konci února se na Slovensku uskuteční parlamentní volby. Jak a kdy volit? A jak mohou volit občané Slovenska žijící v Česku?

Vyšší rodičovský příspěvek pro všechny děti do 4 let?

20.02.  |  Michal Bureš

Rodiče, kteří měli k 1. lednu 2020 dítě mladší 4 let a nedosáhli na vyšší rodičovský příspěvek, nemusí zoufat. Ústavní soud řeší, jestli takové pravidlo nebylo diskriminační a je možné, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou všichni rodiče s dítětem mladším 4 let k 1. lednu 2020. Kdy bude jasno?

Nemáte čas rozumět financím? Obraťte se na poradce

19.02.  |  Martin Ježek

Situace, která je i není příjemná: máme peníze, ale bez investic je čas znehodnocuje. Jenže my sami nemáme čas se finančním investicím věnovat. Existuje jednoduché řešení, své služby nabízí mnoho finančních poradců, stačí si nějakého najít na webu. Ale i tato mince má dvě strany, poradců je dost, ale těch dobrých zase tolik není.

Na co vám může v roce 2020 přispět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra?

04.02.  |  Lucie Mečířová

Před koncem roku si řada lidí dala předsevzetí a mnoho z nich se pak určitě týkalo zdravého životního stylu. Začít musíte u sebe, na něco vám však může přispět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Na co přesně?

Brněnská „Živá laboratoř“ se bude věnovat Alzheimerovi i poruchám dětí

31.01.  |  Martin Ježek

Brněnské Centrum pro výzkum toxinů pro životní prostředí (RECETOX) získalo téměř miliardu korun převážně z evropských zdrojů. Peníze půjdou do výzkumu faktorů, které mohou za rostoucí počet chronických nemocí, ale i alergií nebo poruch chování dětí.

Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?

28.01.  |  Michal Bureš

Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2020 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 

Kolik naše tělo obsahuje pesticidů?

09.01.  |  Martin Ježek

V Česku, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemí a Španělsku se rozjíždí projekt, který bude zkoumat, nakolik jsou lidé vystaveni pesticidům. U nás studii garantují odborníci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pokud se chcete studie zúčastnit a nechat si změřit hladiny pesticidů v těle, můžete se také přihlásit.

Bankovní vklady loni inflaci neporazily, akciové fondy vynášely i dvouciferné zhodnocení

09.01.  |  Redakce

Zatímco vklady klientů v bankách (běžné účty, spořicí účty a termínované vklady) nedokázaly svými výnosy zhruba tříprocentní inflaci loni porazit, investice do akciových fondů přinesly často i dvouciferné zhodnocení. Vyplývá to z ankety mezi analytiky.

Online formuláře a nová legislativa jen dvakrát ročně. Podnikatele čekají v roce 2020 změny

07.01.  |  Redakce

České podnikatele čeká příští rok řada změn, které jim pomohou, řekl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Legislativa se bude měnit jen dvakrát ročně, administrativu sníží zavedení online formulářů, uvedl. Za důležité označil i rozšíření elektronické evidence tržeb (EET). Podle Hospodářské komory ale chybí v plánech bezplatné zpřístupnění takzvaného Právního elektronického systému (PES) pro všechny podnikatele.

Jsme zavaleni světelným znečištění. A zdraví to dobře nedělá…

06.01.  |  Martin Ježek

Když se vydáte autem v noci na cesty, zjistíte, že nejen města a městečka, ale také už vesnice doslova září nocí. Čím je možné se pochlubit, to je osvětleno. O svátcích k tomu ještě přibývají nazdobené vánoční stromky a další světlené ozdoby. Je to sice docela hezké, ale na druhé straně je kvůli nočnímu osvětlení mnoho dalších věcí v úplné tmě. Podle vědců to není přirozené, a nedělá to dobře zdraví lidí ani zvířat.

V roce 2020 bude stát umět přijímat elektronické faktury. Jak jsou připraveny české firmy?

06.01.  |  Redakce

Elektronická faktura umožňuje přímý import položek daňového dokladu do účetního systému. Výhodou je časová úspora i omezení chybovosti při ručním přepisování faktur. Přesto je e-fakturace mezi českými firmami zatím využívána velmi málo, podle Ministerstva financí jen v necelých 4 % případů.

Povolování staveb bude možné i v elektronické formě. Digitalizace procesu začne fungovat v roce 2023

03.01.  |  Redakce

Povolování staveb zřejmě bude možné i v elektronické formě. Sněmovna dnes schválila novelu, podle níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Na kterých silnicích I. třídy budou od ledna kamiony také platit mýto?

30.12.  |  Redakce

Mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny se od 1. ledna 2020 rozšíří na dalších 868 kilometrů silnic I. třídy. Nově bude podléhat zpoplatnění například silnice I/20 mezi Plzní a Českými Budějovicemi, dále I/3 od Benešova směrem na Tábor, silnice I/35 z Hradce Králové směrem na Olomouc a také I/43 ze Svitav do Brna. Konkrétní úseky najdete v tabulce.

Budou hokejisté z NHL na olympiádě? Či bude Světový pohár bez Česka?

30.12.  |  Michal Bureš

Čeští hokejisté zažívají období bez medaile, ale začíná se blýskat na lepší časy? Budou hokejisté z NHL na olympiádě? A jak bude vypadat Světový pohár a kdy by měl být?

Vláda schválila novou odpadovou legislativu, konec skládkování odložila na rok 2030

21.12.  |  Redakce

Čtyři odpadové zákony, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností, vláda dnes schválila. Legislativa by měla platit od počátku roku 2021. Zákony ale mají kritiky, například ekologové nesouhlasí s odložením konce skládkování z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030.

Jak ochránit kryptoměny?

14.12.  |  Redakce

Mám kamaráda, který je velkým fanouškem kryptoměn. Před lety začal nakupovat bitcoin a poté pokračoval nákupem dalších kryptoměn. Hodně riskuje a kupuje mince nových, začínajících měn či tokenů. Před rokem a půl nakoupil kryptoměnu s názvem Railblocks za 2000 dolarů. Za 6 měsíců měla jeho investice hodnotu 1,3 milionu amerických dolarů. Pár dnů poté mu někdo všechny peníze ukradl.

Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?

04.12.  |  Michal Bureš

Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?

Pro mileniály jsou důležitější stravenky, než plat

28.11.  |  Martin Ježek

Máme čerstvě třicet let od 17. listopadu 1989 a také novou generaci zaměstnaných mladých lidí – mileniálů. Jejích požadavky na práci jsou zákonitě jiné než u generací předchozích. Například preferují své požadavky, a to třeba i na úkor výdělku.

Kdo v Brně nebude muset platit za komunální odpad?

20.11.  |  Lucie Mečířová

Kdo všechno musí v Brně, ale i zbytku ČR platit poplatek za komunální odpad? V roce 2020 nastávají v systému změny. Koho se budou týkat?

HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?

14.11.  |  Michal Bureš

Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?

Vánoční přehled: zimní prázdniny, zavřené obchody, práce ve svátek a kvíz

14.11.  |  Lucie Mečířová

Za několik týdnů jsou tu Vánoce. Jak budou mít děti školní prázdniny? A nakoupíte o svátcích v obchodech, nebo budou zavřené? A na co máte nárok, pokud budete pracovat ve svátek?

8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku

12.11.  |  Michal Bureš

Od 1. ledna 2020 čekají rodiče změny v pobírání rodičovského příspěvku. Uvádíme 8 čísel, které vám ukážou, jaké změny se čekají u rodičovského příspěvku a koho se dotknou.

Kdy začít nakupovat na Vánoce? Aneb jaké akce nás čekají?

05.11.  |  Redakce

Vánoce jsou tady už za necelé dva měsícel. Někdo se těší na salát, někdo na cukroví a někdo na dárky. Je nejvyšší čas prostě začít nakupovat na Vánoce. Pamatují na to i obchody, takže už příští měsíc se můžete těšit na dny dopravy zdarma a na Black Friday.

Chováte se na sociálkách jako na party? Pozor na to…

02.11.  |  Martin Ježek

Pro někoho jsou sociální sítě přítelem nejdůvěrnějším, svěřuje tam informace, které by měl spíš šeptat. Jasně, kolem jsou přece přátelé, nic se nemůže stát. Jenže málokdo má svou sociální síť nastavenu jen pro úzký okruh přátel. A tak jeho aktivity může sledovat každý. A to není zrovna bezpečné. Může vás to dokonce připravit i o zaměstnání.

Zruší se daňová sleva na manžela/ku?

25.10.  |  Michal Bureš

Slevu na dani na manžela/ku nejspíše čekají změny. Bude zrušena? Kdo ji chce zrušit? ANO či ČSSD? A jak se vyvíjela výše této slevy na dani?

O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?

18.10.  |  Redakce

O kolik platí méně v DM drogerii Němci za nákup, nežli Češi? Jak jsou na tom zákazníci v Maďarsku či na Slovensku? 

Česko a boom cirkulární ekonomiky

11.10.  |  Michal Bureš

Česko se na Mezinárodním strojírenském veletrhu zapojilo mezi země, které aplikují cirkulární ekonomiku. Které firmy již aplikují principy cirkulární ekonomiky?

Cirkulární ekonomika přišla do Česka

10.10.  |  Michal Bureš

Co je to cirkulární ekonomika? Jaké jsou příklady z praxe cirkulární ekonomiky? A jak Česko dokáže přeměňovat odpady ve zdroje? A kde jsou naše slabé stránky? 

Co je dobré vědět o nákupu bitcoinů?

04.10.  |  Lucie Mečířová

Láká vás investování do kryptoměn? Tou nejznámější vůbec je bitcoin. Jak v posledních několika letech nabíral na síle? Vyplatí se do něj ještě investovat? A kde jej uchovávat?

Kdy bude další sčítání lidu? Na jaře 2021!

02.10.  |  Michal Bureš

V  roce 2011 proběhlo poslední sčítání lidu, domů a bytů. Logicky nás další sčítání lidu čeká v roce 2021. Jakou bude mít podobu? A na jaké otázky se máte připravit?

Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 65 800 Kč?

01.10.  |  Michal Bureš

Práce, erasmus, nemoc nebo jen prodloužení studentského života, to vše jsou důvody, proč se studium VŠ protáhne. Od kdy se musí platit? A jak se liší poplatky na Masarykově či Karlově univerzitě? Která škola je "nejdražší"?

Která daňová sazba ve světě neklesá? DPH

30.09.  |  Petr Gola

Daň z přidané hodnoty je velmi významným příjmem státního rozpočtu v členských zemích OECD. V případě nutnosti zvýšení státních daňových příjmů je přitom světovým trendem zvyšování nepřímých daní. Základní sazba DPH je tak v roce 2019 vyšší oproti stavu v roce 2009 hned ve 22 členských zemích OECD. 

Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení

25.09.  |  Redakce

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích upravuje problematiku řidičských oprávnění a průkazů, ale v lednu 2013 došlo k zásadním změnám, které reflektují směrnici Evropského parlamentu a Rady 2006/126/ES o řidičských průkazech. Ta sjednocuje skupiny a podskupiny řidičských oprávnění pro celou Evropskou unii.

Jak založit PayPal, jak přes něj platit a jak poslat peníze někomu jinému?

23.09.  |  Redakce

PayPal je univerzální platební systém, který v roce 1998 založil Elon Musk. V roce 2002 jej prodal portálu eBay, a ten jej později vyčlenil v samostatnou společnost. PayPal umožňuje internetové platby bez toho, abyste protistraně sdělovali údaje o své platební kartě. Můžete si přes něj také posílat peníze s ostatními uživateli a jako obchodník jej využít pro příjem plateb.

Kdy může pojišťovna požadovat přirážku ke zdravotnímu pojištění?

23.09.  |  Lucie Mečířová

Co je přirážka ke zdravotnímu pojištění a kdy ji zdravotní pojišťovna může požadovat? Jak je vysoká a kdy a jakým způsobem se proti ní můžete odvolat?

Porušení zákazu předjíždění: Jaké jsou sankce, kolik bodů a hrozí zákaz řízení?

20.09.  |  Redakce

Nedodržujete zákaz předjíždění? V jakých situacích můžete dostat za předjíždění pokutu? jak bude vysoká? A jak to bude s body?

Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?

19.09.  |  Michal Bureš

Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2019 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 

S novou službou už nebudete muset u pronájmu platit kauci

10.09.  |  Lucie Mečířová

Budete si hledat anebo už rovnou hledáte nový pronájem? Nájmy jsou vysoké a společně s tím je finančně náročná i vratná kauce, která může prokazovat ještě větší zátěž, pokud je vyšší než jeden nájem. S tím vám však může pomoci nová služba Dodomo.

Lidí žijících „single“ přibývá

05.09.  |  Martin Ježek

Lidí mezi dvacítkou a čtyřicítkou, kteří žijí sólo, neustále přibývá. Má to dopad na společnost i životní prostředí. Proč je styl single tak populární?

Kolik musíte v Německu vydělávat, abyste patřili mezi bohaté?

30.08.  |  Redakce

Zajímá vás, kolik v Německu musí lidé vydělávat, aby se dali zařadit mezi bohaté? Rozhodný příjem je přes 5 000 euro. Na vše má ale vliv i počet členů domácnosti.

Kvíz: Znáte přesná data státních svátků?

29.08.  |  Lucie Mečířová

Pamatujete si dobře data českých státních svátků a vyznáte se v naší historii? Zkuste si udělat jednoduchý kvíz a přesvědčte se o svých znalostech.

Kvíz: Povinná výbava osobního automobilu v ČR a zahraničí

26.08.  |  Lucie Mečířová

Myslíte si, že máte přehled v tom, co spadá do povinné výbavy automobilu v ČR? Pokud ano, zkuste si otestovat i to, jestli se vyznáte v položkách, které s sebou musí vozit řidiči v zahraničí.

Sami jsme šťastní, ale ostatní nemusíme

24.08.  |  Martin Ježek

Na brněnské Masarykově univerzitě (MU) odborníci zkoumali, jak jsme se změnili jako národ po roce 1989. Výsledky ukázaly, že jsme nikdy nebyli šťastnější, ale s tolerancí k druhým je to o dost horší.

Komentář: Pokud v Itálii nastane varianta rozpočtového provizoria, automaticky se zvýší DPH

21.08.  |  Redakce

Zajímá vás, jak dopadne situace v Itálii? Co navrhuje Matteo Salvini? A jak jsou na tom italské vládní dluhopisy? A co by se stalo, pokud by nastala vláda rozpočtového provizoria?

Co spadá do povinné výbavy koloběžky? A můžete s ní na chodník?

21.08.  |  Lucie Mečířová

Koloběžky jsou čím dál více oblíbenější dopravní prostředek, ať už se bavíme o klasických nebo elektrických. Jenomže můžete s koloběžkou bez elektrického pohonu jezdit po chodníku? A podléhá vůbec povinné výbavě?

Levnější dálniční známka aneb 5 důvodů, proč se vyplatí CNG

20.08.  |  Redakce

Poslanci nedávno schválili návrh zákona, který přináší další výhody majitelům vozů na stlačený zemní plyn (CNG). Jde o slevu 500 Kč na roční dálniční poplatek. S CNG automobilem vás tak roční dálniční známka bude nově stát jen 1000 Kč. K dalším výhodám patří též výrazně nižší spotřební daň ve srovnání s benzínem, což metr krychlový CNG zlevňuje o 11 korun. OSVČ a firmy mohou též využívat slevu 2 Kč za kilogram CNG, a to nově i v největší síti plnicích stanic v Česku. Přečtěte si souhrn důvodů, proč se CNG vyplatí.

V jakých parkovacích zónách můžete nechat auto a kolik vás to bude stát?

16.08.  |  Redakce

Máte problém se vyznat v parkovacích zónách? Kde můžete bez problému zaparkovat a kde si za to budete muset zaplatit? Nabízíme rady a tipy, jak se vyznat v oblasti parkovacích zón ve městech.

Kvíz: jak se vyznáte v kódech krajů na SPZ?

15.08.  |  Lucie Mečířová

Myslíte si, že se dobře vyznáte v kódech krajů, které jsou zobrazeny na státních poznávacích značkách? Přesvědčte se o svých znalostech v našem krátkém kvízu.

Chystáte se do Turecka? Na co si dát pozor?

14.08.  |  Martin Ježek

Pokud se chystáte navštívit Tureckou riviéru, určitě jste se už dozvěděli, že Turecko je letos poměrně levnou zemí. I přesto je ale dobré počítat, a pokud neumíte anglicky, naučte se alespoň anglické číslovky a základní slovní zásobu. Velmi důležitou součástí jakéhokoli obchodu s tureckým obchodníkem je totiž smlouvání.

Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?

14.08.  |  Lucie Mečířová

Plno Čechů vyráží v létě na dovolenou, a to vlastním autem. Rodinou a dovolenkovou idylu však může narušit dopravní nehoda v cizině. Jak se v takové situaci zachovat? A na co nezapomenout?

Exekuce na vaše nájemníky: jak ochránit svůj majetek?

12.08.  |  Lucie Mečířová

Počet lidí v exekuci neustále stoupá a bohužel se mnoha pronajímatelům již přihodilo, že si na jejich zadlužené nájemníky došlápl exekutor. Co dělat v případě, když zabaví něco, co není jejich, ale vaše? A jak takové situaci předejít?

Víte, od koho máte úvěr, pivo či pojištění? Kvíz vlastníků společnosti

09.08.  |  Michal Bureš

Víte, kdo vlastní známé české značky? A odkud tyto firmy pochází? Otestujte své znalosti o vlastnících našich bank, pivovarů, obchodních řetězců, novin a pojišťoven

Jak vyplnit euroformulář záznamu o dopravní nehodě

09.08.  |  Redakce

Ne u každé nehody je potřeba policie. Často stačí vše pouze řádně zdokumentovat, přičemž dopravní incident lze zaznamenat v podstatě na cokoliv. Pakliže jej oba účastníci bouračky podepíší, bude platný, i když byl - s trochou nadsázky - popsán na pivním tácku. Daleko lepší by ovšem pochopitelně bylo vyplnit euroformulář záznamu o dopravní nehodě. Vozit jej u sebe sice povinné není, možná ho ale v autě máte, aniž byste o tom věděli.

Největší výrobci hraček na světě

08.08.  |  Michal Bureš

Kdo si hraje, nezlobí a možná i zbohatne. Které společnosti vládnou hračkářskému průmyslu? Hrají si vaši děti s Legem, Barbie či Igráčkem? Kolik si vydělají společnosti prodávající hračky?

Jsou hypotéky v České republice drahé?

08.08.  |  Luboš Svačina

Evropská hypoteční federace před pár dny vydala zprávu, ve které mapuje vývoj na hypotečním trhu v prvním čtvrtletí letošního roku. Kromě jiného je součástí zprávy také porovnání úrokových sazeb sjednaných hypoték. Jak si stojí česká republika v mezinárodním srovnání?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 16 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz